Зимни туристически обувки

  • 2 933
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 11 986
Какво трябва да се гледа, когато се избират зимни туристически обувки?
Предполагам, че изолацията, подметката, стелките, грайферите и т.н. имат различни характеристики.
Кое е най-важно, кое не е съществено?
Ще се радвам на всякакви съвети.

# 1
  • София
  • Мнения: 35 087
За какви преходи са предвидени, лекота на обувката и за какви часове са дадени като непропускливи.
Аз по-скоро съм за трисезонни, по-сериозна инвестиция са, но си струва.

# 2
  • Мнения: 40 850
Предполагам, че човек който задава такъв въпрос,  не се интересува от истински планинарски обувки за алпинизъм или високопланинско катерене. Най-вероятно ще са за разходка. В такъв случай основно гледай да са ти удобни и да имат мембрана с определена водонепропускливост и дишане. Най-добре Гортекс. Ако ще се носят и в  града зимата, може да са комбинация от плат и кожа, а не само кожа. Има и чисто изкуствени, ама аз не си падам по тях, макар да са качествени. Някои фирми си имат собствен бранд подметки (например за Саломон това е Контагрип), но много супер марки нямат и ползват специализираната фирма за подметки Vibram (обикновено е жълто етикетче на подметката). Изолацията не е толкова важна, ако са за разходка в хубаво време. Ако си вземеш прекалено топли после ще ти е горещо. Най-топлите са или за изкачване на върхове, или за рибари на леда, защото не мърдат с часове. Изобщо дрехите за активен спорт по принцип не са супер топли. При планинското бягане има много разновидности според пронацията на стъпалото, но за ходене просто гледай да са удобни. И да са леко големички иначе при слизане ще ти се набиват пръстите.

Ето един  сайт, където няма боклуци.

https://esport.bg/15-turisticheski-obuvki?q=%D0%A2%D0%B8%D0%BF-% … roduct.price.desc

Предположих, че става дума за жена, но ако е за мъж си избери другото меню. Иначе ето едни доста прилични предложения, ставащи и за града, и за разходка в планината, и за ходене на ски, и изобщо за всичко непрофесионално. Избрах полувисоки, защото високите мен ме дразнят. Ниските са най-удобни, но не поддържат глезена и много лесно влиза сняг вътре. Тези са оптимален компромис ЗА МЕН. Ти си знаеш какво харесваш за теб.

https://esport.bg/turisticheski-obuvki/56189-369639-shoes-outwar … D0%B5%D1%80eu-360

https://esport.bg/turisticheski-obuvki/42114-292006--shoes-quest … B5%D1%80eu-38_2_3

Последна редакция: ср, 13 яну 2021, 16:41 от Черна станция

# 3
  • София
  • Мнения: 11 986
Когато не пътуваме, поне един от почивните дни сме на Витоша или другаде по планините.
Не сме сериозни туристи, не катерим стръмни места. Но пък не се плашим от дълги разстояния.
Досега ползвах ботуши Мерел. Но в неделя на Витоша валя сериозен дъжд и се хлъзгах доста с тях.
Нещо подобно на тези

За преходните сезони имам ниски обувки пак Мерел.

Загледах https://www.extreme-bg.com/obuvki-zimni-turisticheski-cristalo-lady
Харесва ми цената, но не съм разбирач и не знам дали са добри.
Не планирам да ги нося в града освен по изключение.

# 4
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Какво трябва да се гледа, когато се избират зимни туристически обувки?
Предполагам, че изолацията, подметката, стелките, грайферите и т.н. имат различни характеристики.
Кое е най-важно, кое не е съществено?
Ще се радвам на всякакви съвети.

Първо трябва да се уточни за какво ще се ползват обувките. Дали за по-сериозни преходи или само за разходки из гората и парка? Подметката е Вибрам в повечето случаи и почти при всички марки. По-добрите модели имат и ниски и високи стелки. Ще се слагат ли котки на тях? Тоест ще се ползват ли в по-висока планина?
Прилични обувки са от 300 лева нагоре. Компромис с обувките не е желателно да се прави. Скарпа или Салева са едни от най-добрите. Трезета имат и по-бюджетни варианти.

