Не ми харесва да кърмя

  • 10 974
  • 175
  •   1
Отговори
  • Мнения: 38
Здравейте, имам бебче на около месец, изцяло на кърма.Проблемът е, че наистина кърменето не ми харесва,опитвам се да го захаресам и да му се наслаждавам,но това не се случва.Има ли някоя друга майка,която да се чувства така,за да ми даде някакъв съвет,защото излючително много се двоумя дали да приключа с кърменето.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Не мисля. Аз няколко пъти бях на косъм, честно казано по чисто финансови причини се насилих и продължих. Кърменето започна да ми става приятно и лесно чак около 6-я месец, преди това беше нон стоп запушвания и буци.
Ако наистина не ти харесва, да не говорим да ти е неприятно естествено, че е най-добре да приключиш. Абсурдно е да се насилваш така. Ако пък имаш проблеми със запушване, разраняване и подобни чисто физически неразположения и това те кара да се чувстваш зле най-вероятно всичко ще се напасне с времето.
Проучи адаптираните млека, ако трябва се консултирай и с педиатъра. И ако твърдо си решила да отбиеш опитай да заместваш малко по малко, за да си спестиш евентуални запушвания и проблеми.

# 2
  • София
  • Мнения: 28 552
Ами не кърми. Само наистина внимавай как спираш.
П.П. Аз избрах да не кърмя още от началото. Отидох при моя АГ и той ми предписа хапчета, които да започна да пия веднага след раждането. Не съм имала проблем.

# 3
  • Мнения: 3 730
Скоро имаше подобна тема.Можеш да я потърсиш.
Аз съм на мнение,че ти най-добре можеш да прецениш ситуацията.
Аз съм от майките,които не са кърмили.
Опитах в болницата няколко дни,но освен болка и разранени зърна,друго не се получи.Нито кърма слезе,дори гърдите ми не бяха напрегнати.Детето се дереше от глад и давах АМ.
Грам желание нямах да кърмя,въпреки,че в болницата се опитваха да ме убеждават да продължа.
Еми,съжалявам,но за мен това нито е приятно,нито е лесно.
При второ дете няма изобщо да опитам да кърмя.
Така,че ти си тази,която ще вземе решението.

# 4
  • Мнения: 174
Само ти можеш да решиш какво да направиш. Аз не съм бог в кърменето, даже напротив. И двата пъти нямах достатъчно кърма, бебетата пък бързо се научиха да искат само от лесния биберон, но това не ме отказа. Ползвах помпа, събирах изцеденото и го давах. Накрая цедях по няколко капки.Беше ми трудно да намирам време на 3 часа да се цедя. Но го правих с ясната идея колко е полезна кърмата за моето бебе. Може и 20 или 30 мл да съм му давала на ден,вярвам,че съм му помогнала. Това беше движещата сила за мен. Ти прецени сама за себе си.

# 5
  • Мнения: 10 795
Аз кърмих 9 месеца. Определено не съм му се наслаждавала Grinning Имаше един момент, в който трябваше да се занимавам с АМ, шишета и изварявания и ми беше доста досадно, та се "насилих" да кърмя по-дълго. Пък и от финансова гледна точка е доста добре. Не ми е било неприятно, но не и както някои го изкарват нещо уникално и невероятно.

Ако не ти се кърми и не те кефи, спри. Просто внимавай да не спреш рязко и да ти се възпалят каналите и да си създадеш проблеми.

# 6
  • Мнения: 2 081
Кърмих една година и не съм се наслаждавала . Първия месец и при мен беше така , но след това се свиква . Радвам се , че продължих ( особено финансово ) Дай си още време .

# 7
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 849
Учудих се честно казано, че трябва да ти харесва и да се наслаждаваш.....
Кърменето е хранене, естественото хранене на детето. Просто това е най-добрата храна за бебето, от гледна точка на бебето. Но в какъв смисъл да е наслада за майката?! Аз кърмих осем месеца. Приемах го като храненето на детето и толкова, каква наслада, какво харесване?!
Ако е нещо проблемно, по-добре да се спре.

# 8
  • Мнения: 10 795
AIDA_N, не си ли ходила по тези лекции за бременни или да си гледала подобни в интернет. Там не спират да обясняват какво върховно усещане е да кърмиш, каква връзка се създава с детето, колко извисени трябва да се чувстват майките-кърмачки. И като дойде момента и не се чувстваш така и почваш да се чудиш какво ти има и защо не се чувстваш на седмото небе. Е, аз не съм имала такъв проблем, защото съм темерут по душа и въобще не се впечатлявам от такива високопарни думи. И това не значи, че не си обичам детето и нямаме връзка, защото не съм се просълзявала от умиление докато кърмя Grinning Да, кърмата е нещо добро за детето, но и некърмените деца също са живи, здрави и са си нормални хора.

# 9
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 849
Не съм, аз съм динозавър. По мое време нямаше такива лекции. Хранех си детето и толкова и също не съм се умилявала и ронила сълзи.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 159
На две неща се наслаждавам - че си почивам като легна да кърмя, и че не се занимавам с шишенца, биберончета, стерилизация, разходи за АМ и тн. На мен ми е достатъчна мотивация, всеки си преценява.

# 11
  • Мнения: 1 858
Ами ако опиташ да храниш от шише с изцедена кърма?
Иначе и аз не разбрах защо трябва да му се наслаждаваш? Ако нямаш болки, запушвания и други сериозни проблеми, а просто не кефи, не виждам драма. То мен и смяната на памперси не ме кефеше ама...
Според мен вече си решила да спреш, в крайна сметка ти си решаваш. Аз почти не съм кърмила, от незнание, липса на информация и на мотивация. Болеше ме много, разраниха ми се зърната и бързо се отказах. Отчитам го като огромна грешка от моя страна и ако някой ден имам второ дете ще положа много повече усилия, но всеки си решава. Просто го обмисли добре.

# 12
  • Мнения: 331
Нямах желание да кърмя и не съм кърмила нито ден. Това си е лично решение и всеки сам го взема за себе си на база на това кое го кара да се чувства добре.
По повод на досадата от шишенцата и биберончетата - има си и плюсове. Когато умирах за сън, мъжът ми поемаше всичко, а аз спях. Това с кърменето няма как да стане Simple Smile

# 13
  • Мнения: 12 752
Не съм  чувала който и да е да е кърмил за удоволствие,  или да е казвал, че получава удоволствие.
То е предоставен  от  природата начин да си храниш детето. И като такъв, е най-еко-био-естествено хранене.
Всяка друга  храна трябва да я приготвяш, пък  шишета, биберони.
Тук всичко си е приготвено, а и пасва най-добре към нуждите на бебето.
Ако искаш да храниш детето от шише с биберон, не виждам кой може да те спре.
Когато има повече от една  възможност, майката решава. Тоест, ти.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Аз не знам дали съм динозавър, ама и аз не съм гледала такива лекции. Кърмила съм без духовен или физически оргазъм и без всякакви възвишени усещания, но все пак с удоволствие, идващо изцяло от това, че не се налага да приготвям шишета, а после да ги мия. Не виждам кое му е гадното на кърменето, определено съм съгласна, че наистина е най-доброто и за детето, но на която и е гадно - очевидно не е задължително в днешно време при толкова адаптирани млека.
Но все пак "не се наслаждавам" и "гадно ми е" не са синоними. Wink

# 15
  • MI
  • Мнения: 11 803
Не ми е и минавало през ума, че може кърменето да е наслада или умиляващо, честно. Първите месеци пък съвсем. Не знаех къде се намирам, каква ти наслада. Grinning Положих  усилия да преодолея многото трудности в началото, защото се бях информирала какви са препоръките и защо (а и прочетох състава на няколко ам и ги помирисах...) и бях решила, че каквото зависи от мен ще го направя, за доброто на детето. Но чак да ми стане супер приятно... Все пак говорим за прозаично хранене, не за картина на ренесансов майстор. Като минаха първите месеци не беше вече неприятно, нито трудно, всъщност стана нещо супер автоматично и лесно, но чак наслаждение категорично не. Grinning

# 16
  • София
  • Мнения: 6 010
Аз съм на другия полюс - умирам от кеф да кърмя, усещам страхотна наслада и удовлетворение. Първия си син кърмих 16 месеца, сега ще видим.

Но за мен авторката трябва да спре да кърми щом ѝ тежи. Просто ми е писнало да слушам всякакви оправдания кой и защо не кърми. Всеки си знае причините за и против и не виждам защо трябва да се обсъжда с обществото дали да се или да не се кърми. Информация има бол, всеки може да прочете какви са плюсовете и минусите и да си направи сметката кое му е по-важно.

# 17
  • Мнения: X
На мен също не ми харесваше, особено първите месеци. След това се свиква. Авторке, ще видиш колко по-лесно става след захранването. Но, ако ти е чак гнусно, по-добре спри Simple Smile иначе е по-лесният вариант от АМ, моя приятелка храни първото си с АМ, второто се насили да го кърми и казва, че определено кърменето е по-добре и за нея.

# 18
  • Мнения: 38
Не съм казала,че кърменето ми е гадно или гнусно.Доста преувеличавате.Въпросът ми беше дали има и други майки,които са били на такъв кръстопът-дали да спрът кърменето,въпреки че това е най-добрата храна за детето им , в името на душевното и емоционално спокойствие.Пък от друга гледна точка не искам да ми е гузно,ако го направя.Мисля че миенето на шишета се равнява на висенето по 30-40 мин на гърда през час и половина,два.Това е същото като да се нахраниш и да си вдигнеш чинията от масата.Благодаря ви на всички за споделените мнения,оценям ги,но все още съм изправена пред дилемата кърмене-АМ.И какъвто и краен коментар да прочета,няма как на базата на него да взема и крайното си решение.Просто нали затова са форумите-за обмяна на опит,търсене на съвет или пример,или просто чисто любопитство.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Да, има. Тук съм чела поне няколко истории. И миенето на шишета изобщо не се равнява на описаното. Далеч по-лесно и бързо е. Лично мнение.

# 20
  • Мнения: 10 795
Ами моето дете беше лакомо и приключваше много бързо с кърменето. Никога не съм висяла повече от 20 минути да кърмя. Сега може някои и по 2 часа да стоят, деца всякакви. Но пак да кажа за мен пък тая галимация с шишета, биберони, затопляне на вода и всичко свързано ми беше адски досадно и неприятно. Моя приятелка, която избра АМ все се оплакваше, че докато измие шишетата и детето се наяде, и пак дошло време да се приготвя за цялата процедура.

# 21
  • София
  • Мнения: 28 552
Да, има. Тук съм чела поне няколко истории. И миенето на шишета изобщо не се равнява на описаното. Далеч по-лесно и бързо е. Лично мнение.
И мое мнение. Особено когато делегираш миенето и част от храненето на бащата Smile

# 22
  • MI
  • Мнения: 11 803
ugabuga, разбира се че има. Според мен много от успешно кърмилите след това. В моя случай, още в болницата бях на крачка, но ми помогнаха много и не се отказах. Просто дъщеря ми не успяваше да засуче и теглото ѝ падна над средното, а тя си се роди слабичка. Но след първите месеци нещата се променят и става супер лесно, просто трябва малко търпение. Аз дохранвах отначало, беше огромен празник за мен като успях да разкарам първо помпата, после и АМ. Направо се родих, много по-лесно ми беше. Бебето нощем се самообслужва, след като заякне и суче много по-бързо, не стерилизираш, винаги имаш храна с подходяща температура навън, много по-лесно ми беше. Но това след първите близо три месеца.
Странно ми е как хора, които никога не са кърмили имат база за сравнение кое е по-лесно. Rolling Eyes Иначе само ти можеш да решиш, никой друг. Във форума като стане въпрос за кърмене и едни и същи хора скачат на бой, кой дискриминиран че се препоръчва кърменето, кой обиден че някой не иска да кърми и настава бой. А би било по-лесно ако се даваше конкретна информация, от ЛИЧЕН опит и евентуално от надеждни изследвания, нищо повече.

# 23
  • Мнения: 15 356
Ма как ,кърменето е магия,такава емоция ,връзка с детето...не сте ли чели?
И на мен не ми хареса,не ми се и получи.Ако имам второ дете и него няма да го кърмя.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 565
ugabuga, това е решение, което сама трябва да вземеш. Чуждият опит няма да ти помогне особено, тъй като колкото майки, толкова и методи. Аз кърмех 2 години, бях решила, че точно толкова ще кърмя и нито ден повече. Никога не съм се обяснявала защо как, нито съм давала акъл на майки с АМ да почват да кърмят. За мен това е личен избор, не ме интересува кой как си гледа детето и мисля, че всяка майка има достатъчно разум да прецени как да си храни детето. Действала съм така и за всичко останало - захранване, махане на памперс, махане на биберон, дали да спи при нас или на леглото си. Ръководя се само и единствено от детето си и как реагира той.
Имай повече смелост и не се засягай от коментари на странични хора, защото такива винаги ще има.

