Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Захранване, водено от бебето/Baby-Led Weaning Тема 12

• 2 725
  • 71
  •   1
Отговори
  • София
Добре дошли в темата за Захранване водено от бебето!

Предишните теми 1  2  3  4 5  6  7  8 9  10 11

Захранване, водено от бебето, известно на английски като baby-led weaning (BLW) или Рапли метод (Rapley weaning) е термин, въведен от британската акушерка, консултант по кърмене и доктор на науките Джил Рапли.
Основните характеристики на ЗВБ са:
Скрит текст:
- Захранването започва на 6-месечна възраст, каквито са и препоръките на Световната здравна организация (СЗО).
• Детето участва с останалата част от семейството по време на семейните хранения
• На бебето се предлагат същите (здравословни) храни, както на всички останали членове на семейството. Те са съобразени с неговите умения до момента – в началото по-големи парчета, които може да държи в юмручето си, след това и по-малки.
• Децата се хранят самостоятелно още от започването на захранването, първоначално с ръце, а по-късно и с прибори.
• Кърменето и предлагането на адаптирано мляко (в случаите, в които бебето не получава кърма) продължават да са на поискване, без да са съобразени с останалите хранения.
Идеята е, че пюретата и пасираното ядене всъщност не са естествената храна за бебетата при прехода им от хранене с мляко (майчино или АМ) към твърдите храни. Те са продукт на развитото ни общество и може дори да окажат неблагоприятно въздействие при захранването – децата не получават възможност да се научат да дъвчат. А в естественото развитието на бебето около шестия месец започва фаза, в която то е в състояние да взима само храната си, да я поднася към устата и съответно да дъвче и да преглъща. Храносмилателната система, от своя страна, също вече е готова за храни, различни от мляко. Бебетата, захранени по този начин, обикновено не са злояди, научават се по-бързо да си служат добре с ръцете, да дъвчат от най-ранна възраст и като цяло се хранят и по-разнообразно и здравословно.
Подробна информация за метода, както и примерна схема за захранване, може да намерите в книгата na Мария Нориега "Захранване, водено от бебето - лесно, съвременно, здравословно!", както и в нейния блог "За близнаците" https://zabliznacite.wordpress.com/baby-led-weaning/  Мария Нориега е една от първите българки, прилагали метода и е превела множество статии по темата.
За книгата "Захранване, водено от бебето- лесно, съвременно, здравословно!"  
Защо да изберем ЗВБ? Откъс от книгата.    
Литература на английски език:  
Baby-led Weaning: Helping Your Baby to Love Good Food
The Baby-led Weaning Cookbook: Over 130 delicious recipes for th … e family to enjoy  
И още много  

ЗВБ български групи във фейсбук:
Захранване, водено от бебето- лесно, съвременно, здравословно!    
Захранване, водено от твоето бебе - ЗВБ или Методът на Рапли    
Захранване водено от бебето - Рецепти

Последна редакция: вт, 12 яну 2021, 10:21 от Редактор*

# 1
Записвам се в тази тема Simple Smile дано пишат повече хора в нея.
Аз нещо хич не си давам зор, колкото пъти направя нещо специално за бебето толкова път не ги яде хич Simple Smile изобщо не ме мотивира Simple Smile
Дайте примери какво давате на вашите мъници, моля.

# 2
  • Несебър
Здравейте, днес захраних дъщеря ми с банан, както е по препоръките с обелката и част от него обелена. То, обаче, хич не беше както си го представях...Опита си малко, осмука го, но все ѝ се изплъзваше от ръцете, изнервяше се, накрая явно ѝ се върна малко и се задави. Стресна се и се разплака. Сега и мен ме е страх да повторим. Някоя по-опитна мама би ли ми дала съвет?

# 3
И аз бях от тези, които захраниха първо с банан, с риск да ме нападнат тука ще кажа че не е подходящ. Прекалено е лепкав и хлъзгав, задави се от него, спрях да го давам докато не придобие тренинг. После вече беше над 1 година и пак се задави с банан.
В началото давах само зеленчуци и плодове на пара. Правеше мазало, но проблеми не съм имала никакви със задавяне.

# 4
  • Несебър
Дано да се справим с други плодове и зеленчуци, че ми е голям мерака да се храним по метода. Благодаря 😊

# 5
В началото е малко стряскащо, но минава, аз бях голяма паника Grinning
Като са на пара или запечени те сами ги правят на пюре с пръстите си и не е проблем. В момента, в който можеше да държи лъжица му я връчих, и това беше голямо облекчение. Храненеше се сам с лъжица от 10 месечен.

# 6
Първите дни от захранването най-лесно на моето му беше с броколите на пара.

# 7
  • София
Първите дни и 1-2 седмици захранване са така Simple Smile Нали бебето трябва да се научи.
Като ходенето-стъпва, пада, клатушка се...учи се как да пристъпва, да пази равновесие.
Същото е със захранването.
Бананът наистина може да дойде лигав, за някои деца не е подходящ за първа храна. Макар, че им харесва и ги ентусиазира много.
Само моя малкия май не го харесваше...някъде до година и половина не можех да го накарам да яде. Сега е голям фен на "бабаните".
Има сладки картофи сега, карфиол, броколи. На пара(не прекалено) ще станат добре Simple Smile

# 8
  • Несебър
Благодаря ви, мили майчици. Утре възнамерявам точно батат да предложа.

# 9
Давам банан от края на 6тия месец така с обелката и малко обелен. Справя се страхотно. Сега е на 7 + и му е много любим.Яде си по цял банан така. Никога не се е давил с него, а и като цяло само веднъж с хляб, защото си натъпка цялата уста от лакомия.

