Частично освобождаване на ипотека

  • 911
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Здравейте баща ми притежава  голяма къща с магазин и двор около 1 декар. Та да кажем всичко е ипотекирано поради бизнеса. Въпроса е следния, дали има вариант да се освободят едни 500 квадрата от самата земя (градинката) понеже искам да си строя къщичка и да си е на мое име самата земя и къщата. Тоест да ми я прехвърли самата земя. Каква е процедурата по частично освобождаване на ипотека. Ипотеката не е правена сега, ами преди 1-2 години и има вкарвано по заема. Благодаря ви!

# 1
  • Мнения: 134
Здравейте баща ми притежава  голяма къща с магазин и двор около 1 декар. Та да кажем всичко е ипотекирано поради бизнеса. Въпроса е следния, дали има вариант да се освободят едни 500 квадрата от самата земя (градинката) понеже искам да си строя къщичка и да си е на мое име самата земя и къщата. Тоест да ми я прехвърли самата земя. Каква е процедурата по частично освобождаване на ипотека. Ипотеката не е правена сега, ами преди 1-2 години и има вкарвано по заема. Благодаря ви!

Здравейте,
Ако тези 500кв.м. се обособят като отделен имот и са извършвани погашения по заема, т.е. дългът към банката е намалял и актуалната пазарна оценка на оставащата част от ипотекирания имот е достатъчна за обезпечаване на остатъчния дълг (стойността му покрива дълга напр. 120% или колкото е изискването на банката), е възможно да бъде заличена ипотеката само върху новообособения имот от 500кв.м. Разбира се, се подава молба към банката с обосновка на искането, банката го разглежда и дава становище дали е съгласна обезпечението по кредита да бъде променено (намалено). Необходимо условие е и дългът да е редовно обслужван.

# 2
  • Мнения: 7
Ами ако и платим някой лев да може със сигурност да отделим тия 500кв

# 3
  • Мнения: 134
Ами ако и платим някой лев да може със сигурност да отделим тия 500кв

И да извършите частично погашение, банката пак трябва да разгледа искането и да го одобри.
Обсъдете го с търговския си агент в банката.
Смятам, че ако сте добър клиент и редовен платец и оставащото обезпечение е с достатъчно покритие на оставащия дълг, банката би се съгласила. Важно е и търг. агент да съдейства.

Общи условия

Активация на акаунт