# 25
  • Мнения: 201
Аз кърмих децата си. Близнаците отначало ги дохранвах с АМ и при сравнение с други приятелки, които хранеха с АМ, кърменето определено е по-лесния и евтин начин. Скоро, след месец-два бебето ще започне да суче по-бързо. (Миенето и стерилизацията на шишетата 1 час допълнително на ден.) Бебетата, които сучат бавно и с шише се хранят бавно. Няма да замениш 30 мин кърмене с 5 мин хранене с шише. За шишета, стерилизатор, АМ и лекарства, защото бебето е с нисък имунитет - 2,000 - 3,000 лв на година. Финансовата част също не е за подценяване.
Каквото и да решиш, определено бих изчакала до пролетта с АМ, защото в грипния сезон да лежиш с новородено в болница... Имах приятелка, на която и това й се наложи. Много съжаляваше, че не е кърмила.

# 26
  • Мнения: 38
Аз кърмих децата си. Близнаците отначало ги дохранвах с АМ и при сравнение с други приятелки, които хранеха с АМ, кърменето определено е по-лесния и евтин начин. Скоро, след месец-два бебето ще започне да суче по-бързо. (Миенето и стерилизацията на шишетата 1 час допълнително на ден.) Бебетата, които сучат бавно и с шише се хранят бавно. Няма да замениш 30 мин кърмене с 5 мин хранене с шише. За шишета, стерилизатор, АМ и лекарства, защото бебето е с нисък имунитет - 2,000 - 3,000 лв на година. Финансовата част също не е за подценяване.
Каквото и да решиш, определено бих изчакала до пролетта с АМ, защото в грипния сезон да лежиш с новородено в болница... Имах приятелка, на която и това й се наложи. Много съжаляваше, че не е кърмила.

По принцип не е гаранция,че детето никога няма да се разболява и да приема лекарства на кърма.А и не си храниш детето с АМ до 18 годишна възраст,че чак 2000-3000 хиляди лева излизало.Интензивното хранене с мляко е няколко месеца, след това се разрежда и замества.Лично мен не би ме натоварило финансово, затова парите не са фактор, от който бих се ръководила пти вземането на решение дали да спра кърменето!

# 27
  • Мнения: 15 356
Аз не съм противник на кърменето,но АМ ти дава много свобода,и това е основното му предимство.Цяло лято миткахме,взимам термос,дозатор и шише и сме готови.Не ми харесва да си вадя гърдите ,а зимата да вадя затоплено дете от чувалчето и да се събличам ,също не ми харесва.Шишета стерилизирах до третия месец ,имам два броя ,мия ги и толкоз.
Стерилизатора ми е от 30 лв,АМ на седмица беше в началото около 60-70 лв на седмица,след шестия месец около 30.
Аз не съм кърмена,никога не съм болнава,кърмено дете близко до нас е имало повече хреми и е пило АБ,моето един сопол не е имало до сега.

# 28
  • Мнения: 201
За мен 2,000 - 3,000 лв също не са много, но това не означава, че не мога да им измисля по-смислено приложение от това да плащам за нещо, от което нямам нужда. Тук има доста майки, които са хранили с АМ, те могат по-добре да кажат колко им е струвало, ако си спомнят.

# 29
  • София
  • Мнения: 28 552
Не помня колко излизаше месечно Thinking Но ако беше скъпо, щеше да ми е направило впечатление.

# 30
  • MI
  • Мнения: 11 803
Значи на месец около 300 лв. *6 месеца + 120 лв *6 месеца колко е? Всъщност и повече. Защото няма как да си сигурна кое мляко ще понесе на детето ти, дъщеря ми пиеше по-скъпо. Има и с непоносимост към белтъка на кравето мляко, още по-трудно. Познавам такава майка. За мен не е дори толкова цената, а точно тези проблеми са голям фактор.

# 31
  • Мнения: 15 356
Аз не съм калкулирала разходите по детето.Даже се засегнах на въпроса ма мой роднина "Колко ви излиза на месец?".Все едно е кола и й смятам градския разход.
АБКМ се среща да,там млякото е с някакви протоколи,аз запиочнах с Аптамил,но детето не го пиеше охотно,да не кажа със зор,смених го с ДМ био и се хранеше добре .
Честно казано,ако ми се беше получило кърменето,щях да карам така до някое време,но повече от четири месеца едва ли щях да кърмя.Наистина не е моето.

# 32
  • Мнения: 6 764
Не мен също не ми "харесваше" първите 2 месеца, имах доста проблеми, които влошиха нещата. След това обаче стана ок. Не говоря за примиране от кеф и удобство, че бебето едно хранене да прескочи, ти не можеш да поспиш, а ставаш и цедиш, защото иначе гърдите ти са камък, но не е драма, свиква се. С времето кърмата се регулира и тези неудобства изчезват. Аз с АМ не съм имала честта да храня, но тримата ми племенника бяха на АМ. Марките ли не уцелваха, нещо педиатъра ли не даваше ок съвети, ама то беше запек и чуда. Така че с всяко нещо си има минуси, да не стане от трън, та на глог. Каквото и да решиш, бебето си е твое, това с кърма/АМ е един кратък период от живота, който скоро няма да помните.

# 33
  • Мнения: 1 459
На две неща се наслаждавам - че си почивам като легна да кърмя, и че не се занимавам с шишенца, биберончета, стерилизация, разходи за АМ и тн. На мен ми е достатъчна мотивация, всеки си преценява.
Подкрепям. Първите 2дни в болницата - мъка. Плоски зърна, бебе не знае как да суче, мъчехме се с протектори. На третия ден бебе надуши явно коластрата и се впи като малко питбулче. Яко ме разкървави, но после тръгна кърмата. Вкъщи малкото много се изморяваше да суче, зсспиваше, после се будеше с рев. На ден сигурно ми се е събирало по 5-6 часа кърмене, а ЛЛ каза на всяко хранене да се дохранва. Два пъти дневно въртях стерилизатора, просто щях да се побъркам и реших, че ще направя всичко възможно да махна шишето. Така и стана  - третия месец имах вече много мляко, а и двете си усъвършенствахме техниката. Кърмя легнала и така си почивам, само трябва да внимава човек да не заспи.

# 34
  • Мнения: 663
Аз не съм кърмила поради здравословни причини. Спряха ми кърмата с хапчета още на втория ден след операцията. Избор нямах! Не мисля, че това има значение за връзката с детето. Поне при нас е много силна. 😊

# 35
  • Мнения: 3 730
Аз не мога да разбера какви са тези заключения че като не кърмиш и детето ти ще е болно?!?
Само за сведение ,моето дете е на АМ от раждането (Нан Органик) и не е боледувало никога вече 1г и 4 месеца.По цял ден сме навън още от 20-тия й ден,все тая дали е минусови температури или е 40гр.Ходим постоянно по почивки,сменяме климат,цопа се в басейни и е напълно здрава.В същото време дете на наши приятели,което е кърмено до 1г и 8м е постоянно болно.Днес се върнахме от почивка и те също .Отново нашето при цял ден стоене в басейна е здраво,а тяхното е болно.
АМ може да излиза по-скъпо,но определено за мен е много по-лесно и не съм ограничена откъм излизания,пътувания и т.н.По всяко време можех да си оставя детето на ММ или на някоя баба и да отделя време на себе си.Не съм стерилизирала по 1час.За тази цел имах 5 шишета и пусках стерилизатора по 2 пъти на ден,което отнемаше няколко минути.
Не знам кой колко му е скъпо,но нашето мляко е 27-30лева кутията от 400грама.Да речем около 5-6 месец изяждаше по 15 кутии месечно.Сега на 1г и 4м една кутия ни стига за 4 дни (пие 2 пъти АМ вечер).

# 36
  • Мнения: 201
Аз не мога да разбера какви са тези заключения че като не кърмиш и детето ти ще е болно?!?
Само за сведение ,моето дете е на АМ от раждането (Нан Органик) и не е боледувало никога вече 1г и 4 месеца.По цял ден сме навън още от 20-тия й ден,все тая дали е минусови температури или е 40гр.Ходим постоянно по почивки,сменяме климат,цопа се в басейни и е напълно здрава.В същото време дете на наши приятели,което е кърмено до 1г и 8м е постоянно болно.Днес се върнахме от почивка и те също .Отново нашето при цял ден стоене в басейна е здраво,а тяхното е болно.
АМ може да излиза по-скъпо,но определено за мен е много по-лесно и не съм ограничена откъм излизания,пътувания и т.н.По всяко време можех да си оставя детето на ММ или на някоя баба и да отделя време на себе си.Не съм стерилизирала по 1час.За тази цел имах 5 шишета и пусках стерилизатора по 2 пъти на ден,което отнемаше няколко минути.
Не знам кой колко му е скъпо,но нашето мляко е 27-30лева кутията от 400грама.Да речем около 5-6 месец изяждаше по 15 кутии месечно.Сега на 1г и 4м една кутия ни стига за 4 дни (пие 2 пъти АМ вечер).

Не може да се сравняват два случая и да се правят заключения на базата на тях. Засиленият имунитет на кърмените бебета в сравнение с хранените с АМ е медицински факт, базиран на десетки хиляди изследвания на милиони бебета. Не на личен опит от две. Дали това е достатъчна причина някой да кърми или не си решава майката.
Но да отричаш факти, защото личният ти опит се различава... Ако пресечеш улицата със затворени очи и не те блъсне кола, ще заключиш ли, че е безопасно да се пресича със затворени очи?

# 37
  • MI
  • Мнения: 11 803
Bobchita, честно казано и аз не съм смятала. Просто сметнах написаното преди мен, всъщност тук по принцип и същите марки са малко по-скъпи от в България. Но не ми е било това водещо, а много други неща. Иначе и на мен ако ми бяха казали че ще я кърмя още, нямаше да повярвам, но ето на - падна ми се супер пристрастено кърмаче.
Деси, всъщност точно защото винаги сте навън не се разболява, не заради АМ. Доказано е, че с майчиното мляко се предават антитела на детето, както и че статистически кърмените деца по-рядко боледуват от дадени болести. Но това не значи, че всяко кърмено дете е здраво, а всяко на АМ ще има затлъстяване, диабет, по-често ентеровируси и т.н.  Значи само, че шансът е по-голям. Но ако на кърменето бебе после му дават със захранването всякакви боклуци или го навличат като ескимосче при 10 градуса, дали пък няма да се разболее?! Да не говорим, че и гените оказват доста влияние. Все пак кърменето е само един от многото фактори.

# 38
  • Мнения: 3 730
Изобщо не отричам ползите от кърменето.Разбира се,че ги има,но ме дразнят изказвания от сорта,че щом е на АМ и видиш ли ще лежи по болниците.Ами съжалявам,но не съм съгласна с подобни заключения.

# 39
  • София
  • Мнения: 829
За шишета, стерилизатор, АМ и лекарства, защото бебето е с нисък имунитет - 2,000 - 3,000 лв на година. Финансовата част също не е за подценяване.
Каквото и да решиш, определено бих изчакала до пролетта с АМ, защото в грипния сезон да лежиш с новородено в болница... Имах приятелка, на която и това й се наложи. Много съжаляваше, че не е кърмила.
Е това е прекалено, сякаш е задължително дете на АМ да е  и на лекарства и да лежи в болница Angry Кърмените деца също се разболяват не по-малко от некърмените ,колкото и антитела да са поели от кърмата.
АМ не е малък разход определено,но не е враг номер на кърмата ,както често се изкарва,а алтернатива.
Аз също кърмих 5 месеца ,но чак да ми е било неземно удоволствие не бих казала,дори в началото си беше болезнено,неприятно . Откакто се отби сама малката се родих,хич не е такава философия миенето на биберони и шишета,да не говорим че може и в миялната да се слагат,пък той стерилизатора сам си ги стерилизира,не е нужно да му се бае,топла вода като се сложи в един термос е достатъчна за цял ден.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 481
Още ми пишат майки за кърмене, 10 години след постовете ми. Имах големи проблеми с първото ми дете, мъка и аксесорна жлеза, която болеше, е откърмих 3 деца. Не си струва, голяма досада, поне за мен, моят опит е 11 м, 8м.  и 2 г
 Кърмене , не съм имала финансов проблем за АМ, Просто досада и никаква полза нито нищо. Всички болести дойдоха в градината, аз самата не съм кърмена..

# 41
  • Мнения: 201
Никъде не съм писала, че ако някое дете е на АМ, то задължително ще лежи в болница или ще пие лекарства. Шансовете да се разболее са по-големи, да изкара тежко болестта са по-големи и да лежи в болница са по-големи.
 Някои хора обичат да четат нещо и после да си правят свободни съчинения в стил преразказ с елементи на разсъждение.

