Шеф, мултиварка или както ние го наричаме КУКЪР - Тема 7

  • 61 115
  • 800
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 5 139
Прекрасни хора, дали ще можете да ударите едно рамо? Мислех да взема на мамчето мултикукър и докато я чакам да се накани да си проучи попаднах на този CROWN EPC-6L10P в Кауфланд за 90лв. Офертата е до утре Simple Smile Дали случайно някой има идея дали си заслужава малкото пари? Леееко съм скептична, но реших да подпитам Simple Smile Аз ползвам само слоукукър и тотално нямам идея Grinning

# 451
  • Мнения: 211
Записвам се в темата с отзив за мултикукър Silvercrest от Лидъл . От няколко дни съм горд собственик и за момента съм много доволна от съотношението цена /качество . Супичка правя за 8мин.на програма Супа (под налягане) . Купата е без покрития , мисля стоманена се води. Има доста функции,  единствено няма запичащ капак , но за сумата от 127лв.е страхотно попадение,  особено за начинаещ с ограничен бюджет. [/img]

# 452
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Здравейте Simple Smile Мисля да си взема Instant pot, модела със запичащия капак, който се води + air fryer. Въпросът ми е към тези, които имат такъв модел - има ли недостатъци? Съмнявам се, че ще го ползвам като фраер, защото имам фраер и съм много доволна от него. Но пък вкъщи се въртят доста храни, които първо задушавам/варя и после запичам във фурната (зеле, зеле с месо, зеле с ориз и домати, пиле с ориз, мусака, капама и мн други). Гледах разни видеа, в които готвят такива неща, но ми се струва, че някак (например мусаката) винаги остава чорбесто. В уреда ли е "проблема" или в управляващото устройство? В момента имам нехерметик на Делимано и... Не съм хич впечатлена. Ползва се предимно за оризоварка и сарми, защото всичко друго ми е същото или по-бързо да си го сготвя на котлона, като ще прехвърлям после в тава за фурната. Освен това по време на готвенето си мирише (принципно не ми пречи, слагам го под аспиратора, но някак се губи смисъла на кукър в този аспект), не става по-бързо и като цяло си е една електрическа тенджера с таймер. Друг минус на сегашния ми е, че макар да не го ползвам много, покритието на купата вече започва да има фини драскотини - мия на ръка с мекото на гъбата, ползвам само и единствено силиконови прибори, така че предполагам е от продуктите, които готвя (суровия ориз, кост на ребро, например...) Инстант пот-а е с иноксова купа, което е голям плюс. Но не загаря ли? Мие ли се лесно? Става ли за съдомиялна или ще се надере в нея?
Четох назад, но отрицателни мнения не видях. Толкова ли е добър уреда, че наистина няма нито един недоволен?

# 453
  • Мнения: 1 445
Snow_angel,вчера правих боб първо под налягане,след това със запичащия капак. Като видях колко вода беше сложил ММ за боба,лошо ми стана-ако бях тръгнала да го запичам никога нямаше да стане яхния! Затова редуцирах много водата и запекох за 30 минути с капака(трябва да се бърка). В крайна сметка останалата вода се беше попила от боба и нямаше никаква течност,даже леко сухо ми дойде. С това искам да кажа,че зависи от теб колко вода слагаш.
Друг минус за мен,но ти няма да използваш фраера,е че кошницата на фраера няма чистене. Даже не разбирам откъде се цапа по този начин.
Минус е,че запичащият капак не е малък,заема място.

# 454
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Goldeva, идеално, значи си е от готвача, не че уреда по някакъв начин задържа течност при готвене. Конкретно за мусаката снощи като гледах видеото, готвача като наля 300 мл вода и то плувна. Първата ми мисъл беше "тоя чорболяк къде ще иде, като вари под налягане?" И действително си имаше доста течност в края на готвенето като показа как вади парче готова мусака. Но пък иначе се получи с приятен загар заливката.
Моя фраер е с въртяща се цилиндрична кошница и също много загаря мазнината по нея. Но съм ѝ хванала цаката - тъй като е телена, напръсквам с обезмаслител за фурни и директно я бутам в съдомиялната. Там престоява поне час и пускам да се мие. Свети като нова, а е на година употреба и честичко се ползва (отядохме си на тиквички с нея). В същото време от точно този уред има много недоволни именно заради почистването на кошницата... На ръка сигурно ще е кошмар да се търка.
А това, че капакът заема място, не е проблем - що боклуци съм събрала, ще му разчистя място 😂

# 455
  • Мнения: 9 776
Привет!
Имам въпрос към собствениците на кукър Тефал. Реших да правя грис. Рецептата ми е хубава, от стара готварска книжка, сполучлива. Единственото, което промених е, че вместо с две чаши вода, разредих млякото с една. Така прецених, заради липсата на изпаряване на течност. Зачудих се коя програма да ползвам и цъкнах на ориз. Автоматично се показа време 9 минути и реших да  пробвам. След края на програмата изчаках малко, докато се отключи капака, отворих, наложи се да разбъркам, за да хомогенизирам сместта вътре. На гъстота беше добре, беше започнало да покафенява на места по дъното, но не бих казала залепнало, целият капак беше омазан. Къде сбърках? Предполагам, че програмата не е била подходящата. Коя да пробвам следващият път?
Да добавя. Имаше бучки грис. А бях разбъркала уж.

