Нашите орхидеи – тема 33

  • 23 149
  • 739
  •   1
Отговори
# 315
  • Варна
  • Мнения: 2 033
Флорен, много е хубаво, както всичко при теб Heart Eyes Това хибрид на виолацеа ли е? Би ли разказала, ако имаш време, как точно си я затворила? Осветяваш ли допълнително, на какво изложение е, колко е топло горе-долу в помещението?

Флокс, това е тестов проект. Лятото ще ми трябва влага за няколко растения, та отсега съм се заела да мисля нещата и да отстранявам последващи проблеми.

Терариум трябва да бъде, но силно казано е терариум, т.к. едната вратичка я държа отворена както и половината покрив на терариума е открит. Температурата е стайна, показанията са нощни- 13,15 градуса с влажност 96-100%, дневни- 20-22 градуса с влажност - 78-84 %.

Осветлението са обикновени крушки, една жълта и една бяла светлина, като отвреме навреме изключвам бялата светлина и включвам червена понеже четох, че червената светлина била за цъфтене, пък синята светлина за корени.

Дъното е само със сфагнум, след като изсъхне само го опръсквам с пръскалка, засега няма нежелано развита цивилизация.

Фалчето е посоченото от @ second, четох, че вътре по- дълго цъфтяли растенията и поради тази причина го сложих, да видя дали действително е така. Пък и все още много постно ми стои, тепърва трябва да се търсят подходящи растения.

Цялата работа е заради дракулата- един счупен цветонос, друг засушен. Трябва някак да я цъфна. Simple Smile

Това е, малко кофти качество на снимките.
Скрит текст:



# 316
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Флорен , направила си си джунгла в къщи Hug Виждам, че на растенията много им харесва, фалчето ми се струва видове, а колко много цветове има Heart Eyes Няма да те питам какво ще слагаш в терариума, че ме втриса само от предположенията ми Grinning , но пускай снимки от време на време да ни държиш в течение на проекта - заинтригува ме.
(Не че ще  направя в къщи де - у нас една змия стига Stuck Out Tongue Winking Eye )
Да ви представя един Любимец -  Heart Ринхостилис Гигантея, вар.Алба Heart

# 317
  • Мнения: 549
Здравейте, за първи път ще присаждам орхидеи имам ги от 5-6 години и досега цъфтяха.. Корените им добре ли изглеждат или трябва още да изрязвам?

# 318
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Обикновено черното, мекото, изсъхналото се изрязва. Но не прекалявай - да остане все пак корен Simple Smile А може да обработиш с нещо против гниене, профилактично.

# 319
  • София
  • Мнения: 771
ВЕЩИЦА, тая Гигантея Алба у вас ли виси!? Ново ли ти е? Не съм го виждала друг път Blush Много е красиво!
А floren прави орхидерариум според мен. В смисъл, няма да пуска добичета вътре, само зелении. И ултразвуков мъгларник видях, нали? Преди няколко години бях полудяла по идея за орхидерариум, всичко по темата съм изчела. Като го понапълниш, пак да го покажеш, ще си открадна идея Simple Smile
Две новоотворени цъфки: (пелориче и мини)

# 320
  • Мнения: 549
Обикновено черното, мекото, изсъхналото се изрязва. Но не прекалявай - да остане все пак корен Simple Smile А може да обработиш с нещо против гниене, профилактично.
Тази вляво е с малко корени, но здрави. Другите две има сякаш доста черни, които надолу стават жълти и като цяло са твърди. Да ги режа все пак? Снимката я направих след като изрязох уж всичко изсъхнало

# 321
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Андре, пелорикът ти ееееее...... Heart Eyes
Ринхото у нас виси, ама миналата година го окепазих заедно с вандата с неразумно поливане, та се дундуркахме да се лекуваме, затова не е цъфтял и не съм го показвала. Имам го от три госини, дойде в окаяно състояние, даже бях писала гневно съобщение на търговеца как може да ми продава растение в такъв вид , но успях да го съвзема и първата година цъфна плахо, после аз го скопосах и така до този сезон - отчита се за миналогодишния пропуск с два цветоноса. Е, все още е Мини Гигантея Grinning но пък като гледам какви зверове стават, не страдам, че нараства бавно... Наистина е много красиво и има чудесен аромат - нещо като цитрусово-зюмбюлеста момина сълза Grinning Трябваше да е Chorkalwood,ама с моя късмет явно е избил белия родител....
А това за орхидерариумът съвсем ме шашна - тичам да се образовам Grinning