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Е това е прекалено, сякаш е задължително дете на АМ да е  и на лекарства и да лежи в болница Angry Кърмените деца също се разболяват не по-малко от некърмените ,колкото и антитела да са поели от кърмата.
Напротив, статистиката твърди, че по-малко. И интересно как стигна до извода за "сякаш е задължително"?
Иначе на разболяването наистина му влияят толкова много неща (и индивидуалните особености на детето най-вече), че няма как това да бъде водещ мотив за кърмене. Но за "не по-малко" не е вярно.

Последна редакция: чт, 18 фев 2021, 10:33 от Магдена

# 43
  • София
  • Мнения: 28 552
Кърменето е само един от факторите на теория (за мен на пракитика е нулев). Както по-рано съфорумка написа, ако го навличаш, ако го тъпчеш с лекарства, ако го изнежваш, кърменето няма да помогне. Има и вроден имунитет...

# 44
  • София
  • Мнения: 3 402
Хич не е нужно да ти допада кърменето. Аз се изцеждах точно 10 дни и зарязах тая мъка. Само на АМ е от тогава, супер ни е. Още на втория месец спрях хамалогията със стерилизацията. Имам винаги топла вода в термос и готови дози. Когато не мога да нахраня аз малкия, ММ се заема. Като ходим на гости при баби и дядовци и те го хранят спокойно. На разходките не мисля къде да вадя цица (това не ми е хич комфортно да го правя на публично място).
Въобще не смятаме финансово колко ни излиза. Колкото толкова. Имаме щастието да можем да си го позволим и да не смятаме всеки един разход.
Почти няма кърмени деца в рода ни. Живи и здрави сме. Аз също забелязвам тенденцията покрай мен кърмени бебета да са доста по-често болни, някои и много не калени и изнежени, което доста допринася за това. А такива на АМ я веднъж в годината (макс два) да съм ги виждала със сополи. И тичат по студа без шапки и шалове, с червени бузи и после нищо им няма.
Нашият също е нон стоп бос, леко облечен, трудно понасящ шапки и каквито и да е шалове покрай врата си, проблеми засега не сме имали.

Аз лично предпочетох спокойна мама-спокойно бебе. Не съм фанатик на тема кърмене. Не мисля и следващото дете да кърмя. За мен лично никакви ползи не ни донесе това и никой не може да ме убеди в друго, ако ще и от сто кладенеца вода да извади. Авторке, прецени как ще се чувствате най-добре с бебето, претегли + и - и си вземи решение.

# 45
  • Мнения: 38
Мисля че това е доста относително с разболяването.В крайна сметка рано или късно всяко детенце се преминава през разболяването, дали е кърмено или не.Като цяло съм адски динамичен човек, върша доста неща,не обичам да се заседявам вкъщи през топлите дни (сега ми е мъка в това студено време), а и доста обикаляме с мъжа ми(и с детето вече).Ваденето на гърда на публични места ми е задължаващо и некомфортно,а цеденето ми е страшно неприятно.Кърменето може да се води “мързеливо”,но на мен не ме свърта вече честно казано.Ще се консултирам с педиатъра си и ще взема крайното си решение.Все пак благодаря за отзивите ви!

# 46
  • Мнения: 6 764
Зарежете кърменето като застраховка от болести. Факторите са безчет, поведение на самите родители, по-голям брат/сестра в градинска възраст, който мъкне бацилчета, после като тръгне на ясла дали има някакъв контрол или с течащи зелени сополи ги пускат да менкат бацили, самия педиатър до колко е компетентен, защото има много, които уж лекуват, ама нещо все не успяват. Колкото и да се пазят, градят имунитет именно чрез болестите, през които преминават. При нас възрастта 2-3 години беше сериозно изпитание за моите нерви, все спиране, тръгване, кой да я гледа, един път и до болница стигнахме, няколко пъти на косъм. Но после вече всичко се успокои, рядко боледува. Не го отдавам на кърмене, а на съзрялата имунна система и разбира се по-добрите навици на детето, не лапат всичко, хигиената е на по-високо ниво в сравнение с малко дете, което все нещо лапа и пипа.

# 47
  • Мнения: 12 752
Не съм казала,че кърменето ми е гадно или гнусно.Доста преувеличавате.Въпросът ми беше дали има и други майки,които са били на такъв кръстопът-дали да спрът кърменето,въпреки че това е най-добрата храна за детето им , в името на душевното и емоционално спокойствие.Пък от друга гледна точка не искам да ми е гузно,ако го направя.Мисля че миенето на шишета се равнява на висенето по 30-40 мин на гърда през час и половина,два.Това е същото като да се нахраниш и да си вдигнеш чинията от масата.Благодаря ви на всички за споделените мнения,оценям ги,но все още съм изправена пред дилемата кърмене-АМ.И какъвто и краен коментар да прочета,няма как на базата на него да взема и крайното си решение.Просто нали затова са форумите-за обмяна на опит,търсене на съвет или пример,или просто чисто любопитство.
Ако искаш честен отговор, ще ти отговоря  честно. Не виждам причина майка да не дава на детето си най-добрата храна,  защото не й харесва.
Все още ли искаш честен отговор? Това са глезотии, мила. Гърдите са затова. И ако ти е гузно, то е с основание.
Толкова от мен, без дипломация.

# 48
  • MI
  • Мнения: 11 803
ugabuga, точно ваденето на гърда на публично място никакъв проблем не е, ако си съобразил облеклото или поне взел един шал. Нищо не се вижда, казвам го като човек на който бюста беше стигнал чашка Е в края на бременността и началото на кърменето. Rolling Eyes Въпрос на тренинг е. С дъщеря ми сме пътували, ходили на ресторант, на гости, пазарували - никакъв проблем. Нямаме никой на който може да я оставим наблизо, сами си я гледаме от ден 1. Не сме се затворили вкъщи, освен при локдаун. Ако не бяха рестрикциите заради КОВИД, щяхме още по-често. Казвам ти го в смисъл, че точно за нормален начин на живот не е никаква пречка кърменето, освен ако не смяташ на някоя баба да го оставяш. Иначе разлика няма. Всъщност има, няма начин да забравиш храната или да не си взел достатъчно и имаш безпогрешен начин да успокоиш детето във всякакви обстоятелства. Единственото ограничение е, че детето навсякъде върви с теб.
Педиатъра ти нищо не може да ти каже. Тях ги интересува наддава ли и да не е болно в огромната им част, за съжаление.

# 49
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Това, че детето навсякъде върви с теб, не е малко ограничение...

# 50
  • Мнения: 38
Това, че детето навсякъде върви с теб, не е малко ограничение...
На нас ни е кеф да сме заедно с детето.А и постоянно ходим много по разходки,почивки и къде ли не.Защо да е ограничение детето да си е с мен? Имам и на кой да го оставям в случаите,когато няма как да си е с нас.Ако смятах,че детето ще е ограничение за нещо,нямаше да го раждам.Ясно е,че оттук нататък то си е неизменен спътник в нашия живот.

# 51
  • Мнения: 6 764
Това, че детето навсякъде върви с теб, не е малко ограничение...
Тука вече всеки си знае приоритета. Ако на втория месец се връщаш на работа на 8 часов работен ден, много ясно, че едва ли ще избереш кърмене. Имам и такива приятелки, бебето е поето от мама/свеки/стринка и те си го хранят и гледат.
Ако пък си ок една година от живота ти да е посветена на детето, що да не кърмиш? Все пак 20/30/40 години не си кърмила.
Всякакви хора и нрави. Моята мома на 1г и 4 месеца спа за пръв път без мен за една вечер. До тази възраст мои приятели ходеха за по 2 седмици сами на екзотични почивки. Ами и моето спря да суче и ние тръгнахме по почивки (с нея де), тъй че нищо не съм изтървала, иначе до преди да я родя съм си гледала кефа и с никой не съм се съобразявала.

# 52
  • София
  • Мнения: 28 552
Не съм била на работа първите години, просто не исках да кърмя. Освен това не ми харесва фактът да съм 24/7 залепена за някого, след като има още един родител.

# 53
  • MI
  • Мнения: 11 803
Все пак детето след третия месец не е постоянно залепено да суче, става много по-бързо. Съответно не е залепено в смисъл захапало гърдата постоянно. Grinning Залепя се и за другия родител, покрай този хоум офис на ММ толкова свикна да е и той вкъщи, че протестира и боклука като отиде да изхвърли. В съвсем друг смисъл го казах - че не може да го оставиш повече време на друг човек, например два три дни. Въпреки че има много жени, които след връщане от работа кърмят, а за деня оставят цедена кърма. Та всякакви случаи има, въпрос на приоритети.
За мен най-голямото облекчение, което ми е донесло кърменето, чисто егоистично, е първо не мислех до захранването да нося храна като пътуваме или просто сме дълго навън, и още повече, че веднага се успокоява каквото и да е станало - никне зъб, паднала, крива е просто - безотказно работи.

# 54
  • Мнения: 12 752
...
За мен най-голямото облекчение, което ми е донесло кърменето, чисто егоистично, е първо не мислех до захранването да нося храна като пътуваме или просто сме дълго навън, и още повече, че веднага се успокоява каквото и да е станало - никне зъб, паднала, крива е просто - безотказно работи.
Факт, кърменето е универсален успокоител.

# 55
  • Мнения: 15 356
Не съм била на работа първите години, просто не исках да кърмя. Освен това не ми харесва фактът да съм 24/7 залепена за някого, след като има още един родител.
Мда,и на мен фризьора,педикюра и излизането на ресторант по женски не са ми приоритет,но съм го правила и ще го правя с чиста съвест.
Бащата също може да прави каквото и аз-къпане,приспиване,хранене и т.н.
В доста теми срещам мнения,че едва ли не всички са в хоум офис,ми моят мъж няма такава опция.
Децата които не са кърмени се успокояват с гушкане,поне моето .

# 56
  • MI
  • Мнения: 11 803
Разбира се, че се успокояват и с гушкане, просто с кърмене е на практика незабавен ефекта, много по-лесно и бързо.
И да, много хора сега работят от вкъщи, всъщност не сме в България и мерките са една идея по-строги.

# 57
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Мда, като започнат да никнат зъби е направо красота да те хапе. Супер успокояващо. Ама само за бебето.

# 58
  • MI
  • Мнения: 11 803
HighSpeed теб лично колко пъти те ухапаха? Мен няколко, съвсем нарочно и не докато суче. Спря за седмица. Всъщност докато суче е невъзможнo физиология. Сега хапе ръцете на баща си като му се ядоса. Предполагам че трябва да не я пипа? Joy Прекалено стана, наистина. Никой никого не кара да кърми, но е хубаво като даваш съвети поне да си минал през даденото нещо.

# 59
  • Варна
  • Мнения: 36 600
А ти откъде знаеш, че не съм минала? Свети ми, когато се роди дъщерята ли? Това, че съм давала АМ не значи, че изобщо не съм кърмила.

# 60
  • MI
  • Мнения: 11 803
Така си спомням че си писала, но е възможно да бързам. Попитах те културно колко пъти те е ухапаха, че е било такъв проблем. Аз бързо и лесно го реших, стана ми странно. Просто всеки път прекратявах кърменето за следващия поне половин час. Все пак децата не са идиоти, много добре разбират, а и това го правят нарочно. Та чак основен проблем при кърмене да е, че човек по това да решава. Ами за мен е повече от абсурдно.

# 61
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Да, за ТЕБ е абсурдно. Ама хората сме различни. Що се отнася до това, че е основен проблем, ти си го интерпретира така, в моя пост такова нещо няма.

# 62
  • MI
  • Мнения: 11 803
Ти всъщност пак не ми отговори. За мен "Аз си отгледах детето с адаптирано по ред причини" не ми се връзва с кърмене до етап хапане, т.е. доста големи деца. Та ми изглежда като обикновено заяждане, извинявай ако греша. Спирам по въпроса, защото авторката е много далеч от този етап и си е чист спам в тази тема.

# 63
  • Мнения: 6 764
Айде, айде, който кърми не е баба Яга. И на фризьор съм ходила и маникюра ми винаги е бил топ. В крайна сметка, след първите месеци, кърменето отнема 10 минути, а като почнат да се заместват хранения, остават по-малко на брой кърмения. Макар и да нямаше хоум офис като беше моето бебе, все пак бащата винаги е бил наличен уикенда. Сори, ама през работни дни и на шише да беше, аз специално рядко имах възможност да я оставя някъде. Бабата и дядото бяха близо, но работещи. Понякога единия имаше дупки, като се един маникюр или кафе 😉

# 64
  • Мнения: 11 072
Интересна постановка е "не ми харесва кърменето".
А да бършеш акита по пет пъти на ден харесва ли ти? Според мен е в пъти по-неприятно. А да разнасяш 10-15 килограма на ръце (щото бебетата стават и толкова)? А да ти се тръшка двегодишен бейби пубертет на улицата? А да ти намажат стената с лак за нокти? А да търчиш по болници през нощта, тревожен и недоспал?

