Уговорка с акушерка или с доктор?

  • 2 582
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 1 121
Не искам тази тема да стане поредната полемика "за" или "против" предварителната уговорка. Нека тези, които смятат, че ще се чувстват по-сигурни с такава, да кажат с кого предпочитат да я направят - с доктора, който ще води раждането, или с акушерката? Мислите ли, че е отживелица да смятате акушерката за по-благонадеждна, или според вас от доктора една родилка зависи повече и той е по-важен?

# 1
  • Мнения: 1 753
Да ти кажа моя опит. Аз раждах без уговорка, просто защото ми изтекоха водите и нямаше време за нищо....
Ако не беше акушерката Роси от Св. София сигурно щях да умра. Жената ми държеше ръката през цялото време. Обясняваше ми всичко, когато болките станаха непоносими ми каза, че до 1 час ще родя и да не си слагам упойка. След това при самото раждане аз не напъвах достатъчно добре, а тя ми помагаше като ми натискаше корема с нощницата и накрая аз бях супер изнемощяла, а тя с едно натискане изкара бебето. Обичах я! нО ПЪК ДОКТОРКАТА МИ ПОМОГНА С РАЗКРИТИЕТО И МИ НАПРАВИ МНОГО ДОБЪР ШЕВ НА ЕПИЗОТОМИЯТА...така че са важни и двете...

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 5 617
Първо аз съм за уговорките за раждане. Не смятам, че трябва да си плащаме, ама не мисля, че трябва да ни третират като животни, което правят в Бургас ако няма пари. Значи Иван тръгна да се ражда 2 дни преди да се уговоря с АГ - специалистката, която бях избрала и нямаше как да и звъня в 2 часа посред нощ да и обяснявам коя съм. Дежурният лекар ме прие и реши да ме убеждава, че Иван е недоносен и ще спира раждането. Д-р Шик си имаше май уговорки и за мене откъде време  Laughing  И така до сутринта с 5 см. разкритие на система да спират раждането на недоносеното ми дете /роди се с 34см. обиколка на глава, 49ръст и 2.800кг. с точки по Апгар 9 и 10/ Сутринта влезе завеждащия и ми каза, че съвсем не е трябвало да ми спират раждането назначи ми акушерка и след 30 мин. се роди бебун. Тази жена има златни ръце и много ми помогна. Имах луд късмет, че се паднах на нея, другите се държаха ужасно. Само мога да ти кажа АКУШЕРКАТА ОБРАЖДА, а ДОКТОРА ШИЕ АКО СЕ НАЛОЖИ Според мене уговорка с акушерка е по -подходящо

# 3
  • Мнения: 3 926
Аз ще раждам секцио, (живот и здраве) така че се уговарям направо с доктора. Ако раждах нормално щях да се поинтересувам дали той има навик да си дели с екипа. Защото ако е така няма никакъв проблем. Гадно е ако акушерката те гледа на кръв и смята наум колко парици е гушнал доктора.

# 4
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
Зависи как ще раждаш - нормално или със секцио. При второто уговорката е задължително с лекар - все пак той реже  Laughing

# 5
  • Мнения: 516
Аз имах уговорка с акушерка,
но нещата тотално се объркаха,защото родих
2 седмици по-рано и то на празник-6-ти септември.
Въпросната акушерка,твърдеше,4е няма да родя преди
10-ти септември,но на 6-ти в 2 през ноща ми изтекоха водите.
Звъннахме у тях,ама тя си беше заминала на село за празни4ните дни-няма що Twisted Evil
Добре,4е ми беше оставила номера на доктора с който работят в екип и той веднага ме пое...
Акушерките,които бяха на смяна,бяха перфектни,те свършиха цялата работа.Доктора ми сложи само таблетка,за по бързо разкритие и ми направи един външен шеф след раждането.
..Аз имах лесно раждане,но съм доволна от отношението и куража,който ми даваха целият екип!
...Според мен и само с акушерка да се разбереш,но то4на и свясна,а не като моята Twisted Evil /естествено нищто не и платих,4е тя изобщо недоиде/ще останеш доволна Stuck Out Tongue
Леко раждане,няма страшно,мисли позитивно!!!

