Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Стиснати ли сте?

• 15 581
  • 273
  •   1
Отговори
Стиснати ли сте, за какво не бихте харчили изобщо? Гледам предаване в което пестят дори от вода, в тоалетната. Fearful

# 1
Никак. За всичко харча и не мисля много, но пък съм на ясно във всеки един момент колко пари имам, за какъв период от време трябва да ми стигнат и бързо ми смята главата - преценявам на секундата дали нещото Х мога да си го позволя днес и сега, или ще трябва да изчакам 2-3 седмици/месеца.

# 2
И да, и не. Забавно ми е да си купя нещо на промоция и често като пазарувам не вземам нещо, защото е неразумно скъпо (нищо, че мога да си го позволя). Но пък за други неща харчим. Странна смесица някаква.

# 3
За някои неща съм стисната, за други не. Като цяло не обичам да давам парите си ей така, без да съм решила, че си струва. Обичам да ги намествам рационално, иначе се дразня. Без значение дали за пица, суши, кафе или парфюм.

# 4
Стисната съм, ако става въпрос за мен/да си угаждам, да се глезя/, но ако е за близките ми съм точно обратното: харча безрасъдно. Не нося много пари в мен. И с 10 000лв да изляза сутринта, до вечерта няма да ги има. 😟

# 5
Не съм. Но ако нещо мога да го взема на по-ниска цена, няма да го купя на високата.
Не бих дала пари за неща, които не са важни за мен.
По душа съм минималист, така че отстрани някой може да си помисли, че съм стисната, но просто не изпитвам необходимост от определени покупки.

# 6
  • София
Точно тая вечер гледах по TLC предаването за спестовниците и не е живот т'ва.
Ами не съм стисната. Е, в крайна сметка всеки се простира според чергата си и колкото повече сме имали - толкова повече съм харчила. Сега малко съм се поспряла, но като цяло съм широкопръста. Не понасям стиснати хора и скъперници.
Да допълня, че страст са ми парфюмите. Предпочитам гладна да ходя, но не и с евтин парфюм. Въпрос на приоритети. Grin

# 7
Спестовници е едно, стиснати второ, скъперници трето.
Спестовна не съм, а така да искам, всичко намествам, макар и разумно (според мен).

# 8
Ами не съм стисната. Е, в крайна сметка всеки се простира според чергата си и колкото повече сме имали - толкова повече съм харчила. Сега малко съм се поспряла, но като цяло съм широкопръста. Не понасям стиснати хора и скъперници.

Да, за него става дума.

# 9
  • Варна
За хобитата си харча, не ми се свиди. Себе си мога лиша - от дрехи примерно, там съм минималист, козметиката не ме влече, с малки изключения. Държа да съм оборудвана с техника вкъщи, там давам, но умерено, не робувам на скъпи марки. Практична съм. И аз мразя стиснати хора, но не обичам и прекалено широкопръсти.

# 10
  • София
Бандита, тия от предаването не са нормални и имат спешна нужда от психотерапевти. Да подчиниш целия си живот, и живота на близките ти, на манията ти за пестене, говори за сериозни бъгове в психиката.
Вчера една броеше късчетата тоалетна хартия на мъжа си. Мисля, че му разрешаваше 4 броя за ходене по голяма нужда. Grin На година изразходвали общо 40 ролки. Болни хора.

# 11
Бандита, тия от предаването не са нормални и имат спешна нужда от психотерапевти. Да подчиниш целия си живот, и живота на близките ти, на манията ти за пестене, говори за сериозни бъгове в психиката.
Вчера една броеше късчетата тоалетна хартия на мъжа си. Мисля, че му разрешаваше 4 броя за ходене по голяма нужда. Grin На година изразходвали общо 40 ролки. Болни хора.

Хаха да, миналата седмица пък имаше едни, дето ходят с фенер в къщи да пестят ток. Joy Close

# 12
Стисната съм, но какво трябва купуваме. Като давам пари искам да знам за какво ги давам, иначе ще отида и ще си купя евтиното. По-скоро бих се определила като финансово отговорна Joy. И ако гледаш предаването, което си мисля - пускаме водата всеки път, не само след номер 2.
Въпреки това не се пазаря. Сега ще питате да не живея в Турция, че го казвам. Ооо не, в България съм си и мъжа ми като се хване за това, че взимаме последния продукт или че са ни забравили с един час (нищо че имаме записан час) копая дупка, влизам в нея и излизам на касата. Той пък е с толкова широки пръсти, но откакто работи и той с клиенти му порасна работата и изискванията са като за цар...

# 13
Любимото ми предаване по ТЛС 😃 аз май съм ларж, някой път ме е яд за което. 😃 иска ми се да не съм така, но със сигурност пак ще си пускам сифона след ползване на тоалетна😃

# 14
Вие какви предавания гледате, мазохистки?! Всякакви такива извращения трябва да ги забранят със закон. Тоалетна хартия брояла, с фенери ходели... WTF. Joy

# 15
  • София
Стисната към близките си в никакъв случай не съм, но си правя сметката. Ако търся нещо, старая се да прегледам цени за алтернативи, чакам, докато намеря нещото.
За дрехи/обувки не бих дала много пари за марка, но за качество - определено.

# 16
Вие какви предавания гледате, мазохистки?! Всякакви такива извращения трябва да ги забранят със закон. Тоалетна хартия брояла, с фенери ходели... WTF. Joy

Joy По ТЛС, от 19:00. Имаше и едно момче, което изведе приятелката си и я накара да си разделят поръчано 1 ребро Joy

# 17
  • Варна/София
Не само не сме стиснати, а сме леко нехайни по отношение на харченето.Често купуваме неща, които в последствие не ни влизат в употреба и съответно хвърляме, подаряваме и т.н. Искам да сме някак по-организирани по отношение на ежедневните си финанси и да не пазаруваме емоционално. Говоря в множествено число, защото ММ рядко пазарува, но като се наложи да го прави, купува покрай потребното и непотребното.

От режийни изобщо не пестим. Държим топло, къпем се, пием, перем без сметка. Искам да се науча да пускам пълна пералня, но все не успявам. Разделям пранетата на купчини, после на купчинки, на подкупчинки и накрая пускам една шепа дрехи.

# 18
  • София
Kak се казва въпросното предаване? По темата - не съм стисната, но ако мога да купя нещо на по-ниска цена, няма да го купя на по-високата, оглеждам и промоциите, особено за препарати.

# 19
Вие се майтапите с това с тоалетната, но тук в България също познавам такъв случай. От много близка приятелка, която работи във ВиК/ходи по адреси да проверява кубици/. Семейство от 4 души - тоалетна се пуска през 2 дена и то САМО в края на деня.

