Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • www.bg-mamma.com
За Мира Делчева здравето е комбинация от начин на живот, хранене, движение, начин на мислене и справяне със стреса и предизвикателствата. Това, което я мотивира, е създаването на осъзнато отношение към профилактиката и поддържането на добро здраве в хармония с природата. Постига го с помощта на цялостен и индивидуален подход, уважение към личността на всеки човек,  неговия личен път и развитие.

В настоящата консултативна тема два пъти седмично Мира Делчева ще отговаря на вашите въпроси, свързани със:

• Здравословно хранене на децата до 3 год.
• Хранене и бременност
• Неразположения при бременност и след раждане
• Профилактика и здравословен начин на живот с природна медицина
• Емоционално здраве и баланс при стресови ситуации

маг. фармацевт Мира Делчева

Мира Делчева е магистър фармацевт, класически хомеопат и натуропат с над 15-годишен опит. Ежедневно консултира деца и възрастни за по-добро качество на здраве, повече спокойствие и енергия.
Лектор е по теми като здравословно хранене на децата, чревно здраве, емоционално здраве и др. Консултант e на няколко детски кухни. Мира Делчева e автор в редица издания, както и на две онлайн книги "Петте стълба на съвършеното здраве" и "Живот без глутен – мисията възможна". Създател е на обучителни, видео курсове "Хомеопатия за майки", "Детско холистично здраве", "Добро храносмилане" и др.

В практиката си комбинира различни холистични подходи, като профилактика и грижа за здравето с природни средства, класическа хомеопатия, здравословно хранене, натуропатия, методи за емоционално здраве и профилактика на стреса.
Повече информация, полезни статии, онлайн книги и видео курсове за добро здраве, можете да намерите на www.miradelcheva.com.

Темата е част от социалната инициатива на BG-Mamma "Специалистите говорят".
Ако се нуждаете от #консултация в друга сфера, вижте всички #специалисти, които са се включили в кампанията ТУК.

#СпециалиститеГоворят

Правила на консултативните теми във форума

Последна редакция: вт, 20 апр 2021, 14:58 от Mamma

# 1
Здравейте Мира Делчева .
Имам въпрос относно хранене на дете-сега е на 7 месеца.Искам да попитам ,ако изобщо не въведа глутена в храненията на моето дете ,от какво го лишавам и как мога да го компенсирам?С добавки ,с други прани?

# 2
Здравейте Мира Делчева .
Имам въпрос относно хранене на дете-сега е на 7 месеца.Искам да попитам ,ако изобщо не въведа глутена в храненията на моето дете ,от какво го лишавам и как мога да го компенсирам?С добавки ,с други прани?
Здравейте, препоръките за въвеждане на глутен са да е преди навършване на една година на бебето под защита на кърменето. Не се отлага въвеждането, т.к. не се намалява риска от развитие на алергия. В 7-ми месец е подходящо да се въведе, стига детето да няма установена алергия към глутен. Въглехидратите са основна група хранителни вещества, които са нужни за енергия за работа на тялото. Те се набавят от плодовете, зеленчуците, зърнените и нишестени храни. Повечето зърнени храни съдържат глутен като овесени ядки, пшеница, ръж, ечемик и е добре да присъстват в менюто на детето ако няма алергия или други противопоказания като глутенова непоносимост - цьолиакия.

# 3
Здравейте Мира,

В 13 г. с. съм и имам доста хранителни неволи покрай бременността. Имам отвращение от храни като месо, яйца. Освен тях и лук, чесън и силни подправки, но те не ме тревожат. Притеснявам се, че не приемам достатъчно протеини. Напоследък изобщо не мога да ям манджи и да сготвя нещо като леща, грах и др източници на протеини.
Какво бихте ме посъветвала, за да не лишавам тялото си и бебето от протеин.
Благодаря ви предварително!

# 4
Здравейте Мира,

В 13 г. с. съм и имам доста хранителни неволи покрай бременността. Имам отвращение от храни като месо, яйца. Освен тях и лук, чесън и силни подправки, но те не ме тревожат. Притеснявам се, че не приемам достатъчно протеини. Напоследък изобщо не мога да ям манджи и да сготвя нещо като леща, грах и др източници на протеини.
Какво бихте ме посъветвала, за да не лишавам тялото си и бебето от протеин.
Благодаря ви предварително!

Здравейте, най-вероятно ще преминат тези реакции към храни. Дотогава може да наблегнете на мляко и млечни продукти като извара и сирене котидж. Също ядки и семена като бадеми, тиквено семе, чия. Може да добавяте протеин на прах, например грахов протеин, суроватъчен протеин или протеин от конопено семе към смути от зеленолистни и плод. Може да опитате бобовите храни да ги правите на пастет - от боб, хумус, или на кюфтенца, а може да добавяте сварен боб, нахут, грах, леща към киноа или към салата също. Може да включвате яйцата в печива като мъфини, палачинки и др. За достатъчно желязо наблегнете на повече зелени храни като спанак, коприва, кейл и елда. Лека и спокойна бременност Ви пожелавам! Simple Smile

# 5
Здравейте ! На 23 дена сме и сме с ужасни колики. Давам на бебчо лефакс , но като , че ли не помага вече толкова. Мисля , че трябва да изключа още храни от менюто си , че да не му се отразява зле на коремчето. Та , въпросът ми е : Какво не трябва/трябва да хапвам/пия , че да се чувства добре бебчо?

# 6
Др Мира Делчева.
Аз съм майка на момченце на почти 4 месеца. За рефлукса ни предрекоха хип анти рефлукс 60мл и 90 мл кърма или ако нямам кърма във момента хип COMBIOTIC.
Педиатърката ни каза да му давам по 140 мл на хранене. По някога издържа по 3  часа по някога не издържа час два и пак е гладен.
Какво ще ме посъветвате като специалист..Ние сме няма ли и нямаме колики.
Лек ден

# 7
Здравейте ! На 23 дена сме и сме с ужасни колики. Давам на бебчо лефакс , но като , че ли не помага вече толкова. Мисля , че трябва да изключа още храни от менюто си , че да не му се отразява зле на коремчето. Та , въпросът ми е : Какво не трябва/трябва да хапвам/пия , че да се чувства добре бебчо?

Здравейте, може да се съветвате с педиатъра дали да смените капките за колики. От храните избягвайте газообразуващи като зелеви, броколи, бобови, ядки също. Ограничете кофеина. Може да слагате бебето на затоплена възглавничка от черешови костилки. Да правите масаж на корема в посока на часовниковата стрелка. Пийте чай от копър, на бебето също може да се дава. Пробиотик също подходящ е Био Гайя. Ако продължават силни колики за известно време може да се премахнат и алергенни храни от менюто. Има комбинирани хомеопатични средства за колики в аптеките. Най-добре е индивидуално да се подбере подходящо хомеопатично средство според симптомите, които се проявяват. За допълнителна информация може да ми пишете на mira@miradelcheva.com.

# 8
Др Мира Делчева.
Аз съм майка на момченце на почти 4 месеца. За рефлукса ни предрекоха хип анти рефлукс 60мл и 90 мл кърма или ако нямам кърма във момента хип COMBIOTIC.
Педиатърката ни каза да му давам по 140 мл на хранене. Понякога издържа по 3  часа понякога не издържа час два и пак е гладен.
Какво ще ме посъветвате като специалист..Ние сме няма ли и нямаме колики.
Лек ден

Здравейте, може да консултирате и с гастроентеролог. Препоръчва се хранене по-често и на по-малки порции. Хранене в по-изправена позиция и след това да държите детето изправено известно време. По време на сън горната част на тялото да е повдигната, за да се избегне връщане на храна. Кърменето не се спира, ако имате достатъчно кърма, може да е изцяло на кърма. Обикновено със започване на захранване намаляват симптомите на рефлукс. Индивидуално подбрана хомеопатия, според конкретните симптоми на детето, също е подходяща в случая.

# 9
Здравейте Мира Делчева,дъщеря ми е на 7 месеца и половина.Захраних я успешно,ядеше всичко и в един момент почна да отказва зеленчукови и местни пюрета.Сутрин първото и хранене и е 10.30 доста си поспива,защото заспива 00.30-1.30 ч.Сутрешното и хранене го заместих с попара,после 14.30 се опитвам да и дам пюре,редувам заленчуково с местно,но отказва да яде,ако хяпне няколко лъжици и това е,и почва да реве зя мляко .Принуждавам се и давам мляко.Към 17.30-18.00ч. и давам 90гр.плодово пюре и 120 мл.мляко един ден,на другия ден и правя каша и така редувам.Към 21.00-21.30ч.и давам мляко,понякога поспива повече и си остава с това мляко,но ако се събуди навреме и в 00.00-00.30 пак пие мляко.Между храненията и давам сокчета по 50-100мл.два пъти на ден.Незнам дали я захранвам правилно,но проблема е че не иска пюрета.Какво ще ме посъветвате.Благодаря предварително.

# 10
Др Мира Делчева здравейте.
Ние сме на почти 4 месеца и от вчера му дадох 2 лъжички пюре от тиква хареса му. Даже се изака не беше акъл 2 дни.
Знам че е рано за пюрета но хип млякото него засища.
Имам лечение за вътрешни хемороиди и лекарствата не позволяват да го кърмя.
На 5 ти сме на консултация при педиатърката надявам се всичко да е ок.
Според вас след като му хареса пюрето мога ли да му давам.
Снощи беше много не спокоен след като го направих ме 140 мл мляко и след половин час пак си хапеше ръчичките и показа че не му е стигнало тоест показа че още е гладен му дадох няколко лъжички пюре от тиква и след това бебчо се успокой.моля за вашето професионално мнение...

# 11
Здравейте Мира Делчева,дъщеря ми е на 7 месеца и половина.Захраних я успешно,ядеше всичко и в един момент почна да отказва зеленчукови и местни пюрета.Сутрин първото и хранене и е 10.30 доста си поспива,защото заспива 00.30-1.30 ч.Сутрешното и хранене го заместих с попара,после 14.30 се опитвам да и дам пюре,редувам заленчуково с местно,но отказва да яде,ако хяпне няколко лъжици и това е,и почва да реве зя мляко .Принуждавам се и давам мляко.Към 17.30-18.00ч. и давам 90гр.плодово пюре и 120 мл.мляко един ден,на другия ден и правя каша и така редувам.Към 21.00-21.30ч.и давам мляко,понякога поспива повече и си остава с това мляко,но ако се събуди навреме и в 00.00-00.30 пак пие мляко.Между храненията и давам сокчета по 50-100мл.два пъти на ден.Незнам дали я захранвам правилно,но проблема е че не иска пюрета.Какво ще ме посъветвате.Благодаря предварително.

Здравейте, не Ви съветвам да давате плодови сокове или ако ги давате да са от 8 месец и да са разредени с вода. Плодовият сок е чиста захар и няма полезните фибри на целия плод. Съответно може заради него да не огладнява достатъчно и да привиква към сладкия вкус и да го търси на всяко хранене. Не се отказвайте да предлагате месно и зеленчуково пюре, към зеленчуковото добавяйте жълтък. Ако отказва на обяд, давайте следобед пюре с извара, моркови и ябълка, или жълтък с авокадо и банан. Може да разнообразите попарата със сварена и намачкана/пасирана елда или киноа, към която добавяте сирене и масло.