# 10
И мойто диване се самозахрани с банан и винаги се е оправяла с него, та явно е индивидуално.
Но тя Дези вече го е казала чудесно. Предложете тиква, докато има още на пазара, че скоро ще й мине сезона 😊 може и дюля на пара, ябълка на пара /печени също стават разкош/. Пресни круши се намират хубави. Карфиол и броколи.

# 11
Бананът, като го подържат в ръце, става хлъзгав, да. Ако се раздели по дължина на 3, каквата му е структурата, е една идея по-лесно сякаш. Аз случайно открих, че ако махна малка част от него на нивото на ръката, така че да се получи дупка, е по-лесен за хващане и държане. Но като цяло сменям парчетата като станат много хлъзгави.

Ехей, цял банан на 7 месеца, впечатлена съм Simple Smile браво, завиден апетит.

Щом меракът за този тип захранване е голям, няма как да не се получи, то желанието и готовността на майката за цапането, нерегламентираните количества и т.н.. е най-важен за успеха

# 12
Някой има ли отзиви за тази книга?

Ако ли не, бихте ли препоръчали някоя? Чудех се дали има и такава с водене на записки? Thinking Надявам се да си задавам въпросите на правилното място, ако ли не, моля да ме извините. Blush

# 13
Тази книга сякаш е с ястия за по-големи и/или такива захранени с пюрета.

# 14
Аз не виждам книгата?
Редакция,видях я, не ми е попадала. Но съдържанието трябва да ви ориентира доли става. Общо взето в нета, във фб и иг групите е пълно с идеи за двб рецепти.

# 15
Здравейте, извинявам се ако не е много по темата, но с какви прибори смятате, че е най-подходящо да се подготвим за захранването на бебето? Вие какви използвахте (като чинийки и купи, както и виличка и лъжичка)?

# 16
Абсолютно никакви 😆 една лъжица да си играе първо с нея, аз взех томи типи за self feeding, ама все тая каква марка, просто да не е с дългите дръжки, защото после като прояви желание да я ползва - трябва да пасва на ръката на детето. Иначе започна да ползва обикновените малки лъжички и вилички, въпреки моят ентусиазъм и накупени всякакви извъртени и глупави прибори.
Купа и чиния купих на бамбу бамбу и то към 10-11м и беше излишна покупка. Имаше и комплект еко бамбук и той замина в кофата. Яде си от нормална чиния и нормална малка купа. Даже бих казала,че чинията на бамбуто доста я недолюбва. Само им разваляше вакуума, никаква полза за храненето, освен разсейване, е моето мнение.
Чашка - каквото е налично,малка шот чашка (уви,със стъклените има опасност да ги почупи, докато са във фаза хвэрляне), някакъв такъв еквивалент от безопасна пластмаса, от керамика,малка кафена чашка например.

Не си хвърляйте парите по купи,чинии и изчанчени прибори, първите месеци ви стига да слагате на таблата.

# 17
  • София
Няма нужда от специални прибори и съдове.
Ако на вас някак ще ви облекчат ежедневиeто и имате излишни пари-вземете си, но не са нужни, за да се захрани детето Simple Smile
Аз имам доста видове лъжици от големия ми син и племенниците. Баткото много добре се справяше още на 10-11 месеца с една икейска лъжичка.
На малкото не му беше удобна, той се научи да яде с прибори чак на година и 3 месеца с лъжичка на BambooBamboo. Но скоро след това започна да яде с една стара чаена(малко по-широка при дръжката и дълбока) и си яде до днес с нея.

# 18
Аз взех от тези огънатите прибори за деца, и бяха много полезни на малкия. Много рано започна сам да яде супички с тях.

# 19
При щерка ми пък тия огънатите бяха пълен провал,че даже им се дразнеше и нервираше и хвърляше🤣

Та до дете е. Аз с второ дете не бих давала пак безумните пари, които дадох в ентусиазма си първия път, в крайна сметка се научават със съвсем нормални прибори и посуда.

# 20
Аз купих силиконова чинийка залепваща отдолу и е удобна. За прибори ползва обикновена чаена лъжица. Вилица и нож не е виждала още. Пробвах обикновена и бебешка купичка, в крайна сметка детето най-добре се справя, когато манджата/супата е в чинийката, нищо че е по-плоска.

# 21
Аз бях доста изненадана като видях колко иновации има вече Simple Smile добра ниша се е оформила с тези прибори и съдове.
Давам най-обикновени чаени лъжички и вилички, слагам директно на таблата или на масата (ниска е и се изправя до нас), купичките и чиниите са пластмасовите на икеа, но засега най-забавно е да ги обръща, та гледам да няма храна в тях Simple Smile

# 22
Има да, особено на всякакви лигавници ли им се вика, престилчици...мойто диване такова не търпеше. Една пелена й връзвах около врата, да покрива и краката, ама и това до време. После по дрехите, та и продукти за петна има хиляда хаха 😂 ма и от тях ефект не видях.

