За секциото с любов ♡

  • 149 052
  • 4 144
  •   1
Отговори
# 2 730
  • Мнения: 5 260
Ами как точно лекар ще поеме отговорност за отлепена ретина? Ще се отлепи неговата ли? Щото тя като се преобърне каруцата, пътища много.
Не раздавам съвети как да раждат други хора. Нито съм лекар, нито знам как ще се отрази едно раждане на друг отганизъм.
Разбира се, че се чака за секциото почти до последно. Бебето трябва да се развие в утробата, а не да се извади, защото на нас, майките, ни е дискомфортно. Секцио обикновено се насрочва за около седмица преди термина. Лично за себе си смятам, че секциото ми премина по-леко от нормалното раждане.
Нито нормалното раждане, нито секциото, бих определила като "ужасни". Да, не е като да си на почивка на море, но чак ужасни не са.

# 2 731
  • София
  • Мнения: 6 726
Какво значи и двете са ужасни 😀? Толкова жени раждат и по двата начина според него, защото са ужасни ли? Малко прекаляват лекарите в даден момент.

# 2 732
  • Мнения: 20
Момичета, имам нужда от съвет! Вече съм в 38 г.с. и имам следните особености: обърната матка, прекаран менингит на 8 години и мозъчен оток на 24 години.  АГ поиска консултация с невролог относно това дали мога да родя нормално. Направих консултация с 3 невролога - 2 лекаря са задължително секцио и 1 лекар  който каза, че може да се пробва нормално   но да са в готовност да преминат към спешно секцио. Вие какво мислите - да рискувам ли с естествено раждане или да избера направо секциото?
От кой град сте?
София

# 2 733
  • Мнения: 7 898
Момичета, имам нужда от съвет! Вече съм в 38 г.с. и имам следните особености: обърната матка, прекаран менингит на 8 години и мозъчен оток на 24 години.  АГ поиска консултация с невролог относно това дали мога да родя нормално. Направих консултация с 3 невролога - 2 лекаря са задължително секцио и 1 лекар  който каза, че може да се пробва нормално   но да са в готовност да преминат към спешно секцио. Вие какво мислите - да рискувам ли с естествено раждане или да избера направо секциото?

Лично при мен, диоптърът не е голям, но въпреки това АГ посъветва за секцио. Все пак, никой не може да те задължи каквото и да било. Аз така или иначе си искам секцио. Лекарката каза, че ако държа да раждам нормално, просто се подписва документ, че едва ли не те не носят отговорност… че ако ти се отлепи ретина, или недай боже нещо по-сериозно, отговорността си е лично твоя. И според мен така е и правилно. Щом са те посъветвали, според мен не си прави експерименти.
Защото при секцио не подписваш, че може да стане и секция, кръвозагуба, да ти извадят цялата матка и още куп неща Simple Smile.

# 2 734
  • Мнения: 975
Виви, първо си отговорете за себе си какви са ви ползите от  едно нормално раждане и какво рискувате. Обикновено насрочват секцио от 37 г.с. нататък. Добутала сте го до 38 г.с.  Дробчетата на бебето са се развили достатъчно, че да диша само. Не са важни килограмите на бебето а неговото развитие. Още 50-100 грама до термин нищо няма да промени. Ако сте чела много статии, или посещавала училище за родители - навсякъде в БГ в момента борбата е за нормално раждане - да се изтъкнат пред обществото болниците с % нормално родили и да се вземе по-голямата сума от  здравната каса. Тя е повече за нормално раждане за да насърчава АГ да агитират жените да раждат нормално. След като вашия АГ е също за секцио, значи е пренебрегнал дори изискванията на касата във името на здраво бебе и майка. Изпраща ви на консултация с Невролог, защото по този начин АГ няма да носи отговорност при възникнали усложнения.  Доверете се на АГ. Със секциото сте от полза и за бебето - намаляване риска от родова травма за бебето в хода на раждането.

# 2 735
  • Мнения: X
Виви, първо си отговорете за себе си какви са ви ползите от  едно нормално раждане и какво рискувате. Обикновено насрочват секцио от 37 г.с. нататък. Добутала сте го до 38 г.с.  Дробчетата на бебето са се развили достатъчно, че да диша само. Не са важни килограмите на бебето а неговото развитие. Още 50-100 грама до термин нищо няма да промени. Ако сте чела много статии, или посещавала училище за родители - навсякъде в БГ в момента борбата е за нормално раждане - да се изтъкнат пред обществото болниците с % нормално родили и да се вземе по-голямата сума от  здравната каса. Тя е повече за нормално раждане за да насърчава АГ да агитират жените да раждат нормално. След като вашия АГ е също за секцио, значи е пренебрегнал дори изискванията на касата във името на здраво бебе и майка. Изпраща ви на консултация с Невролог, защото по този начин АГ няма да носи отговорност при възникнали усложнения.  Доверете се на АГ. Със секциото сте от полза и за бебето - намаляване риска от родова травма за бебето в хода на раждането.
Малко офтопик. Тамън излизам от Шейново след раждането. От двайсетина и повече жени 2-3 естествено раждане. Не знам къде я виждате борбата за нормалното раждане. Съжалявам, изобщо няма такава борба. Всичко бяха млади циганета и туркини, здрави и прави, видимо без смразяващи причини за секцио. За кеф. Една така си каза, че нямала търпение да го вади туй бебе 2 седмици преди термин.

