Бъдещи кариеси на бебе на 1 година?

  • 1 712
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 656
Здравейте, следващата седмица ще водя дъщеря ми(на 1 година и 2 месеца)  на преглед, но реших и тук да пиша и да попитам дали това са бъдещи кариеси, понеже четох доста в интернет и останах с впечатлението, че си е точно това.На долните 4 няма такива плаки. Мия й зъбите от както избиха 3тия и 4тия зъб с бебешка паста.
Прикачвам снимка.

# 1
  • Мнения: 8 937
Стоматологът ще каже най-добре.
 Не са точно бъдещи кариеси, но опрелено е някакво нарушение на емайла.

Малката ми дъщеря имаше много лоши млечни зъби. Слава Богу, постоянните са напълно здрави.
Някои стоматолози ми изтъкнаха като причина дългото кърмене и най-вече нощното - аз я кърмих до 3 години.

Последна редакция: пт, 12 фев 2021, 16:43 от utro77

# 2
  • Мнения: 656
Стоматологът ще каже най-добре.
 Не са точно бъдещи кариеси, но опрелено е някакво нарушение на емайла.

Малака ми дъщеря имаше много лоши млечни зъби. Слава Богу, постоянните са напълно здрави.
Някои стоматолози ми изтъкнаха като причина дългото кърмене и най-вече нощното - аз я кърмих до 3 години.
Четох, че има изследвания, че няма общо с кърменето, но и аз не знам вече. И аз кърмя и нощно време, защото отказва вода и залъгалки.

# 3
  • Мнения: 8 937
И аз четох.
И аз не знам какво да мисля.
По принцип съм привърженик на дългото кърмене. Даваше й отличен имунитет. За пръв път имаше нужда от антибиотик чак след отбиването, към 3 годинки и половина.

Напълно здравословно съм си карала бременността. При мен беше рискова и съвсем внимавах и с хранене, и с всичко. Защото другата теория е това да се дължи на липсата на някакви микроелементи през бременността.

После дъщеря ми беше злояда - хранеше се почти основно с кърма. Съвсем малко друга харана. Поради тази причина й готвех вкъщи, за да съм сигурна, че в трите хапки, които изяжда, ще има качествени и полезна неща.
Миехме зъбчетата от появата на първото.

Но факт - всичките й млечни зъби бяха с кариеси до един. Тръгнали сме по зъболекари от към 3годишна възраст.

# 4
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Може да е от антибиотика.
Прилича на деминерализация някаква

# 5
  • Мнения: 1 571
Да не е много флуоридна пастата за зъби?
Питайте за препоръка за пастата стоматолога при всички случаи.

# 6
  • Мнения: 656
Да не е много флуоридна пастата за зъби?
Питайте за препоръка за пастата стоматолога при всички случаи.
Да ще попитам, но няма флуорид и такива неща вътре. Води се с 99 процента натурален състав.

# 7
  • Мнения: 6 764
Не мисля, че това са бъдещи кариеси, а някаква плака. Детето е доста мъничко и вероятно не успявате да почистите качествено зъбите. Другата опция е някакво оцветяване в резултат на киселинност на слюнката или липса/излишък на нещо в тялото. Все пак ще отидете при специалист, който ще даде точната диагноза. ✌️

# 8
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 266
За съжаление не мога да се ориентирам много по снимката, но.

Зъбите и на двете ми деца са склонни да образуват плака, това тук е нищо, при тях става чак черна. Според зъболекаря е оцветяване на емайла от храна. Зъбите са изключително здрави, едното ми дете е вече на 8 г. и няма кариеси, а според стоматолога зъбите са много добре почистети. Плаката се чисти много лесно,  с нещо като пароструйка, не знам как да го обясня.

# 9
  • Мнения: 202
Гледано само по снимка, без реален преглед, прилича на Емайлова хипоплазия. Това е нарушаване на процеса на създаване на емайла. Значи нещо което се случва още в 12та седмица от бременноста. Много фактори са възможни, като вирусно заболяване, недохранване, пушене, недостатък на витамини итн, говоря за майката не за детето. Но това е нещо на което в момента не може да се влияе, каквото станало, станало. Тъй като това е непълноценен емайл е по-уязвим на кариес. Затова треба перфектна хигиена, избягване на много захарни храни и редовна посета на детски зъболекар. Искам да ви кажа, че не количеството на захар е пагубна за зъбите, а времето когато се приема и консистенция на захарната храна. Обикновено захарни неща се дават веднага след хранене, защото в устата още се отделя  много слюнка и това отмива захарта от зъбите. Не се дава шоколад като междинна закуска и особено не пред спане. Още по-страшни се засладени напитки пред сън. За консистенцията е важно да е лесно разтворима храната а не леплива като локум.
Казвате, че на долните зъби не се наблюдава такава промяна, което ме кара да мисля, че не в генерализирано заболяване и че е действал някакъв неблагоприятен фактор само во времето когато са се оформяли горните предни зъби. Това дава надежда, че тази дисплазия няма да я има на постоянните зъби.
На редовни контроли при зъболекаря, ще следите дали състоянието се влошава или няма промяна. Има много неивазивни методи, без изпиляване и без пломби, с които тези зъби ще си изкарат времето до тяхната смяна.
Ако имате още въпроси питайте.

# 10
  • Мнения: 8 937
B.D.O, темата не е моя, но споделих, че и при моето дете бяха така зъбките. За съжаление се образуваха кариеси на почти всички зъби. В началото изглеждаха като бели петънца и се намираха основно между зъбите.

Ако правилно разбирам, че в 12-та седмица от бременността се образуват зародишите на зъбките, в този период не се сещам за нещо по-специално при моята бременност. НО още преди да разбера, че съм бременна /т.е. на много ранен етап/  имах проблреми с един зъб и се наложи да пия антибиотик. Мисля, че АБ беше Оспамокс. След още някоя седмица се стигна и до вадене на този зъб - беше ми сложена краткотрайна упойка за бременни. /вече знаех, че съм бременна/.
Дали е възможно всичко това да е дало отражение върху млечните зъби на детето ми?
Слава Богу, постоянните са напълно здрави!

Общи условия

Активация на акаунт