Да лекувам или да вадя мъдреца ?

  • 1 713
  • 21
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 922
Пред голяма дилема съм и искам чуя странични мнения или преминали през това.
Долен ляв мъдрец напълно излязъл има огромна дупка и съотвено ме заболя, като ме боли болката стига до предните зъби.
Корените му са доста криви, а зъболекарката ми иска да му вади нерви и да лекува без дори да е видяла и снимката. Аз настоях да го извади и да преключим с този мъдрец, тя ми отказа. Като ми изтъкна довод, че трябвало да го лекува не да го вади и че няма да ми го извади.
Не знам има ли смисъл да лекувам мъдрец с корен на 90 градуса, или по- добре да го извадя и да забравя за него ?
Вие лекувате ли ги или ги вадите ?

# 1
  • Мнения: 4 007
Във всякаква ситуация винаги първо бих лекувала, след това вадила.

Щом боли, най-вероятно има възпаление или гранулом. Които дори след ваденето ще трябва да се лекуват. Щом така и така ще лекувате - оставете си зъба, просто го умъртвете и извадете нервите.
Отделно, че легнал мъдрец (особено и долен) се вади трудно, болезнено и зараства бавно, остава дупка, много често закача нерв при вадене и още куп други "приятности".



# 2
  • Мнения: 1
Най-добре е един зъб да се лекува.
Можеш да отидеш и при друг зъболекар за второ мнение.

# 3
  • Мнения: 235
Мъдрец, с кариес, лекувах. Издържа 10 год и тогава го извадих
Легнал мъдрец, с гранулом-извадиха ми го,болеше ме целия череп, трудно зарастна, две седмици не можех да си отворя устата, ядях пасирано, със сламка.

# 4
  • Мнения: 10 695
Аз бих извадил- това ми е личното мнение. Не виждам смисъл в лекуването му, при положение, че корените му са на криво ( което може да доведе до допълнителен проблем ).
НО, понеже не съм медицинско лице, съвета ми е, потърсете консулт с лицево-челюстен хирург и нека той да ви даде професионално мнение.

# 5
  • Мнения: 40 857
Това е то - говори не със зъболекар, а с хирург.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 548
Моите ги лекувам. Логиката ми е, че един ден ако се наложи мост на 7-ми зъб, ще има на какво да се хване. Имам и един горен изваден. Беше правен няколко пъти, докато се разруши до степен да не може да се сложи пломба.

# 7
  • Мнения: 4 007
Това е то - говори не със зъболекар, а с хирург.

Всички хирурзи, които обиколих за проблем с мъдрец искаха да вадят, по възможност веднага, докато не съм умряла ей тук на място до 2 минути от ужасни усложнения, само за скромните 500/600/800 лева.
Всички зъболекари искаха да лекуват.
Накрая извадих, и се оказа, че е можело да не го правя...

# 8
  • INFJ
  • Мнения: 9 346
Лекувай го, някой ден ще е хубаво да има зъб там, ако се наложи да се захващат изкуствени зъби, мост.

# 9
  • Мнения: 12 752
До последно - лечение, такава е практиката на моята зъболекарка.

# 10
  • София
  • Мнения: 4 548
Това е то - говори не със зъболекар, а с хирург.

Всички хирурзи, които обиколих за проблем с мъдрец искаха да вадят, по възможност веднага, докато не съм умряла ей тук на място до 2 минути от ужасни усложнения, само за скромните 500/600/800 лева.
Всички зъболекари искаха да лекуват.
Накрая извадих, и се оказа, че е можело да не го правя...
Хирурзите принципно си ги влече касаплъка. А пък много зъболекари не се занимават с по-сложните хирургически интервенции. Със сина ми имахме дилема дали да му се вади кътник на 3 г. или да се лекува многократно, докато го смени. Хирургът съветваше да се вади, но той нали няма да се занимава после с разместени зъби, местохранители, за да се запази подредбата и т.н. Е, лекувахме го. Устоя докато навърши 12.

