Чужд език - от кога?

  • 9 753
  • 125
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 6 166
Която методика на преподаване е от комунистическо време и е с поне 50 гонини назад от съвременните методи на обучение.

# 106
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 737
Здравейте, имам следната чуденка. Голямото ми дете беше в чуждоезична градина (изцяло на чужд език от 3г) и това му изигра много лоша шега- свали му самочувствието и изостана с българския, едва наваксахме на ново място в 4 група. Някак слухово не успя да поеме колкото другите деца, макар и да проговри рано, имаше нарушения с шушкави звуци и т.н. Сега всичко е в норма казват.
С второто ми дете се чудя как да подходя. То проговори наистина много рано (с изречения преди 18 месеца, на 1г9м вече знае над 10 песни и задава въпроси, пуска шеги и прави доста дълги изречения, дори "р" е правилно, говори като на 3г горе-долу). От една страна ме е страх да не повторя грешката и не искам да й говоря на друг език, нито да я записвам в градина с чужд език. От друга страна тя е друго дете и не ми се иска да я лишавам от нещо, което може да й се удава. Тъй като едва ли ще я приемат в държавна градина чуденката ми е между "обикновена" частна и езикова (където им говорят по цял ден на езика). Има и  междинни варианти с учене по час всеки ден.

Против съм филмчета и не ми е опция оттам да учи, и двете деца са ограничени с техниката (голямото има пасивно екранно време, малкото никакво).

Според вас ако има "талант за езици" как е редно да се действа? Или до предучилищна няма какво да "загубя"?

Има и опция аз да говоря на чужд език (говоря свободно 2, но на ниво С1/С2, не са ми родни). Но с голямото дете това може да е допринесло за езиковите проблеми и съм предпазлива...

Не искам да съм свръхамбициозна, но цените са сходни и се чудя как да постъпя.

# 107
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
При положение, че детето живее в България и родителите са българи, посещението на чуждоезикова детска градина може да има повече минуси, отколкото плюсове. Има предостатъчно време да се учи чужд език, нека първо да научи родния.

# 108
  • Мнения: 6 166
Българска. Да затвърди езика и да натрупа думи. И след като започне да чете на български добавяш и другите езици, но по същия начин, по който се е научило детето на родния: първо с думички, после с песни и чак тогава изречения.

В езиковите детски градини обучението е напълно обратното на това, което трябва да е за чужд езил и моето мнение е, че точно това ги бърка децата. Също, за "първи" чужд език препоръчвам английски, т.к. словореда е като на българския подлог-сказуемо-допълнение и детето няма да "учи грешно" български (опитах с добавяне на изречения с прилагателно първо на френски и след това на английски и резултата на български беше: Мамо, това е банан жълт... мне, просто не. Като започне да чете на амглийски ще се върна на изреченията на френски.)

След това може немски, френски, италиански, испански... каквото пожелаете, но първо да дръпне с основния: български.

Последна редакция: ср, 05 май 2021, 17:43 от Фран

# 109
  • Мнения: 21
Ами така, учат да пишат думата.
Не знам какво са ви учили по лингвистика, но видях как учат нейтив.
Спелуването се учи извън учебната програма, иначе ги учат да пишат фонетично.... но ти продължавай да спориш. Не за пръв път се случва. Да спориш за нещо, което нито си виждала, нито разбираш.
Между другото винаги съм се чудела защо ние учим англ думи наизус, като по др начин е много по-лесно.
Абе хора ,стига сте замърсявали нашия мил език. Имаме си думи на чист български- вместо да се правим на много интересни и да се използват думи като нейтив. Ами има си думичка- роден.  Аман от чуждици. Говорете и пишете на възможно най-изчистен български. Такива като мен ,които са от дълги години извън българия и говорят на чужд език поне 15 часа от денонощието,се чудим дали пишем правилно понякога,но все пак знам как се пише наизуст(дразнещо е това наизус). Извинявам се ,че отговора ми не е 100% по темата,но пък дразни като се чуват прекалено много чуждици.

