Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Въпроси до зъболекарите от форума! - 3

• 6 695
  • 133
  •   1
Отговори
Тук можете да задавате вашите стоматологични въпроси към зъболекарите от форума! Надявам се и те (зъболекарите) да се включват активно с отговори. Нека да бъдем полезни едни на други, тук в тази тема.
Тема 1 https://www.bg-mamma.com/?topicrefid=18;topic=572664.15
Тема 2 https://www.bg-mamma.com/?topicrefid=18;topic=975402.1350

# 1
Благодаря за новата тема!
Имам мост, който ми е изключително неудобен, решила съм да го сменя. Да видим какво ще каже зъболекаря.

# 2
Здравейте,

Много смотан ми е проблема, но не се маха. В последните 2 години развих някаква фобия, че локалната зъболекарска упойка може да ми навреди-алергия, нещо на сърцето или нерв. В резултат 2 години не ходих на зъболекар и накрая счупих зъб. Едвам издържа да ми го извадят с упойка. Сега трябва имплант ама и там упойка.

Може ли тук някой да ми обясни дали тези упойки могат да ми навредят, при условие че досега не е имало проблем (слагани са ми много пъти преди като не ме беше страх)

Не мога да питам зъболекаря ми защото знам, че въпроса е глупав и ме е срам, но търся да си инжектирам логика и да го преодолея.

# 3
Здравейте! Сигурно пиша за хиляден път тук, ама.. Напоследък забелязвам, че много зъбен камък ми се е натрупал по едни от долните зъби.  В четвъртък реших, че ще ходя да го махнат, а до тогава ми казаха да си търкам зъбите със сода. Но съм чела, че содата е вредна, тъй като агресивното търкане с нея може да доведе до микроабразия на зъбния емайл. Много ли е сложно това да се махне зъбен камък, наранява ли се много емайла след това и много ли боли когато е в кабинет? Знаете ли някакви други методи по които домашно може да се премахме. Никога досега не съм махала зъбен камък и малко ме е хванала паниката. Извинявам се за глупавите въпроси.

# 4
Здравейте,

Много смотан ми е проблема, но не се маха. В последните 2 години развих някаква фобия, че локалната зъболекарска упойка може да ми навреди-алергия, нещо на сърцето или нерв. В резултат 2 години не ходих на зъболекар и накрая счупих зъб. Едвам издържа да ми го извадят с упойка. Сега трябва имплант ама и там упойка.

Може ли тук някой да ми обясни дали тези упойки могат да ми навредят, при условие че досега не е имало проблем (слагани са ми много пъти преди като не ме беше страх)

Не мога да питам зъболекаря ми защото знам, че въпроса е глупав и ме е срам, но търся да си инжектирам логика и да го преодолея.

След като са Ви слагали многократно упойки, без проблеми, шансът да развиете алергична реакция е нищожен. В упойките които използваме, има малко количество адреналин, който не се препоръчва при хора със сърдечни проблеми. За тях има специални упойки без адреналин. Самият страх води до повишаване на стреса и тялото Ви отделя много по-голямо количество адреналин от този в упойката.

При самото поставяне е възможно времето да се засегне периферен нерв, след който има липса на усещане в областта която инервира. Това обикновенно отшумява до няколко дни.

# 5
Здравейте! Сигурно пиша за хиляден път тук, ама.. Напоследък забелязвам, че много зъбен камък ми се е натрупал по едни от долните зъби.  В четвъртък реших, че ще ходя да го махнат, а до тогава ми казаха да си търкам зъбите със сода. Но съм чела, че содата е вредна, тъй като агресивното търкане с нея може да доведе до микроабразия на зъбния емайл. Много ли е сложно това да се махне зъбен камък, наранява ли се много емайла след това и много ли боли когато е в кабинет? Знаете ли някакви други методи по които домашно може да се премахме. Никога досега не съм махала зъбен камък и малко ме е хванала паниката. Извинявам се за глупавите въпроси.

Процедурата за почистване на зъбен камък е напълно безболезнена ако бъде извършена внимателно. Въпреки това има пациенти с по-чуствителни венци и в моята практика предлагам контактна упойка с напръскване.

Самата манипулация не увреждат зъбния емайл, понеже ултразвуковият апарат произвежда хиляди трептения в секунда, които отделят зъбния камък от повърхността на зъба.
 След почистване е възможно венците да са раздразнени, но това отшумява до следващия ден.
Важно е да знаете, че зъбният камък трябва се чисти редовно на няколко месеца, понеже непрекъснато се образува от преципитати на калциеви и фосфатни йони от слюнката. В противен случай неговото натрупване може да доведе до развитие на пародонтит.

# 6
Здравейте, пиша не знам за кой път тук. Накратко съпругът ми има проблем с цяла Горна челюст, решихме да са импланти. Ходихме при др Саша Стаменов в Плевен, който предложи 8 импланта. Има кост, слава богу. Даде ни цена от 10 000 лв за всичко. Имплантите са на Нео биотек. Но ми дава гаранция само две години. Решили сме да отидем за второ мнение в Банско в А дент.
Но генералния ми въпрос е. Много мои колеги започнаха да ме разобеждават за тези импланти и да се спрем на мостове. 1во заради цената. Разликата е доста впечатляваща. 2ро заради това, че организма, може да не приеме инплантите и 3то започнаха едни истории как тези импланти постоянно се чупели боли и ходене по мъките. Съпруга ми е на 29 год. Бих искала мнение на имплантолог. Какво мисли? Дали е по-добър варианта с мостовете? Ако не короните да са металокерамика или цирконий. Др Стаменов ми каза че металокерамика та била по-здрава. А от другия лекар в Банско, с който се консултирам по телефона, предстои ни час, каза че цирконий бил по-добрия вариант. И нещо друго броя на имплантите. Единия ми казва 8 а от Интернет чета, че 6 са напълно достатъчни. Моля за помощ!!

# 7
  • Варна
Здравейте! И аз имам един принципен въпрос до стоматолозите във форума, ако може да се отговори еднозначно, разбира се. На близо 40 години се сдобих с първият си умъртвен зъб, беше лекуван и пломбиран, но се самоумъртви. От преди Нова година до сега провеждам кореново лечение - трепанация, промивки, разширяване канали, чистене, промивки, рентгенови снимки преди и след.. гутаперка.. предстои пломбата и... коронка, за да не се счупи зъбът впоследствие..Това всичко ще ми излезе около 200 лв БЕЗ короната, защото касата освен някаква сума от пломба не поема нищо, това знаем всички. С короната около 400?Та. Не е ли по - добър вариант като ангажираност, време, краен резултат и прочие да се постави направо имплант? Вместо това влачене седмици наред, като резултата не на 100 % е добър, както се оказва в някои случаи.

# 8
Здравейте! И аз имам един принципен въпрос до стоматолозите във форума, ако може да се отговори еднозначно, разбира се. На близо 40 години се сдобих с първият си умъртвен зъб, беше лекуван и пломбиран, но се самоумъртви. От преди Нова година до сега провеждам кореново лечение - трепанация, промивки, разширяване канали, чистене, промивки, рентгенови снимки преди и след.. гутаперка.. предстои пломбата и... коронка, за да не се счупи зъбът впоследствие..Това всичко ще ми излезе около 200 лв БЕЗ короната, защото касата освен някаква сума от пломба не поема нищо, това знаем всички. С короната около 400?Та. Не е ли по - добър вариант като ангажираност, време, краен резултат и прочие да се постави направо имплант? Вместо това влачене седмици наред, като резултата не на 100 % е добър, както се оказва в някои случаи.

Здравейте! За съжаление няма как да се даде еднозначен отговор на вашия въпрос, понеже всеки дентален лекар има своето виждане за решаването на даден казус. Моето лично мнение във Вашия случай, е да се запази естествения зъб колкото се може по-дълго. 
Имплантите колкото и да се рекламират, не винаги са успешни в дългосрочен план. Изискват се определени условия на организма, които могат да удължат техния живот и да увеличат шанса за успешно интегриране в костта.  С по-прости думи: имплантите са много далеч от 100% успеваемост като лечение, а колкото до цената тя варира в голям диапазаон.  Най общо казано един имплант (само титаниевия винт) струва повече от 1000лв, надстройката която се поставя се заплаща допълнително, както и финалната коронка която се поставя върху надстройката.  Ако се нуждаете и от операция за присаждане на кост, това се заплаща допълнително.
Като се тегли чертата поставянето на имплант ще Ви излезе 3-4 пъти по-скъпо без да гарантира по-голям процент на успеваемост и дългосрочно решение на Вашия проблем.

# 9
  • Варна
Благодаря Ви за мнението, д-р Христова Heart

# 10
  • София
Не е ли по - добър вариант като ангажираност, време, краен резултат и прочие да се постави направо имплант? Вместо това влачене седмици наред, като резултата не на 100 % е добър, както се оказва в някои случаи.
Вижте какъв зъб може да бъде спасен,най-добрият имплант е собственият зъб

Винаги трябва да са направени максималния усилия ,ваденето и имплантите винаги са краен вариант

# 11
  • София
Възможно ли е при чувствителни зъби да има спонтанна болка, непредизвикана от сладко/студено/топло? Моята стоматоложка не вижда да имам кариес, но имам болка. Не смее да отвори зъба, защото според нея е без кариес. Прати ме на снимка, но на мен ми се гади силно когато сложат филма в устата ми и не успях да го снимам. Лаборантката предложи да ми направи  панорамна снимка, но каза, че не е сигурна дали на нея ще се види дали има кариес.

# 12
Аз имам подобен проблем, преди месец и половина имах пулпит на 6 долен зъб ,не само ,че усещах болка в него но и в 5 тия горен зъб които няма никакъв кариес или каквото и да било.Направиха ми кореново лечение на 6 тия и болката при 5 -тия отшумя .Сега понякога чувствам лека болка при натиск .Според вас какъв е проблема ?Възможно ли е да е на нервна основа  ?

Последна редакция: чт, 28 яну 2021, 16:55 от Krasimir Petkov 687175

# 13
Здравейте, ще съм благодарна, ако някой специалист изрази мнение за поставените импланти на снимката. Имам опасения, че са много близко един до друг. Възможно ли е да ми сложат мост с четвърти зъб? До колкото имам информация не е добре да има мост между имплант и здрав зъб. Зъболекаря нищо не ми обясни. Един ми слага импланти, а се оказа че друг ще ми слага протезите и не общуват по между си. Много съм притеснена и искам да знам какви опции имам или всичко е нормално и може да съм спокойна? Благодаря предварително.

Последна редакция: вт, 02 фев 2021, 11:38 от bubanka

# 14
Здравей, искам да попитам според специалистите тук според вас на база прикачената снимка, имам ли проблем и зъби за лечение. Преди време имах синузит и като цяло сега имам проблем с афти и подут венец в дясно горе. Направих си какви ли не изследшанич и чух много противоречиви мнения.

Последна редакция: пт, 29 яну 2021, 21:42 от valentina.miteva

# 15
Здравейте! От две години търся причина за появата на едно червено петно на небцето и болка в областа на шести, седми горен зъб. Проблема се появи след обличане на 6-ти зъб с коронка и висящо тяло, понеже липсваше 5-ти зъб. Последва лекуване и прелекуване на зъба и преглед на другите около него, но не се откри проблем. Правила съм 3д рентген, прегледи при доста стоматолози, лицево челюстен хирург, хематолог и никой за сега не е открил причина за болката и петното. Към момента 6 ти зъб е изваден и продължава да се появава болката в тази област на венеца и в съседни зъби и след като ме заболи се появява и петното.Имам периоди в които изчезват и двете. Ще се радвам ако някой има мнение или съвет от къде според него идва този проблем. Качвам и снимка на която все още бях със 6 и 5 зъб.

Последна редакция: пн, 01 фев 2021, 15:37 от Y. Mitkova

# 16
Здравейте, благодаря за възможността да получим консултация от специалист.
Моят въпрос е свързан с наличие на пародонза, проблемът се появи след раждане.
Корените са оголени на две места, което ми причинява ужасни болки при прием на топли и студени храни или сладко. Въпросът ми е какви са навременните мерки, които бих могла да предприема, преди да се стигне до хирургическа намеса или загуба на зъб. Прочетох за лечение с лазер (кюретаж). Дали е възможно тази процедура да подобри състонието ми. Последното почистване на зъбен камък беше през месец декември, има съвсем леко подобрение, но болката си остана. 
Благодаря, предварително!

# 17
Здравейте! От няколко дни имам щракане в челюстта. И преди ми се е случвало,но като подъвча дъвка напричер ми минава и не се появява пак. Сега е постоянно. Щракането е от дясно и нагоре към ухото. Болка нямам,но чувството е неприятно. Лечимо ли е? Мога да пия нещо за отпускане? Дъвча дъвки,облекчава се и след известно време пак се появава.

# 18
  • Варна
Здравейте, благодаря за възможността да получим консултация от специалист.
Моят въпрос е свързан с наличие на пародонза, проблемът се появи след раждане.
Корените са оголени на две места, което ми причинява ужасни болки при прием на топли и студени храни или сладко. Въпросът ми е какви са навременните мерки, които бих могла да предприема, преди да се стигне до хирургическа намеса или загуба на зъб. Прочетох за лечение с лазер (кюретаж). Дали е възможно тази процедура да подобри състонието ми. Последното почистване на зъбен камък беше през месец декември, има съвсем леко подобрение, но болката си остана. 
Благодаря, предварително!
Здравейте, направете консултация с пародонтолог и той ще ви разясни какво и как трябва да се направи. Почистването на зъбния камък е начина по който се стопира напредването на пародонтита, но няма как да се възстановят рецесиите ( оголената част на корена ) при тази процедура. Най-вероятно ще се наложи да се направи мекотъканна присадка.

# 19
Много моля за съвет към какъв специалист да се обърнем. Лицево-челюстен хирург ли? Ако може да ми препоръчате и име, моля. На дъщеря ми й оперираха мъдрец, извадиха го, долен ретиниран, преди 6 месеца. Тя казва, че все още я дразни ръбчето, което се е образувало при шиенето. Усеща го по-чувствително при допир, а при затворена уста все едно там й е застанала храна - така го усеща. При шиенето се е получило и така, че разстоянието между 7я зъб и бузата се е скъсило разстоянието, т.е. не е така дълбоко както е от другата страна. Към какъв специалист да се обърнем? Може ли да се помогне? Вече 6 месеца са минали, колко още да чакаме да се разпъне и възстанови мястото? Мисля си, че досега трябваше да се е възвърнала еластичността на това място.

Последна редакция: ср, 03 фев 2021, 19:20 от dobra001

# 20
Здравейте! Аз съм на 22 години и при мен се появи отдръпване на венците на долни предни два зъба и зачервяване на венеца. Записах си час за парадонтолог, но той е чак за 24 март, а аз днес на своя глава си направих панорамна снимка, за да не губя време, когато отида. Може ли някой да ми каже има ли признаци за начален стадий на парадонтит, тъй като изпаднах в ужас от нещата, които изчетох. Като моя грешка отчитам, че винаги много агресивно и често съм си миела зъбите, но силно се надявам да не съм си причинила този проблем... Иначе не изпитвам болка или по-сериозна чувствителност.

# 21
Здравейте!
Предстои ми обличане на няколко предни умъртвени зъби.
Въпроса ми е как е най-добре да се направи, всички зъби да се изпилят наведнъж, или постепенно?

# 22
Моите 4-ри предни долни зъби бяха изпилени заедно и веднага взета мярка за обличането им.

# 23
  • оттам, откъдето започва България
Здравейте! Аз съм на 22 години и при мен се появи отдръпване на венците на долни предни два зъба и зачервяване на венеца. Записах си час за парадонтолог, но той е чак за 24 март, а аз днес на своя глава си направих панорамна снимка, за да не губя време, когато отида. Може ли някой да ми каже има ли признаци за начален стадий на парадонтит, тъй като изпаднах в ужас от нещата, които изчетох. Като моя грешка отчитам, че винаги много агресивно и често съм си миела зъбите, но силно се надявам да не съм си причинила този проблем... Иначе не изпитвам болка или по-сериозна чувствителност.

Извинявай, не мога да се сдържа и да не изразя възхищението си от правилно подредените ти зъби. Пази ги!

# 24
Здравейте, имате ли информация при слагане на мост между два съседни зъба понеже на мястото на липсващия зъб костта не се натоварва вече и съм чувала, че може да се изтъни или загуби, случва ли се това наистина?

# 25
  • София
Правих си секторна в дентал Х лаб и ме попитаха (добавяйки нов лекар) дали да махнат от старите (5бр)... казах им не. Но после се замислих дали и настоящия лекар при когото бях го вижда това?
Според вас има ли смисъл от кариесодиагностика?
Нормално ли е на първичен преглед да се пропускат кариеси? (Освен задни шиячни от към бузата и за предни шиячни фронтално...) Айде за първите ОК, ама тези отпред...
Опитвам се да отсея и избера стоматолог за постоянно.

