Изследване на ХОРМОНИ – 22 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 45 266
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 4
Здравейте! Моля за мнение - просто съм наистина объркана. На 26 години съм( с един медикаментозен аборт на 21 ,ако изобщо има значение). С мъжа ми пробваме да имаме дете повече от година и тъй като нямаше резултат отидох да си направя консултация с гинеколог. Оказа се ,че имам двуяйчна поликистоза. Реших направо да отида при специалист по репродукция ,но преди това си направих изследвания,за да може да е обективен. Тсх- 3,08 uiu/ml LH-8 u/l, Fsh- 5,2 u/l, prolaktin -555, estradiol - 211.2. Амх 8.77. въпросният лекар каза ,че няма нужда да пия каквито и да било лекарства ,че НЯМАМ никаква поликистоза. Одобриха ни за инвитро( защото се оказа че мъжът е с лоша спермограма) и сега предстои да стартираме,но ме притеснява това разминаване в мнението на лекарите,както и това че съм чела ,че тсх не трябва да е над 2 при желание за забременяване. Отделно имам много сериозни проблеми с кожата- нямам акне,но цялото лице постоянно има пластове кожа ,които трябва да се мъча да премахвам ( лющи се),както и пръстите на ръцете . Благодаря предварително!

Последна редакция: пн, 14 юни 2021, 19:22 от Kattq

# 691
  • Мнения: 5 848
Скрит текст:
Здравейте! Моля за мнение - просто съм наистина объркана. На 26 години съм( с един медикаментозен аборт на 21 ,ако изобщо има значение). С мъжа ми пробваме да имаме дете повече от година и тъй като нямаше резултат отидох да си направя консултация с гинеколог. Оказа се ,че имам двуяйчна поликистоза. Реших направо да отида при специалист по репродукция ,но преди това си направих изследвания,за да може да е обективен. Тсх- 3,08 uiu/ml LH-8 u/l, Fsh- 5,2 u/l, prolaktin -555, estradiol - 211.2. Амх 8.77. въпросният лекар каза ,че няма нужда да пия каквито и да било лекарства ,че НЯМАМ никаква поликистоза. Одобриха ни за инвитро( защото се оказа че мъжът е с лоша спермограма) и сега предстои да стартираме,но ме притеснява това разминаване в мнението на лекарите,както и това че съм чела ,че тсх не трябва да е над 2 при желание за забременяване. Отделно имам много сериозни проблеми с кожата- нямам акне,но цялото лице постоянно има пластове кожа ,които трябва да се мъча да премахвам ( лющи се),както и пръстите на ръцете . Благодаря предварително!

Не си дала референтните стойности, нито си писала на кой ден от цикъла си изследвала въпросните показатели.
TSH, например, винаги се изследва заедно с FT4 и FT3, а също и с TAT + MAT, ако никога не си ги тествала. Сам по себе си, TSH не е показателен и не носи особена тълкувателна стойност. Но - да, като самостоятелна стойност, е завишен. Хубаво е, когато се цели забременяване, да е около 1 - 1.5. Все пак, отново уточнявам, че без да пуснеш всички показатели, няма как да се каже какъв и къде е проблемът.
Относно половите, не съм специалист, но мисля, че си показват, че налице е поликистоза.
Някога изследвала ли си Инсулин + Глюкоза на гладно? Ако не си, задължително си пусни и това изследване следващият път, като ходиш до някоя лаборатория.
Погледни внимателно първия пост в тази тема - там подробно е описано какви са изискванията за тестване на определени хормони и какво трябва да си пуснеш, щом целиш бременност.
Успех!

# 692
  • Мнения: 107
Здравей, Денис. Моля за коментар на моите резултати. На 32 години съм.
Благодаря! Simple Smile

# 693
  • Мнения: 196
Денис,на 8 Юни имах положителен тест за овулация и поставиха инжекция за пукане,не знам дали е била на 9 или 10 или 11.06 днес пуснах прогестерон,дали я е имало

Последна редакция: вт, 15 юни 2021, 12:36 от 🎀 🦋 Шенай 🦋 🎀

# 694
  • София
  • Мнения: 35 912
Здравей, Денис. Моля за коментар на моите резултати. На 32 години съм.
Скрит текст:
Благодаря! Simple Smile
Здравей!
ТСХ е висок, имаш Хипофункция на ЩЖ, нямаш Хашимото.
Имаш ИР.
В12 и вит. Д са ниски/имаш дефицити ... трябва да ги приемаш.

Денис,на 8 Юни имах положителен тест за овулация и поставиха инжекция за пукане,не знам дали е била на 9 или 10 или 11.06 днес пуснах прогестерон,дали я е имало
Скрит текст:
Здравей!
Прогестеронът е нисък ... според тези нива, ако са точно на 7-ми ден след предполагаемата О. - не е имало О.
Може дните да не са пресметнати правилно.
Добре е да те видят на УЗ... то и така е редно, след като са таймирали О.
Говори с лекаря си.

# 695
  • Мнения: 88
Здравей, denis. Следя темата и виждам, че често се случва да има субклинична хипофункция - при ТСХ все още в реф. ст-сти и/или фТ3 / фТ4 в долната 1/3 на реф. ст-сти. И все се каня да попитам - какво се препоръчва в такива случаи? Прием на тироксин? Или има някаква алтернатива да се подпомогне фунцкията на жлезата?

