Продажба на имот без брокер

  • 5 963
  • 93
  •   1
Отговори
  • Мнения: 99
Опитваме се да продадем апартамент в София директно,без брокер. Струва ми се че тенденцията е такава, както за продажба,така и за покупка, тъй като недоверието в брокерите е голямо.
Публикували сме обява в имот.бг, но звънят само и единствено брокери( въпреки,че в обявата сме помолили да не се свързват с нас)
Въпросът ми е как да достигна до потенциален купувач, който също не иска да работи с брокер? Трансперант на балкона и споделяне в личните ни профили във фб не са опция за конкретния ни случай, а сайтове тип безброкер.бг ми се струват непопулярни, с малко обяви, а в тях намирам брокерски реклами.
Аз ли пропускам нещо или съм обречена да наема брокер в дадем момент?

# 1
  • Мнения: 109
Пробвайте и в alo.bg, но наистина брокерите са страшно нещо и много малко хора искат да купуват или продават без тях. Успех!

# 2
  • Мнения: 19 668
Има и сайтове, които са много популярни и пак можете да пуснете обява без брокер. Какъв е този безброкер.ком, звучи като измекярски сайт. Пуснете в най-популярните имотни сайтове обяви за продажба. Как да ги разберете кои са? Напишете в търсачката "продажба на имот / апартамент".

# 3
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Каквото и да правите от брокерите трудно можете да се измъкнете. Много са нагли. В ОЛХ можете да си маркирате обявата като ЧАСТНА. Задължително сложете знак на снимките, които качвате и напишете, че не работите с брокери. Освен това във фейсбук има групи за продажба на имоти директно от собственици, без брокер, погледнете ги. Аз лично търся апартамент в София без брокер, та ако искате ми пишете на лично съобщение за апартамента, да видим дали това което продавате е това, което търся 😄

# 4
  • Мнения: 8
А какво Ви пречат брокерите? Вие кажете колко искате за апартамента си. Пък те ако могат, нека го продадат за повече и да си вземат горницата.

# 5
  • Мнения: 99
Има и сайтове, които са много популярни и пак можете да пуснете обява без брокер. Какъв е този безброкер.ком, звучи като измекярски сайт. Пуснете в най-популярните имотни сайтове обяви за продажба. Как да ги разберете кои са? Напишете в търсачката "продажба на имот / апартамент".
Може би не съм се изразила правилно.интересувале ме дали има друг вариант (освен сайтове) който не знам.
Благодаря

# 6
  • Мнения: 19 668
Ми, не, няма.
Транспарант, сайтове, познати/приятели, градските/селски табла за обяви. Реклама във Фейсбук пробвайте.

# 7
  • Мнения: 13 488
Да, звънят брокери, но не могат насила да те накарат да им плащаш, нека ти водят клиенти и да си търсят комисионна от тях. можеш да поръчаш обяви тип флаери и да разлепиш в района.

Последна редакция: вт, 12 яну 2021, 18:34 от Пролетно цвете

# 8
  • Мнения: 8
Има вестници, които публикуват безплатни обяви. Можете също да напечатате обяви и да ги разлепите из квартала си и по спирките. Или да поръчате по-голям брой обяви и да използвате фирма, която ги пуска в пощенските кутии на хората.

# 9
  • Мнения: 206
От моя скромен опит с покупки 50% от сделките са ми чрез обяви от собственик, т.е. Ще стане работата, ако другите параметри са обективни. Успех!

# 10
  • Мнения: 8
На входовете на Кауфланд също има табла за обяви. Но трябва да пишете четливо, най-добре с главни букви.

# 11
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Каквото и да правите от брокерите трудно можете да се измъкнете. Много са нагли. В ОЛХ можете да си маркирате обявата като ЧАСТНА. Задължително сложете знак на снимките, които качвате и напишете, че не работите с брокери. Освен това във фейсбук има групи за продажба на имоти директно от собственици, без брокер, погледнете ги. Аз лично търся апартамент в София без брокер, та ако искате ми пишете на лично съобщение за апартамента, да видим дали това което продавате е това, което търся 😄

# 12
  • Мнения: 12 622
Може във входа да лепнете обява. Не е изключено съсед да търси да се разшири. Аз така продадох на съсед, сега той си има два апартамента в сградата и е много доволен.

# 13
  • Мнения: 8 590
разбира се, че можете да продадете без брокер. Това, че ви търсят не пречи, но просто им казвате, че не плащате комисионна, записвайте си всеки брокер, с който сте говорили. защото после се появяват негови колеги и си искат комисионни. Не подписвайте никакви посреднически договори.

# 14
  • Мнения: 2 039
Продала съм лично имот  без брокер.Казвате колко искате и оставяте,който иска да си вземе комисионна от където иска.