# 20
  • Варна/София
Аз разбирам, ако човек няма възможности, да пести и да се мъчи, ама да ходя с фенер из къщата, да не се къпя или да не си бърша ****** с тоал. х-я, за да пестя- егати живота!

# 21
Правя си сметка на парите. Уважавам парите! По- скоро съм стисната, но мога да бъда и много щедра. Купувам на промоции, без да се срамувам от това, точно обратното. Никога няма да пусна непълна пералня.

# 22
Чудно ми е тези хора, които не искат да дадат долар за тоалетна хартия и/или не пускат водата с дни, колко пари дават за да борят миризмата?

# 23
  • Варна/София
Не виждам срамно в пазаруването на промоция, напротив мен понякога ме е срам, че нямам време и си набелязвам 1 ден за пазар, съответно купувам всичко необходимо без значение от промоцията.

# 24
Kak се казва въпросното предаване? По темата - не съм стисната, но ако мога да купя нещо на по-ниска цена, няма да го купя на по-високата, оглеждам и промоциите, особено за препарати.

Невероятните спестовници, нещо такова. От 18:00 Пристрастени към пазаруване, пазаруват само с купони, 19:00 то.

# 25
Абсолютно тези хора по ТЛС са тотални откачалки! Една „крадеше” неща от роднините си и после им ги подаряваше по празници, за да не дава пари за подаръци. Това не е стиснатост, а психическо отклонение.

Аз не съм стисната, но обичам да си правя сметка на парите. За неща, които не ме вълнуват, не харча големи суми. Отстрани може и да изглеждам стисната, знам ли. Но всеки с приоритети си. Бих дала големи суми за пътувания, но не и за скъп телефон, например. За други може да е обратното. Пазарувам на промоции, защото цените често са адски завишени и нещата не отговарят адекватно на цена-качество.

# 26
И аз не мисля че темата е за това дали пазаруваме от промоции/намаления. Много ясно, че като пуснат нещо на -30%, което използвам вкъщи, пълня складовото помещение. Joy

Покрай пандемията много от нещата, които използвам ги пуснаха или на намаление, или на 20% с код. Взех си без да се притеснявам 20 душгела за 100 евро, които иначе биха ми стрували 170.

Така е и с всичко, което пази срок - течният сапун, пасти за зъби имам поне 4-5, глави за четката за зъби последно купих 2 шепи, защото бяха на 30%... прах за пране и, и, и...

Темата е за някакви, които си броят тоалетната хартия, не пускат казанчето и ходят с фенери в тъмното, за да спестят 10 цента. Което си е болестно състояние, за мен.

# 27
  • Варна/София
Ето това не се научих да правя напр. да купя 20 душгела заради промоция или купони, а така се спестяват доста пари.

# 28
Точно това е илюстрация на принципа "пари при пари отиват". За да купиш много на промоция и така да спечелиш в дългосрочен план трябва да имаш свободен кеш. А ако нямаш си купуваш малка опаковка, която излиза скъпо.

# 29
И аз не мисля че темата е за това дали пазаруваме от промоции/намаления. Много ясно, че като пуснат нещо на -30%, което използвам вкъщи, пълня складовото помещение. Joy

Покрай пандемията много от нещата, които използвам ги пуснаха или на намаление, или на 20% с код. Взех си без да се притеснявам 20 душгела за 100 евро, които иначе биха ми стрували 170.

Така е и с всичко, което пази срок - течният сапун, пасти за зъби имам поне 4-5, глави за четката за зъби последно купих 2 шепи, защото бяха на 30%... прах за пране и, и, и...

Темата е за някакви, които си броят тоалетната хартия, не пускат казанчето и ходят с фенери в тъмното, за да спестят 10 цента. Което си е болестно състояние, за мен.

Това не е всичко. Joy Един си беше облепил къщата с тиксо и спеше в килера, за да не губи стойноста ѝ, ако надраска нещо. Grinning

# 30
Стиснатост не означава да пазаруваш на промоция, за мен промоции трябва да има, защото в някои случаи промоционалните цени си отговарят на качеството/количеството, което получаваш. Не бих казал, че съм стиснат, а рационален и имам добра финансова култура. Купувам, това което ми трябва и ще ползвам. Мразя малките досадни неща, които не ми влизат в употреба и събират праха Grinning

# 31
Опитвам се да харча със сметка, ама май не ми се получава. Единствено спестявам от парно, че ако затопля цялото жилище както ми се иска ще ми излезе доста солено. Иначе все си намирам по някоя промоция, която ме изкушава и май доста излишни неща купувам. Старая се да не пестя от качеството на храната без да се изхвърлям да купувам някакви много скъпи деликатеси. Обичам, когато купувам нещо по-скъпо да събера информация и да купя възможно най-качественото за парите си. Когато купувам подарък обикновено също надвишавам бюджета. Абе, май никак не съм стисната.

# 32
Харча много, но мисля че имам добра финансова култура.
Празна пералня не пускам, това ми е в категория не еко.
Пазарувам на промоции и намаления, старая се да не хвърлям много храна.
Топлим навсякъде вкъщи, къпем се редовно, пускаме и водата на казанчето след ползване.
Не обичам да ползвам и се старая да купувам само в много краен случай найлонови торбички, за някой отстрани влизането ми в магазина с моя торба, може да се счете за стиснатост.
По отношение на подаръците си имам лимит. Определила съм си сума за деца и такава за приятелки, гледам да влизам в нея. За семейните подаръци нямам лимит, обичам да подарявам хубави неща.
Не се скъпя за парфюми, но гримовете ми са дрогерийни, по-същият начин съм с дрехите, не държа на марката, но винаги съм с хубави и по-скъпи обувки.

# 33
Ако се придържаме към предаването, май всички сме големи прахосници.Grinning
Иначе по темата. Преди бях със широки пръсти. Последните години съм започнала, когато си харесам нещо - дрехи, неща за домакинството, техника- си давам съответното на цената време да помисля. Ако е нещо от порядъка на 20-50 лв. мисленето е поне седмица, и с увеличаване на цената, се увеличава времето. Мислих 6 месеца, преди да се убедя, че действително искам телефона, от който пиша в момента.
За пестене, най-вече спестявам от храна. Гледам да е винаги домашна, не се хвърлям на най-скъпите неща. Месо, дълготрайни продукти, почистващи и козметични препарати се взимат винаги на промоция. Вечерята се съобразява спрямо какво има в шкафовете и фризера.
От вода не мога да пестя. Всекидневен душ, почистване на пода всеки ден, пералня през два дни. Гледам да пестя от ток със съответните енергийно ефективни уреди, енергоспестяващи крушки, изключване на това, което не се ползва.