# 6
  • Мнения: X
Цитат на: Sesana
Първо аз съм за уговорките за раждане. Не смятам, че трябва да си плащаме, ама не мисля, че трябва да ни третират като животни, което правят в Бургас ако няма пари. Значи Иван тръгна да се ражда 2 дни преди да се уговоря с АГ - специалистката, която бях избрала и нямаше как да и звъня в 2 часа посред нощ да и обяснявам коя съм. Дежурният лекар ме прие и реши да ме убеждава, че Иван е недоносен и ще спира раждането. Д-р Шик си имаше май уговорки и за мене откъде време  Laughing  И така до сутринта с 5 см. разкритие на система да спират раждането на недоносеното ми дете /роди се с 34см. обиколка на глава, 49ръст и 2.800кг. с точки по Апгар 9 и 10/ Сутринта влезе завеждащия и ми каза, че съвсем не е трябвало да ми спират раждането назначи ми акушерка и след 30 мин. се роди бебун. Тази жена има златни ръце и много ми помогна. Имах луд късмет, че се паднах на нея, другите се държаха ужасно. Само мога да ти кажа АКУШЕРКАТА ОБРАЖДА, а ДОКТОРА ШИЕ АКО СЕ НАЛОЖИ Според мене уговорка с акушерка е по -подходящо


Да, ама ако се наложи секцио нали няма акушерката да я реже. Уговори се с лекар, за да нямаш грижи.

# 7
  • Мнения: 77
Аз се уговорих с гинеколога ден преди раждането и съм му безкрайно благодарна и доволна от грижите по време на самото раждане. Беше до мен почти през цялото време и самият той водеше раждането, а акушерката само асистираше. Родих с епидурална упойка във Весела - Пловдив. Няма да споменавам имена, но мисля, че който е от Пловдив се сеща за кой доктор става въпрос. Благодарна съм на съдбата, че той беше там, защото синът ми се роди задушен с пъпната връв и ако се беше забавил още малко, не знам какво щеше да стане!

# 8
  • Мнения: 128
с акушерка е по-добре все пак тя продължава да се грижи за теб и след раждането, а докторът след "манипулацията" дори и не съм го виждала.

# 9
  • Мнения: 3 153
Ако раждаш нормално се уговори с акушерка! По принцип (ако няма усложнения) акушерките изнасят цялото раждане на гърба си, а доктор въобще може и да не се появи! Принципно се уговори така, че ако се наложи някаква лекарска намеса (операция или каквото и да било) тя да поеме грижата и манипулацията да се извърши от добър лекар! Иначе аз се уговорих с лекар, но бях със секцио-там няма начин:)

# 10
  • Мнения: 6 206
Доктор!
Той е шефа и може да строи акушерката, ако е с уговорка, той не трябва да мръдне от тебе, та и акушерката да направлява.
Пък ако си доволна, после може и на акушерката да вземеш нещичко, но за мен всички уговорки се правят с доктора.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Ако не се очакват усложнения, по-добре се уговори само с акушерка. При мен доктор изобщо не участва в раждането - само ми провери разкритието и ми спука водите /дежурният лекар/. Не се наложи да ме шият. А от акушерката бях толкова доволна! През цялото време ме наставляваше за раждането, държеше ми ръката и ми мокреше лицето с вода!

# 12
  • Germany
  • Мнения: 7 879
Аз бих те посъветвала да се уговориш с акушерка. Аз се уговорих с лекар и освен че ме заши накрая, не ми помогна по никакъв начин. Добре че беше една акушерка, която беше там със своя близка, та ми обясни как да дишам и как да напъвам. Освен това лекаря надали ще има време да идва после да ти обяснява как да кърмиш и как да се грижиш за бебо /моя нямаше/. ... но всъщност всичко е индивидуално, може и да случиш на лекар, а както са писали другите мами, ако се наложи секцио лекарят е най - важен.
Желая ти леко и безпроблемно раждане:)

# 13
  • Мнения: 18 542
С доктор!
Ако нещата вървят без проблеми и без уговорка с някой ще се справиш, обаче, ако се закучи работата, акушерката няма думата. Не може да решава нищо - лекарят е шефа.