Изобщо родителството си е мамата си джаса... в кръга на шегата, нали, ама и не съвсем Simple Smile В него има отговорности, които хич не са приятни, особено на първо четене и ако се извадят от комплекта с хубавите неща. За първескините могат да бъдат наистина шокиращи.

Е те така е и с кърменето. То е начин на хранене - един ден може да ти е трудно и неприятно да храниш дете с лъжица и то да пръска навсякъде морковено пюре, кой знае? Но все някак ще трябва да го храниш...

Кърменето все пак, за повечето майки, е по-скоро от приятните неща в родителството между третия месец и първата година - след като са преодоляни първоначалните трудности (понякога чисто обективни) и преди детето да почне да ходи, да дъвче пържоли и т.н. Пък ако толкова трудно и гадно ти е - винаги можеш да спреш. Лошото е, че после не можеш да го върнеш обратно.

# 65
  • Мнения: 770
Аз кърмих 9 месеца. Определено не съм му се наслаждавала Grinning Имаше един момент, в който трябваше да се занимавам с АМ, шишета и изварявания и ми беше доста досадно, та се "насилих" да кърмя по-дълго. Пък и от финансова гледна точка е доста добре. Не ми е било неприятно, но не и както някои го изкарват нещо уникално и невероятно.

Ако не ти се кърми и не те кефи, спри. Просто внимавай да не спреш рязко и да ти се възпалят каналите и да си създадеш проблеми.
Не знам за вас но аз имам 3 месечен син и  определено не бих го лешила от кърма.
Във момента бебетата имат нужда единствено от кърма.
Не знам коя майка която има кърма няма да кърми бебето си.
Ако една майка има кърма а не иска да го кърми  това си е чист каприз

# 66
  • София
  • Мнения: 829
Не знам за вас но аз имам 3 месечен син и  определено не бих го лешила от кърма.
Във момента бебетата имат нужда единствено от кърма.
Не знам коя майка която има кърма няма да кърми бебето си.
Ако една майка има кърма а не иска да го кърми  това си е чист каприз
Каприз или не,това си  е лично решение на всяка майка и никой няма право да я упреква за това.Свят широк,хора разни.Понякога има обстоятелства,които налагат спирането на кърменето дори и при имане на кърма.

# 67
  • Мнения: 15 356
Аз се зарекох,че никога няма да питам някоя позната кърми ли ,много ми е грозно това.Кърмиш ли?Не .Защооооо?
За хапането,ми моето не ме е хапало,защото не е кърмено,но имам позната майка и детето й я хапе  .Пляска го през устата,вика,кряка,кърми на всеки час в периода на зъбоникнене и всеки друг период на бебешко неразположение.Сутринта е парцал,но тя е майка кърмачка героиня.
Аз спя ,детето ми спи,като се събуди за храна ставам или аз или мъжът ми .Но до сега не е било да имам и една безсънна нощ.
И да,кърменето е въпрос И на личен избор.Аз не се сърдя на майка ми ,че не ме е кърмила.Бога ми,прави и здрави сме с брат ми ,по 180 см сме порастнали.Нищо фатално не ни е станало.

# 68
  • Мнения: 5 380
Не знам дали съм била точно в същата ситуация.
Не бях подготвена за кърменето и още в болницата зърната ми така се разраниха, че почнаха да кървят и да образуват корички по раните (рагадии). Беше ужасно болезнено. 
Освен това кърмата ми потече мнооого бавно и всички акушерки се изредиха да ми стискат гърдите, което вече беше върхът на болката.
В къщи кърмих, кърмих, мъчих, мислех си, че правя нещо и на прегледа при педиатъра, опаааа.... бебчо не само не беше качил, ами и беше върнал тегло.
От там драма 2 дена в нас, рев и сълзи и после минахме на АМ.
Факт е, че няма по-добро от кърмата за едно бебе и само заради това съжалявам, че не се напънах повече да ми се получи кърменето.
Но другите неща за шишета, биберони, стерилизация са преувеличени. Няма нищо сложно, да не говорим, че така може да ангажираш и бащата.
Ако обаче имаш кърма и решиш да спреш с кърменето, може би е добре да го обсъдиш с лекар, за да прецени нуждата от лекарства.
Аз нямах, и просто се цедих 1 седмица, като на ден изцеждах по около 100-150мл. Давах го на бебчо, но след седмица стана 40-60 на ден и след това вече минахме само на АМ.

# 69
  • Мнения: 3 439
Боли, да. Ама то и раждането боли...

# 70
  • София
  • Мнения: 2 565
Защо трябва и в тази тема да се подигравате на майките, които кърмят? Много е грозно това, кърмачка героиня. Разбрахме гледните точки и на двете страни, не виждам защо трябва да се стига до крайности като разглезени, лигли или измъчени кърмачки. И към двата лагера обиждащи - деня ви по-хубава ли става като изпляскате едно такова гадно и обидно мнение?

# 71
  • Мнения: 3 439
Денят ми става по-хубав като не чета тъпотии. Уви, цели теми самотъпонавиване защо някои не били кърмили. Та чак и нямало разлика, егати невежеството.

# 72
  • София
  • Мнения: 28 552
И за мен такива обяснения са напълно излишни. Кеф ти е да кърмиш – кърмиш, не ти е кеф – не кърмиш.

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
В съвсем друг смисъл го казах - че не може да го оставиш повече време на друг човек, например два три дни. Въпреки че има много жени, които след връщане от работа кърмят, а за деня оставят цедена кърма. Та всякакви случаи има, въпрос на приоритети.
Всичко може, дъщерята беше на 4 месеца, когато отидохме на екскурзия за 10 дни, а тя остана с баба си и дядо си по бащина линия на адаптирано мляко. Изцеждах се. После беше на година и 4 месеца. Не се изцеждах, обаче след връщането тя пак поиска да суче и сука до 3-годишна. Подчертавам: ТЯ искаше, не аз, щото съм чела какви ли не фантазии как не децата искали да сучат дълго, а шантавите им майки. След втората спомената екскурзия почина дядо им и бабата вече не се наемаше да гледа децата с преспиване без него, та спряхме екскурзиите.

Детето пак е залепено за теб, докато си в майчинство, ама не заради кърменето.

Защо трябва и в тази тема да се подигравате на майките, които кърмят? Много е грозно това, кърмачка героиня.
+1.
Никой не е твърдял, че некърмено дете няма да порасне 1,80 или да бъде здраво (статистиката все пак сочи, че значението за кърменето за здравето не е баш нулево, колкото и да не е огромно), нито пък че не е "много относително" това за предимствата на кърменето, нито пък че няма причини включително и по принуда да се мине на адаптирано мляко, нито пък че трябва да се опитва до дупка на всяка цена... ама айде няма нужда от подобни изцепки. И горките кърмачки, на един фризьор не могат да идат не за друго, ами от непрекъснато кърмене!

Последна редакция: пт, 19 фев 2021, 16:07 от Магдена

# 74
  • Варна
  • Мнения: 214
За мен също кърменето не е удоволствие. Имах запушвания, температура, рани...после тъкмо се нормализираха тези неща се започна със стачки и разсейване на бебето...освен това все не знаеш дали е хапнало достатъчно, но кърмих голямото си дете 10 месеца и в момента кърмя по-малкото, което е на 5+++. Основната причина да го правя е, че смятам, че това е най-добрата храна за детето в този период и може би бих се обвинявала ако по егоистични така да се каже причини не го правя. Но кърмя от началото по 7 пъти на денонощие, сега даже 6-7 И по не повече от 25 минути на хранене. Ако трябваше да ми виси по цял ден и нощ на гърда щях да се откажа най-вероятно.
Нямам опит с хранене на АМ, за да сравня

# 75
  • Мнения: X
Ужасно досадно ми беше кърменето. Кърмиш от едната, тече от другата. Ходих с петна по дрехите, колкото зле се чувствах физически и на външен вид го докарвах 😆
Моето дете се оказа с алергия, но докато да разбрем такова гърчене се гърчи и такова чувство за вина изпитвах.. какво съм яла, защо сега така му е на това бебе. Накрая ме сложиха на диета без млечни, без меса, без подправки и то от диети и неядене кърмата ми спря. След 6 месеца мъки направо си ми олекна.
Не е за всеки и разбирам тези, които не искат да кърмят и/или не им е приятно.
При мен се получи много лесно.. на 3ти ден ми “слезна” кърмата, бебето засука веднага, качваше килограми всеки месец.. само заради това продължих и се борех със себе си.
Има едно насаждане напоследък колко естествено е кърменето, а реално си е зор и иска подготовка, дори ментална.
На авторката пожелавам вътрешен мир и perky гърди, независимо какво реши Simple Smile

# 76
  • Мнения: 174
Аз най-накрая спрях и сигурно много жени биха се зачудили защо- не ми се разрани нищо, леко ме наболяваха каналите вътре и при засукване не беше супер усещането и дотам. Даже след 10-15 минути кърмене ми  ставаше приятно. Но ми беше неприятно емоционално кърменето, защото нямах достатъчно кърма и бебето седеше гладно и така и така дохранвахме, та защо да се мъча с месеци? И си губех много време- айде 20 минтути на тая гърда, айде 20 на другата, ама айде още 10 на тая... а с АМ за 10 минути се е наял, че и заспал. Финансово, слава Богу, няма да ни гътне баш това, а и с тази пандемия за какво ли друго харчим?

Абсолютна илюзия е тая работа с шишетата и как било отнемало много време... отнема секунди да го разбъркаш и 4 мин да се стопли. През това време отида до тоалетна, нещо свърша. Храня го и му се радвам и връзката ни си е супер. А ако ви се харчат пари- има машини за АМ и там просто натискаш едно копче и готово. И не на последно място “кърмата била най-доброто за имунитета и здравето”: анти-тела има само в коластрата, която моя бебок получи. Оттам-насетне дали кърмата към днешна дата е най-добрата и балансирана храна, можем само да гадаем. През нея влизат и всички гадости, които е яла или... не е яла жената. От нея се очаква перфектна диета, да не пие, да не яде 8275690 неща, да не седи на течение, по възможност да приема определени витамини и хранителни добавки... ай сиктир.

Иначе има го моментът с физическото удоволствие от кърменето- сваля се напрежението. Знам, че за хора които не се интересуват от психология идват шокиращи подобни сравнения, но свалянето на физическо напрежение през ерогенните зони носи еротична, физическа наслада. Да, да, не замеряйте мен, а Фройд.

Последна редакция: ср, 24 фев 2021, 02:51 от Alichka_Balichka

# 77
  • Мнения: 3 439
Да не седи на течение 😆😆😆😆😆😆😆😆 Не, не не мога, не 😆

# 78
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Две твърдения не спират да ме учудват - че е съмнително дали зеленчуците са полезни (в сравнение с останалото), понеже въздух, почва и  т.н. замърсени, и че е съмнително дали кърмата е полезна в сравнение с адаптираното мляко, щото майката кой знае какво яде. Ами кравата какво яде - адаптираното мляко се прави от преработено краве; ами месото, млякото, пшеницата от друга Земя ли идват, не от същата, от която са зеленчуците?
Антитела, мисля, има не само в коластрата.

Иначе съм съгласна, че ако кърменето е непрекъсната досада или мъчение, вероятно не си струва да бъде продължавано, доводите са комплекс, не е само един, спокойствието на майката има значение и решението далеч не е свързано само с това, кое е по-полезно. Но все пак - по-полезно е.

# 79
  • Мнения: 11 072
Цитат
анти-тела има само в коластрата, която моя бебок получи. Оттам-насетне дали кърмата към днешна дата е най-добрата и балансирана храна, можем само да гадаем. През нея влизат и всички гадости, които е яла или... не е яла жената. От нея се очаква перфектна диета, да не пие, да не яде 8275690 неща, да не седи на течение, по възможност да приема определени витамини и хранителни добавки... ай сиктир.

# 80
  • София
  • Мнения: 3 159
Нестле, Хипп и поне още няколко компании харесват това. Колко му е, каквото има в кърмата, го има и в Аптамила - така казват по телевизията.

# 81
  • София
  • Мнения: 28 552
Няма никакво значение какво харесват компаниите, важното е майката какво харесва.

# 82
  • Мнения: 1 858
Не е проблем майката да не харесва да кърми и да спре да го прави ако реши. Тялото си е нейно.
Проблем е когато се опитват да се вадят от 100 кладенеца вода и да се приравнява кърмата на адаптираното мляко. От здравословна гледна точка няма алтернатива на кърмата. Не съществува. Точка.
Няма какво "да гадаем" дали кърмата е най-добрата храна за бебето, научни данни по въпроса колкото искаш, никой не открива топлата вода и няма нужда от мислене и спор за научно доказани неща.
Както писах, аз също не съм кърмила. Ами признах си, че ми е било трудно, нямах опит и информация, спрях набързо, не бях упорита. Ама да тръгна да пиша глупости сега как кърмата не е важна и не е кой знае какво...защо да го правя? Да си успокоявам съвестта? Да, не съм хранила детето си с най-добрата храна. Факт. Така се е получило, нито го отричам нито се обвинявам. Приела съм го, това съм го могла, това съм направила. Някои от нещата, които се пишат са доста смешни...

# 83
  • Мнения: 174
Близка приятелка, майка на 4 деца! ни едното не е кърмила, здрави са си. Примери много. Щом няма доказателство да е по-вредно за детето АМ, тогава факт- само личен избор си е. Когато кърмачка обясни защо кърми- факти били, когато друга жена обясни защо не кърми- оправдания били. Еми не.

# 84
  • Мнения: 1 573
https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/bg/bg-12-ways/bg-br … astfeeding/5308-4

Да не забравяме и майките, все пак.

Който иска - да кърми, който не иска - да не кърми. Но разпространяването на непроверена и грешна информация не ок, дори за форум.

# 85
  • Мнения: 5 380
За това как и колко ще свалиш след раждането има много други по-важни фактори от кърменето. Simple Smile
Основно е колко си качил през бременността, каква е физическата ти активност след нея, спазва ли се някакъв режим на хранене.
Много е важно и какъв тип тяло имаш (мезоморф, ендоморф или ектоморф), защото те имат различен метаболизъм, а от там качват и свалят килограмите различно. Simple Smile

# 86
  • София
  • Мнения: 28 552
Е, то и за рака на гърдата има много по-съществени фактори от кърменето, но карай Smiley

# 87
  • Мнения: 11 072
Не е проблем майката да не харесва да кърми и да спре да го прави ако реши. Тялото си е нейно.
Проблем е когато се опитват да се вадят от 100 кладенеца вода...
Точно. Кърмиш, не кърмиш, приеми го това решение, което си взел със собствената си глава, и се дръж достойно. Децата са доста родителоустойчиви и все ще оцелеят някак. Ама да се отхвърлят десетилетия наука, щото хем сърби, хем боли...

Ако трябва да споделя моя личен, ограничен опит - той подкрепя напълно научния консенсус по въпроса. Но ако не го подкрепяше - нямаше да го направи невалиден. Фактите са налични, има рецензирани клинични проучвания, не едно и две, лалането по форуми няма нищо общо.

# 88
  • Мнения: 174
2 + 2 = 4, а иначе “ Most women who breastfeed experience hormonal changes during lactation that delay their menstrual periods. This reduces a woman’s lifetime exposure to hormones like estrogen, which can promote breast cancer cell growth.”

По същата логика бремеността е достатъчна. За жалост всички, които познавах с рак са кърмили...
Доказателства има повече за бремеността и положителните ефекти върху матката, отколкото за кърменето само по себе си. Познавам жени с цикъл и кърмили през това време.

https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/bg/bg-12-ways/bg-br … astfeeding/5308-4

Да не забравяме и майките, все пак.

Който иска - да кърми, който не иска - да не кърми. Но разпространяването на непроверена и грешна информация не ок, дори за форум.

# 89
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Никой на никого не дължи обяснения дали кърми или не, както и защо.

# 90
  • MI
  • Мнения: 11 803
Не хранете трола Rolling Eyes

# 91
  • Мнения: 1 142
Не мисля, че доказателствата за предимствата на кърмата са чак толкова категорични https://www.theatlantic.com/magazine/archive/2009/04/the-case-ag … t-feeding/307311/. Въпреки това тя е направена специално за нашите бебета и се усвоява много по-добре. В момента сме на смесено хранене, защото кърмата ми е много малко, въпреки усилията, които положих. Това не означава почивка от хранене, а двойна работа на всяко хранене. Ако бяхме само на кърма (стига да не са разни клъстерни хранения и подобни) щеше да ни е по-лесно. В моето положение продължавам с кърменето, така че бих продължила и иначе и без това като почне захранването кърменията драстично се намаляват и могат да се спрат, така че може да не продължава много дълго.

# 92
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Щом няма доказателство да е по-вредно за детето АМ, тогава факт- само личен избор си е. Когато кърмачка обясни защо кърми- факти били, когато друга жена обясни защо не кърми- оправдания били. Еми не.
Има доказателства, не е да няма, само че ти ги отричаш и после - нямало. Поставяйки при това за ефект думата "вредно", щото звучи по-зле. Ако кажем "кърмата е по-полезна", е същото, но звучи иначе. А от две взаимно изключващи се твърдения за факти (повтарям: факти, не избори, които могат да бъдат различни и в това няма нищо лощо, не два или двайсет аргумента, степенувани за мен или за теб по важност, като степенуването също може да е различно) все единият не е толкова "факт", няма как. Wink

Е, то и за рака на гърдата има много по-съществени фактори от кърменето, но карай Smiley
Разбира се, че има, има си хас. Както и за здравето на детето има. Но това все пак не е равносилно на "значението е нулево".

Цитат на: Параход
Децата са доста родителоустойчиви и все ще оцелеят някак.
В интерес на истината, всички признаваме, че днешните наистина доста добре адаптирани за бебета млека правят децата несравнимо по-устойчиви на некърмене, отколкото когато алтернативата е била козе мляко или каквото там са давали, и пак са оцелявали много деца и така. Въпросът е да се прави разлика между "за мен тези причини тежат повече" и "няма здравни аргументи в полза на другото мнение". Wink

Последна редакция: чт, 25 фев 2021, 10:38 от Магдена

# 93
  • София
  • Мнения: 28 552
...
Е, то и за рака на гърдата има много по-съществени фактори от кърменето, но карай Smiley
Разбира се, че има, има си хас. Както и за здравето на детето има. Но това все пак не е равносилно на "значението е нулево".
...
О, не, не твърдя, че е нулево. Но има фактори с много по-голямо значение за здравето на детето, отколкото кърменето, като фамилна обремененост, среда, начин на живот... На фона на тях, за мен кърменето като неприятен процес, може да бъде пропуснато. Още повече, че АМ е съвсем приемлива алтернатива. Затова и го пропуснах, всъщност.

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Е, съгласна съм с това, нали и аз го казвам през цялото време.

# 95
  • Мнения: 6 552
На който не му харесва, да не кърми. Просто е. Не знам защо трябва да се обяснява личен избор дали ще се кърми и до кога или няма да се кърми или ще се кърми и дохранва. На мен лично ми харесваше много да кърмя. За мен няма по-лесен и приятен начин да си нахраниш бебето. За предимствата пред АМ и предимствата за възстановяването на майката, няма какво да се коментира, те са факт. Захранването ми беше в пъти по-трудоемко и ангажиращо. Кърмих до 1,3г, детето самО се отказа. Ако не беше, щях до продължа още, крайния срок в главата ми беше околл 2г, заради връщането на работа. Имаше доста хора покрай мен, които ме натискаха да спирам още след 10м като започна да хапва повече храна. Ами не съм се обяснявала за избора си. На никой не дължите обяснения, стига и майката и бебето да са здрави, спокойни и щастливи.

# 96
  • Мнения: 174
На мен ми е странно защо във форум, в който хората са влезли да обсъждат теми се задава постоянно въпроси: защо обясняваш, защо споделяш, защо еди-си-какво? Хората са тук да споделят опит, мнение, да поговорят. Иначе какъв е смисълът? Иначе без да кърмя, тъй като при мен така и не тръгнаха нещата, за месец и малко вече съм свалила 13 кг от общо 19 кг качени. Бебето качи 1 кг, а вече сигурно гони 5 кг. Реве си стабилно и го разнасям по цял ден напред-назад. Не ще вляза във форма, ами ще стана и по-слаба май с 5 кг закачени за мен 😁 За мен с АМ е много удобно вече. Който е най-близо до храната- прави я и сме готови. Евала ако някой може да кърми спейки, ама аз така или иначе ставах и за 1-то и за другото. За мен смесеното хранене също е безсмислено- мое си мнение. Или едното или другото.

Последна редакция: пн, 01 мар 2021, 21:22 от Alichka_Balichka

# 97
  • Мнения: 12
Аз много се мъчех в началото с кърменето. Близо 3 месеца ми трябваха да се научи малката, но когато почнах да кърмя легнала всичко се случи много бързо и бях много доволна. Кърмих година и 6 м.  и за мен беше приятно, найстина усещах една топла връзка с бебето. Знам колко е трудно, и аз съм имала възпалени зърна и много е боляло, но тогава цедях и дават , разбира се и АМ съм давала. Аз пробвах всичко възможно , също съм искала да се откажа, но знам че кърмата е най-доброто. Хубаво е че има АМ за извънредни ситуации, но аз исках да дам най-доброто и пълноцено мляко на бебо, и това си е моето. Каквито и технологии да има те са много далеч от възможностите ни. Пробвайте различни пози на кърмене, при мен това помогна. Успех на всеки който иска да кърми, а му е трудно.

# 98
  • Мнения: 38
В крайна сметка кърмата ми спря от само себе си.Беба беше наддала супер малко, започнах да я дохранвам ,въпреки че максимално я държах на гърда.Сега вече е изцяло на АМ.Честно да си кажа супер спокойна съм и аз и тя.Яде си на 3,4 часа, буди се веднъж вечер.Цялата работа с шишетата е за 10 мин с миенето и стерилизирането.Вечер слагам само вода в готово шише с мляко, пие го за 10 мин и съня спокойно продължава.Безспорен факт,че кърмата е най-добрата храна за бебето, но наистина кърменето не беше моето, колкото и усилия да положих да го захаресам.

# 99
  • Мнения: 15 356
Хахаха,добре дошла!Спокойна майка,спокойно дете,най-важното е да сте щастливи и здрави.

# 100
  • Мнения: 8 948
Кърмих детето си три години до момента, в който настъпи естественото отбиване. Никога не съм се замисляла дали ми харесва.
Винаги обаче съм отчитала плюсовете на кърменето - през цялото време ми беше много удобно да не нося със себе си шишета, термоси и т.н. и да не съм зависима от часовете за хранене.
И най-големият плюс - детето изпи първия си антибиотик едва след отбиването си на 3 години и нещо.

# 101
  • София
  • Мнения: 28 552
И синът ми (на АМ) изпи първият си и единствен досега антибиотик горе-долу на тази възраст.

# 102
  • France
  • Мнения: 12 534
Моят син беше само на няколко месеца. Изцяло на кърма! Ако не ми харесваше, нямаше да кърмя.

# 103
  • София
  • Мнения: 2 481
А моят голям син, кърмен 10 или 11 м. изпи първия си антибиотик на 8 години, заради хирургична интервенция. Какво доказва това за кърменето-нищо. И на ам и на кърма, особено ако ходят на градина, децата се разболяват.

# 104
  • Мнения: 11 072
Не знам какъв е смисълът "да си ги мерим". Опитът с моето лично дете потвърждава каквото пише в учебниците. Кърмено е 3 г., ходило на градина от 1 г. 9 месеца, после на училище. Сега е на 13. Не е пило антибиотик, нито други медикаменти с рецепта (веднъж по-сериозни сиропи за кашлица само, посред лято) - и дано така да си остане. Аз на нейните години бях изпила една аптека, въпреки че не съм боледувала тежко или повече от средното - просто през 70-те се изписваше антибиотик за зачервено гърло.
Най-голяма полза от кърменето в първите години на живота намирам в защитата от стомашно-чревни (не чак толкова респираторни, там действат и други фактори) инфекции, които по принцип сериозно мъчат и обезводняват дребосъците. Направо чудодеен ефект има в това отношение.
Пожелавам на всички да намерят добър баланс между грижата за децата, ползите за здравето и личното си удобство.

# 105
  • Мнения: 2 081
В повечето теми има определени жени ,които навлизат в агресивно -защитателен режим за АМ и срещу кърмещите . Не знам комплекси ли избиват . Чак досадно става да се повтаря едно и също , от едни и същи .

# 106
  • France
  • Мнения: 12 534
В момента пиша и кърмя, но не мога да се съглася, че кърменето е панацея за всичко. Особено в нашите развити страни с висока хигиена и болнична грижа, разликата между кърмене и некърмени деца е близка до нула.

# 107
  • Мнения: 11 072
Особено в нашите развити страни с висока хигиена и болнична грижа, разликата между кърмене и некърмени деца е близка до нула.
Всъщност науката е натрупала десетилетни доказателства в подкрепа на противното, и продължава да го прави (пример за изследване, проведено в последните месеци - ваксинирани срещу ковид майки предават на бебетата специфични антитела чрез кърмата. Правено е в САЩ, не в Африка).

Че не е панацея - съгласна съм. Има аспекти от здравето и качеството на живот, в които има големи ползи, и други, в които са минимални.

# 108
  • France
  • Мнения: 12 534
Антителата получени чрез кърмата имат срок на годност. Иначе никой от нас нямаше за кара варицела, например. А и вирусите мутират всеки сезон и старите антитела не помагат. Освен ако не кърмиш до 18г на детето, но явно природата не е отредила това.

