Шеф, мултиварка или както ние го наричаме КУКЪР - Тема 7

  • 59 023
  • 800
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 432
В тази тема обсъждаме функции, програми и марки на уреди, които се наричат мултикукър! Има ги огромно множество, на различни марки с различни функции


Някои уреди, които притежаваме, и техните функции.

Превод на възможностите на Sanyo-ECJ-HC100S-10-Cup-Micro-Computerized-Cooker



Steaming
Тази програма се използва за готвене на пара, варене на яйца на пара, също така може да пържете на нея.
Ако програмата се изключва, това ще значи,  че количеството на приготвената храна не е достатъчна за тази програма.
Опитайте на Quick

Regular 1час 05мин
Обикновен бял ориз, който предварително трябва да се измие. Също така може да се пекат леки кексове без плънки и бисквити, които не изискват препечена коричка.

Sushi
Програма за приготвяне на суши.
Прави ориза идеален за пълнени чушки, ако използвате готови чушки или пък чушките ви са меки и добре попарени.

Rinse-free
Подходяща за бланширан ориз или за такъв,  който не измиваме.

Мixed/sweet
Всякакъв вид ориз със зеленчуци или морски дарове

Brown 1час 25мин
Кафяв ориз.
Тази програма я използвам за всякакъв вид зърнена храна, като булгур, елда, коледната пшеница. Същата програма я използвам за кексове с пълнеж, по-тежките блатове за торта.

Quick 15 мин
Бърз режим, може да служи за запържване, омлет, качамак с отворен капак.Пържа картофи

Haiga
За особен покълнал ориз. Не знам как се ползва  

Soft
Тази програма е идеална за сутлияш.
Може да се използва за тези, които обичат ориза малко преварен.

Firm
Твърд, недоварен ориз.
Ориз за пълнене на пресни чушки, тиквички.
По принцип става за готвене  на ястия, където се изисква по- твърд, малко недоварен ориз

Porridge
Овесена каша с мляко. Тази програма позволява ястието да ври добре, равномерно около един час.
Аз я използвам в случая, когато бързам да сготвя, може и да се пържи на нея и да се правят кексове.

SLOW COOK HIGH
Готви бавно на висока температура.
Тази програма, вдига температурата на ястието докато заври, след това я сваля на 96 градуса.
Използвам я за много неща.
Месо, всякакъв вид гювеч, капама.
Рибена супа. Всичко, което искате да сготвите на бавен огън. Тази програма позволява да съхраним всички витамини в продуктите. И да се храним здравословно

SLOW COOK LOW  
SLOW COOK LOW е същото като SLOW COOK HIGH, само че готви два пъти по- бавно. Ако за горната програма, зада сготвите капама ще ви са нужни 3 часа, тази програма ще го сготви за 6, обаче резултатът е възхитителен

KEEP WAR 54 градуса
Програмата работи на затопляне, аз я използвам за правене на кисело мляко или сирене.
Саньото има забавен старт до 24 часа.

Уредът е от Америка, а там както знаем е 110W, ще имате нужда от Адаптор 220/110V 1000T
Може да си го купите тук:
http://www.tpetrov.com/search.php?prod=%D0%90%D0%B4%D0%B0%D0%BF% … +220%2F110V+1000T


Превод на възможностите на Morphy Richards 48810 Intellichef Silver



1. Rice / Pasta - за варене на ориз и макарони 40-50 минути

2. Rice / Pasta Express - за бързо варене  на ориз и макарони 30-40 минути

3, Boil - за варене, бланширане, препоръчително време- 10 минути, но може да се променя от 5 минути до 30 минути

4. Steam - за готвене на пара, препоръчителни времена:
    - риба - 20 минути
    - месо - 30 минути
    - зеленчуци - 20 минути
времето може да се променя от 5 минути до 2 часа

5. Fry - за пържене, препоръчително време 42 минути, но може да се променя от 5 минути до 1 час

6. Bake - за печене, 45 минути е и не може да бъде променяно времето

7. Stew / Slow cook - за задушаване и бавно готвене- ако се зададе време от 1 до 4 часа, задушава, ако се зададе от 5 до 10 часа, готви бавно

8. Reheat - за претопляне, препоръчително време 25 минути, може да бъде изменяно от 8 минути до 25 минути

9. Keep warm - за поддържане на топлината до 2 часа

Има забавен старт до 24 часа.

