Нова работа/ осигуровки

  • 960
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте мами,
както може би 90% от хората и аз останах засегнат от Ковид кризата.
В момента съм в процес на търсене на нова работа - имам висше образование и опит в дадена сфера..Може да се каже, че от миналата седмица съм активно търсещ, като бях вече на 2 интервюта, но останах разочарован от условията.
Решил съм да се оглеждам за работодатели, които осигуряват на реалната заплата.
В тази връзка имам и следния въпрос: Има ли начин, преди да отида интервю, да проверявам някъде (било то в сайт на НАП или някъде другаде) на какви заплати осугуряват служителите си?
Също така има ли някъде тук във форума тема с некоректни работадатели, които осигуряват на минимална заплата? Моя приятелка пък твърди, че предпочита да бъде осигурявана на минималната, но да взема по-голяма заплата кеш. До момента и аз мислих по този начин и не ми беше проблем да получавам пари на ръка, но ето, че идва и такъв момент.

Благодаря предварително за съветите!

# 1
  • Мнения: 921
В тази връзка имам и следния въпрос: Има ли начин, преди да отида интервю, да проверявам някъде (било то в сайт на НАП или някъде другаде) на какви заплати осугуряват служителите си?
Не, няма такъв начин. Това означава за всеки човек, който има сключен ТД, ти да можеш да влезеш и да видиш каква заплата получава. Това е в пълен разрез с всякакви закони за конфиденциалност на информацията.

Също така има ли някъде тук във форума тема с некоректни работадатели, които осигуряват на минимална заплата?
Точно във форума мисля, че няма. Ако влезеш в БГ Работодател и попиташ обаче, би трябвало да ти отговорят. От моя опит съм забелязала, че по принцип чуждите компании осигуряват на реална заплата и като цяло спазват трудовото законодателство. При българските фирми са малко по-размити нещата.

# 2
  • София
  • Мнения: 301
Здравейте,
Няма от къде да разберете на какви заплати осигуряват работодателите.
В търговския регистър с електронен подпис може да погледнете Годишен финансов отчет, в ОПР-то има възнаграждения и осигуровки за цялата година на персонала ,но и от там не става ясно, защото не са упоменати колко човека работят във въпросното предприятие.
Търсете информация в интернет по името на фирмата.
Имайте търпение, четете обявите и ходете на интервюта. Бих Ви посъветвала, когато ви се обадят да Ви извикат на интервю, да им зададете въпрос за осигуряването и ако има друг важен въпрос, като им обясните, че това е важно за Вас ако не Ви устройва да не си губите времето взаимно с интервю.

# 3
  • Мнения: 2
Благодаря ви за мненията. Винаги проучвам фирмите, но за съжаление в БГ Работодател няма фирми или лиспват такива мнения.

# 4
  • Мнения: 12 744
Това с осигуровките все пак е взаимна договорка. Ако ти искаш осигуряване на реална заплата, по време на интервюто намираш момент, когато поставяш този въпрос - да се знае и от двете страни. Може би те няма директно да отговорят, че нарушават трудовото законодателство, но ще го имат предвид.

Не мисля, че явяване на интервю за работа е изгубено време, ако не си допаднете, независимо по каква причина. Напротив, то е много полезно, защото се обиграваш, придобиваш опит, научаваш се да отговаряш уверено и на някоя наистина добра работа ще направиш много по-добро впечатление, отколкото, ако не си се явявал никога на интервюта.

Общи условия

Активация на акаунт