Инвестиции - къде, как, какво?

  • 53 993
  • 755
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 54 338
За фондовете е така, но за застраховките не съм сигурна дали можеш да кешираш по всяко време.
7 % ми се струват утопия.

# 61
  • София
  • Мнения: 16 003
Можеш, но трябва да възстановиш неплатения данък. Поне така ми обясни 1 застрахователка от Алианц, докато ме омайваше. Но преди 3 -4 години  беше срещата, сега не знам как е.
Изслушах и отказах.

# 62
  • Мнения: 54 338
Да, за данъка е така.

# 63
  • Мнения: 40 737
Можеш, но трябва да възстановиш неплатения данък. Поне така ми обясни 1 застрахователка от Алианц, докато ме омайваше. Но преди 3 -4 години  беше срещата, сега не знам как е.
Изслушах и отказах.

И мен ме светнаха. Вноските могат да са два вида - вече обложени, или необложени. Вторите може да са до 10% от дохода.  При първите не се дължи данък после. При вторите се дължи, както са ти казали, но данъкът се дължи от ползвалия данъчното облекчение. Обаче застраховките позволяват прехвърляне на друг човек (съпруга, дете, родител) кратко време преди падежа, а това лице не е ползвали никакво облекчение и не дължи данък.  Не съм пробвала, но звучи интересно.

# 64
  • Мнения: 4 915
BlueIce, при моята застраховка имаше встъпителна такса, а иначе такса на всяка вноска, както има и такса откуп в случай на теглене на сумата предсрочно (с идеята че този тип застраховка е сключена с дългосрочна цел).

При предсрочно прекратяване на застраховката се получава част от натрупаните в инвестиционната сметка суми, като конкретният им размер зависи от момента на прекратяването и стойността на натрупаната инвестиция. Тук няма такса откуп.
При предсрочно използване на част от натрупаните средства застрахователната защита се запазва в пълен размер.

Ползват се данъчни облекчения, като годишната данъчна основа се намалява с размера на личните вноски, платени за основното застрахователно покритие през изтеклата година (в размер до 10% от размера й). Това облекчение се отнася както за рисковата, така и за инвестиционната част.

Понеже темата е за инвестиции, а не съм много икономически грамотна, Relaxed обяснете добре ли е това сравнение - през август 2014, когато сключвам застраховката, стойността на една закупена инвестиционна единица е 1,25 евро. Към днешна дата е 1,75 евро.

# 65
  • Мнения: 40 737
Такси има, ама не са големи.

Какво се получава при предсрочно прекратяване зависи от продукта. Някъде има "наказателна" такса, другаде няма, някъде явно не дават всичко натрупано, другаде дават. Без съмнение зависи и от мащаба. Предполагам, че в застраховка за 10 000 евро е едно, а в застраховка с минимална начална вноска 100 000 ще е друго. Всичко е в детайлите и затова не влизам в подробности.

От август 2014 до днес са минали грубо 6,5 години. Дяловете са поскъпнали точно 40%, а 40 / 6,5 = 6.15% средно за година. Според мен е съвсем добре.

# 66
  • Мнения: 5 262
Имам предвид бъдещата криза, която наближава, според мен. Доста пари се пуснаха в употреба (дигитални, без покритие), раздават се пари вече втора година. Аз лично, мисля, че ще има криза, която ще обхване почти цялия свят. Само дето не мога да ви кажа кога точно.

Пепина, винаги в историята е имало, а и в бъдеще ще има кризи. В този смисъл, това, което казваш ще се случи на 100%. Ако говориш за все пак по-дефиниран и краткосрочен период в бъдещето Simple Smile, да кажем, 3г, не мисля, че ще има такава световна криза, тип кризата от 2008. Покачване на инфлацията - да, по-засегнати региони - също да, засегнати бизнеси или цели индустрии - да, но не и глобална икономическа и финансова криза.
ще бъде енергийна. погледни европейските и международните енергийни програми .
Ресурсите и технологиите се концентрират на изток, европа обаче продължава да се вживява като американски пудел .
Например Франция играе срещу Германия като съюзник с това
https://www.spiegel.de/politik/ausland/frankreich-fordert-stopp- … bb45-6b262dad78e2
Германия вснася енергия от Франция...