# 109
  • Мнения: 6 764
Моето дете пък като тръгна на ясла и след 3 седмици стигна до начална пневмония. Беше на венозен и антибиотик през устата, едновременно. В края на същата година след тежък грип беше още няколко пъти на антибиотици. Това прави ли кърмата ми дефектна? Иначе кърмена като по учебник, 6 месеца само на кърма, постепенно захранване само с пюрета, които аз приготвях, с продукти, които знам какви са, чисти и скъпи. И накрая...събратята й дето бяха на АМ и ръбаха зрънчо от 6 месечни се оказаха доста по-корави.

# 110
  • France
  • Мнения: 12 534
Радева, колежке по скапана кърма, и при нас е така положението. Общо взето, слагам кърмата до хомеопатията, въпреки че пак кърмя.

# 111
  • Мнения: 539
Радвам се, че има жени, които кърмят и признават, че кърмата не е панацея.

# 112
  • MI
  • Мнения: 11 803
Аз едно не разбирам, защо когато се говори за статистика, за вероятности, веднага всички се изреждат да кажат личния си опит за да докажат че не е вярно?! Това че детето на Пенка е кърмено и се разболява често, а на Ганка е на АМ и не боледува, не значи че научните изследвания не сочат, че е по-вероятно ПРИ РАВНИ ДРУГИ УСЛОВИЯ некърменото дете в последствие (като голямо) да има алергии, диабет или наднормено тегло. За респираторни заболявания честно казано никъде нищо не съм чела.  Което НЕ значи че никое кърмено дете няма да има наднормено тегло или че всички на АМ ще са с алергии. Уточнявам за да не се изреди пак сума народ да каже как на моето нищо му няма или моето колко антибиотици изпи.

# 113
  • Мнения: 5 380
Кърмено или не, ако на едно дете не му се създаде добра култура на хранене и спорт, шансовете от диабет, наднормено тегло и тнт са значително по-по-най-големи.
Neli, може ли линк към изследванията и да се уточни за къде е статистиката?
Има огромно значение дали са използвани данни за САЩ, Европа, Азия и тнт.

# 114
  • Мнения: 1 142
Аз едно не разбирам, защо когато се говори за статистика, за вероятности, веднага всички се изреждат да кажат личния си опит за да докажат че не е вярно?! Това че детето на Пенка е кърмено и се разболява често, а на Ганка е на АМ и не боледува, не значи че научните изследвания не сочат, че е по-вероятно ПРИ РАВНИ ДРУГИ УСЛОВИЯ некърменото дете в последствие (като голямо) да има алергии, диабет или наднормено тегло. За респираторни заболявания честно казано никъде нищо не съм чела.  Което НЕ значи че никое кърмено дете няма да има наднормено тегло или че всички на АМ ще са с алергии. Уточнявам за да не се изреди пак сума народ да каже как на моето нищо му няма или моето колко антибиотици изпи.

Тази статистика е съмнителна и далеч не толкова категорична. Зная за няколко проучвания, които са били отхвърлени защото извадката от хора не е била представителна. Връзката не означава причина. Възможно ли е жени, които не са могли да кърмят да имат здравословни проблеми и те да са предадени на децата? Според мен да. Събирането на данни е трудно, интерпретацията - също, а и зависи от това, което интерпретиращият иска да постигне. Мнението ми за това е такова от преди да разбера, че моята кърма ще е много малко. Ако мислех, че тя ще е толкова важна в дългосрочен план, сега щях да я купувам от приятелки, въпреки че и от мен има нещо, което, за здраве, би трябвало да е достатъчно. Иначе е ясно, че тя е най-оптималният вариант.

# 115
  • MI
  • Мнения: 11 803
Честно казано не съм си правила труда да търся представителни ли са извадките на изследванията, на база на които са направени препоръките на СЗО и министерствата на здравеопазването на всички развити страни. Не ми е хрумвало че може да работят за могъщото лоби на майките кърмачки срещу горките неоправдани корпорации, произвеждащи АМ и пюрета за ранно захранване. Абсурдно става, когато търсим заговор поне винаги да търсим заинтересованите, корумпирали учЕните. В случая не виждам кои биха били, всички по веригата губят пари ако кърмим децата поне до година и не захранваме рано.
И да, повечето деца хранени и с АМ ще са здрави. Просто процентът с проблем при тях ще е по-висок от при кърмените, но ако говорим за например 7 срещу 4 %, може до утре да изброяваме как, слава Богу, са ни здрав и децата.

# 116
  • Мнения: 1 142
Не съм се интересувала толкова много, че да мисля за лобита, просто хората си имат идеологии. Погледнах сайта на СЗО и наистина не мислех, че ще пишат и за глупостта за IQ, но на фона на глупостите им за Ковид това не е изненадващо. След като е направено сравнение спрямо IQ и на майките нещата са почнали да изглеждат малко по-различно - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1633786/. Причината да прегледам тези неща преди да вярвам сляпо е, че не звучат безкрайно правдоподобно.

Още нещо за интерпретацията на проучванията. Едно е да се каже, че не са намерени осезаеми разлики, съвсем друго е да се каже, че хранените на АМ са по-тъпи.

Последна редакция: сб, 27 мар 2021, 00:11 от ala.bala

# 117
  • Мнения: 6 552
Честно казано, изобщо не са ме вълнували някакви изследвания и тн. За мен кърменето просто беше най-естествения, лесен и приятен начин да си храня бебето. Добре е, че живеем в свят, в който ако майката не иска/не може да кърми, има достатъчно заместители. Но те все пак са заместители на майчиното мляко и следва да се използват само при невъзможност за кърмене. Природата си знае работата и ако е трябвалото да храним от шише, нямаше да имаме гърди и кърма. Това е достатъчен довод за мен, за да подкрепям и насърчавам кърменето. Изключвам единствено случаи на здравословен проблем при майката или бебето, заради което й е невъзможно и непрепоръчително да кърми. Във всички останали случаи, най-доброто, което можеш да дадеш на бебето, е кърменето.

# 118
  • Мнения: X
“Природата си знае работата”, през 21век не е аргумент.
Тя природата постоянно сътворява нови и нови начини да ни умори, ама пусто ние все нови лекарства измисляме.
Съгласна съм с рокет, че статистиката е важно да се проследява. Едно е кърмено бебе в Мозамбик, едно е кърмено бебе в Монтана, друго е кърмено бебе в Цюрих.
Аз, като цял живот съм ръфала вафли и филии с кетчуп, пушила по 1 кутия на ден и пробвала де що има наркотик, живяла на 50км от тец и мина за уран -  дали ще предам невероятни антитела и чудотворна имунна система чрез кърмата си?

Честно казано, изобщо не са ме вълнували някакви изследвания и тн. За мен кърменето просто беше най-естествения, лесен и приятен начин да си храня бебето. Добре е, че живеем в свят, в който ако майката не иска/не може да кърми, има достатъчно заместители. Но те все пак са заместители на майчиното мляко и следва да се използват само при невъзможност за кърмене. Природата си знае работата и ако е трябвалото да храним от шише, нямаше да имаме гърди и кърма. Това е достатъчен довод за мен, за да подкрепям и насърчавам кърменето. Изключвам единствено случаи на здравословен проблем при майката или бебето, заради което й е невъзможно и непрепоръчително да кърми. Във всички останали случаи, най-доброто, което можеш да дадеш на бебето, е кърменето.

# 119
  • Мнения: X
Всеки сам си решава. За мен кърменето е по-естествено и евтино. Нека не се опитваме да го изкараме другояче. И между другото, на сайта на Хип има едно pop up съобщение за това какви са ползите от кърменето, защо трябва да се кърми и т.н. Ако кърмене и АМ бяха взаимозаменяеми, силно ме съмнява, че точно Хип ще го сложат това на сайта си. Нека всяка майка сама си прецени, затова е хубаво в днешно време колко избор имаме Simple Smile

# 120
  • MI
  • Мнения: 11 803
Е че те и тази статия са написали че разликата е много малка (3-4 точки) и вероятно не се дължи на самото хранене. Проблемът на СЗО е, че са много бавни, те работят с научни изследвания които други са направили и трябва да има натрупване на такива. Очевидно в ситуация като сегашната с КОВИД това не работи, защото трябва да се вземат бързи решения на база на малко информация - нещо което те никога не са правили, поне не в такъв мащаб. Ситуацията с кърменето е съвсем различна, там има предостатъчно натрупана информация, на практика няма особени съмнения кое е по-добре. Неслучайно има забрана за реклама на АМ и в много страни педиатрите са длъжни да оказват помощ за кърмене или поне не трябва да ти препоръчват да замениш с АМ. Реално в човешката история има едни 30-40 години в които е направен експеримент да не се кърми и да се захранва много рано, казват с помощта на парите на производителите на тези храни. Сега казват че не е бил успешен експериментът и ако се ползва АМ поне да не се захранва преди около 6 месеца, но кой да чуе.
Аз казах че съм дохранвала в началото. На мен ми стигна да помириша АМ и да изчета състава на доста АМ. Аз за нас не бих купила нещо с такива съставки, признавам си го. Съответно направих каквото трябва за да мине на кърма.

# 121
  • Мнения: 5 380
Нели, силно се надявам, че вашето семейство се храни поне на 90% с продукти (месо, зеленчуци, плодове, варива и тнт) от собствено земеделие. В противен случай, няма как да знаеш какво приемаш и какъв му е съставът.
Лесно е да четеш етикетите със съдържание когато ги има и да цъкаш с език. Ами там където няма?
И пак ще помоля за източник на информацията за този 30-40 годишен експеримент и за това кой е обявил резултатите? Навсякъде си писала "казват", та дай малко повече информация, кои са тези "те" и какво точно са казали?

# 122
  • MI
  • Мнения: 11 803
Има много изследвания, от сайта на СЗО може да се насочиш. Очевидно няма да намериш думата експеримент, моя си е. Joy И не, не са наше земеделие, но избягвам да купувам от супермаркетите определени продукти и да, дори вкусът е различен. Много внимавам с храненето, и нашето, и на детето, не пушим и т.н. Аз моят избор съм го направила, засега дава резултат. Няма как да огранича всички рискови фактори, но тези които мога - да. Не виждам защо да не го правя и за детето, което има повече нужда от нас. Всеки си избира, но мисленето то въздухът е мръсен, що пък да не пуша никога не съм го разбирала. Това че дядото на Пенка е пушил по две кутии и е умрял на 90 без проблеми с дробовете не значи че са ОК цигарите. Аз предпочитам да се доверя на науката.

# 123
  • Мнения: 5 380
Нели, аз искам да видя, на кои изследвания и проучвания се базира тезата ти?
Затова питам конкретно?
Например за това с повишения риск за диабет и наднормено тегло на деца хранени с АМ? Може ли линк, защото ми е интересно да видя къде и как е направено проучването и какви са резултатите?

# 124
  • Мнения: 1 142
Не мисля, че някой е казал, че кърмата не е най-добрата и че другото не е заместител. Тя се усвоява най-добре, както съм и писала в предишен коментар. Това, с което не съм съгласна, е, че има кагорични данни за това колко по-здрави и умни са децата в дългосрочен план. СЗО можеха да напишат, че има проучвания за връзка между кърменето и интелигентността, което пак нямаше да звучи добре. Те са написали, че такава връзка със сигурност има, което е много непрофесионално.
Нели, браво на теб и други майки, които са успели да се преборят с проблемите в кърменето, но не си мислете, че другите не сме успели заради мързел.

# 125
  • Мнения: 5 380
Храненето на детето, независимо дали с кърма или АМ, трае активно около година. Разбира се, че оказва някакво влияние, това никой не го отрича.
За мен обаче за теглото, интелекта и цялостното развитие на малкото човече, са по-важни следващите поне 10-15 години.
Дали ще го научиш да се храни и спортува правилно. Дали ще работиш в посока развитие на логическото мислене. Дали ще успееш като родител да откриеш собствените си дефицити в знанията и уменията и ще успееш да ги компенсираш при детето си.
То ако всичко се решаваше от кърмата/АМ щеше да е лесно. Въпреки всички въпросни проучвания, не бих разчитала и "лежала на кълката", че детето ми ще е здраво и интелигентно само защото е било кърмено. Simple Smile

# 126
  • MI
  • Мнения: 11 803
Ала бала, разбира се че не осъждам който не е успял. Много добре знам колко е трудно, имах плоски зърна, недоносено дете, макар и малко, което нямаше сили да суче и никаква помощ плюс постоянни запушвания, разранени зърна и т.н. Това до към три месеца. Ясно ми е за какво става въпрос.
Рокет, нали не мислиш че с новородено леко недоносено и без никаква помощ освен от ММ, който все пак и работи, съм чела научни изследвания за да реша?! Стигна ми казаното от лекарите, прочетеното в сайта на СЗО и тукашното МЗ. Проверих че има такива изследвания и до там, все пак съм учила достатъчно че да знам че никое търсене в интернет и четене така на статии може да замени образование, продължаващо поне 10 години. Rolling Eyes Толкова ли е трудно да се напише Breast-Feeding and Diabetes и да се изберат научните статии щом ти е важно? Гугъл предлага винаги търсене и сред научни статии всъщност. Има предостатъчно. Диабетът е заради по-големият риск от наднормено тегло.

