Рецепти за православни пости

  • 65 883
  • 904
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 7 871
Няма как, нещата са преплетени.
Но нека сме по темата. Обожавам смутита. Реших да заменя кравето мляко със соево. Еми отвратително е. Само с вода не е зле, но ми липсва млечният цвят и вкус на напитката. Някакви идеи?
Ами пробвайте да си направите някакво ядково мляко. Например от кашу или бадеми. Ако ще го правите от овес обаче, трябва да е малко по гъсто.

# 211
  • Мнения: 2 885
Чак да си правя, няма да я бъде 😅 Но ще си купя, пък да видим.

# 212
  • София
  • Мнения: 5 247
От готовите млека не на млечна основа съм си харесала овесено и соево, но точно определени марки. Опитвах от други марки и са катастрофа. Също опитвах бадемово и някакви други ядкови и също не ми допаднаха за нищо.
Наистина сезонът сега предлага изобилие от плодове и зеленчуци и по- лесно ще си разнообразяваме храната. Аз специално ще си набавя авокадо, тофу и овесено мляко. Ще наблегна на салати- по - богати и засищащи.

# 213
  • Мнения: 667
Миа, опитвала ли си кокосово мляко? В кафе и смути е доста приемливо и много по-лекичко от овесеното, например. Но все пак въпрос на вкус.
По темата, засега планирам:
Баница с лапад
Патладжан с доматен сос
Варени картофи с лук, на салатка, че имам изостанали Grinning
Мислех си за таратор с вода, също.

# 214
  • София
  • Мнения: 7 871
...
Мислех си за таратор с вода, също.
Заквасвал съм овесено мляко или мляко от слънчогледови семки със закваска за кисело мляко (по скоро беше някакъв си пробиотик с лактобацилус булгарикус) и се е получавало сравнително добро кисело мляко. Това щото имахме дете с проблеми с лактозата и трябваше да му търсим някакъв вариант, та така го намерихме.

А иначе съм чел за таратор с мляко от сурови слънчогледови семки.

# 215
  • София
  • Мнения: 6 182
Parfait, баницата с лапад с какво заливаш (мажеш корите)? Ясно, че без яйца, но някакво веган мляко слагаш ли или само мазнина като при щрудел/тиквеник?

# 216
  • Мнения: 667
Като тиквеник, с нищо не заливам. Правя си плънката от лапад и малко пресен лук, задушени. После си навивам корите на охлювчета Blush и пека. Като е готово, напръсквам отгоре с водичка и покривам с кърпа.

# 217
  • Мнения: 3 137
Една рецепта и от мен за разнообразяване на постите:

Сос тахини
1 бурканче слънчогледов тахан
1 лимон
шарена сол
Слънчогледовият тахан се разбърква с гореща вода - водата добавя се постепенно, за да се поеме от тахана, а количеството е такова, че да се получи каша, но не много рядка. Слага се сокът на 1 лимон. Класическият сос тахини се подправя с кориандър и други типични за източната кухня подправки, но аз много го харесвам овкусен само с  готовата шарена сол - 1-2 супени лъжици слагам. Ако шарената сол не е достатъчно солена - може и да се добави и още малко сол.

Това е всичко. Получава се чудесна разядка, която можеш да си намажеш на препечена филийка или да ползваш като сос за спагети, например. Когато постои един ден в хладилника може да се сгъсти - тогава просто се добавя малко гореща вода, за да се разреди.

# 218
  • София
  • Мнения: 5 247
Тахани си харесвам и аз. Сега мажа сусамов тахан със зелен пастет от маслини, резен домат.
Готвих супа червено цвекло с моркови лук стъклени спагети, добавих магданоз и зехтин.
Пълних чушки с киноа и булгур на фурна.
Зелева яхния с картофи моркови лук чушки домат и босилек.

# 219
  • София
  • Мнения: 7 871
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК - УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА!
Предлагам ви една моя подборка на икони на Пресветата Богородица от различни краища на света.

Последна редакция: нд, 15 авг 2021, 12:28 от дядо хаджия

# 220
  • Пловдив
  • Мнения: 2 417
дядо хаджия, това изписване на Пресвета Богородица не е ли неканонично?
Аз лично не приемам и не съм толкова толерантна към такъв тип икони. Майка Богородица е била реален човек, със сигурност не е била японка, индианка, афроамериканка и т.н.
Такова изписване съм виждала в един католически храм в Назарет и тогава го коментирахме със свещеника, който водеше екскурзията.

# 221
  • София
  • Мнения: 5 247
Не съм виждала такива икони, ако могат така да се нарекат. За мен са вълнуващи православните иконографски решения, в които се изобразява Божията майка. Имам една чудесна книга за чудотворни нейни икони.  Имам и една икона от сръбски манастир, която е една от любимите ми иконографски изображения на Божията майка. Католическите варианти са ми също  неканонични.

# 222
  • Мнения: 2 885
Интересно беше да видим азиатски, монголоидни, афроамерикански и индиански майки и техните деца, нарисувани с ореол около главата. Темата за богинята- майка я има във всяка религия. Освен може би в юдаизма и исляма. Там незнам да имат такъв идол.
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Богиня-майка

# 223
  • София
  • Мнения: 7 871
Утре понеже е неделя, строгия пост в чест на Секновение става обикновен пост, като се разрешава растителни мазнини и вино.

# 224

Общи условия

Активация на акаунт