Мнения за името Момчил

  • 4 383
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 383
Споделете мнения за това име със значение "момче, син, мъжка рожба", което от Момко, Момчо се е развило/видоизменило в Момчил.

*Не ми предстои раждане и кръщаване на дете.

Последна редакция: вт, 02 мар 2021, 12:41 от *Камея

# 1
  • София
  • Мнения: 3 006
Името е хубаво, при тава име бих наричала човека с цялото име, а не съкратено.

# 2
  • Австрия
  • Мнения: 2 308
..свързвам с любима книга: "Време разделно". Момчил, син на Манол.. Та, гласувах с последната опция. Хубаво име, но има и по-хубави имена с М, като, например, точно споменатото Манол Wink

# 3
  • Мнения: 12 703
Много хубаво, българско име. Не е като Игнасио или някакво друго извратено име.

# 4
  • Мнения: 3 922
С М харесвам Мартин, Милен, Максим.
Момчил горе-долу е приемливо, но не бих го ползвала, ако трябва да избирам.

# 5
  • Мнения: 2 753
Не ми харесва особено. Не правя асоциации с войводи и литературни герои, по-скоро ми звучи някак прекалено нежно и детинско за мъж. А като чуя обръщението "Момчи", направо... Confounded

# 6
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 261
Харесва ми .Силно мъжко име.Българско е,име на войвода.А и не е прекалено често срещано.Да,бих го използвала.Без галени имена.

# 7
  • Мнения: 11 873
Името ми харесва, едно от имената с М за момче, което ми харесват. Не е особено популярно, което е плюс от моя гледна точка. Вечно име, винаги ще звучи съвременно, същевременно и исторически се свързва със силна личност Момчил войвода, т.е има историческа тежест.
Имам роднина с това име, на 18 години. На галено е Мони.

# 8
  • София
  • Мнения: 28 417
Не ми харесва.

# 9
  • Мнения: 3 025
На мен не ми харесва, но ако това е избора за име на вашето дете е важно името на вас да се харесва, не на другите. Всеки има различни предпочитания.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 14 326
С първата и последната опция гласувах. Става, но не ми е любимо - и с М, и без има много имена, които ми харесват повече. Но става, не е ужасно в моите уши.

# 11
  • Мнения: 468
Много ми харесва,автентично,българско,навява ми асоциация за мъжка сила и смелост!Като обръщение бих ползвала,Момчиле!

# 12
  • Мнения: 5 383
На мен не ми харесва, но ако това е избора за име на вашето дете е важно името на вас да се харесва, не на другите. Всеки има различни предпочитания.
Не, написала съм в поста си, че не ми предстои раждане и кръщаване на дете, само мнения, защото преди години мислех едно за това име, а сега, когато вече познавам човек с това име, преосмислих първоначалното усещане и мнение. Simple Smile

Последна редакция: вт, 02 мар 2021, 12:43 от *Камея

# 13
  • Мнения: 6 862
Аз също го асоциирам с "Време разделно" и ми харесва. Като етимология е малко особено момче да се казва буквално "момче", но защо не.

# 14
  • Мнения: 282
Момчил, Младен, Милан са ми любимите мъжки имена, започващи с 'М'. Винаги съм ги харесвала. Най-вече покрай това, че сонорните в тях ги правят толкова звучни. Също и защото ми навяват някаква виталност, а и не са прекалено нежни.

Милен, например, не е лошо име, пак е пълно със сонорни, но ми звучи някак по-нежно, отколкото ми харесва. Хем и 'е', и 'а' (в Милан) са широки гласни, но по различен начин променят 'л'-то преди тях в моите уши.

В случая не ме смущава и значението. Чудесно име.

# 15
  • Мнения: 6 992
Аз съм свикнала с него, имах съученик, а и на една приятелка детето така се казва.
Съвсем нормално име, според мен.

# 16
  • Мнения: 2 958
Не ми харесва .

# 17
  • Мнения: 6 762
Позабравено име тези дни, имам съученик с това име, свързвам го с него и асоциацията е добра. Беше добър като дете, сега е успял възрастен, не живее в Бг и го наричат Мо.
Иначе чисто като звучене на мен винаги ми е звучало като Борил, което сега е доста на мода като име. Може би ако някоя моделка си кръсти детето Момчил, името ще си върне популярността 🙂

# 18
  • Мнения: 177
Нашият кум се казва Момчил,никога не сме му казвали с цялото име. Всеки го знае като Мимо

# 19
  • Мнения: 3 724
Не ми харесва.Определено има по-хубави имена с буквата М.

# 20
  • Мнения: 5 383
На моя познат съкратено му викат Момо. Трябваше ми време да осмисля това галено име. Сякаш доста по-различно е звученето на небрежното Момо в сравнение с твърдото Момчил.

Благодаря на отговорилите до момента, "сверих си часовника"- както се казва.

# 21
  • Мнения: 1 324
Гласувах с последната опция - името ми звучи нормално, но не е сред любимите ми. Познавам двама зрели мъже с това име. В началния курс пък имах учителка с фамилията Момчева.

# 22
  • Мнения: 149
Момчил е стабилно и мъжествено име, традиционно за географските ни ширини. Не знам защо хората са гласували за старо и неприемливо, тъй като всичките ни имена са стари, а Момчил е точно на място. Неприемливо е, както се спомена в коментарите, Иглесиас, ако културната среда има значение.
Друго - защо толкова се напрягате на галените имена, тъй като всички наши мъжки имена имат галени имена, които са плачевни.. Димитър - Митко, Георги - Жоро/Жорка, Тодор - Тошо/е, Манол - Манчо и т.н. 
Ако ще го кръщавате на войводата, то вече бих посъветвал за друго име, тъй като Момчил Войвода е византиец и води войни срещу българите, и далеч не е този герой, който ни се описва. Воюва срещу турците, защото просто предава съюза си с тях за лична изгода. Също и героя от филма/книга "време разделно", като описаните събития също нямат нищо общо с действителността.

