Нова измама в OLX! Внимавайте!!!

  • 25 469
  • 116
  •   1
Отговори
  • Мнения: 142
Здравейте. Днес за малко да стана жертва на измамници през OLX /както и на пилешки си мозък /.
Бях публикувала обява за детско яке. Писаха ми на вайбър със стандартните въпроси за състояние и тн. След това казаха, че я искат и ще си направят заявка с куриер. Получих линк за наредена сума
и наивницата в мен си попълни данните. Започнаха да идват съобщения за опит за разплащане и веднага блокирах картата си. Бяха се опитали да платят в сайта на Asos три поръчки на обща стойност над 600 лв, но при липса на оторизационен код парите се връщат веднага. Признавам, че се притесних, а след това и се почувствах адски глупаво. За щастие нямам усвоена сума, но реших да споделя и надявам се да предпазя някой бъдещ потърпевш.

# 1
  • Мнения: 745
И на мен ми се случи същото преди няколко седмици.Веднага докладвах на съпорта на ОЛХ , пратих снимка на екрана с кореспонденцията и профила на измамника моментално беше изтрит. ОЛХ имат написани предупреждения ,че на платформата им не се извършват разплащания.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 563
Абсолютно същото ми се случи вчера. Комуникация по вайбър, разпитаха малко за продукта, който продавам и казаха, че ще го купят. Твърдяха, че изпращането чрез ОЛХ доставка било по-сигурно. Изпратиха ми линк да въведа абсолютно всички детайли на банковата си карта уж за да си получа парите като постоянно ме питаха дали съм ги получила и защо се бавя. Не съм въвеждала нищо. Свързах се OLX при което ми отговориха, че нямат такава практика да се плаща през сайта и в никакъв случай да не си въвеждам банковите детайли в някакви съмнителни сайтове. Помолиха ме да им изпратя линка, който ми бяха изпратили, както и телефонния номер на лицето, което ми пише

# 3
  • Мнения: 12 755
Най-сигурното според мен си остава наложен платеж при доставка с куриерска фирма, само че тогава трябва да си помислите и за разходите, които се дължат на куриерската фирма за наложен платеж, освен цената на доставката. Всичко освен цената на якето трябва да е за сметка на получателя.
Ние така доставяме стоки на клиенти и не е имало никога недоразумение. "По-лесните" начини ги забравяте. Wink

# 4
  • Мнения: 235
И моя приятелка скоро ми разказа, че нещо подобно се е случило в ОЛХ.

# 5
  • София
  • Мнения: 4 548
Аз нещо не разбрах. Нали вие сте продавачът. За какво си вписвате данните от картата? Нали на вас ще плащат, а не вие на тях?

# 6
  • Мнения: X
Аз нещо не разбрах. Нали вие сте продавачът. За какво си вписвате данните от картата? Нали на вас ще плащат, а не вие на тях?
защото ги будалкат,че данните от картата са им нужни,за да им платят за стоката по картата. Пари по карта се връщат /превеждат само,ако преди това си платил към доставчик с тази карта,иначе се иска номер на банкова сметка. Като в случая нямам предвид олх,там няма такава политика и практика.

# 7
  • Мнения: 142
Аз нещо не разбрах. Нали вие сте продавачът. За какво си вписвате данните от картата? Нали на вас ще плащат, а не вие на тях?
Както казах,, с помощта на пилешкия си мозък,,. Изобщо не се замислих в първия момент, следвах линка и....

# 8
  • Мнения: 2 081
Тази измама в ОЛХ я даваха по ТВ преди няколко седмици .

# 9
  • Перник
  • Мнения: 2 265
На мен също преди малко ми се струва, че се опитаха да ме измамят. Не се вързах де и то само защото онзи ден видях и прочетох тази тема. Ужасни хора има! Това е профилът и във вайбър, надявам се да съм полезна на някой друг.

Също ми наораеи впечатление, че и номерът не е български.

# 10
  • Мнения: 4 144
На снимката на авторката на темата, също имаше написано нещо на руски език. Явно измамниците са от тази или близка до тази държава.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 159
Една Мария ми писа вчера, дали съм знаела как се продава с ОЛХ шипинг. Побъбрихме си, пусна скрийншот уж от секция помощ, но с няколко думи дето не бяха много ОК, като развален български. После линк ми прати, да съм си дадяла данните на картата. Сиктирдосах я и я блокирах, но човек спокойно може да се подведе.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 563
На мен ми писаха от бг номер



И ето това ми изпрати, как уж ставала доставката

# 13
  • Мнения: 235
Като знаем, че е измама... Да вземем да се побъзикаме с тях...ако ми пишат,ще си измисля някакви произволни числа за банкова сметка... Или ще им кажа, че няма проблем, знам как се изпраща с ОЛХ, много пъти съм го правила

# 14
  • Мнения: 283
И на мен ми се случи същото. За щастие нямах пари в картата и се усетих на време.  Докладвах ги.

# 15
  • Мнения: X




И мен ме пробваха,докладвах ги в олх,по начина на писане си личи,че имат нещо руско в превода.