# 12
Др Мира Делчева здравейте.
Ние сме на почти 4 месеца и от вчера му дадох 2 лъжички пюре от тиква хареса му. Даже се изака не беше акъл 2 дни.
Знам че е рано за пюрета но хип млякото него засища.
Имам лечение за вътрешни хемороиди и лекарствата не позволяват да го кърмя.
На 5 ти сме на консултация при педиатърката надявам се всичко да е ок.
Според вас след като му хареса пюрето мога ли да му давам.
Снощи беше много не спокоен след като го направих ме 140 мл мляко и след половин час пак си хапеше ръчичките и показа че не му е стигнало тоест показа че още е гладен му дадох няколко лъжички пюре от тиква и след това бебчо се успокой.моля за вашето професионално мнение...

Здравейте, да уточня че не съм лекар, а магистър фармацевт, хомеопат и натуропат. Говорете с педиатъра, който следи бебето. Общите препоръки са - да не се започва захранване преди навършени 17 седмици на бебето. Рисковете от прекалено ранно захранване са: излагане на микроби от храната, риск от задавяне и аспирация, прекалено бързо намаляване на приема на кърма/мляко, риск от диария и алергии, претоварване с електролити, повишен внос на нитрати. Преди да сте сигурни, че не достига млякото, се уверете че това не е период на усилен растеж, в който бебето има нужда от повече храна. След което отново може да намали количеството храна или пък може да започва никнене на първите зъбки, при което бебето става по-неспокойно.

# 13
Здравейте, мами. За вашите въпроси за захранване на бебето и здравословно хранене на децата до 3г., много практични съвети и рецепти споделям тази онлайн книга - "Здравословно хранене на децата 0-3г. Как да отглеждаме здрави и умни деца". Може да я свалите от този линк: https://miradelcheva.com/books/

# 14
Здравейте! Имам анемия, много ниско желязо. Какви добавки и храни да пия и ям, които да не ми претоварват черен дроб и да нормализирам показателите за бъдеща бременност. Откриха ми стрептококи б група в микробиологично изследване. Пих антибиотик, но чух, че има и хомеопатично лекарство. Кое е то и как се приема?

# 15
Здравейте! Имам дете на 11 месеца и половина, изключително кърмено до 5-6 месец. Започнах захранване и всичко хапваше с голям апетит - нищо и не отказваше като храна. Предлагах различни консистенции и храни, включително за самостоятелно хранене. Откакто започнаха първите зъбки да се появяват намали твърдата храна и предпочиташе да суче. Януари месец няколко дни имаше висока температура за която дадох нурофен (общо 3 пъти). Усетих, че тогава коремчето на детето се раздразни и започна да къркори.
След онлайн консултация с гастроентеролог, давах 10 дни колийф. Имаше подобрение, но временно. Увеличи твърдата храна за известно време.
От може би вече 3 седмици коремчето отново къркори и нощния сън също е много неспокоен - буди се на всеки час и търси да бозае за успокоение. С всеки изминал ден намалява твърдата храна, която изяжда и почти всичко ми отказва. Сумарно за деня едва ли изяжда повече от 100 грама, което е притеснително малко.
Бяхме на гастроентеролог и след преглед с ехограф каза, че всичко е наред, просто има повече газове в коремчето. Предписа еспумизан и пробиотик и каза да съм по-настоятелна с храненето.
1 седмица мина откакто пие еспумизана и не виждам ефект. Предлагам храна всякаква - каши, пюрета, за ядене с ръце, давам да яде с лъжица или ръце; готвя всеки ден; предлагам от моята чиния; предлагала съм готови пюрета, детска кухня.... и все така или директно отказва да се храни или изяжда няколко хапки/лъжици.
Моля за съвет как да процедирам. Детето като цяло е жизнено, играе си, през деня не дава признаци, че изпитва дискомфорт, спи нормално. Вечер е проблемът със съня и цялостното хранене. Виждам, че има апетит, защото когато гледа, че приготвям храната или че някой яде започва да преглъща, да се облизва, но когато предложа храната отказва.

# 16
Здравейте! Имам анемия, много ниско желязо. Какви добавки и храни да пия и ям, които да не ми претоварват черен дроб и да нормализирам показателите за бъдеща бременност. Откриха ми стрептококи б група в микробиологично изследване. Пих антибиотик, но чух, че има и хомеопатично лекарство. Кое е то и как се приема?

Здравейте, щом планирате бременност е хубаво по-задълбочено да се подходи при Вас и да се потърси причината за тази анемия. Преди да забременеете е добре да сте в максимално добро здравословно състояние, да се храните пълноценно, да се движите и спортувате, да сте спокойна и балансирана. Това е важно за да се създаде най-оптимална среда за развитие на бебето, да няма усложнения и т.н. Съвети мога да Ви дам за добавки и храни, но това което бих препоръчала е по-цялостен подход. Ако искате пишете ми на mira@miradelcheva.com. За стрептококите проверете след антибиотика дали са се излекували. С хомеопатия може да се стимулира имунната система на организма, най-добрия вариант е да се подбере индивидуално хомеопатично лекарство за Вас като конституция, за оплакванията Ви, за емоционалното състояние и реакции към стреса, хранителните навици, начин на живот и реакции към околната среда. Има хомеопатично л-во Streptococcinum, но дали е подходящо ще ми трябва повече информация от Вас.

# 17
Здравейте! Имам дете на 11 месеца и половина, изключително кърмено до 5-6 месец. Започнах захранване и всичко хапваше с голям апетит - нищо и не отказваше като храна. Предлагах различни консистенции и храни, включително за самостоятелно хранене. Откакто започнаха първите зъбки да се появяват намали твърдата храна и предпочиташе да суче. Януари месец няколко дни имаше висока температура за която дадох нурофен (общо 3 пъти). Усетих, че тогава коремчето на детето се раздразни и започна да къркори.
След онлайн консултация с гастроентеролог, давах 10 дни колийф. Имаше подобрение, но временно. Увеличи твърдата храна за известно време.
От може би вече 3 седмици коремчето отново къркори и нощния сън също е много неспокоен - буди се на всеки час и търси да бозае за успокоение. С всеки изминал ден намалява твърдата храна, която изяжда и почти всичко ми отказва. Сумарно за деня едва ли изяжда повече от 100 грама, което е притеснително малко.
Бяхме на гастроентеролог и след преглед с ехограф каза, че всичко е наред, просто има повече газове в коремчето. Предписа еспумизан и пробиотик и каза да съм по-настоятелна с храненето.
1 седмица мина откакто пие еспумизана и не виждам ефект. Предлагам храна всякаква - каши, пюрета, за ядене с ръце, давам да яде с лъжица или ръце; готвя всеки ден; предлагам от моята чиния; предлагала съм готови пюрета, детска кухня.... и все така или директно отказва да се храни или изяжда няколко хапки/лъжици.
Моля за съвет как да процедирам. Детето като цяло е жизнено, играе си, през деня не дава признаци, че изпитва дискомфорт, спи нормално. Вечер е проблемът със съня и цялостното хранене. Виждам, че има апетит, защото когато гледа, че приготвям храната или че някой яде започва да преглъща, да се облизва, но когато предложа храната отказва.

Здравейте,
около една годинка има обикновено засилено израстване на зъби, при което често децата намаляват храненето. По това време се променят и хранителните предпочитания, започват да имат по-голям интерес към храната на родителите, а все още не са напълно готови да се хранят с нея. Съветът ми е да се храните повече заедно всички на масата и да предлагате на бебето от Вашата храна без сол и подправки и на по-дребни парченца съответно да е нарязано. Ако неспокойствието нощем съвпада с период на никнене на зъби, има подходящи хомеопатични средства за облекчаване, има гелчета за мазане на зъбките. Ако проблемът са газовете в корема, също може да се потърси подходящо хомеопатично средство според симптомите. Дайте още време на пробиотика и еспумизана за да се види има ли ефект, хубаво е поне месец да мине. Също се опитайте да запазите спокойствие и да не насилвате детето. Доста е изнервящо цялото готвене и предлагане без резултат, но детето може да отказва да се храни ако храненето е съпътствано от напрежение и стрес. По-скоро предлагайте нещо забавно за правене по време на хранене, с което да се занимава ако му е скучно и иска да играе. Може да ми пишете на mira@miradelcheva.com за повече информация.

# 18
Здравейте, детето ми е на 5м. И има стафиликок ауреус. Пи антибиотик панцеф, но не му повлия какво ще ни посъветвате?

# 19

Здравейте, не Ви съветвам да давате плодови сокове или ако ги давате да са от 8 месец и да са разредени с вода. Плодовият сок е чиста захар и няма полезните фибри на целия плод. Съответно може заради него да не огладнява достатъчно и да привиква към сладкия вкус и да го търси на всяко хранене. Не се отказвайте да предлагате месно и зеленчуково пюре, към зеленчуковото добавяйте жълтък. Ако отказва на обяд, давайте следобед пюре с извара, моркови и ябълка, или жълтък с авокадо и банан. Може да разнообразите попарата със сварена и намачкана/пасирана елда или киноа, към която добавяте сирене и масло.
Благодаря ви за отговора,ще пробвам без сокчета.

# 20
Здравейте, детето ми е на 5м. И има стафиликок ауреус. Пи антибиотик панцеф, но не му повлия какво ще ни посъветвате?

Здравейте, съжалявам, но няма как да съм полезна в случая, за толкова малко дете и без да знам нищо за вас ще е несериозно да давам съвети. Най-добре се обърнете към проследяващия лекар, който е запознат със състоянието и ще прецени какво е подходящо да се направи.

# 21

Благодаря ви за отговора,ще пробвам без сокчета.

Успех, пишете след време как са нещата и има ли подобрение.

# 22
Здравейте,  какво хранене е подходящо за дете с хипофункция на щит.жлеза и инсулинова резистентност. Подходяща ли е храната в детските градини за такова дете и необходимо ли е да се направи тест за непоносимост към храни.Благодаря.

# 23
Здравей те др мила Делчева
Аз искам да попитам имаме рефлукс първа степен на 4 месеца  сме може ли да се започне захранване или трябва да изчакаме...

# 24
Здравейте,  какво хранене е подходящо за дете с хипофункция на щит.жлеза и инсулинова резистентност. Подходяща ли е храната в детските градини за такова дете и необходимо ли е да се направи тест за непоносимост към храни.Благодаря.

Здравейте, на каква възраст е детето и има ли наднормено тегло? Заради склонността за покачване на килограми поради хипофункцията на щитовидна жлеза и инсулиновата резистетност, е добре да се избягват храни с висок гликемичен индекс. Това са например бяло брашно и тестени изделия, картофи, бял ориз, бяла и кафява захар и сладкиши, безалкохолни напитки. Наблегнете повече на храни с нисък и среден гликемичен индекс и на храни, богати на водоразтворими фибри. Тестовете за непоносимост към храни могат да се направят, но не винаги са много точни. Ако детето е под 2г. не са надеждни. Ако има храни, към които има по-силно образуване на антитела, би могло да се изключат от менюто за известно време и да се проследи има ли промяна в състоянието и изследванията. Храната в детските градини обикновено е с повече тестени изделия и сладки неща, които е хубаво да се ограничават при Вас.

# 25
Аз искам да попитам имаме рефлукс първа степен на 4 месеца  сме може ли да се започне захранване или трябва да изчакаме...