# 15
  • Мнения: 99
разбира се, че можете да продадете без брокер. Това, че ви търсят не пречи, но просто им казвате, че не плащате комисионна, записвайте си всеки брокер, с който сте говорили. защото после се появяват негови колеги и си искат комисионни. Не подписвайте никакви посреднически договори.
За момента така и процедираме. Казвам по телефона,че са добре дошли за оглед, но не подписвам протоколи, споразумения и др, както и не допускам снимки на апартамента от тяхна страна. Оставам с впечатление обаче,че тав оферта не ги блазни хаха

# 16
  • Мнения: 8 590
разбира се, че можете да продадете без брокер. Това, че ви търсят не пречи, но просто им казвате, че не плащате комисионна, записвайте си всеки брокер, с който сте говорили. защото после се появяват негови колеги и си искат комисионни. Не подписвайте никакви посреднически договори.
За момента така и процедираме. Казвам по телефона,че са добре дошли за оглед, но не подписвам протоколи, споразумения и др, както и не допускам снимки на апартамента от тяхна страна. Оставам с впечатление обаче,че тав оферта не ги блазни хаха
Снимки им дайте да правят, защото на обява без снимки, никой няма да дойде. Или може вие да им дадете 4-5 снимки на всички, които се интересуват. Всъщност от какво се опасявате, защо не искате да давате снимки?
Клиентите също ще искат да снимат, защото като ходят на 4-5 огледа забравят подробностите.

# 17
  • Мнения: 1 195
Ако имате възможност е хубаво да си вземете примерно предплатена карта и да дадете номера в обявата. Че няма да се спасите от брокери- няма, но живот и здраве като си продадете апартамента няма да продължат да ви досаждат по телефона. За апартамент, който пуснахме под наем преди почти 4 години, продължават да ми звънят всяка седмица, дали бил свободен, дали сме имали друг апартамент, пък дали нещо за продажба имаме или да искаме да купим...

# 18
  • Мнения: 99
Ако имате възможност е хубаво да си вземете примерно предплатена карта и да дадете номера в обявата. Че няма да се спасите от брокери- няма, но живот и здраве като си продадете апартамента няма да продължат да ви досаждат по телефона. За апартамент, който пуснахме под наем преди почти 4 години, продължават да ми звънят всяка седмица, дали бил свободен, дали сме имали друг апартамент, пък дали нещо за продажба имаме или да искаме да купим...

Този съвет го срещнах още някъде и наистина е хитро. Преди 5г продадох апартамент на 5те кьошета, скоро пак ми звъняха и дори не ножах да включа в първия момент хаха.
Благодаря ви!

# 19
  • Мнения: 168
Обявата в imot.bg е напълно достатъчна(ако е в София). Най-лесно ще се продаде ако има само една обява. Не разрешавайте снимки, ще ви се примъкват от всяка агенция за снимки и ще ви губят времето. Всеки, който си търси имот следи imot.bg. Или има брокер, който го следи за него.

ПП: предплатената карта е много добра идея. Макар че вече може и да е късно. Брокерите записват всички обяви и след това с години звъня.

# 20
  • Мнения: 8 590
не да се пускат брокери за снимки, но снимки могат да направят като доведат първите клиенти, например

# 21
  • Мнения: 46 429
Ако имотът е на нормална цена, ще имате обаждания и от частни лица.   
А какво Ви пречат брокерите? Вие кажете колко искате за апартамента си. Пък те ако могат, нека го продадат за повече и да си вземат горницата.
Има си агенции, на които основната им дейност се базира на измами.
Виждайки обявата на частното лице, веднага пускат своя, с много по-добри показатели, по-добро състояние (имат достатъчно снимки с модерен интериор), етаж, място и разбира се, на по-ниска цена. Когато им се обадят купувачи, качват, че е продадено, но могат да им предложат друго, с известен компромис. Съответно купувачите започват да предлагат по-ниска цена, защото "има по-хубави и евтини, току що го изпуснахме". Дори да не се съгласи продавачът, губи от времето си за огледи.
Решението съм го писала и друг път - намирате си брокер, препоръчан от познати, които са доволни, казвате му, че няма да му платите за труда, но ще бъде с изключителни права и си решавате всички проблеми.

# 22
  • Мнения: 8 590
какво значи 'да бъде с изключителни права?'

# 23
  • Мнения: 9 683
Ексклузивен договор - купуваш/продаваш само и единствено с тази агенция. И нашлякват разни клаузи за неустойки/наказателни плащания, заплашват и т.н.

# 24
  • Мнения: 46 429
По принцип може да е само за купувачи, които агенцията е довела на оглед.
Но все по-малко се навиват на този вариант, защото правят масирана реклама, по телефона дават информация къде се намира, а купувачите започват да обикалят блоковете и си го намират. След това собственикът казва - ами те сами ме намериха, не са дошли по ваша обява Simple Smile

Вариантът с недопускане на агенции, без значение какво обещават също е добър, но тогава не може да се избегнат фалшивите обяви с по-ниски цени и това изнервя купувачите при преговори.

# 25
  • Мнения: 3 578
Има и сайтове, които са много популярни и пак можете да пуснете обява без брокер. Какъв е този безброкер.ком, звучи като измекярски сайт.
Безброкер всъщност са брокери.  Продават брокерски услуги. Хлапаци са  правят ниски оценки - умишлено или от аматьорщина - на имотите и печелят от разликата, както и комисион от другата страна на сделката. Не препоръчвам!

# 26
  • Мнения: 8 590
Ексклузивен договор - купуваш/продаваш само и единствено с тази агенция. И нашлякват разни клаузи за неустойки/наказателни плащания, заплашват и т.н.
не знаех, че за ексклузивен договор не плащаш комисионна, по-скоро мислех, че точно в този случай няма как да не платиш. От това няма измъкване, не бих сключила ексклузивен и за без пари, защото после ще ми упражняват натиск, освен това, ще ми намали шансовете за купувачи.

# 27
  • Мнения: 9 683
Плащаш комисионна, разбира се, то това е целта на ексклузивния договор - да са сигурни, че на тях ще им платиш комисионна.

# 28
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 705
Като не искате да работите с брокер, което означава да наемете брокер,  който да се занимава с целия процес от маркетнг и реклама до получаване на парите по сметката ви и предаване на владение, то правите това, което вече сте направили. Но няма нужда да ограничавате брокери с техни клиенти до имота. За да имате успех е нужно, имотът ви да достигне и до хората, които сами търсят и до тези, които работят с брокер.
Ако работите с брокер,  на който НЕ плащате, то стигате до същото ограничение, защото той ще търси частно лице купувач, от което да вземе комисиона, т.е. купувачите с брокер пак ги губите, съответно вие губите.
Или сами си продавате имота и той е на пазара за всички купувачи и с брокери и без брокери или си наемате брокер,  на който плащате,  за да свърши тази работа и имотът да стигне до всички.
Частни лица, които сами търсят са много по-малко от тези, които са наели брокер.  По моя статистика от 50 продажби на година 3..4..са с купувачи без брокер.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 192
Аз пък ви предлагам да си намерите личен брокер, с който да се разберете за ниска комисионна - да кажем 1-1.5% от цената. Ще ви спести една камара разкарвания, туристи и всякакви други "частни лица" които търсят доста под пазарните нива, защото така са преценили. От личен опит ви го казвам.
Обаче този брокер трябва да е проверен, най добре ваши познати да са работили с него, за да защити вашия интерес.

# 30
  • София
  • Мнения: 1 182
Има и сайтове, които са много популярни и пак можете да пуснете обява без брокер. Какъв е този безброкер.ком, звучи като измекярски сайт. Пуснете в най-популярните имотни сайтове обяви за продажба. Как да ги разберете кои са? Напишете в търсачката "продажба на имот / апартамент".
Може би не съм се изразила правилно.интересувале ме дали има друг вариант (освен сайтове) който не знам.
Благодаря

Разлепете бележки в квартала, където живеете. "Продавам апартамент в квартала без посредници. За връзка и огледи, телефонен номер..."

Има и добри брокери, които си вършат съвестно работата и не взимат висок комисион. Имам такъв познат, ако все пак решите, мога да Ви свържа. Идеята на брокерите, които предлагат Вашия апартамент за продажба е да защитят Вашия интерес. Понякога тези хора могат да спестят доста излишни главоболия, те познават клиентите и могат да преценят дали наистина, тези които идват за огледи, са готови да купят.

# 31
  • Мнения: 46 429
Плащаш комисионна, разбира се, то това е целта на ексклузивния договор - да са сигурни, че на тях ще им платиш комисионна.
Не е задължително. Ексклузивният те задължава да продадеш само с тях, останалото се договаря - по-нисък % или 0.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 2 197
Опитайте през фейсбук групите " Имоти без посредник София" има няколко.

# 33
  • София
  • Мнения: 4 192
Там са само "скъсаняци", както се изразяват. Много се забавлявам като чета как се убеждават един-друг и се насъскват.
Някой собственик като си пусне офертата и отнася една торба хейт. Отделно и скритите брокери го назлазват жестоко. ИЗОБЩО не препоръчвам!

# 34
  • София
  • Мнения: 1 415
Вече два апартамента продадох без брокер, с обява в Imot.bg и пост във фейсбук-групата на съответния квартал - не за имоти, а такава на живеещите там. Може би е съвпадение, но и двата пъти намирането на купувач отне около седмица, като и двата пъти го купи човек от кварталната група.

# 35
  • Мнения: 3 510
Здравейте, за да не отварям нова тема пиша тук, надявам се авторът да не се разсърди.
При продажба на къща с двор - да речем двор 300 квадрата и къща с рзп 100 (абсолютно произволни стойности), за да изчисля цената на двора, която искам, цената за кв. м. по тези 300 ли трябва да ги умножа или само незастроената площ, тоест 200 и след това вече си изчислявам и цената за къщата и ги събирам?

# 36
  • Мнения: 99
Мисля,че е най-добре да се ориентирате по близки оферти в района,в който продавате

# 37
  • Мнения: 3 510
Тоест за всеки район е различно ли?

# 38
  • Мнения: 99
Не допускам къща с двор в Драгалевци да е на същата цена като къща с двор в Рударци...със същите размери,примерно.
Както с апартаментите- апартамент 100кв в Лозенец е на различна цена от 100кв в Студентски град
Или аз не ви разбирам правилно въпроса

# 39
  • Мнения: 3 578
Не разбирате въпроса.
Една и съща къща си представете. Два пъти.
В единият случай дворът й е 200 кв, във вторият е 300 квадрата.
Как се образува цената на квадратен метър при двете еднакви къщи с различни дворове?

# 40
  • Мнения: 3 510
Да, не сте разбрала.
Питам двор - 300 кв.м. и къща - 100 кв.м., като 300 кв.м. Х цената на кв.м. ли се изчислява или 400 кв.м. Х цената на кв.м.?