# 26
Здравейте. Трябва ми второ.. или вече трето мнение, не знам и аз. Леко съм в шок. Да започна от там, че от мнооого години имам проблеми със зъбите, които чак днес евентуално разбрах от какво са. С две думи - рушат се. Съответно всички са умъртвени и остават 4, последни, които чакат за коронки. Отне ми доста време и средства, за да стигна до тук. Първите коронки са може би на около 12г. За съжаление, през цялото това време и венеца ми е малко или повече възпален + имам подозрението, че от различните пломби и коронки се е получило нещо като биметализъм. Зъболекарят ми почина наскоро и така стигаме до днес, когато отидох при нов зъболекар, за да погледне венеца и да направим план за обличането на последните зъби. Той каза, че зъбите ми не са имали емайл, обясни ми на дълго и широко, но толкова помня.. И да, това е лечението в този случай. Но от там нататък всичко е направено грешно. Зъбите са изпилени по грешен начин, короните са ниски/малки?/, може би и са вкарани прекалено навътре и т.н., и т.н. Като първоначален вариант предложи почистване на подвенечен камък, за който не бях и чувала. Ако това не даде никакъв резултат, от мен ще зависи да подменим всички корони. За съжаление не се знае какво ще намерим отдолу, като за начало, да не говорим за финансовата страна.. Общо взето ми трябва съвет или мнение, за да мога да се ориентирам какво да правя. Ще съм много благодарна, ако някой се включи!
Благодаря и лека вечер!

# 27
Здравейте, синът ни е на 9г. и има флуороза на зъбите.
Първо се появиха петна на новите зъби и постепенно за две години на всички. Предните зъбки, които са сменнени са най-зле.
Използваме продукти на apacare  за устната хигиена по препоръчка на зъболекаря.
Въпреки това обаче, всеки ден като го гледам страшно много се притеснявам от гледката. Имам нужда от насока дали не пропускам нещо в грижата за зъбите му? И въобще какво мога да направя?

При дъщеря ни, която е на 6г. също виждам  нещо подобно на изникващ горен зъб. Направо не знам. Тя е дете, което никога не е пила минерална вода вкъщи (в градината се оказва че не знам каква вода е консумирала).  #флуороза
Ще съм благодарна за насока.

# 28
  • Край ''синьосиньото синьо море''
Здравейте. Имам въпрос: Колко пъти може да се ребазира тотална протеза.Явно зъботехникът обърка нещо с протезата на майка ми и сега  трябвало ребазация на протеза на два месеца .Не е удобна, прави И рани и на практика полза никаква...А си платихме  колкото ни поискаха. Не знам, дали да поискам нова протеза или тази да поправят...или да ходим при друг зъболекар и друг  зъботехник...😩😩😩

# 29
Здравейте!Имам въпрос към зъболекарите от форума!Моля за мнение.Детето ми е на 9 години и от лятото стои с отворен зъб,който е млечен,но все още не се е разклатил за за се извади.Отвътре в отворения зъб е пораснал венеца.Бяха ми казали да го оставим отворен,за да не се надуе пак,понеже се беше надул и изчистиха от него гнойна която се беше събрала.А сега има и други кариеси за оправяне.Та въпроса ми е докато този отворения зъб е там може ли да се работи по другите зъби.Ще съм благодарна за съвет,защото много ме е страх и незнам какво да правя.

# 30
  • Варна
Здравейте!Имам въпрос към зъболекарите от форума!Моля за мнение.Детето ми е на 9 години и от лятото стои с отворен зъб,който е млечен,но все още не се е разклатил за за се извади.Отвътре в отворения зъб е пораснал венеца.Бяха ми казали да го оставим отворен,за да не се надуе пак,понеже се беше надул и изчистиха от него гнойна която се беше събрала.А сега има и други кариеси за оправяне.Та въпроса ми е докато този отворения зъб е там може ли да се работи по другите зъби.Ще съм благодарна за съвет,защото много ме е страх и незнам какво да правя.

Здравейте, да може да се работи по останалите зъби.

# 31
А с този зъб какво ще стане.много ме е страх,защото детето ми е малко,а с този отворения зъб и на това отгоре венеца вътре израстнал,незнам вече какво да мисля.Да не стане нещо докато се работи по другите зъби.

# 32
  • Варна
А с този зъб какво ще стане.много ме е страх,защото детето ми е малко,а с този отворения зъб и на това отгоре венеца вътре израстнал,незнам вече какво да мисля.Да не стане нещо докато се работи по другите зъби.
Говорете с лекуващия ви зъболекар да го лекува и него.

# 33
Благодаря ви

# 34
Здравейте,имам въпрос към зъболекарите в форума.
Имам поставен горен мост 3 до 7 горен зъб,а отдолу под поста 6 и 7 зъб ми ги изградиха защото бяха много зле.
Въпроса ми е последния зъб от моста усещам че ми джвака и леко като пипна,усещам че се мърда мисля че трябва да се сменя вече но и на долните зъби които са изградени,трябва да се слагат коронки,и сега кое трябва да се направи първо да смяна моста или първо да сложа коронки на долните зъби,тоест ще има ли проблем кое първо за захапката.?

# 35
Здравейте,
доста дълго се чудих дали да пиша или не, за да не "изям " хейта. Но се реших най- накрая. Въпросът ми е някой ще ме насочи ли към хирург, който вади зъби с пълна упойка?Става дума за един мъдрец и два предни корена.
Изпитвам ужас само при мисълта. И не е лигавщина или прищявка.
Ходих в една клиника, обявиха ми цена за всичко + временен мост за предните зъби 4 хил. Виждат ми се ужасно много.
Та ще съм благодарна ако ми отговори някой запознат с пълните упойки.

# 36
  • София
Кой е по-ниския клас от стъклокерамика?

# 37
  • София
Здравейте,
доста дълго се чудих дали да пиша или не, за да не "изям " хейта. Но се реших най- накрая. Въпросът ми е някой ще ме насочи ли към хирург, който вади зъби с пълна упойка?Става дума за един мъдрец и два предни корена.
Изпитвам ужас само при мисълта. И не е лигавщина или прищявка.
Ходих в една клиника, обявиха ми цена за всичко + временен мост за предните зъби 4 хил. Виждат ми се ужасно много.
Та ще съм благодарна ако ми отговори някой запознат с пълните упойки.
Дентална клиника Петър Дучев.Само имайте в предвид,че самия шеф на клиниката казва,че те дават най-високото възможно качество,на най-високите възможни цени.Но там бих бил спокоен,ако аз съм пациент.
 ЕО ДЕНТ също предлагат пълна упойка,но аз никога не бих избрал да отида там.

# 38
*Alma*, а защо ти е пълна упойка? Ако е само заради страха, не си струва. С нормална упойка нищо няма да усетиш. Аз също съм не паника, ами отгоре, когато става въпрос за зъболекар. Като намериш човека, т.е. "твоя" стоматолог, ще ти минат страховете.

# 39

Дентална клиника Петър Дучев.Само имайте в предвид,че самия шеф на клиниката казва,че те дават най-високото възможно качество,на най-високите възможни цени.Но там бих бил спокоен,ако аз съм пациент.
 ЕО ДЕНТ също предлагат пълна упойка,но аз никога не бих избрал да отида там.
Точно в ЕО ДЕНТ ходих, цените са космически и не ми вдъхнаха особено доверие.
Обещаха ми пълно излекуване на зъбите в рамките на упойката, около 4 часа. Не съм с медицинско образование, но все си мисля, че няма как да стане това.

*Alma*, а защо ти е пълна упойка? Ако е само заради страха, не си струва. С нормална упойка нищо няма да усетиш. Аз също съм не паника, ами отгоре, когато става въпрос за зъболекар. Като намериш човека, т.е. "твоя" стоматолог, ще ти минат страховете.

Изпитвам ужас, само при миризмата на зъболекарски кабинет. Ходила съм да ми вадят мъдрец и не мога да контролирам страха си. Не искам, но преча на зъболекрите да си свършат работата. Губя и тяхното и моето време. Не знам дали ме разбирате, но наистина не е лигавщина. Такова нещо изпитвам само като седна на стола. За това и предпочитам пълната упойка. За правене на зъб някак си успявам да се овладея.

# 40
Здравейте!  Записах си час, но е след 2 седмици. Затова реших да попитам тук.
Преди 2 месеца ми оперираха долен мъдрец, с възпаление и ретиниран. Раната е добре. Бавно се възстановявам. 2ма хирурзи ми казаха, че бавно става.
6-я кътник, от същата страна на мъдреца винаги е бил чувствителен = лека болка при силен стрес. Но след операцията на мъдреца все ме наболява. Наскоро установих, че е от него, от кътника. Все си мислех, че е заради операцията тази лека болка. При потракване със зъбите и ако стисна силно твърда храна - ме наболява. Преди няколко дни забелязах еднократно кръв на венеца до този зъб. Като натисна венеца или зъба, също има дискомфорт и лека болка.
Този зъб е с умъртвени корени, голяма амалгамена пломба от около 20 г.
Поне си мисля, че от него идва болката.
Имам и доста зъбен камък, особено след операцията - доста време не се хранех от тази страна. Зъбният камък не е почистван 1 година, но остана на заден план заради операцията.
Какво ще ме посъветвате като професионалисти? Ако е от този зъб, каква може да е причината? Страх ме да не е някой гранулом или киста. Но пък преди операцията направих панорамна снимка, хирургът не оглежда ли и съседните зъби на снимката? нямаше ли да ми каже ако беше видял нещо нередно в съседните зъби?
Според вас каква може да е причината?
Знам, че без преглед не може да се каже, но от вашия опит какви може да са причините? Да не е пък кариес на друг зъб, който аз няма как да видя като невежа?