Здравейте, общите препоръки за захранване са не по-рано от 17-та седмица и не по-късно от 26-та седмица на детето. За изцяло кърмените бебета се започва около 6-ти месец. За хранените с адаптирано мляко може и по-рано. Хубаво е да има признаци за готовност за захранване - да не е достатъчно млякото вече, да има интерес към храната на възрастните, започват първите зъбки да изникват, детето започва да сяда и да държи главата изправена, изчезва рефлекса за избутване на храната напред, не се задавя и кашля от храната, взима предмети и ги слага е устата. При рефлукс може да е по-ранно захранването, но е хубаво да се консултирате с проследяващия лекар.

# 26
Аз искам да попитам имаме рефлукс първа степен на 4 месеца  сме може ли да се започне захранване или трябва да изчакаме...

Здравейте, общите препоръки за захранване са не по-рано от 17-та седмица и не по-късно от 26-та седмица на детето. За изцяло кърмените бебета се започва около 6-ти месец. За хранените с адаптирано мляко може и по-рано. Хубаво е да има признаци за готовност за захранване - да не е достатъчно млякото вече, да има интерес към храната на възрастните, започват първите зъбки да изникват, детето започва да сяда и да държи главата изправена, изчезва рефлекса за избутване на храната напред, не се задавя и кашля от храната, взима предмети и ги слага е устата. При рефлукс може да е по-ранно захранването, но е хубаво да се консултирате с проследяващия лекар.
[/quote
Лапа си ръчичките  постоянно от няколко дни и малко е не спокоен възможно ли да за почват лека полека зъбките.
На 4 месеца и 2 дни сме.
Забравих да добавя че сме на кърма и на мляко хип анти рефлукс

# 27
Аз искам да попитам имаме рефлукс първа степен на 4 месеца  сме може ли да се започне захранване или трябва да изчакаме...

[/quote
Лапа си ръчичките  постоянно от няколко дни и малко е не спокоен възможно ли да за почват лека полека зъбките.
На 4 месеца и 2 дни сме.
Забравих да добавя че сме на кърма и на мляко хип анти рефлукс

Възможно е да започват да никнат първите зъбки. Изчакайте според мен още малко за да има по-сигурни признаци на готовност за захранване.

# 28
Здравейте Мира

Имам момиченце родено в 29 гастрална седмица тежеше 900 гр. сега сме на три навършени месеца подкарали сме четвърти месец тежиме  3500 въпроса ми е може ли вече да се храним с пюрета и нещо друго освен хумана сега ни смениха старата хумана за недоносени бебета с Вева  конфорт 1

# 29
Здравейте Мира

Имам момиченце родено в 29 гастрална седмица тежеше 900 гр. сега сме на три навършени месеца подкарали сме четвърти месец тежиме  3500 въпроса ми е може ли вече да се храним с пюрета и нещо друго освен хумана сега ни смениха старата хумана за недоносени бебета с Вева  конфорт 1

Здравейте, недоносените бебета са с още по-недоразвита храносмилателна система от родените на термин бебета. Важно е да се прецени индивидуално как се развива детето от проследяващия педиатър и неонатолог. Като цяло е хубаво да има поне 17 седмици коригирана възраст ( поне 4 месеца да са минали от очаквания термин), а не от раждането и поне 3.5 кг да е бебето, за предпочитане да е около 5кг. При вас би могло и по-рано да се започне, но трябва да се консултирате с проследяващите лекари. Също са важни признаците за готовност за захранване -  да може да държи главата си изправена в една линия с тялото в седнало положение; опитва се да захапе и дъвче играчките; държи играчка и я слага в устата; започва да изчезва рефлекса за избутване с езика напред; има повишен апетит за по-дълъг период и не се засища само с мляко.

# 30
  • В страната на мечтите
Здравейте,
Диагностицирана съм с генитален невродермит, който при обостряне се третира локално с кортикостероиден крем. Предполагам, че трябва да има причина за възникването му, както и за периодите на влошаване, но до момента не е установена. Забелязала съм единствено, че сърбежа се увеличава при наличие на влага (при изпотяване, при къпане). Не се повлиява чувствително от начина ми на хранене (ако изключа млечните например; шоколад и производните му са сведени така или иначе до минимум, също без ефект). По време на всяка от двете ми бременности също се обостри до степен на нетърпимост, като не се подобри спонтанно след раждането.

Бихте ли могли да ми дадете някакви насоки как да контролирам състоянието си, за да избегна кортикостероидите? Има ли хомеопатични препарати, които бих могла да опитам?

Предварително Ви благодаря!

# 31
Здравейте,
Диагностицирана съм с генитален невродермит, който при обостряне се третира локално с кортикостероиден крем. Предполагам, че трябва да има причина за възникването му, както и за периодите на влошаване, но до момента не е установена. Забелязала съм единствено, че сърбежа се увеличава при наличие на влага (при изпотяване, при къпане). Не се повлиява чувствително от начина ми на хранене (ако изключа млечните например; шоколад и производните му са сведени така или иначе до минимум, също без ефект). По време на всяка от двете ми бременности също се обостри до степен на нетърпимост, като не се подобри спонтанно след раждането.

Бихте ли могли да ми дадете някакви насоки как да контролирам състоянието си, за да избегна кортикостероидите? Има ли хомеопатични препарати, които бих могла да опитам?

Здравейте, това е хронично, комплексно заболяване, което изисква по-задълбочено изследване на причините за поява. Най-вече на стреса и емоционалните причини, които могат да са отключили или да поддържат проблема. Ще ми е нужна повече информация за Вас, за медицинската история, начина на хранене и живот, стрес и емоционално състояние, храносмилане, сън и др. Може да ми пишете на имейла mira@miradelcheva.com. Хомеопатията, както и акупунктура могат да са полезни в случая.

# 32
Здравейте,
Бихте ли ми препоръчали нещо за следродилна депресия аз все още кърмя активно. Пия магнезий, за да съм по-спокойна и витамини за кърмачки. Благодаря предварително.

# 33
Здравейте, Мира Делчева
Имам бебе на 6м. и го кърмя постоянно. Сега ще започваме захранване. С моя мъж искаме да имаме още едно дете (породени). Въпроса  ми е: Ако забременея мога ли да продължа да кърмя детето или не е удачно и трябва да премине на АМ. Не ми се иска да му спирам кърмата и това малко ме притеснява.
Вторият ми въпрос е относно захранването. Имам намерение да правя вкъщи пюрета и каши. Мога ли да използвам към кашите домашно краве мляко? Естествено след като го преварявам. Първо дете ми е и не съм доста наясно с тези захранвания.
Благодаря предварително!

# 34
Здравейте,
Бихте ли ми препоръчали нещо за следродилна депресия аз все още кърмя активно. Пия магнезий, за да съм по-спокойна и витамини за кърмачки. Благодаря предварително.

Здравейте, може да взимате шуслерови соли сутрин сол номер 5 по 4 таблетки и вечер преди лягане сол номер 7 по 4 таблетки, разтворени в гореща вода. Ако не усетите подобрение, може да ми пишете на имейла за повече детайли за конкретните оплаквания и индивидуален съвет.

# 35
Здравейте, Мира Делчева
Имам бебе на 6м. и го кърмя постоянно. Сега ще започваме захранване. С моя мъж искаме да имаме още едно дете (породени). Въпроса  ми е: Ако забременея мога ли да продължа да кърмя детето или не е удачно и трябва да премине на АМ. Не ми се иска да му спирам кърмата и това малко ме притеснява.
Вторият ми въпрос е относно захранването. Имам намерение да правя вкъщи пюрета и каши. Мога ли да използвам към кашите домашно краве мляко? Естествено след като го преварявам. Първо дете ми е и не съм доста наясно с тези захранвания.
Благодаря предварително!

Здравейте, може да кърмите по време на бременност, стига бременността да протича нормално и да няма усложнения или силни маточни контракции, кървене и др. Прясно мляко не се дава на детето до 1г. като самостоятелна напитка, заради това че е силен алерген. Кисело краве мляко може да въведете в 8-9 месец. В началото на захранване може да добавяте към пюрето или кашата малко кърма, за да е по-познат вкуса за бебето.

# 36
Здравейте! Дъщеря ми е на почти 10 месеца. От самото раждане е на смесено хранене като първите 4 месеца беше предимно на кърма. Хапва всякакви пюрета и каши, но отказва вода. Предлагам и я в бутилка, в неразливаща чашка, с лъжичкаЦ дори и със спринцовката на Панафола, но така и не в приема... Бихте ли ме посъветвали някой трик как да и хареса?

# 37
Здравейте,въпроса ми е относно захранването.Дъщеря ми е на 8 месеца и искам да въведа рибата,купила съм и пюре от сьомга от 125 гр.,но се замислих нали риба и мляко не трябва да се комбинират.Примерно ако и дам 2-3 лъжички риба,а не го хареса,мога след това да и предложа мляко(малко сме злояди).Мога ли да дам цялото бурканче или задължително да почна с 2-3лъжички.И още един въпрос-киселото мляко мисля да го въвеждам от 10 месец,може ли да и давам домашно направено кисело мляко или да купувам от магазина 2% кисело мляко.Незнам и къде да го вмъкна това кисело мляко.Благодаря предварително за отговора.

# 38
Здравейте! Дъщеря ми е на почти 10 месеца. От самото раждане е на смесено хранене като първите 4 месеца беше предимно на кърма. Хапва всякакви пюрета и каши, но отказва вода. Предлагам и я в бутилка, в неразливаща чашка, с лъжичкаЦ дори и със спринцовката на Панафола, но така и не в приема... Бихте ли ме посъветвали някой трик как да и хареса?

Здравейте, нормално е през по-студените месеци децата да искат по-малко вода и течности. Със затопляне на времето много вероятно е това да се подобри. Продължавайте да предлагате вода, може да пробвате шише със сламка или чаша със сламка, за да й е по-интересно и ново. Ако съвсем не иска давайте по малко поне с лъжичка или спринцовка. Може да давате също разреден чай или разреден плодов сок, супа за да приема повече течности. Млякото и кърмата също съдържат вода, така че няма да й липсват течности, а с времето ще свикне да пие и вода.

# 39
Здравейте,въпроса ми е относно захранването.Дъщеря ми е на 8 месеца и искам да въведа рибата,купила съм и пюре от сьомга от 125 гр.,но се замислих нали риба и мляко не трябва да се комбинират.Примерно ако и дам 2-3 лъжички риба,а не го хареса,мога след това да и предложа мляко(малко сме злояди).Мога ли да дам цялото бурканче или задължително да почна с 2-3лъжички.И още един въпрос-киселото мляко мисля да го въвеждам от 10 месец,може ли да и давам домашно направено кисело мляко или да купувам от магазина 2% кисело мляко.Незнам и къде да го вмъкна това кисело мляко.Благодаря предварително за отговора.

Здравейте, може да добавите 2-3 лъжички риба към зеленчуково пюре в обедното хранене и така да я въведете. Ако готовото пюре, което сте купили съдържа риба и зеленчуци, като рибата е до 20гр може да дадете цялото бурканче наведнъж. Ако е само риба 125 гр, дайте само 2-3 лъжички от него. Ако не го хареса може да предложите друго пюре или мляко. Домашно кисело мляко може да давате, ако сте сигурни в качеството на прясното мляко, да е пастьоризирано или преварено, да няма антибиотици в него. Ако купувате кисело мляко от магазина, нека да е пълномаслено, т.к. малките деца до 3г. имат нужда от повече мазнини в храната.

# 40
Здравейте, д-р Делчева. Бебето ми е на 2м и половина. Качва много добре. Храня на поискване (само кърма), като се стремя през деня да е на около 2 часа, а нощем то само се буди през около 3-4. От както навърши 2м има дни, в които иска да яде през 30-40мин или през час. Трябва ли да откликвам на нуждата му или да се стремя да го залисвам, за да изкара по-дълго? Като цяло, на тази възраст не трябва ли леко да започна да разреждам дневните хранения?

# 41
Здравейте, д-р Делчева. Бебето ми е на 2м и половина. Качва много добре. Храня на поискване (само кърма), като се стремя през деня да е на около 2 часа, а нощем то само се буди през около 3-4. От както навърши 2м има дни, в които иска да яде през 30-40мин или през час. Трябва ли да откликвам на нуждата му или да се стремя да го залисвам, за да изкара по-дълго? Като цяло, на тази възраст не трябва ли леко да започна да разреждам дневните хранения?

Здравейте, нормално е да има периоди на ускорен растеж с повишен апетит и по-често хранене или увеличаване на количеството на хранене, от което бебето има нужда. При никнене на зъбите обикновено е обратното, намалява апетита и може детето да отказва да се храни или да намали количеството храна. Щом бебето наддава нормално, без да покачва прекомерно много кг, всичко е наред и не се безпокойте.

# 42
Доктор Делчева, привет. Бременна съм в 30 г. с. като от близо месец лекувам неуспешно хемолитичен стафилокок във влагалището с глобули. Антибиограмата показа невъзможни за прием антибиотици докато съм в бременно състояние. Въпросът ми е свързан с възможността за лечение на тази бактерия с хомеопатия. Дали би се повлияла и доколко е безопасно за бебето. Благодаря предварително.

# 43
Доктор Делчева, привет. Бременна съм в 30 г. с. като от близо месец лекувам неуспешно хемолитичен стафилокок във влагалището с глобули. Антибиограмата показа невъзможни за прием антибиотици докато съм в бременно състояние. Въпросът ми е свързан с възможността за лечение на тази бактерия с хомеопатия. Дали би се повлияла и доколко е безопасно за бебето. Благодаря предварително.

Здравейте, да уточня че съм маг. фармацевт, не съм лекар. Може ли да ми пишете на имейл mira@miradelcheva.com повече информация за оплакванията и състоянието.

# 44
Здравейте,
Сина ми е на 7м. И от както се роди има един запушен слъзен канал,но още не можем да го отпушим и постоянно прави бактерии(стафилококи аериус) и слизат към нослето. Прочетох че стафилокакцинума помага(видях,че сте хомеопат). Как се дава стафилококцинума? Може ли профилактично?

# 45
Здравейте,
Сина ми е на 7м. И от както се роди има един запушен слъзен канал,но още не можем да го отпушим и постоянно прави бактерии(стафилококи аериус) и слизат към нослето. Прочетох че стафилокакцинума помага(видях,че сте хомеопат). Как се дава стафилококцинума? Може ли профилактично?

Здравейте, във Вашия случай най-подходящо е да се направи консултация с хомеопат и да се назначи хомеопатично средство, което е индивидуално подбрано според конкретните оплаквания, развитието и типа на детето. Това ще има най-добър ефект за имунитета.

# 46
Здравейте, г-жо Делчева!
Имам въпрос относно млечните каши. Имам няколко вида каши на различни марки, но при всички тях когато спазвам съотношението вода-каша, то тя остава абсолютно течна. Искам да попитам безопасно ли е за бебето да добавям от сухата смес на око, докато достигне желаната гъстота?

# 47
Здравейте, г-жо Делчева!
Имам въпрос относно млечните каши. Имам няколко вида каши на различни марки, но при всички тях когато спазвам съотношението вода-каша, то тя остава абсолютно течна. Искам да попитам безопасно ли е за бебето да добавям от сухата смес на око, докато достигне желаната гъстота?

Здравейте, да, можете да добавяте повече количество от сместа, за да стане по-гъста. Може да следите изхожданията, ако бебето започне да се запича да не е прекалено гъста кашата. Най-вече оризовата каша може да доведе до запек. Може да добавяте плод към кашата също.

# 48
Здравейте, имам повтарящи цистити с ешерихия коли в посявката.
В чужбина съм и трудно намирам червена боровинка прах в аптеките. Въпросът ми е с какво да заместя червената боровинка? Сода бикарбонат с вода? Някакъв билков чай? с които да мога да подпомогна лигавицата на пикочния мехуд да не развъжда бактерии

# 49
Здравейте, имам повтарящи цистити с ешерихия коли в посявката.
В чужбина съм и трудно намирам червена боровинка прах в аптеките. Въпросът ми е с какво да заместя червената боровинка? Сода бикарбонат с вода? Някакъв билков чай? с които да мога да подпомогна лигавицата на пикочния мехуд да не развъжда бактерии

Здравейте, с червена боровинка има много хранителни добавки на капсули, предполагам че има и при Вас, друг вариант е като сок. Друга подходяща билка е мечо грозде, от която може да се направи извлек. Може да се използва и Шуслерова сол номер 3 - няколко таблетки дневно, която има противовъзпалително действие.

# 50
Много благодаря за отговора! Надявам се, че мога да задам още няколко въпроса.
Гледам, че в групите за захранване много майки редят по два дни месо и после два дни жълтък. Правят го за да използват целите месни заготовки, понеже за по-малко дете едно бурканче стига за две хранения. Правилно ли е това или не е препоръчително да го правим?
Тъй като моето дете още няма заместено хранене, а и като гледам скоро няма и да има, искам да попитам на каква възраст вече има опасност от хранителни дефицити? Какво препоръчвате да се изследва ако стигнем до нея?
И последен въпрос - какво препоръчвате за първи храни като т.нар. "фингър фуудс"? От какво има най-малка опасност от задавяне?
Благодаря за отговорите! Flowers Bouquet
Здравейте, г-жо Делчева!

Здравейте, да, можете да добавяте повече количество от сместа, за да стане по-гъста. Може да следите изхожданията, ако бебето започне да се запича да не е прекалено гъста кашата. Най-вече оризовата каша може да доведе до запек. Може да добавяте плод към кашата също.

# 51
Здравейте г-жо Делчева имам момченце което се роди 1 месец по рано на 04.02.21г. 2кг. терминът ми беше на 13.03.21г. сега е 3600гр.храни се само с адаптирано мляко фризолак 1 90мл.вода с 3 равни лъжички 6-7пъти ,но се запичаше и педиатърката каза да смесим с фризовом ,но ми се струва че е прекалено рядко изхождането и доста често и пръцка доста това нормално ли е и също така кога трябва да се увеличи дозата за хранене според вас благодаря предварително !

# 52
Много благодаря за отговора! Надявам се, че мога да задам още няколко въпроса.
Гледам, че в групите за захранване много майки редят по два дни месо и после два дни жълтък. Правят го за да използват целите месни заготовки, понеже за по-малко дете едно бурканче стига за две хранения. Правилно ли е това или не е препоръчително да го правим?
Тъй като моето дете още няма заместено хранене, а и като гледам скоро няма и да има, искам да попитам на каква възраст вече има опасност от хранителни дефицити? Какво препоръчвате да се изследва ако стигнем до нея?
И последен въпрос - какво препоръчвате за първи храни като т.нар. "фингър фуудс"? От какво има най-малка опасност от задавяне?
Благодаря за отговорите! Flowers Bouquet
Здравейте, г-жо Делчева!

Здравейте, можете и така да процедирате - два дни месно-зеленчуково хранене, след това два дни пюре със жълтък и зеленчуци. След 6-ти месец има риск от развитие на анемия, затова се препоръчва въвеждане на храни богати на желязо като месо и жълтък. В началото захранването има за цел запознаване с различни вкусове и текстури, нормално е детето да не изяжда цяло порция и да предпочита кърма или млякото, с което е свикнало.

Ако се храни разнообразно не би трябвало да има дефицити. Може да следите желязото, ако се притеснявате.
За храни за ядене с пръсти може да са различни плодове и зеленчуци, сварени на пара за да са по-меки като моркови, броколи, ябълка; банан и авокадо могат и да са в суров вид, няма нужда да се обработват термично.

# 53
Здравейте г-жо Делчева имам момченце което се роди 1 месец по рано на 04.02.21г. 2кг. терминът ми беше на 13.03.21г. сега е 3600гр.храни се само с адаптирано мляко фризолак 1 90мл.вода с 3 равни лъжички 6-7пъти ,но се запичаше и педиатърката каза да смесим с фризовом ,но ми се струва че е прекалено рядко изхождането и доста често и пръцка доста това нормално ли е и също така кога трябва да се увеличи дозата за хранене според вас благодаря предварително !

Здравейте, като цяло е най-добре педиатъра да прецени дали да се смени млякото и да погледне изхожданията дали са нормални или не. Според мен може да се направи курс с пробиотик, за да се подпомогне чревната флора на бебето, която е все още незряла. Например Био баланс бейби или друг подходящ пробиотик.

# 54
Здравейте,

Ако мога да задам въпрос и за малко по-голямо дете - на 5.5 години, тъй като видях, че давате съвети и за емоционално здраве. Става въпрос за баткото ни. От известно време е доста изнервен,  като явно го показва с изразяване на нервност и ядосване. За това спомогнаха две неща: 1. Той не ходи на градина от доста време и 2. Вкъщи имаме бебе на два месеца,  което осъзнавам,  че за него е също е голям стрес.
Нервните му изблици обаче стават по-чести и вече си ги позволява и навън, не само вкъщи. Какво бихте ме посъветвали в този случай? Още малко ще го задържим без градина, с цел опазване здравето и на новороденото.

# 55
Здравейте,

Ако мога да задам въпрос и за малко по-голямо дете - на 5.5 години, тъй като видях, че давате съвети и за емоционално здраве. Става въпрос за баткото ни. От известно време е доста изнервен,  като явно го показва с изразяване на нервност и ядосване. За това спомогнаха две неща: 1. Той не ходи на градина от доста време и 2. Вкъщи имаме бебе на два месеца,  което осъзнавам,  че за него е също е голям стрес.
Нервните му изблици обаче стават по-чести и вече си ги позволява и навън, не само вкъщи. Какво бихте ме посъветвали в този случай? Още малко ще го задържим без градина, с цел опазване здравето и на новороденото.

Здравейте, съветът ми е да опитате да подходите с разбиране и емпатия към сина Ви. Да се опитате да разберете по-дълбоките причини зад изнервеността - например може да му е скучно и да иска повече разнообразие или да му липсват приятелите; може да му липсва внимание, т.к. повече внимание сега се обръща на бебето или да се дразни, че мама не е на разположение за него винаги когато би искал. В зависимост от корените на тези емоции, може да помислите за варианти да му осигурите по-разнообразни преживявания или да му отделяте повече време и внимание когато бебето спи или друг възрастен да Ви помага - таткото, баба и т.н. Ако кърмите бебето все пак му осигурявате защита от вируси и бактерии и бихте могли да помислите сина Ви да посещава детска градина, ако така ще се чувства по-добре. Също някои деца развиват ревност при поява на по-малко дете и се страхуват, че мама не ги обича толкова като бебето. Може да помислите и в тази посока. Успех! Simple Smile

# 56
Благодаря Ви за съветите! Ще направя всичко възможно!

# 57
Здравейте! Бихте ли дали идея как да се приучи тригодишно дете да яде плодове?... Не е злоядо, всичко си хапва, не е придирчива, но само и единствено плодове, не иска да ги опита! Не може дори да се каже, че не ги обича, защото не иска да ги опита. Нито един вид. Само портокал ядеше миналата зима, тази пак яде и после и него го спря и край. А странното е, че аз без плодове не мога и ме гледа всеки ден как ям плод. В началото на деня с кафето винаги ям плодове. Не съм насилвала изобщо, предлагам само да опита, но си закрива устата и обръща глава. А всичко друго опитва с желание. След захранването ми беше лесно, понеже ги мелех на каша и ги ядеше. Но после край. Дали това е период? Благодаря!