# 16
  • Мнения: 528
Да, руснаци са. Днес се пробваха и при мен. Накрая им казах довиждане и ми написаха - пошла нахуй.  Блокирах ги веднага. Но заваляха смс-и с някви кодове, също и 10тина обаждания от Русия имах, но не вдигнах. Явно са опитвали нещо да плащат. Странното е, че и тази сутрин ми хакнаха нетфликс профила и gmail  профила, пишеше, че е влизано от Саудитска арабия, съответно сменях пароли. Съвпадението е, че в един ден се случва всичко това. За всеки случай си прехвърлих средствата от разплащателната сметка към друга, за да ми е по-спокойно известно време.

# 17
  • Мнения: 2 081
Вариант е да не си пишете тел.номер в ОЛХ . Аз от години не си го давам по други причини .

# 18
  • Мнения: 4 144
Това с телефона е решение.

# 19
  • Мнения: 745
И аз си скривам телефона, само съобщения в Олх.

# 20
  • Мнения: 4 144
На някоя от обявите, които съм публикувала има цифри до телефона, сякаш някой е звънял(?), а не е. Или има друг смисъл този телефон там.

# 21
  • Мнения: 27
Ето още един профил:

# 22
  • Мнения: 2 373
Току що се опитаха да ме измамят, но бях чела темата тук. Ето го профила


Значи действат през viber.
 BonniBonn цифрите до телефончето показват колко човека са гледали номера, а не колко са звъняли:)

# 23
  • София
  • Мнения: 971
Не е само по вайбър, момичета. Плъзнали са и по WhatsApp.

# 24
# 25
  • Мнения: 63
Поредният профил на измамниците,аз не мога да разбера толкова ли е трудно да се проследи и прекрати това нещо?

Последна редакция: ср, 14 апр 2021, 16:12 от Vergini

# 26
  • Мнения: 886
Снощи и аз бях засегната от този нов вид измама.
Добре, че бях чела темата и веднага се усетих.

Последна редакция: пт, 23 апр 2021, 10:06 от boroboro

# 27
  • Мнения: 2 481


И  при мен пробваха... Явно на снимки и на имена са все различни. Искаха ми банковата сметка да ми преведат пари. Получих и имейл че имам превод , и за транспортната фирма аз трябваше да прехвърля пари, да съм ги пратила, да съм снимала и тем подобни...
Писах че се отказвам.

# 28
  • Мнения: 23


И  при мен пробваха... Явно на снимки и на имена са все различни. Искаха ми банковата сметка да ми преведат пари. Получих и имейл че имам превод , и за транспортната фирма аз трябваше да прехвърля пари, да съм ги пратила, да съм снимала и тем подобни...
Писах че се отказвам.

Здравейте!Днес се пробваха и при мен от същият номер,същата снимка.Усъмних се още като не успяха да кажат с коя куриерска фирма ще изпращаме,бил частен куриер...Комуникацията водят на английски език. Когато ми поискаха имейл и им казах,че не им е нужен,за да направят плащането,спряха да пишат.

# 29
  • Мнения: 3
И на мен ми се случи ето и снимки и чата ни

# 30
  • Мнения: 4 144
Някой има ли мейл или телефон на ОLX и би ли ми го дал, за да им сигнализирам за нещо. Не успявам да открия в приложението.

# 31
  • Варна
  • Мнения: 563
Нямат тел, пишете им е-майл, много бързо отговарят
Някой има ли мейл или телефон на ОLX и би ли ми го дал, за да им сигнализирам за нещо. Не успявам да открия в приложението.

# 32
  • Мнения: 540
су[/img]
Днес  мен се опитаха  да ме измамят !!Но още с първите думи разбрах че нещо не е наред.Съмнението 🤔дойде от там че ми писаха на вайбър.  След 20мин върнах отговор и помолих да ми напишат адрес за доставка в OLX и всичко приключи ни вопъл ни стон😎.Обади ми се някакъв любезен мъж дори ми описа любимата си соято била доста по висока от него да же го и биела 😁.След като приключи разговора 10мин.по късно ми прати снимки и тогава вече бях напълно на ясно че нещо не е наред . Ето и малко снимки.