# 110
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 746
Ами така, учат да пишат думата.
Не знам какво са ви учили по лингвистика, но видях как учат нейтив.
Спелуването се учи извън учебната програма, иначе ги учат да пишат фонетично.... но ти продължавай да спориш. Не за пръв път се случва. Да спориш за нещо, което нито си виждала, нито разбираш.
Между другото винаги съм се чудела защо ние учим англ думи наизус, като по др начин е много по-лесно.
Абе хора ,стига сте замърсявали нашия мил език. Имаме си думи на чист български- вместо да се правим на много интересни и да се използват думи като нейтив. Ами има си думичка- роден.  Аман от чуждици. Говорете и пишете на възможно най-изчистен български. Такива като мен ,които са от дълги години извън българия и говорят на чужд език поне 15 часа от денонощието,се чудим дали пишем правилно понякога,но все пак знам как се пише наизуст(дразнещо е това наизус). Извинявам се ,че отговора ми не е 100% по темата,но пък дразни като се чуват прекалено много чуждици.
Ти хубаво се дразниш , но малко четене му трябва на човек.
Каза, че дълги години си извън България ( пише се с главна буква, независимо но кой език го пишеш), за това ще дам дефиницията, без да я превеждам.

Native language- the language of the country that someone is born in or native to.

Родният език (наричен още първи език (за даден човек), или още майчин език) е езикът, който човек научава първо, и който човек обикновено започва да усвоява още от раждането си.

# 111
  • София
  • Мнения: 62 595
Жената много добре разбира и знае какво е нейтив и че синонимът е рОден. Но заради това, че в литературата повечето източници са на английски са се наложили някои термини, които директно влизат в българския по темата.
 Конкретно за езика родният може и да е местният език, а не непременно майчиният. Макар че за бебето и малкото дете най-хубавият и най-полезният език е именно майчиният - майката да общува с детето си на своя майчин език. И бащата да общува с детето на своя роден език. Родният език носи емоция. Майката говори на детето си така, както емоционално й идва отвътре, не търси думите, мелодиката, гласът и всичко са по-особено, по някакъв начин тя пренася начина, по който нейната майка е общувала с нея. Едно дете в норма ще усвои майчиния, бащиния и местния език.

Последна редакция: нд, 09 май 2021, 09:12 от Andariel

# 112
  • Мнения: 21
Ами така, учат да пишат думата.
Не знам какво са ви учили по лингвистика, но видях как учат нейтив.
Спелуването се учи извън учебната програма, иначе ги учат да пишат фонетично.... но ти продължавай да спориш. Не за пръв път се случва. Да спориш за нещо, което нито си виждала, нито разбираш.
Между другото винаги съм се чудела защо ние учим англ думи наизус, като по др начин е много по-лесно.
Абе хора ,стига сте замърсявали нашия мил език. Имаме си думи на чист български- вместо да се правим на много интересни и да се използват думи като нейтив. Ами има си думичка- роден.  Аман от чуждици. Говорете и пишете на възможно най-изчистен български. Такива като мен ,които са от дълги години извън българия и говорят на чужд език поне 15 часа от денонощието,се чудим дали пишем правилно понякога,но все пак знам как се пише наизуст(дразнещо е това наизус). Извинявам се ,че отговора ми не е 100% по темата,но пък дразни като се чуват прекалено много чуждици.
Ти хубаво се дразниш , но малко четене му трябва на човек.
Каза, че дълги години си извън България ( пише се с главна буква, независимо но кой език го пишеш), за това ще дам дефиницията, без да я превеждам.

Native language- the language of the country that someone is born in or native to.

Родният език (наричен още първи език (за даден човек), или още майчин език) е езикът, който човек научава първо, и който човек обикновено започва да усвоява още от раждането си.
Благодаря за поправката. Получи се от автоматичния речник на телефона,а не че съм  неграмотна ,та да не зная ,че име на държава се пише с главна буква без значение на мястото в изречението. Не искам да се заяждам,но ако предишният ми коментар е бил прочетен както трябва ще се разбере ,че владея английския език,и да осмелявам се да кажа доста добре,след като ръководя цяла фирма и кореспонденцията е на английски съответно. Повече няма да коментирам ,за да не се отклоняваме от същността на темата, за която мога да дам съвет относно въвеждането на чужд език,но ще бъде като отделен такъв.