# 23
Оооо, престилката на Бибаду ми е в топ 5 най-полезни бебешки вещи изобщо. Изпреварва абсолютно всички специални чаши, чинии, шишета, прибори и т.н.
Спестила ми е по три чифта мръсни дрехи дневно.

# 24
Ако имаш шиле, дето не търпи да му слагаш нищо с ръкави...😄 е безполезна покупка. Но това се научава в процеса на хранене. Всяко дете е с различен темперамент.

# 25
Всеки луд с номера си...
И на мен познати ми се кълнат в разни играчки и джаджи, а на моето грам не работят...

# 26
  • София
Аз почти не съм слагала лигавници(имам един силиконов, който си ползваме и досега). Ядеше гол или с някакви бодита, за които не ми пукаше.
Омазваше се целият, мажеше си косата с храната Grinning Вдигах го от стола и го слагах легнал на плочките да не цапам 😂 Събличах и го позабърсвах, не съм гп и мила. Столчето го вларвах в банята и с подвижния душ.
Въобще, това петна и мазане не ме притесняваха особено, ходеше си малкия червен от сос Болонезе по цял ден.
Баткото и той, но вече нямам много спомени.

Единственият прибор, който му беше нов на малкия(освен бамбуковите съдове)му беше една лъжичка на ICanToo. Много са сладли и хитри, но той се сдоби с нея късно-вече знаеше да ползва лъжица и не можех да видя дало му помага. В комплекта са 2 лъжици и пратих едната на позната, тя беше доволна.
Но...пак си мисля, че е излишно и е просто за начесване на крастата. В идеята на ЗВБ е детето да се храни, като семейството. Всички останали неща-столчета, лигавници, прибори и всевъзможни лепкащи чинийки, са маркетинг.
Понякога интересен, де Grinning

# 27
Момичета, привет от ЗВБ бебе Сами.
След три дни ще стане на 9 месеца.Захранвам го от 6+ и проявява голям интерен, всичко му е ням-ням 😄
изключително кърмено бебе е, вода не е пил и нямаме заместено хранене.Сега със захранването почнах да му предлагам вода с "шотче" от някакъв сироп.

Имам две питанки.Първата е свързана със съпровождащият ни запек.Попринцип преди акаше по някаколко пъти на ден и никога не съм го мислила 😃 сега от може би месец ака на два-три дни и то в повечето случай е като дарадонки.Видимо малкия няма дискомфорт.Приоритетно давам круша, ябълка, тиква и пащърнак, уж разхлабващи храни, но няма ефект.Не мисля че му липсват течности, кърмя го по 8-9 пъти за 24ч, твърда храна му предлагам по 2-3 пъти.
Миналата седмица правихме Мелилакс, но не искам да "работим" по тоя начин, та ако имате някакъв съвет..ако изпускам нещо или просто е период на адаптация към новата храна 🧐

Другата ми чуденка е свързана с въвеждането на яйце.До този момент не съм въвела нищо млечно и месно.С месото най-вероятно ще се въздържа, но млечни ще давам, мисля след месец, примерно.Чела съм в темата за влагане на яйцето в печиво.Чудя се така ли да му го предложа за пръв път?Ще се радвам на съвети.
Благодаря и хубав ден 🌻

# 28
Круши, авокадото разхлабва, синя слива сушена овесени ядки - сега може да я вложиш в мъфин например или бисквита.
Ябълките съм ги забелязала при моето дете с обратен ефект. Пащърнакът също мисля,че не действа в тая посока.

Аз така предлагах яйцето в началото,вложено в печива. Но ако искаш и направо бъркано да му го поднесеш. Зависи от твоята настройка.

# 29
Благодаря.Отивам за сливи 😀

# 30
Пробвай и авокадото, то е супер за една от първите храни и действа мигновено поне в нашето семейство на всички Grinning

освен това е богато на полезни мазнини, супер за детето.

# 31
Пробвай и авокадото, то е супер за една от първите храни и действа мигновено поне в нашето семейство на всички Grinning

освен това е богато на полезни мазнини, супер за детето.

Хапва авокадо и много го харесва.Давам и овесени ядки.Понякога ги правя на брашно и ги забърквам на бисквити с круша, но нямат особен ефект. 😑 В сливите ми е надеждата 😀

# 32
Освен изброените, пробвайте и киви. Аз бременността си го борех вечния запек с киви. Сега и при детето работи. Също, казахте, че не сте предлагала млечни, но масълцето добре смазва, хехе. Аз от рано предлагах паста с масло, примерно, фарфалето е лесно за хващане.

# 33
Освен изброените, пробвайте и киви. Аз бременността си го борех вечния запек с киви. Сега и при детето работи. Също, казахте, че не сте предлагала млечни, но масълцето добре смазва, хехе. Аз от рано предлагах паста с масло, примерно, фарфалето е лесно за хващане.