# 456
  • Paris, France
  • Мнения: 14 018
Почвам наред.

1. Ястията в иноксовата тенджера на инстант пот залепват ако не се сложи достатъчно вода. Може да се намаже с масло, да се облепи в кухненска хартия и тогава нищо не залепва. Инстант пот имат и тефлонирани тенджери, но не зная дали има за големия модел със запичащия капак. 6 литрови има. В тях не залепва нищо. Има ги в амазон.

2. За водата - в мултикукър с налягане се слага много, много малко вода. Ако я премерил точно, така че оризът да я поеме, няма да намериш и капка сос на дъното, но някои модели спират да работят ако водата свърши и температурата на дъното се покачи. За сърми меря ориза и ги заливан с двойно количество вода. Ако сложа чаша ориз, добавям 2 чаши вода. Не ги покрива, но парата ги сготвя. Натискам ги с чиния. На дъното остават 2-3 супени лъжици сос.

3. Мусака не бих пекла в кукър, защото сме 4 човека и парчетата ще са смешно малки. Правя готвена, с 500г кайма, която запържвам с лук, 750г картофи, домати, смелена целина и 200г вода. Ако сложа и 1-2 патладжана вътре, слагам 50-100мл вода максимум, защото патладжаните пускат. Всичко се сготвя от парата и равномерно, нищо, че не е имало вода до горе.

Боб, киснат 12 часа, заливан, колкото да е покрит, 1см отгоре, не повече. Ако слагам моркови, картофи, тиква, тиквички, зеле, нареждам отгоре, над боба, така че целият боб да е във вода, но другото не.

В херметик продуктите, които няма да поемат вода няма нужда да са потопени, дори частично. Само бобови, леща, нахут, накиснат ориз и зърнени, ей такива. Даже и житото се сготвя идеално на пара ако е киснато.

Не бих купувала капак за печене ако имам еърфрайър.  Нямам и пак не съм купила капак.

polin_a, трябва ти програма за каша, не за ориз, повечко вода за да не става на бучки. Ето рецепта за ИП:

https://www.pressure-cooker-recipes.com/recipes/semolina-with-milk/

Аз правя грос кашата в микровълновата. 100 пъти по-лесно и бързо е. В голяма купа за салата слагам грис и захар. На 1 чаша твърди съставки се слагат минимум 2.5 чаши течност. Може и 2, но не става на крем, а твърдо. Добавям 2 чаши мляко и чаша вода и с вилица разбърквам. Слагам за 5-6 минути на пълна мощност, вадя, бъркам с вилица, връщам и още 2 мин, вадя, бъркам. Ако течността е поета или има 1мм на ръба, вадя, покривал с чиния и чакам 3-5 минути да се досготви от поетата енергия и е готово. Така си правя соса бешамел, всички зърнени каши, тархана. 

Като студентка бързите ми закуски бяха пшеничен или царевичен грис, овесени ядки, тархана в миктовълновата и после добавят сирене. Всичко за 2 минути, не повече. Само царевични грос и steak cut oats ги киснех и даже сготвят веднъж от вечерта.

 https://youtu.be/q8eCa5mKfVw

После миеш само купичка 🌞, а не цяла тенджера.

# 457
  • Мнения: 9 776
Невена, благодаря за включването. Имам програма за каша и за миг се замислих дали пък да не пробвам там, но избрах ориз. Другият път на нея.
В МВ съм правила макарони една доза за синът ми, но все ми кипва, и съм се отказала. Може би съм оставяла за повечко минутки, не знам. А трябва за кратко и да се бърка, щом такъв е твоят опит.

# 458
  • Мнения: 2 564
Полина, за да не кипва в МВ слагай в по-дълбок съд.

# 459
  • Мнения: 9 776
Полина, за да не кипва в МВ слагай в по-дълбок съд.

Да, има логика. Ще пробвам. За бърза закуска ще ми върши работа
Благодаря!

# 460
  • Мнения: 90
Здравейте, доста четох по темите.. Не намирам отзиви за    
MultiCooker Crock-Pot Express CSC051X, 1000 W, 5.6 л, Готвене под налягане, Дигитален контрол, 8 програми, 4 режима на готвене.
Знаете ли с каква купа е? Бързо и хубаво ли приготвя?

# 461
  • Мнения: 5 139
До колкото съм чела американките има защо Крок пот да е емблема за слоукукъри. В това специализират хората, съответно мултикукърите им не са на нивото на Инстант пот-а.

# 462
  • Мнения: 90
В момента е 250 лв в Емаг /от 394/. А Инстант пот - за 240. Та си мисля, щом първоначалната му цена е толкова висока, може и да има защо. Естествено, не е задължително.

# 463
  • Мнения: 5 139
Прегледай някой-друго ревю в YouTube. Прекарвах дни там докато се спра на слоукукър Grinning

# 464
  • Мнения: 353
Здравейте! От много време чета и следя темата, много полезна информация споделяте! Чаках да излезе големият Instant Pot DUO CRISP + AIR FRYER на промоция и сега видях в БГ сайта, че е намален на 379,98 до 31.05.
Да се хвърлям ли, мисля, че цената е добра!?

Общи условия

Активация на акаунт