Двустаен апартамент, който да изплаща ипотека за тристаен?

  • 4 179
  • 96
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 38 420
За какво самоучастие говориш? Да продаде първия и да даде парите за втория? Не разбирам.

# 46
  • София
  • Мнения: 4 668
Защо трябва да продава?
Да предположим, че 1 ап струва 100к Е
С ипотека има 2 ап за 200к Е, от които 100к Е самоучастие.
Е, не е ли това 50%.
Това са сметки на ниво 3ти клас.
Това, че тия 100к самоучастие са разпределени само в едното жилище а не в 2те по равно няма недостатък, поне аз не се сещам за такъв.
Нали със заплатата, наема може да изплаща ускорено ипотеката (ако иска) и да я ликвидира за под 10г? Нали това ви е дерта?

# 47
  • София
  • Мнения: 38 420
Ама нали трябва да ги извади кеш в момента на покупката?
Никоя банка няма да ти даде цялата ипотека за 200 хил евро. Трябва да имаш кеш за самоучстието в момента на сделката.
И кеш за ремонтаааа

# 48
  • София
  • Мнения: 4 668
Той си ги има човека ... еее. Ако нямаше, щеше ли да отваря тема дали да си купува 2ри апартамент и да го обзавежда?
Просто няма логика да пита, ако му е физически невъзможно. Т.е. няма самоучастие, няма за довършване, няма доход.
а и тоя ремонт 50к евра ...
за 5к евро довършвам, всичко чистичко и новичко. Е, Виденов е повечето, и няма златни бидета и батерии. Видима, Кай, ламинат. Няма окачени тавани със дъги и скрити осветления, няма 3ен паркет, няма поръчкова кухня.
50к евро ремонт, и ще го дава под наем. Вие, изобщо чувате ли се/четете ли се !? Simple Smile

# 49
  • Мнения: 19 820
Тангра, май, май хич не четеш.
Кое си има в момента. Нищо няма, разчита да продаде първият 2-стаен като стане готов и тогава ще ги има кеш:

Цитат
Закупих двустайно жилище, което ще бъде с разрешение за ползване това лято, по-голямата част от което със собствени средства и малък кредит, но всъщност желанието ми е да имам тристаен апартамент, когато в един момент имам и семейство, деца.

Чудя се в тази връзка кой е по-добър вариант, дали да обзаведа това жилище, да се нанеса в него по-скоро, след което да тегля ипотечен кредит за тристаен апартамент, а този двустаен да го давам под наем и така да изплащам ипотеката. Другия вариант е да продам двустайния, когато получи Акт 16 и да закупя тристаен (с нов кредит, но не толкова голям), тук обаче ще чакам минимум година докато евентуално се нанеса най-вероятно.

# 50
  • София
  • Мнения: 38 420
Ами той планира тристаен за живот със семейство. Какъв Виденов, какви 5 хиляди? Ти знаеш ли в какво състояние ти дават новото строителство?
Няма пари в момента. Има заплатата и малкия заем.
Ох, човек защо се пънеш като не си прав!
Ние нали имахме 2 апартамента и малък заем. Планирахме точно да продадем малките и да купим голям. Малко след това един приятел направи ремонт на точно такова нещо, каквото исках и аз. Знам колко му излезе! И знам, че нас точно тоя ремонт щеше да ни срути.

# 51
  • Мнения: 3 290
И аз искам да видя как се влиза за живеене в апартамент взет на БДС за 5к евро.,..и сам да си го прави някой, пак няма да стане, освен, ако не е боксониера.

