Помощ при избора на име за момиче

  • 3 790
  • 70
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 601
Касия ще е Кайсия като се прибере на гости при баба. Иначе другите са много хубави, Радилена. На мен и Радилена ми харесва впрочем, но нали за чужбина се търси..
: )

# 61
  • Мнения: 1 361
Радилена е ник. Истинското ми име е близко до това.

Иначе, една от участничките в предаването "Фермата" преди две-три години се казва точно Радилена.

# 62
  • София
  • Мнения: 1 977
Ако Ливия стане Лилия съм за нея, иначе от изброените само Карина е име и въпреки, пе не го харесвам гласувах за него, защото другите са доста измислени, някои ми приличат на имена на лекарства.

# 63
  • Мнения: 339
Имената не са измислени. Ливия е от латински произход (както и Карина), а останалите - от еврейски. Авторката на темата вече написа, че фамилията няма да е българска.

# 64
  • София
  • Мнения: 1 977
Ако бащата е евреин значи е ок. Но зададени в бг форум звучат странно, а и не мисля, че тук много хора имат реален поглед върху еврейски имена.

# 65
  • Мнения: 8 578
Гласувах за Лиора. Много ми харесва и като звучене и като значение - "светлина за мен".
Ливия - красиво звучи, но едно от значенията му е "завистлив".
Карина и Сарина - не са лоши, но и не ме грабват.

# 66
  • Мнения: 11 970
Лиора едва ли е познато на много хора в бг.
Признавам си, че аз го помислих за някаква приумица от Лора и вероятно няма да съм единствената. Вероятно в България доста хора ще реагират като си помислят, че.е някаква грешка. Моето име е с два варианта и цял живот ми бъркат буквата. Досадно е непрекъснато да уточняваш и коригираш, че и институции грешат.
Извън България не мога да коментирам..
Ако става въпрос за еврейско име за дете, което ще живее у нас бих се ограничила в по-познати за широката общественост имена, по-класически. Някои от тях са възприети и в нашата именна система като Мария например. Сара, Ребека, Рахел... Ако се поровите из имената сигурно ще откриете още доста.
Ако детето ще живее в друга държава, то тогава майката да се съобрази според вкусовете и ситуацията в конкретната страна.

# 67
  • Мнения: 1 361
Името Лиора не е много познато в България, но се среща. Чух млади родители през 2017 г. на едно градско празненство да викат малко момиченце с това име, гледах и възрастна еврейка преди време по телевизията с това име. На мен ми звучи красиво, то е като нашето Светла/Светлана.  

Не бих дала на детето си името ТиквА, с ударение на "а". На иврит значело "надежда", но тук ще го бъркат с "тиква". Иначе имена, които не звучат обидно на български, макар и да са по-непознати у нас - не виждам проблем.

Ако търсите библейски еврейски имена, има много такива, които се използват и биха се приели добре и в България: Ева, Сара, Рут, Ребека, Рахел, Лeа (Лия), Хана, Касия, Сузана, Мириам... Добавям: Симона, Габриела, Даниела, Михаела, макар и да са производни от мъжки имена.

Живо и здраво момиченце Ви желая!

Последна редакция: пн, 15 фев 2021, 15:35 от Radilena

# 68
  • Мнения: 11 970
Името Лиора не е много познато в България, но се среща. Чух млади родители през 2017 г. на едно градско празненство да викат малко момиченце с това име, гледах и възрастна еврейка преди време по телевизията с това име. На мен ми звучи красиво, то е като нашето Светла/Светлана.  

Не бих дала на детето си името ТиквА, с ударение на "а". На иврит значело "надежда", но тук ще го бъркат с "тиква". Иначе имена, които не звучат обидно на български, макар и да са по-непознати у нас - не виждам проблем.

Ако търсите библейски еврейски имена, има много такива, които се използват и биха се приели добре и в България: Ева, Сара, Рут, Ребека, Рахел, Лeа (Лия), Хана, Касия, Мириам... Добавям: Симона, Габриела, Даниела, Михаела, макар и да са производни от мъжки имена.

Живо и здраво момиченце Ви желая!
Анна, Елисавета, Елизара и т.н

# 69
  • Мнения: 1 361
Хана е като Анна.

# 70
  • Sofia
  • Мнения: 3 023
Заключвам по молба на автора.

Общи условия

Активация на акаунт