Превод на възможностите на Olla GM D


Horno-Готвене на фурна

Guisados sopas-готвене на яхнии и супи

Alta presion-варене с високо налягане

Bosa presion- варене с ниско налягане

Legumlres-варене на зеленчуци

Pollo carne-варене на  месо

Cocina-обикновено готвене

Plancha- Скара
В новата версия на Олла можеш сам да променяш температурата на готвеното, има и допълнителен капак за запичане отгоре.
Ето и една Таблица,  която ще е полезна за всички
http://picbg.net/pic.php?u=53273XqJ9f&i=789524

Превод на възможностите на TORINO MULTI-COOKER

Fry-Тази програма освен фри може да се ползва за пържене на зеленчуци и месо, също така може да се ползва за печенее, ако искате кексът да е по-препечен
 
Steam / Stew-тази е за готвене на пара, също така и за приготвяне на яхния.
 
Cook rice- за варене на ориз и макарони,
 
Bake- тази е за кекс, също така може да се ползва за запържване, ако fry е много силна
 
Quick cook- тази программа е за бързо готвене, по принцип бях я използвала за готвене на супа, но също така може да се използва за бързо варене  на ориз и макарони
 
Reheat – това е програма за притопляне, но може да се използва като SLOW COOK LOW.
 
Keep warm- поддържа топлината на ястията, но може да се използва за приготвяне на сирене и кисело мляко.
 
Cook porridge- програмата е създадена за приготвяне на овесена каша, може да се използва и за друг тип варива
Също така има осбственици на
Делимано
Тефал
Филипс
Нео
Също така марките на Лидъл, Карфур.


Тук публикуваме рецептите сготвени в кукъра  Grinning


Така започна всичко:
Тема №1
Тема №2
[url=http://old.bg-mamma.com/?topic=807306;topicrefid=20]Тема №3

Тема №4
Тема №5
Тема №6

Бъдете здрави Flowers Four Leaf Clover

# 1
  • Paris, France
  • Мнения: 13 878
Goldeva, 💐 за новата тема и дано да е изпълнена с доволни от вкусотиите.

И за да не е само спам, в сайта на Cecotec Olla GM H deluxe е намалена на 95 евра. 6 литрова и 1000W. Максимален обем храна 4 литра може да сготви. Вдига налягане сравнително бързо, за около 10-12 минути при пълна тенджера  Има налягане, избор на налягане с 4 или 5 нива, множество програми без налягане като:

1.Ферментация на кисело мляко и тесто и могат да се сипват направо в купата без нужда от поставкаа или предварително поставянене в други съдове.

2. Пържене в много мазнина с избор на температура  максимална 200 или 220°. Реалната максимална е около 190°С според мене

3. Печене на кекс и хляб  месо  зеленчуци, дебели омлети с избор на температура. Може да се закупи допълнителен, запичащ капак, така че ястието да не се обръща. Може да изпече цяло пише около 1-1.200кг.

4. Бавно готвене, като има възможност за закупуване на обособен  глинен, гледжосан съд за тази програма.

5. Теглене на продуктите, които се слагат вътре, макар, че теглилката е леко неточна.

6. Обособена програма за макаронени и ори (с налягане).

7. Запържване

Вътрешният съд е с тефлоноподобно, керамично  покритие и влиза в миялна. Възможност за закупуване на иноксов съд за готвене. Вътрешния капак е от инокс. Парата се вади лесно и не се пипа клапана, така че изгаряне е невъзможно. 15 степени на защита. Избор на температура с увеличаване и намаляване на по 10°С. Има гласови команди на английски, френски, испански и някакви други езици. За цената е идеален кукър, който прави всичко, както с налягане, така и без, което производителят твърди, че прави и прави всичко добре. Най-пълния, като функции, уред на пазара.

Ако вече имате кукър без налягане и сте много доволни, искате да пробвате функции с налягане, но не сте сигурни, че ще ги ползвате, това е вашият уред!

Негативи могат да бъдат:

1. Липса на сервиз наблизо  ако уредът се развали.

2. Много надписи на испански ако не си падате по чужди езици.

3. Купите нямат дръжки

4. Капакът се сваля напълно и трябва ръката да е свободна. Не става с натискане на копче със свободен пръст.