Днес просто бях потресена от случилото се ☹.Гледах снимките и не мога да проумея как може да има такива хора.

# 33
  • Мнения: 4 144
Нямат тел, пишете им е-майл, много бързо отговарят
Някой има ли мейл или телефон на ОLX и би ли ми го дал, за да им сигнализирам за нещо. Не успявам да открия в приложението.
Може ли мейл ?

# 34
  • Варна
  • Мнения: 563
В самия сайт има форма да им се пише или да се започне чат

Нямат тел, пишете им е-майл, много бързо отговарят
Някой има ли мейл или телефон на ОLX и би ли ми го дал, за да им сигнализирам за нещо. Не успявам да открия в приложението.
Може ли мейл ?

# 35
# 36
  • Мнения: 4 144
Благодаря ви!

# 37
  • Мнения: 886

Ето още една се пробва...

# 38
  • София
  • Мнения: 1 714
Ха, и баща ми е получил същото съобщение!

# 39
# 40
  • Мнения: 1 750
Още един ентусиаст с гугъл....
„Добре, интересувам се от покупката. Бих искал да закупя доставка от olx, alo или bazar. Ще платя предварително. Доставка и куриер също плащат. За мен по този начин е много по-лесно, отколкото наложен платеж. Процедурата е възможно най-проста, създавам заявление в bazar, попълвам всичките си данни (адрес, телефон и др.) След това плащам стоките, след плащането ми bazar дава заявка за получаване на пари в брой, Аз ви го отстъпвам, получавате плащането, след което bazar ще ви се обади. И ще имате два избора или да изчакате куриера, или те ще ви изпратят платената от мен фактура и вие ще изпратите стоките сами.”

# 41
  • Мнения: 2

На мен ми писаха от този профил. След кано написах, че ми изглежда, като измама и няма да стане, махнаха снимката.
Искаха да ми платят чрез PayPal и куриер щял да дойде до вкъщи, за да я вземе и да я доставят до Букурещ.

# 42
  • Мнения: 36
И мен днес се опитаха да ме измамят. Подадох сигнал и в олх и в базар.бг, обявата ми е публикувана в базар, а те ми говореха за олх куриер, това ми беше една от първите сигнални лампи, заедно с неправилния словоред. Ама въпросът ми е в коя институция може да се подаде сигнал за това? И има ли смисъл.... Не вярвам да е толкова трудно да се доберът до хората зад телефонните номера.. Намерих този сайт, но пък не намирам опция за сигнал в него http://www.cybercrime.bg/bg

# 43
  • Мнения: 594
Преди доста години съм пускала сигнал за компютърно престъпление до ГДБОП и ми отговориха много бързо, но ставаше въпрос за дете.
Сега обаче и аз не виждам къде в сайта да сигнализирате.
Пробвайте тук през обратната връзка или директно на мейла:
https://www.gdbop.bg/bg/contacts

# 44
  • Мнения: 36
Благодаря, iknik. То дефакто обратната връзка мисля е подаването на сигнал. Подадох сигнал, макар и да не се вързах на измамата, но много хора са се упарили.
А също намерих и това https://bnr.bg/post/101419991

# 45
  • Мнения: 15 356
Ето това беше при мен днес




И като отвориш линка -номер на карта и т.н.
Дано се разчуе,аз не знаех за тази измама ,така или иначе не съм си дала никакви данни,но се ядосах че се занимавах да правя още снимки и клипче на въпросната играчка .

Последна редакция: пн, 19 юли 2021, 01:08 от Bobchita

# 46
  • Мнения: 1
Привет, при положение, че съм отворила линка, но не съм въвеждала банкови данни, имам ли основание да се притеснявам?

# 47
# 48
  • Мнения: 310
Продължават! Пазете се!!!!

# 49
  • Мнения: 1
Това е от днес при мен
Схемата е абсолютно същата😔

# 50
  • Варна
  • Мнения: 4
Пазете се - схемата е една и съща:

# 51
  • Мнения: 1
На мен също преди малко ми се струва, че се опитаха да ме измамят. Не се вързах де и то само защото онзи ден видях и прочетох тази тема. Ужасни хора има! Това е профилът и във вайбър, надявам се да съм полезна на някой друг.

Също ми наораеи впечатление, че и номерът не е български.