# 113
  • Мнения: 1 230
Спомняте ли онова видео с онова дете, което в руско шоу, говореше на много езици. Същото това дете просто имаше бавачки, които се занимаваха с него и играеха. Няма такова нещо до 3 г. и след това се учи нов език, ако говорите на няколко езика с детето си, то ще свикне да общува на няколко езика, като водещ ще е езика, на който детето учи в училище и общува ежедневно. Много огроничаващи вярвания и чак префърцунщини, някаква баба гледах недоволстваше как може български деца, които живеят в чужбина на някакво събиране на българи да си говорят на английски. Тези деца ходят на училище и е нормално щом са в тази среда англиския да е водещ. Децата и в България ежедневно учат нови думи в училище и обогатават речника си, едно дете в чужбина общувайки само вкъщи на български, няма да си развие езика с географски, исторически термини и т.н. Сещам се и за моя позната живееща в чужбина, омъжена за чужденец и живеещи в трета държава, така и не научиха български, защото не можело да им се говори на три езика и щяли да се объркват, щели да учат, като пораснат. Е да пораснаха и нищо не знаят. Що се касае до тв, децата масово имат проблеми и не могат да изговарят правилно думите, имитирайки подсъзнателно това, което са гледали. Да си кажем честно, много е лесно детето да и нон стоп на таблета и пред тв и родителя да не е обезпокояван, ако има баланс и се говори с детето, поправяте го и не говорите, като него или на бебешки детето ще говори правилно, ако няма някакъв друг проблем.

# 114
  • Мнения: 2
Здравейте!
Аз съм студент по право във Варненския свободен университет, но имам съмнения, че системата им на обучение е качествена (*поправете ме, ако съм в грешка).
И съм се ориентирала да се развивам, като науча чужди езици.
Никога не съм предполагала, че ще го кажа, тъй като досега не ми е било за цел да науча някой език.
Като за начало обаче съм ентусиазирана да науча първо испанския, а след това английски или немски.
Въпросът ми е следния: Дали сайтът “Уча се“ е добра инвестиция за това?
И какви други съвети и предложения бихте ми дали, относно изучаването на един език (няма значение кой).
Ще Ви бъда изключително благодарна за отговорите.

# 115
  • Мнения: 40 805
И защо баш испански за първи език?
И защо мислиш, че с такава тежка дисциплина като "право" ще имаш време и за един език, какво остава за три.
Това някакъв майтап ли е?

# 116
  • Мнения: 2
И защо баш испански за първи език?
И защо мислиш, че с такава тежка дисциплина като "право" ще имаш време и за един език, какво остава за три.
Това някакъв майтап ли е?


Искам да имам вариант в който ако не съм доволна от обучението във въпросният университет, да спра обучение и да обърна по-особено внимание на езика, като за начало испанският.
На въпроса: Защо испански? , отговарям веднага-Смятам Испания за добре развита държава от гледна точка на образование и мисля, че там ще получа това което искам.

# 117
  • Мнения: 1 230
Език от Уча се няма да научиш. Учи на курс, подмоганане от видеата в интернет, много тв на съответния език, курсове, комуникация.

# 118
  • Мнения: 4 304
Странен спор.Имаше го и навремето,когато детето ми беше бебе.В България,проговори на двата езика без никакво забавяне.От бебе слушаше песни на 5 езика.Никога не сме имали съмнение за това,макар че в България се смята за ненормално и се вадят измислени доводи.Тук,на 3 започна в английското училище без никакъв стрес.Английският и стана основен някъде от 4тата и год. БЪлгарския не пострада от това.Сама се научи на чете и пише на него,като за разлика ит доста бг деца,никога не бърка членове и "й"😊 За момента гояоеи без акцент 4 езика,учи и други.И учи лесно.Ту сме в многоезична ареда и децата пеато проговарят на 4-5 езика.Тези притесне ия,които сега чета и които слушахме около нас навремето, ми звучат толкова смешно.
Колкото повече,толкова по-добре.

# 119
  • Мнения: 6 682
Толкова много правописни грешки. Добре, че българският ми е роден, та ви разбрах.

Общи условия

Активация на акаунт