Благодаря предварително

# 696
  • Мнения: 380
Здравейте, Денис.

От няколко дни съм с положителни тестове за бременност, още не съм ходила на лекар, защото е рано (забременяла съм около 31.05-01.06).

Пуснах си TSH, TAT, MAT и резултатите са:
TSH - 2,34 (при референтни ст. 0,300-4,200)
TAT - <10 (при реф. ст. до 115)
MAT - <9 (при реф. ст. до 34)

На ендокринолог съм чак в понеделник и страшно много се притеснявам да не се увреди бебето. Моля, посъветвайте ме, дали да отивам спешно на ендокринолог или да чакам до понеделник?


Благодаря Ви много!

# 697
  • София
  • Мнения: 35 912
Здравей, denis. Следя темата и виждам, че често се случва да има субклинична хипофункция - при ТСХ все още в реф. ст-сти и/или фТ3 / фТ4 в долната 1/3 на реф. ст-сти. И все се каня да попитам - какво се препоръчва в такива случаи? Прием на тироксин? Или има някаква алтернатива да се подпомогне фунцкията на жлезата?

Благодаря предварително
Здравей!
Функцията на ЩЖ е нормална, когато ТСХ е около 2.0, а Т3 и Т4 в горните 25% на рефер. граници.
Когато има отклонения в тези стойности  и  липсват симптоми -  всеки си преценява, дали да приема медикамент или не. Който иска може да си приложи и някакви алтернативни подходи.

При бременност Хипофункцията на ЩЖ носи риск, както за самата бременност, така и за бебето.
Дали  да се поеме този риск - всеки сам си преценява.


Здравейте, Денис.
Скрит текст:
От няколко дни съм с положителни тестове за бременност, още не съм ходила на лекар, защото е рано (забременяла съм около 31.05-01.06).

Пуснах си TSH, TAT, MAT и резултатите са:
TSH - 2,34 (при референтни ст. 0,300-4,200)
TAT - &lt;10 (при реф. ст. до 115)
MAT - &lt;9 (при реф. ст. до 34)

На ендокринолог съм чак в понеделник и страшно много се притеснявам да не се увреди бебето. Моля, посъветвайте ме, дали да отивам спешно на ендокринолог или да чакам до понеделник?


Благодаря Ви много!
Здравей! и Честито!
Лека, безпроблемна и спокойна бременност.
ТСХ е висок, трябва да провериш Т3 и Т4.
При Хипофункцията на ЩЖ се синтезират малко кол-во хормон, а той е важен за нормалното функциониране на органите и системите. При бременност, трябва да се осигурят нужните  кол-ва и за бебето.




НЕЛЕКУВАНА ХИПОФУНКЦИЯ И РИСКОВЕ ПРИ БРЕМЕННОСТ

# 698
  • Мнения: 380
Много благодаря, Денис!
Пуснах си току-що и FT3, FT4. Ако отида чак в понеделник на ендокринолог, късно ли ще е вече? Да отивам ли спешно сега някъде?

# 699
  • Мнения: 136
Здравейте, трябва да пусна изследвания на 3ти ден от цикъла, който уж дойде вчера, но беше по - скоро някакво съвсем леко зацапване. Днес вече няма нищо. Въпросът ми е дали да ги пусна все пак утре или да чакам 'нормален цикъл'.. или това зацапване да го броя за МЦ? Последните месеци ми е много оскъден, но чак пък 1 ден досега не е било... Не се съмнявам за бременност, тъй като док каза, че този месец не е имало овулация. Благодаря за съветите!

# 700
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 321
Броиш от като тръгне нормално, не от зацапване - така са ми казвали АГ.

# 701
  • Мнения: 107
Здравей, Денис. Може ли коментар на резултатите. На 32години съм, изследванията са пускани на 3- ти ден.
Благодаря! Simple Smile

# 702
  • Мнения: 136
Благодаря, АА,
 Лошото е, че може и това да му е на моя оскъден МЦ... А исках да направя и цветна снимка този месец...

Ще изчакам за сега поне 1-2 седмици да видя как ще се развие, а после ако трябва ще ги пусна просто на чист ден, за да видим поне как се движат.
Исках да пусна отново щитовидните, както и пролактин тестостерон и витамини Д и Б12. Но за тях ендокринолога каза да са на 3тия ден, а той пък съвсем не дойде този месец Sad


Броиш от като тръгне нормално, не от зацапване - така са ми казвали АГ.

# 703
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 321
Ако е зацапало само 1 ден и след това нищо, най-добре да се направи тест за бременност, или пък да се иде на гинеколог да няма киста/задържан фоликул.

# 704
  • Мнения: 136
Точно така, само 1 ден и после нищо... Това ми се случва за 1ви път. За бременност не се съмнявам, защото последния път на фоликулометрията се видя, че доминантния просто е спрял да се развива (най-големия беше 10см). Следя и БТ и не се е покачвала повече от 36 градуса Sad Може би наистина ще отида първо на АГ да видим положението и после ще правя изследвания. Благодаря отново за вниманието Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт