Как да изберем детско столче за кола - консултации с експертите от Деца на борда

  • 117 372
  • 437
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 898
Искам да попитам как обличате децата в колата? Ясно, че не трябва да са с дебели якета и дрехи. Малкия е на 2 месеца. Върху дрехите го увивам с  дебело одеяло и така го занасям до колата да го вържа. Обаче ме притеснява да не настине, докато го вържа и оправя, той стои по блузка на студа и вятъра. Има един плюшен гащеризон, който не е много дебел. Мога ли примерно него да му обличам върху дрехите и така да го вържа?

# 136
  • Мнения: 216
zwezdi4ka14, привет!
Практиката ви в момента е чудесна. Ако ползвате кошница, можете да я прибирате със себе си у дома и още от вкъщи да излизате с правилно закопчано и завито отгоре бебе.
Ако плюшеният гащеризон не е дебел, няма проблем да го ползвате. Ето как най-лесно да проверите дали можете да го ползвате:
1. Слагате бебето с гащеризона в столчето и стягате коланите
2. Без да разхлабвате коланите, изваждате бебето и събличате гащеризона
3. Слагате бебето в столчето и закопчавате отново коланите, които не сте разхлабили преди това. Ако има нужда да ги стегнете още, значи гащеризонът не е подходящ за ползване в столчето.

Можете да видите и съветите ни в това видео:

# 137
  • Мнения: 898
Благодаря, ще проверя колко стегнати са без гащеризона. Със столче с изофикс сме

# 138
  • Мнения: 898
Сега се сетих, че съм виждала такива чувалчета за столчета за кола. Какво мислите за тях? Май ще е по-удобно.

# 139
  • Мнения: 216
Звездичка, на теория, такива чувалчета могат да се ползват, стига да не пречат на правилното позициониране на коланите и на детето. На практика обаче, по-голямата част от тях не са краш тествани. Повечето производители препоръчват да не се прибавят никакви аксесоари към столчетата, ако те не са тествани заедно с тях.
В студа детето се нуждае само от одеяло отгоре или нещо, което може да се премахне лесно и бързо, с едно движение, ако се наложи.
И все пак, ако за вас чувалчето изглежда по-приемлив вариант, просто проверете дали е тествано Relaxed

Последна редакция: вт, 01 фев 2022, 19:26 от Деца на борда

# 140
  • Мнения: X
Здравейте! Синът ми е на 10м и постоянно премятаме столчето от едната в другата кола и мислим да вземем второ столче. 76см и 10кг е. Кошницата вече не е вариант. Имаме хубаво столче 0-18 и искаме да си вземем отново някое готино 9-25 ми звучи най-добре като размер. Под готино нямам предвид да е някакъв цвят, искам да е качествено. Ще ми помогнете ли с избора? Гледах в хиполенд нямаше нито едно на cybex само лорели ми хареса. Гледах и в Малечко, но намерих само 0-25 на макси коси.

# 141
  • Мнения: 216
Здравейте, Isi-andi!
За да можем да коментираме конкретни модели, ще ни е необходима малко допълнителна информация за колата, която ползвате - марка, модел, година на производство, наличие на изофикс...

По принцип за толкова малко дете бихме препоръчали единствено столчета, които се ползват обратно на движението поне до 4-годишна възраст, просто защото това е най-безопасният начин, по който можете да го возите Blush

Предлагаме да погледнете тези 8 столчета, които са преминали най-тежкия краш тест - шведския VTI Plus Test.  Тези столчета препоръчваме най-често, тъй като при правилен монтаж и употреба, те гарантират, че детето няма да получи животозастрашаващи наранявания в областта на врата и главата при челен удар (статистически най-често срещаният удар).

Предвид че нямаме информация за колата, в която ще се ползва столчето, ако искате може да ни пишете лично съобщение тук или във Фейсбук страницата ни, за да можем да обсъдим по-детайлно конкретните варианти, на които се спрете Blush

# 142
  • София
  • Мнения: 688
Здравейте,

Синът ни е на 2 години - 16кг, 96см.
Със стол Сайбекс Сирона към момента, предстои избор на нов.
Въпросите ми са, тъй като към момента е са база желанието ми е да закупя без.
- възрастта подходяща ли е? спряла съм се на Бритакс.
Той много трудно търпи колани през раменете, което допълнително усложнява избора.
- с бебе на 6м. сме , което към момента е в кошницата на Сайбекс - кога мога да я преместим в модела Сирона? - след определени килограми или височина?
- голямото ни дете отказва да се вози обратно на движението, за това търсим нещо, което е по посока на движение, по-възможност вече да е без изофикс.

Колите ни са:

Mercedes GLB 220 2021

BMW X5 2021

Бази изофикс имаме.




Благодаря ви!

