Върху коя сума дължим местен данък при покупка на апартамент?

  • 1 565
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 216
Ако един апартамент струва 120 000 с ДДС, местия данък(при покупка) в София е 3%, колко е той? 3% от 120 000 или 3% от 100 000?

Копирам пост от Тема 18 'Обсъждане на имотни обяви' от Декември - някой знае ли къде може да се намери официална информация по въпроса? Аз не успявам. А за да оспори евентуално човек ситуацията пред нотариус си се иска сериозен гръб, т.е. конкретен закон, правилник или друго подобно.  
 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Цитат на: Enter Sandman в вт, 15 дек 2020, 13:23
Относно ДДС също мисля, че при изрично упоменаване в нотариалния акт "... на цена Х, с ДДС - У...", се плащат такси върху цена Х. Върху ДДС не би следвало да се начислява такса към държавата, защото то си е.

Точно така е. Мен ме светнаха при купуването. Много хора не го знаели и нотариусите си траят, но дефакто стойността на придобивката е тази без ДДС и такса върху такса към държавата не се дължи.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Според https://www.calculator.bg/1/imoti_taksi_danatzi.html таксата НЕ се начислява върху ДДС-то
Според  http://kaloianova.com/ таксата СЕ начислява върху ДДС-то

Последна редакция: вт, 23 фев 2021, 15:25 от Daniel356

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 4 026
данък върху данък не се плаща никога, 3% трябва да се начислят върху 100 000 лева
би трябвало всички нотариуси да го знаят

# 2
  • София
  • Мнения: 38 211
Върху данъчната оценка на имота!

# 3
  • Мнения: 168
Данък се дължи само на 100к. В нотариалния акт се разделят колко пари е земя, колко пари е сграда и колко е ДДС-то на всяко(ако има), защото по-лесно се осчетоводява. При различните случаи има различни комбинации на облагане. Например при продажбна на земя и стара сграда от фирма, може да се обложи само неприлежащия терен, а на всичко останало да не се начислява ДДС. 

# 4
  • София
  • Мнения: 38 211
И, между другото, МДТ е едно нещо, а данъка върху сделката - съвсем друго. При сделката МДТ може да е платен, както обикновено се прави, ако си коректен продавач. Така че купувачът ще плати МДТ догодина.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 4 026
бъркаш данък собственост, който се плаща всяка година и данък за придобиване на имот или МПС - плащат се 3% при всяко прехвърляне -от купувача
3% се плащат по данъчна оценка, само ако цената е по-ниска, ако е по-висока - винаги 3% върху цената в нотариалния акт

# 6
  • Мнения: 40 314
Върху данъчната оценка на имота!

Не е точно така. Ще плати такси върху по-голямата от двете стойности - данъчната оценка и продажната цена. Ако сделката е "бяла" винаги продажната цена е по-висока и се плаща върху нея.
Иначе правилно са писали - ДДС се маха от сумата на сделката защото то е данък. Но понякога нотариусите си траят.

# 7
  • София
  • Мнения: 38 211
Обърках се от първия пост, в който пита за местен данък.

# 8
  • Мнения: 1 255
Ей,това не съм го знаела. Със сигурност са ни минали,спестявайки тази подробност. Язък за брокера,дето си взе комисионната. Поне са няколко стотин лева, да смени няколко крушки общината за наше здраве:)

# 9
  • Мнения: 376
Здравейте, пиша тук, защото няма по- актуална тема, а не искам да правя нова засега.
Имам питане относно местния данък.
Ще купуваме два имота, дай Боже всичко да е наред, четох доста за такси и таксички. Всичко друго разбрах, но местния данък ме тормози. Имам следните въпроси:
1. Сумата за местния данък при нотариуса ли я оставям или я внасям лично в общината с декларация?
2. Ако за София данъка е 3% при първото плащане на данъка по време на прехвърлянето можем ли да се възползваме от облекчението с 50% заради това, че ни е основно жилище. Или винаги първата такса си е цялата сума? Пример: основното жилище е 100000 лева, таксата следва да е 3000, но ние плащаме само 1500?
Дано сте ме разбрали.

# 10
  • Мнения: 40 314
Може и двете, но е много по-удобно да я оставиш на нотариуса - няма да се разкарваш.
Данъкът при покупка не се намалява, той е различно нещо от данъка за жилището, плащан всяка година. Само за него имаш 50% намаление за основно жилище.

# 11
  • Мнения: 376
Благодаря много.
Също така данъка се плаща на база продажна цена, нали правилно разбирам?

# 12
  • Мнения: 40 314
Благодаря много.
Също така данъка се плаща на база продажна цена, нали правилно разбирам?

Плащаш на по-голямата от двете стойности - данъчна оценка или продажна цена. Обикновено продажната цена е по-висока, ма не винаги. То затова някои декларират сделката на данъчна оценка, че да спестят малко данък.

# 13
  • Мнения: 376
Да, така предположих и аз. Чудим се и дали трябва да са на един нотариален акт или всеки имот в отделен? Ще има ли допълнително такси или усложнения, ако сега го сложим на един?

# 14
  • Мнения: 40 314
Аз съм имала четири имота с един НА. Вярно, бяха земи, ама то все тая. После ги продавах по отделно, има си как.

Общи условия

Активация на акаунт