 Така че може човек да се ориентира горе-долу къде да инвестира . Определено не във вятърни перки. Те според мен ще си доизпеят лебедовата песен

Последна редакция: пн, 01 фев 2021, 11:24 от bella_ciao

# 67
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Не съм фен на жълтата тенекия, но който иска вече може да се възползва от първия български златен фонд.
Според мен е далеч по-удобен, и по-ефективен начин за инвестиция в злато, отколкото покупка и съхранение на физическия метал.
Получих го на пощата...

 От 2 февруари 2021 г. стартира борсовата търговия на Българска фондова борса на националния борсово търгуван фонд Expat Gold.

С борсов код GLDX на БФБ дяловете на фонда ще бъдат достъпни за търговия през всеки борсов посредник у нас, включително и през индивидуална инвестиционна сметка при Експат.

Expat Gold се управлява от Експат Асет Мениджмънт и е първият у нас борсово търгуван фонд, който дава възможност на индивидуални инвеститори да имат ликвидна експозиция към благородния метал злато. Той следва пасивно цената на златото, като се стреми да репликира възможно най-близко движението на индекса LME PM Price Reference – Gold, изчисляван и публикуван от London Metal Exchange.

Златото се ползва със статут на убежище при извънредни ситуации и процеси в световната икономика. Сред основните фактори, които влияят върху покачването на цената на златото, са...

# 68
  • София
  • Мнения: 5 614
С мъжа ми търгуваме с акции.
Адски недоволна съм от Карол като посредници, но това е единственият начин да се доберем до Интерактив брокерс. От близо месец се мотаят да изготвят необходимите документи.

# 69
  • Мнения: 1 076
Интересно ми е да попитам, ако има такива, целящи или постигнали ранно пенсиониране/финансова независимост/FIRE, на какъв принцип са определили крайната си цел на спестяване?

Намирам формули за изчисляване в нета, но ми се иска да прочета лични идеи и стратегии за постигане.

# 70
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Интересно ми е да попитам, ако има такива, целящи или постигнали ранно пенсиониране/финансова независимост/FIRE, на какъв принцип са определили крайната си цел на спестяване?

Намирам формули за изчисляване в нета, но ми се иска да прочета лични идеи и стратегии за постигане.

Уенсдей28, чак сега смогвам да пиша, иначе за мен темата също е интересна.

Според мен различни неща са смислени за различни възрасти. Едно е да си на 20, друго на 40, трето на 50.

В последния случай по всяка вероятност ще ползваш правилото за 4-те % (или 3-те %), т.е. ако си спестила 100 000 евро, ще смяташ с някаква годишна възвращаемост и ще теглиш 4% от цялата сума. Това в общия случай означава да харчиш част от спестеното.

При възраст около 30 (+/-5), по мое лично мнение е смислено да изчислиш сумата за инвестиция така, че да можеш да си покриеш разходите само от възвращаемостта след данъци.

----------------------------------
Нямам възможност в момента да драсна 2 таблици в ексел за илюстрация, но мисля, че първият случай е общо взето ясен - харчиш спестеното, като се опитваш доколкото е възможно от инвестиции да го допълваш. Ясно е, че никога няма да стигнеш първоначалната сума, но с оглед средната продължителност на живот (примерно смятана с 95 персентил - нз правилно ли назовавам думата), парите са сметнати така, че да ти стигнат до смъртта ти.