# 41
Много моля стоматолозите във форума да кажат мнението си. В този зъб имам лека болка. На снимката виждате ли проблема? Благодаря ви!
Скрит текст:

# 42
Здравейте. Сложих си мост на долни зъби тази седмица и имам чувството, че накрая на моста ми джвака. Все едно не е стабилно там, а от външната страна няма проблем. Нормално ли е това? Трябва ли да посетя отново зъболекаря?

# 43
Това е снимка от интернет. Кажете, моля ви, какви са белите петънца около корените, червената стрелка:
Скрит текст:

# 44
Бих искала да попитам възможно ли е прелекуване на зъб с поставен метален щифт (пинлей).Заради крива коронка получих травма на 4-ти горен зъб.От близо 3 месеца коронката е свалена,но мястото продължава да ме боли.С върха на езика отвътре чувствам нещо леко издуто.Пих антибиотик,но не чувствам подобрение.

А предните здрави зъби са ми изтръпнали.Трябва ли им някаква лечение или ще отмине с лекуването/ваденето на въпросния зъб.

# 45
  • Варна
Бих искала да попитам възможно ли е прелекуване на зъб с поставен метален щифт (пинлей).

Възможно е. На мен ми прелекуваха такъв зъб. Даже стоматоложката не беше сигурна дали ще може да извади щифта, но успя. Все пак е хирург, знае как да "бара" 😂

# 46
  • Варна
Бих искала да попитам възможно ли е прелекуване на зъб с поставен метален щифт (пинлей).Заради крива коронка получих травма на 4-ти горен зъб.От близо 3 месеца коронката е свалена,но мястото продължава да ме боли.С върха на езика отвътре чувствам нещо леко издуто.Пих антибиотик,но не чувствам подобрение.

А предните здрави зъби са ми изтръпнали.Трябва ли им някаква лечение или ще отмине с лекуването/ваденето на въпросния зъб.

Свалянето на подобен пинлей е доста трудно. В повечето случаи се изисквя да се изпилявя пинлея ляка полека, което е много бавна и прецизна работа с голяма възможност от пробиване на зъба. Ако беше метален щифт, премахването му е доста по лесно.

# 47
Добър ден, как разбирате какъв е проблема, ако пациентът не може да каже кой зъб го боли?

# 48
  • Варна
Добър ден, как разбирате какъв е проблема, ако пациентът не може да каже кой зъб го боли?
Зависи от болката, от какво се провокира, колко време продължава, по кое време се появява, от състоянието на зъбите, което се вижда на клиничен преглед, назначава се рентгенова снимка/снимки.

# 49
Здравейте! Какво означава "безопасно премахване на амалгамена пломба"?

# 50
  • Варна
Здравейте! Какво означава "безопасно премахване на амалгамена пломба"?
Амалгамата се премахва чрез изпиляване, при което се отделят малки стружки от нея.  Под безопасно премахване, най-вероятно се има предвид, че няма да има остатъци от нея, които да се погълнат.

# 51
Д-р Аврамов, а за предните зъби които са изтръпнали какво може да ме посъветвате? Дали ще отшуми след като се отстрани проблемния зъб и инфекцията премине? Или да пия някакво лекарство, да правя компрес горе на венеца с нещо,или се налага да им се правят някакви физио процедури или пък нещо друго... Те имат чувствителност от студено,това го проверихме.Надявам се това да показва,че нервите им са си живи и здрави.
До сега не ми се е случвало подобно нещо...

Последна редакция: пн, 01 мар 2021, 19:46 от Zhani

# 52
Здравейте !

Преди няколко дни под предните два долни зъба на венеца ми се появи подутина. Нямам болка или симптоми.  2-3 седмици преди това ми чистиха зъбен камък, не знам дали има нещо общо. Не ми е излизало друг път, иначе съм с парадонтоза.

От какво може да е ?

# 53
  • София
Здравейте !

Преди няколко дни под предните два долни зъба на венеца ми се появи подутина. Нямам болка или симптоми.  2-3 седмици преди това ми чистиха зъбен камък, не знам дали има нещо общо. Не ми е излизало друг път, иначе съм с парадонтоза.

От какво може да е ?

Може да е пародонтален абсцес от пародонтозата,може да е фистула от умъртвен зъб.Рентгеновата снимка ще покаже

# 54

Нямам умъртвен зъб от долна страна. Ако е абсцес не боли ли ?

# 55
  • Варна
Д-р Аврамов, а за предните зъби които са изтръпнали какво може да ме посъветвате? Дали ще отшуми след като се отстрани проблемния зъб? Или да пия някакво лекарство, да правя компрес горе на венеца с нещо,или се налага да им се правят някакви физио процедури или пък нещо друго... Те имат чувствителност от студено,това го проверихме.Надявам се това да показва,че нервите им са си живи и здрави.
До сега не ми се е случвало подобно нещо...
Какво имате предвид под изтръпнали ?

# 56
Чувствам ги странно,някак като травмирани,като ударени...В началото мислех,че е от натиска на кривата коронка към третия.Но сега вече я няма и пак стои това неприятно усещане...Нещо горе нервите може би.

# 57
Умъртвен зъб с голяма пломба - при натиск има лека болка. Според зъболекаря ми има 2 варианта за причина: 1) разместване на зъбите след скоро изваден друг зъб в близост или 2) работи нещо в него, което още не се вижда на снимката. Съвети?

# 58
  • Варна
Чувствам ги странно,някак като травмирани,като ударени...В началото мислех,че е от натиска на кривата коронка към третия.Но сега вече я няма и пак стои това неприятно усещане...Нещо горе нервите може би.
От колко време е така? Има ли промяна при натиск, студено, топло, кисело ?

# 59
От около 3 месеца някъде.Откакто тая корона на 4-тия ми направи проблема.... При натиск отпред като,че ли са някак по-чувствителни(особено втория) от тези от другата страна .Иначе от топло, студено и кисело са като другите.

Последна редакция: пн, 01 мар 2021, 22:31 от Zhani

# 60
Здравейте,имам питане към специалистите тук.
Имам 2 мъдреца отгоре и 1 долу, които са с пломби,но са развалени в долния край към венеца. Единия се е отцепил и разрушил станично долу към венеца половината сякаш стои във въздуха,а отгоре пломбите им си стоят.имам и болки.Въпроса ми е дали развалени  мъдреци направо се вадят или може да се лекуват.Имам панорамна снимка ако трябва мога да я прикача и за мнение при евентуално вадене как са корените и трябва ли да се вадят от хирург?

# 61
Зависи какво е положението им - ако са добре подредени в зъбната редица и има добър достъп до тях, може да се работи. Ако са само за пломби, е по-лесно. Ако обаче са за ендодонтско лечение, нещата стават доста по-трудни и в повечето случаи се предпочита екстракция. До хирург се прибягва по преценка на Вашия зъболекар - при полуретенирани мъдреци или криви корени.

# 62
Зависи какво е положението им - ако са добре подредени в зъбната редица и има добър достъп до тях, може да се работи. Ако са само за пломби, е по-лесно. Ако обаче са за ендодонтско лечение, нещата стават доста по-трудни и в повечето случаи се предпочита екстракция. До хирург се прибягва по преценка на Вашия зъболекар - при полуретенирани мъдреци или криви корени.