# 23
  • София
  • Мнения: 1 977
На мен ми харесва много Момчил, друго с М, което харесвам е Милан.
Останалите с М, за които се сещам по-малко ми харесват.

# 24
  • София
  • Мнения: 8 635
Много харесвам името, бих си кръстила и мое дете с него. 
Звучи мъжествено, някак романтично.

# 25
  • Мнения: 5 383
Аурелия, няма да кръщавам, вече го споменах два пъти, този е третият.

# 26
  • Мнения: 3 922
Аурелия, няма да кръщавам, вече го споменах два пъти, този е третият.
Тогава каква е идеята на темата? Защо е интересът към това име?

# 27
  • Мнения: 5 383
Greene, стр. 1, пост 12 дава отговор.

# 28
  • Мнения: 311
Гласувах за първата опция. Звучи приемливо, нито остаряло, нито модерно. Не е лошо името, има хубаво значение. На мен лично не ми харесва и не бих ги използвала за своето дете.

# 29
  • Мнения: 1 124
Мисля, че авторката не е публикувала темата в точния раздел. След като не е за бебе/дете, какво прави темата в Имена за бебета?!
Останах с впечатление, че се интересува от името отнесено към възрастен човек, ами не е коректно да е тук, че и да прави забележки на списващите.

# 30
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 440
Момчил е хубаво, много по-добре от Момчилиан, кръстен на дядо си Момчил, ама уж по съвременно.

# 31
  • Австрия
  • Мнения: 2 308
Момчилиан.. уж по съвременно.

Уау.. Scream

Rolling Eyes

Satisfied

# 32
  • Мнения: 2 958
Момчил е хубаво, много по-добре от Момчилиан, кръстен на дядо си Момчил, ама уж по съвременно.
Момчилан.....?Joy

# 33
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 733
Много ми харесва Момчил.

# 34
  • Мнения: 5 383
Не съм направила забележки, направих уточнения за тези потребители, които са пропуснали да прочетат първия пост. И не съм се объркала, напротив, точно тук исках да пусна темата. Ако админ реши, че е неуместна, ще я премести или изтрие.
Размисли и констатации от сорта *има ли смисъл, какъв е смисълът на темата*, *авторката се е объркала*, "прави забележки" ..... - нито ме интересуват, нито ме засягат. Не съм в детската градина.
Има си админи, които да преценят и ако решат, ще изтрият темата за успокоение на разтревожените или възмутените.

# 35
  • Мнения: 410
Харесва ми Момчил. Харесвам славянски,български имена. Момчил,Манол са инена,с които бих кръстила детето си. Харесвам също и Матей, Михаил,Михаел, Марин и Мартин с тази буква🙂

# 36
  • Мнения: 5 360
Името е нормално, нито остаряло, нито модерно.
Имаме приятел Момчил и му казваме Мемо.
Wink

# 37
  • Мнения: 8 221
Име като име. Познавам един Момчил на 10г и друг на 50+. Звучи ми нормално. На мен не ми е любимо единствено заради л-то накрая.

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 677
Не е лошо името, но не ми харесва, че няма добър вариант за галено. Например на един познат Момчил галено му викат Чили, направо си е извратено Laughing Но иначе ако не се търси съкратена форма ми звучи добре. П.С. Сега прочетох за Момчилиан Laughing

# 39
  • Мнения: 2 718
Момчил е хубаво, много по-добре от Момчилиан, кръстен на дядо си Момчил, ама уж по съвременно.
Момчилан.....?Joy

И после що децата мразят родителите си!
На мен ми допада като звучене, а и не е разпространено като Мартин, например.

# 40
  • Мнения: 2 958
Представете си колко ще се подиграват на детето Ви ако го кръстите Момчилан .....

# 41
  • Мнения: 2 580
В днешното време на откачени измислени имена определено оценявам избора на родителите да кръстят детето си с традиционно, адекватно за страната и ,,остаряло" име. Симпатично ми е да чуя, че млади родители са се решили да нарекат детето си с нормално име.

Сравнявайки го с други традиционни имена, има такива, които повече ми харесват. Максим например (макар че е по-скоро традиционно руско, но си е интернационално не изчанчено име), Матей, Мартин (последното не бих го избрала по лични причини, но е хубаво).

# 42
  • Мнения: 5 383
Представете си колко ще се подиграват на детето Ви ако го кръстите Момчилан .....

Това изказване към кого е насочено? По принцип ли го казвате?

Snowwhite12,
Няма родители, които ще кръщават с това име. Темата я пуснах с информативна цел.

# 43
  • Мнения: 2 958
Представете си колко ще се подиграват на детето Ви ако го кръстите Момчилан .....

Това изказване към кого е насочено? По принцип ли го казвате?

Snowwhite12,
Няма родители, които ще кръщават с това име. Темата я пуснах с информативна цел.
Казвам го по принцип .

# 44
  • Down south
  • Мнения: 7 664
ЖДБ,
Момчил не е най-атрактивното име, но Момчилан, дори завоалирано - Момчилиан (автокоректора упорито поправя на Момчилград) определено е стряскащо Close

# 45
  • Мнения: 5 383
По отношение на "галено" обръщение - във ФБ се натъкнах на Момчилката (нещо подобно на  Ванката, Павката), звучи ми като точилката Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт