"Обичам" Топлофикация - тема 5

  • 27 849
  • 751
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 322
Здравейте. Не знам дали въпросът ми е за тук, ако не - извинете ме.
Живея на предпоследен етаж в панелен блок. След ръчно обезвъздушаване на радиаторите всичко е наред за около два часа, след което изстиват почти целите и топлят само първите едно-две ребра. Обезвъздушаваме отново и започват да топлят целите. И след два часа пак същото. Голяма разправия е..
В хола имаме автоматичен обезвъздушител и там проблеми няма.

Въпросът ми е могат ли ръчните обезвъздушители да се сменят с автоматични по време на сезона или трябва да чакам да мине, да се източва системата и тн. ..

# 421
  • Мнения: 13 679
Това сега ли е?
Ако е от днес, изчакайте! Може би още не са се запълнили добре всички радиатори и затова ви се получава така. Или някой по вертикала не си е подговил радиаторите и прави въздушни възглавници.
Ако е от миналата година и сте още от чакащите парно, не можете ли тези дни, докато още не са го пуснали, бързичко да ги подмените?
Иначе май да, ще трябва да се спира и източва цялата система. Разправия си е. Сърдити съседи, плащане на топлофикация (май).
Всеки блок има отговорник за абонатната станция. Разберете кой съсед е и се консултирайте с него!

# 422
  • Мнения: 11 440
Като се сменят е добре да се сложи по едно кранче на входящата и изходящата вода, така че ако стане авария у вас, да можете да спрете водата към и след радиатора и да не се налага да източвате цялата абонатна станция. Хем няма да се наводнява блока.

# 423
  • Мнения: 322
Благодаря ви за отговора. При нас е пуснато вече парното, но проблемът не е от сега. Така е от години и то не само в началото, а през целия сезон. Преди две години сменихме всички радиатори, защото мислехме, че проблемът е в тях. Но нищо не се промени.  Ще се консултирам и с отговорника.

Благодаря, petiaivanov, ще го имам предвид

# 424
  • Sofia
  • Мнения: 3 972
За да не се получава това слепване, вентилите се държат лятото на 5.
Ние никога не оставяме винтили отворени след отоплителен сезон? Няма ли опастност от някакъв теч или друго?

# 425
# 426
  • Мнения: 24 115
И аз не оставям отворени вентили след края на отолителния сезон.
Всъщност каквото и да правим сме обвързани със съседите. Ако те не врътнат навреме вентилите си, се получава въздушна възглавница, която трябва да се попълни след това. Ако има теч, пак всички страдаме. В нашата кооперация няма отговорник за абонатната.

Последна редакция: пн, 11 окт 2021, 07:38 от Г-жа Малдини

# 427
  • Мнения: 11 440
За да не се получава това слепване, вентилите се държат лятото на 5.
Ние никога не оставяме винтили отворени след отоплителен сезон? Няма ли опастност от някакъв теч или друго?
Няма опасност. По-скоро има опасност радиатор да гръмне от прегряване  (историята помни такива случаи) от прекалено загряване на флудите в него, ако го пече лятото. При отворени вентили (входящи, изходящи) това не може да се случи.

Обезвъздушавате след пускане на парното. Преди това няма смисъл. Като не си отворят всички крановете все ще има въздух.

# 428
  • Мнения: 19 271
И ние не ги оставяме отворени, но не знам защо Joy
А знаете ли кога ще пускат парното в източните квартали?

# 429
  • Мнения: 13 679
Г-жо Малдини, обезвъздушавай, душа, щом ти е такъв мерак да го правиш 😂

# 430
  • София
  • Мнения: 15 910
И ние не ги оставяме отворени, но не знам защо Joy
А знаете ли кога ще пускат парното в източните квартали?
 
Ако източните са от Дружба до Лозенец/ТЕЦ София Изток/ пуснаха го. У нас тепърва се пълни системата и радиаторите са леко топли.
Другите соф. тецове са в ремонт до вторник - някаква газоподаваща тръба.

# 431
  • Мнения: 3 916
Здравейте. Не знам дали въпросът ми е за тук, ако не - извинете ме.
Живея на предпоследен етаж в панелен блок. След ръчно обезвъздушаване на радиаторите всичко е наред за около два часа, след което изстиват почти целите и топлят само първите едно-две ребра. Обезвъздушаваме отново и започват да топлят целите. И след два часа пак същото. Голяма разправия е..
В хола имаме автоматичен обезвъздушител и там проблеми няма.

Въпросът ми е могат ли ръчните обезвъздушители да се сменят с автоматични по време на сезона или трябва да чакам да мине, да се източва системата и тн. ..
Ако сте с вертикална инсталация, да ви обезвъздушат и допълнят и водата в абонатната, не е вярно това, че трябва да се източва цялата, дори е грешно!

# 432
  • Мнения: 11 440
Кой казва, че трябва да се източва цялата или пропуснах нещо?
Тя нали си е пълна през цялата година. Само ако има авария или ремонт, може да се източва.
Иначе това са много кубици вода, които плащат всички.

# 433
  • Мнения: 2 083
Нашите обезвъздушители се оказаха "запечени" и ако ги отвъртим ни грози отчупване на парчета от главата на болтчето. Точно така изглеждат, явно ще караме така до подходящ момент. Поне са равномерно топли навсякъде радиаторите.

# 434
  • Мнения: 11 440
Нашите са такъв тип, но се отвиват с едно пластмасово ключе.

Общи условия

Активация на акаунт