# 41
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 705
Не разбирате въпроса.
Една и съща къща си представете. Два пъти.
В единият случай дворът й е 200 кв, във вторият е 300 квадрата.
Как се образува цената на квадратен метър при двете еднакви къщи с различни дворове?

Не е на кв. метър, а крайна цена. Единият двор, макар и по-малък, може да е по-уреден и по-привлекателен от по-големия. Трябва да се сравнят аналогични или близки оферти, за да се прецени. Къща много трудно се ценообразува. Може да се види цена за чисто дворно място в какъв порядък.

 Изчислява се по Вашия пример 400 кв.м.

# 42
  • Мнения: 3 510
Да, това, че се гледа състояние, локация и т.н. ми е ясно напълно. И все пак в конкретния район си има и приблизителни цени от-до.
Сега едва ли апартамент в лошо състояние в центъра на София до голям булевард и метро спирка, може да струва колкото да кажем къща в добро състояние в най-краен квартал на София, без добра обезпеченост от към транспорт, булеварди и т.н.
Иначе мерси за отговора.

# 43
  • Мнения: 2 740
Сравнявате ябълки с круши. Всичко е възможно. Зависи от много неща.
Ако къщата ви е за будане, дори може да намали цената на парцела.
Ако парцела е облагороден, има лятна кухня/барбекю/басейн това увеличава цената.

Иначе по въпроса ви, къщата ако е 100кв ЗП, а цените на парцелите вървят по 100е/кв то 100*100= 10000е. т.е. дали ще включите тея 10к допълнително или не в цената, едва ли ще е от значение и ще се разбере от купувача.

# 44
  • Мнения: 3 510
Тоест, просто една къща ще вдигне цената на квадратния метър на целия парцел, естествено с условие в какво състояние е самата къща и разбира се в границите на това колко вървят в конкретния район цените, а не както аз си мислех - смяташ си отделна цена за двора и отделна за къщата, събираш ги и правиш крайната цена?

# 45
  • Мнения: 2 740
Можете да си го сметнете както искате. Въпроса е дали това ше съвпадне с вижданията на купувачите.
Както казах, ако къщата е за бутане, тя ще се добави към цената на кв на парцела само че с минус понеже бутането и извоазването струва пари (обилновено 10-15к)

Ако къщата ви е топ лукс и е голяма РЗП може да оскъпи целия имот значително.

Няма как да знаем без да я видим. Аз бих си сметнал цената на парцела + цената на къщата като обща офертна цена и бих видял аналогични оферти дали имат подобни цени. Също бих прегледал и цените на парцелите за да придобия представа. Мое лично наблюдение е че много хора увеличават цените за старо обзавеждане и довършителни работи което не върви. Ако дограмата, баните, настилките и т.н са стари и имат нужда от смяна това по-скоро не е плюс.

Има много къщи непипани 20-30 години и им искат цени като за нови само защото са на топ локация и така си стоят с години, защото никой няма да набие толкова пари па после да кърти и ремонтира и обзавежда. Сметката не излиза.

# 46
  • Мнения: 9 683
Blackbling, имаш парцел Х квадрата по нотариален акт. За земята гледаш сходни оферти за гол парцел, в твоя случай в регулация, на улица с къщи в жилищен район, а не на края до гората последен парцел. С ток, вода, канализация (евентуално), а не "пред" или "до" парцела, както пишат по обявите. Защото самото вкарване на тези неща в парцела отнема доста време и пари. Отделно си слагаш цена на къщата. По твоя преценка, но все пак сравнявайки с аналогични оферти. И събираш. Най-лесно е както Томева предлага - тотал цена, на базата на сходни оферти като местоположение на парцела и къща.

Гого, айде сега и парна баня със сменящо се лед осветление, дето само не прави специфични услуги за мъжко "отпускане". Едва ли е твоята оферта.

И Blackbling няма да пусне снимка, не е толкова наивна, колкото ти смяташ.

# 47
  • Мнения: 2 740
Е какво да се надявам, нали ще пусне в имотбг и ще я видя Grinning. Не го казах заради личен интерес а защото няма как да се оцени къща и парцел адекватно и е хубаво максимално много хора да си дадът мнение и оценка пък продавача после да си реши сам. Това съм го доскутирал и преди. Няма достстъчно предлагане и цената се налучква.
За мен 100кв къща и 300кв двор са ми крайно под таргета.

# 48
  • Мнения: 9 683
Че кой нормален човек ще си пусне снимки на имота тук - все едно във Фейсбук групите, ще почне едно плюене, да се направят на интересни.

# 49
  • Мнения: 2 740
Не мисля че тук нивото е толкова ниско въпреки джавканията. Иначе как се пускат линкове от имотбг за обсъждане. Какво значение има дали продавач или купувач ги пуска. А и жената търси насоки, за да бъде по-коректна, за което само адмирации може да има от моя страна, дори и да не ми харесва цената й.

