Стиснати ли сте?

  • 17 224
  • 275
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 1 865
Стисната съм,родена съм в държава ,за която казват,че всички са така!Мразя да харча ей ,така за неща без които мога! Мм обаче,широки пръсти,баланс да има.

# 166
  • София
  • Мнения: 3 129
Ние сме си определили 3-месечни разходи като авариен фонд. Професиите ни са "ликвидни", така че загуба на работни място не е критичен проблем. В случай на болест или по-лошо имаме добри осигуровки, ДЗО, застраховки живот. В много краен случай и инвестициите могат да се пипат.

# 167
  • Мнения: 1 115
Ние спестявахме за апартамент, сега спестяваме за обзавеждането му, ремонтираме на село и чакаме бебе. Общо взето пари на този етап не задържаме. И личното ми мнение е, че поне докато не минем към евро, няма да спестяваме никакви бели пари. Един от първите ми съзнателно спомени е как майка ми около Виденовата зима с парите от почти целия си живот на пазара успя да си купи един комплект тенджери... Да повторя, не, благодаря.

# 168
  • Мнения: 3 281
Аз пък не го разбирам този "баланс" между стиснат и широкопръстен.  Не бих могла да възприема аз да се опитвам да заделя някой лев, да износвам всичко докрай, а човека с който поделям бюджета да си купува каквото му е на сърце.
Понеже всичко е въпрос на приоритети, бих нарекла баланс еднаквите приоритети.

# 169
  • Пловдив
  • Мнения: 2 387
Не съм стисната, но за някои неща много си ценя парите. Особено за хранителните стоки ми доставя удоволствие да ги намирам на по-ниски цени по промоции. Не говоря за по-ниско качество, а за един и същ продукт, но с разлика в цената. Обичам промоции. И за козметика също. Тъй като за козметика съм склонна да давам сравнително големи суми, предварително сравнявам цените. Понякога много изплисквам легана -наскоро дадох 60лв за маска за коса (под предлог, че беше намалена от 80 Joy и не мога да изпусна такава оферта).
Мога 2-3-4 седмици да не си купя нищо за себе си и след това за 2 дена да пръсна стотици левове. Много съм на настроения. Опитвам се да си слагам лимит на разходи за дрехи и го спазвам дълго време, а след това тотално го прегазвам.
Умея да спестявам, когато имам поставена цел и конкретна сума,която да заделя на месец. Сега спестявам за кола и съответно реших да не си купувам ново зимно яке, при положение, че миналата година си купих две и не е като да нямам. Но много се изкушавам от кожените якета. Харесвам ги в различни цветове и имам да подновявам със сигурност поне 2 цвята. Дано не взема повече, че и колата ще почака Cry
Като основен проблем си посочвам ежедневните разходи. Кафенце тук, сокче там, ново бельо или пък цветя( обичам да купувам). Уж дребни разходи,но те ми изтъняват много джоба, а и тях не мога да ги следя. Другото мога да плащам с карта,но в малките магазини нямам навик.
Като цяло уж пестя, но обичам да харча:joy:

# 170
  • Мнения: 11 558
А, да, и кафето. 1.80 за две глътки в " моите" кафета.
Като се разделих с бившия и седнах сама на кафе и кола изпаднах в шок от сметката- 3 и нещо, преди години.
Я, колко автомата има, пейка на чист въздъх, хаха. Май ще дойда стиснатичка.

# 171
  • Мнения: 10 253
Е, то пък ако не пийнеш кафе и сокче или ако не си купиш нещо малко така, за кеф ....

Последна редакция: пт, 26 мар 2021, 14:31 от Poni69

# 172
  • Мнения: 2 638
Ходя с термо чаша с кафе на работа. Не харесвам автоматите, а и не обичам да чистя след някоя колежка, която си е правила кафе. Нося си от моето и съм си доволна.

# 173
  • Пловдив
  • Мнения: 2 387
Poni69, затова и тях не ги усещам. Не ги броя никъде, а си вървят всеки ден. И така и ще си продължа Simple Smile

# 174
  • Мнения: 10 253
Да те успокоя, че аз цял живот така си карам. И аз си купувам цветя - и то рязан цвят или саксийки от еднократните, като слизам в центъра си имам едно-две места, дето задължително се черпя, и така.

# 175
  • София
  • Мнения: 19 143
Аз пък не го разбирам този "баланс" между стиснат и широкопръстен.  Не бих могла да възприема аз да се опитвам да заделя някой лев, да износвам всичко докрай, а човека с който поделям бюджета да си купува каквото му е на сърце.
Понеже всичко е въпрос на приоритети, бих нарекла баланс еднаквите приоритети.
Аз точно затова съм на "разделен бюджет". Имаме си многогодишна практика кое се поделя горе-долу поравно, останалото всеки си харчи или спестява.
Кой каквото иска да си купува, ако ще - 10 чифта обувки накуп.

# 176
  • София
  • Мнения: 13 246
Нямаме отделен бюджет, но отделяме някаква сума. Аз харча за едно, той за друго, децата за трето.

# 177
  • Мнения: 8 793
Не знам дали съм стисната, сигурно съм, защото държа да вложа всеки лев разумно. За мен в понятието разумно влизат различни неща, в зависимост от възрастта ми.
В момента това е подсигуряването ми за бъдещето, когато ще престана да работя.
Страдам сигурно от фобия направо, но държа на имам поне 2 напълно различни източника на средства. В момента това са пенсията ми и приходите от работа. В недалечно бъдеще, когато смятам, че вече няма да работя това ще бъдат пенсията ми и недвижим имот под наем, или някаква сума кеш, а най- добре и двете.
Все едни сметки въртя, все едни планове....не ти е работа.

# 178
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 638
Аз съм с широки пръсти, ММ и той, но аз съм балансьорът в къщи. Ако оставя всичко на него, ще стане страшна работа.

# 179
  • Мнения: 5 262
Не съм, обаче се усещам, когато се изхвърлям и мога да се контролирам след това.
Скрит текст:
А и ако видя, че нещо е надценено в сравнение с друго място, много зависи в кой магазин е. Ако е съседната малка книжарница, го взимам. Ако е голяма верига - не. Онлайн избягвам напоследък, защото на пощите не може да се разчита, но мога да погледна за ориентир с колко е по-скъпо. Двойна надценка вече няма никакъв шанс и ще търся друго място, да кажем.

И не обичам да ме баламосват - например да ми взимат пари за услуга, която не извършват. Ей, сега върнах един чичо с претенции. Платила съм си доставка до вратата, включване в употреба плюс взимане на стар уред заедно с опаковачния материал от другия. Това е услугата. Не съм платила доставка до тротоара и изнудване. Трябваше да си вземе уреда и по живо по здраво да се омете. Няма място за дискусии в такива случаи.

От друга страна мога, както си вървя, да дам спонтанно някаква сума за нещо необичайно. Например зная, че някой събира еди-какво-си, виждам го някъде и го купувам, за да му го зарадвам (без повод). Близък някого, де - не тичам след познати да им бутам подаръци. Simple Smile

Та бих казала, че съм разумно харчеща.

Общи условия

Активация на акаунт