# 58
Здравейте! Бихте ли дали идея как да се приучи тригодишно дете да яде плодове?... Не е злоядо, всичко си хапва, не е придирчива, но само и единствено плодове, не иска да ги опита! Не може дори да се каже, че не ги обича, защото не иска да ги опита. Нито един вид. Само портокал ядеше миналата зима, тази пак яде и после и него го спря и край. А странното е, че аз без плодове не мога и ме гледа всеки ден как ям плод. В началото на деня с кафето винаги ям плодове. Не съм насилвала изобщо, предлагам само да опита, но си закрива устата и обръща глава. А всичко друго опитва с желание. След захранването ми беше лесно, понеже ги мелех на каша и ги ядеше. Но после край. Дали това е период? Благодаря!

Здравейте, опитайте повече варианти на предлагане на плодове - като смути, прясно изцеден сок, може да добавяте плодове в печива, в кисело мляко с овесени ядки, да направите бананови палачинки ...Също може заедно да направите плодчета с интересни форми, като човече, като усмихнато личице, плодово шишче. Или като награда - изяж си първо плодовете и след това ще получиш палачинката или каквото има за закуска или следобедна закуска. Може да носите плодове с вас когато сте навън и да предлагате когато огладнее за подкрепително хапване. Вероятно ще отмине, но продължавайте да предлагате, без да я насилвате. Надявам се да сработят тези идеи! Simple Smile

# 59
Здравейте,
Месец след раждането получих уртикария, която вече 7 месеца не преминава. Бях на дерматолог, който постави диагнозата и каза, че е свързано с хормоналните промени, че ще изчезне след като спра кръменето. Пробвахме с антихистамини и всичко утихна, но се възобнови след като мина курса с тях. В момента кърмя много рядко, взимам Ериус през ден, защото ако го спра става нетърпимо.
Бихте ли ме посъветвали за подбор на Шуслерови соли/ Хомеопатия?
Предварително благодаря!

# 60
Здравейте,
Месец след раждането получих уртикария, която вече 7 месеца не преминава. Бях на дерматолог, който постави диагнозата и каза, че е свързано с хормоналните промени, че ще изчезне след като спра кръменето. Пробвахме с антихистамини и всичко утихна, но се възобнови след като мина курса с тях. В момента кърмя много рядко, взимам Ериус през ден, защото ако го спра става нетърпимо.
Бихте ли ме посъветвали за подбор на Шуслерови соли/ Хомеопатия?
Предварително благодаря!

Здравейте, основните шуслерови соли, които са подходящи са номер 2 и 3 по няколко таблетки дневно. Опитайте да спрете за известно време - две седмици поне алергенни храни като млечни, ядки, семена, глутен и наблюдавайте има ли подобрение на симптомите. За хомеопатия е нужна подробна консултация за снемане на симптомите и отчитане и на други индивидуални особености, за да се подбере най-подходящото хомеопатично лекарство за Вас.

# 61
Здравейте 🌹 извинете искам да се допитам за схема хомеопатия за лечение на себореен сух скалп на малко дете. Участниците са бели.сухи себореен скалп към атопичен казаха....и искам да пробвам хомеопатия . благодаря 🌷

# 62
Здравейте 🌹 извинете искам да се допитам за схема хомеопатия за лечение на себореен сух скалп на малко дете. Участниците са бели.сухи себореен скалп към атопичен казаха....и искам да пробвам хомеопатия . благодаря 🌷

Здравейте, хомеопатията е индивидуализиран терапевтичен подход и схеми за конкретни заболявания няма. За всеки пациент се взимат в предвид много фактори, не само симптомите и настоящите оплаквания, но и медицинската история, минали заболявания и терапии, типа човек и характера, начина на хранене, реакции към околната среда и др. Нужно е да се направи консултация, за да се прецени най-подходящото хомеопатично лекарство за детето и дозировката.

# 63
  • Бургас
Здравейте. Дъщеря ми е на 10 месеца . От шестия месец до 8-9 м. си ядеше почти всичко ( от шише понеже не успях по никакъв начин да я науча с лъжица ) от 1-2 м. Не яде нищо друго освен адап. Мляко . Продължавам да и предлагам пюрета с и без месо но не иска. От време на време и на слаг в мляко пюре от броколи , давам и каша от елда , но условието е , че храната трябва да може да се яде от бибирона номер 3 . Какво трябва да направя ? Трябва ли да и пусна ПКк и желязо примерно ?

# 64
Здравейте. Дъщеря ми е на 10 месеца . От шестия месец до 8-9 м. си ядеше почти всичко ( от шише понеже не успях по никакъв начин да я науча с лъжица ) от 1-2 м. Не яде нищо друго освен адап. Мляко . Продължавам да и предлагам пюрета с и без месо но не иска. От време на време и на слаг в мляко пюре от броколи , давам и каша от елда , но условието е , че храната трябва да може да се яде от бибирона номер 3 . Какво трябва да направя ? Трябва ли да и пусна ПКк и желязо примерно ?

Здравейте, може да пробвате с различни по-течни храни като супи вече може да давате, смути с пасирани плодове и кисело мляко, кашата от елда също е добре защото елдата е по-богата на желязо. Пробвайте с храни за хранене с пръсти дали ще иска. Можете вече да вземете преходна чаша и в нея да предлагате храни с по-течна консистенция. Възможно е да е свързано с никнене на зъби, когато често намалява апетита и децата са по-раздразнителни. Ако това е причината има подходящи хомеопатични средства, които облекчават. Не се отказвайте да предлагате нови храни и храни с различна консистенция. Може да изследвате желязото за да видите дали има риск за анемия. Успех!

# 65
Интересуваме хомеопатията помага ли пародонтоза и кое бихте препоръчали? Мерси

# 66
Интересуваме хомеопатията помага ли пародонтоза и кое бихте препоръчали? Мерси

Има хомеопатични лекарства, които са подходящи при парадонтоза, но това е индивидуализиран подход и се взимат в предвид конкретните особености на всеки пациент като тип и много други характеристики, за да се определи кое е най-подходящото средство. Нужна ми е повече информация за Вас, ако желаете пишете ми на имейла mira@miradelcheva.com.

# 67
Здравейте! Каква/коя добавка (с Омега) препоръчвате за дете на 2год.? Колко продължително може да се приема?

# 68
Здравейте, имам въпрос, може би не е за тук, но все пак да ви попитам. Вчера ми дойде точно като по часовник, нито подрани, нито закъсня. Но проблема е, че течението е твърде пскъдно и бледо, направих си кръвен тест за бременност и е отрицателен, какви могат да са другите причини за промяната в цикъла. Благодаря за отговора на всички.

# 69
Здравейте! Каква/коя добавка (с Омега) препоръчвате за дете на 2год.? Колко продължително може да се приема?

Здравейте, може да вземете рибено масло от черен дроб на треска или масло от крил. Също е хубаво морска риба един-два пъти седмично да се включи в менюто. Ако детето не хапва риба, може да давате добавка. Не е проблем да се приема по-продължително време.

# 70
Здравейте, имам въпрос, може би не е за тук, но все пак да ви попитам. Вчера ми дойде точно като по часовник, нито подрани, нито закъсня. Но проблема е, че течението е твърде пскъдно и бледо, направих си кръвен тест за бременност и е отрицателен, какви могат да са другите причини за промяната в цикъла. Благодаря за отговора на всички.

Здравейте, причините могат да са различни. Може да е нещо временно поради стрес, физически натоварвания, небалансирано хранене и да се оправи от само себе си. Ако продължи няколко цикъла, може да има хормонални причини и има нужда да се направят изследвания, както и преглед при гинеколог.

# 71
  • София
Здравейте, по колко пъти на ден следва да хапва  дете (момче) на година и три месеца? Какви количества? Малко ме притеснява, че синът ми е ящен, не съм опитвала да му дам колкото иска да изяде, но понякога имам чувството, че няма мярка кога да спре, не мисля, че е дебел, по-едър върви още като беше в корема ми, висок е, старая се да се храни здравословно, давам плодове и зеленчуци и все пак.. също, до кога е добре да приема адаптирано мляко? Ако яде закуска, обяд, следобедна закуска и вечеря кога се предполага да яде АМ?

# 72
Здравейте, г-жо Делчева!
Имам дъщеря на 10 месеца, която все още се храни на 99% с кърма. До сега съм опитвала да й давам купени, готвени пюрета, частна кухня, скоро ще пробвам и държавата кухня. До сега няма никакъв успех, не проявява никакъв интерес към храната. Давала съм и бисквита в ръката, както и плод, но без резултат. Миналият месец изследвахме желязото и й беше ниско, но педиатъра прецени да изчакаме още малко без добавка. Аз вече губя търпение и мисля, че е време да започна бавно отбиване. Въпросът ми е как мислите, че е най-добре да постъпя? Дали да започна да предлагам АМ вместо кърмата или да я оставям гладна? Вече няколко пъти съм я оставяла без да давам кърма след хранене и не виждам никаква разлика в поведението на детето. Нито се държи като гладно, нито си търси, но все пак ме притеснява, че тя все още се развива с голяма скорост и е важно да се храни добре, а ако я оставям гладна дали няма да й навредя? Моля кажете какво е вашето мнение. Благодаря!

# 73
Здравейте, г-жо Делчева!
Имам дъщеря на 10 месеца, която все още се храни на 99% с кърма. До сега съм опитвала да й давам купени, готвени пюрета, частна кухня, скоро ще пробвам и държавата кухня. До сега няма никакъв успех, не проявява никакъв интерес към храната. Давала съм и бисквита в ръката, както и плод, но без резултат. Миналият месец изследвахме желязото и й беше ниско, но педиатъра прецени да изчакаме още малко без добавка. Аз вече губя търпение и мисля, че е време да започна бавно отбиване. Въпросът ми е как мислите, че е най-добре да постъпя? Дали да започна да предлагам АМ вместо кърмата или да я оставям гладна? Вече няколко пъти съм я оставяла без да давам кърма след хранене и не виждам никаква разлика в поведението на детето. Нито се държи като гладно, нито си търси, но все пак ме притеснява, че тя все още се развива с голяма скорост и е важно да се храни добре, а ако я оставям гладна дали няма да й навредя? Моля кажете какво е вашето мнение. Благодаря!

Здравейте, не ви съветвам да спирате кърменето и да го заместите с адаптирано мляко, тъй като все пак кърмата е най-подходящата храна за бебето и не може всички полезни съставки в нея да се заменят от адаптирано мляко. Ако желязото продължава да е под нормата ще се наложи да приема железен препарат. Като цяло трябва да заложите на богати на желязо храни дори и в малко количество да ги приема, като месо, жълтък, елда, риба. Може да давате зърнена каша с плод, която е обогатена с желязо. Наблегнете на тези храни и ги предлагайте поне по 3-4 пъти дневно. Ако детето отказва да се храни с твърда храна, изчакайте да огладнее и отново предложете след час-два. Успех!