Вторият случай би бил:

- планиране с годишна възвращаемост - всеки според възможностите и познанията си - дали може, иска да се занимава с дейтрейдинг, дали иска пасивни инвестиции, коит ода вървят от само себе си... За тази сметка слагам 10%, за да се смята лесно.
- изчисляване на сума за живот годишно за семейството / човека - нямам идея колко е в България, да кажем 2000 евро/месец за семейство с 2 деца, 24 000 евро годишно.

За да се постигне при тази годишна възвращаемост (10% след данъци) тази сума (24 000 евро), е необходимо да се вложат 240 000 евро.

Към това може (според мен дори следва) да се добави някаква сума on top с цел ако има по-слаба година да се подсигури, също по-големи непредвидени разходи, някаква свобода по отношение на инвестициите, нов борсов краш и т.н.

От втората година натам вече следва да се добави някаква средна инфлация (първата е по настоящи цени и не виждам нужда) годишно, също и да се моделират разходите в семейството - ако има деца, се смята, че разходите за тях растат с възрастта, ако има жилище на изплащане или планират да купят такова, също да се сложи в сметките, някакви болести, които гълтат по-големи суми, следваща бройка дете (ако се планира в даден момент), предстоящи кредити (за имот, бизнес и т.н.)... Изобщо, всякакви по-големи разходи, които са предвидими към момента + някакъв branch непредвидени...

Та, горе-долу това е логиката, то е като да бюджетираш проект, фирма или в случая - семейство. Логически разсъжденията са същите. Разбира се, не съм вписала всички волатилности, но тези са основните, за ориентация.

Надявам се да ти помогнах. Simple Smile

# 71
  • Мнения: 1 076
chrissy, много ти благодаря за изчерпателния коментар.

Точно това имах предвид. Ние сме средата на 30-те. Така описан модела за 4%, за нас е по-скоро нереалистичен.
Формулата, която аз съм срещала за него е месечна желана разполагаема сума, например 2к €, трябва да бъде спестена за 25години авансово, сумата се слага в инвестиция с очаквана лихва ~7%. Тогава лихвата е буфер на инфлацията, на неочаквани събития и удължава скоро на наличните средства.
За нас подобни суми с оглед на сегашния ни (не лош) приход, са доста космически. Движим се в посока 1.000.000.

Общо взето, опитваме да постигнем опция две. Тя е за нас по-реалистична. Тя е за жалост по-рискова. Според мен при нея, трябва да нямаш ипотека и други големи “тежки” пера в бюджета. Хубаво е да имаш и диверсифицирани приходи - да не чакаш само на 10% от борсови инвестиции, но и да имаш примерно имот под наем, аренда от земеделска земя, юТуб канал, каквото и да е.

Началният капитал е трудната част. С големи суми да работиш е друго. Става пари при пари отиват. Там и малките проценти са голвми суми.

# 72
  • Sofia
  • Мнения: 2 464
Темата е много полезна !!! На мен ми се струва много трудно за хората без опит в борсови инвестиции да се ориентират. Можете ли да препоръчате подходящи консултации в тази връзка.  Според мен трудна до невъзможност е по-скоро втората част. Възможна ли е въобще лихва 7-10 % възвращаемост от борсови инвестиции.

# 73
  • Мнения: 1 076
Аз за съжаление не мога да дам препоръка за професионални консултации. Ние сме “самоуки”. И на двамата професиите ни са в различни сектори. Мъжът ми поне е икономически профилиран и има повече идея. Аз съм в тотално далечна област.

Образоваме се с четене и гледане на видеа, ровене по различни теми. И от грешките си се учим 😅
За съжаление, в приятелското ни обкръжение, нямаме себеподобни по този критерии. Би ми било много приятно да обменяме опит с приятели.

И да, към сегашния момент е възможна подобна възвръщаемост.

# 74
  • Мнения: 40 737
Eeeeх, някога, когато банките даваха 7% лихва, и аз смятах така. Ама сега 7% са ми мечтата.

Общи условия

Активация на акаунт