# 34
Със широки пръсти съм, обичам да харча и го умея добре, но гледам да не се изхвърлям много над възможностите си.
Никога не правя компромис с личната хигиена, нормалната храна и хубавото кафе. Пазарувам толкова, колкото може да се изяде. Като свърши, отново. Не обичам да препълвам хладилника и след това да се изхвърля развалена храна, срамно и грешно е.
Ток и отопление използвам разумно, според нуждите. Уредите и крушките са енергоспестяващи, а жилището е с изолация и добра дограма.
Държа на хубавите парфюми и обувки. Може да имам само 1 парфюм и 2 чифта обувки, но качествени и на добри марки. Същото важи и за гумите на личните ми МПС.
Пазарувам от промоции, ако артикулът наистина ми е нужен.
Обичам да правя хубави подаръци на децата ми.

Джънк ям рядко, не пуша и не пия алкохол... та спестявам от тях Simple Smile

# 35
Да допълня, че страст са ми парфюмите. Предпочитам гладна да ходя, но не и с евтин парфюм. Въпрос на приоритети. Grin
Това все едно аз съм го написала. Абсолютно същото мисля от-до.

# 36
Стиснати ли сте, за какво не бихте харчили изобщо?
Обичам да пестя и понякога съм стиснат, не мисля че има нещо лошо в това, щом не е прекалено Simple Smile

# 37
  • Германия
Дори и да искам, не мога да съм стисната.😀 Решавам да купя нещо, търся, разпитвам, сравнявам цени. Накрая става така, че винаги се набутвам.

# 38
Изобщо не съм стисната. Обичам да се глезя и да харча. Е, гледам да имаме пари първо за жизнено важните неща и после за глезотии.

# 39
  • София
Обичам и харча, но в последните години доста разумно.
Скъпите покупки са скъпи покупки и си плащам пълна цена с ясното съзнание, че е качествена инвестиция.
Някои стоки никога няма да ги платя пълна цена, някои са ми както дойде.

Обичам да глезя и мен и скъпите си хора, но без бели пари за черни дни никога не бих останала.

# 40
  • София
По-скоро съм широкопръста,но напоследък се замислям преди да купя дадено нещо, особено ако вече имам подобно и все още мога да го ползвам.

# 41
Не съм стисната,някои неща обаче са ми над психологическата граница и търся по-евтин еквивалент.Но винаги имаме и спестени пари,много ни е важно това.

# 42
  • Монреал
Когато бях контрактор имах един много стиснат клиент, собственик на 30-тина жилища (с наематели), който караше дърта бричка и се пазареше с мен за всеки долар. Беше над 80 годишен, но ми помагаше усърдно, защото ми плащаше на час. Един ден ми писна от номерата му и казах да не ми звъни повече.

Наскоро разбрах, че е починал. Дали е бил щастлив? Ако трупането на богатство и имущество е било неговата страст, а наследството, което е осигурил на внуците си - удовлетворение, тогава вероятно е водил пълноценен живот. Екзистенционалните въпроси нямат точен отговор.

Аз бях стиснат докато изплатихме къщата и напреднахме с инвестиционния проект. Сега вече харча колкото изкарвам. Дали фактът, че не се стискам за да купя жилища на трите ми деца ме прави безотговорен?

# 43
Не съм стисната.
Но харча разумно и винаги имаме някакви спестявания.

# 44
Може би по-средата съм аз. Но като студентка и при определен бюджет винаги гледам да съм по промициите, защото така ми изглежда по-добре. Но ако искам да се поглезя за неща като например да ходя на маникюр щеш не щеш си спестявам пари за 2 месеца за напред за направата, защото един гел маникюр във Варна ми излиза 30лв. Grinning Иначе за други разни неща черния петък винаги ми дава възможност тогава да похарча повече пари. Има го това че 4 години си живях на общежитие , за да мога нещо по така да си позволя.

# 45
За храна не пестя, гледам нещата да са хубави и изобщо не им сравнявам цените.
За неща, които са ми страст също не пестя. Кеф цена няма. 
Нещата, които служат за парлама (един вид да се покажем пред хората и за престиж) - това не е моето, тук съм стиснат. Дреме ми на гърба за мнението на сульо и пульо.
Според консултантите на мобилните оператори сигурно ще съм супер стиснат, защото изобщо не се възползвам от примамливите им промоции.

# 46
Познавам много стиснат човек.
Изгуби семейството си заради това.
В тях лампа се пускаше след като вече нищо не се вижда. Кокоша слепота хванаха хората.
С 2 жени вкъщи имаше само 1 кубик вода за месеца. В тях на гости не се ходеше, а ако случайно отидеш, с 1 цедка се правеше кафе за всички и все не беше пазарувано и нямаше друго за почерпка, но ако идеше той на гости, се хранеше, като за трима.
Това си е болестно състояние. Грозна картинка.

# 47
Аз съм толкова стисната, че ще взема да гледам това предаване по ТЛС за идеи. Dizzy Face

# 48
Аз съм толкова стисната, че ще взема да гледам това предаване по ТЛС за идеи. Dizzy Face

Joy Гледай, от 18:00 до 20:00 са "практичните".

# 49
  • София
Не съм стисната,някои неща обаче са ми над психологическата граница и търся по-евтин еквивалент.Но винаги имаме и спестени пари,много ни е важно това.
И аз имам психологически граници, за някои неща съм стисната, за други точно обратното. Например от цените на бебешките пюрета ми призлява, но пък детските обувки държа да са качествени независимо от цената. От почивки също не пестим, но ако търсим дрехи за мен и ММ, търсим и добра цена.
Спестовниците понякога ми става неудобно да ги гледам дори, като ровят из контейнери или някоя друга гадост.

# 50
  • София
Това са екстремни спестовници и екстремни мърльовци.
Гледах една, която храни гостите си с продукти от кофите, даже и готови ястия имаше изхвърлени от ресторантите.
Един, който беше покрил всеки инч и мебел в къщата си с найлон за да запази продажната цена на къщата и реално домакинството беше в една стая.
Една, която се къпеше с пране и чинии да пести от вода, една, която пускаше и пране и посуда в миялната и да не стигам до тоалетните.....

# 51
Не съм някаква разсипница, но не съм и стисната. Възпитана съм в пестеливост и си правя сметка на парите.
Но от друга  страна, да имам пари и да не си позволявам нещата, които ме радват, ми се струва доста глупаво.

# 52
Харча много, но мисля че имам добра финансова култура.
Празна пералня не пускам, това ми е в категория не еко.
Пазарувам на промоции и намаления, старая се да не хвърлям много храна.
Топлим навсякъде вкъщи, къпем се редовно, пускаме и водата на казанчето след ползване.
Не обичам да ползвам и се старая да купувам само в много краен случай найлонови торбички, за някой отстрани влизането ми в магазина с моя торба, може да се счете за стиснатост.
По отношение на подаръците си имам лимит. Определила съм си сума за деца и такава за приятелки, гледам да влизам в нея. За семейните подаръци нямам лимит, обичам да подарявам хубави неща.
Не се скъпя за парфюми, но гримовете ми са дрогерийни, по-същият начин съм с дрехите, не държа на марката, но винаги съм с хубави и по-скъпи обувки.
Виждам, че някой вече ме е обрисувал Simple Smile За да не повтарям, цитирам съфорумката. Дано е ок с това.

# 53
Това, което описвате, си е болестно състояние. Особено частта с непускането на водата след тоалетна.
По темата, по-скоро съм по средата. Никога не бих пестила от електричество, вода, отопление, здравеопазване, качествена храна.
Пазарувам много от промоции, следя брошурите от големите вериги и често взимам по-голямо количество от даден продукт, особено, ако рядко е в промоция.
Правя си седмично меню за хранене, но това е по-скоро с цел улеснение и организация на времето.
Пазарувам почти изцяло дрехи втора употреба. Обувки не.
Чета много, но не купувам книги, а взимам от библиотеката. То няма и къде да ги съхранявам, де.

# 54
  • Швейцария
Стисната съм. Не като тези по ТЛС, но винаги си правя сметката. Нямам нито скъп телефон, нито кола. А мога да си ги купя. Но не искам. От храна не пестя, купувам си здравословна и качествена. Чантите и обувките са ми много скъпи, но си ги ползвам години наред. Много се дразня, ако платя за нещо повече и го намеря после на по-ниска цена. Обичам да спестявам.

# 55
От пестене - не се забогатява, затова и не пестя, но не съм консуматор. Имам мои си манийки и хобита, за които харча без да мисля. Обичам да правя подаръци.
Не съм привърженик на трупането, на излишни вещи. Обичам просторните, хубавите и чисти къщи, и гледам моята да е такава, макар и на 45 кв.
Когато имам повече -- харча повече, когато имам по-малко -- харча по-малко.

Нещо, което искам да променя е използването на мокри кърпички и торбички за боклук. Използвам изключително много от тях, най-вече за котето, а са вредни за околната среда.

# 56
  • София
Купувай мокра тоалетна хартия, поне е биоразградима.

# 57
Пълна заблуда. Забранена е в доста страни, защото не се разгражда и води до запушване на канализацията.

# 58
  • София
Тази на zewa се разгражда, абсолютно сигурна съм в твърдението си.

# 59
Въпросът е колко бързо, защото ако се разгражда за дни пак може да запуши канала. То даже и домакинската хартия за кухнята не бива да се хвърля в тоалетната, защото се разгражда бавно.

# 60
  • София
Ще направя експеримент Laughing

# 61
Точно тази е забранена в поне три държави.

# 62
  • София
Точно тази е забранена в поне три държави.
Кои?

# 63
Да пестиш от тоалетна хартия и вода е мърлящина.  Отваратително!
Има на съвсем прилични цени тоалетна хартия, безумие е да пестиш от това.

За промоциите - това не е стиснатост, а въпрос на организация.
За мен са голям плюс и пестя доста, без да ми липсва нищо.

Не обичам да прахосвам пари, някакси умея с малко да купя много неща.
Празна пералня също не пускам, кола нямам. Не за да пестя точно,  а защото реално няма смисъл от такъв разход.

Не жаля пари за образование.

# 64
Благородният ми характер изключва неминуемо стиснатост. И какъв изобщо е тоя лексикон 🤯 Куче имате ли? А храните ли го? Как се казва - Бетовен или Ласи 😆

# 65
  • София
Аз не разбирам какво значи празна пералня Laughing
Не съм виждала, не съм чувала, не знам.

# 66
Ако не е натъпкана до пръсване, е празна Simple Smile

# 67
Не съм стисната, но не съм и широкопръста.
Гледам да се отнасям разумно към финансите, макар да имам и спонтанни покупки, които не са ми особено нужни. Но те обикновено са незначителни.
Пускам празна пералня редовно, защото не обичам препълнени кошове. Обикновено когато пера в бяло ми е пълна пералята, (чаршафи, хавлии), защото имам много бели неща, за другите цветове трудно събирам. Много често използвам програма до 3 кг.
За съжаление, не успявам да не изхвърлям храна, което много ме тормози. Но у нас сме с много различни вкусове и се получава разминаване.
Дрехи и обувки предпочитам по-скъпи и качествени, но да ползвам по-дълго време.
На промоции си купувам, ако улуча, иначе не търся специално, но и не си купувам в невъобразими количества.

Не съм гледала ТСL, но от разказаното, това са хора с отклонения.

# 68
Офтопик - в натъпкана до пръсване пералня дрехите не се изпират добре.
Пускам и пълни и полупълни перални, не смесвам бяло с цветно, бельо с горни дрехи, за капризните материи винаги специалния режим.

# 69
  • вкъщи
Не съм. Да, пазарувам от  промоции,когато са изгодни. Но не пестя от отопление, от удоволствия, от чисто женски глезотийки. Обичам да купувам дрехи и обувки, но винаги на добра цена ,не давам безумни пари за парцалки. Вече съм се научила от кои магазини и сайтове кога е изгодно и за парите на едно,купувам няколко неща.

# 70
Офтопик - в натъпкана до пръсване пералня дрехите не се изпират добре.
Пускам и пълни и полупълни перални, не смесвам бяло с цветно, бельо с горни дрехи, за капризните материи винаги специалния режим.
Знам Simple Smile аз не го правя, но баба ми переше така и резултатът не беше много добър.
Като се замисля, моите перални са по-скоро празни, мразя купища мръсни дрехи.

Ох, спонтанните ми "нужди" обикновено се оказват значителни.

# 71
За някои неща съм стисната - не бих дала пари за нов телефон или телевизор примерно, ако старият си работи. Гледам промоциите при пазаруване. Но пък кафе или алкохол ще си купя хубави, както и тоалетна хартия. 😂 Дрехи може да си купя от втората, но обувките трябва да са качествени. За козметика /без грим/ също не пестя или за поредното сребърно нещо си. Хич не мога да пестя и все намирам къде да наместя излишъците.

# 72

Утре ще взема и ще напиша мнение.
Мерси за идеята, дори не знаех, че съществува.
Аз ползвам вода, но за котето не може всеки път.

Deva
"Да пестиш от тоалетна хартия и вода е мърлящина.  Отваратително!
Има на съвсем прилични цени тоалетна хартия, безумие е да пестиш от това."

Давам пример със себе си.
За котето използвам един пакет от 130 мокри кърпички за два-три дни. Това е разхищение и както казах не се разграждат. Всеки ден ползвам найлончета за събиране на тоалетната й. Водата в кубици е сякаш имам басейн, защото не спирам никога когато поливам цветята или си мия зъбите, а когато мия котето се лее на поразия докато се гоним из банята.
Трябва да издиря малки, хартиени торбички, с които да заменя найлоновите.