# 52
  • Мнения: 335
Пазете се - схемата е една и съща:
И продължава още. Същия ми писа и на мен. Писах на ОЛХ- а, да видим дали ще има ефект.

# 53
  • Мнения: 1
Благодаря ви , че сте споделили за тази измама! Току що и мен се опитаха да ме измамят и вероятно щях да се поддам, ако не бях прочела вашите коментари. Контакт по вайбър, снимка на услугата OLX доставка и т.н.



Пазете се!

# 54
  • Мнения: 1
Много са хитри. Опитаха се да ме метнат. Пращат следния линк: https://olx.bg-onepaym.cc/product/4289352571/money (който в момента води единствено към олх, но преди беше активен).
От там искат всичките данни на картата + текущо салдо и всякакви съмнителни детайли.
Украинци са. Този телефон се свърза с мен за обява в ОЛХ: +380 96 582 5396

Схемата е следната: пращат ви линк да си дадете данните. Не се замисляте, давате ги. Получавате СМС с код, вие пропускате да видите детайлите от кода (къде се опитват да плащат, валутата и сумата), и въвеждате кода. Те от другата страна взимат кода и го въвеждат в системата, където правят плащане.
(Ако се усъмните и вече сте въвели код, за да не им давате време да плащат докато си замразите картата и се свържете с банката, вкарайте кода няколко пъти, така от другата страна ще ви пратят няколко СМС-а, и хитреците ще се объркат кой код за какво е, ще пускат нови плащания и няма да им се получи схемата.)

Пускайте сигнали в полицията.

Ако си дадете данните на картата, усъмните се и след това дойдете във форума и прочетете коментарите тук, няма какво повече да се съмнявате, опитват се да ви измамят. Веднага си замразете картата, обадете се в обслужващата банка да спрат дигитализациите, и си преиздайте картата задължително. Въпреки, че за плащанията повечето сайтове пращат СМС код, много сайтове все още не го правят, и даже и няма да получите СМС като си пазаруват с картата ви.

Ако искате да ги бъзикате, като ви пратят линка, горе вдясно на браузъра кликнете на трите точки, отидете на Developer Tools, и от там можете да се бъзикате с кода им. Stuck Out Tongue Closed Eyes

Сполай Ви Simple Smile

# 55
  • Мнения: 1
Днес също за малко да станем жертва на измамници в OLX
Внимавайте с този номер
+380 965 825 396
Името беше Снежана със снимка на 20 годишно  момиче. Бяха настоятелни чрез куриер като "Уж" ще направят превод аз да се съглася почти веднага .След като им отказах веднага им изчезна снимката на профила и вече не бяха он-лайн.
Внимавайте много не давайте номер на карта никъде.Измамници питат стоката запазена ли е уж за град Пловдив им трябва.

# 56
  • Мнения: 5
Днес пуснах обява и ми писа съмнителен женски профил в WhatsApp, като искаше веднага да купи предлаган от мен продукт на стойност 1400 лв. Усъмних се, тъй като не говори перфектен български и телефонния код е +357, а снимката - привидно фалшива. Проверих в Google за измами в Olx и попаднах на тази тема, за което благодаря на всички ви. Прилагам и снимки с комуникацията.

 

Последна редакция: сб, 12 фев 2022, 08:03 от AnMary

# 57
  • Мнения: 22 853
Наскоро и мен се опитаха да ме “метнат”, но вече бях запозната.Като не реагирах, махнаха снимката от профила.Името е Снежана.

# 58
  • Мнения: 33
Здравейте,
Благодаря за всички мнения и снимки. Стори ми се странно и на мен тази сложна схема с доставката и проверих тук. Същата схема.

# 59
  • Мнения: 268
Здравейте, благодаря за темата и предупреждението.

Преди време пуснах обява с която продавах един стол - веднага ми писа една жена по вайбър - и без да ме разпитва много ме попита може ли да уреди olx доставка - аз не знаех какво е това - и я помолих да се чуем за да ми обясни - но тя каза че това няма как да стане понеже е глухоняма. И ми прати линк с инструкции как работи olx доставката. Както и да е не продължих комуникацията с нея.
Наскоро пуснах обява за друго нещо - и о изненада отново същото момиче ми пише 2-3 часа след като съм пуснала обявата, че иска да купи стоката и може ли да уреди олх доставка. Бях запомнила снимката на профила и и нещо ми светна. Разрових се в интернет за олх доставка и попаднах на тази тема. Сега ще и отговоря и ще продължа комуникацията и ако ми прати линк ще публикувам тук името и снимката и.

ПС: След като се съгласих на "OLX доставката" последва точно инструкцията, че трябва да си предоставя номера на картата.

Последна редакция: пн, 09 май 2022, 12:41 от presiana78

# 60
  • Мнения: 819
Добавям още един измамник. В whatsapp  и viber е с различни имена.

# 61
  • Мнения: 8 520
Добавам нов номер на измамника-087 7210132
 В олх са се опитали преди 10 Мин да преметнат братовчетка ми
Дръпнали са и пари от картата.Имате ли познати на които са им взели пари .Тя е в шок и не знае какво да прави.За сега е блокирала карта .Сумата не е малка

# 62
  • Мнения: 2 481
Добавам нов номер на измамника-087 7210132
 В олх са се опитали преди 10 Мин да преметнат братовчетка ми
Дръпнали са и пари от картата.Имате ли познати на които са им взели пари .Тя е в шок и не знае какво да прави.За сега е блокирала карта .Сумата не е малка
Ужас.
Значи все пак, някои хора им се връзват.
Трябва да се разпространи и в медиите, ние тук само си пишем.....
Мислех, че няма толкоз доверчиви...
Да сигнализира в полицията, то вече и да е блокирара картата, те като са ги дръпнали ..
Може от банката да го проследят кой е, от къде е , на къде е превода

# 63
  • Мнения: 8 520
Добавам нов номер на измамника-087 7210132
 В олх са се опитали преди 10 Мин да преметнат братовчетка ми
Дръпнали са и пари от картата.Имате ли познати на които са им взели пари .Тя е в шок и не знае какво да прави.За сега е блокирала карта .Сумата не е малка
Ужас.
Значи все пак, някои хора им се връзват.
Трябва да се разпространи и в медиите, ние тук само си пишем.....
Мислех, че няма толкоз доверчиви...
Да сигнализира в полицията, то вече и да е блокирара картата, те като са ги дръпнали ..
Може от банката да го проследят кой е, от къде е , на къде е превода
Тя се е обадила и ма 112. Утре ще отиде до банката за нова карта.И тереното е ,че този постоянно я е питал какво става  влезнала ли е да види дали парите са по картата и настоявал да влезне и да изчака.Та го е баламосала ,че нещо е станало объркване,но е факт ,че са и дръпнали пари утре ще види какво ще се случва

# 64
  • Мнения: 1
Здравейте,
Не вярвах, че нещо такова ще ми се случи и на мен, дори не бях чувала за подобно нещо.
Пуснах обява за балната си рокля в OLX и съответният номер се свърза с мен:


Първоначално ме попита за наличността и дефекти по роклята, след обстоен отговор от моя страна последва моментална решителност да закупи роклята и да ми обяснява за плащане чрез Speedy, за което ще ми изпрати линк. Обясних, че не съм запозната с подобен метод на плащане и предложих наложен платеж с тест и преглед, като помолих да се обадя, за да се разберем за доставката и получавам следния отговор:

Изпрати ми линк, който беше уж от сайта на Speedy, като ми изискваше данни на кредитна/дебитна карта.


Започнах да се замислям и направо позвънях на Speedy. Съответно ми казаха, че такава услуга не предлагат и не искат никаква банкова информация за доставяне и изпращане на пратки.

# 65
  • Мнения: 4
последно време е много разпространено.
Колежка се опитаха да измамят по същата схено, единствено служителката на Еконт я предпази, тъй като ставаше дума за телефон.

# 66
  • Мнения: 151
Мисля, че и това е опит за измама. Вчера вечерта публикуваха обявата и днес сутринта ми писаха.

# 67
  • София
  • Мнения: 13 093
Защо реши, че е измама? Искат ти номер на сметка, а не данните на кредитна/дебитна карта.

# 68
  • Мнения: 68 643
Защото извън платформата не се кореспондира, а тук е по вайбър.
Второ-защото Е измама.
Трето-защото по банков път НЕ се плаща в олх.
Не четете ли в олх какво пише, как да и къде да комуникирате, как и по какво да пращате и т.н....

# 69
  • Мнения: 151
За мен лично е съмнително и за това реших да споделя. Никакви допълнителни въпроси относно състоянието на артикула, нито нищо. А и да не забравяме, че стават все по- добри в опитите си измама.

# 70
  • Мнения: 68 643
Не стават. В олх пределно ясно е описано как става търговията през платформата. Това, че не сте чели, е изцяло за ваша сметка...
Четете.
Какви вайбър, месинджър, уатс ап и др.подобни???
Рай за измамниците с толкова балъци, които не четата в платформата, в която търгуват, не другаде, а в олх....

# 71
  • Мнения: 22 853
Аз съм комуникирала през вайбър с купувачи, но са искали да пратя снимки или видео на стоките,звъняли са ми по телефона преди това.Винаги съм изпращала с наложен платеж.
Тази ситуация и на мен е съмнителна.Вече
блокирах няколко такива.

# 72
  • Мнения: 68 643
Снимки се пращат в олх. Видео мисля също може, като прикачиш линк.
Няма нужда да е извън платформата.
Те това чакат..

# 73
  • Мнения: 22 853
Снимки се пращат в олх. Видео мисля също може, като прикачиш линк.
Няма нужда да е извън платформата.
Те това чакат..
Има хора, които не са регистрирани в ОЛX, звънят ми директно на тел.За тях става въпрос.

# 74
  • Мнения: 68 643
Как ти виждат телефона тогава, той излиза със звездички по средата, мисля...

Проверих, вижда се всъщност и без да съм се логнала.
В такъв случай - не бих отговаряла , лично аз, на такива позвънявания.

# 75
  • Мнения: 22 853
Досега не съм имала проблем.А и като ми звъни непознат не знам, че е за обявата ми в ОЛХ.Simple Smile Попадала съм на читави хора, не да ме лъгали.

# 76
  • Мнения: 79
Здравейте не мога да пращам съобщения към продавача има ли някой с този проблем как да го реша?

# 77
  • Мнения: 22 853
Ъпдейт на приложението ако сте през тел.

# 78
  • Мнения: 79
Ъпдейт на приложението ако сте през тел.
Преинсталирах го наново , от лаптопа също не мога да пращам съобщения.
Влизам през фейса , имейла почна ли да пиша автоматично излиза от профила.

# 79
  • Мнения: 22 853
Пишете на съпорта.

# 80
  • Мнения: 1 103
Аз никога не слагам номер на обявите си, ако някой иска да пише в OLX Simple Smile

# 81
  • Мнения: 2 774
Не е за OLX, но да питам тук, че не намирам друга подходяща тема.
Това е измама, нали?
 
Убедена съм, че не сме платили сметката 2 пъти, и в приложението гледах, не е отчетено второ плащане

# 82
  • Мнения: 68 643
Фишингче...не се връзвай, трий...
Мобилните пишат смс-и принципно...

# 83
# 84
  • Мнения: 1
Ето още една измама от Елена телефон +359894206239.

# 85
# 86
  • София
  • Мнения: 13 093
В какво се състои измамата от примера?
Жената иска банкова сметка, а не данни на банкова карта.
Как без сметка да плати?
Освен това иска изпращането на стоката след като продавачът види парите по сметката си.

# 87
  • Мнения: 68 643
В условията на олх не е ли забранен този начин на плащане ? Както и комуникация извън олх !

Само в олх пиша съобщения и отговарям. Извън него ..ми е червена лампа.

# 88
  • Мнения: 5
Има и продължение Laughing

# 89
  • Мнения: 68 643
Може ли въпрос...защо комуникирате във вайбър?
Касия беше, сега е прекръстен ли потребителя...

# 90
  • Мнения: 72
Oще от "Елена":
https://hardwarebg.com/forum/showthread.php/256207-%D0%A2%D0%B5% … %B2-OLX-bg/page89

Мен ме контактнаха от +359887058054.

# 91
  • Мнения: 5
Защото .... защо не? Те ме потърсиха и аз отговорих то по принцип така се запознават случайни хора със скамъри . На второто съобщение ми светна лампата, че нещо не е наред. Погледнах дали не е някаква измама и тук ми излезе, като първи резултат. По-нагоре има идентичен на моят случай. Просто моят е съвсем пресен.

# 92
  • Мнения: 68 643
Излизайки извън платформата на олх, рискуваш да станеш обект на измама.
Просто е, пише го в условията на олх, запознайсе се, вместо да се изненадвате че някой извън олх се е опитал да те измами.
За мен не е изненада.

Постът ви е още едно доказателство, че за да снижиш рисковете, е добре да спазвате съветите и условията на платформата/олх/.
Вие сте ги нарушили и хоп....измама.

Това не е измама в олх. А извън олх.

# 93
  • Мнения: 6
Мой съвет , всеки Град има електронна поща на МВР . през АБВ можете да публикувате своя жалба , откриват ги и само по телефона... Така уроди няма да се възползват от вас..