Ето един приличен дамски вариант:
https://basecamp-shop.com/product/planinski-obuvki-scarpa-triole … tx-ws-winter-2020

Още един:
https://adventure-shop.bg/damsko/obuvki/visochinni/obuvki-salewa … r-evo-gtx-ws.html

# 5
  • София
  • Мнения: 35 087
Змия, можеш спокойно да поръчаш от Декатлон тогава.
Разгледай.

# 6
  • Мнения: 40 850
Загледах https://www.extreme-bg.com/obuvki-zimni-turisticheski-cristalo-lady
Харесва ми цената, но не съм разбирач и не знам дали са добри.
Не планирам да ги нося в града освен по изключение.

- Алпина е сериозна марка
- Подметката е Вибрам
- Изглеждат точно, както препоръчах
- Имат и мембрана - Алпитекс. Не е Гортекс, но предполагам върши работа, все пак са си я направили от Алпина. Но с Гортекс щеше да е по-добре.

Ако са удобни според мен стават.


Морско конче,  предложените от теб обувки не са човек, който пита ей така "какво да син купя".

# 7
  • Мнения: 450
В Декатлон има голям  избор  с покритие горетекс са,не пропускат,ходила съм и в града с тях,изкарах 6 години,най важното е покритието и подметката да е с грайфери

# 8
  • София
  • Мнения: 4 548
Летните ми обувки са с Вибрам подметка. Пързалят се на мокро. Тествала съм ги и на сняг  - пак така. Но все пак са с грайфер като за летен чепик. Зимните обувки се различават от летните основно по височината и че са с твърда подметка. На практика тя не се огъва. Не бих ползвала такива обувки, освен ако правя неколкодневни преходи в як сняг и студ, с котки или снегоходки. Цената им не е оправдана за кратки еднодневни маршрути. Тези дни гледах и аз за модели. В Спорт депо има добри намаления на добри марки, но са единични номера. Вижте в магазин Алпи. Те предлагат италианските Litos. Май ги шият в Румъния, но не съм сигурна. Цените са направо прилични. Имат мембрани и са доста устойчиви на износване. Летните ми са такива, а преди време купувах за тийнейджъра високи за зимата. Целия сезон изкара с тях без да се появят видими следи от носене.

Понякога могат да се намерят под сто лева много държеливи обувки. Зимните ми ветеранки са някакви български, велурени. Ей, това чудо няма скапване. Над 10 годишни са. Супер топли, никога не са се мокрили вътре (преходи под 8 ч.), обаче как се пързалят просто не е истина. Мога само с котки да ги ползвам.

# 9
  • Мнения: 40 850
На мокро всичко се пързаля. И на лед. А на мокро или киша върху полиран камък е....
Само Ханваг някога имаха едни подметки за лед със стъклен прах в гумата (явно нещо като шкурка се получава), ама не знам как е пък на други настилки.  Има и едни с вградени котки в подметката, които се обръщат и скриват, когато не е нужно.

# 10
  • София
  • Мнения: 4 548
Имах едни градски ботуши с влакна в гумата подметка без никакъв грайфер. Почти не се пързаляха и на лед, но за чепик с грайфери това едва ли би свършило работа.

# 11
  • Мнения: 12 752
С планината не се шегувам. За мен важните са три неща:
сериозен грайфер,
да не пропускат,
да са достатъчно високи, за да не ми се прецака глезенът - а лятото да пазят от змии.
За зимата избирам между две марки:
Mеindl или Lowa. Други изобщо не гледам.
Ето пример:
 https://www.globetrotter.de/meindl-trekkingstiefel-frauen-bernin … unnougat-1076024/
Зимата задължително с гети на краката:
https://www.globetrotter.de/trekmates-gamaschen-unisex-cairngorm … er-black-1028064/
 и котки в раницата, за случаите на заледяване.

Много ясно, трябва да са удобни. За лятото гледам да са леки. Зимните, които избирам, не са леки, но са стабилни и сами ходят. Wink Само трябва да ги науча да ми носят раницата.