# 2 736
  • Мнения: 975
Постоянно във медиите (всякакви медии), даже има и Национален регистър за броя раждания нормално и секцио за всяка конкретна болница и класация на болниците по брой нормално раждане. Иначе за държавна болница е все тая. АГ са на твърда заплата + процент от Избора на екип ако е бил поискан и заплатен от някой. Сумата за Избор на екип е еднаква и при секцио и при нормално раждане и реално не са ощетени. А и по-високата цена по каса за нормално раждане влезе в сила отскоро. Отделно и не си губят времето с нормално раждане а след края на смяната тръгват към частните си кабинети които вече са в други болници. Вецев от Шейново работи във МЦ Феникс примерно.

Последна редакция: ср, 05 окт 2022, 10:27 от Felicity King

# 2 737
  • Мнения: 5 538
Какво значи и двете са ужасни 😀? Толкова жени раждат и по двата начина според него, защото са ужасни ли? Малко прекаляват лекарите в даден момент.
Силно се съмнявам, че докторът е употребил думата "ужасни", по-скоро това са си трактовки на дамата. Вероятно е казал, че не е като да си на сладкарница и от двата типа раждане трябва да се възстановиш след това.

# 2 738
  • София
  • Мнения: 6 726
Това е ясно предполагам на всяка от нас. Нито едното е лесно нито другото. Въпроса е да се избере най-подходящото за дамата в случая.
Проблема при повече лекари е, че не обесняват нищо за секциото като плюсюве и минуси. Често срещам жени да казват, че ги плаши секциото и то е, защото лекарите все още не обесняват нищо за него. Докато за нормалното казват, че всичко е прекрасно и после се и възстановяваш лесно. Добре е да се започне да се коментира и при двете плюсове и минуси не само да “връзват” един вид ръцете на пациентките си и да има фразата “Ами ти си избери”… Аз ако можех нямаше да ходя на лекар да ме изражда Simple Smile

# 2 739
  • Мнения: 544
Изобщо не съм съгласна.
Аз не съм чула досега на някоя моя позната или приятелка родилка да са ѝ обяснили рисковете на секциото. На всички им се представя като: “да не се мъчиш”, “много по-безопасно е” и тем подобни. Никой не говори за кръвоизливи, за проценти смъртност, усложнения при всяко следващо цезарово, отворена коремна операция и т.н. На всички им се представя просто като: лягаш и след 20 минути има бебе. Аха, добре. Докато за нормалното раждане са едни истории за разваляне на влагалището, за цъфнали майски рози, за родилни травми и тем подобни. Това, при положение, че всички глобални здравни организации казват едно и също: нормалното раждане е по-безопасно и е за предпочитане, ако няма медицински причини да е цезарово сечение. И, плюсът на цезаровото сечение е, че е животоспасяващо в някои (според статистиката около 15%) раждания - за майка и бебе. На фона на 50% секцио в България… ‘Айде и неборили се лекарите за нормални раждания. То няма и нищо нормално в начина, по който “водят” повечето раждания, ама това е съвсем друга тема.
Това е ясно предполагам на всяка от нас. Нито едното е лесно нито другото. Въпроса е да се избере най-подходящото за дамата в случая.
Проблема при повече лекари е, че не обесняват нищо за секциото като плюсюве и минуси. Често срещам жени да казват, че ги плаши секциото и то е, защото лекарите все още не обесняват нищо за него. Докато за нормалното казват, че всичко е прекрасно и после се и възстановяваш лесно. Добре е да се започне да се коментира и при двете плюсове и минуси не само да “връзват” един вид ръцете на пациентките си и да има фразата “Ами ти си избери”… Аз ако можех нямаше да ходя на лекар да ме изражда Simple Smile

# 2 740
  • Мнения: 1 127
Ясно е, че всеки лекар процедира по различен начин, когато става дума за начина на раждане. Някои ще разубеждават от секцио по желание, други ще убеждават, че е нужно, дори и да не е, трети ще оставят избора изцяло на родилката и т.н. Но аз лично намирам за голяма глупост разликата в цените на пътеките по ЗК. Потърпевша съм от забавено секцио (макар да нямам гаранция, че по-ранно секцио щеше да доведе до различен развой на събитията, но това е моето възприятие), заради болнична политика за максимален брой нормални раждания и не искам да си представям колко жени могат да изпаднат в моето положение само и само да се усвоят едни пари. И при така грешно устроената ни здравна система, ни остава само да разчитаме на съвестта и компетенцията на лекарите...

# 2 741
  • Мнения: 544
2402, за Щерев ли става въпрос? Cry

# 2 742
  • Мнения: 975
Щерев нали?

# 2 743
  • Мнения: 1 127
Щерев, да

# 2 744
  • Мнения: 544
Тези са си чисто луди. При положение, че до преди няколко години режеха наред по 70% от всички раждания, сега рязко им е дошла музата.
Това тяхното си е чисто безразсъдство, изобщо нямам предвид такива практики. Cry

Общи условия

Активация на акаунт