п.с. имах уговорка с каушерка  Imp

# 14
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Petinka
Ако раждаш нормално се уговори с акушерка! По принцип (ако няма усложнения) акушерките изнасят цялото раждане на гърба си, а доктор въобще може и да не се появи!

А ако има усложнения?

Цитат на: Petinka
Принципно се уговори така, че ако се наложи някаква лекарска намеса (операция или каквото и да било) тя да поеме грижата и манипулацията да се извърши от добър лекар!

Мислиш ли, че би могло да стане такова нещо? Съмнявам се  Neutral Face

# 15
  • Мнения: 18 542
Цитат на: chockolina
Ако не се очакват усложнения, по-добре се уговори само с акушерка.

При мен не се очакваха усложнения, но очакванията нямаха нищо общо с реалноста...

# 16
  • София
  • Мнения: 13 200
Цитат на: Ani111
Не искам тази тема да стане поредната полемика "за" или "против" предварителната уговорка. Нека тези, които смятат, че ще се чувстват по-сигурни с такава, да кажат с кого предпочитат да я направят - с доктора, който ще води раждането, или с акушерката? Мислите ли, че е отживелица да смятате акушерката за по-благонадеждна, или според вас от доктора една родилка зависи повече и той е по-важен?


Ох, абе хора... акушерката и доктора са еднакво важни... Бебето беше поето от акушерката, но доктора правеше всички прегледи, назначаваше всички манипулации и т.н. Не може да се каж, че някой от тях е по-благонадежден от другия. ТЕ СА ЕКИП!!!!!! Мисля, че това е важно да се знае! Говорим за нормално вагинално раждане... За секциото е ясно, че няма да те среже акушерката!

Според мен уговорката си е уговорка и няма нищо общо с това дали ще те изроди акушерката или доктора!

# 17
  • София
  • Мнения: 13 200
Цитат на: Moni
Освен това лекаря надали ще има време да идва после да ти обяснява как да кърмиш и как да се грижиш за бебо /моя нямаше/. ...


Аз раждах в "Св. София", а там за бебетата се грижат ДЕТСКИ акушерки. Те обясняват за кърменето, бебето и пр. Мисля, че е така и в другите болници. Акушерката в родилна зала не идва да те вижда след раждането, е, разбира се ако нямаш уговорка.

# 18
  • София
  • Мнения: 13 200
Цитат на: cheta
Цитат на: chockolina
Ако не се очакват усложнения, по-добре се уговори само с акушерка.

При мен не се очакваха усложнения, но очакванията нямаха нищо общо с реалноста...


Мдаааа, никой не може да каже дали ще настъпят усложнения, докато не настъпят!!!
В медицината 2+2 не е равно на 4!

# 19
  • Мнения: 3 153
Цитат на: cheta
Цитат на: Petinka
Ако раждаш нормално се уговори с акушерка! По принцип (ако няма усложнения) акушерките изнасят цялото раждане на гърба си, а доктор въобще може и да не се появи!

А ако има усложнения?

Цитат на: Petinka
Принципно се уговори така, че ако се наложи някаква лекарска намеса (операция или каквото и да било) тя да поеме грижата и манипулацията да се извърши от добър лекар!

Мислиш ли, че би могло да стане такова нещо? Съмнявам се  Neutral Face


Ами много зависи с каква акушерка ще се уговори! Моя позната от Шейново е акушерка там от 20 години и искам да ти кажа, че я уважават и й се чува думата там определено! Ще ти дам пример-20 дни преди да родя вдигнах кръвно но мнооо слабо, при което отидох контролно в Шейново, там ми го премериха и ми казаха да го следя и евентуално да мина на следващия ден пак. Аз чисто информативно звъннах на моята позната акушерка (която беше на море по това време), а тя ми се накара как така не са ме приели да остана в болница! На следващия ден като отидох да ми видят кръвното цялата болница от акушерката по приемане до дежурния лекар знаеха за мен, как се казвам, че съм човек на въпросната и ме приеха без дори да ме питат! Мислиш ли, че не бих й поверила раждането си? Също така знам за няколко мами от форума, които родиха при нея и още оплакване май не съм чула;) Така че-въпросът е да попаднеш на човек!
!