Последна редакция: пт, 19 фев 2021, 13:01 от ⭐🌜Галактическа Сова🌛🌠

# 73
По-скоро съм стисната. Не ми представлява особено усилие, тъй като не обичам излишни вещи и въобще излишества.

Въпросното предаване, което е впечатлило авторката на темата не съм го гледала, тъй като ми става чоглаво да гледам битието на хора с разни мании и болезнени състояния, а и подозирам, че голяма част от проявите им се дължат на желание да ги показват по телевизията.

# 74
Все пак внимавай! Не за котето, а за канала. Това, че пише, че е разградима, не е 100% сигурно.

# 75
Имаме един колега в службата, който е олицетворение на скъперничеството. Ако живеехме в щатите, може би щяха да направят документален филм за него.

# 76
Аз съм от тези, които са стиснати за ТХ, не заради пари, а просто намирам за изключително гнусно да се избършеш вместо измиеш след "голяма" нужда.
Не се считам за стисната, просто се опитвам да съм пестелива. Но има неща, за които искрено ми се свидят пари, не отричам.

# 77
  • София
За съжаление не, колкото имам толкова харча. Добре, че нямам много.

# 78
Както много писали преди мен, за някои неща съм много стиснат и пресметлив, а за други харча без да се замисля. Един много стиснат и спестовен човек (до абсурдни крайности ) беше баща ми, и от една страна съм наследил нещо от него, от друга се старая да не повтарям неговите мании.
Често пъти се оказва, че взимайки нещо евтино и на промоция, се сдобивам със некачествено и нетрайно изделие и всъщност изобщо не спестявам.
Като цяло в България нещата са тотално сбъркани по отношение промоции-цена-качество в сравнение със Запада.

# 79
Не се заяждам, ама да попитам, какво му миете на котето с 40 кърпички на ден?
Че те малките деца не харчат толкова;)
Имам котак, изключително чисто животно е, той се мие на ден по сто пъти, няма нужда от моето бърсане.

# 80
Не се заяждам, ама да попитам, какво му миете на котето с 40 кърпички на ден?
Че те малките деца не харчат толкова;)
Имам котак, изключително чисто животно е, той се мие на ден по сто пъти, няма нужда от моето бърсане.
След аки и пиш я забърсвам. Ако даваше, щях да я подмивам, ама не дава. Работя три дни в седмицата, през другото време си я чистя старателно. Радвам се, че днес сутринта си свърши втората нужда, та няма да я намеря изцапана след като се прибера от работа.
Чистичка е, но понякога не преценява как да застане в тоалетната си, или пък докато рие, случвало се е да настъпи нещото си 😺
Чудила съм се дали е достатъчно голяма 70/30 е тоалетната й, има си бордче да се подпира, има достатъчно пясък и все е чисто, не знам защо се цапа толкова често.

Последна редакция: пт, 19 фев 2021, 17:43 от ⭐🌜Галактическа Сова🌛🌠

# 81
  • някъде в орбита...
Не съм стисната, но съм отговорна с парите си. Не харча за каквото и да е, и винаги премислям до колко наистшна ми трябва/искам дадено нещо. Склонна съм да платя повече ако срещу това получавам по-високо качество.
...не знам защо се цапа толкова често.
Котките са като хората, някои са си просто странни Grin

# 82
За т.х.
Как може да се измиеш, без да се избършеш първо с т.х.?
Освен да имаш биде.
Аз нямам и първо ползвам т.х., после се мия, задължително.
За водата - от години се славим с най-голямо потребление във входа.
Не мога да пестя от вода в никакъв случай.
За пералнята.
Ами не пускам натъпкана, защото не се изпират добре, опасно е за пералнята и се мачкат, което ми е много важно, защото гладя всичко.
Обаче и с 1-2-3 дрехи не пускам.
Имам дрехи, мога да изчакам да се съберат. А то не е трудно, сменям често и се събират бързо.
Ние сме с куче, обаче толкова много кърпи за почистване не си представям как се ползват?

# 83
За т.х.
Освен да имаш биде.
Аз нямам и първо ползвам т.х., после се мия, задължително.
За водата - от години се славим с най-голямо потребление във входа.
Не мога да пестя от вода в никакъв случай.
За пералнята.
Ами не пускам натъпкана, защото не се изпират добре, опасно е за пералнята и се мачкат, което ми е много важно, защото гладя всичко.
Обаче и с 1-2-3 дрехи не пускам.
Имам дрехи, мога да изчакам да се съберат. А то не е трудно, сменям често и се събират бързо.
Ние сме с куче, обаче толкова много кърпи за почистване не си представям как се ползват?

Точно, имам биде.
Не знам как си чистите кучето, не мога да коментирам.

# 84
Не съм стисната,по скоро обратното.Опитах да гледам предаването за "спестовниците" по TLC,е не можах,направо е гнусно.
Но всеки си има слабости,аз например,когато съм в чужбина мразя да давам излишни пари за храна.За музей мога да дам и 100 евро,ама за храна ми е неприятно.Всеки със странностите си .

# 85
  • München, Deutschland
Хех, Пип, точно обратното съм пък аз. 😃 За музеи, чиито експозиции често са снимани и описани в интернет, не бих давала пари, мноого рядко влизаме в музеи в чужбина. Виж, в Рим обикаляхме да намерим най-старата тамошна сладкарница, изобщо май най-старата в Лацио, която е правила първите каноли, дори преди неаполитанците.

Не сме типичните туристи, които бързат да влязат в известните музеи, галерии, да минат през всяка църква, да се качат на кули и платформи, за повече изглед, ходещи с организирани екскурзии или ползващи хоп он - хоп офф автобусите. Както казваш - всеки с особеностите си. 😃

До ден днешен след толкова години в Мюнхен в половината музеи никога не съм влизала, а на кулата на църквата съм се качвала 2х, и то защото приятели, били ни на гости, много държаха.

# 86
Не съм стисната, точно обратното. Икономията е майка на мизерията. Не обичам стиснати хора и не мога да имам такъв приятел/ка. За мъж пък да не говорим, да ми брои филиите или цигарите, памперсите на детето, ей сега..като не стигат парите се мисли за повишаване на доходите, а не за свиване на разходите, така ли беше?

