Отговори
# 45
  • Мнения: X
При здрави хора не виждам смисъл да се демонизира захарта. Дали сладостта е от фурми, от мед или е от кристална захар наистина за тялото няма голямо значение. Това са просто моди - да не било захар, защото захарта е Лоша, по-добре кленов сироп, агаве, фурми или не знам си какво, което е на мода в момента и се рекламира в списанията като поредната вълшебна храна, пълна с антиоксиданти, ензими и минерали, и което съдържа какво - пак захар, и то бая.

Искаш да ядеш по-малко захар - ами намаляш я, слагаш отначало с 1/5 по-малко, после с 1/4 по-малко и така докато свикнеш да е минимално сладко. Когато не ядеш много захар с времето свикваш и старите сладости стават отровно сладки в устата ти. Проблемът е и психологически, защото казвайки си, че сладкишът с мед е по-здравословен, се самозалъгваш и това може да доведе до изяждане на по-големи порции, нали са "здравословни".

И пак се връщаме до факта от реалността, че сладкишите трябва да са по изключение, а не ежедневие, и когато са по изключение, за здравия човек няма значение с какво е подсладено, няма да стане по-здрав или по слаб, ако яде парче кейк веднъж седмично, независимо какво има в него, ако ще и купешки да е. Ако ще се самозалъгваме вече правилата са други, не се търси реално здравословност, а илюзия и индулгенция да се яде нещо, за което сам вътре в себе си си знаеш, че не трябва в такива количества или честота.

# 46
  • Мнения: X
Да, целта е консумацията на по- малко захар, нищо повече.

Дамата не иска да й се смятат ГИ или КЗ .. а идеи как да замени захарта..
За КЗ си има други теми най-вероятно...
Най-добре е да замени захарта с комбинация от качествени еритритол и ксилитол. С този вариант ще стане доста вкусно. Най-идеално (здравословно) е само с еритритол, но тогава ще се усеща, че не е захар. П.П. https://gotvach.bg/n7-56841-Еритритол

Последна редакция: пн, 18 яну 2021, 22:28 от Анонимен

# 47
  • София
  • Мнения: 30 107
Аз свикнах със стевия в кафето, еритритол в "сладкишите" и малко тахан, хляб с бадемово брашно и т.н. Да, малко е странно в началото, но се свиква. Целта е да огранича въглехидратите (картофи, ориз, тесто и т.н.) и сладкото. Днес взех и кленов сироп, ще опитам за разнообразие с него как ще е.

# 48
  • Мнения: 10 197
Ако някой е опитал да приема плодове за някакъв период, а след това за друг период еквивалента им в захар, ще разбира разликата. Ако ли не, ще си остане с философските възгледи, които само личния му житейски опит ще може да промени.

# 49
  • Мнения: X
Ако някой е опитал да приема плодове за някакъв период, а след това за друг период еквивалента им в захар, ще разбира разликата. Ако ли не, ще си остане с философските възгледи, които само личния му житейски опит ще може да промени.
Аз имам личен и съвсем пресен опит с тоталното спиране на захар и плодове. Замених ги с еритритол комбиниран с ксилитол и резултатите са невероятни.

# 50
  • Мнения: 1 536
Какви са резултатите? Колко време спря плодове и захар и само тях ли спря?

# 51
  • Мнения: 1 199
Ако някой е опитал да приема плодове за някакъв период, а след това за друг период еквивалента им в захар, ще разбира разликата. Ако ли не, ще си остане с философските възгледи, които само личния му житейски опит ще може да промени.
Аз имам личен и съвсем пресен опит с тоталното спиране на захар и плодове. Замених ги с еритритол комбиниран с ксилитол и резултатите са невероятни.
В какво се изразяват резултатите? Не се заяждам, наистина ми е интересно.
Лично за себе си съм забелязала, че без плодове ми липсва свежест на лицето, колкото и странно да звучи. А и ако няма здравословни проблеми, които да налагат ограничаването на приема на плодове...не виждам смисъл да се прави.

# 52
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Плодовете са си супер полезни. Никога не бих ги спряла. Нито зеленчуците. За суровите говоря. Те са незаменими. Виж ориза, картофите, бялото брашно, нишесте, хляб, макарони и самата захар- да, могат да се ограничат.

# 53
  • Варна
  • Мнения: 1 119
Това че плодовете са вредни и аз не мога  го приема. То аз не съм фактор, тя и науката не би го приела.
Вреда може да има само, ако има добавена захар, а не от пресен свеж плод.
На кого и с какво биха навредили една две ябълки, чаша с череши или малини, пет смокини, парче диня и т. н дори и всеки ден.
Определено изяждането на една тенджера с череши ще създаде проблеми, или на 50-100 смокини, но кой яде по толкова.
Вреда може да има при сушените плодове, и то пак при прекаляване.

Почти всички хранителни продукти при прекаляване са вредни.

# 54
  • Мнения: 10 197
Предозирането е вредно, както говорихме, иначе няма проблем дори за диабетици. Правила съм режим на диабетик и с плодове се справяше по-добре, отколкото с брашно, картофи, бобови и животински мазнини. Но има хора с фруктозна малабсорбация. Не знам дали те биха се справили с фруктозата в плодовете, дори и в малки количества. Нямам наблюдения върху такива случаи.

# 55
  • Sofia
  • Мнения: 3 999
Ксилитол-а не е ли канцерогенен? За еритрол нямам още информация.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 1 119
А знаете ли от къде се купува еритритол в по големи количества и съответно по евтино. Предлаганите опаковки са по 200, 250. Продават ли по големи количества някъде...

# 57
  • София
  • Мнения: 6 659
Ксилитол-а не е ли канцерогенен? За еритрол нямам още информация.
Може ли някакъв линк в подкрепа на това твърдение? Аз намирам точно обратното като инфо - че ксилитола има антивъзпалителен ефект и дори антиканцерогенен ефект, тук има резюме:
https://www.cancertherapyadvisor.com/home/tools/fact-sheets/xylitol-and-cancer/

# 58
  • София
  • Мнения: 30 107
А знаете ли от къде се купува еритритол в по големи количества и съответно по евтино. Предлаганите опаковки са по 200, 250. Продават ли по големи количества някъде...

Аз купувам на Dragon (на прах) и съм доволна. За по-големи количества бих препоръчала БИО магазините или rossispure.

Плодовете не са вредни, важното е да са в умерени количества заради захарта, която се съдържа в тях, макар и естествена.

# 59
  • Мнения: 10 197
Какъв е грамажът на пакетите в Rossispure, не мога да го видя от снимката?

Общи условия

Активация на акаунт