# 20
  • Мнения: 6 206
Цитат на: Petinka
 Така че-въпросът е да попаднеш на човек!
!

Е, за това става въпрос, и да допълня - на този човек да му пука и да му се слуша думата.

# 21
  • Мнения: 772
Аз имах уговорка с лекар (чудех се за акушерка, но просто не познавах и не знаех къде и как и коя точно да открия) и съм доволна (но всеки случай си е различен) -
първо, въпреки че беше нормално раждане, имаше малко усложнения;
второ, самият лекар много държеше на екипния принцип и макар акушерките да бяха тези, които си бяха на смяна (а не извикани специално), мисля, че отново имаше значение моята уговорка, а и лекарят се държеше много уважително с тях и в определени моменти сам изтъкваше, че те са по-важни;
трето, което и мен ме впечатли и не го очаквах - този лекар (вероятно и покрай усложненията все пак) идваше да ме види всеки ден и беше човекът, който най-много ми помогна за кърменето, дори да звучи абсурдно, защото акушерките от детското отделение (в Шейново) просто абсолютно нищо не казваха, поне аз това видях, ако не ги питаш настойчиво, почти гонейки ги по коридора...

# 22
  • Мнения: 5 468
Естествено, че с доктор трябва да се уговориш. Не съм фен на уговорките, но уговорката с доктор, автоматично осигурява и акушерка. Как си мислите? Докторът се разпорежда, акушерката е слуга на доктора. А те са екип.

# 23
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Petinka
Ами много зависи с каква акушерка ще се уговори! Моя позната от Шейново е акушерка там от 20 години и искам да ти кажа, че я уважават и й се чува думата там определено! Ще ти дам пример-20 дни преди да родя вдигнах кръвно но мнооо слабо, при което отидох контролно в Шейново, там ми го премериха и ми казаха да го следя и евентуално да мина на следващия ден пак. Аз чисто информативно звъннах на моята позната акушерка (която беше на море по това време), а тя ми се накара как така не са ме приели да остана в болница! На следващия ден като отидох да ми видят кръвното цялата болница от акушерката по приемане до дежурния лекар знаеха за мен, как се казвам, че съм човек на въпросната и ме приеха без дори да ме питат! Мислиш ли, че не бих й поверила раждането си? Също така знам за няколко мами от форума, които родиха при нея и още оплакване май не съм чула;) Така че-въпросът е да попаднеш на човек!
!

Не знам, аз не бих рискувала втори път уговорка с акушерка...

# 24
  • Мнения: X
Като цяло от моето раждане останах с впечатлението, че лекарите са тези дето "колят и бесят". Ако имаш нормално вагинално раждане пак ще има лекар, ако всичко си е ОК може и да не го видиш, но ако не е тепърва акушерката да вика някой...незнам, не ми се вижда добра идея. Акушерките правеха всички манипулации, но чакаха лекарите да си кажат тежката дума...абе все едно да отидеш в болница и да се чудиш как е по-добре: уговорка с лекар или с мед. сестра...

# 25
  • Мнения: 3 200
Цитат на: new*
Не съм фен на уговорките, но уговорката с доктор, автоматично осигурява и акушерка. Как си мислите? Докторът се разпорежда, акушерката е слуга на доктора. А те са екип.


Абе не е съвсем така, ако раждането е нормално, добрата акушерка си е от огромно значение.

# 26
Искам да попитам като имам уговорка слекар заплаща ли се дерат ли кожи Imp Аз трябва да сам секцио по медецински причини не по желание, здравната каса им плаща всичко,трябва ли да и плащам нещо на моята докторка кадето ме следи от самото начало ако реша тя да ми прави секциото или които ми се падне на смяна.Нека някоя мама сподели  ooooh!

# 27
  • Мнения: 18 542
Цитат на: mama78
Искам да попитам като имам уговорка слекар заплаща ли се дерат ли кожи Imp Аз трябва да сам секцио по медецински причини не по желание, здравната каса им плаща всичко,трябва ли да и плащам нещо на моята докторка кадето ме следи от самото начало ако реша тя да ми прави секциото или които ми се падне на смяна.Нека някоя мама сподели  ooooh!