Други кусури не му намирам.

https://www.storececotec.fr/fr/robots-de-cuisine/635-autocuiseur-gm-h-deluxe.html

Това е Olla H, същите програми и налягане, само дето има различен екран, няма функция теглене и вътрешният капак е алуминиев:

https://www.storececotec.fr/fr/robots-de-cuisine/636-autocuiseur-gm-h.html

Капакът за печене към тях, който се купува отделно и пасва на всички 6 литрови кукъри с налягане като Instant pot, Cookeo, Silvercrest, но и на някои 5 литрови като Robusta La mamma:

https://www.storececotec.fr/fr/robots-de-cuisine/589-tete-de-fou … tocuiseur-gm.html

# 2
  • Мнения: 98
Няма надписи на испански всъщност, освен отгоре да пояснява как е отворена и затворена клапата, те са на испански и английски. Останалото са картинки и глас.
И аз намирах за недостатък, че капакът се сваля, обаче взе да ми харесва, защото има вода по него, като се вдигне, и веднага може да се излее в мивката, а не да тече по улея и после да бършеш и улея.

Програмите са турбо, налягане, на пара, къкрене (което е с налягане), бавно готвене, poach не го разбрах какво е, консервиране, ферментация, хляб, десерт, ориз, паста, грил, соте, пържене, печене. Има и еко възможност, пести до 50% при температура под 140 градуса май беше. Отложен старт и подгряване, което на мен не ми харесва, че няма предварително изключване на подгряването.
Чета, че французойките много го тачат, щото бил с повече функции и по-добър от кокеото, което е 3 пъти по-скъпо. Също от тях знам, че в сдискаунт има капак за запичане за 27 евро.
Вътрешното покритие изглежда много добро. На повечето програми може да се регулира и времето, и температурата. Везната някъде срещах, че се калибрирала, не съм стигала дотам.

# 3
  • Paris, France
  • Мнения: 13 878
Нямам никакво място на плота за капака, а и като отворя капака на моята, водата изтича в специално отделение отзад и нищо не капе и тече по плота. Повечето модели на Cookeo също имат такова отделение за вода и наоколо е доста по чисто и прегледно. Тук е показано отделението:

https://m.youtube.com/watch?v=5Y_9I8V7P_c

Ето тук е показано отделението за вода на моята Robusta La mamma на 1:50:

https://m.youtube.com/watch?v=jn10Fqw-4QI

Poach е варене, като за яйца.

Подгряването след края на програмата може и да може да се изключи. На Instant pot това става с натискане на бутона Menu 2 пъти непосредствено преди натискането на Start за да започне програмата, но не гарантирам, че ще се получи с Olla GM. Може ви бутоните GM да върши тази работа????? Платките им са силно подобни. Подгряването и на мене ми е досадно, но се научих да го изключвам с бутона меню. Може да се пробва. С Cookeo и всичките му подобни като Tefal Cook4me, Krups Cook4me не става номера.

А Cookeo не е лош, но много хора купуват подобни уреди за деца студенти или живеещи по квартири и тавани и им се иска да имат по-високи температури и възможности за печене и пържене, които Сookeo за западноевропейските пазари няма. Продавания в Русия Cook4me пече, но прегаря.

Жалко, че няма корпуса на Cookeo с температурите и възможностите на Olla GM.

Cookeo вдига до 160°, а Olla GM до около 190°, 200° според производителя.

# 4
  • Мнения: 98
То и Олата има улей за вода, който се върти около гърнето и нищо не излиза навън. Просто е по-лесно да изсипя капака направо в мивката, отколкото да се събира водата в улея.
Иначе на екрана свети обикновено температурата, сигурно при програми, при които може да се регулира. Другото, което ми харесва, е, че отброява времето и винаги знаеш колко време остава. Доста от МК нямат отброяване на времето.

# 5
  • Varna
  • Мнения: 2 592
Благодаря за новата тема! 

# 6
  • Мнения: 98
За Олата, както и за всички херметици сигурно. Днес опитах да пусна нещо на фурна, беше зададена температура 180 градуса, оставих я така, сложих време 30 минути.  Чаках, чаках, изобщо не мръднаха тия 30 минути, а храната вътре кипеше и водата извря, та спрях всичко.
В указанията пише, че трябва да се остави клапата за налягане а дори капакът отворен при тая програма. Аз го поставих върху гърнето, но на позиция отворен, да не би това да е причината?
То на първо четене функция фурна е кипяща тенджера, кекс на колко градуса се прави вътре?