# 63
Здравейте, ох, пак идвам с въпрос. Надявам се да ми отговорите. На документа е написано: периодонтит като диагноза и остеотомия като интервенция. Моля ви кажете ми операцията, при която се отстранява гранулом остеотомия ли се нарича? Според теорията колко време средно трае възстановяването след такава операция? От доста време се мъча след тази операция. След операцията ме болеше костта около 1 седмица. Минаха 2 месеца вече, но пак започна да ме боли костта - така както след операцията. Иначе раната в устата зараства добре, даже зарастна бих казала. Но защо пак започна да ме боли костта. Sad Ходих при още един зъболекар да види зъба, а също и съседните зъби, на снимка, но няма нищо притеснително на  снимката. Каква е тая къса клечка дето съм я изтеглил Sad

Скрит текст:
Здравейте,имам питане към специалистите тук.
Имам 2 мъдреца отгоре и 1 долу, които са с пломби,но са развалени в долния край към венеца. Единия се е отцепил и разрушил станично долу към венеца половината сякаш стои във въздуха,а отгоре пломбите им си стоят.имам и болки.Въпроса ми е дали развалени  мъдреци направо се вадят или може да се лекуват.Имам панорамна снимка ако трябва мога да я прикача и за мнение при евентуално вадене как са корените и трябва ли да се вадят от хирург?
моето мнение като напатил се пациент е, че мъдреците се вадят преди да започнат да правят проблеми. От орален хирург, а ако е по-сложно - отивайте при лицево-челюстен хирург... вие имате и болки дори ... по-бързо се консултирайте с хирург и ги вадете час по-скоро, че не знаете дали няма да тръгне зъбна инфекция и после и усложнения могат да станат ...

Последна редакция: вт, 02 мар 2021, 17:04 от yop_wer

# 64
Здравейте, от няколко дни имам силна болка в долен, ляв мъдрец, торбичка с гной и “шапчица” върху него, подута съм и лимфните ми възли също. Днес бях при мойта зъболекарка, та, тя ми каза, че зъбът е ретиниран и най - вероятно имам кариес, от там и болката. Странното е, че не ми иска снимка да види какво се случва, говореше така наизуст, попринцип съм много доволна от нея, но ми дойде малко странно, а след като ми каза, че ме праща при шефа ѝ, който е лицево-челюстен хирург, за да го извади, и , че тази процедура ще ми излезне някъде между 300 до 600 лева ми стана още по неприятно. Та това е заплатата на някой хора в държавата, 600 лева не са малко пари. Искам да попитам колко струва да ти извадят ретиниран мъдрец (ако изобщо е такъв)? От Пловдив съм, така, че ако някой е наясно с цените тук ще се радвам да сподели.

Благодаря ви!

# 65
Здравейте,  преди 2 месеца ми вадиха нерви на кътник, слава богу всичко мина добре. На 18 години съм и след тази случка с пулпита съм доста резерве  спрямо кариесите. Някак си си създадох фобия от кариеси.Ходих на преглед преди около седмица, направи ми 2 пломби и зъболекарката  ми каза, че имам още един кариес на който трябва да се направи пломба , но го отложихме за следващо посещение.
. Като си разглеждам зъбите си намирам два зъба освен този които зъболекарката каза, че е с кариес на които има по една  черна дупчица. Въпроса ми е следния, по какви критерии за кариеса зъболекаря е длъжен на пломбира зъб. Майка ми ми е казвала, мнения на други зъболекари които са и казвали, че тези малки кариеси не се прибягва до пломбиране, а се изчаква......и след време се пломбира....Доста съм шубе когато става въпрос за зъби, но си казвам "Трябва иначе ще си намеса повече проблеми "
. Благодаря предварително!

# 66
  • София
Здравейте,
имам следния проблем:
бях на зъболекар вчера, за изграждане на зъб, само че доктора намери някаква фрактура под костта, изреза ми венеца на няколко пъти (заради което сложи няколко упойки) за да може да сложи кофердам, защото зъбчето беше толкова изпилено, че почти нямаще стени.
При почистването с въздушна строя ми вкара силна въздушна струя в организма.
Явно е влязло под костта, след което се подух почти четворно за минути. Толкова се подух, че започна да ми стяга салфетката.
Не ме видяха, че се подувам, защото бях с кофердам и отгоре платно, но усещането беше ужасно и така си изкарах още 20 мин, докато завърши зъба.
Сега съм на антибиотик, а той каза, че това вкарване на въздух понякога се случвало, но щяло да мине.
Все още съм подута и имам болки в гърдите и гърба около ребрата, все едно усещам въздуха, който се движи.
Бихте ли ми казали, моля за колко време организмът ми ще абсорбира въздуха и доколко е възможно да навлезе в кръвоносън съд?

Много благодаря.

# 67
  • Варна
Здравейте,  преди 2 месеца ми вадиха нерви на кътник, слава богу всичко мина добре. На 18 години съм и след тази случка с пулпита съм доста резерве  спрямо кариесите. Някак си си създадох фобия от кариеси.Ходих на преглед преди около седмица, направи ми 2 пломби и зъболекарката  ми каза, че имам още един кариес на който трябва да се направи пломба , но го отложихме за следващо посещение.
. Като си разглеждам зъбите си намирам два зъба освен този които зъболекарката каза, че е с кариес на които има по една  черна дупчица. Въпроса ми е следния, по какви критерии за кариеса зъболекаря е длъжен на пломбира зъб. Майка ми ми е казвала, мнения на други зъболекари които са и казвали, че тези малки кариеси не се прибягва до пломбиране, а се изчаква......и след време се пломбира....Доста съм шубе когато става въпрос за зъби, но си казвам "Трябва иначе ще си намеса повече проблеми "
Има ли кавитация ( дупка в зъба  ), тя трябва да се почисти и запълни.
Това с изчакването кариеса да стане по-голям е много стара практика. Едно време материалите за правене на пломби са изисквали определена форма на “дупката” и се е налагало да бъде пилено от здравия зъб, за да се получи тази форма. И за това са чакали.

# 68
Здравейте.  Имам питане относно малкото ми дете.  Проблемите с нея са ни от година.  Имаше 4- 5 зъбчета с кариес . С много голяма мъка ги оправихме,  но единия от зъбите получи гнойна торбичка отгоре на венеца.  За съжаление не живеем в България и тук обикаляме от зъболекар на зъболекар и никой не се навива да извади зъбчето.  Искаме с пълна упойка за да не усети,  че детето ни е малко специално , изпитва огромен страх . Тя е на 6 годинки. Проблема е , че тук има часове за пълна упойка чак след 3- 4 месеца.  Пробвали сме във всички клиники,  частни и нормални. Зъба няма как да чака с гной толкова време,  при условие,  че сме изпили вече 3 антибиотика.  Зъболекарите вдигат рамене и казват , че трябва да се извади по нормалния начин.  За детето означава огромна травма 😭. Зъбчето е като се брои от първите 2 , е 3- тото назад отляво.  Имам нужда от съвет.  Дали ще я боли при изваждане с нормална упойка? Ще има ли усложнения след това,  защото гнойната торбичка във венеца не е изчезнала,  при всичкия антибиотик който изпи. Въпросът ми е да рискуваме ли да й го извадят по нормалния начин ? Много сме притеснени.

# 69
Здравейте.  Имам питане относно малкото ми дете.  Проблемите с нея са ни от година.  Имаше 4- 5 зъбчета с кариес . С много голяма мъка ги оправихме,  но единия от зъбите получи гнойна торбичка отгоре на венеца.  За съжаление не живеем в България и тук обикаляме от зъболекар на зъболекар и никой не се навива да извади зъбчето.  Искаме с пълна упойка за да не усети,  че детето ни е малко специално , изпитва огромен страх . Тя е на 6 годинки. Проблема е , че тук има часове за пълна упойка чак след 3- 4 месеца.  Пробвали сме във всички клиники,  частни и нормални. Зъба няма как да чака с гной толкова време,  при условие,  че сме изпили вече 3 антибиотика.  Зъболекарите вдигат рамене и казват , че трябва да се извади по нормалния начин.  За детето означава огромна травма 😭. Зъбчето е като се брои от първите 2 , е 3- тото назад отляво.  Имам нужда от съвет.  Дали ще я боли при изваждане с нормална упойка? Ще има ли усложнения след това,  защото гнойната торбичка във венеца не е изчезнала,  при всичкия антибиотик който изпи. Въпросът ми е да рискуваме ли да й го извадят по нормалния начин ? Много сме притеснени.
Съжалявам за това, което изживявате. С месна упойка не боли ваденето. Усеща се, че се натиска, че се повдига зъбчето, но болка няма. Само поставянето на упойката боли, от боцването с инжекцията. Но понеже има възпаление, сигурно е по-особено: ще трябва да се почисти мястото от възпалението и  възстановяването вероятно ще е по-трудно, не съм зъболекар. Но все пак трябва да го извадите, не чакайте

# 70
Това с изчакването кариеса да стане по-голям е много стара практика. Едно време материалите за правене на пломби са изисквали определена форма на “дупката” и се е налагало да бъде пилено от здравия зъб, за да се получи тази форма. И за това са чакали.
Благодаря! Днес видях, че на умъртвения ми зъб пломбата се е напукала и е започнала да се рони, а е фотополимерна😐, сега се чудя какво да правя.... Можете ли да дадете съвет?

# 71
  • Варна
Благодаря! Днес видях, че на умъртвения ми зъб пломбата се е напукала и е започнала да се рони, а е фотополимерна😐, сега се чудя какво да правя.... Можете ли да дадете съвет?
Ако е временна, е възможно да се е напукала и да се рони. Фотополимерните пломби, не би трябвало да имат този проблем.