Ти решаваш дали специално ще се уговаряш с лекар. Ако искаш- уговаряш, ако не, който ти се падне.

# 28
  • Мнения: 3 153
Цитат на: mama78
Искам да попитам като имам уговорка слекар заплаща ли се дерат ли кожи Imp Аз трябва да сам секцио по медецински причини не по желание, здравната каса им плаща всичко,трябва ли да и плащам нещо на моята докторка кадето ме следи от самото начало ако реша тя да ми прави секциото или които ми се падне на смяна.Нека някоя мама сподели  ooooh!


Aко решиш да се уговаряш с лекар ще ти коства определна сумичка:) Едни 300-400 EU не ти мърдат! Но разбира се можеш и да се оставиш на съдбата, пък на който попаднеш, което не значи задължително, че няма да протече всичко ок, има и много съвестни лекари! Не знам, аз бях със секцио и се уговорих с лекар! За мен  при секциото е почти задължително, защото ако при нормалното може и акушерката да свърши работата, то при операцията не всеки би я свършил еднакво добре! Аз прецених да не рискувам!

# 29
  • Мнения: 2 672
незнам кое е по-добре, но всичко зависи от екипа , които ще се падне.Все пак раждането не се води само от един човек.Престави си,че педиатъра поемащ бебето му направи нещо,въпреки добре миналото раждане....Аз мисля,че това си е доста относително от лекар или акушерка само.А и има друго екипът е блестящ, но апаратурата е стара ,тогава те са почти с вързани ръце.....

# 30
  • Бургас
  • Мнения: 5 617
ЗА секцио е необходим лекар не съм твърдяла обратното, но ако е нормално раждане, е необходима единствено акушерка. А за това, че докторите са шефовете в Бургас като платиш на лекар за нормално раждане и за акушерката няма нищо тя малко се "по нацупва". Повярвайте ми на смяната на която се паднах това им беше темата. Даже ми се скараха когато попитах коя докторка ми е пукнала мехура  Rolling Eyes  Така, че незнам при вас как е ама тука е така. За нормално раждане се плаща на акушер, ако е на лекар и за акушера трябва да има  Sleeping Пък да си призная бях неподготвена и не се бях уговорила. Но аз бях решена твърдо да си платя на АГ специалист. Незнам сега мисля по друг начин

# 31
  • Мнения: 5 468
Цитат на: mama78
Искам да попитам като имам уговорка слекар заплаща ли се дерат ли кожи Imp Аз трябва да сам секцио по медецински причини не по желание, здравната каса им плаща всичко,трябва ли да и плащам нещо на моята докторка кадето ме следи от самото начало ако реша тя да ми прави секциото или които ми се падне на смяна.Нека някоя мама сподели  ooooh!


Аз родих така секцио само с направление от очен лекар, без уговорки. Отидох 10 дена преди термин, приеха ме в болницата и след 2 дена ме оперира, доктора който беше на смяна. Притеснявах се, кой ще е на смяна, но ме успокояваха, че всички били добри. И така - ей ме на - жива съм, че и здрава с бебе на 8 месеца. Повече кураж!

# 32
  • Мнения: 712
Цитат на: Vache
Цитат на: Ani111
Не искам тази тема да стане поредната полемика "за" или "против" предварителната уговорка. Нека тези, които смятат, че ще се чувстват по-сигурни с такава, да кажат с кого предпочитат да я направят - с доктора, който ще води раждането, или с акушерката? Мислите ли, че е отживелица да смятате акушерката за по-благонадеждна, или според вас от доктора една родилка зависи повече и той е по-важен?


Ох, абе хора... акушерката и доктора са еднакво важни... Бебето беше поето от акушерката, но доктора правеше всички прегледи, назначаваше всички манипулации и т.н. Не може да се каж, че някой от тях е по-благонадежден от другия. ТЕ СА ЕКИП!!!!!! Мисля, че това е важно да се знае! Говорим за нормално вагинално раждане... За секциото е ясно, че няма да те среже акушерката!



  202uu

100 % съм съгласна!!!!
Вярно, че в повечето случаи акушерките отнасят по-голямата част, но все пак лекар си трябва.

Общи условия

Активация на акаунт