Козунаци 2021-ва

  • 52 089
  • 857
  •   1
Отговори
# 420
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
... Аз пък предпочитам козунаци без плънка...
Но тази година половинката изрично поиска козунак с плънка от шоколад .
Ама той мъжа си е поръчал шоколад,  Wink

# 421
  • Мнения: 5 994
Благодаря на всички ви за съветите 💐
По принцип ползвам Callebaut на калети и когато иска шоколадова плънка в кифлите му слагам по няколко. Просто не се втечняват толкова (като течен шоколад) и плънката е по-концентрирана, а разрезите с плънка като паста, които показахте много ми харесаха.
Най-вероятно ще опитам варианта с какао, захар и ядки, както и само шоколад. Може да го разтопя и да го смеся с лешници или тахан.
Благодаря още веднъж!

# 422
  • Мнения: 213
Тъй като темата е плънка, искам да направя плънка от сини сливи конфитюр, но нямам идея как. Имам домашно сладко от сини сливи, само да го пасирам и да намажа и завия на руло или да сложа и смлени орехи? Какво ще ми препоръчате за плънка от сини сливи, как се прави? Преди съм купувала с такава плънка от една пекарна и много  ми харесва. Тази година обаче съм решила само домашни козунаци да ядем, вече имаме  хлебопекарна и месенето е песен 😊

# 423
  • София
  • Мнения: 11 688
Тъй като темата е плънка, искам да направя плънка от сини сливи конфитюр, но нямам идея как. Имам домашно сладко от сини сливи, само да го пасирам и да намажа и завия на руло или да сложа и смлени орехи? Какво ще ми препоръчате за плънка от сини сливи, как се прави? Преди съм купувала с такава плънка от една пекарна и много  ми харесва. Тази година обаче съм решила само домашни козунаци да ядем, вече имаме  хлебопекарна и месенето е песен 😊
За мен има няколко начина, първи: поставя се сладкото на слаб котлон, но зависи колко е течно, нека  това да се има предвид, да се втечни още малко с 1 - 2 с . л вода, оставя се да кипне и веднага се добавя 1  ч. л . нишесте, разбърква се енергично, докато лъжицата остави белег по дъното на касеролата. По този начин плънката става плътна.  Сваля се,  минава се през цедка за да се отстранят люспите, охлажда се, ползва се по предназначение, втори начин е да се постави така както е от бурканчено но разбъркано със смлени орехи на едро, защо орехи, защото ако е по -течно орехите малко ще го стегнат. Кой бих избрала...  първия начин.

# 424
  • Мнения: 12 624
И смлени бисквити съм слагала по малко, като икам да сгъстя плънка. Някои слагат галета но с нея става блудкаво, а бисквитите си имат сладост и малко аромат, така че и това е вариант. Или и двете, разбира се - и бисквитите, и смлените орехи.
Мързелива съм и ако трябва да сгъстявам на котлон, сигурно ще се откажа от такава плънка... особено както такива неща пека основно за други, а не за себе си да ги ям.

# 425
  • Мнения: 6 005
От мен една идея за стари козунаци Simple Smile

Козуначена торта със сушени плодове

# 426
  • София
  • Мнения: 10 835
Аз имам страхотни рецепти със стар козунак или панетоне, но за съжаление рядко остава за основния продукт в рецептата, освен ако не ни дадат по повече близки и познати и да се чудим какво да го правим.

# 427
  • Мнения: 449
Здравейте прекрасни Hug
Отдавна не съм писала , но нямах време Blush
Вече два пъти правя и аз козунаци , и последните най- налрая станаха с много хубави конци Hug Само да ви кажа , че аз нямам планетарен миксер и хлебопекарна и меся всичко на ръка . Затова и искам дави питам , в каква консистенция трябва да е тестото преди да започне да се меси - мисълта ми е как да разбера колко точно брашно трябва да сложа .
Сега ще ви покажа козунаците от днес по рецептата на Еликсир - Козунак със заквасена сметана Hug Все още се уча да правя красиви плетки Blush
Не знам как да сложа тук клипче Confused



# 428
  • Мнения: 2 958
Не знам как да сложа тук клипче Confused
Мисля , че не може Cry
Можеш да качиш в YouTube и да ни дадеш линк Grinning

# 429
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
...Вече два пъти правя и аз козунаци , и последните най- налрая станаха с много хубави конци ... меся всичко на ръка . Затова и искам дави питам , в каква консистенция трябва да е тестото преди да започне да се меси - мисълта ми е как да разбера колко точно брашно трябва да сложа .
Нали си доволна от последните, справила си се значи. И с опита ще дойде усета колко брашно да сложиш. Иначе би трябвало просто да се водиш от рецептата и ако смяташ, че ти трябва още брашно, то да не е много - до около 100г.
И аз години месих на ръка - харесва ми, но вече взех просто да си щадя ръцете, не "след дъжд качулка" да се сетя. Simple Smile

# 430
  • Мнения: 449
Morena благодаря Hug Аз меся на ръка , защото нямам професионален миксер Blush надявам се скоро да успея да си купя и аз Hug
Слагам клипчето Hug

https://vm.tiktok.com/ZMeHxaTTr/

# 431
  • София
  • Мнения: 11 688
..................
И аз години месих на ръка - харесва ми, но вече взех просто да си щадя ръцете, не "след дъжд качулка" да се сетя. Simple Smile
За огромно съжаление вече няма да мога да измесвам на ръка, а това е най-доброто измесване, и аз си щадя ръцете, а и не само, затова ще се задоволя с миксер, колкото- толкова, с конци без конци, няма да мога на ръка да измеся около 3 кг.

# 432
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
Ами нямаше нужда от клипче, конците се виждат идеално и от снимката. Simple Smile

# 433
  • Мнения: 2 394


Днес и аз забърках един козунак, по най-старата ми рецепта с червени боровинки, защото се оказа, че нямам стафиди Simple Smile Много вкусен стана. Дадох половината на баща ми и той му видял сметката. Joy


Днес  направих козунак
 по тази рецепта. Прекрасен резултат. Хрупкава коричка, мека и влажна среда. Не слагах плънка.
Става една от любимите ми рецепти . Благодаря.

# 434
  • Мнения: 9 515
Аз обичам да меся на ръка, много ме успокоява. Обожавам ароматно тесто с мая Heart Eyes преди месех някакви мега количества и то на топло, лудница. Тази година мисля да направя малко, макс с 2 кг брашно, и то главно за раздаване.
По темата за плънката - аз слагам какао, захар, орехи, малко мляко. Всъщност се придържам към козунаците на дядо ми от повече от 20 г. Уникални.

Общи условия

Активация на акаунт