# 74
Здравейте, по колко пъти на ден следва да хапва  дете (момче) на година и три месеца? Какви количества? Малко ме притеснява, че синът ми е ящен, не съм опитвала да му дам колкото иска да изяде, но понякога имам чувството, че няма мярка кога да спре, не мисля, че е дебел, по-едър върви още като беше в корема ми, висок е, старая се да се храни здравословно, давам плодове и зеленчуци и все пак.. също, до кога е добре да приема адаптирано мляко? Ако яде закуска, обяд, следобедна закуска и вечеря кога се предполага да яде АМ?

Здравейте, след една година се препоръчва 4 хранения - закуска, обяд, следобедна закуска и вечеря. Като между закуската и обяда може да има подкрепителна закуска от плод. Количествата на хранене са около 200-250гр, като това е ориентировъчно, разбира се. Ако поддържа здравословни кг всичко е наред, без да има наднормено тегло за възрастта. Ограничавайте тестените и сладки храни, за да се избягва покачване на много килограми. Адаптираното мляко постепенно може да заместите с кисело или прясно мляко. Обикновено вечер след вечеря може да се даде кисело мляко или преди лягане, по същия начин ако пие АМ може да е преди лягане.

# 75
Здравейте!
Бременна съм в началото на 4-и месец като продължава гаденето и повръщането.По принцип съм с гастрит,но няма да се учудя,ако е прераснал в язва,понеже не съм била на гастроентеролог отдавна,а не се пазя изобщо признавам си.Първата ми бременност премина много тегаво,заради повръщането именно бях в болница.Имах работни смени,в които съм повръщала по 3 пъти,а като бях у дома по цял ден...Каквото и да приемех като храна или напитка буквално след 30мин го повръщах.Бях стигнала до там да не консумирам нищо,единствено краставица от време на време.
Е,сега нещата са доста по-добре.Искам да попитам,дали като цяло повръщането се влияе и има връзка с гастрита по време на бременност или изцяло зависи от хормона на бременността?Моля, дайте ми съвети как да го минимизирам,ако това е възможно.Всичко това е придружено с едно постоянно оригване,от което често започва и самото повръщане ...В устата отделно имам някакъв горчив натрапчив вкус,сладко не ям,освен плодове,защото ми горчи след това в устата,а и нещо не ми е вкусно,при условие ,че умирам за сладко по принцип!
Просто не мога да се храня нормално.Изпадам и в следната ситуация-усещам глад,сядам да се храня,а нямам апетит,хапна две,три хапки и приключвам.След малко гладът и гаденето пак са на лице и пак този омагьосан кръг!
Благодаря предварително за отделеното внимание!

# 76
Здравейте, може би въпросът ми не е много за тук, но незнам кое кога да взема от лекарствата. Бременна съм в 19 г.с., налага се да поставям гинофлор вагинални, защото съм на антибиотик от два дни, но вечер слагам и утрогестан. Мога ли да ги комбинирам и двете вечер или гинофлора може и на обяд. Благодаря Ви предварително

# 77
Здравейте, може би въпросът ми не е много за тук, но незнам кое кога да взема от лекарствата. Бременна съм в 19 г.с., налага се да поставям гинофлор вагинални, защото съм на антибиотик от два дни, но вечер слагам и утрогестан. Мога ли да ги комбинирам и двете вечер или гинофлора може и на обяд. Благодаря Ви предварително

Здравейте, консултирайте се с лекаря, който е предписал лечението. И гинофлор и утрогестан могат да се поставят вечер през интервал от време, например един-два часа.

# 78
Здравейте!
Бременна съм в началото на 4-и месец като продължава гаденето и повръщането.По принцип съм с гастрит,но няма да се учудя,ако е прераснал в язва,понеже не съм била на гастроентеролог отдавна,а не се пазя изобщо признавам си.Първата ми бременност премина много тегаво,заради повръщането именно бях в болница.Имах работни смени,в които съм повръщала по 3 пъти,а като бях у дома по цял ден...Каквото и да приемех като храна или напитка буквално след 30мин го повръщах.Бях стигнала до там да не консумирам нищо,единствено краставица от време на време.
Е,сега нещата са доста по-добре.Искам да попитам,дали като цяло повръщането се влияе и има връзка с гастрита по време на бременност или изцяло зависи от хормона на бременността?Моля, дайте ми съвети как да го минимизирам,ако това е възможно.Всичко това е придружено с едно постоянно оригване,от което често започва и самото повръщане ...В устата отделно имам някакъв горчив натрапчив вкус,сладко не ям,освен плодове,защото ми горчи след това в устата,а и нещо не ми е вкусно,при условие ,че умирам за сладко по принцип!
Просто не мога да се храня нормално.Изпадам и в следната ситуация-усещам глад,сядам да се храня,а нямам апетит,хапна две,три хапки и приключвам.След малко гладът и гаденето пак са на лице и пак този омагьосан кръг!
Благодаря предварително за отделеното внимание!

Здравейте, по време на бременност заради притискане на стомаха, има оплаквания като киселини, рефлукс, оригване. Може да вземете Vomitusheel - хомеопатичен комбиниран препарат от аптеката за гаденето и повръщането. Според конкретните оплаквания, може да се подбере и индивидуално хомеопатично лекарство. Хубаво е да се храните на често с малки количества. Да избягвате дразнещи храни като пържено, пикантно, люто, газирано, кофеинови напитки. Течности приемайте между храненията, а не по време на хранене.

# 79
Здравейте Мира Делчева! Имам големи притесни с хранене ето на синът ми който е на 2г и 6м. Нищо готвено неиска да яде, храни се само с кисело мляко с бисквити,банани от време на време, пица яде, филиики с кетчуп също яде, но основно иска кисело млеко. Месо не яде, дори нейска да опитва само като види храната и върти глава и нейска да яде. Захранванхо както ми каза педиатърката, с пюрета, каши, после го записах на кухня, ядеше и от кухнята яденето ,само картофите не ги ядеше. Хапваше си много добре даже беше пухкаф. Докато в един момент отказа и яденето от кухнята.  Пробвах го с домашно гитвена храна нейскаше. И започнах да му давам пак пюрета. Какво да правя незнам. Притеснена съм.

# 80
Здравейте Мира Делчева! Имам големи притесни с хранене ето на синът ми който е на 2г и 6м. Нищо готвено неиска да яде, храни се само с кисело мляко с бисквити,банани от време на време, пица яде, филиики с кетчуп също яде, но основно иска кисело млеко. Месо не яде, дори нейска да опитва само като види храната и върти глава и нейска да яде. Захранванхо както ми каза педиатърката, с пюрета, каши, после го записах на кухня, ядеше и от кухнята яденето ,само картофите не ги ядеше. Хапваше си много добре даже беше пухкаф. Докато в един момент отказа и яденето от кухнята.  Пробвах го с домашно гитвена храна нейскаше. И започнах да му давам пак пюрета. Какво да правя незнам. Притеснена съм.

Здравейте, разбирам притесненията Ви, тъй като детето се храни ограничено и може да има дефицити. Хубаво е да следите нивото на желязото, тъй като при анемия има понижен апетит. Освен това ако се прекалява с млякото, това също може да доведе до анемия, при над 750 мл мляко дневно има такъв риск. Често родителите само и само да яде детето нещо, се съгласяват да дават само няколко храни, които то приема. Затова е хубаво да изчакате детето да огладнее и да му предложите отново храната, която отказва след час-два. Новите храни също е хубаво да се предлагат няколко пъти, децата имат нужда от многократно предлагане за да свикнат с нови храни. Пробвайте по-интересни начини на предлагане на плодове, зеленчуци, протеини. От плодовете може да правите фреш, смути, пасирани и смесени с кисело мляко. Зеленчуците може да включвате и в печива като палачинка, солен кекс, омлет, миш-маш, кюфтенца. Ако не иска месо е добре да хапва освен млечни, и яйца, риба и бобови храни, също ядки в смлян вид и ядкови млека са източник на протеини и мазнини. Някои деца прояждат в детската градина, когато се хранят с връстниците си и там нямат такъв проблем. В тази възраст е важно разнообразието, да се храни с различни плодове; зеленчуци; източници на протеини като месо, риба, яйца, млечни, бобови храни; зърнени и нишестени храни храни. Настоявайте да яде повече неща, не се отказвайте само и само да е хапнало нещо детето. Също дали става въпрос за период или от много време е така, ако е период може да е свързано с боледуване, никнене на зъби, или сега в жегата да иска повече течни храни и да няма толкова апетит. Успех и стискам палци!

# 81
  • Варна
На мен като цяло си ми е ниско корема. Понеже дълго време не разбрахме пола, всички близки и не толкова близки, даже и непознати лелички по улицата казваха, че щяло да е момче, защото корема ми бил остър и много надолу.... Когато ходих при лекаря, при който ще раждам миналия месец, също каза, че главичката на бебето е доста надолу, но ме било притеснително. Така си е застанало детето. Сега чувам разни коментари как ми бил малък корема... Добре, че ми е второ и не се впечатлявам. Или ще е прекалено голям, или прекалено малък, хората винаги ще имат какво да кажат. Най-добре е да не обръщаме внимание и да се тревожим излишно!

# 82
На мен като цяло си ми е ниско корема. Понеже дълго време не разбрахме пола, всички близки и не толкова близки, даже и непознати лелички по улицата казваха, че щяло да е момче, защото корема ми бил остър и много надолу.... Когато ходих при лекаря, при който ще раждам миналия месец, също каза, че главичката на бебето е доста надолу, но ме било притеснително. Така си е застанало детето. Сега чувам разни коментари как ми бил малък корема... Добре, че ми е второ и не се впечатлявам. Или ще е прекалено голям, или прекалено малък, хората винаги ще имат какво да кажат. Най-добре е да не обръщаме внимание и да се тревожим излишно!

Здравейте, така е да, по време на бременността и след това при отглеждане на децата, можем да чуем всякакви съвети, често противоположни. Така, че е важно да сме добре информирани, но и да слушаме себе си и интуицията си. Всяка майка може да се справи с отглеждането на децата си и да потърси помощ и подкрепа, когато има нужда от това. Спокойствието и емоционалното състояние на майката са много важни, както по време на бременността, така и след раждането, за да се чувства сигурно и спокойно и бебето. Simple Smile

# 83
  • Варна
Аз се извинявам за коментара ми, ни в клин, ни в ръкав, въобще не знам как е попаднал в тази тема, трябваше да е другаде. В своя защита ще кажа, че съм бременна и много разсеяна Blush

# 84
Аз се извинявам за коментара ми, ни в клин, ни в ръкав, въобще не знам как е попаднал в тази тема, трябваше да е другаде. В своя защита ще кажа, че съм бременна и много разсеяна Blush

Няма проблем, все пак е полезно да си напомним, колко е важно майката да е спокойна и да не се тревожи излишно, тъй като нейното състояние се отразява и на бебето както преди, така и след раждането.

# 85
Здравейте, каква хранителна диета бихте препоръчали за дете с повръщане.
Няма температура, повръщането е на всеки 20 Мин по малко. Повръща така от няколко часа. Отдавам го на това, че беше ял много грозде, без добре да сдъфче ципата. Повръща и водичка като му дам.
Детето е на година и 4 месеца.

