Нашите цветя - обща тема 7

  • 25 829
  • 752
  •   1
Отговори
# 720
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 971
Момичета,тази гардения не спря да губи листа.Толкова и треперя,то не беше пулверизиране,торене.Най-вероятно и пъпките ще окапят скоро.Някакви идеи 🤔
Ако си я купила скоро (2-3седмици) може да се аклиматизира. По принцип са нещо деликатни. Аз затова избягвам да я купя, въпреки че ми харесва.

# 721
  • Мнения: 3 768
За Шефлерата - идеята с рязането най-ми движи.
На времето имах все дифенбахии. Те нали стават дълги и голи - все така правех. Режа стъблотп на 20 Тина см и останалото на резници, които направо набучваме в пръстта. Средните резници и този първия, с корена, запечатвах с парафин отгоре. Избиваха все отстрани после. И се пълнеше саксията!

# 722
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 971
За Шафлерата имам една идея - да се извие  “S” образно с помощта на алуминиева жица и върха да се остави прав нагоре. Така, както процедират с някои млади дръвчета за бонсай. Хем няма да се реже, хем се намалява височината на цялото растение, хем може да му се придаде артистична форма. Но това вече си е лично предпочитание.

# 723
  • София
  • Мнения: 3 008
nelito70,слагай по няколко капки лимон във вода с която поливаш.Не обича  пресушаване.

# 724
  • Мнения: 3 531
За Шефлерата - идеята с рязането най-ми движи.
На времето имах все дифенбахии. Те нали стават дълги и голи - все така правех. Режа стъблотп на 20 Тина см и останалото на резници, които направо набучваме в пръстта. Средните резници и този първия, с корена, запечатвах с парафин отгоре. Избиваха все отстрани после. И се пълнеше саксията!
Мога ли да процедирам така с драцената. Зимата ми пожълтяха върховете на част от листата в основата и ми вадят очите. Ако ги отрежа ще е гола пръчка до средата. Пак не ми харесва. Sad

# 725
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
Спайка, тази шефлера вече е рязана веднъж, но резникът не пусна корени, а изгни. Само че тогава отрязах невдървена част и се чудя дали заради това не се е получиха нещата. И само да отбележа, защото не знам дали от снимката се вижда - шефлерата е от типа мини или както там се казва, листата ѝ са по-малки и леко "къдрави" - нещо такова:
Скрит текст:
Иначе имам и като твоите - миналата година като бяхме на почивка си "откраднах" от една супер голяма. С нея нямаше никакви проблеми - отчупеното "клонче" много бързо пусна корени и доста бяха пораснали преди да я засадя. Сега си расте, само по листата ѝ почти няма светли участъци, но знам, че те по принцип се получават при повече светлина, та се надявам през лятото да се покажат тук-там.

# 726
  • Мнения: 2 228
И моята дифенбахия ме дразни, че все расте на височина, но стеблото й не е много силно, та клюма, като стане по-висока. Ами режа я, няма по-добър вариант. Отрязаното захващам и раздавам....

# 727
  • Мнения: 211
Дама пика
не съм чувала за "мини". 🤔Тази на снимката я оприличавам като пъстра шефлера. При нея играе роля светлината, за това колко ще е шарена. Тези които са в предишната ми снимка не са пъстри, а са си такива с изцяло зелени листа. Имам пъстра и в действителност листата са по-"крехки" някак си, ама не знам дали за едно и също говорим?!?
Предишния път, когато е загнил резника по кое време в годината се опита да я оставиш да пусне корени?
Защото това им е важно и определя дали ще загният или ще пуснат корен.

# 728
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
Ох, не помня по кое време е било. Кога е най-подходящо?

А иначе за "модела" на шефлерата - не, не е такава, каквато си показала. Като разцветка е същата да - пъстра. Даже като е близо до прозореца, листата ѝ са много повече светли.  Но по формата и големината на листата - по малки са и както вече писах - накъдрени покрая, макар и не всички. Но може пък това да няма много голямо значение.

# 729
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 971
Вариегатните видове трябва да се внимава с торенето. От торта може да се позагубвт светлите участъци. Има значение дали е генетично вариегатна или не. При генетично вариегатните резника запазва шарката, а при не генетичния резника пуска само зелени листа и се губят светлите участъци. Внимателно с по-киселите субстрати. Желязото превръща вариегатния вид в зелен. Изобщо вариегатните видове са по-деликатни, отколкото зелените им събратя.

# 730
  • Мнения: 211
Дама пика,
подходящтото време според мен е между двата периода на постоянно обарзуване на листа. При мен той е два пъти годишно - в момента и в ранната есен.
Ако режа резници началото на лятото всеки ден сменям водата, в която седи и мия самото растение със студена вода. Това ме спасява от загниване. Корени изкарва доста по-бързо.
Другия вариант е края на есента, тогава корени пуска доста по-бавно и сменям водата веднъж седмично, а растението мия с хладка вода също веднъж седмично.
Чела съм, че може да се добавя активен въглен, за да не загнива, но не съм пробвала.
Последния резник го сложих във вода някъде края на октомври, пусна корени и го засадих края на януари в момента са избили две нови листа.
На всички шефлери сменям почвата края на февруари и не съм запозната с торенето.
Наторавям само цъфтящите цветя и то рядко.
Засаждам в най-обикновена пръст за цветя.

# 731
  • In transit
  • Мнения: 11 772
Магни, забравих оня ден да кажа, че имаш разкошни петунии.
Моите още едва са се показали от саксията, ако изобщо станат ще е зимата. Същото и с едни теменужки от семена. Кога ги засаждате вашите семена?

Всеки момент ще нацъфти пролетната ми градинка. Само лалетата се бавят нещо. Имат цвят (прегледах ги вече), обаче са нисички още.






Лоницерата, която купих. За сега не мърда на никъде, но изглежда добре.

# 732
  • София
  • Мнения: 2 619
Здравейте, хората от София изкарахте ли цветята навън? Терасата ми е последен етаж, открита и се чудя кога да изкарам моите- основно мушката, сакъзчета, зокуми. Много е променливо времето, но една година се забавих и не цъфтяха много добре.

# 733
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 003
в София, на открит балкон мушкатите оцеляха навън последните две седмици в снега и вятъра.
само бугенвилията изгуби листата, не знам дали от студ или от вятъра. те бяха много нежни, защото са расли в хола. Sad

# 734
  • София
  • Мнения: 3 008
Здравейте, хората от София изкарахте ли цветята навън? Терасата ми е последен етаж, открита и се чудя кога да изкарам моите- основно мушката, сакъзчета, зокуми. Много е променливо времето, но една година се забавих и не цъфтяха много добре.
Аз ще чакам нощните температури да са около 5 градуса.Като гледам май ще ги изкарвам началото на май,но може и по рано ,ако времето позволи.


Mikkey,за по ранен цъфтеж семената се садят края на февруари или през март

Общи условия

Активация на акаунт