# 11
  • Мнения: 10 695
На долните мъдреци корените им минават близко до лицево-челюстния нерв. Не мога да гадая какво може да стане ако се получи гранулом и е в близост до нерва.
За това казах, да се консултирате с лицево-челюстен хирург.
Такива мнения , че хирурзите били касапи не ги приемам ! По същата логика, зъболекарката като лекува зъба, облича го в коронки и т.н. не взема ли и тя сериозни пари за това ? Един вид абонамент ?  И след време пак се вади ....
Всякакви възражения от типа, че можело да потрябва след време за мост и т.н. - извинявайте, ама никой не може да каже след месец какво ще ни се случи, вие мислите за след години какво можело да бъде...
Нямам намерение повече да коментирам и да нося вода от 10 кладенеца !
Със здравето не се прави майтап ! Отидете при добър и съвестен специалист и той да ви каже кое е най-добро за вас във вашия случай ! 

# 12
  • София
  • Мнения: 4 548
Много буквално го приехте това с касапите. Разбира се, че е добре да се вземе и друго мнение. Но то пак е с цел да се предвидят усложнения в бъдеще. Да живееш ден за ден, защото утре не знаеш какво ще ти се случи, определено не е моята житейска философия.

# 13
  • INFJ
  • Мнения: 9 346
Ми то може и след месец да се наложи да слага мост. Няма нужда от истерии.

# 14
  • Мнения: 8 872
Мъдреците ги извадих. Това са все проблемни зъби заради разположение, достъп за качествено почистване и т.н.
Но ако вие имате желание, време и средства за инвестиция, може да ги лекувате.

# 15
  • ☀️София / London🌂
  • Мнения: 3 431
Вадя !
С голяма дупка значи пулпит. С криви корени и толкова назад в челюстта ще е много трудно, да не казвам невъзможно да се маневрира свободно и добре да се почистят и запълнят каналите както трябва. Дори и някак това да се случи, след това ще трябва да го облечеш в корона и пак не е сигурно след толкова усилия и мъки колко ще кара. Мм си лекува неговия, издържа година и се счупи в дъното. Моята уста пък е малка , едвам се добраха до зъба да го извадят, за лекуване не ми се мисли какво щеше да е. Лично мнение !

# 16
  • Мнения: 40 857
И аз махнах и четирите около двадесетата си година.

# 17
  • Мнения: 12 752
Гадна работа са това мъдреците. Не стига,че късно никнат, развалят се повече и ако са с криви корени, какъвто е моя случай, и за вадене, и за лечение, все драма, мъки и страдания.

# 18
  • София
  • Мнения: 3 402
Махнах долен десен, чийто корени бяха в нерва и растеше така, че натискаше съседния зъб. Ужасни главоболия имах. После една седмица възстановяване и махане на конци. Голям кеф ми е, че го няма вече.
Долен ляв засега не прави проблеми. Очаквам и той до някоя друга година да направи същите номера, но засега не го пипам.
Горните се оказа, че са ми избили правилно и то без да разбера. Ако се наложи да ги правя бих пробвала първо лекуване. После вадене, ако създават проблеми. Но аз се консултирах със зъболекар (не хирург, но вади мъдреци), на който имам много доверие и всичко си мина по мед и масло.

# 19
  • Мнения: 473
Аз съм за вадене! Нямам нито един мъдрец. По рождение бях с три  (два горе и един долу вляво) и трите криви и проблемни. Долният ляв ми го махаха оперативно. Да наистина много трудно зарасна раната, почти месец се хранех с каши и меки храни. Болезнено е, но минава и важното е да случиш на добър хирург.
Аз не съм чула някой да е имал особено голяма полза от мъдреците си. Това са адски проблемни зъби, трудно се почистват и трудно се лекуват.
Решението, разбира се е ваше, но е хубаво да се консултирате и с друг специалист.

# 20
  • Мнения: 922
Днес запазих час при лицево-челюстен хирург, искам да чуя и неговото мнение и да преценя какво да правя.
Просто мъдреца е с огромен пулпит като един от корените е завит на 90 градуса и просто не зная дали е възможно да се извади нерв при това положение.
Чудя се ако каже да го извадя дали ще зарастне раната бързо, четох тук цяла тема за мъдреците, но те са почти всички ретинирали. А моят е изцяло излязъл. За пръв път съм в такава дилема за зъб.

# 21
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Аз лекувах мъдрец. Логиката на зъболекарката беше точно, за да може,  ако се наложи слагане на мост да има къде да се захване. Е, наложи се. Наложи се и прелекуване на въпросния мъдрец, защото по принцип съм с тънки и криви канали. Но в момента си имам мост, монтиран на мъдреца Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт