Отговори
# 30
  • Мнения: 10 210
Не мисля, че е все едно какво сладко ще ядеш, тъй като различните храни са с различен гликемичен индекс. Витамините са отделен въпрос. Чисто като ефект върху КЗ за единица количество от продукта.

# 31
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Гликемичния индекс зависи от фибрите
За кекс е все едно дали използваш мед, агаве или захар

Може би, ако сложиш сини сливи, кайсии, ябълки и фурми, вместо захар ще има значение

# 32
  • Мнения: 10 210
При кекс с ябълки захарта не трепна (по правилата за измерване). Същата рецепта, но с фурми, беше като кекс със захар, тъй като захар и фурми имат близък ГИ.

Всъщност оказа се, сега се сещам, че различните видове мед са с огромна разлика в ГИ. Не знам дали това би имало значение при печива. Все пак печена ябълка ми се струва по-добре. Иначе ясно е, че сурова е по-полезна. Това с полезните печени сладкиши си е кауза пердута почти. Но подслаждането с плодове е напълно постижимо. По Коледа правих едни фантастични сурови бисквити, подсладени само с дюли и тиква.

Последна редакция: нд, 17 яну 2021, 20:20 от soul81

# 33
  • Мнения: X
Като минала през горното, ами за съжаление, на тялото му е все едно дали сладкия вкус в кекса /бисквитките идва от бяла захар /кафява захар /мед /кленов сироп /агаве /стевия /еритритол и производни. Всички, абсолютно всички повишават КЗ много и правят поразии. Та, решението не е да ядем десерти всеки ден, пък били те и със "здравословна?! захар, а да свикнем, че десерта е Изключение, 2-3 пъти в месеца е Предостатъчно.
Еритритола не повишава кръвната захар. Ксилитола в умерени количества също.
Тъй като и аз имам наблюдения, не съм забелязала стевията да повишава КЗ при хора, които биха я завишили от захар. Самото брашно, в което е добавена, завишава КЗ и много хора биха помислили, че сладкото е виновно. Има брашна, които завишават значително по-малко.

За мен най-невинните подсладители са плодовете. Не може да се посочи точна пропорция и не се постига същата сладост като на захарта и слава богу - за мен класическите рецепти са гадно сладки и съм принудена да правя сама това, което искам. Дори морковът ми е достатъчно сладък, какво остава за захар и какво остава да предложа нещо индустриално сладко на човек с проблем. С нисък гликемичен индекс е и кокосовата захар, тя е по-слабо сладка. 

Относно здравословност, не само подсладителят и брашното са от значение. Едно сготвено масло също създава тежки проблеми на много хора, включително и на такива с нарушения във въглехидратната обмяна, защото много от тях реагират зле не само на подсладителите, но и на мазнини. Затова всеки трябва да си прецени това, което готви, за кого го готви и да се съобрази с особеностите в метаболизма му, ако иска да е здравословно за консумиращия. Аз си мечтая за сладкарници, в които можеш да посочиш какво не трябва да включва изделието и те да са готови да го изработят. Защото технически е осъществимо. А сега дори сладкарниците, които продават торти по 250 лв., не желаят да се съобразят с клиента, имат си рецепти и ако ти изнася.
Всички плодове освен умерени количества малина, къпина и боровинки повишават кръвната захар. Варен морков също и то с много. Суровия морков има гликемичен индекс  30, а сварен става 60. Почти колкото захарта.

Последна редакция: пн, 18 яну 2021, 01:16 от Анонимен

# 34
  • Мнения: 10 210
Захарта е с ГИ 95.

# 35
  • Мнения: 10 384
В рецептите не можеш да заменяш захар с нешо друго ей така - променя се целия състав, % сухо вещество.. и като цяло сместта със заместителя на захар не се държи по същия начин. Не става само махаш захарта - слагаш фурми или стевия и готово.
+ много зависи и усещането за сладост при различните хора - както е различно за студ, за болка.. така на теб една печена дюля може да ти е сладка, ама на мен да ми е свръх кисела.
Ако захарта се намали с около 50-60-70% (не се премахне изцяло), а се добави подсладител - стевия, сукралоза, еритритол - може да се получи по-добър баланс в сладостта, отколкото ако изцяло се премахне.
Няма за момента подсладител, който изцяло да имитира вкуса на захарната сладост, затова се прибягва до различни комбинации. (част от работата ми е, правили сме доста опити с производители на различни продукти).
Еритритол самостоятелно няма дададе достъчно сладост, тъй като е по-малко сладък от захарта, но може да се ползва в комбинация - защото е обемен подсладител и дава сухо (което отнемаме като махнем захарта).
Добри резултати има и с малтитол.
Когато ползвате стевия и подобни - гледайте какво друго съдържа, защото обикновено в магазините продават смеси (за да докарат цена) - в чист вид с максимална сладост (Ребаудиозид A 97) или сукралоза (без примеси на нишесте или еритритол) - трудно ... или доста скъпо. Затова може би невинаги се получават очакваните резултати.

Вкъщи сладкишите ги замествам на 50% и добавям стевия. Почти не са ме хванали до момента Simple Smile

# 36
  • Мнения: 10 210
То има и различни сортове с различен вкус и сладост - било ябълки, било друго - так че всеки според вкуса и потребностите може да си избира и адаптира рецептите. Разбира се, че не е едно и също като употреба на захар, но не малко хора точно вкуса на захарта не харесват. Трябва си доста експериментиране.

# 37
  • Мнения: X
В рецептите не можеш да заменяш захар с нешо друго ей така - променя се целия състав, % сухо вещество.. и като цяло сместта със заместителя на захар не се държи по същия начин. Не става само махаш захарта - слагаш фурми или стевия и готово.
+ много зависи и усещането за сладост при различните хора - както е различно за студ, за болка.. така на теб една печена дюля може да ти е сладка, ама на мен да ми е свръх кисела.
Ако захарта се намали с около 50-60-70% (не се премахне изцяло), а се добави подсладител - стевия, сукралоза, еритритол - може да се получи по-добър баланс в сладостта, отколкото ако изцяло се премахне.
Няма за момента подсладител, който изцяло да имитира вкуса на захарната сладост, затова се прибягва до различни комбинации. (част от работата ми е, правили сме доста опити с производители на различни продукти).
Еритритол самостоятелно няма дададе достъчно сладост, тъй като е по-малко сладък от захарта, но може да се ползва в комбинация - защото е обемен подсладител и дава сухо (което отнемаме като махнем захарта).
Добри резултати има и с малтитол.
Когато ползвате стевия и подобни - гледайте какво друго съдържа, защото обикновено в магазините продават смеси (за да докарат цена) - в чист вид с максимална сладост (Ребаудиозид A 97) или сукралоза (без примеси на нишесте или еритритол) - трудно ... или доста скъпо. Затова може би невинаги се получават очакваните резултати.

Вкъщи сладкишите ги замествам на 50% и добавям стевия. Почти не са ме хванали до момента Simple Smile
Всичко освен еритритол, ксилитол и много малки количества стевия (не коментирам колко трудно се намира истинска)  вдига кръвната захар и е безмислено да се ползва. Да не говорим, че някои от изкуствените подсладители са и вредни. Единствената причина масово производителите да слагат вредни и безполезни подсладители е цената. Полезните заместители на захарта са много скъпи.

# 38
  • Мнения: 10 384
Ама еритритола как да вдига КЗ, като е по-малко сладък от захарта Simple Smile
Нормално е да е така, ама е нормално и да не подслажда по същия начин...

# 39
  • Мнения: X
 Не е само до сладост. Той е сладък на 70 процента от захарта, а не вдига въобще. Повечето плодове са сладки само на 20-30 процента, а вдигат.

# 40
  • Мнения: 10 210
Хлябът пък въобще не е сладък, а вдига повече от захарта. 🙂

# 41
  • Мнения: 10 384
Да, целта е консумацията на по- малко захар, нищо повече.

Дамата не иска да й се смятат ГИ или КЗ .. а идеи как да замени захарта..
За КЗ си има други теми най-вероятно...

# 42
  • Варна
  • Мнения: 1 119
Дори и един домашен сладкиш да се направи със захар, но бъдат премахнати всички други вредни съставки на купешките което е лесно, пак е по-малко вреден от купешките.
Захарта в купешките сладкиши не е единственото зло.

# 43
  • Мнения: 10 210
Дамата пита за здравословно подслаждане на живота и сладкишите. Здравословно подслаждане се прави с храни с нисък гликемичен индекс. За всеки жив човек, без значение има ли проблем или не на този етап. Ако това не е ясно, ето чудесна възможност да стане. Simple Smile

# 44
  • Варна
  • Мнения: 1 119
Сигурно сте попадали на една захар тъмнокафява, влажна, песъчлива. Името и е Мусковадо, вкуса и е различен в смисъл по хубав според мен.
Добре ясно е че дори и кафявата захар не е полезна макар да е по добрия вариант, но с какво точно тази превъзхожда бялата?
Единственото което се сещам, че на опаковката пише, това е напълно натурален продукт. Но четейки състава не ми стана ясно точно превъзходството над бялата.

Общи условия

Активация на акаунт