# 72
Постоянна е пломбата.....

# 73
  • Варна
wild Flower, не разбирам как така са ви вкарали силна въздушна струя "в организма"?
Hristina, нищо няма да усети детето с местната упойка, не се тревожете, може и с лидокаин да я пръснат само:). Щом кариеси сте правили, то ваденето е за секунда просто, наистина! Не знам как  точно да го обясня, но една позната беше тръгнала така да прави зъбките на детето с пълна/кариеси/. Но преди това са му дали сиропче ли някакво успокояващо в клиниката , та изобщо не се е стигнало до пълната упойка. Стоматолозите може по - добре да обяснят.

# 74
  • Mediterraneo
Hristina, понякога ние имаме по- големи страхове от децата. Нищо няма да стане, ако се работи и вади зъба с местна упойка. Те са достатъчно силни. Изобщо не знам как се навиват на пълна упойка, освен ако детето не е с психични проблеми. То и затова те карат да чакаш толкова, не е шега работа- преди всяка пълна упойка има консултация с анестезиолог, почти в никоя клиника няма такъв, викат ги при специални случаи.

# 75
  • София
wild Flower, не разбирам как така са ви вкарали силна въздушна струя "в организма"?
Поиствайки зъба с въздушна струя вкара въздух под костта, минути след това врата и главата ми станаха двойни!

# 76
Имам жив зъб на който трябва да му се постави коронка.С оглед на това ,че може да се наложи в бъдеще снимка или разпробиване за лечение от какъв материал е най-добре да бъде направена.

# 77
  • Варна
Ако ме питате - от по евтиният! Особено ако не е преден зъб.

# 78
  • Варна
Имам жив зъб на който трябва да му се постави коронка.С оглед на това ,че може да се наложи в бъдеще снимка или разпробиване за лечение от какъв материал е най-добре да бъде направена.

Защо ще се наложи да се разпробива?
Ако се направи хубава корона не виждам причина да се стига до необходимост от разпробиване.
Евтина корона по-вероятно ще доведе до проблем, отколкото да предпази зъба от него. Аз лично предпочитам безметални корони - порцелан, цирконий.

# 79
  • Варна
Евтино ли е 200 лв за метало-керамика?Но ако на пациента му е все едно дали ше даде 400 или 200 да слага каквато иска. Майка ми си на направи нейните коронки когато бях на 18,сега съм на 37, няма абсолютно никакъв проблем, всичко е строго индивидуално, не е ли така? Утре може и диамантена коронка да излезе на пазара като най - добро, аз за себе съм направила най - разумен избор спрямо качество/цена. Въпреки това благодаря за мненията на стоматолозите във форума Hug

Последна редакция: ср, 10 мар 2021, 17:42 от ivka_smile

# 80
  • София
Според мен трябва да се помисли,дали е необходимо да се прави корона на жив зъб.Какво е съображението.
Короната е инвазивен метод,в който се изчерпва биологичният потенциал на зъба.Аз лично предпочитам овърлей,за да бъде по-щадящо за зъба.
Мисля ,че корона на жив зъб съм правил само веднъж за последните няколко години.
Дали причината не е,че вашият стоматолог не може да направи пломбата  както трябва, или че не използва кофердам,това също са неща,които имат значение.

Овърлей е покриването на целият зъб с доста по-минимално изпиляване -нарича се още частична корона

# 81
Имам пулпит на мъдрец. От 2 месеца. Наболява ме леко. Ужасно се страхувам от ковид и не ходя на зъболекар. Започнах да чета, че можел сам да се самоумъртви и сега се страхувам ужасно. Какви са последиците, ако това се случи може ли да се лекува? Страх ме е да го вадя? Моля ви кажете ми, ако изчакам да отмине тази трета вълна, ще може ли да си спася зъба, или ще е късно?

# 82
  • Варна
Отидете на зъболекар! Ако започне гангрена/самиумъртви се /, ще получите неистови болки както мен! А аз ги получих при пломбиран зъб дори без никакви външни признаци дори, ай така изведнъж, може и да съм сдъвкала нещо твърдо и нервът да се е прекъснал. Ако се самоумъртви, ще трябва кореново лечение, почистване на канали, ще се влачите повече от месец и с пломба и корона, ако се налага ще ви излезе поне 400 лв. Ако ви се чака - стойте си още. Откъде знаете, че е пулпит чак, може и да не е, може да е по - дълбок кариес и фа се размине леко и бързо лечението. Но ако си чакате, няма шанс. Каква трета вълна ще чакате да минава хората не са спряли да ходят на зъболекар и съответно стоматолозите - да работят.

# 83
Здравейте,от два месеца имам дисконфорт от дясната страна на гърлото ,подут лимфен възел и като отекли под челюстна ,първо ми казаха инфекция от зъб ,махнаха ми всички лоши зъби ,имах и кисти които отсраниха,два пъти за тези два месеца бях на антибиотик ,зъболекарят ми казва че е нормално и ще мине ,ходих на УНГ освен леко зачервено гърло няма нищо друго ,но този лимфен възел не спада и кожата около него пари ,същото наболява , от тази страна имам един кариес за оправяне който тези дни ще лекувам ,незнам дали може да е от него .Вече започвам да си мисля че проблема е другаде .Моля ако някой е имал подобен проблем да сподели мнение Simple Smile

# 84
Здравейте,искам да попитам знае ли някой след вадене на зъб след колко време може да се постави имплант?

# 85
  • Mediterraneo
На мъжа ми му извадиха зъб, след около месец му сложиха импланта.

# 86
Здравейте,искам да попитам знае ли някой след вадене на зъб след колко време може да се постави имплант?
На ММ поставиха имплант  непосредствено след ваденето на зъба.

# 87
Здравейте! Аз съм 4-ти курс студент по дентална медицина в МУ - София и си търся дете до 12 г за пациент. При първото посещение следва да направим обстоен преглед, да преразгледаме хранителните и хигиенни навици на детето. Ще му бъде обяснено как правилно да мие зъбите си, кои храни да подбира и кои да избягва, как тези навици влияят на оралното здраве. В следващите ще се приложи подходящо лечение според състоянието на зъбите и меките тъкани. В упражненията се работи под постоянен контрол на асистент и се заплащат само консумативите. Ако някой има интерес, моля да се свърже с мен. Благодаря!

# 88
Какво мислите за овърлей вместо корона - когато едната или двете стени почти липсват от 4 молар?
Има ли смисъл да ходя до бившия ми зъболекар и да искам досието си?

В момента имам умъртвен, който ще се гради, но се чудим с какво е пълнен преди 10+ години...
По ЗК може ли да се провери и как - кога и какво е поставяно? Обтурации и умъртвявания.

# 89
Здравейте , Надявам се да намеря някой с сходен проблем , От три месеца имам подут лимфен възел на шията  и като подутина под чейнето от дясно появи се и странно чувство в гърлото от тази страна . При преглед ми казаха че е инф от зъб .Махнаха ми всички проблемни зъби .Имах два с кисти които и тях махнаха.Два пъти пих антибиотици но нищо подутината и лимфния възел си стоят.Бях на уши нос гърло освен да ми предписват антибиотици нищо .Няколко ПКК имам които са в норма .Незнам вече какво ми има тези възли започнаха да парят и наболяват и това на гърлото стана ужасно досадно .Надявам се някой да ми даде съвет на какъв лекър да ходя и какво да правя Simple Smile

# 90
  • Варна
taurus, просто си направете една снимка на този зъб, ако не намерите друго, 10 лв е.

# 91
Ivka, да не се бъркате с друг?Rolling Eyes

# 92
  • Варна
Не, направете снимка, ако не можете да си намерите досието, по снимката стоматологът би трябвало може да прецени какво е правено и най-важното дали е е направено добре. На умъртвен зъб, ако липсва по - голяма част се слага корона. По принцип.

# 93
Не, направете снимка, ако не можете да си намерите досието, по снимката стоматологът би трябвало може да прецени какво е правено и най-важното дали е е направено добре. На умъртвен зъб, ако липсва по - голяма част се слага корона. По принцип.
Не е точно така /за снимките/ но... както и да е.
ПП: Имам достатъчно снимки.

# 94
  • Някъде там
Здравейте, в момента съм с Ковид, съответно съм под карантина до 22 включително.
За съжаление с моя късмет ме боли и зъб. На 3 март ми направиха дълбок кариес, пломбираха зъба и от тогава не спира да ме боли.
На 10 трябваше да ходя за поставяне на експандери за горна челюст и за проверка на зъба, но за съжаление се разболях.
Не мога да се свържа със стоматолога си и да се консултирам с него, не мога и да  да си запазя час за 23 по незнайни за мен причини(зает бил)
Явно съм с пулпит вече.
Въпроса ми е в момента пия левофлоксацин (заради кашлицата от ковид) Дали е подходящ и дали ще помогне за овладяване на пулпит.
Направо не мога да си намеря място от болка(най вече като ям нещо топло)
Ще търся стоматолог по спешност за вторник когато изтече карантината, но дотогава ще полудея от притеснение.