Аз бая неща пропуснах да изброя явно хахах и аз бях така с кивито 😀 давах му и на малчо ама не му се впечатли, сега ще заредя и кивита и почвам.Благодаря момичета 🌺

Последна редакция: чт, 21 яну 2021, 12:41 от marmoris

# 34
Въведох яйцето с разни домашни мъфини от зеленчуци. Simple Smile
Относно харченето на пари за прибори и такива- като цяло имам 2-3 покупки за подпомагане на ЗВБ - извитите лъжички и една купа на лорели, която залепва за столчето за хранене, двете са общо 10лв. И този големия лигавник от ИКЕА, който пак беше 10-тина лв. Трите неща ги ползваше постоянно. Аз не разбирах тези във ФБ групата с това поръчване на тези бамбукови чинии в разни форми на зайчета и т.н., сладурски са, ама никакъв шанс да поръчвам такива скъпи чудесии.
Общо взето ЗВБ и например многократните пелени, тръгват с това колко е лесно, естествено, как пестиш пери от памперси и пюрета, ама попаднеш ли в заешката дупка, излизат златни.

# 35
Ще се оправи детето, явно му свиква стомаха с храната,ще се отпуши, споко и аз съм имало 2-3 такива момента. В краен случай един-два дена на кърмене само и ще оправите запека.

Черешке, така е, но ентусиазмът с първо дете е факт, едни романтични и красиви представи има човек, особено като гледа едни чистички деца да хапват кротко, пък то вземе диването да си зарови муцуната като прасе в яденето и после да си бръкне в ухо, нос, коса...и ентусиазмът почва бавнооо да умира 😆

# 36
  • София
Marmoris , ако детето няма дискомфорт го остави-нормално е първите месеци на захранването да има промяна в изпражненията и запек. Давах плодове, зеленчуци и ако има дискомфорт, може да обсъдиш с лекар някакъв хубав пробиотик.
Малкият ми син имаше голям проблем със запек. Не можеше да се изака, влачеше се милото и плачеше. Правих му няколко пъти клизма, давах пробиотик. Оправи се на година и малко, като му дадох домашен млечен кефир. Една седмица по малко кефир в кисело мляко с овесени ядки и се оправи. Но при дете под годинка не е много препоръчителен.
Яйцето можеш да предложиш, както ти е най-лесно. Може и варено(жълтъкът е малко особен и присядащ), може в кюфте(месно, зеленчуково), може кексче или палачинка.
Аз с палачинка съм го въвеждала, защото за 5 минути бъркам смес и после за 1 минута на тигана и готово.
Може и смляно варено яйце с малко авокадо и намазано на филийка. И със сире е(чак на мен ми се дояде 😂)
Аз имам съдовете на BambooBamboo. Моитр са взети употребявани и ми излязоха на сметка Simple Smile
Трябваше ми нещо с разделения. Зайчето, обаче, не е особено удобно. Сега бих взела кръгла или имаше едно, като язовец.
Купичкага с лъжичката много ми харесеа и лепкаше много добре. Трябваше ми нещо залепващо се и лъжичка с дебела дръжка. И до днес ги ползваме понякога.
Вкъщи готвя много, всеки има някакви вкусове или е на режим(аз от 1 година се храня особено), затова приготвям различни неща и по чиниите сглобявам според вкусове и кой какво яде.
Затова чинийки с разделения са ми много удобни за децата. В момента ядат в една от царевична пластмаса(голямото) и малкото бамбукова пресована. Не са оптимални варианти, но не намирам порцеланови(идеалнкя случай) или някакъв лек метал.
И аз бих яла в чинийка с разделения 😂 Не обичам да ми се допират храните.
Та ако нещо е нужно и носи улеснение-защо не, но да взимаш някакви неща, защото смяташ, че са задължителни и детето едва ли не не може да се захрани без тях... 🙄 Излишно е.
Иначе редовно въртя очи за търсения на някакви продукти в групата или предлпжения от продавачи...но все още не сме измислили оптимален вариантс Мария и другите модератори.
Чудим се как да го организираме, защото пълненето с обяви е наистина досадно, но пък понякога си изсквачат добри оферти.

# 37
Благодаря за мнението 🌺🙂

# 38
  • Несебър
Здравейте! Има ли в темата майки на бебоци с атопичен дерматит? Ако да - прибягвахте ли по-плахо към предлагането на нови храни. Как ви беше устроено въвеждането като цяло? От банана, който бях казала, че предложих, се изприщи около устата... Дали от някой ензим или киселинност, не знам. От плодове съм предложила само ябълка и круша и ги приема добре.

# 39
Има, дъщеря ми. Предлагах по 2 нови неща на таблата, понякога и повече всеки ден. Не съм се притеснявала,освен с яйцето. Ако не беше с АД щях да го предложа директно на омлет или бъркано,аз го въведох през печива към 7 месец и половина е било. Реагира ми остро само на червена чушка.
Изприщването временно около устата можи дори да не е АДто. Нищо страшно не е или нетипично.

Уточнявам, че моята щерка не е била никога в крайно остра фаза с АДто, но аз не ползвах и не ползвам все още никаква козметика. Ако се появяват сухи участъци си ползвам кокосово масло, бадем, шеа. Измивни продукти само за косата, която мия на няколко дни веднъж. И е така от много малко бебе, влияе й добре липсата на всякаква козметика, дори медицинската скъпа козметика съдържа петролни продукти.

Никога не съм се филмирала със захранването по простата причина,че то детето може да се обрине буквално от всичко, дразнението може да дойде от мръсния въздух,от студения въздух, от нечия декоративна козметика,когато си помолил да не го целуват, пък после триеш отпечатък от червило и т.н. не можеш да контролираш реакцията на имунната система. Непредвидимо е. Ако се обрине - се маже и толкоз. Така поне действах аз.

# 40
  • Несебър
Кактусче, бяхме на дерматолог и каза, че майката му е яко мазане. По 5-6 пъти на ден с мед. козметика. Масла не ни вършат работа. И наистина се успокои. Споменах ѝ за алерголог и тя каза, че няма смисъл. Нямаме хранителни алергии, просто аз съм с по-чувствителна кожа, а мъжът ми е със сенна хрема. Когато се появи, цялата беше станала на екземи, прогресираше. От това, което изчетох, казват бебетата с АД да се захранват предпазливо. И аз мисля да не бързам с яйцето, планувам да предложа в палачинка или нещо от сорта.
Навежда ме на мисълта, че е от банана, защото точно, където се беше омазала се обрина... Но може и да е от зъбчето, което прокара. 🤷‍♀️

# 41
И аз съм я водила на дерматолог 🤣😂🤣 но си е вече лично усещане и отговорност. Пробвала съм и медицинската козметика,не една марка,всичките отидоха в кофата.

Нито алергичните, нито децата с АД трябват да бъдат пазени от евентуални алергени, а напротив, ранното въвеждане е препоръчително по последни данни. Отлагането им е всъщност е по-голям риск.

Но ти ще си прецениш какво е ок за теб и с какво темпо се чувстваш уверена.

# 42
Имам два въпроса по темата с яденето. Детето тъкмо става на година и денем не суче вече, не иска, не се застоява и т.н. Може да се каже, че си е заместила яденетата денем. Тя си има апетит и хапва доста и като количество и като разнообразие.

Сега въпросите...
1. Някакви умни съвети, как да я науча да яде с лъжица? Ситуацията е такава: ако и пълня лъжицата и й я дам или я оставя пред нея, няма никакъв проблем да я изяде. И цяла порция супа може така да изяде. Проблемът е, когато сложа купа пред нея. Тя моментално хвърля лъжицата и започва да бърка с ръце и съответно нищо не изяжда и не се наяжда Sad

2. Сега идват топли месеци и ще започнем да ходим на планина. Как да я храня на планина, в парк и т.н. като тя яде с мнооого цапане. Аз вкъщи й постилам 6 кв покривка под стола, отделно е с два вида лигавник и накрая често след ядене мия и коса...  Това навън няма как да стане Sad Миналата година беше лесно, ако сме навън минава само на гърда и толкова, ама сега вече не минава тоя номер...

# 43
За лъжицата явно не е готова още, така че карайте по начина, който работи за вас. 
Родителите се заблуждаваме, че нашите усилия да научим детето на нещо се увенчават с успех все някога, реалността е, че когато детето е готово за дадено умение, нещата се случват с лекота и бързина. Разликата е, колко време и нерви сме вложили ние Simple Smile
Храненето навън така или иначе е добре да е с неща, които се ядат и държат лесно, ще карате на "сухоежбина", манджите, супите и т.н. у дома.

# 44
В планината е супер лесно - ако е къс еднодневен преход - мъфини, палачинки, варени яйца съм носила, носим си и газова бутилчица и правим грис, макарони, нудли,качамак,като разбира се,за целта си пресмятаме къде ще опнем палатка.

Същото в парка, предимно мъфини, банани,нарязани плодове, био бисквити и барчета с ядки, солени кексове, баници и т.н.

За лъжицата давай й я сега да си я държи и играе с нея. А за самостоятелно хранене й предлагай гъсти консистенции - каша овес, просо или гъста крем супа с хлебче/кротонче, разни пудинг варианги също. Още е рано за бистрите консистеции и дъщеря ми ги ровеше така с ръце. Но с гъстите каши и се задържаше на лъжицата и се справяше чудесно.

П.С. до към 2 изобщо не харесваше супи, а сега постоянно иска, тъй че за всичко си има време😉

# 45
Мерси за идеите за планина. Тя с плодове се плеска много. Ето днес на закуска с киви и портокал, положението беше закуска + маска за лице и коса Joy

За лъжицата, мда, явно няма тайна на успеха. Аз предлагам сега кисело мляко, защото много обича и знам, че има интерес да го яде. Примерно, овесени каши и такива не обича, според бабите не ги обича, щото не я захраних с тях?!?  Ще пробвам гъста пасирана супа с кубчета хляб също. Мерси Simple Smile

# 46
Е пролетта ще има доста повече плодове, киви и портокал няма да мъкнете на преход. Кайсии, праскови на четвъртинки,банани,ягоди цели, има голямо разнообразие. Носиш кърпички и бършеш. То няма как с малко дете, все ще е с омацано и с лекета, просто да не ти пука особено. Па в планината пък изобщо няма кой да ви гледа 😆 другият вариант да си планирате маршрутите до хижи,ама за мен лично е ограничаващо. Моята дъщеря си беше ок на мъфини, диви берита и някое друго яйце и филия с нещо.

Овесената каша и въобще кашите могат да имат различен вкус спрямо това какво й слагаш. Може да е солена със сирене, може да й сложиш боровинки и малини и става супер сладка бери каша. Може да е бананова с кленов сироп,може да е млечна/безмлечна, просто пробвай варианти. Вкъщи я обичаме солена със сирене и мед, мляко като попара или с берита,които си замразяваме от лятото. Важи за всякакви зърнени - просо,елда,ориз,може и на пудинг да си ги направиш.
Ти просто предлагай варианти, защото днес обичат едно, утре го мразят и вкусовете се менят постоянно. Като бебе обожаваше карфиол,сега на 2 години и 10месеца изобщо не го ще,гаден бил. А е изяла количества. Просто пример. Иначе карфиолена супа обожава, но твърди,че няма карфиол в нея, щото щяла да бъде гадна супата🤣

# 47
Хаха, това с карфиола е велик лаф. Трябва цяла тема за абсурдите на незрялата нервна система и детската логика. Ето моето два дни се опитва да хване две големи кубчета с една ръка само. Не може и почва да се ядосва и реве. Оня ден една муха кръжеше около плота, докато закусвахме и тя се забавляваше с мухата. Мухата си тръгна и тя пак рев...

Иначе тя и с берита и праскови и всичко може да се оплеска. Аз хич не обичам да е оплескана Sad затова сега й слагам по сума лигавници. Ще трябва да спре да ми пука Sad ама как да стане не знам

# 48
Ахаха, дълго държиш фронта. Ми дете е, няма вечно да се цапа,нито пък има значение,че дрехите,които ще умалеят след няколко месеца,ще са с лекета...

Сега се бърше сама, иска си салфетка,понякога отказва палачинка с домашно сладко,щото й лепнело на ръцете и само виси на мивката да ги мие, не обича да е оцапана. А беше същинско прасе. Та чил малко,има си време и за маниери.

# 49
Нямам против да се плескоти, стога да имам механизми да контролирам хаоса.
Кактус, твоето дете кога ориентировъчно обърна палачинката и реши да спре да се плеска като възраст?

Макар че ако моята се е метнала на баща си, може и никога да не отмине Joy

# 50
Хаосът е част от тодлъра 😆

Аз не съм я учила на нищо от изброеното целенасочено, имай предвид, нито съм й бутала салфетки, нито съм й обяснявала да се бърше, нито съм я бърсала,тя лигавници търпеше само 2-3месеца,  после ги сваляше. Гледам на 1г11м съм качила клипче, в което се бърше и обяснява със знак,че е мръсна и иска да се изчисти. Значи около 2те годинки е било.

След ядене измивахме ръцете и я питах дали може и лицето,ако е била нацапана. Толкоз. Тя имаше ужасно дълъг период, в който се хранеше само права на нормален трапезарен стол и изобщо не ми е пукало дали се е освинила, стига да яде и да не падне от стола. Слава богу, растат и периодите преминават. Колкото по-малко се фиксираш в напразни битки, толкова по-добре. Детето ще се цапа и сега и след година,след 2, то и ние се цапаме в крайна сметка. Като гледат добрия пример, после го повтарят. Но им трябва време да се научат 😉

# 51
Колкото по-малко се фиксираш в напразни битки, толкова по-добре.
Ей това трябва да си го запиша да ми напомня отвсякъде Joy
Толкова е вярно!

# 52
И аз трябва... даже може и да си го татуирам, хахха

Моето реши да закусва и да яде междинни хранения само на кухненската кула. Гледа ме в ръцете как режа плодовете с чакащ поглед и омита всичко докато аз режа... нямам против. Даже на плота и кулата по-лесно се чисти, пък и не разнасям чинии, чаши и т.н.

# 53
Аз да кажа за манджите.... След еьин известен период от време,  когато започнах да поседявам повече вън,  отколкото у дома и ми беше писнало да правя сухоежбини си взех лъжици в раницата,  два мушамяни лигавника и се пречупих,  ако се заиграят твърде много навън,  времето е хубаво  да ги храня аз. У дома сами обаче.
И до ден днешен е така. Опитаха да ядат дами навън,  оцапаха се,  разстроиха се и от тогава аз бутам с лъжица вън. Знам  че това значи,  че вече не е 100% звб,  ноо за мен беше идобният вариант. 
Горе долу около година и половина,  да е било.  Сега направиха три.  Понеже не ходят на ясла, режимът ни е разводнен според времето.  Излизаме около 11-12, сеьим до 14-15. После  спят час и вечер нямат проблем със заспиването.  Та ползвам услугите на детската кухня.  Вземам си манджата,  бутам за 5 мин в устите и седим вън по-дълго.
Та мисълта ми е -  действай както ти виждаш нещата и ти е удобно. Освен ако не си тешила на 100% да слеьваш метода.
За лъжица  -  от седми мресец им я връчих,  на година се хранеха сами.  Както Кактусче е посъветвала -  гъсти,  кашави консистенции му е майката.