# 50
  • Мнения: 3 510
Гого, ще те разочаровам.... не продавам нищо. 😀😀😀
А ти явно си в търсене и поставяш нещата от твоята гледна точка.
Аз просто поставих въпроса по-общо без да изпадам в подробности.
Всъщност става въпрос за нещо, което ние сме купили. И не става въпрос за цял имот, а за идеални части от него. Тя сделката мина отдавна, но аз все още се чувствам прецакана и то от много близки роднини.
Изчислявайки парите, които сме им дали ми излиза, че е доооооста над това, което върви за квадратен метър в района. И затова се питам дали тия пари сме им ги дали за идеалните им части от двора + къщата, защото ако е така, значи пак сме се прецакали, но не чак толкова или сме им ги дали за по-малко квадратни метри и прецаквацията е още по-голяма. Жалко, че чак след  като мина всичко започнахме да се замисляме над неща, но преди и по време на сделката просто бяхме под напрежение и стрес и гледахме само да минава и да ни се махнат от главата.
Сега от тази гледна точка същото ли мнение имаш? 😀😀😀

# 51
  • Мнения: 2 740
От двете страни съм. Преди година продадох подобна къща 100кв в 250кв парцел на добра цена Simple Smile. Сега купувача иска да ми я продаде обратно понеже се отказал да строи. Предложих му по-малко пари и прехвърляне за негова сметка.

Ако сте изкупули чуждиъе части и имота става ваш няма какво да съжалявате, ако се купили съсобственост на висока цена сте се прецакали доста.

# 52
  • Мнения: 3 510
Не само, че сме купили съсобвсеност на висока цена, а купихме съсобвсеност с още съсобственици на висока цена. 😀😀😀😀
Не знам вече да се смея или да рева. Плюс, че се съветвахме с адвокат, който си получи солиден хонорар за това, понеже не сме вещи в имотните работи. Но каквото, такова.
 Иначе благодаря, Мандаринка.

# 53
  • Мнения: 2 740
Не можах да схвана цялата драма, но все пак позицията ми остава непроменена. Докато човек не почроучи пазара и не анализира имота ви няма как да ви лаже дали сте се прецакали или не. Сметките които правите са точно толкова правилни колкото и грешни. Вьтози ред на мисли, не виждам за какво да се притеснявате и съжалявате. Като цяло единствената грешка която отчитам е влизането в съсобственост с други хора (предполагам че преди това не сте имали част от имота изобщо). Ама каквото такова, дано се разбирате поне.

# 54
  • Мнения: 9 683
Блекблинг, твоят сложен казус се помни. Не съжалявай, цените на имотите растат, а парцелите с или поне за къща стават все по-ценни. И най-важното - отървали сте се от роднините и съсобствеността с тях. Това цена няма - независимо дали продавате на трето лице, вие изкупувате или вашия дял го изкупуват.

# 55
  • Мнения: 3 510
Хаха Мандаринка, радвам се, че помниш, че беше голяма драма. Иначе само времето ще покаже прецакали ли сме се, не сме ли. 😀😀😀
Не, Гого, бяхме съсобственици и преди, просто бяхме съсобственици с 1/6, а сега след покупката станахме с 1/3. Но да не спамя и тази темата с драмите ни.
Благодаря ви за включванията. 😉

# 56
  • Мнения: 8 590
Според мен въпроса е дали земята под къща се плаща в квадратурата на празния парцел? 
Не е едно и също  двуетажна къща 100 м  на петно 50м, или едноетажна - на петно 100м.
Интересен въпрос.

# 57
  • Мнения: 9 683
Според мен въпроса е дали земята под къща се плаща в квадратурата на празния парцел? 
Не е едно и също  двуетажна къща 100 м  на петно 50м, или едноетажна - на петно 100м.
Интересен въпрос.

Съмнявам се дали някой се замисля чак толкова много, като слага цена за продажба. Евентуално само оценител би тръгнал да разбива по елементи, но сигурно над 90% от обявите за продажби не са ползвали оценител. Може би при публична продан това се прави.

Парцелът, целият, застроен и незастроен, се плаща целия. Къщата не виси във въздуха, тя е върху земята, върху която е застроена. Дали земята под къщата се калкулира през цената на къщата или се калкулира през целия парцел, а къщата - отделно, няма особено значение, в повечето случаи. Да, има случаи с къщи в парцел, които са с отстъпено право на строеж без собственост на земята. Но е сравнително рядко.

# 58
  • София
  • Мнения: 4 192
Въпросът му е следния - дали след като къщата е построена използвания парцел намалява и като го е плащал на роднината той му е хванал целия парцел. Отговорът е Да - плаща се целия парцел или като делиш продажната цена на парцела, цената на м2 ще ти е малко по-ниска и ще се чувстваш по-малко прецакан.

# 59
  • Мнения: 9 683
Както и да е, цената е такава, на каквато са си стиснали ръцете. Ако беше по-малка, можеше другият съсобственик да не се съгласи.

# 60
  • Мнения: 3 510
Да, но както казах има още съсобственици, с които не можем да се разберем и евентуално, ако преминем към продажба на целия имот в един момент, все пак да не сме на загуба... но май ще сме.

# 61
  • София
  • Мнения: 4 192
Ако не се разберете и се стигне до публична продан, вие също може да участвате като заплатите само частите, които не са ваши. В крайна сметка ще се стигне до пазарна цена в даден момент и ще разберете

# 62
  • Мнения: 1 877
В крайна сметка какво значение има самата формула на калкулация?! Важна е окончателната сума, за която сте се съгласили на сделка. Висока или ниска?! Какъв е критерият? Няма такъв.
И аз си спомням смътно казуса. Намесени роднини, неизяснени отношения... Радвайте се, че сте се придвижили крачка напред, с най- добро чувство го казвам.