# 94
  • Мнения: 8 520
Мой съвет , всеки Град има електронна поща на МВР . през АБВ можете да публикувате своя жалба , откриват ги и само по телефона... Така уроди няма да се възползват от вас..
Мои познати пострадаха.Подадоха жалба в прокуратурата.Получили са съобщение,че ги прехвърлят към областна прокуратура.От там към съответно звено в мвр и вече година никаква вест.Скъсали са се да работят

# 95
  • София
  • Мнения: 3 797
Аз не разбрах как могат да те ограбят само с номер на сметка без др данни?
Сега отворих посочения по - горе форум. Значи, изпращат ти някакъв фалшив сайт, в който да си напишеш данните, за да си получиш парите уж и така ти хакват картата. Добре ли разбрах? Само от написване на сметката нищо не става, трябва в тези фалшиви сайтове да я напишеш после, това е капанът!

Последна редакция: сб, 24 юни 2023, 07:02 от Циндил - Пиндил

# 96
  • Мнения: 68 643
Балъци бол..

Да повторим ясно- контактува се само в OLX.
Не вайбър, не в сайтове.

# 97
  • Мнения: 1 162
Според мен ги карат да си напишат и CVC кода, както и валидност на дебитната карта.
Има много неграмотен народ и явно бизнесът им спорИ.

# 98
  • Мнения: 1
Моята Елена е руса! Иначе номера за контакт е същият  +359887058054 , пак е от Брегово, лично предаване не ще, наложен платеж не ще... само банковата ми сметка! До сайта с личните данни не стигнах...! Тя/ той/ те се изнервиха... И в учебника по психология са стигнали само до средата. Започват любезно, възпитано, но решително и категорично- ако не приемеш ще си купят стоката от друго място. Проблемът е, че бързо се изнервят и разбира се не са си разработили добре историята. Предлагаш му първо да види стоката-не ще! Предлагаш му да му я занесеш безплатно- не ще! "Прати си сметката" вика. Няма я вече първоначалната любезност... Аматьори. Добре, че полицията спи, че иначе лесно ще ви хванат.

Последна редакция: сб, 24 юни 2023, 15:10 от Vladimir Kondov 742744

# 99
  • София
  • Мнения: 6 955
Щом продавате в ОЛХ ,комуникирате само в ОЛХ..Вайбър-не! Иначе и на мен ми писаха преди няколко месеца във Вайбър, но ги отрязах. Не са българи тези измамници, имат правописни грешки което се вижда от този цитат преведен с преводача "Ще можете ли да изпратите econte по куриер?"
"Купувачът" на моето детско яке беше мъж-Тодор с хубава снимка. .
На следващият ден по същата схема се пробва  една жена и май беше същата Елена и след като и нея я отрязах, моментално изтри чата...
Никакъв Вайбър..
А и вече не си публикувам телефона.

Последна редакция: ср, 19 юли 2023, 02:21 от elix

# 100
  • Мнения: 2 081

А и вече не си публикувам телефона.

Никога не си публикувам вече номера . на какви откачалки съм попадала точно по тези сайтове...

# 101
  • Мнения: 1 162
Оо, аз имах един, който уж щеше да купува до последно - мота ме два месеца и накрая, като ме покани в един хотел, ми стана ясна цялата картинка.
Много шашав народ броди из OLX-a.
Дето имаше една приказка: "Ако си го блокирал във Фейсбук и Вайбър, който те обича и в OLX ще те намери да ти пише."

# 102
  • София
  • Мнения: 627
Аз преди 4 години продавах макбук. Свърза с мен един мъж (вече не помня от кой град) - ма много е скъп, ма мога да ти дам еди колко си. Отказах. След малко се свърза с мен някаква жена - пак същата схема - много пари, ще ти дам еди колко си. Така няколко души, обаче аз по едно време се усетих, че нещо не е като хората (вече не помня и как се усетих), на което потърсих във фейсбук (явно си беше написал имената) и попадам на страница за продажба на макбук втора ръка. И какво да видя там - един търси макбук и този му казва - след няколко дена ще имам наличен - дава данните на моя И снимките от моята обява и му обявява цена, по-висока от тази, на която го продавах аз.
отивам му в личния профил - всички, които ми бяха писали в ОЛХ му бяха или роднини, или приятели. Цялата схема им беше да ме убедят индиректно, че няма как да го продам на тази цена, за да го изкупят евтино и да го препродадат.

Ей, полудях, писах под поста му във фейса, писах на ОЛХ - прикачих снимки, за да блокират профилите, ама познайте дали го направиха.

# 103
  • Мнения: 5
писах на ОЛХ - прикачих снимки, за да блокират профилите, ама познайте дали го направиха.
Блокират ги. Не са бързаци но ги блокират. Ама все тая нов профил се прави за няколко минути. Просто си махнах телефона от профила но това ще спре по-мързеливите. Ако искаш да събереш телефоните на хората има много и разнообразни начини.

# 104
  • София
  • Мнения: 9 919
Вчера ми писа
**nkova.p....
В олх от 23.04.2020 г. До тук - добре. Няма обяви.
днес ми звънна да съм прател артикула...за Варна (тежка, обемиста стока) не е рядкост, всеки спортен магазин го има... Съгласна е за капаро. Но...иска банкова сметкааа 😬 и ми просветна.
Каква контра да й дам - револют? И ако настоява за сметка я докладвам.
По телефона изглеждаше достоверно, но на снимката във Вайбър ми се стори че е от нета свалена....

# 105
  • Мнения: 811
И какво ти светна, Starrydream?
Как се източва банкова сметка като знаеш номера ѝ?

Горката жена, баш на теб да попадне...

# 106
  • Мнения: 68 643
Да ти прати капарото по спиди или еконт.

Къде ти писа?
Ако във вайбър, не бих пратила аз нищо.

Последна редакция: вт, 05 сеп 2023, 19:09 от teta75

# 107
  • София
  • Мнения: 13 093
Искала е сметка, а не карта. Значи всичко е точно. Къде е измамата?

# 108
  • Мнения: 68 643
Ако е писала във вайбър, а не в олх, на мен това ми стига да го сложа в графата с измами...

Не разбрах обаче дали е писала там, или просто той е проверил номера й във вайбър, за да види снимката...

# 109
  • Мнения: 1 103
Ако е писала във вайбър, а не в олх, на мен това ми стига да го сложа в графата с измами...

Не разбрах обаче дали е писала там, или просто той е проверил номера й във вайбър, за да види снимката...
Човека е написал, че са му звъннали! И как да му прати капарото, нормално да иска IBAN. Все пак не ти иска номера на картата, а на сметката 😁 Ако се притеснява, да и каже да му ги пусне по изипей.

# 110
  • Мнения: 68 643
Първо са му писали...важо е къде Wink

# 111
  • Мнения: 1 103
Първо са му писали...важо е къде Wink
Ми аз мисля, че измамниците май не звънят, а само пишат… след като му е звъннато, значи няма проблем.

# 112
  • Мнения: 68 643
А, да бе...не звъняли.
Не бих разчитала на това...

# 113
  • Мнения: 35
Това, което се случи при мен е, че получих съобщение в платформата, че искат повече детайли за това, което продавам и да им пиша по вайбър. Предполагам щеше да последва същото, да ми пратят линк и да искат да си въвеждам данните. Не се хванах, за щастие. Случвало ли се е на някого?

# 114
  • Мнения: 811
Случва се всекидневно. В България, с толкова "интелигентни" сънародници, не е трудно да измамиш голям процент от тях.
Наскоро четох за жена, която пращала на някакви "астролози и гадатели" свои голи снимки, за да ѝ намалят цената за предсказанието. След като получили голите ѝ снимки, започнали да я изнудват за още пари. Та аз лично, не бих разчитала на интелекта на мнозинството българи.

# 115
  • Мнения: 8 520
Това, което се случи при мен е, че получих съобщение в платформата, че искат повече детайли за това, което продавам и да им пиша по вайбър. Предполагам щеше да последва същото, да ми пратят линк и да искат да си въвеждам данните. Не се хванах, за щастие. Случвало ли се е на някого?
Да ,да на мой близък се случи.Вече повече от година никой не го е потърсил във връзка с подадения сигнал

# 116
  • Мнения: 15 356
Това, което се случи при мен е, че получих съобщение в платформата, че искат повече детайли за това, което продавам и да им пиша по вайбър. Предполагам щеше да последва същото, да ми пратят линк и да искат да си въвеждам данните. Не се хванах, за щастие. Случвало ли се е на някого?
Искали са да им пращам по вайбър клипче на играчки и интерактивна масичка. Пращах и си ги продавах. Просто в олх е муден чата и на много хора не им се занимава. Ползвам си обаче служебния телефон в такива случай. Аз работя за себе си и решавам сама кога да си следя служебния и ме устройва.

Общи условия

Активация на акаунт