# 87
Има разлика между стиснатост и разумно разпределение на средствата.

# 88
Като каза стиснат мъж, се сетих в училище излизах с един такъв. Не беше точно "мъж" де, ами хлапак 16/17годишен.. Учихме в различни училища, след училище уж да се видим, аз му предлагам да седнем в някое кафе. Зима, студ. Е нашия ме водеше, в парка. Един единствен път седнахме в кафе и, а познайте- всеки си плати сметката. Joy (5 месеца изкарахме)

# 89
Има разлика между стиснатост и разумно разпределение на средствата.

Има.
Едно е да си скръндза, друго е да си контролираш финансите и да не харчиш излишно.

# 90
Бандата, има огромна разлика. Момчето може да е разчитали на пари от родителите си, а те да не са имали.
Ние редовно висяхме в парка и играехме карти.

# 91
Бандата, има огромна разлика. Момчето може да е разчитали на пари от родителите си, а те да не са имали.
Ние редовно висяхме в парка и играехме карти.

Не, не е това. Джобните на ден му бяха, колкото моите за седмица. Просто се стискаше.

# 92
  • София
Това предаване ми е неловко за гледане чак. В контекста му - не съм стисната, но съм разумна.
Смятам, че имам висока финансова култура спрямо доходите ми. По народному - простирам се според чергата ми. Много хора ме определят като стисната, припомням им го когато ми поискат заем от моите спистявания. 😀
1. Заделям 17-25%.
2. Плащам битови сметки, като от топло, вода и ток не пестим. Плащам кредит.
3. Имам си кауза за подпомагане.
4. Каквото остане е за храна и забавления в града като кино, ресторант и т.н. Дрехи и обувки - умерени количества от марки среден клас при нужда.
Ваканции, каско и поддържка на колата ми в дилърство са от точка 1.

# 93
Пестелива съм. Доста съм намалила импулсивните, безсмислени харчове. Спирам водата, като си мия зъбите, не толкова заради сметката, а защото за мен това е разхищение на ценен ресурс (но пък пускам вода в тоалетната всеки път). Според мен не е лошо да се замисляме, дали за сметка на това да ни е чистичко вкъщи, не замърсяваме излишно природата.

# 94
За т.х.
Освен да имаш биде.
И когато нямах биде пак го правих, просто сутрин си взимах душ след тоалетната. Ако случайно закъснавах или бързах се така да се каже измивах от кръста надолу. Сега не ми се навлиза в подробности. Grinning
Това го правя не от стиснатост както казах, а просто защото това мазане с ТХ ми е много гнусно.
Иначе за пестенен ти си на светлинни години от мен, чела съм те в стари теми за спестявания и съм срещнала много мотивация и полезни съвети в постовете ти.

# 95
А какво правиш ако ти се случи да ти се приходи в работата, в мола, в ресторанта?

# 96
Ужас, направо на TCL го обърнахте. Там показват някакви патологии.

# 97
Работя на 5 мин от нас, просто се прибирам. Такива извънредни ситуации почти не ми се случват, сега се опитвам да си спомня за даден момент, но не мога. Когато ми се е налагало се бърша, естествено, но после се чувствам ужасно некомфортно и трепна за момента да се прибера в нас и да се измия.
Като цяло съм човек с трениран стомах, знам кога и по колко пъти на ден ходя до тоалетна и просто се съвпада с времето да съм си в нас.
За мен това е само "замазване" на положението, за това го избягвам, сега който се чувства комфортно така, здраве да е. Нормално е когато не се чувстваш комфортно от нещо да избягваш да го правиш.

# 98
  • Стара Загора
Не , не съм стисната ! Нито за близките си ,нито за мен/ особенно за мен Stuck Out Tongue/ !

# 99
А какво правиш ако ти се случи да ти се приходи в работата, в мола, в ресторанта?

Не се случва ако имаш режим на хранене и червата ти са здрави.
Но на къмпинг, в гората, без да има река наблизо - предпочитам да изхабя всичката налична вода, отколкото да стоя мръсна.

# 100
Малко прекалихте с физиологичните си нужди.

# 101
Аз харчех пари за глупости доста преди време, сега се стремя да поотложа харчовете си за известно време, обмислям разхода един вид и - изненада. След ден или два въобще забравям какво съм искала да си купя, значи не е било важно. Много добре работи това при мен.

# 102
Малко прекалихте с физиологичните си нужди.
😂
Но те са добра метафора. Колкото влиза - толкова излиза... от портфейла.

# 103
  • Houston, TX
Бих казала, не, не съм стисната. Определям си колко струва дадено нещо и ако е на моята цена го купувам. Животът ми в САЩ ми показа колко би струвало нещо и сега тук съм в потрес от цените.
Иначе на се ограничаваме в нищо -театри, концерти, книги, занимания, почивки.
Обичам да подарявам подаръци. Бюджет имам за подаръци за детски РД. Другото е каквото ме грабне. Подаръци купувам и без повод, слаби са ми ангелите и като реша, че нещо е за някои не мога да устоя.

# 104
Бих се определила като спестовна. Не пестя от качествена храна и въобще от прилично качество за каквото и да било. Тъй като времето ми е особено кът, съм склонна да плащам за спестяване на време. Например, докато бях в карантина, открих e-bag и сега всичко, което не изисква да го видя, за да го избера, купувам от тях, въпреки малко по-високите цени и доставката. Като цяло много разширих он-лайн пазаруването. Не съм претенциозна за дрехи, козметика - пак гледам качество, че ми се налага за бизнес облекло, но не купувам импулсивно всяка блузка. Просто не ме влече. Преди пандемията харчех много за пътуване. Но не ме привличат големи хотели, въпреки че мога да си ги позволя. За по света Airbnb ми бяха идеални. Не бих отишла в хостел с обща тоалетна на тези ми години, но прилична квартира в центъра на някой град ми е много по- приятна от хотел. Пътувах доста служебно именно по хотели, но така и не ми стана уютно. За образование, концерти, фестивали не пестя(х). Сега имам значително намаление на разходите, заради тези липси.

# 105
За ресурсите.
Спирам винаги и навсякъде водата, докато си мия зъбите/сапунисвам си косата/тялото.
Една колежка си миеше зъбите в работата, преди тръгване. И водата шурти. Питам я, защо не я спираш, сега не ти трябва. Е, нали не я плащам аз?!
Не е само до плащане, а до съзнание.
Също и с лампите.
Излизам и гася.
Неслучайно на повечето места вече са с фотоклетки.

# 106
И детето си научих да спира водата, докато си мие зъбите. 
Вкъщи сме с енергоспестяващи крушки и уреди, сметката ни за ток винаги е била много прилична. Инвестицията се изплаща още първите години.

Тази планета я завещаваме на поколенията след нас, ресурсите ѝ не са безкрайни, така че +1 за самосъзнанието.