# 7
  • Мнения: 2 166
За да запичаш ти трябва запичащ капак, който се продава отделно. С капака за налягане няма как да пече.

# 8
  • Мнения: 98
Знам това, питах как става печенето, а не запичането. Кукърът има програма фурна и на тая програма без запичащ капак как се пече с неговия си капак - отворен капак, затворен капак с отворена клапа, съвсем без капак? На колко градуса?
Хората правят кексове без запичащ капак, като ги обръщат по някое време. Ето такъв кекс на колко градуса се пече и как трябва да е капакът?

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 1 042
Аз съм с Ронсън Робо Шеф, под налягане, но ще следя.

# 10
  • Paris, France
  • Мнения: 13 878
Знам това, питах как става печенето, а не запичането. Кукърът има програма фурна и на тая програма без запичащ капак как се пече с неговия си капак - отворен капак, затворен капак с отворена клапа, съвсем без капак? На колко градуса?
Хората правят кексове без запичащ капак, като ги обръщат по някое време. Ето такъв кекс на колко градуса се пече и как трябва да е капакът?

В Olla GM се пече със затворен капак и задължително отворена клапа.

За температурите - виждала съм рецепти за 120°, 130°, но и една за чийзкейк на 200°. Чийзкейкът се пече в оригиналната рецепта дълго, час и на ниска температура във фурна и в кукър би трябвало температурата да е още по-ниска, а времето по-дълго, като в машина за хляб, защото реотанът не само е близо до дъното, ами направо опира в него. Аз бих пекла на най-ниската възможна температура. Ето го в Olla GM:

https://www.ollasgm.com/cheesecake-salada-en-olla-gm/

Съседка го беше правила и излезе прегорял и отвратителен.

Напиши в търсачка receta Olla GM bizcocho и ще ти излязат доста рецепти за кексове. Вместо bizcocho може да пишеш cheesecake, pastel, bolo, tortilla и излизат доста рецепти.

Моят кукър няма избор на температура при печене, но с натискане на бутона за изкарване на пара мога да я увеличавам. Играх си няколко пъти и спрях. Правя Само няколко печени неща в кукъра и ги пека около 50-70 минути.

1. Кекс с карамел и ябълки и круши, като увеличавам продуктите с една трета, защото дъното на кукъра  ми е по-широко от кукъра, за който е предвидена и затова пека 1 час вместо 45 мин. Слагам и една две ябълки на кубчета в тестото, че иначе става сух. Рецептата:

http://delicook.simeo.tm.fr/fr/desserts/gateau-renverse-pommes-caramelisees.html
Съседката ми я прави в  Olla GM modelo F за 45 минути на 120-1130°С, като не увеличава продуктите.

2. Суфле с яйца и цедено кисело мляко, творог,  десен fromage blanc,  като слагам 750гр мляко и 5 малки яйца и увеличавам всичко останало с една трета. Пека 70° и изключвам без да отварям капака. Вадя на следващия ден. Това за да не падне в средата. Супер се получава. Добавям малини и ягоди понякога.

https://m.povar.ru/recipes/tvorojnoe_sufle_v_multivarke-32175.html

В GM modelo F се пече 60мин на 120° и се оставя още поне 2 часа вътре.

Остатъците от макаронени ги смесвам със запържени зеленчуци на малки парченца, като чушка  лук, тиквички, брой или, зеле и с разбити яйца, сирене, сметана и пека 1 час. Същото в Оля ГМ.

В началото слагах под газовия грил и даже обръщах, но от 8 години изобщо не ме бърка и сервирам с бледа горна кора, обикновено с дъното нагоре.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 631
Здравейт:grinning:! Скоро купихме еърфрайър и стана най-използвания кухненски уред. Но понеже трябва и малко по-течна храна от време на време, съм решила да взема кукър с налягане, като се чудя между Инстант пот дуо и Olla Gm H.

За Olla четох доста отрицателни мнения, че давал дефекти в по-старите теми 2017-2018г. Незнам дали все още е валидно.

Иска ми се да взема и запичащ капак, защото предпочитаме  храната печена и Незнам дали ще е удобно да местя от пота във фурна или фраера.

Ако поръчам ИП дуо само капак на Оля ли е вариант? Продават ли се и други?

ИП Крисп не ми се купува, първо че го няма и второ е доста по-скъп от дуо.

# 12
  • Paris, France
  • Мнения: 13 878
Капакът за печене на Olla GM пасва на Instant pot и май всички останали мултикукъри с размер на купата 5-6 литра.

Olla GM H има повече програми без налягане, но ако няма да ги ползвате Instant pot duo има хубава, иноксова купа.

Нямам Air fry, но редовно минавам месо и твърди зеленчуци на пара, под налягане в килъра и после ги мятам във фурната да направят кора. Местенето не е сложно и не отнема време, та след като имате air fry не знам дали ще ви трябва и запича капак. Обяснявам защо - когато се пече с капака, на дъното не трябва да има много течност. Ако сте вадили нещо жилави, петел, примерно, пак трябва:

1. Да го извадите и сложите в друга купа на решетката за да го прочете с капака. Което означава покупка на втора купа (Което е добра идея) или купуване на пакет с две купи.

2. Да го извадите, да излезете голяма част от водата да забършете външната част на тенджерата, защото иначе цапа вътрешността, да сложите решетката и да върнете пилето на нея.

Същото се отнася за парчета месо,крилца, картофи итн.

Тенджерата след готвене е гореща и няма дръжки (моята има). Ваденето и,когато е пълна и гореща хич не е лесна работа. Струва ми се по-късно и удачно местенето в еърфрай на парчетата храна, но нека и други се изкажат.

Капакът на Оля май не духа въздух, а само грее и кората не става равномерна.

В резюме:

1.  За готвене на течна храна и на пара, стерилизиране на материали като бебешки биберони, приставки от електрическа пила , клещи и избутвачи 🥳🤐  IP е предостатъчен и идва с иноксова, качествена купа. Има и сервиз в България.

2. Olla GM е истински мултикукър с много възможности като печене на кекс и хляб (които не стават в airfry). Има и възможност за закупуване на втора купа, иноксова купа, капак, допълнително.

3. Капакът няма да избяга и може да се поръча винаги допълнително.

кристина@, разгледай сайтовете за уреди втора употреба! Много хора си поръчват капаци и втори купи, установяват, че не им трябват и ги продават на половин цена, някои неотваряни!

А дефект може да даде всеки подобен уред. След 2 седмици моят нултикукър има 9 годишнина и още работи като пушка, а купата е като нова след изтезания в миляна.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 631
Nevena, както винаги полезна Simple Smile Благодаря ти! Flowers Hibiscus

Направо поръчвам IP, ще ползвам основно налягането, а ако се наложи ще поръчам отделно капак по-нататък.

Аз направо се родих с моя airfryer! Няма такъв кеф! Единствения недостатък е, че за 4 човека, от които 2-ма големи мъже, се налага по няколко пъти да го зареждам за вечеря, ако правя месо и гарнитура например.
Така че IP смятам да го ползвам основно за гарнитури (ориз, картофи, някой манджоляк от време на време и супи), а месото да се пече на AF.

Например вчера правих картофи соте - сварих първо в тенджера на котлона, после метнах в AF овкусени със сол, чесън на прах, черен пипер, малко галета и зехтин ръснах. Пекох 5 мин на 205o, обърнах и после още 5 мин.  Извадих, сложих копър и масло - станаха уникални. Тази вечер пак ще ги направя, само че покрай едни спеър рибс.

# 14
  • Paris, France
  • Мнения: 13 878
kristina@, само да те предупредя, че IP дуо имат 3 размера - 3, 6 и 8 литров, та внимавай да не вземеш 3 литровия, че и за индивидуална порция на някой от мъжовете няма да стигне! 🥳

За ориз - аз си ползвам обикновена оризоварка. Мислех, че кукърът ще я замени, но е обемен, а и като правя ориз, обикновено го правя към манджуляк, който се готви в кукъра. Та седи и тя на плота. В нея правя и броколи на пара заедно с ориза или ситно нарязани зеленчуци, а в кукъра картофи, цвекло, карфиол на пара, че им трябва повече време.

Ако имаш време, разкажи какъв е твоя еърфрай и какво готвиш в него. Като купувахме микровълнова миналата година гледах един Самсунг с функция еърфрай, но нямаше мнения за него, та се отказах. ,Какъв е твоя и бърка ли храната или няма бъркалка?

Общи условия

Активация на акаунт