# 95
Здравейте! Не съм сигурна, че въпроса ми е за тук, но ще опитам. Ще съм благодарна, ако ме насочите какъв точно специалист да търся.

Обяснявам на кратко ситуацията. Преди около година и половина периодично ми се схващаше челюстта и не можех да отварям добре устата, докато в един момент си стана постоянно. Оказа се мъдрец, който растеше под съседния зъб и много ниско в челюстта. Махнах го при ЛЧХ. Постепенно нещата се нормализира и започнах що годе да отварям уста. От известно време пак започнаха такива периодични схващания и зъболекарката каза, че сега проблема вероятно е от горния мъдрец, който беше излезнал. И тъй като не отварям добре пак го махнах при ЛЧХ.

Да, обаче това схващане пак е на лице вече 5-6 ден, има болка при отваряне, която върви и леко към ухото. Зъболекарката ми твърди, че захапката си ми е такава и нямало какво да ми направят, обаче според мен няма как това да е нормално. В устата си едва пъхам два пръста...

От това, което чета явно се касае за възпаление на ставата, но моля насочете ме. ЛЧХ ли да търся или ортодонт? Ако някой има препоръки за такъв в Пловдив ще е супер.

Благодаря предварително!

# 96
  • Варна
Искрица, а при почукване боли ли ви зъбчето, пулсираща ли е болката ? Тези признаци са почти сигурен знак за самоумъртвил се зъб-гангрена, пулпит и тн. Антибиотика може да има някакъв ограничаващ ефект, но няма да реши нещата. Пийте аналгин, ибопруфен, Аулин, но не прекалявайте. Просто запишете първият възможен час след вашата карантина на друго място. И на мен ми се случи това, преди Коледа моят стоматолог беше в отпуска, заболя ме пломбиран зъб, неистови болки.

# 97
  • Някъде там
Искрица, а при почукване боли ли ви зъбчето, пулсираща ли е болката ? Тези признаци са почти сигурен знак за самоумъртвил се зъб-гангрена, пулпит и тн. Антибиотика може да има някакъв ограничаващ ефект, но няма да реши нещата. Пийте аналгин, ибопруфен, Аулин, но не прекалявайте. Просто запишете първият възможен час след вашата карантина на друго място. И на мен ми се случи това, преди Коледа моят стоматолог беше в отпуска, заболя ме пломбиран зъб, неистови болки.
При допир и почукване, при миене на зъбите, а с конец при махане на конец също боли.
Имам загуба на вкус и мирис и съответно до някъде и болката е притъпена(което не знам как се е получава, но ме устройва защото иначе е нетърпима)
Всъщност не е един зъб а са два направени с болка, един кътник и един мъдрец,но мъдреца е по малко болезнен.

# 98
  • Варна
Ако така продължава просто... трябва да се отвори, няма какво друго. При мен се случи подобно, пломбираха ми дълбок кариес и малко след това започна да ме боли, постепенно обаче, за около 2 седмици болката се локализира не в този зъб, а в съседен! Работен сигурно преди година, той се беше самоумъртвил, много странно, а аз мислех, че може да е от дълбокият кариес. Може при вас да е от мъдреца и събитията да съвпадат просто. Но зъбът реагира на почукване винаги и болката е пулсираща, зъбът се усеща "по - висок".

# 99
  • Някъде там
Ако така продължава просто... трябва да се отвори, няма какво друго. При мен се случи подобно, пломбираха ми дълбок кариес и малко след това започна да ме боли, постепенно обаче, за около 2 седмици болката се локализира ме в този зъб, а в съседен! Работен сигурно преди година, той се беше самоумъртвил, много странно, а аз мислех, че може да е от дълбокият кариес. Може при вас да е от мъдреца и събитията да съвпадат просто. Но зъбът реагира на почукване винаги и болката е пулсираща, зъбът се усеща "по - висок".
Много ви благодаря.
Днес ще си запиша час за деня в който ми свършва карантината.
Странното е, че моя стоматолог не вдига телефона и не мога да си запиша час при него.
Писах му на вайбър, но нямам обратна връзка и отговор, може би е натоварен.
Както и да е.

# 100
  • Варна
Искрица и аз бях така , в кой град сте? Отидох в абсолютно непознат за мен стоматологичен център, но попаднах на много добра млада стоматоложка-Юлия Атанасова Фармадент Варна, между другото, нека я похваля все пак. Такива трябва да са всички практикуващи! Още днес запишете час, успех!

# 101
Здравейте,леко съм отчаяна от проблема който имам и дано някой сподели опит или съвет!От един месец съм с подути венци горе и долу от дясната страна,ходих на зъболекар и хирург и снимки правиха и всички твърдя че ми няма нищо,но този дискомфорт продължава и просто съм отчаяна!

# 102
Здравейте. Искам да попитам специалистите от форума, на база прикачената снимка, според вас 5-ти зъб с пулпит или гранулом ли е или само дълбок кариес. Няма болка в зъба.

# 103
# 104
  • Варна
Здравейте. Искам да попитам специалистите от форума, на база прикачената снимка, според вас 5-ти зъб с пулпит или гранулом ли е или само дълбок кариес. Няма болка в зъба.
Здравейте. Прилича на кариес под пломбата. Трябва да се огледа внимателно зъба. Възможно е да е композит, който не е рентгеноконтрастен и затова да изглежда така. Ако е кариес е доста близо до нерва.

# 105
Здравейте,може ли някой специалист на базата на тази снимка дали вижда някакво възпаление или нещо нередно?

# 106
Здравейте,може ли някой специалист на базата на тази снимка дали вижда някакво възпаление или нещо нередно?

Лично аз бих поискала да видя секторни снимки на долен десен страничен резец и на втория премолар от същата страна. На премолара се забелязва необичайна силна сянка около върха на корена, а при резеца който е умъртвен има съмнение за периапикална лезия, но от тази снимка е невъзможно да се каже със сигурност.

# 107
Здравейте,когато е сложен арсен това което се вижда бялото на зъба ли е арсена или той е вътре в зъба и не се вижда?Питам защото не смея да дъвча на тази страна от страх да не ми падне и да не го глътна.

# 108
Това е цимент, под него е арсена, не се тревожи, няма да падне. Не дъвчи много много на страната на която е умъртвяващия се зъб. Преди 4 месеца някъде и аз бях на същото дереже....

# 109
Положението при мен е следното и бих искала мнението на специалист тук от форума.Става въпрос за мъдрец горе вдясно с дълбок кариес и почти липсваща  най задна стена.
Зъболекаря ми сложи пломба на основата на зъба,а за задната стена казва,че няма как да достигне с машинката там,зъба бил много назад и не може да се направи нищо,освен да сложи арсен в дупката отстрани за да умъртви нерва и да не ме боли занапред.Прилагам и снимка от  преди намесата на зъболекаря.

# 110
  • Варна
Положението при мен е следното и бих искала мнението на специалист тук от форума.Става въпрос за мъдрец горе вдясно с дълбок кариес и почти липсваща  най задна стена.
Зъболекаря ми сложи пломба на основата на зъба,а за задната стена казва,че няма как да достигне с машинката там,зъба бил много назад и не може да се направи нищо,освен да сложи арсен в дупката отстрани за да умъртви нерва и да не ме боли занапред.Прилагам и снимка от  преди намесата на зъболекаря.

Този мъдрец е с голям кариес. Не виждам логика в предложението на колегата. По добре го извадете. Срещу него няма зъб, той не ви върши никаква работа.

# 111
След арсена какво лекарство се поставя и нормално ли е да има тъпа болка при натиск и почукване на зъба?

# 112
  • Някъде там
След арсена какво лекарство се поставя и нормално ли е да има тъпа болка при натиск и почукване на зъба?
И мен това ме интересува.
Омъртвиха ми мъдрец, гледат да го запазят понеже имам изваден зъб до него и искат да играе ролята на 7 ми дъвкателен, ама май няма да стане.
Само проблеми ми създава този зъб.