# 52
  • Мнения: 12 725
Защо трябва да продава?
Да предположим, че 1 ап струва 100к Е
С ипотека има 2 ап за 200к Е, от които 100к Е самоучастие.
Е, не е ли това 50%.
Това са сметки на ниво 3ти клас.
Това, че тия 100к самоучастие са разпределени само в едното жилище а не в 2те по равно няма недостатък, поне аз не се сещам за такъв.
Нали със заплатата, наема може да изплаща ускорено ипотеката (ако иска) и да я ликвидира за под 10г? Нали това ви е дерта?
Хм, май разбрах какво иска да каже Танграта.
Авторът има апартамент за 100 х, двустаен. Ако се прецели в същия, тоест не тристаен, а пак двустаен, и ипотекира и двата (25-те хиляди за доизплащане на първия не ги броим), тогава обезпечението - самоучастието му ще е 100те хиляди в първия апартамент.
Ами, аз така бях ипотекирала два имота, за да изплатя само единия. Ох, не мога да си спомня искаха ли ми някакво друго самоучастие, освен това, че сумата на ипотекираните имоти беше над три пъти колкото е ипотеката... Примерно, ипотекирам за 400 000, а купувам 100 х, защото само тия 100 х не бяха достатъчни за банката, те ги обезцениха с някакви коефициенти.

Ами може да стане вероятно, ако не му искат наистина никакви реални пари, освен двете обезпечения. Но авторът нали иска второто да е тристайно, тоест няма да е 100+100, ами поне 100+150 х.

# 53
  • София
  • Мнения: 4 668
Не, не съм искал да кажа това.
Темата е "дали", а не "как" и "мога ли".
Това, което описваш е частен случай. При подобна схема съм и аз. Като моите коефиценти са май около 0.6. Но то е при изцяло финансиране на друг обект.
Аз просто описвах лична сметка, единствено с цел сигурност.

Нали не обсъждаме дали банката ще му дава заем или не?
За пореден път, не за това е темата, до колкото разбирам, и до колкото е написано?
Обсъждаме ако може, дали да го иска.
50% самоучастие не е предявено като условие към него от банка, не е споменавано.

# 54
  • Мнения: 12 725
Добре, Тангра, не съм разбрала и аз какво искаш да кажеш, и сега не разбирам.
Човекът пита кое ще е по-добре: имайки малкия апартамент, да го дава под наем и да живее в големия, който да закупи с ипотека, или да продаде малкия, за да купи с ипотека големия, но тогава поне година остава под наем, докато големият  стане готов.
И затова бистрим кое от двете му е по-изгодно и как да му стане изгодно, с различни числови примери - само примери, ние детайли не знаем.

Цитат
"Чудя се в тази връзка кой е по-добър вариант, дали да обзаведа това жилище, да се нанеса в него по-скоро, след което да тегля ипотечен кредит за тристаен апартамент, а този двустаен да го давам под наем и така да изплащам ипотеката. Другия вариант е да продам двустайния, когато получи Акт 16 и да закупя тристаен (с нов кредит, но не толкова голям), тук обаче ще чакам минимум година докато евентуално се нанеса най-вероятно."
Край на цитата

# 55
  • София
  • Мнения: 4 668
Ами, именно. 2 възможни варианта!
 А част от хората в темата са се вкопчили само за единия описан вариант и твърдят, че авторът е описал и може да реализира само него.
За неразбирането, няма проблем, и без това сме офтопик. Simple Smile

# 56
  • София
  • Мнения: 38 420
Аз разбрах - 2021 ще я изкара под наем, а през това време ще върти сделки с НИ и ремонти. Ами - късмет.

# 57
  • Мнения: 207
Ама нали трябва да ги извади кеш в момента на покупката?
Никоя банка няма да ти даде цялата ипотека за 200 хил евро. Трябва да имаш кеш за самоучстието в момента на сделката.
И кеш за ремонтаааа

Здравейте, извинявам се за намесването в темата, но при добри доходи банките дават 100% от стойността на сделката. Няма и месец от както направих такава сделка.

# 58
  • Мнения: 3 290
Щом са започнали да дават 100%, това е добре, скоро ще има мяу за някои, за други ще е добре дошло.

# 59
  • Мнения: 207
Щом са започнали да дават 100%, това е добре, скоро ще има мяу за някои, за други ще е добре дошло.

Не ми е първа ипотека по тази схема, смисъл и преди са ми давали.
Не вярвам сега да е по-масово от преди години, просто исках да кажа, че всичко зависи от кредитоискателя ( банково досие, заплащане и надежност).

Общи условия

Активация на акаунт