# 107
И у нас всички крушки са енергоспестяващи, много отдавна.
Уредите също ги избирам по този критерий.

# 108
Да си пестелив и стиснат са много различни понятия. Да не разхищаваш излишно ресурси и да търсиш по-модерни технологии няма нищо общо с това да си стиснат. Също и да си правиш сметката, ако доходите ти са ограничени.
Не съм стисната за себе си и близките си. Пестя, доколкото и каквото мога, преценявам какво ми е нужно и не се изхвърлям с нищо, за да впечатлявам хора, на които иначе не държа. Но и не стигам до крайности в пестенето.

# 109
Пестелива съм. В магазина влизам със списък, прегледала съм промоциите, преценила съм какво ми трябва, какво мога да взема по няколко бройки, заради промоция.
 Пестелива съм с телефонните сметки, дразни ме да ми предлагат 100 различни екстри, които не ми трябват и не желая да плащам.
 Държа на хубава техника вкъщи, на личната такава, качествена козметика, но при всички, отново чакам и разглеждаме промоции.
 Каквото съм решила, че е спестено, ми прави удоволствие да запланувам за някое ходене.
 За ТЛС - така искам и в България да има купони, направо ще скъсам синджира там Stuck Out Tongue Winking Eye

# 110
За ТЛС - така искам и в България да има купони, направо ще скъсам синджира там Stuck Out Tongue Winking Eye

Като съм гледала видеа за купони са все за някакви боклуци и полуфабрикати... Не знам на кой са му необходими по 40 шампоана Нивеа, 30 пици и прочее. Изтича им годността, трябва да се складират някъде, пък и омръзват. Накрая пак си харчил повече от необходимото. Всичко е изчислено, но не в полза на потребителя, разбира се. Да се изкажа като виден Скрудж.Satisfied

# 111
Прах за пране, омекотител, консерви за готвене, зърнени закуски, все ще допринесат за бюджета Grinning Перилните препарати за година са един уикенд някъде, ще си го взема, ако ми го дават фрий. А те в предаването и даряват голяма част от взетото, пак не е похабено. Мен и това ме дразни, нещо да отиде зян Stuck Out Tongue Winking Eye малко бабешки го казвам

# 112
  • София
Хората с купоните са страшни, и аз бих се пробвала. Тук скоро имаше в Кауфланд няколко пъти купони за изрязване, но нищо общо разбира се.
Доста епизоди съм засичала където за дарения отиваха купчините, мисля че е чудесен вариант.

# 113
Мен и това ме дразни, нещо да отиде зян Stuck Out Tongue Winking Eye малко бабешки го казвам

А, сакън, нищо не трябва да отива зян. Smile

Малко консуматорски ми идват купоните, трупане на излишества.

Аз съм в Чехия и тук също навлизат купоните, къде успешно, къде не. Някои търговци хитруват с тях, примерно купоните важат само за ненамалени стоки, а като влезеш - всичко най-купувано е вечно в "намаление". Или за да ги приложиш, трябва да си напазарувал над стойността Х. По-изгодни са циклично намаляваните по-скъпи стоки, примерно кафе, прах за пране, козметика с -50%. Има сайтове, на които можеш да ги следиш, така определено се пести, а няма нужда от презапасяване, защото след месец-два пак има акция.

Баба ми ме е обучила добре. Laughing

# 114
Може да се каже, че аз съм отраснала с баща-спестовник/скъперник....Не беше весело. Срам ме е да разказвам как сме живели. Вярно, че е спестил много пари през живота си, но с годините нещата се влошаваха, мисля, че е психическо състояние.
Сега аз... не бих казала, че съм с широки пръсти, напротив. Обичам да харча пари, не съм като него. Но винаги първо заделям за да имам спестени. Сигурно ще изпадна в тих ужас ако някой ден се окажа без спестени пари.
Но не обичам да гледам лампата да свети, докато няма никой в стаята. Или да се къпя докато свърши водата в бойлера. Или да хвърлям храна, защото не сме си направили сметката и се е развалила. Съобразявам се.

# 115
MarianaS, знам какво е да имаш такъв член на семейството и така научих как НЕ трябва да се постъпва. Тези опити за икономия дори не спестяват пари, а само ти усложняват еждневието.

# 116
  • София
Хората с купоните са страшни, и аз бих се пробвала. Тук скоро имаше в Кауфланд няколко пъти купони за изрязване, но нищо общо разбира се.
Аз полудявах , докато ги гледах. Аз не знам цените на нищо, но по някакъв странен усет, винаги пазарувам точно за толкова, колкото имам. Затова излизам до магазина най-много с 20-30 лева. Simple Smile

# 117
MarianaS, знам какво е да имаш такъв член на семейството и така научих как НЕ трябва да се постъпва. Тези опити за икономия дори не спестяват пари, а само ти усложняват еждневието.

Точно. Пестенето от неща с цел да се спестят пари е цяла житейска философия за много хора, които не са забогатели от пестене.
Парите - не се пестят, а се изкарват повече.

# 118
Ако изкарването на повече пари беше толкова лесно, всички щяхме да сме заможни, но пестенето от елементарни неща и дребните сметки вече са диагноза.

# 119
Пестене и лишения са много различни неща.
Може да пестиш без да се лишаваш от нищо, което е важно за теб.
Защото например аз не съм фен на цигарите и алкохола. Реално пестя от това, но не се лишавам.
Също с колата.
Да, удобство е, но когато не се ползва активно е излишен разход, който може да се елиминира без да влоши качеството на живот.

# 120
  • Houston, TX
Защото например аз не съм фен на цигарите и алкохола. Реално пестя от това, но не се лишавам.
Няма как да пестиш от нещо, след като никога не си го купувал. Не ставе пестене от 0.

# 121
Съгласна с Титина. Пестиш от нещо, което ползваш, но спираш да го ползваш – домашна помощница, абонамент, определени храни, цигари, алкохол, обем ток или услуги като маникюр, фризьор, градинар, покупка на дрехи, обувки, аксесоари, дерматолог и т.н.

# 122
Да, това е една част от пестенето, там се цели оптимизация.
А другата е просто различен начин на живот.

# 123
Баща ми беше голям спестовник и умен мъж, свекър ми обратното.
В живота им бях свидетел, че нито едната крайност не  е добре.
Толкова пестене през живота на баща ми, че не му остана време да се наслади истински.
Бохема - свекър ми, сякаш според чергата си беше щастлив...но имаше мноооого кризисни периоди без работа и без лев заделен.

# 124
Това е умение, хем да пестиш, хем да не си скъперник, нито да се лишаваш.
Като пак казвам, лишение е да нямаш нещо, което обичайно ползваш/харесваш.
TLC  спестовници е за хора с отклонения и обсесии.
Не мога и не искам да попадам в такава категория.
Аз съм спестявала много целево и съм доволна от резултата. Възползвах се много добре от обстоятелства и ресурси. Сега нямам такива цели и мога да си позволя лукса да живея съвсем без ограничения.
Но понеже съм свикнала на дисциплина, продължавам да си следя финансите.

