Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - тема 6

  • 45 771
  • 969
  •   1
Отговори
# 315
  • София
  • Мнения: 3 029
Трябва да се внимава, дали е изгодно изобщо рефинансирането. Миналата година се опитах да рефинансирам към ЦКБ от РББ, но, като сметнах, колко ще ми излезе като крайна сума без таксите, бях на загуба. Ако намаля с 5 години, бях на плюс с 3000 лв, а не слагам таксите. Така, че човек трябва да си прави много добре сметката. В РББ съм на 2.83 %, а м ЦКБ ми даваха 2.7

# 316
  • Мнения: 12 003
Ако има потребителски в картинката си струва. При мен месечната вноска пада от 400-410 на 320лв. А разходите по рефинансирането са около 500лв.

# 317
  • София
  • Мнения: 3 029
При мен също имаше потребителски кредит и не си струваше.

# 318
  • Мнения: 250
Благодаря за бързите отговори. За рефинансиране то само ме притеснява колко ще излязат таксите. Изплати ли сме около 50% от пазарната му оценка, от преди две години. Потребителския кредит е за 8000.Дали рефинансиране то ще се вмести в 1000лв?В сряда ще ходим до банката от която е ипотеката и до др.Просто незнам ако разликата в лихвата е само 0.5 % дали ще си струва цялото ходене за документи и средствата за рефинансиране.

# 319
  • Мнения: 6 938
Не го приемайте като заяждане, но ми прави впечатление, че никой не споменава за формирането на лихвата, а е се говори сякаш е фиксирана. Гледате ли от какво се сформира, как се е движил въпросния коефициент последните няколко години?

# 320
  • Мнения: 12 003
Не го приемайте като заяждане, но ми прави впечатление, че никой не споменава за формирането на лихвата, а е се говори сякаш е фиксирана. Гледате ли от какво се сформира, как се е движил въпросния коефициент последните няколко години?

Аз съм на фиксирана лихва първите 4 години. Тези дни приключвам с фиксираната лихва, т.е периодът й изтече. При рефинансирането няма да има  фиксирана лихва.

# 321
  • Мнения: 8 802
Благодаря за бързите отговори. За рефинансиране то само ме притеснява колко ще излязат таксите. Изплати ли сме около 50% от пазарната му оценка, от преди две години. Потребителския кредит е за 8000.Дали рефинансиране то ще се вмести в 1000лв?В сряда ще ходим до банката от която е ипотеката и до др.Просто незнам ако разликата в лихвата е само 0.5 % дали ще си струва цялото ходене за документи и средствата за рефинансиране.
леле, какви са тия обирджии, наистина ли 1000 лева взимат? В чужбина за 70 евро (смяна в кадастъра) можеш да рефинансираш + оценител 120 евро, защото хората си избират външни.

# 322
  • Мнения: 12 003
Благодаря за бързите отговори. За рефинансиране то само ме притеснява колко ще излязат таксите. Изплати ли сме около 50% от пазарната му оценка, от преди две години. Потребителския кредит е за 8000.Дали рефинансиране то ще се вмести в 1000лв?В сряда ще ходим до банката от която е ипотеката и до др.Просто незнам ако разликата в лихвата е само 0.5 % дали ще си струва цялото ходене за документи и средствата за рефинансиране.
леле, какви са тия обирджии, наистина ли 1000 лева взимат? В чужбина за 70 евро (смяна в кадастъра) можеш да рефинансираш + оценител 120 евро, защото хората си избират външни.
150лв оценител
20лв скица от кадастъра
10лв данъчна оценка, бърза справка, 5лв обикновена
10лв/ човек за проверка за тежести 10 години назад
5лв удостоверение за семейно положение / на човек
0лвпржверка в НАП за задължения към държавата
50лв за банкова референция от ОББ, че ще заличат ипотеката
30лв на ЦКБ за прехвърляне на доброволния фонд ири за откриване на сметка при тях (не помня добре).
753лв на нотариус, от тях ЦКБ пое по-голямата част, тъй като съм с договорна ипотека. 60000лв (52000 за покриване на кредити в ОББ и 8000 свободни).
60лв трябва да платя в ОББ за заличаване на ипотеката, ако не измислят още нещо и да вдигнат таксата.
До тук съм платила: 150+20+10+10+5+30+50+163= 438лв. Със заличаването на ипотеката ще станат 500лв. Тук не слагам няколкото таксита.

# 323
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Някой може ли да ми обясни като за идиот каква е разликата между законова ипотека и договорна ипотека?

# 324
  • Мнения: 12 003
Законовата е за цялата сума на кредита, а договорната за част от сумата. Май. Трябва пак да проверя.

# 325
  • София
  • Мнения: 261
Законовата е за цялата сума на кредита, а договорната за част от сумата. Май. Трябва пак да проверя.

При рефинансиране ипотеката е само договорна, т.е. по-скъпата. Но пък някои банки поемат нотариалните такси  при рефинансиране. Както виждам, че е коментирано по-горе.
Иначе разликата е, че при законова ипотека, цялата сума от кредита отива за закупуване на ипотекирания имот. Договорна ипотека е когато, част от сумата, която отпуска банката отива и за други нужди, като довършителни работи или обзавеждане. Това е с прости думи казано.

Хубав ден.

# 326
  • Мнения: 686
А каква е разликата между жилищен и ипотечен кредит?

# 327
  • Мнения: 12 003
Сега рових да чета. Жилищният е, когато с парите се купува жилище, а ипотечният е заем срещу ипотека на вече закупено жилище. В моя случай аз рефинансирам законна жилищна ипотека с договорна ипотека за други нужди - погасяване на ипотечен и два потребителски кредита + сума за ремонт.

# 328
  • София
  • Мнения: 3 029
Да, законна ипотека е, ако жилището струва 100 000 евро, Ви отпускат от банката 100 000 евро. Но, ако над тази сума отпуснат и за ремонт например, ипотеката става договорна.

# 329
  • Мнения: 301
Някой знае ли какво се прави за заличаване на ипотека по давност (изтекли са 10 години, кредитът е погасен с потребителски). От банката, от която беше изтеглен жилищния кредит, не ми съдействаха. Нямам и документ за законова ипотека при мен.

Общи условия

Активация на акаунт