# 54
Може ли да споделиш за тази престилка, непромокаема ли е и от къде е?
А иначе да ви питам само за обяд ли давате от новите храни? Бебето ми е на 6 и 1/2 и тепърва започва, и с този глутен ми е много объркано, кога какво..
А зеленчуците и плодовете био ли ги взимате?
Оооо, престилката на Бибаду ми е в топ 5 най-полезни бебешки вещи изобщо. Изпреварва абсолютно всички специални чаши, чинии, шишета, прибори и т.н.
Спестила ми е по три чифта мръсни дрехи дневно.

Последна редакция: нд, 28 фев 2021, 20:53 от Yasemin

# 55
И кое му е сложното на глутена? Предлага се като всяка друга храна. И без това и да има непоносимост или алергия,тя не се изявява веднага, а след натрупване в организма след поне месец.
Съ звб предлагането на храна би следвало да е когато сте всички на масата. Ако се предлага някоя по-алергенна храна следва да е преди следобяд, ако все пак има реакция -да можете да отреагирате.

Зеленчуци и плодове био може да имате със сигурност, ако ги отглеждате вие. И дори домашно гледаните изискват определено пръскане в определено време. Давайте това, което ядете вкъщи, сезонни плодове и зеленчуци.

На домата и краставицата например, не му е сега времето.

Ако вие не пазарувате за себе си био и нямате определени принципи, заради които да купувате био продукция, защо ще го правите сега?

# 56
Това е престилката
https://www.amazon.co.uk/Weaning-Bib-highchair-Waterproof-Resistant/dp/B07JHM9MBQ
Непромокаема е и спасява да не падат парчета между нея и стола.

За глутена и аз не помня нещо специално да съм гледала. То и на 6 месеца, освен някакъв обяд, колко други храненета да има, че да имате избор, кога да предлагате. Поне аз бая време предлагах само веднъж дневно и после рязко качих на 3-4 предлаганета, когато видях, че детето се оправя и има реален апетит да консумира храната, не само да плескоти.

# 57
Уаааууу тази престилка я поръчвам веднага! Мноого благодаря за инфото, момичета, на мен ми е второ дете, което предстои да захранвам, но нещата се забравят бързо..та в тази връзка и за яйцето ако споделите кога може...
Иначе ако знаех с предното че има такива престилки щях да си спестя доста труд и усилия..
Това е престилката
https://www.amazon.co.uk/Weaning-Bib-highchair-Waterproof-Resistant/dp/B07JHM9MBQ
Непромокаема е и спасява да не падат парчета между нея и стола.

За глутена и аз не помня нещо специално да съм гледала. То и на 6 месеца, освен някакъв обяд, колко други храненета да има, че да имате избор, кога да предлагате. Поне аз бая време предлагах само веднъж дневно и после рязко качих на 3-4 предлаганета, когато видях, че детето се оправя и има реален апетит да консумира храната, не само да плескоти.

# 58
След 6ти месец може цяло яйце. Вече си е ваш избор дали ще предлагате цяло през термична обработка в печиво или направо на омлет/бъркано/варено или отделно жълтък/белтък като следвате общопризнатата педиатрична схема у нас.

# 59
Аз първо пробвах сварен жълтък - пълен провал. Лепнеше й по устата, не й хареса на консистенция... После поправих положението с бананова палачинка (яйце, банан, овесени ядки). От тях опита по-солидно. 6 месец е била. Не съм делила белтъка от жълтъка. Също е яла и в супи, и в мъфини, но там количеството яйце е символично на общия фон и даже не го броя.

# 60
Сварен жълтък,  ра, мачкан с авокадо на филия -  по едно време така ядяха. Жълтък и сирене съм мачкала също и пак на филия. Ако е суров се запича на парти-грила. Майка ми прави принцеси с яйце и сирене /извара.  Аз не ги долюбвам,  но децата ги ядат.

# 61
Пак съм аз с моите въпроси...
Моето дете МНОГО намали количествата, примерно, яде 1/3 от това, което ядеше преди. Освен това е много по-неспокойна на масата. Хвърля храна. И за капак яде по-често. Преди една типична нейна закуска, сега я яде на три пъти до преди обяда и пак не е изядена. Преди си я изяждаше, а за предиобедна закуска отделно ядеше още, примерно цял плод, цял плодов пауч, парче кекс и т.н.

Тя вече не суче денем. Суче сутрин и вечер само. Правя й контролни тегленета, по 70 80 гр суче. Сумарно 150гр за денонощие(на 1 година точно е). Бях я оставила така, но откакто намали твърдата храна, вечер й додавам АМ, колкото иска. Нямам интерес да увелича кърменето повече от това, че забременях и искам кърменето постепенно да отшумява, така че сутрин и вечер ни е ок. Тя и не търси.