# 86
Здравейте,

Имам дете на 7 месеца, което до 6 м беше изключително на кърма. Няколко дни преди да навърши 6 м започнах със захранване със зеленчуци на обяд. От днес вече започвам да давам и през ден месо, а следобяд ще редувам плодово пюре и каша. Правилна ли е тази схема на захранване?
Детето все още не може да изяде цяло пюре, а понякага само по няколко лъжички. След това дохранвам с кърма. Започвам да се притеснявам, че това захранване се проточва във времето, а реално основно се консумира кърмата. Грешно ли е и това? Трябва ли възможно по-скоро да спра дохранване с мляко? Наясно съм, че набавянето на основните микро и макро елементи трябва да дойде и от твърдата храна.  Мното бавно ни се случват нещата обаче. Какво бихте ме посъветвали?
Благодаря!

# 87
Здравейте, каква хранителна диета бихте препоръчали за дете с повръщане.
Няма температура, повръщането е на всеки 20 Мин по малко. Повръща така от няколко часа. Отдавам го на това, че беше ял много грозде, без добре да сдъфче ципата. Повръща и водичка като му дам.
Детето е на година и 4 месеца.

Здравейте, възможно е да е вирусна инфекция. Ако продължава повръщането, давайте рехидратиращи разтвори от аптеката, шуслерови соли номер 3 и 8 може да давате по няколко таблетки дневно. Захранвайте няколко часа след спиране на повръщането с храни като обикновени бисквити, сухари на малки порции и на често. Постепенно при подобрение може да включвате повече храни, като избягвайте дразнещи храни.

# 88
Здравейте,

Имам дете на 7 месеца, което до 6 м беше изключително на кърма. Няколко дни преди да навърши 6 м започнах със захранване със зеленчуци на обяд. От днес вече започвам да давам и през ден месо, а следобяд ще редувам плодово пюре и каша. Правилна ли е тази схема на захранване?
Детето все още не може да изяде цяло пюре, а понякага само по няколко лъжички. След това дохранвам с кърма. Започвам да се притеснявам, че това захранване се проточва във времето, а реално основно се консумира кърмата. Грешно ли е и това? Трябва ли възможно по-скоро да спра дохранване с мляко? Наясно съм, че набавянето на основните микро и макро елементи трябва да дойде и от твърдата храна.  Мното бавно ни се случват нещата обаче. Какво бихте ме посъветвали?
Благодаря!

Здравейте, нормално е да се случват бавно нещата и да не изяжда цяла порция. В началото на захранване целта е детето да опознава нови вкусове и текстури. До първата година кърменето остава водещо, като постепенно се заместват 3-4 хранения с твърда храна. Щом въвеждате месо, въведете и жълтъка през ден към обедното хранене. След като въведете безглутенова каша, към нея може да добавяте плод и да ги давате заедно следобед. Ще има моменти, в които ще хапва повече, а в други по-малко особено при никнене на зъбите. Ще се случат нещата, просто трябва време и търпение. Simple Smile

# 89
Благодаря Ви много!

# 90
Здравейте, бременна съм в 26г.с и към ноември живот и здраве ще се появи бебчето. Много бих искала да съхраня домашни плодове и зеленчуци за захранването, но незнам кой би бил най-подходящия вариант. Дали да ги замразя, изсуша на дехидратор(защото доста продукти суша) или в малки бурканчета да сложа плодовете с малко захар, а зеленчуците със съвсем малко сол. Вярно е че има и готови пюренца и каши, но ще е хубаво и малко домашни🙂
И колко грама протеини би трябвало да приема една бременна, за да избегне появата на отоци? Тъй като аз почти бях загърбила протеините и сега съм с отоци и ми се иска да поправя загубата. Благодаря

# 91
Здравейте, бременна съм в 26г.с и към ноември живот и здраве ще се появи бебчето. Много бих искала да съхраня домашни плодове и зеленчуци за захранването, но незнам кой би бил най-подходящия вариант. Дали да ги замразя, изсуша на дехидратор(защото доста продукти суша) или в малки бурканчета да сложа плодовете с малко захар, а зеленчуците със съвсем малко сол. Вярно е че има и готови пюренца и каши, но ще е хубаво и малко домашни🙂
И колко грама протеини би трябвало да приема една бременна, за да избегне появата на отоци? Тъй като аз почти бях загърбила протеините и сега съм с отоци и ми се иска да поправя загубата. Благодаря

Здравейте, най-добре замразени или изсушени плодове. На деца до 1 г. не се добавя захар и сол в храната. А след 1 г. в съвсем малко количество. Може да увеличите малко количеството протеини през бременността, около 1-1,2 гр. протеин на кг. тегло. Следете редовно кръвното налягане, щом има повече отоци. Също може да използвате шуслерова сол номер 8 по 4 табл. дневно. Успех! Simple Smile

# 92
Здравейте! Дъщеря ми е на една годинка. Искам да ви попитам в колко часа е подходящо да давам вечеря? Последното хранене за деня все още е кърма. Трябва ли да има минимален интервал от време между вечерята и кърменето? Интересува ме също дали може да давам филия с лютеница и сирене за вечеря или омлет със сирене.
И последен въпрос - искам да приготвям разни храни с мляко за малки деца. Въпросът ми е ако това мляко го нагрявам термично, ще се запазят ли полезните му качества?
Благодаря! Flowers Bouquet

# 93
Здравейте! Дъщеря ми е на една годинка. Искам да ви попитам в колко часа е подходящо да давам вечеря? Последното хранене за деня все още е кърма. Трябва ли да има минимален интервал от време между вечерята и кърменето? Интересува ме също дали може да давам филия с лютеница и сирене за вечеря или омлет със сирене.
И последен въпрос - искам да приготвям разни храни с мляко за малки деца. Въпросът ми е ако това мляко го нагрявам термично, ще се запазят ли полезните му качества?
Благодаря! Flowers Bouquet

Здравейте, зависи какъв е режима на детето и какви са другите часове на хранене, не мога да кажа точен час за вечеря. Обикновено около 18-19ч е вечерята. Преди лягане давате кърма. Филия с лютеница е по-подходящо за закуска или следобедна закуска. Омлет със сирене може за вечеря, други варианти са супа, паста, кюфтенца, мусака/огретен, ориз със зеленчуци. Може да давате от храната, която готвите за цялото семейство на детето, само да е с много малко сол и подправки. Мляко за деца, имате в предвид адаптирано мляко ли? Ако се нагрява се губят полезните качества. По-добре приготвяйте с краве мляко вместо с адаптирано мляко храната.

# 94
Здравейте,
Имам дъщеричка на 2години. Хапва си всичко. Нямахме проблеми до навършаването на 2 г... да подчертая още сме на кърма... Хапва нещо, дъвче го и го изплюва...не поглъща храна, само краставици...и много ябълков сок и кърма. Направих ѝ всички изследвания. Слава Богу всичко е наред. Но тя отказва храна и вече доста се притеснявам, което оказва влияние на моето здраве. Моля за съвет как да я накарам да се храни. Защо спря така рязко след като навърши-,2години...

Цитат
Zdraveite,
Imam dushterichka na 2godini hapva si vsichko nqmahme problemi do navurahvaneto na 2 g...da podchertaq oshte sme na kurma...Hapva neshto duwche go i go izpluva...ne poglushta hrana samo krastawici...i mnogo qbulkov sok i kurma.
Napravih i wsichki isledwaniq Slawa Bogu wsichko e nared.
No tq otkazwa hrana i weche dosta se pritesnqwam i okazwa wliqni na moeto zdrawe ot pritesnenie.
Molq za suvet kak da q nakaram da se hrani zashto sprq taka rqzko sled kato nawurshi-,2godini...

Последна редакция: чт, 16 сеп 2021, 18:33 от AnMary

# 95
Здравейте,
Имам дъщеричка на 2години. Хапва си всичко. Нямахме проблеми до навършаването на 2 г... да подчертая още сме на кърма... Хапва нещо, дъвче го и го изплюва...не поглъща храна, само краставици...и много ябълков сок и кърма. Направих ѝ всички изследвания. Слава Богу всичко е наред. Но тя отказва храна и вече доста се притеснявам, което оказва влияние на моето здраве. Моля за съвет как да я накарам да се храни. Защо спря така рязко след като навърши-,2години...

Цитат
Zdraveite,
Imam dushterichka na 2godini hapva si vsichko nqmahme problemi do navurahvaneto na 2 g...da podchertaq oshte sme na kurma...Hapva neshto duwche go i go izpluva...ne poglushta hrana samo krastawici...i mnogo qbulkov sok i kurma.
Napravih i wsichki isledwaniq Slawa Bogu wsichko e nared.
No tq otkazwa hrana i weche dosta se pritesnqwam i okazwa wliqni na moeto zdrawe ot pritesnenie.
Molq za suvet kak da q nakaram da se hrani zashto sprq taka rqzko sled kato nawurshi-,2godini...

Здравейте, помислете дали е период свързан с никнене на зъби, скорошно боледуване или промяна в средата като тръгване на ясла, стрес или др. Дали търси кърменето като вид емоционално успокоение. Може да помислите вече за отбиване, т.к. кърмата е бедна на желязо и може да се появи дефицит. Ако предпочита повече течна храна, предлагайте повече супа, бульон, прясно и кисело мляко, за да приема протеини. Може да намалите плодовите сокове, т.к. те са концентрирана захар и може да не е гладна ако пие повече сокове. С тях не си набавя протеини и мазнини, а само захари. Успех! Simple Smile

# 96
Прясно мляко от кога може да започне да се дава ?
И ако е директно от кравеферма ,как се приготвя и съхранява/време.
С него след като е на 14 месеца може ли да заместим АМ?

# 97
Прясно мляко от кога може да започне да се дава ?
И ако е директно от кравеферма ,как се приготвя и съхранява/време.
С него след като е на 14 месеца може ли да заместим АМ?

Здравейте, може да давате прясно краве мляко на детето като напитка или да приготвяте храни с него. Хубаво е да сте сигурни в източника, да няма наличие на бактерии в млякото и антибиотици, давани на кравите. Млякото се преварява до кипване и се съхранява в хладилник за 3-4 дни. Може да замените АМ с кисело или прясно мляко, в количество не повече от 400мл на ден. Приемането на голямо количество краве мляко над 700 мл/ден може да доведе до анемия, т.к. то е бедно на желязо.

# 98
Привет! Бременна съм в 11г.с. Преди 4 седмици прекарах ковид. Сега имам храчки, които не спират. Храчките са очистващи, но могат ли да навредят на плода? Или трябва да се вземат мерки други за спирането им ?

# 99
Здравейте,
Ние вече сме на 8 месеца и преди седмица започнах захранване с глутен (попара). Бебето се обрина по лицето, но не бях сигурна,  че е точно алергичен обрив.
Днес пробвах малко пшенична каша и след около 10 минути лицето и деколтето станаха на червени петна и бели пъпки. След около час като я преобличах видях червени петна по тялото и дори в памперс зоната. Бяхме при личен лекар, но за момента не коментира нищо по въпроса, а за алерголог каза, че се ходи в по-голяма възраст.
Как е редно да постъпя?
Благодаря

# 100
Привет! Бременна съм в 11г.с. Преди 4 седмици прекарах ковид. Сега имам храчки, които не спират. Храчките са очистващи, но могат ли да навредят на плода? Или трябва да се вземат мерки други за спирането им ?

Здравейте, може да използвате ехинацея на капки или таблетки за една седмица за облекчаване на симптомите.