# 125
Материалните неща буквално са някакъв култ. А можем да минаваме с много по-малко вещи. По-рано хората са били в пъти по-пестеливи. Баба ми казваше какво й е казвал нейния баща: "Не купувай това, което не ти трябва, за да не продаваш това, което ти трябва".
А сега на пестеливия му викаме стиснат. Просто можем да си позволим прекалено много и донякъде ставаме прекалено привързани към вещите и имането.

# 126
Да.
В тази връзка да кажа, че не робувам на мода в технологиите, а искам максимално да ползвам даден уред.
Ако работи, не го сменям.
Има хора, които чакат с нетърпение последния модел телефон, за да го купят.
Аз искам да покрива моите критерии, за екстри, които реално ползвам, а не за фасон просто. Докато ми върши работа, няма да си купя нов.
За другите неща пак така.

# 127
Когато става въпрос за близките ми хора - въобще не съм стисната. Дори искам да им дам всичко особено когато купувам подаръци. За себе си обаче съм хаха

# 128
Когато бях контрактор имах един много стиснат клиент, собственик на 30-тина жилища (с наематели), който караше дърта бричка и се пазареше с мен за всеки долар. Беше над 80 годишен, но ми помагаше усърдно, защото ми плащаше на час.

Не беше ли това един собственик на няколко жилищни блока на улица Barclays, Cote Des Neiges ?

# 129
Стисната съм, защото съм мързелива. Спестените пари, са изкарани пари, така че ако мога да си купя нещо две стотинки по-евтино, си го купувам така. Предпочитам да отделям по два часа на месец за ровене в интернет за инфо, вместо да ходя по още 80+ часа на работа допълнително, защото съм над нещата и не гледам цени като пазарувам. Фен съм на техниката и купувам много и най-различни неща, но откакто всичко идва от Китай не гледам марки, а отзиви от клиенти.

# 130
За техниката и аз не гледам марка, а по-дълга гаранция.

# 131
Не знам стиснатост ли е, но изпитвам гузна съвест каквото и да си взема. Не знам на какво се дължи това. Дали е дреха, храна или друго - вземам само ако ми трябва. Разбира се за детето и мъжа не го мисля това. Само за мен.

# 132
Аз пък обичам да харча за себе си...

# 133
И аз обичам и все се опитвам да си сложа някоя спирачка, но много трудно ми се отдава.

# 134
И аз вземам, ако ми трябва.
Не просто за момента, а ако ползвам това нещо.

# 135
За съжаление много често харченето на пари се явява една доста сполучлива терапия. Може би, ако не ги бях изхарчила за себе си тия пари, щях да ги дам на психотерапевти, за да не се побъркам.

# 136
Не съм стисната, просто съм финансово интелигентна, умея да си правя сметка на парите, които печеля с много труд - не намирам причина да плащам повече за нещо, което би ми далобсъщия комфорт и функционалност, както по-евтино я му аналог. Откакто съм бременна и раста като гъба например, пазарувам изцяло от магазини за дрехи втора употреба. В събота "намазах" жилетка и блуза за общо 1.10лв. книги чета напоследък много, но не купувам, освен ако не е някоя, която особено ми харесва. Основно чета онлайн книги на английски (за да си поддържам нивото), и класически и криминални романи от библиотеката на майка ми. Преди нова година исках да започна да си водя планер. Разгледах цените в интернет, е нямаше кой да ме убеди да дам 100лв + за лъскав тефтер с кожени корици. Взех си обикновена тетрадка с твърди корици за 3лв и си я украсявам с разпечатани стикери от интернет, а текстилно калъфче си уших сама. 20лв за калъф от Ориндж център ми се струват неоправдано много просто.

# 137
Не, никога не съм била и едва ли ще бъда. Не съм дори пестелива.

# 138
  • София
Мъжът ми, както повечето от техния пол, отива и купува това, което му е най-лесно и близо. Наскоро, докато спорехме по темата, му казах, че затова той има заем, а аз - спестявания.
Аз съм спестовна, явно ми еостанало от времето, когато нямахме много средства.
Затова пък винаги имам скътани пари, което е полезно, предвид възрастта и неизбежните здравословни проблеми.
Имам си някаква психологическа граница за различни неща и почти няма начин да се влюбя в дреха/обувки.
Дразни ме като кажат: "Няма да си ги носиш в гроба." На на децата ми едва ли ще са излишни готови събрани пари.

# 139
  • Varna
Стиснати ли сте, за какво не бихте харчили изобщо?
Не съм стисната, но съм пестелива.
Не бих харчила за наркотици (с цел развлечение),скъпи естетически интервенции, или нещо с което да ме забележат. Не икономисвам от отопление и хигиена, това е с обратен ефект.
Предпочитам да нося 2 чифта обувки, но качествени, отколкото 20 ментака. 
За козметика харча разумно, защото там е маркетинг, а не качество.

Харча основно за детето, то ми е новата страст.Преди това харчех за имоти.

# 140
  • София
Не съм стисната, но си имам мои системи. Повече от Х не давам за У. Имам си определени цени за всяко нещо и рядко бих си го купила по-скъпо.
В Ориндж всичко е скъпо! Даже промоции на книги нямат.

# 141
Гледала съм го това предаване! Grinning Имаше един, който ползваше водата за уста за многократна употреба. Така и така убивала микробите - ползва и връща в шишето. 😀 Аз самата съм смесен случай, за кефа си не пестя, нито за този на близките - не пестя за почивки и пътувания, не пестя за хобита, не пестя за ресторанти. В същото време адски ме дразни да давам пари за нещо, което според мен струва три пъти по-малко...например детските дрехи. Години наред поръчвах от Англия поради тази причина.

# 142
Не съм стисната, то и затова нямам спестени пари.
Само за едно нещо  се стискам и ме боли сърцето като трябва да купувам- олио. Не знам каква е тази моя мания, но е факт.
Купувам по една бутилка и като видя че е на свършване обикалям магазините, покрай които имам път и гледам къде е най- евтино.
Може би поради тази причина не харесвам вкуса на зехтина, хаха, че там много ще ме боли.

# 143
Като цяло не съм стисната, но съм разумна в харченето на средства.
Когато става дума за образование, пътувания и изживявания, не пестя пари. Търся най-доброто, защото го възприемам като инвестиция в бъдеще и в спомени.
Що се отнася до покупките от първа необходимост- преценявам, сравнявам цени и качество и пазарувам разумно.
За себе си обичам да се грижа- купувам това, което би ме накарало да се почувствам добре, да се грижа за здравето си, да ми е удобно и достатъчно.

# 144
Олиото много се повиши в момента..