# 127
  • Мнения: 5 380
Нели, ясно де, разбрах, че реално не си чела самите проучвания.

Въпросните проучвания се базират на статистически данни, затова е изключително важно да не се прочита само общия извод, а да се разгледа как и от къде са били събирани тези данни.
Както писах и по-рано, едно е да са събирани в САЩ, където културата на хранене е една, друго е да са събирани в Европа, Азия или Африка.
Просто когато човек се аргументира със статистика, трябва да е малко по-конкретен от "казват", "смята се", "счита се". Не се хвърлят разни твърдения във въздуха. Особено, когато обясняваш, че не би дала нещо не детето си (АМ заради състава му), което на много други майки им се налага да дават. Simple Smile

# 128
  • Мнения: 656
Добре де, разбрахме, че АМ е пълно с витамини, а кърмата е токсична... 😀

# 129
  • Мнения: 5 380
Добре де, разбрахме, че АМ е пълно с витамини, а кърмата е токсична... 😀

Аз не виждам някой да твърди подобно нещо, но в "Бг-мама" нещата винаги са отворени за свободна интерпретация от четящия. Simple Smile

# 130
  • France
  • Мнения: 12 534
Проблем с актуалността и истинността на препоръките на СЗО има от поне 2 десетилетия. Там не постъпват НАЙ-добрите лекари, а най-препоръчаните чиновници. Факт, който избухна с пълна сила покрай ковид. Не само за кърменето и за захранването имат некоректни данни, но и за нуждата от гинекологични прегледи и взимане на натривки. За тях е достатъчно след 25г и на всеки 3г. Нещо, което всеки гинеколог ще ви каже, че е недостатъчно, особено като се има предвид все по-ниската възраст на сексуални контакти.
Проблемът на СЗОто е, че дава един миш-маш, без да уточни страна и цвят. Най-вероятно е за да е по-политическо коректно. Не виждам как може да се съпоставя едно дете, родено в Бразавил и друго, родено в Брюксел. Няма как да бъдат сравнени и липсата на питейна вода, и възможността за хигиенизиране на прибори и биберони. Та до липсата на контрацепция за майката.
Аз кърмя, защото ми е приятно. Ако на някоя жена не ù е приятно, уважавам нейния избор и наистина не вярвам, че ощетява детето си.

# 131
  • MI
  • Мнения: 11 803
Разбира се, че повечето са американски изследвания, което не променя факта, че и в Италия препоръките са същите. И че има и италиански изследвания по въпроса. И абстрактните на някои съм ги чела после, казах че когато решавах не съм. Wink
Всъщност повечето изследвания са в развитите страни. Не в Африка. Просто там финансират една идея повече науката.

# 132
  • Мнения: 1 459
С риск да възмутя някого, вчера след седем месеца кърмене се реших да си опитам кърмата. Бях чела, че обикновено е сладникава на вкус и наистина е така. Опитвала съм и АМ, когато остане от  бебето (на смесено хранене сме). Не може да се сравнява като вкус. Дори най-скъпите са ми отвратителни. Вече всеки сам преценява какво да избере. Преди две седмици получих мастит с температура близо 39 и да не разправям още какви проявления. Колкото и да се опитвах с компреси, инфекцията се задълбочаване и лекарка от Майчин дом ми предписа Антибиотик. Мислех да отбия малкото, но тя каза да продължавам с кърменето, антибиотикът бил адаптиран за кърмачки и ползите от кърменето били повече дори и с него, отколкото да минем на АМ. Тъй че мнения всякакви. Сега продължавам да кърмя, ще видим докога. Лично мен това с мастита за малко не ме отказа.

# 133
  • Мнения: 5 380
Никой не твърди, че кърмата не е по-полезна или по-вкусна.
Опитвам се да обясня, че това, че кърмата е полезна, не значи, че АМ е вредно. Simple Smile

Но който разбрал-разбрал. Simple Smile

# 134
  • Мнения: 11 072
Аз, като цял живот съм ръфала вафли и филии с кетчуп, пушила по 1 кутия на ден и пробвала де що има наркотик, живяла на 50км от тец и мина за уран -  дали ще предам невероятни антитела и чудотворна имунна система чрез кърмата си?
Представи си - да.
Да не говорим, че и кравите за АМ не са гледани в луксозен ритрийт на Марс, а в доста по-лоши условия от теб. За рапицата и другите неща, дето се слагат вътре, същото важи.
Само с пушенето и употребата на алкохол ПО ВРЕМЕ на бременност и кърмене има някои проблеми, но не и с пушенето извън този период.

Изследванията не се правят, нито се одобряват от СЗО, а се правят от научни колективи.
Ето няколко по разискваната тема - има за диабет тип 1 и тип 2.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17093156/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5481976/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4504097/

# 135
  • София
  • Мнения: 3 159
Ако някой има нужда да валидира личния си избор, няма лошо.

# 136
  • MI
  • Мнения: 11 803
Кой казва че е вредно АМ? Всички казваме, че кърмата е по-добре от АМ. АМ пък безспорно е по-добре от краве, козе или друго мляко или безумия като боза или пък захранване на три месеца.

# 137
  • Мнения: 6 764
В духа на заглавието на темата имаше нещо, поради което аз не харесвах кърменето. То беше зависимостта от мен. Моята дъщеря беше от онази порода бебета, които първо, че до 5 месечна ако се опитвах да дам вода или лекарство, то беше изповръщано на секундата и второ, тя мразеше шишета. Тоест, дори не можеше някой друг да я храни с шише, дори вътре да има кърма. Това ми беше много тежко, защото на 2 пъти бях зле, лекарите в Бг не им пука много кърмиш ли и не съобразяват терапията. Единият път ми изписаха АБ, който въобще не беше съвместим, на молбите ми за смяна беше отговорено с "ами ще спрете за 2 седмици". Е, как точно се спира, имах 2 чекмеджета кърма, тя ревеше и повръщаше на фонтан. Та, спрях лечението на своя глава и беше голяма мъка докато се оправя. Вторият път ми се възпали сериозно зъб и вярвате или не, кърмих, въпреки че имах арсен в зъба. Според зъболекаря нямаше проблем, но аз бях постоянно на тръни. Със захранването, за мен дойде облегчение, че дори и нещо да ми стане, това дете няма да умре от глад. Много завиждах на бебетата, които ядат от шише, каквото и да има вътре.

# 138
  • Мнения: 4 843
Проблем с актуалността и истинността на препоръките на СЗО има от поне 2 десетилетия.  Не само за кърменето и за захранването имат некоректни данни, но и за нуждата от гинекологични прегледи и взимане на натривки. За тях е достатъчно след 25г и на всеки 3г. Нещо, което всеки гинеколог ще ви каже, че е недостатъчно, особено като се има предвид все по-ниската възраст на сексуални контакти.

Може ли да обясниш за кърменето и захранването какви некоректни данни има? Аз доколкото четох, се препоръчва кърмене на поискване поне до 6 месец, когато се започва захранване. Или нещо друго имаш предвид?

# 139
  • France
  • Мнения: 12 534
За захранването на 6 месеца например. Това са остарели изследвания. От преди вече почти 20 години. Сега се говори за "прозорец", най-положителншя момент е между 4ти и 5ти месец. В това се включва не само намалянето на риска от алергии, но и бъдещото отношение към храната. По нашемо, дали ще е злоядо или не.

Последна редакция: нд, 28 мар 2021, 13:25 от Philomena

# 140
  • Мнения: 4 843
Дали може да споделите повече информация, или източници? Предстои ми захранване и мислех да изчакам до 6ти месец според препоръките, не съм попадала на такава информация.

# 141
  • France
  • Мнения: 12 534
На прима виста се сещам за един френски професор Patrick Tounian (дано не бъркам правописа). Негови са думите, че захранването на 6 месеца е подходящо за бебета, родени в страни от 3тия свят, заради липсата на хигиена и питейна вода.
Les recommandations de l’OMS sont valables pour les pays en développement, où l’allaitement maternel est un enjeu vital pour les nourrissons.
Същият не отрича необходимостта от кърма и предупреждава за рисковете за твърде рано захранване.

# 142
  • Мнения: 4 843
Благодаря, ще го погледна.

# 143
  • France
  • Мнения: 12 534
Имаше и някакво голямо изследване от 2004, което тукашните педиатри цитират, но с моя недоспал мозък не мога да се сетя за имена.

Редакция: хубаво е да се водиш по детето. Като майка, ти си го познаваш най-добре. Какъв му е мускулния тонус на вратлето, има ли тенденция да се задавя... ако усещаш, че му е рано изчакай до 5, дори до началото на 6, но не по-късно.

Последна редакция: нд, 28 мар 2021, 15:17 от Philomena

# 144
  • MI
  • Мнения: 11 803
Шест месеца е ориентировъчно, има си критерии по които се преценява дали е готово. То детето както още не може да седи дори с опора стабилно и не му е изчезнал рефлекса да избутва от устата всяко чуждо тяло, какъв прозорец?! Да не говорим за физиологията, доколко е развит стомашно-чревния тракт преди тази възраст. За алергените просто не се препоръчва да се изчаква, както в България, дава се едно по едно, но не по пет шест дни всяко и не се изчаква до по-късно месеци за даването им. Не съм чакала за глутен например, нито за различни плодове и зеленчуци, на шест месеца детето вече е готово да ги преработва. Това са препоръки останали точно от времето на ранното захранване.
П.с. дъщеря ми се храни с нас от самото начало, вече с обща храна. Не, не е злояда, мразеше само готови пюрета и други буламачи, пробутвани като бебешки храни. Не яде джънк, вкъщи никой не го яде всъщност.

# 145
  • Мнения: 11 072
Шест месеца е ориентировъчно, има си критерии по които се преценява дали е готово. То детето както още не може да седи дори с опора стабилно и не му е изчезнал рефлекса да избутва от устата всяко чуждо тяло, какъв прозорец?! Да не говорим за физиологията, доколко е развит стомашно-чревния тракт преди тази възраст.
Някои неща чисто биологично са несъстоятелни, чудя се как хората не ги осъзнават и осмислят?

# 146
  • MI
  • Мнения: 11 803
Защото няколко десетилетия е било нормално и препоръчвано да буташ в устата на полулегнало бебе, на което му се повръща от това с което уж го храниш и да се чудиш защо е злоядо. Аз не съм чакала шест, започнахме много бавно на пет и половина, просто покри всички критерии и имаше интерес към храната. Но заместено хранене нямаше докъм годинка, просто тогава тя започна сама да яде по повече.

# 147
  • Мнения: 11 072
И аз започнах на 5 мес. 10 дни. Изключително кърмено бебе, много лакомо. Пиеше по над литър кърма на ден и качваше като звяр, просто не издържах вече, аз съм 50 килограма и не можех да го изхраня. За седене, седише, и лъжицата не избутваше с език. Обаче истински, жив интерес към твърдата храна прояви някъде към 8 месеца. Ако имах второ, не знам дали щях да упорствам със систематично захранване преди това. Може би щях да подавам по нещо от време на време, ей тъй за упражнение.

# 148
  • Мнения: 4 843
Според нашата педиатърка не трябва да се слага седнал преди 6 месеца, а според ортопедът- когато сам си седне. И аз не виждам на 4 месеца в каква поза ще го храня.

# 149
  • France
  • Мнения: 12 534
Както когато му даваш биберон - удобно облегнат в прегръдките ти. Започва се внимателно с една-две лъжички. Наблюдавайки, ще видиш дали му харесва. Между другото, се препоръчва при рефлукс. И наистина помага.
Нели, Параход, да разбирам, че и двете сте захранили децата ви на 5 месеца, но сте против?! Не намирам логика Thinking

# 150
  • Мнения: 4 843
Аз знам, че се препоръчва при рефлукс, когато бебето не наддава добре. Ако наддава, няма нужда да се започва по-рано. И също, че бебето трябва да може да стои стабилно, което е един от признаците за готовност.

# 151
  • MI
  • Мнения: 11 803
Пистакио, майка ми ми каза, че полулегнали ни е давала сокчета и пюрета, такива са били препоръките тогава. И сега много дават в шезлонг например, но аз не бих рискувала най-малко защото рискът от задавяне е много по-голям така.
Филомена, пет и половина, не пет. Когато имаше всички признаци че е готова - седи сама спокойно с опора, не избутва лъжичката с език, държи здраво главата и има изявен интерес към храната. Това при повечето деца се случва около шест месеца. На 4+ е абсурд да го има всичко това, освен е някакви супер големи изключения. СЗО говори за около 6 месеца, не за точна възраст "Around the age of 6 months"
За развиващите се страни, при много лоши хигиенни условия всъщност препоръчват да се изчака и след шесте месеца....