# 63
  • Мнения: 3 510
Ами просто искам да сметна дали цената на кв.м. е оправдана (макар и след дъжд качулка), защото не е като да си купуваш цял имот и да го сравниш с някой аналогичен в района, и да си кажеш "да, купих си го горе-долу за същите пари".
То от тук дойде и цялото ни объркване. Според мен, ако си го бяхме сметнали на +/- цената на кв.м. за районна, щяхме да имаме някаква по-обективна цена, а то какво стана - те ни казаха колко искат (естествено в пъти завишено, за да има накъде да се сваля) и ние просто изтреляхме някаква цена, която не знам как дойде дори. Щяхме да викаме оценител, но то тогава и ни затвориха заради вируса, оценителят каза, че малко ще се проточат нещата с него и въобще много се разтеглиха във времето..... ноооо за урок ни е вече, така че ще си знаем.

Последна редакция: пт, 22 яну 2021, 00:08 от Blackbling

# 64
  • Мнения: 9 683
Абсолютно съгласна с мнението на Kölsches Mädel.
Не я мисли сделката повече от гледната точка на прецакани или не. Минала е. По-лошия вариант  от това да си се прецакал е ситуацията да не се развива въобще, т.е. да има тотален застой - нито напред, нито назад.
На следващ етап на развитие на ситуацията, забравете за "прецакан", само добавя негативен емоционален заряд в отношенията. Помнете само поуките (оценител, предварително проучване на цени и т.н.) и ги прилагайте по-хладнокръвно. Бизнес подход.

# 65
  • Мнения: 168
Гледаш колко вървят празни парцели в района на кв.м. Намаляваш със 70%(например) и ще пилучиш някаква цена. Когато в даден парцел има построена къща, то той се смята за реализиран и цената му намлява значително. Основна става сградата.

# 66
  • Мнения: 9 683
Боби, ще чакам да се похвалиш, че си си купил с парцел с къща с такъв метод за ценообразуване.

# 67
  • Мнения: 168
Боби, ще чакам да се похвалиш, че си си купил с парцел с къща с такъв метод за ценообразуване.

Мандаринке, вече съм ти казвал, че ти си ми топа на форума, но ти го казвам пак. 😄

# 68
  • Мнения: 9 683
О, извинявай, ти беше (си) брокер и/или адвокат. Не клиент.


Мандаринке, вече съм ти казвал, че ти си ми топа на форума, но ти го казвам пак. 😄

Ще имаш конкуренция във фен-клуба ми. Smirk

# 69
  • Мнения: 140
Търпение, ще ви се обадят и купувачи, не само брокери. Поработете върдху офертата , повече снимки, описание, адрес, всичко това привлича точните клиенти.
Аз продадох без брокери, около трима клиенти ми се обадиха и над 50 брокера, но стана . Успех Simple Smile

# 70
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Аз влизам само да споделя, че брокерите май освен да пречат на сделките за друго не стават. Ние намерихме жилище от собственик, който аз лично издирих, което харесахме, уговорихме цената и тръгнахме да работим по подготовка на документите. Собственика обаче се оказа, че е брокер и на следващия ден ми се обади да ми върти брокерски номера. Тъй като апартамента не беше в интернет качен, той решил да го качи с висока цена, че да ни направят по-висока пазарна оценка, обаче видиш ли имало много интерес и купувач еднорог, дето без оглед, без нищо го купувал кеш сега веднага, на обявената цена, та не знаел какво да прави, много ни бил харесал, ама тоя другия давал много повече пари. Да отбележа, че жилището беше висяло по обяви от 3 години и беше за тотален тотален ремонт, брокера собственик отказа за вземе капаро. Та казах му на човека да си гледа работата, че с брокерски номера не ми се занимава и толкова.

# 71
  • Мнения: 8 590
Търпение, ще ви се обадят и купувачи, не само брокери. Поработете върдху офертата , повече снимки, описание, адрес, всичко това привлича точните клиенти.
Аз продадох без брокери, около трима клиенти ми се обадиха и над 50 брокера, но стана . Успех Simple Smile
еее, ти цели трима, при мен само 1 дойде, и 50 брокера. А хем обявата ми беше в imot.bg, но все оставаше последна, брокерите слагаха по-нови за същото...

# 72
  • Мнения: 140
Търпение, ще ви се обадят и купувачи, не само брокери. Поработете върдху офертата , повече снимки, описание, адрес, всичко това привлича точните клиенти.
Аз продадох без брокери, около трима клиенти ми се обадиха и над 50 брокера, но стана . Успех Simple Smile
еее, ти цели трима, при мен само 1 дойде, и 50 брокера. А хем обявата ми беше в imot.bg, но все оставаше последна, брокерите слагаха по-нови за същото...

Ако сте го написали добре, нищо не може да ви "засенчи" обявата. Занимавам се с дизайн в друга сфера , но принципа е същия: снимки, снимки, снимки, текст, А като видя обява без снимка, с 1 ред текст:  това е вашия нов дом, 100кв. , 2 спални", 200 000Е , направо ще се гръмна

# 73
  • Мнения: 9 683
И да се "барнат" след това снимките, корекции едно-друго, та после потенциалният купувач, като дойде, да си помисли, че е объркал обявата.
И като си написал всичко, освен снимки дори и чертеж си сложил, и като те заразпитват - колко помещения има? преходно ли е? Някой чете ли въобще текстове вече или чакат Пауър пойнт слайдове?

# 74
  • Мнения: 8 590
на мен не ми харесва обработка, при която се  разтягат снимките, че не може човек да се ориентира кое колко е голямо. Или да ги правят сферични.
С коя програма се прави това?

# 75
  • Мнения: 3 578
не е с програма, а начин на снимане. пробвай с телефона - широкообективно снимане или както там се нарича - и виж резултата

# 76
  • София
  • Мнения: 381
Продажбата без брокер хич не е трудна, стига имота да е на добра пазарна цена, да има хубави снимки и мнооого подробно описание. Ако до месец след обявата не направите поне един оглед помислете над горното - явно нещо не е наред. Ако имота ви е в някой от не много желаните квартали е възможно да няма висок интерес за интервал от време. Едно е да продавате в Дианабад напимер, друго в Люлин. Освен това следете внимателно всички обяви за района. Мен са ми правили номера да пуснат обява с моите снимки на друга цена и с малко по-различно описание. Понеже съм била и от страната на търсеща имот без брокер, на такива обяви дето се повтарят в различни вариации хич не обръщам внимание, защото дори да пише частно лице ми се е случвало отсреща да е брокер. Аз докладвах до администраторите на сайтовете и групите за обяви, че са ми откраднали снимките и те триеха обявите на нахалните брокери. Аз правех така, звъни ми непознат номер, прекъсвам връзката проверявам телефона в интернет и в повечето случаи излиза ако е на брокер. Ако не излезе, връщам обаждане.

# 77
  • Мнения: 1
В никакъв случай не си губете времето с брокери. 95% от тях са изключителни непрофесионалисти и само гледат как да излъжат. И в работата ми се налага да работя с брокери и няма да ви казвам да какви неща съм се нагледала. Има дори такива, които дори са си направили агенции, а елементарни неща не знаят. Основното при тях е да вземат комисионните, в никакъв случай не мислят за клиента, а и човек не пести време с тях.

# 78
  • Мнения: 110
Платете за Топ Обява, както и обновявайте по сайтовете непрекъснато, където е възможно. В това море от обяви и при липса на опция за имоти от частни лица в имот.бг(защитават интересите на брокерите) е необходимо да се рекламирате.

# 79
  • Мнения: 1 842
Опитваме се да продадем апартамент в София директно,без брокер. Струва ми се че тенденцията е такава, както за продажба,така и за покупка, тъй като недоверието в брокерите е голямо.
Публикували сме обява в имот.бг, но звънят само и единствено брокери( въпреки,че в обявата сме помолили да не се свързват с нас)
Въпросът ми е как да достигна до потенциален купувач, който също не иска да работи с брокер? Трансперант на балкона и споделяне в личните ни профили във фб не са опция за конкретния ни случай, а сайтове тип безброкер.бг ми се струват непопулярни, с малко обяви, а в тях намирам брокерски реклами.
Аз ли пропускам нещо или съм обречена да наема брокер в дадем момент?
Здравейте, повечето апартаменти са завзети от брокери в големи градове. Според мен, трудно ще намерите без брокер. Начина за който се сещам е да пускате обяви в квартала, който сте си избрали. Другият е през всички сайтове, безплатни обяви на желаното от вас олх е вариант и базар. Успех.

# 80
  • Мнения: 215
Пусни си обявата да изглежда все едно е от агенция, а не от частно лице. И така няма да ти досаждат брокери. Ако е реална цената и предложението е добро ще ти се обадят директно заинтересовани. После ще са приятно изненадани, че ще спестят няколко хилки за брокер.

# 81
  • Мнения: 99
Здравейте,
Вече 2 месеца се опитваме да продадем апартамента без брокер и положението е отчайващо- звънят само брокери, водят хора, които или не търсят жилище като нашето или бюджетът им е на половина, но дори не подозират каква е цената на апартамента. Оказа се че това е поредната брокерска врътка, за да си продадат техните апартаменти и използват нашия като патерица.
Почти стигнахме до сделка с една семейство, но се оказа, че парите за апартамента се държат от свекървата и тя не харесвала квартала. Както и да е- нерви и разочарования.
Навих мъжът ми да пробваме с брокер за кратък срок от време, но тук вече идва и големия въпрос- коя агенция или по-точно кой брокер. На времето продадохме 2 апартамента с един и същ брокер, но и той ме разочарова сега- омайваше ме по телефона,че ще съдейства безплатно, доведе едно семейство, което изобщо не търсеше имот като нашия и това за мен беше края!
Чета из форума, но по-скорл намирам инфо с кого да НЕ се работи, а не обратното.
Ако някой от вас има позитивни впечатления от брокер, ще съм благодарна да споделите

# 82
  • Мнения: 2 740
Егати драмата, господ да ви ожали Simple Smile
Толкова ли е трудно да си пуснете подробна обява с добри снимки и да напишете само за ЧЛ и да сложите временен тел номер и най-вече адекватна цена. Ако апартамента ви е хубав и цената му си заслужава при този пазар и търсене ще продадете за седмица без брокери. Ама ако упорствате с нереална цена и такси за брокери ще се влачите с месеци и години и драмите ще си ги заслужавате.