# 12
  • Мнения: 40 850
Ето това изглежда удобно изобретение - когато искаш са котки, когато не искаш си е подметка,

# 13
  • София
  • Мнения: 4 548
На този иначе прекрасен ботуш, ако езикът му не е цял, не става за планина. Между другото гледах и друг някакъв модел със същите "котки", ама не помня къде.

# 14
  • Мнения: 40 850
Това е зимен ботуш, не планинарски. Дадох го само заради подметката.

# 15
  • СИ
  • Мнения: 4 406

Морско конче,  предложените от теб обувки не са човек, който пита ей така "какво да син купя".


Това изречение не го разбрах...

Доколкото виждам от мненията по-горе, повечето не са наясно с обувките за планина и туризъм. Пък ботичките с пухчета, няма изобщо какво да им се коментира.
Моята жена и тя какви ли не боклуци купуваше. Тази приятелка и казала така, друга приятелка и казала онака... Общи приказки на килограм. После се дразни и се ядосва, че не ставали и на мен мърмори. Накрая я хванах за ръката заведох я където трябва, купихме каквото трябва и се приключи драмата. Останаха приятелките да цъкат с езици и да се чудят, как можело да се дават такива пари за обувки?! Те какви обувки си били купили от Декатлона, ехе-е-е-е...! Ама, как им се вързвали с цвета на шапката, само ако знаете...! Пък и били намалени... Ама нямало никакъв смисъл да се дават толкова пари. И те така...!          Wink

# 16
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Бих си взела обувки от Декатлон не за да ми ходят на шапката, а защото имат много хубави и здрави неща на доста добри цени, плюс 2-годишна гаранция. Скапани обувки от там нямам. Щом говорим за разходки по Витоша в неделен ден значи най-важното е обувките да са здрави, непромокаеми, нехлъзгащи доколкото може и топли, а не задължително да се харесат на професионалните алпинисти.

# 17
  • Мнения: 40 850
Това изречение не го разбрах...

Ами много е просто - предложените от теб обувки са ако не професионални, то поне за опитни туристи. А човек, който не знае какво се гледа на обувките, явно не е такъв и явно търси нещо от много по-долен клас.

А пък пухените ботички съм написала съвсем ясно, че изобщо не са планински обувки, а зимни ботуши (градски демек) и че ги давам за пример само заради приспособлението против хлъзгане.

# 18
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Бих си взела обувки от Декатлон не за да ми ходят на шапката, а защото имат много хубави и здрави неща на доста добри цени, плюс 2-годишна гаранция. Скапани обувки от там нямам. Щом говорим за разходки по Витоша в неделен ден значи най-важното е обувките да са здрави, непромокаеми, нехлъзгащи доколкото може и топли, а не задължително да се харесат на професионалните алпинисти.

Естествено. Не съм казал, че не се купува от Декатлон. Имат и прилични неща на прилични цени. Но са за разходка в парка или по пътеките в някоя близка горичка. Или за града. То и затова цените са такива.
За алпинизъм на високо ниво даже и не говорим. Там нещата и оборудването са съвсем други и за друг начин на живот.

# 19
  • Мнения: 40 850
За алпинизъм на високо ниво даже и не говорим. Там нещата и оборудването са съвсем други и за друг начин на живот.

Пак навираш този алпинизъм. Все едно във форума за "каква кола да с купя" да почна да препоръчвам състезателни рали автомобили. От самото начало не става дума за това.

# 20
  • СИ
  • Мнения: 4 406
За алпинизъм на високо ниво даже и не говорим. Там нещата и оборудването са съвсем други и за друг начин на живот.

Пак навираш този алпинизъм. Все едно във форума за "каква кола да с купя" да почна да препоръчвам състезателни рали автомобили. От самото начало не става дума за това.