# 101
Здравейте, дъщеря ми е на една годинка и не може да плюе храна. Като захапе парче го гълта и така няколко пъти се задави до посиняване. Опитвам с биберон, но тя отказва. Хваща го с ръка и го хвърля. Не ми дава и не го иска в устата. Как по друг начин мога да я науча да плюе?
Благодаря 😊

# 102
Здравейте, дъщеря ми е на една годинка и не може да плюе храна. Като захапе парче го гълта и така няколко пъти се задави до посиняване. Опитвам с биберон, но тя отказва. Хваща го с ръка и го хвърля. Не ми дава и не го иска в устата. Как по друг начин мога да я науча да плюе?
Благодаря 😊

Здравейте, предлагайте по-меки храни, за да не се задавя. Когато готвите нека храната да е на малки парченца и така няма да се задави. Не давайте много твърди храни като твърди плодове и зеленчуци, цели ядки, цяло грозде. Плодовете да са меки и добре узрели. Може да давате зеленчуци на пара и по-мек хляб. По-скоро трябва да се научи да дъвче, вместо да гълта направо. Показвайте й как да дъвче със зъбките, предполагам че има поне няколко зъбчета.

# 103

Здравейте, може да използвате ехинацея на капки или таблетки за една седмица за облекчаване на симптомите.

Днес ми излезна резултата от микробиология на храчка и ми излезна Ентеробактер бактерия. Моля за съвет какво да правя. Храчки вече почти нямам, понамаляха. Предимно сутрин до обяд и вечер. Трябва ли непременнонда се вземе антибиотик ?

# 104
Здравейте,
Ние вече сме на 8 месеца и преди седмица започнах захранване с глутен (попара). Бебето се обрина по лицето, но не бях сигурна,  че е точно алергичен обрив.
Днес пробвах малко пшенична каша и след около 10 минути лицето и деколтето станаха на червени петна и бели пъпки. След около час като я преобличах видях червени петна по тялото и дори в памперс зоната. Бяхме при личен лекар, но за момента не коментира нищо по въпроса, а за алерголог каза, че се ходи в по-голяма възраст.
Как е редно да постъпя?
Благодаря

# 105
Здравейте,
Как е редно да постъпя?
Благодаря

Здравейте, може да отложите за сега въвеждането на глутена и да пробвате пак след няколко месеца. Все още е рано да правите изследвания за алергия и може да премине и да го израстне. Наблюдавайте дали се проявява от други храни. Може да давате пробиотици като Омнибиотик панда.

# 106

Днес ми излезна резултата от микробиология на храчка и ми излезна Ентеробактер бактерия. Моля за съвет какво да правя. Храчки вече почти нямам, понамаляха. Предимно сутрин до обяд и вечер. Трябва ли непременнонда се вземе антибиотик ?

Здравейте, ще трябва да се подсили организма след Ковид. Може да ми пишете на mira@miradelcheva.com за повече детайли за състоянието и да преценим какви природни средства са най-подходящи.

# 107
Здравейте Simple Smile Листа от червена боровинка се варят и се пият против цистит. Ползват ли се също плодовете от червена боровинка против цистит? Или важи само за листата...

# 108
Здравейте Simple Smile Листа от червена боровинка се варят и се пият против цистит. Ползват ли се също плодовете от червена боровинка против цистит? Или важи само за листата...

Здравейте, може да ползвате и плодове пресни или сушени, като сок, чай, отвара.

# 109
Здравейте,

При нас алергията се оказа от млечни продукти - прояви се при сиренето в попарата и сухо мляко в пюретата.  Какво мога да давам за закуска в такъв случай? Засега закусва само  каша - елда, оризова с банан и друга не съм давала, тъй като значителна част от кашите са млечни. С какво бих могла да разнообразя сутрешното хранене? Ние сме на 8 месеца.
Благодаря

# 110
Здравейте,

При нас алергията се оказа от млечни продукти - прояви се при сиренето в попарата и сухо мляко в пюретата.  Какво мога да давам за закуска в такъв случай? Засега закусва само  каша - елда, оризова с банан и друга не съм давала, тъй като значителна част от кашите са млечни. С какво бих могла да разнообразя сутрешното хранене? Ние сме на 8 месеца.
Благодаря

Здравейте, може да давате сварена елда с добавен плод, която да пасирате. Пробвайте по-гранулирана консистенция, да не е гладко пасирана. Може да въведете глутенова каша внимателно. Може да давате крем от авокадо и банан, може да добавите и жълтък към него. От 9-10 месец може да давате кус-кус, царевичен грис с плод.

# 111
Ако въпросът не е за тук изтрийте го - Интересува ме хомеопатия за отдръпването на венците, при положение че има голяма устна хигиена и не кървят венците?

# 112
Ако въпросът не е за тук изтрийте го - Интересува ме хомеопатия за отдръпването на венците, при положение че има голяма устна хигиена и не кървят венците?

Здравейте, само по това не мога да кажа, трябва да се види по-конкретно има ли повишена чувствителност и към какво, към миене, при хранене, дали има болки. Ако искате ми пишете на mira@miradelcheva.com с повече конкретика.

# 113
Здравейте, бременна съм в 33 г.с и съм с настинка - болките в гърлото изчезнаха след тонзилотрен, хремата намаля но на моменти ми е запушен носа и продължавам с цинабсин и солен разтвор.  От днес имам кашлица -на моменти дразнеща и лаеща, на моменти съм добре, все едно няма нищо.Какво мога да вземам за кашлицата и мога ли да пия клеева тинктура и да си правя разтвор за носа с нея, подходяща ли е за бременни, също и невен с прополис  спрей за гърло може ли да се ползва. Благодаря

Последна редакция: чт, 14 окт 2021, 22:30 от Me4ta81

# 114
Привет! Бременна съм в 4-месец началото. Може би по неприятен повод ще ми се наложи д пътувам около 350км и на следващия ден обратно. Проблем ли е да се пътува по време на бременност? Има ли някаква опасност? По принцио ми става лошо по време на пътуване  може ли да се вздме нещо превантивно?
Много благодаря!

# 115
Здравейте, бременна съм в 33 г.с и съм с настинка - болките в гърлото изчезнаха след тонзилотрен, хремата намаля но на моменти ми е запушен носа и продължавам с цинабсин и солен разтвор.  От днес имам кашлица -на моменти дразнеща и лаеща, на моменти съм добре, все едно няма нищо.Какво мога да вземам за кашлицата и мога ли да пия клеева тинктура и да си правя разтвор за носа с нея, подходяща ли е за бременни, също и невен с прополис  спрей за гърло може ли да се ползва. Благодаря

Здравейте, клеева тинктура не се препоръчва за бременни заради съдържанието на спирт. Прополис можете да приемате, както и спрей с прополис и невен. Можете още шуслерови соли 3 и 4 да разтваряте във вода по 4-5 табл. дневно.

# 116
Привет! Бременна съм в 4-месец началото. Може би по неприятен повод ще ми се наложи д пътувам около 350км и на следващия ден обратно. Проблем ли е да се пътува по време на бременност? Има ли някаква опасност? По принцио ми става лошо по време на пътуване  може ли да се вздме нещо превантивно?
Много благодаря!

Здравейте, ако бременността протича без усложнения и не са ви казали да има риск от пътуване, няма проблем да пътувате. Избягвайте силни стресове доколкото е възможно и гледайте да сте спокойна. Може да приемате Кокулин хомеопатично лекарство ако ви прилошава.

# 117
Здравейте! Имам нужда от помощ/съвет. Синът ми е на 1 година и 4 месеца. Захранен е от 5ти месец, като му приготвях всичко у дома. Хапваше си абсолютно всичко-карфиол, броколи, чушки, картофи и т.н., под формата на пюрета, а по-късно и на супички. След като навърши 1 годинка, детето тотално отказа да яде всичко познато до момента. Не яде зеленчуци, месо, нищо готвено. Опитах да му приготвям храна под всясаква форма, започнах да му давам дори от нашата овкусена храна, но без резултат. Давали сме му да пробва храна от ресторант, но отново нищо. Ако случайно реши да опита нещо веднага го плюе и така вече цели 4 месеца. Яде само хляб, домат, филии с яйце и сирене и кашкавалки, от време на време принцеса със свинска кайма. Това е менюто му. Следобедната закуска му е плодове, кисело мляко, бисквити, десертчета. Със сладките храни няма проблем, но с обяда и вечерята яде наистина едно и също всеки ден в продължение вече на много време. Днес на обяд изяде 1 филия хляб.Притеснявам се, че по този начин, той не приема много важни за организма му витамини. Не яде риба, зеленчуци, бобови култури, месо. Не знам как да подходя. Много сме настоятелни, ежедневно му предлагаме различни храни, като понякога се опитваме да крием съставките. Например, в сместа за прицеси с яйце и сирене настъргваме малко морков или чушка, но усеща и плюе. Много съм притеснена, не знам дали е период , или детето има някакъв проблем.Благодаря Ви предварително.

# 118
Здравейте! Имам нужда от помощ/съвет. Синът ми е на 1 година и 4 месеца. Захранен е от 5ти месец, като му приготвях всичко у дома. Хапваше си абсолютно всичко-карфиол, броколи, чушки, картофи и т.н., под формата на пюрета, а по-късно и на супички. След като навърши 1 годинка, детето тотално отказа да яде всичко познато до момента. Не яде зеленчуци, месо, нищо готвено. Опитах да му приготвям храна под всясаква форма, започнах да му давам дори от нашата овкусена храна, но без резултат. Давали сме му да пробва храна от ресторант, но отново нищо. Ако случайно реши да опита нещо веднага го плюе и така вече цели 4 месеца. Яде само хляб, домат, филии с яйце и сирене и кашкавалки, от време на време принцеса със свинска кайма. Това е менюто му. Следобедната закуска му е плодове, кисело мляко, бисквити, десертчета. Със сладките храни няма проблем, но с обяда и вечерята яде наистина едно и също всеки ден в продължение вече на много време. Днес на обяд изяде 1 филия хляб.Притеснявам се, че по този начин, той не приема много важни за организма му витамини. Не яде риба, зеленчуци, бобови култури, месо. Не знам как да подходя. Много сме настоятелни, ежедневно му предлагаме различни храни, като понякога се опитваме да крием съставките. Например, в сместа за прицеси с яйце и сирене настъргваме малко морков или чушка, но усеща и плюе. Много съм притеснена, не знам дали е период , или детето има някакъв проблем.Благодаря Ви предварително.

Здравейте, разбирам притесненията Ви, че детето се храни ограничено само с няколко храни. След 1г. апетита на децата намалява и е по-непостоянен, растежа се забавя, променят се вкусовете и децата развиват предпочитания към някои храни или пък променят често храните, които харесват или отказват. Ако има период на никнене на зъби, боледуване или някакъв стрес, също може да намалее апетита.

Това, което мога да Ви посъветвам е да сядате всички на масата и да се храните с една и съща храна, като все пак слагате по-малко сол и подправки и съответно храната да е с по-малки парченца. Не предлагайте алтернативи ако отказва храната, защото се стимулира това детето да стане злоядо. Ако откаже храната, може да пропусне хранене и да предложите отново същата храна след час-два когато детето е гладно.

Пробвайте различни сосове да добавяте към зеленчуците и месото, млечни сосове например или сладко-кисел сос с мед, зехтин и лимон, по-сладки зеленчуци като моркови, тиква, сладък картоф. Солени мъфини със зеленчуци, палачинка с пасиран спанак, морковена торта. Бобовите може да предложите във вариант на кюфтенца от боб, нахут, грах. На обяд и вечеря трябва да има зеленчуци и източник на протеин, ако тогава ги отказва давайте на закуска/следобедна закуска или в момент когато детето е по-гладно. Може да изследвате желязото, да се провери за анемия също.

Общи условия

Активация на акаунт