# 322
  • Мнения: 6 387
a.n.d.r.e,
Обожавам "бъгнатия" ти фаленопсис Blush

Не мога да не споделя нещо, отворило се като по учебник
(щото рядко ми се случва )

# 323
  • Мнения: 14 784
Флоксче,аз по не хубав повод открих,че е ароматна моята-изсъхна една пъпка и я откъснах,нещо друго чоплех и по едно време усещам,че пъпката мирише. 😁 После подуших цветовете и установих.

# 324
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Марбл, това че са жълт не е проблем - липсата на светлина им пречи да се пигментират. Ако има черно може да махнеш, но аз лично не махам поголовно - все пак растението трябва да има някое и друго коренче, докато започне да прави новите. Не виждам активни корени, което значи, че нещо не им харесва на растенията. Може да имат заболяване - червеното листо не е характерно за фаленопсиссите (май...) Затова препоръчах третиране, и то може би не един път след засаждането в корите.
Нека и другите момичета си кажат мнението.

# 325
  • Мнения: 549
Марбл, това че са жълт не е проблем - липсата на светлина им пречи да се пигментират. Ако има черно може да махнеш, но аз лично не махам поголовно - все пак растението трябва да има някое и друго коренче, докато започне да прави новите. Не виждам активни корени, което значи, че нещо не им харесва на растенията. Може да имат заболяване - червеното листо не е характерно за фаленопсиссите (май...) Затова препоръчах третиране, и то може би не един път след засаждането в корите.
Нека и другите момичета си кажат мнението.
Благодаря, котката беше съборила върху тях преди няколко месеца една статуетка и половината от листата им бяха изпочупени. Може при изрязване то тогава нещо да им се е случило. Или просто субстрата да е за смяна. Все пак не съм го сменяла от както са купени преди 5-6 години. А какво означава активни корени?

# 326
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Със светлозелено връхче, ето така

# 327
  • Русе
  • Мнения: 1 842
Оо, Вещи, ринхостилиса е страхотен! Браво за цъфтежа!
Импала, наитина като по учебник! Много красив цъфтеж!
Вчера и аз пресадих едно мини и едно полу-мини, този път реших да не чакам прецъфтяване с тези гъби и пълнежи вътре. Смених с дребни кори.

# 328
  • Мнения: 5 785
Ново питане от мен към ReGe:
За тази болна орхидея:

Цитирам вашата рецепта:

"За мен е трахемикоза на стъблото. По принцип има случаи, в които горницата се запазва, но не смятам че тук ще се получи. За това ми говори обезпокоително цвят в основата на цветоносите. За сметка на това има хубави корени, добра силна част на стъблото и всички изгледи да пусне кейки. То процесът трябва да се стопира.
Един фунгицид не е достатъчен за състоянието на цветето. Търсете
1. Куадрис
2. РадомилГолд
3. Фалкон
4. Шавит.
Ще ви предложат Топсин но той е за леки случаи а този не е такъв. Купете поне два от горните плюс топсин. "
Купих ги всичките, но освен куадриса, който е емулсия, другото е на прах и дозировката е за декари.
Можете ли от личен опит да ми препоръчате доза за 1.5 л вода. Защото ще разреждам в бутилка от минерална вода. Относно страховете си -  реших да ползвам маските за короната за нещо по-добро Simple Smile
Иначе днес накиснах в куадрис, 1 мл със спринцовка на 1.5 л вода, мисля да подържа 2 - 3 часа.
Следващо поливане и третиране - другата седмица.
Вярно, че когато не им обръщах внимание бяха по-добре .

# 329
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Благодаря, Све Hug Похвала от такъв специалист ми действа много стимулиращо

Импала, ама и твоята снимка е като по учебник Sunglasses Красавицата ти е разкошна с тези пурпурни .... мищнички (ама че глупост....Grinning Ама друго определение на ми дойде на акъла Grinning )
Дари вале , на моята опаковка Ридомил Голд са ми написали 2,5гр(~1/2ч.л.) за 1л вода. Аз бих посипала директно топсин върху розетката и вътре в нея, където е загнилото - там да се спре процесът.

Общи условия

Активация на акаунт