Нищо не навирам...! Посочените от мен обувки са по-скоро туристически. Явно не правиш разлика между туризъм и алпинизъм.
Накратко: Ако авторката иска обувки, които да държат краката ѝ в планината топли, сухи и със здрави глезени, няма да стане със 100 лева. И друго... Подметките трябва да са твърди и по-дебели, защото иначе се подбиват краката. Трябва да се пробва и да се прецени как стои глезена и как се премества стъпалото напред в обувката при слизане. И други неща имат значение, за да ти е удобно. Ама да не се отплесвам...
За градски условия има всякакви предложения и във всякакви ценови варианти. За тях си има отделни теми предполагам.

# 21
  • Мнения: 40 850
Аз и предложих обувки от около 300 лева (намалени после), не от 100, но от клас "разходка". Предпочитам ги, защото са много по-леки, а краката пак не се подбиват, хлъзгат се умерено, трайни и издръжливи са. А и да ти е стегнат глезенът не всички обичат, аз лично не.

Разлика между туризъм и алпинизъм правя, но не говорех за обувките, а за твои конкретни думи, даже и цитат има, защо реши, че за обувките става дума? Ти намеси алпинизма и аз ти казах какво мисля за тази намеса, толкоз.

# 22
  • СИ
  • Мнения: 4 406

А и да ти е стегнат глезенът не всички обичат, аз лично не.


То не е въпросът дали обичаш или не... Въпросът е да си прецениш, дали можеш да поемеш риска да пострадаш сериозно. Но виждам, че никога не са липсвали и такива ентусиасти.      Simple Smile

# 23
  • Мнения: 40 850
Нали все пак не съм пострадвала сериозно? Но ти си се захванал за един много тесен сегмент от планинарството и само за него буташ. А то има и трекинг, и планинско бягане, и просто разходка по пътеки. И си има обувки за всичко. Аз лично по чукарите и върховете не ходя, не ме влече.

# 24
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Нали все пак не съм пострадвала сериозно? Но ти си се захванал за един много тесен сегмент от планинарството и само за него буташ. А то има и трекинг, и планинско бягане, и просто разходка по пътеки. И си има обувки за всичко. Аз лично по чукарите и върховете не ходя, не ме влече.

Радвай се, че не си пострадала...!
И все пак, не давай съвети за обувки за планина, защото може да подведеш някой. Като не ходиш по чукари и върхове, давай препоръки за друг тип обувки. Авторката на темата пита за зимни туристически обувки. Усещам, че имаш погрешно разбиране, какво означава точно "зимна туристическа обувка".

# 25
  • Мнения: 40 850
Може да се спори, въпрос на гледна точка, но улучих какво тя разбира и какво търси, нали? Simple Smile А в случая това беше важното. 
И от самото начало моята забележка към теб не беше, че не разбираш от обувки, а че не разбираш за какво пита.

# 26
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Може да се спори, въпрос на гледна точка, но улучих какво тя разбира и какво търси, нали? Simple Smile А в случая това беше важното.  
И от самото начало моята забележка към теб не беше, че не разбираш от обувки, а че не разбираш за какво пита.


Всъщност, да... Авторката пита за зимни туристически обувки, но имала в предвид друго. То при жените е така... Трябваше да го имам в предвид.       Yum

Последна редакция: чт, 14 яну 2021, 16:47 от SeaHorse

# 27
  • София
  • Мнения: 11 986
Търся обувки за зимни разходки в планината. Не търся обувки за катерене.
Обикновено се качваме донякъде с колата, а оттам тръгваме по някоя екопътека. Имам проблеми с коленете и дори и да искам не мога да правя нещо различно от разходка.
Затова и ме ми трябват обувки от най-високия клас.
Морско конче, от посочените от теб марки позната ми е Салева. Да, висок клас са, но не пасват на всеки. Мъжът ми има един чифт. Всеки път го болят мускулите покрай ахилесите след разходка с тях. Всички други, които имат същия модел, са изключително доволни.

Аз много харесвам марката Merrel, но не можах да открия нищо подходящо във физически магазин.
Ходих днес до СЛС, Спорт депо и Декатлон. Нищо не ми хареса. Затова след малко ще си купя Алпина-та, която показах по-горе.
Пробвах ги, удобни са ми, а аз си имам своите особености на стъпалото и рядко намирам удобни обувки от какъвто и да е вид.

Дискусията обаче е полезна и всеки може да се възползва от информацията, която споделяте.

# 28
  • Мнения: 40 850
Защо не отиде и до Спортбокс? Няма да съжаляваш, много други добри неща имат. И правят намаления непрекъснато.
Иначе избраните от теб обувки за мен са ОК за целта. Само нямат гортекс, ама с тази дебела кожа и така стават.

# 29
  • София
  • Мнения: 11 986
Защо не отиде и до Спортбокс?
Дори не се сетих за тях, но има време да отида и там.

# 30
  • Мнения: 40 850
Адресът го има в линка, който дадох. И имат обувки и на двата етажа, не само долу. Наскоро пратих една позната и си купи ей тези:

https://esport.bg/zimni-obuvki/54305-355374-ellipse-winter-gtx-b … B5%D1%80eu-36_2_3

Не са за туризъм, но често и се налага да стои с часове на мокро, студено и кално. Безумно доволна е, според мен и за разходка в планината по пътеките стават идеално.

# 31
  • Мнения: 12 752
Адресът го има в линка, който дадох. И имат обувки и на двата етажа, не само долу. Наскоро пратих една позната и си купи ей тези:

https://esport.bg/zimni-obuvki/54305-355374-ellipse-winter-gtx-b … B5%D1%80eu-36_2_3

Не са за туризъм, но често и се налага да стои с часове на мокро, студено и кално. Безумно доволна е, според мен и за разходка в планината по пътеките стават идеално.
Дъщеря ми някакви подобни, с малко по-неспортен вид, но пак с гортекс си купува за в града за зимата, като й се прецакат, пак от същите си купува. Много е доволна. И аз бих си купила, ако нямах, за зимата в града, ама си имам. Simple Smile

# 32
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Търся обувки за зимни разходки в планината. Не търся обувки за катерене.
Обикновено се качваме донякъде с колата, а оттам тръгваме по някоя екопътека. Имам проблеми с коленете и дори и да искам не мога да правя нещо различно от разходка.
Затова и ме ми трябват обувки от най-високия клас.
Морско конче, от посочените от теб марки позната ми е Салева. Да, висок клас са, но не пасват на всеки. Мъжът ми има един чифт. Всеки път го болят мускулите покрай ахилесите след разходка с тях. Всички други, които имат същия модел, са изключително доволни.

Аз много харесвам марката Merrel, но не можах да открия нищо подходящо във физически магазин.
Ходих днес до СЛС, Спорт депо и Декатлон. Нищо не ми хареса. Затова след малко ще си купя Алпина-та, която показах по-горе.
Пробвах ги, удобни са ми, а аз си имам своите особености на стъпалото и рядко намирам удобни обувки от какъвто и да е вид.

Дискусията обаче е полезна и всеки може да се възползва от информацията, която споделяте.

Аз не говоря за катерене. Нито за обувки най-висок клас. Щом се търсят обувки за разходка има много предложения.
Мъжът ти го болят мускулите долу, най-вероятно защото просто не е свикнал да ходи с висока обувка, която пази глезена.
Мерел тук ги няма много. Те имат повече летни модели или поне такива съм виждал основно. Алпината може и да свърши работа за разходка, но нищо повече. Обувката висок клас става за всичко. И без гумен борд, обувка не бих купил, пък дори и за разходка.
Ла Спортива имат много прилични дамски модели. На жена ми купихме от тях. И жената забрави за всичко останало. А моята е каприз голям. Даже се чудеше, как се получило така, че било много по-удобно с твърда подметка.

# 33
  • София
  • Мнения: 11 986
Досега ходех с тези 10-годишни Мерел.




Ето и новите





Ще се радвам на коментари по картинка Wink

# 34
  • Мнения: 40 850
Честито, много по-стабилна обувка. Онова ботушче не може да ти задържи крака и може да паднеш или да се контузиш, ако стъпиш на наклонена плоскост.

Последна редакция: чт, 14 яну 2021, 20:35 от Черна станция

# 35
  • София
  • Мнения: 11 986
В неделя вече се контузих, подозирам, че съм разтегнала кръстна връзка на коляното.
Затова и реших да питам.
Ще споделя отзиви, но ще се радвам, ако дискусията продължи.

# 36
  • София
  • Мнения: 11 986
Давам отзив.

Днес бе студено на Витоша - минус 14.
Нито за секунда не ми е било студено на краката. Имаше моменти, когато се хлъзгаха обувките при изкачване, надолу бяха перфектни. Държат глезена здраво.

Доволна съм. Знам, че има и по-добри, но за 10-15 пъти ползване годишно, за мен са ОК.

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 1 746
Търся обувки за зимни разходки в планината. Не търся обувки за катерене.
Обикновено се качваме донякъде с колата, а оттам тръгваме по някоя екопътека. Имам проблеми с коленете и дори и да искам не мога да правя нещо различно от разходка.
Затова и ме ми трябват обувки от най-високия клас.
Морско конче, от посочените от теб марки позната ми е Салева. Да, висок клас са, но не пасват на всеки. Мъжът ми има един чифт. Всеки път го болят мускулите покрай ахилесите след разходка с тях. Всички други, които имат същия модел, са изключително доволни.

Аз много харесвам марката Merrel, но не можах да открия нищо подходящо във физически магазин.
Ходих днес до СЛС, Спорт депо и Декатлон. Нищо не ми хареса. Затова след малко ще си купя Алпина-та, която показах по-горе.
Пробвах ги, удобни са ми, а аз си имам своите особености на стъпалото и рядко намирам удобни обувки от какъвто и да е вид.

Дискусията обаче е полезна и всеки може да се възползва от информацията, която споделяте.

Аз не говоря за катерене. Нито за обувки най-висок клас. Щом се търсят обувки за разходка има много предложения.
Мъжът ти го болят мускулите долу, най-вероятно защото просто не е свикнал да ходи с висока обувка, която пази глезена.
Мерел тук ги няма много. Те имат повече летни модели или поне такива съм виждал основно. Алпината може и да свърши работа за разходка, но нищо повече. Обувката висок клас става за всичко. И без гумен борд, обувка не бих купил, пък дори и за разходка.
Ла Спортива имат много прилични дамски модели. На жена ми купихме от тях. И жената забрави за всичко останало. А моята е каприз голям. Даже се чудеше, как се получило така, че било много по-удобно с твърда подметка.
Абсолютно подкрепям. В минутата, в която заявих, че искам и аз при всякакви зимни условия, съпругът ми заяви, че обувките са едно от най-важните неща в планината и веднага бях оборудвана с подходящите зимни  Ла Спортива.

# 38
  • Мнения: 73
Здравейте, харесала съм си едни туристически обувки и ако може да споделите мнение относно марка и модел, ще ги ползвам предимно лятото в планината. Въпроса ми не е според сезона на темата( моля да ме извините), но не исках да отварям нова. [/https://www.ex3m.bg/shop/%D0%BE%D0%B1%D1%83%D0%B2%D0%BA%D0%B8-kayland-ascent-k-gtx-ws.html]

# 39
  • Мнения: 40 850
Изглеждат съвсем добре, но от картинка не може да се разбере много, без човек да ги пипне, да натисне с нокът подметката и пр. Даже не мога да определя от кожа ли са. Нито да видя на металното етикетче какво пише. Не мога да прочета и параметрите.

Марката също ми е (беше) тотално непозната, но се оказа, че е сериозен бранд:

https://www.kayland.com/en

С оглед на последното и на вида все пак на вида смятам, че ако са ти удобни няма проблем да си ги вземеш за разходка в планината.

П.П. Всъщност са си екстра и качествени обувки за непрофесионална разходка в планината в неекстремни условия. Стават и за сухо, и за дъжд, и за нестудена зима.

https://www.kayland.com/en/shop-en/hiking-boots-women-men/ascent … veAlertCookie=yes

Общи условия

Активация на акаунт