# 152
  • Мнения: 11 072
Нели, Параход, да разбирам, че и двете сте захранили децата ви на 5 месеца, но сте против?! Не намирам логика Thinking
Къде пише, че съм против?

Иначе да, в някои съвременни схеми захранване след 4.5 навършени месеца е допустимо. Има специфични случаи (много ограничени),  в които може дори да е препоръчително. Това не значи две седмици по-късно да яде по едно бурканче и да се отнема от млечния порцион. По-рано от тази възраст не е добра идея и няма сериозни научни източници в последните 50 години, които да говорят в подкрепа на подобно решение.

Лично за мен между 5.5 и 7 е добрият вариант, в зависимост от конкретните нужди и развитие на бебето.

Но каквато и да е възрастта на първоначално захранване, нищо, различно от кърма, АМ или неподсладена вода (при изкуствено хранене) не се слага в шише. Това противоречи на самия смисъл на захранването. Писах го май и в друга тема тия дни Simple Smile

# 153
  • Мнения: 174
Колкото зле е да не се кърми, толкова зле е да се кърми по 3 години. Обаче и от двата отбора са еднакво агресивни и необосновани. И двете си имат неудобства и негативи, къде за детето, къде за майката. Къде здравословни, къде емоционални.

# 154
  • Мнения: 11 072
Колкото зле е да не се кърми, толкова зле е да се кърми по 3 години.
Bowtie Bowtie Bowtie

Наздраве за безкрайния източник на забавление, който форумът предоставя в тези трудни времена!

# 155
  • Мнения: 174
Нещо конкретно или пасивна агресия просто? Дадох две опции, коя Ви дразни конкретно? Или всичко?

Колкото зле е да не се кърми, толкова зле е да се кърми по 3 години.
Bowtie Bowtie Bowtie

Наздраве за безкрайния източник на забавление, който форумът предоставя в тези трудни времена!

# 156
  • MI
  • Мнения: 11 803
Ех, какво тролове имаше навремето, четеш и вярваш. Сегашните за нищо не стават. Rolling Eyes

# 157
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Ми аз например кърмя вече второ дете близо три години - и двата пъти по желание на самото дете. Правя ли нещо лошо на някого (детето, себе си, форума или друг? здравословно или емоционално?), какво е това нещо и къде е агресията?

-----
Добре де, разбрахме, че АМ е пълно с витамини, а кърмата е токсична... 😀

Аз не виждам някой да твърди подобно нещо, но в "Бг-мама" нещата винаги са отворени за свободна интерпретация от четящия. Simple Smile
Така е, ама аз  не виждам също така някой да е твърдял, че дадено дете ще е умно и здраво само защото е кърмено(?!), обаче ти по-горе специално отричаш такова ненаправено от никого твърдение. Wink

Последна редакция: пн, 29 мар 2021, 12:36 от Магдена

# 158
  • Мнения: 174
Особено ако е момченце психолозите съветват да не се къпете голи с него като започне да осъзнава какво се случва, да говори. Сега да помислим- колко е в реда на нещата дете да може да си поиска само кърма с думи? Това мислите ли как му се отразява в дългосрочен план? Моето мнение е (няма да навлизам в прекалени подробности за научна литература) е че жените, които кърмят след двете години, го правят защото изпитват физическа наслада от това. СЗО слага пред 2-те години тактичното “UP TWO two years”. Няма да изненадам по-запознатите с материята, че зърната си остават ерогенна зона, а освобождаването на напрежение през ерогенна зона има своето психосексуално значение. Наскоро си говорех с възрастен психолог за феномена на дългогодишното кърмене и той беше категоричен за тази връзка и удоволствието за самата майка над това за детето.

А и много ясно, че ще иска. Пак казвам- то не знае, че може и без, след като от раждането до момента все суче. Не е научено да спре. Аз съм привърженик на идеята за кърмене 6-12 месеца като оптимален здравословен физиологично и емоционално период. И да уточня- няма нищо лошо в това да се изпитва удоволствие от кърменето. Даже има една връзка как жените, които не успеят да усетят насладата от кърменето, след първоначалният болезнен период, вероятно имат подобни проблеми и в сексуално отношение. Но няма да задълбавам, да не ме изгорят на площада 😀

Ми аз например кърмя вече второ дете близо три години - и двата пъти по желание на самото дете. Правя ли нещо лошо на някого (детето, себе си, форума или друг? здравословно или емоционално?), какво е това нещо и къде е агресията?

-----
Добре де, разбрахме, че АМ е пълно с витамини, а кърмата е токсична... 😀

Аз не виждам някой да твърди подобно нещо, но в "Бг-мама" нещата винаги са отворени за свободна интерпретация от четящия. Simple Smile
Така е, ама аз  не виждам също така някой да е твърдял, че дадено дете ще е умно и здраво само защото е кърмено(?!), обаче ти по-горе специално отричаш такова ненаправено от никого твърдение. Wink

# 159
  • Мнения: 6 552
Айде, забихме във Фройдизма Joy
Аз съм се къпала с детето-момче на 1,9г. Идва с мен и във ВЦто. Виждал ни е голи като се къпем и вече знае, че е момче като тати и има буба, а мама е момиче и няма. Знае, че момчетата пишат прави, а момичетата седнали. Как ще се научи ако не ни вижда? Децата учат по подражание, да видят, да усетят, да преживеят, а не с голи обяснения.
Кърмих го до година и 4-5 месеца, когато сам св отби, ако не беше щях още да кърмя. Който не е кърмил, не знае явно, че зърната "загрубяват" и всъщност нищо не се усеща. Даже толкова време след отбиването, аз все още не усещам нищо със зърната си, което е малко кофти, но се надявам да мине Sunglasses
Ще очакваме Едиповия комплекс като стане тинейджър Joy

# 160
  • София
  • Мнения: 6 010
Аз пък познавам две майки на деца на 2г и 4-5 месеца, които още кърмят, но им е досадно до не знам къде. Кърмят защото чакаха децата да се отбият уж сами, което не стана. Едната е в процес на отбиване, другата още събира сили за недоспиването и плача.

# 161
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Моето мнение е (няма да навлизам в прекалени подробности за научна литература) е че жените, които кърмят след двете години, го правят защото изпитват физическа наслада от това
Твоето мнение по този въпрос е едно напълно необосновано и невярно мнение, от учтивост да не кажа направо, че е глупост. Без значение дали имало, или нямало нещо лошо в това, да се изпитва удоволствие.

Цитат
Даже има една връзка как жените, които не успеят да усетят насладата от кърменето, след първоначалният болезнен период, вероятно имат подобни проблеми и в сексуално отношение.
И съм сигурна също така, че има и контра-теория, че дълго кърмещите не могат да усетят насладата, където и е мястото - при секса, та избиват надругаде - към кърменето. Не знам дали има такава теория, ама направо си плаче да има при това изобилие от теории.

А иначе ако някой може да убеди моя син, че не му се полага да суче вече (и отказът да му се даде да суче не е повод да се напъне и да пищи с все глас, нито да помрънква упорито: "икам тут"), има бира и пържени картофи от мен. Ма то, милото, сигурно вижда как майка му се мъчи с тия незадоволени цици и прави, каквото може.

# 162
  • Мнения: 6 764
Нямам опит с толкова продължително кърмене. Моето момиче проходи рано, на 10 месеца, 2 седмици преди годината вече беше супер стабилна и щъкаше навсякъде. По принцип беше останало само 1 кърмене преди сън, но тя започна да си идва при мен, да пробва да ми съблече блузата, за да се самообслужи. На мен това ми подейства като ясен сигнал да приключим вече. Не мога да приема за пораснало дете да е в реда на нещата да разкопчае майка си и да си похапне. Притежава цял нов набор и умения, за да я държа да суче като бебе. Иначе много пъти съм ставала свидетел на подобна картина, когато не са моите гърди и дете, хич не ми е драма 🙂
Признавам от двете ни, аз бях тази, която прие по-драматично приключването на тази ера. Дори до някъде ми беше мъчно колко лесно прие отбиването 😂

# 163
  • France
  • Мнения: 12 534
За съжаление, наистина зърната загрубяват и губят от чувствителността си Cry За мен е време едно дете да бъде отбито, когато може само да си боцка кюфтенцата с виличка.

# 164
  • MI
  • Мнения: 11 803
Момичета, не хранете трола. Толкова глупости изписа из темите, че се чудя само дали е мъж или скучаеща домакиня. Rolling Eyes
Разбира се, че Фройд не е казал подобни глупости. Има си теория за кърмене над година, но то по тази теория въображаемото дете на Аличка би имало същите проблеми като това кърмено 5 години. Ако беше прочела преди да пише, щеше да го знае.

# 165
  • Мнения: 11 072
За съжаление, наистина зърната загрубяват и губят от чувствителността си Cry За мен е време едно дете да бъде отбито, когато може само да си боцка кюфтенцата с виличка.
Добре де, моето боцкаше кюфтенца с вилица на 11 месеца, когато някои АМ-чета още пият гладко пасирано пюре от шише. Кое сега е по-правилно? Да го отбия или техните майки да хванат да им развиват лицево-челюстния и говорния апарат, че ги обричат на закъснение във физиологичното развитие?

Абе, не е лошо хората да се намират на приказка Simple Smile Научават се неподозирани неща - като например, че нудизмът в семействата води до тежки увреждания, ама само на момченцата Grinning

# 166
  • France
  • Мнения: 12 534
11 месеца!? Е, ти ми скри шапката. На 11 месеца моето злато имаше всичко на всичко 2 зъба и определено не можеше да сдъвче цяло кюфте. Вече не помня с подробности, но ми се струва, че дневната дажба беше 40 гр протеин, та зависи и от големината на кюфтето.

Поправка - 20 гр протеини от 8 до 12 месеца.
Както и да е, мисля че повечето схванаха метафората.

# 167
  • Мнения: 6 552
Аз започнах от 10м да приобщавам към обща храна. Кюфтенцата бяха и си останаха любима храна /не пържени/ и също си ги боцкаше преди годинката. Ама аз от рано давах парчета и го оставях сам да яде.

# 168
  • MI
  • Мнения: 11 803
Филомена, щерката още е само с шест зъба, но яде кюфтета, хляб и т.н. Дъвчеше си разни по-меки неща с венците още преди да ѝ изникне и един зъб (на 11 месеца, късно почнаха).

# 169
  • Мнения: 11 072
Филомена,
зъбите бяха осем на тази възраст, ама съм я виждала и да яде бисквити без никакви зъби, дори фотоматериал има. Кюфтето може да е печено или задушено и е доста лесна храна.
А сега носи брекети и с 28 постоянни зъба ми се назлъндисва, че не можела да дъвче като хората. От кърменето ще да е Simple Smile
Не само 20 грама протеин, но въобще нищо никога не съм теглила при захранването (макар да имам математическа закалка).

# 170
  • Мнения: 201
Била съм в държави, в които е нормално да се кърми до над 5 годишна възраст. Държави, в които е нормално да се кърми на обществени места. Държави, в които децата спят с родителите си в една стая. Държави, в които е прието децата да се къпят с родителите си и голотата в семейството не е табу. Отказвам да повярвам, че хората по света, които имат различни нрави и ценности от нашите, са травмирани до края на живота си. Те сигурно си мислят, че ние травмираме нашите деца.

# 171
  • France
  • Мнения: 12 534
Може и аз да не готвя кюфтетата като хората, но не ми се виждат лесна храна. Първо са големи за да ги захапе лесно и второ са с ронеща се структура. Както и да е, може и рецептите ни да не съвпадат.

# 172
  • Мнения: 11 072
Основното все пак e, че децата ни не съвпадат - всяко си има свои особености, предпочитания и фази на развитие. (Иначе има купища варианти, които са точно обратното на "големи" - цариградски например).

# 173
  • France
  • Мнения: 12 534
Съгласна съм с това. Затова се говори за периоди, не за точни дати. Лошото е, когато изпуснеш периода. После става много трудно да наваксаш.

# 174
  • MI
  • Мнения: 11 803
Филомена, защо трябва да държи цялото кюфте? Моята ги яде само в сос, чупи си или иска аз да ѝ чупя. Не се ронят, може би слагаш по-малко яйце....
Алеко Балечко, говори си, не ми пречиш.

# 175
  • France
  • Мнения: 12 534
Нели, не че трябва да държи цялото кюфте. Просто се изразих образно казано, после се почна с едни примери какво може и не може 11 месечно дете и докато се усетим съвсем оспамихме темата.
И да, точно раздробени в пюре ги давах в началото. Но това противоречи на примера ми за дете, което яде самостоятелно с вилица цяла порция кюфтета. И хайде да минем на друга тема, че съвсем ми се приядоха. Hands Pray

Общи условия

Активация на акаунт