# 113

Здравейте! Ще бъда много благодарна ако някой може да помогне с мнение.
Имах болки след проведено кореново лечение на 6ти долен зъб през септември 2020, болката не беше постоянна, а от време на време като силно пробождане за 1-2 секунди, обикновено без причина, а понякога от топла храна. Започнах ре-лечение при същия стоматолог през февруари 2021, но след повторното запълване на канали болката се увеличи и стана постоянна. Бях препратена към специалист ендодонт, работещ под микроскоп, който извърши ново запълване на каналите и след седмица пломбира зъба. След самото запълване имах дискомфорт няколко дни, който отшумя, но след окончателното пломбиране започнаха отново болки, подобни на тези от миналата година. Болката се появява от топло и студено, но освен това често започва без връзка с хранене, вчера се появи и през нощта. Веднъж започнала продължава от 5-6 минути до 1-2 часа. Посетих зъболекаря отново, но според него няма никакъв проблем със зъба, нямам никаква болка при дъвчене, стискане, допир, натиск. Зъболекарят твърди, че с времето болката ще отшуми. Каза, че няма и смисъл да пия антибиотик, тъй като вече пих преди месец при възпалението от предишния зъболекар. Правих и ЕОД на 7ми зъб, който е с голяма пломба, за да изключим съмнение, че болката идва от там. Но пак според зъболекаря 7ми зъб е добре. Възможно ли е въпреки резултата от ЕОД да има проблем със 7ми? Аз не мога да определя точно от къде идва болката, тъй като я усещам вътре в челюстта, а не по зъбите. Притеснявам се, защото не живея в България и искам да съм сигурна, че проблемът е решен преди да пътувам.

# 114
  • София
От това,което виждам,каналите са запълнени изключително добре последният път,и по-добре от това не е възможно да бъде.Аз бих изчакал.
Не биха да забравяме обаче,че гранулома(черното петно на дъното)често има капсула и пази микробите от нашите дезинфектанти.За това ако пак стане същият проблем,може би ще ви препоръчат апикална остеотомия(хирург прави разрез и премахва възпалените зони,след това зашива раната)

# 115
  • Някъде там
Здравейте, искам да попитам сложиха ми експандер за горна челюст, на 35 съм, четох, че се слага само на подрастващи, аз определено не съм подрастващи. Така ли е наистина?

# 116
От това,което виждам,каналите са запълнени изключително добре последният път,и по-добре от това не е възможно да бъде.Аз бих изчакал.
Не биха да забравяме обаче,че гранулома(черното петно на дъното)често има капсула и пази микробите от нашите дезинфектанти.За това ако пак стане същият проблем,може би ще ви препоръчат апикална остеотомия(хирург прави разрез и премахва възпалените зони,след това зашива раната)

Благодаря за отговора! А бихте ли ме посъветвали колко време е нормално да изчакам?
Зъболекарят също казва да изчакам, че няма какво повече да се направи и че ще настъпи подобрение. Но минаха вече 10 дни от пломбирането, а болката не само, че не намалява, а става все по-силна и по-честа. Започна да ме боли постоянно всяка нощ, а през деня имам кратки, но разтърсващи епизоди на болка сякаш ме удря ток или се забива нож, дори обикновено подскачам и извиквам, защото идва толкова силно и внезапно. Започнах тази нощ на своя глава антибиотик Би-Ровамет, просто съм отчаяна и незнам какво друго да направя.

# 117
Здравейте..преди 5 дни ми вадиха долен десен мъдрец..докато зъболекарката дърпаше с клещите ми натисна предните долни зъби не знам с дръжката на клещите или с ръка, но въпреки силната упойка усетих натиска. От 3 дни много ме  болят предните зъби и кучешкия също от дясно като болката се мести понякога и в самата рана от извадения мъдрец понеже не е шита..Въпроса ми е нормално е да имам такива болки или е станало нещо от това че ме натисна и да са травмирани зъбите?

# 118
  • ново
Здравейте! Преди няколко месеца ми излезе фистула на венеца. Моята зъболекарка опита някакво лечение, но не се повлия и ме насочи към хирург. Днес бях при него, погледна снимката и каза, че имам две кисти. Предлага да отвори двата зъба, да ги почисти и запълни, след което да направи операция за отстраняване на кистите. Ходила съм при същият хирург няколко пъти и нямам забележки и оплаквания (освен, че вече е на възраст и работи в доста стар и амортизиран кабинет), но ми се иска още едно мнение. Ще съм доволна и на препоръки за друг хирург/клиника за София. От провинция съм и тук просто нямам друга алтернатива.
Скрит текст:

Благодаря ви предварително ❤️

# 119
  • Варна
Писах ви на лично съобщение

# 120
Здравейте! Преди няколко месеца ми излезе фистула на венеца. Моята зъболекарка опита някакво лечение, но не се повлия и ме насочи към хирург. Днес бях при него, погледна снимката и каза, че имам две кисти. Предлага да отвори двата зъба, да ги почисти и запълни, след което да направи операция за отстраняване на кистите. Ходила съм при същият хирург няколко пъти и нямам забележки и оплаквания (освен, че вече е на възраст и работи в доста стар и амортизиран кабинет), но ми се иска още едно мнение. Ще съм доволна и на препоръки за друг хирург/клиника за София. От провинция съм и тук просто нямам друга алтернатива.
Скрит текст:

Благодаря ви предварително ❤️
Здравейте,
Имах същия проблем - киста над горен втори зъб. Казаха ми да изчистят и умъртвят  първи и втори зъб и след това оперативно да отстранят кистата (беше доста голяма). Потърсих второ мнение за щастие... излекувахс кистата само чрез почистване и умъртвяване на втория зъб.
Задължително потърсете второ мнение

# 121
Здравейте ,искам да се обърна към стоматолог.Вече съм доста отчаяна.Ще прикача снимка.Въпроса ми е от какво е възможно да идва болката в зъбът ,чийто канал не е запълнен до края.Зъбът беше без канал,с некроза поради удар като дете.Намери се канала,запълни се,но имаше травма на костта.Подледва операция и поставяне на костозаместител.Все още има болка в него.Има ли шанс този зъб или да го вадя?Според зъболекаря ,чакаме да се запълни оперираното място със здрава кост.

# 122
  • Някъде там
Някой който разбира може ли да ми каже дали имам пулпит?

# 123
Здравейте! Бих желала да се обърна към специалистите от форума. От снимката може ли да се направи извод, че и четирите мъдреца следва да се вадят и дали има свръхбройни (девети) зъби горе вляво и дясно? Благодаря  предварително!

# 124
Здравейте! Моля за съвет. Зъбите ми са в ужасно състояние и се нуждая от лечение.Вече  някои от зъбите се клатят- не силно, но... Личният зъболекар ми предлага коронка  на предните 6 зъба от горна челюст + подвижна протеза  ляво и дясно за кътниците.
Проведох разговор и с имплантолог. Той ми препоръчва 6 импланта + 12 зъба за цяла горна челюст.
Аз малко се притеснявам да  извадя  всички зъби отгоре. Това е необратимо и после...

# 125
  • София
За пациента предимство ли е да има и дентален асистент и защо?

# 126
Здравейте,предстои ми сваляне на мост,интересува ме боли ли и за колко време става новия мост ориентировъчно?
Благодаря 🍀

# 127
Здравейте,предстои ми сваляне на мост,интересува ме боли ли и за колко време става новия мост ориентировъчно?
Благодаря 🍀
Моята стоматоложка ми е сваляла мост, има си специален уред. Не ме боля изобщо, само вибрации усещах. Моста би трябвало да стане готов след 7 дни. Поне при мен беше така.

# 128
Много ти благодаря ще поискам упойка,а като цена горе долу може ли да споделиш ,нещо що годе хубаво металокерамика,стария ми беше към 600лв преди 8 години..

# 129
Здравейте,искам и аз да попитам специалистите от форума за един проблем с неизникнал мъдрец.Правих си скенер заради главоболие и там ми казаха че имам мъдрец на който корена опира във левия ми максиларен синус и ме насочиха към консултация със хирург стоматолог.След консултация хирурга ми каза че неможе да е от това главоболието ми и,че изглежда напълно нормално(цял непробил мъдрец)Няма гной или някакъв възпалителен процес и не било наложително да се маха.Искам да чуя и второ мнение от друг специалист за да се потвърди тезата.Прикачам снимки от скенера.

# 130
  • Варна
А колко струва подобно изследване на глава?
Предполагам, не се поема от Здравната каса?

# 131
150лв.Не се поема от касата

# 132
Много ти благодаря ще поискам упойка,а като цена горе долу може ли да споделиш ,нещо що годе хубаво металокерамика,стария ми беше към 600лв преди 8 години..
Няма нужда от упойка, ако зъбите ти под моста са умъртвени. Не помня колко ми взе тогава, а металокерамика при нея е 150 на зъб, не съм в София.

# 133
Здравейте въпроса ми е следния. Съществува ли начин да се направят мостови импланти на някаква по разумна цена? И ако да ако може координати или да ми пишат компетентни хора. Спешно е. Благодаря много.

Общи условия

Активация на акаунт