Но това неядене Sad Малко разбъркано пиша... последно да кажа, че се научи да се качва сама на кулата си, взема си чинията от плота и си дояжда по 1-2 парчета плод, хляб и т.н. и така доста често. Но пак не достига добри количества. А обядът и вечерята, които са манджести и не й ги оставям за по-късно да дояжда, че се плеска и тях не си ги изяжда също. Дали изяжда и половината не знам, то като по под, лигавници и къде ли не...

Промяна в храненето и режимът на семейството ни няма. Единственото, което подозирам е, че наскоро се научи да се ядосва за дребни неща (това, което понякога наричаме "тръшка се") и наред с навсякъде другаде, го прилага и на масата.

# 62
Звучи като да са зъби. Давай АМ след твърда храна тогава, щом не ще друго. Пробвай с изстудени храни, филия хляб, банан.

На колко стана госпожицата? Има време за баш тръшкането, но имат такива периоди на отказ от храна, тогава е хубаво просто да предлагаш и мляко. Пък колкото изяде.
А относно кърменето и бременността - към 4-5 месец кърмата става по-коластрена като фракция и променя вкуса си,намалява като количество и децата естествено се отбиват обичайно в този период. Дъщеря ми също така направи.

# 63
Точно на година е. Действително растат още два резеца. Но досега при зъби не е отказвала да яде. Аз съм ок да я кърмя дълго още, даже и двете заедно да кърмя, ако се стигне дотам. Тя просто денем се отби сама от много приключения и все иска да пълзи, да шета, не иска да застане на спокойствие да си дояде/досуче. А за бременността, мисълта ми е просто да не насилвам изкуствено да кърмя по-често и сама да си насадя таралеж в гащите.

А Кактус, според теб да я оставя ли да снаква по цял ден или да я сложа на 5 храненета (три основни, две междинни, както беше до преди драмата) и да наложа малко дисциплина?

# 64
От зъбките е, 90 процента. Моята минаваше на хляб и банани с дни, евентуално някой домашен сладолед (аз си го правя).
Щом е вече на годинка, може и айрянче, прясно мляко и с чашка да предлагаш,все пак да приема и така калории.

Не мога да ти кажа за другото, както ти е на теб удобно и на вас като семейство, аз си сядах с нея 3 пъти на ден на масата,татко й и той с нас,като си е вкъщи, ако яде ок, ако не- пак ок, и вече навън каквото носих в кутийка,а вкъщи и до днешен си има за снакване на масичката в хола - тя е плоден прилеп и постоянно има плод в чинията. Ако случайно няма - отива и си взима с learning towera. Но в случая като не яде - аз поне оставях разни мъфини. Но рядко пипаше нещо, различно от изброените горе 😆

За кърменето само информативно ти го казвам, да имаш предвид,че може и съвсем сама тотално да се отбие в тези месеци. И честито приключение! Тодлър и бременност е забавна комбинация 😆

# 65
И тя е така с плодовете, качва се на кулата и винаги има нарязани банани и авокадо, че са по-нецапащи. Също плодовите паучове ги стига и понякога и тях иска. Ние също се храним заедно винаги за трите основни. Ще чакам да й мине. Дано са зъбите, ама чак да хвърля по пода манджата от зъби, знам ли. Едно е да не иска, друго е да хвърля Sad Сега се замислям, че действително хвърля и недояжда манджите. Плодовете ги яде.

Оффтопик: тодлър, бременност И нов апартамент на шпакловка и замазка, който трябва да се завърши и да се преместим идеално преди бебе номер 2. Много се вълнувам, каква каша ме чака, обичам каши, тъй ми липсва работния стрес даже...

# 66
Аз искам да попитам имали само  спанак пюре и ако има на коя марка пюрета е

# 67
Спанак не съм виждала. На Хармоника има пюре от коприва, но е доооста солено и трябва да се внимава за по-малките чочковци, колко се слага в манджите.

# 68
Объркали сте темата обаче, това е за звб метод на захранване, а не с пюрета.

Най-лесно е да си го направите домашно, задушавате за малко с гхи например, после пасатора и воала. За 5 мин работа.

# 69
Объркали сте темата обаче, това е за звб метод на захранване, а не с пюрета.

Най-лесно е да си го направите домашно, задушавате за малко с гхи например, после пасатора и воала. За 5 мин работа.
Ок когато дойде време ще го направя по този начин..
Аз искам да попитам във кой зеленчуци съдържа желязо освен спанак

# 70
  • София
Всички подобни зеленолистни. Кейл, коприва, манголд.
В зеленолистните, обачв, се съдържа нехемово желязо-т.е. е по-трудно усвоимо. Добре е да се ядат сурови и с нещо с вит.Ц.
Хемово желязо има в месото, субпродуктите Simple Smile Усвоява се доста по-лесно

# 71
Всички подобни зеленолистни. Кейл, коприва, манголд.
В зеленолистните, обачв, се съдържа нехемово желязо-т.е. е по-трудно усвоимо. Добре е да се ядат сурови и с нещо с вит.Ц.
Хемово желязо има в месото, субпродуктите Simple Smile Усвоява се доста по-лесно
Благодаря.
Прочетох че бебо когато стане около 6месеца имало спад на желязо за това питам

Общи условия

Активация на акаунт