# 83
  • Мнения: 99
Еха! Дали не сме пробвали всички варианти? Бихте ли ми препоръчали брокер или ще ме жалите?

# 84
  • Мнения: 12 622
Пуснете си го направо с агенция. Не виждам защо се тормозите, като в крайна сметка пак с брокери общувате.

# 85
  • Мнения: 2 740
Всички са един дол дренки, намерете си точен брокер и работете с него. Във форума има брокерка, която изглежда точна, а и е активна не би трябвало да си накърнява репутацията за глупости. Не съм я ползвал, но от писанията й си правя сметка, че ако имам нужда бих я ползвал.

Иначе браво, в темата за продажба без брокер търсите читав брокер Grinning

# 86
  • Мнения: 99
Всички са един дол дренки, намерете си точен брокер и работете с него. Във форума има брокерка, която изглежда точна, а и е активна не би трябвало да си накърнява репутацията за глупости. Не съм я ползвал, но от писанията й си правя сметка, че ако имам нужда бих я ползвал.

Иначе браво, в темата за продажба без брокер търсите читав брокер Grinning
Хаха темата си е моя и тъй като получих добри съвети, реших да продължа отново тук. Ето, че в крайна сметка може би съм права, тъй като и вие всеки момент ще ми кажете коя е тази брокерка Wink

# 87
  • Мнения: 2 740
да, какво да ви правя... tomeva й е ника

# 88
  • Мнения: 99
да, какво да ви правя... tomeva й е ника
Благодаря! Вече от няколко места чувам това име. Хубав ден Simple Smile

# 89
  • Мнения: 1 877
Аз не мисля, че брокер може да съдейства много в ситуацията. Щом не може да го продадете по-дълъг период, цената не е атрактивна. As simple as that

# 90
  • Мнения: 8 590
Здравейте,
Вече 2 месеца се опитваме да продадем апартамента без брокер и положението е отчайващо- звънят само брокери, водят хора, които или не търсят жилище като нашето или бюджетът им е на половина, но дори не подозират каква е цената на апартамента. Оказа се че това е поредната брокерска врътка, за да си продадат техните апартаменти и използват нашия като патерица.
Почти стигнахме до сделка с една семейство, но се оказа, че парите за апартамента се държат от свекървата и тя не харесвала квартала. Както и да е- нерви и разочарования.
Навих мъжът ми да пробваме с брокер за кратък срок от време, но тук вече идва и големия въпрос- коя агенция или по-точно кой брокер. На времето продадохме 2 апартамента с един и същ брокер, но и той ме разочарова сега- омайваше ме по телефона,че ще съдейства безплатно, доведе едно семейство, което изобщо не търсеше имот като нашия и това за мен беше края!
Чета из форума, но по-скорл намирам инфо с кого да НЕ се работи, а не обратното.
Ако някой от вас има позитивни впечатления от брокер, ще съм благодарна да споделите
аз, на твое място ще работя с всички брокери, няма да си взимам само един, защото това ми намалява шансовете за сделка. Не се знае кой точно ще ти доведе точно твоя клиент. Може това да се окаже най-слабия и начинаещ брокер. Не се бой от непознатите брокери, ще ти късат малко нерви, но в края на краищата, важно е да се стигне до сделка. Колкото до твоите интереси, защитаваш си ги сам/а + адвокат за договорите, съветвам те да не разчиташ на брокерските 'типови' договори, понякога нямат читави адвокати. Сделките са различни, защото си има особености от конкретния имот и от конкретния купувач.
Даже ти не трябва да плащаш за брокер, ами брокера да бъде за купувача. Пусни си обява като частно лице, но пиши, че нямаш против да идват с техни купувачи.

# 91
  • Мнения: 9 683
Ако им кажеш, че няма да им платиш комисионна, има 2 варианта - 1) не ти водят клиенти, ако доведат и той хареса жилището, няма да те свържат с него, докато не кандисаш за комисионната, и 2) вдигат твоята цена с тяхната комисионна. Това от опит го казвам. За обикновен имот, не за суператрактивен.

# 92
  • Мнения: 8 590
тебе не те интересува за колко те ще го продадат, тебе те интересува ти да си го продадеш, за колкото си искал. Няма лошо, да надписват. Но колкото повече надписват, толкова си намаляват шанса за сделка, освен това една комисионна им е достатъчна, от клиента.
Просто трябва да им се казва още по-телефона, че
1.вие не си търсите брокер,
2. вие не плащате комисионна на брокер.
Записвате си с кой сте говорили.

Тези брокери, които не харесват условията ви, няма да ви водят клиенти, но има други, които ще ви водят. В момента има търсене на жилища за продан.

# 93
  • Мнения: 110
Разбира се, че има предимства при  работа с брокер - те обикновенно са хванали по ВИП/мързеливи/неориентирани клиенти, които са склонни да платят малко повече, от тези които сами си намират обявите.  Може да напишете че работите с брокери, които имат клиенти, но не плащате комисион от страна на продавача, което дава възможност на боркера да води клиенти.

Общи условия

Активация на акаунт