Последна редакция: пн, 07 фев 2022, 14:01 от Ray Of Light

# 143
  • Мнения: 155
Здравейте! Дъщеря ми е на 11+ месеца, 73 см, и трябва вече да сменим кошницата за новородено със стол за подходящата възраст. Ориентирала съм се към група 0-18кг, но проблемът е, че колата ни няма изофикс. Днес бяхме да огледаме столчета в голям магазин (не ми се иска да споменавам името) и в момента, в който казахме за изофикс проблема, консултанта веднага ни насочи към столове 0-36 кг и марките Чиполино, Мони и Кика Би, което за мен е изключително несериозно и не смятам, че са адекватни. Та въпроса ми е възможно ли е да открия стол, който да не е изофикс, да се ползва обратно на движението и да влиза в бюджет от около 600лв?
Пс: Колата е Нисан Алмера Тино и след много проучване в интернет все още не съм сигурна дали може да се монтира допълнително изофикс система

# 144
  • Мнения: 216
Скрит текст:
Здравейте,

Синът ни е на 2 години - 16кг, 96см.
Със стол Сайбекс Сирона към момента, предстои избор на нов.
Въпросите ми са, тъй като към момента е са база желанието ми е да закупя без.
- възрастта подходяща ли е? спряла съм се на Бритакс.
Той много трудно търпи колани през раменете, което допълнително усложнява избора.
- с бебе на 6м. сме , което към момента е в кошницата на Сайбекс - кога мога да я преместим в модела Сирона? - след определени килограми или височина?
- голямото ни дете отказва да се вози обратно на движението, за това търсим нещо, което е по посока на движение, по-възможност вече да е без изофикс.

Колите ни са:

Mercedes GLB 220 2021

BMW X5 2021

Бази изофикс имаме.
Благодаря ви!

Ray Of Light, здравейте!
Прекалено рано е да местите голямото дете в бустерно столче, където ще се закопчава само с автомобилния колан. Най-безопасно в случая ще е да го задържите в столчето с 5-точков колан докато му умалее. Можете да продължите да ползвате Сироната до 105 см или до 18 кг. Относно това, че не търпи колани през раменете - възможно е просто да не са регулирани правилно и да му създават дискомфорт (изпратете ни снимка, за да проверим дали случаят е такъв).

Относно изофикс - той касае единствено начина на монтаж, затова не е необходимо да се отказвате от него и да търсите столче без изофикс. Кажете ни конкретно на кой модел на Бритакс сте се спрели, за да можем да Ви кажем дали е подходящ за детето.

За бебето няма как да отговорим категорично, защото не знаем колко е високо и конкретно кой модел на Сирона визирате. Ако е над 61 см., най-вероятно може да се вози в такова столче (задължително обратно на движението), но зависи от конкретния модел.

Пишете ни във Фейсбук страницата ни с повече информация - ръст и тегло на бебето, модела на Сироната, конкретния модел на Бритакс, който сте разглеждали, за да можем да бъдем максимално полезни. Може да ни пратите и снимки на децата в столчетата им, закопчани така, както ги закопчавате обикновено, за да видим дали всичко е наред и да предложим корекции, ако се налага 🙂

# 145
  • Мнения: 396
Здравейте, тъй като на този етап за новородено сме се се спрели на кошче за кола Peg Perego Primo Viaggio SL, понеже влиза в комплекта с количка и кош. Ако закупим подходящата за него изофикс база  Peg Perego Isofix Basa 0+1 K, тя е подходяща и за следващия модел столче за кола на същата марка за възраст от 1 до 4 г. - Peg Perego Viaggio 1 DUO-Fix K. Интересувам се какво е експертното Ви мнение за тези две кош и столче за кола. Благодаря Ви!

# 146
  • Мнения: 216
Здравейте! Дъщеря ми е на 11+ месеца, 73 см, и трябва вече да сменим кошницата за новородено със стол за подходящата възраст. Ориентирала съм се към група 0-18кг, но проблемът е, че колата ни няма изофикс. Днес бяхме да огледаме столчета в голям магазин (не ми се иска да споменавам името) и в момента, в който казахме за изофикс проблема, консултанта веднага ни насочи към столове 0-36 кг и марките Чиполино, Мони и Кика Би, което за мен е изключително несериозно и не смятам, че са адекватни. Та въпроса ми е възможно ли е да открия стол, който да не е изофикс, да се ползва обратно на движението и да влиза в бюджет от около 600лв?
Пс: Колата е Нисан Алмера Тино и след много проучване в интернет все още не съм сигурна дали може да се монтира допълнително изофикс система

Здравейте, black_berry_pearl!
Първо искаме да Ви поздравим за желанието да возите детето си в сигурно столче и обратно на движението - това е 5 пъти по-безопасно Simple Smile
Предлагаме Ви да погледнете тези 8 столчета, които са преминали най-тежкия краш тест - шведския VTI Plus Test.  Тези столчета препоръчваме най-често, тъй като при правилен монтаж и употреба, те гарантират, че детето няма да получи животозастрашаващи наранявания в областта на врата и главата при челен удар (статистически най-често срещаният удар). Обърнете внимание на онези столчета, които се монтират с колана на автомобила, защото само те могат да се ползват във Вашата кола:
Axkid Move
Axkid Minikid
Britax Max Way
Besafe izi Plus X1
Първите две пасват в определения от Вас бюджет. Последният е най-скъп, но осигурява най-голямо удобство от гледна точка на функцията сън, понеже наклонът може да се регулира, без да е необходимо да се демонтира столчето.

Важно е да имате предвид, че столчетата от тези групи заемат доста място в колата и е важно да ги пробвате, преди да купите, за да се уверите, че пасват добре и всички можете да се возите комфортно и безопасно в колата.

Ако искате да обсъдим подробно различните варианти, не се колебайте да ни пишете на лично съобщение във Фейсбук. Yellow Heart

# 147
  • Мнения: 216
Скрит текст:
Здравейте, тъй като на този етап за новородено сме се се спрели на кошче за кола Peg Perego Primo Viaggio SL, понеже влиза в комплекта с количка и кош. Ако закупим подходящата за него изофикс база  Peg Perego Isofix Basa 0+1 K, тя е подходяща и за следващия модел столче за кола на същата марка за възраст от 1 до 4 г. - Peg Perego Viaggio 1 DUO-Fix K. Интересувам се какво е експертното Ви мнение за тези две кош и столче за кола. Благодаря Ви!

Здравейте, KrisstiA!

Ние най-често препоръчваме първо столчета с 5-точков колан, тъй като при него силата при удар или друго натоварване се разпределя равномерно върху по-голяма площ (сравнено с триточковия колан, какъвто е при Peg Perego Primo Viaggio SL).
Peg Perego Primo Viaggio SL е стар модел и е тестван от ADAC през 2013 г. Резултатите му са били по-добри с изофикс базата, но и без нея също не са лоши.
Ние не бихме Ви насърчили да купувате изофикс базата само заради възможността да я ползвате със следващото столче. Причината е, че Peg Perego Viaggio 1 DUO-Fix K е с недобри резултати от краш тестовете на ADAC. Освен това се ползва единствено по посока на движението, което е крайно неподходящо за дете на годинка (когато вероятно ще смените кошницата).
Бихме Ви посъветвали, да отделите време да се информирате подробно и когато дойде време за следващото столче, да изберете наистина безопасен вариант, който осигурява максимално дълго ползване обратно на движението. Blush

# 148
  • Мнения: 898
Здравейте, баткото в момента е със cybex pallas S fix. На 2.5г е и се вози без борда, защото му е тясно. Искам да попитам дали е нормално облегалката да мърда 5-10 см напред? Изофикса в монтиран правилно. В магазина казаха, че е нормално, заради различния наклон на седалката на колите. Трябва ли с още нещо да го вържем, в комплекта нямаше нищо друго. Опитах се да снимам, не знам колко си личи на снимките.


# 149
  • Мнения: 396
Благодаря за отговора! Да разбирам ли, че информацията в този сайт на ADAC не е актуална, т.к. в нея столчето има добра оценка (https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/kindersicherheit/kin … ix-k-isofix-base/). Благодаря!
Скрит текст:
Здравейте, тъй като на този етап за новородено сме се се спрели на кошче за кола Peg Perego Primo Viaggio SL, понеже влиза в комплекта с количка и кош. Ако закупим подходящата за него изофикс база  Peg Perego Isofix Basa 0+1 K, тя е подходяща и за следващия модел столче за кола на същата марка за възраст от 1 до 4 г. - Peg Perego Viaggio 1 DUO-Fix K. Интересувам се какво е експертното Ви мнение за тези две кош и столче за кола. Благодаря Ви!

Здравейте, KrisstiA!

Ние най-често препоръчваме първо столчета с 5-точков колан, тъй като при него силата при удар или друго натоварване се разпределя равномерно върху по-голяма площ (сравнено с триточковия колан, какъвто е при Peg Perego Primo Viaggio SL).
Peg Perego Primo Viaggio SL е стар модел и е тестван от ADAC през 2013 г. Резултатите му са били по-добри с изофикс базата, но и без нея също не са лоши.
Ние не бихме Ви насърчили да купувате изофикс базата само заради възможността да я ползвате със следващото столче. Причината е, че Peg Perego Viaggio 1 DUO-Fix K е с недобри резултати от краш тестовете на ADAC. Освен това се ползва единствено по посока на движението, което е крайно неподходящо за дете на годинка (когато вероятно ще смените кошницата).
Бихме Ви посъветвали, да отделите време да се информирате подробно и когато дойде време за следващото столче, да изберете наистина безопасен вариант, който осигурява максимално дълго ползване обратно на движението. Blush

Общи условия

Активация на акаунт