(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 44)

  • 36 780
  • 798
  •   1
Отговори
# 465
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 964
Много са ви хубави оранжериите! Smiley valeriq.k, може да си сложиш стелажи на няколко етажа по края и така ще ви остане повече площ на пода за лехи Hands Plus1

Babydream, по-лесно ще тръгне разсада ако го направиш отделно в саксийки и го държиш на топло и светло да покълне и да заякне малко, и после да го сложиш на сенчестото. Иначе на сянка си стават магданоз, розмарин, чивес, мащерка, риган.

# 466
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
общ план на моята "зеленчукова градина" на перваза на прозореца Simple Smile
всички са засети заедно - на 30 март.
общ план


4 сорта черита - три стръка изникнаха почтиведнага, повечето се показаха вчера Simple Smile


5 сорта големи домати.


две кутии с по два сорта чушки - вижда се, че има два стръка от единия, 5 от другия и никак от четвъртия.


чудя се да ги пикирам ли тази седмица или направо на дворчето към средата-края на май.

# 467
  • Мнения: 6 430
А как поливате мулчираните ягоди? И ако вали не загнива ли мулча?
С проста лейка.
Не ми загнива мулча, веднъж годишно насипвам допълнително, но само там където се е пооголило.
Освен, че мулча пази от плевели, задържа и влагата в почвата.

# 468
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Ягодките на припек са ми  цъфнали . Ама са се забили  в земята от студ . Мисля да ги мулчирам с картон . Макар че тревата  расте с часове в двора. И мога да окося и да мулчирам с нея .
Маркуча ми за поливане се е запушил с нещо и не мога да стигна до тях да ги полея. Как да го отпуша . Освен да е влязла някоя мишка  в него в мазето . До последно поливах с него .

# 469
  • Мнения: 3 927
Много красота показвате.
Аз сях втори магданоз. И при мен е пълно с попови прасета. Най- успешно ги хващам със сапунена вода в тунелчитата. Ако са наблизо излшзат за секунди и ги мятам на кокошките. Този метод е успешен сутрин рано. Ще пробвам и с черупки, имам много.
За уж подхранване ние разхвърляме утайка от кафе, черупки, пепел, компост и после фрезоваме.  Отделно във всяка дупка слагам шепа две биохумус.

# 470
  • Мнения: 203
Ягодките на припек са ми  цъфнали . Ама са се забили  в земята от студ . Мисля да ги мулчирам с картон . Макар че тревата  расте с часове в двора. И мога да окося и да мулчирам с нея .
Маркуча ми за поливане се е запушил с нещо и не мога да стигна до тях да ги полея. Как да го отпуша . Освен да е влязла някоя мишка  в него в мазето . До последно поливах с него .
Как мулчирате с картон. Редите картона и върху него слагате пръст, за да не се подига от вятъра.

# 471
  • Мнения: 1 106
Накъсваш и слагаш, ако мястото позвлява да не е накъсан, просто нареждаш. Може да го намокриш/накиснеш във вода. Не го покриваш с нищо.
При мен мулч от есенни листа такава влага направи в оранжерията, че всичко взе да гние. Извадих го и няколко дни все още не може да изсъхне почвата. А за голите охлюви не ми се говори....просто идеална среда. Та аз май се отказах от мулча....

# 472
  • sofia
  • Мнения: 8 933
Мулчирането май си е за открито. Отделно, листата държат повече влага от дървесината.
Разгледах набързо и видях, че дървесния мулч е от иглолистни и широколистни (дъб,бук) и се зачудих дали моите си клечки от плодните дървета и лозите ще станат за мулчиране? .... като ги надробя с онази машина, която още не съм купила Satisfied
Аз за ягодите се замислих и около корените на растенията, които охлювите обичат. Дървесината не им е приятна за придвижване.

# 473
  • Мнения: 6 430
Веси, ами това ще е идеален мулч!

# 474
  • Мнения: 1 085
Ехааа, че хубави градини и оранжерии! Чудни сте!! Пожелавам добра реколта! Hug

В понеделник ходихме до един градински център и чак яд ме хвана като видях разсадите домати. Ясно ми е, че са торени яко, но едни хубави здрави листа, силни корени. Даже се чудя дали да не си купя малко. От друга страна ми е жал за моя разсад.
Мислите ли, че това е заболяване или липса на компоненти?! Тъкмо си направих малка леха и добра почва насипах и не зная дали да го слагам изобщо ако е болен.
Скрит текст:

Взех си лимоново дръвче и малка череша. Един път да сме на различно мнение с половинката, защото се опита да ме убеди да оставя черешовото дърво, ама аз не отстъпих!! Joy

Последна редакция: чт, 29 апр 2021, 00:50 от ~Биб~

# 475
  • Русе
  • Мнения: 2 604
Биб, на твое място смело слагам този разсад. Лека- полека ще махна тези листенца, в смисъл да не е на един ден . Много ми хареса и рафтчето Simple Smile

# 476
  • Мнения: 1 600
Биб и на мен ми хареса твоя разсад. Слагай смело.
Аз се разходих из Пловдивски пазар, еми имах идея да купя, а нищо не взех.
Моят въпреки, че част от него загина, другия се бори още болеста, та с всичките си кусури е по-хубав от предлагания.

# 477
  • Мнения: 245
Здравейте и от мен. Градинарка съм от 3 години, запалена от еди клип "Екоградина за лентяи". Всичко отглеждам с мулч. Имаме 1 декар трева и всичката отива в лехите, в оранжерията също. Предимствата са ясни - задържа влага, минимални плевели, подхранване и не се изисква смяна на мястото.Голям кеф ми е, когато отгърна горния слой и видя огромно количество червеи, най - различни калибри. Цяла зима в един голям казан слагам всички биологични отпадъци от домакинството, после моят мъж ги надробява с дрелката и  с кофи в лехите. С картон се пробвах за пътеките между редовете, но не съм много доволна,избива трева, защото се прокъсва от дъжда. Трябва постоянство, да се натрупат повече слоеве. За ягодите съм чела, че най - добрият мулч е сламата. Охлювите не я обичат, боцкала ги е. Взех си 2 бали и тия дни ще я полагам.
За дървесния мулч мога да кажа хубави работи. Купихме си втора ръка дробилка и всичката излишна дървесина минава от там. Под малините сме сложили дебел слой и им се отразява много добре, няма трева, на пътеките между редовете също. Гние по - бавно от сеното, но прави разкошна почвата. Но ние използваме само плодни дръвчета, рози, люляк. Може и да греша, но иглолистната има смоли, танини, дали няма да пречи на растенията?!
Доълвам мнението за мулча в оранжерията. Трева слагам до средата на лятото, щото в жегите не расте. Тогава ми е открита от двете страни оранжерията. До есента всичкото сено е прегоряло и засъхнало, няма активни гнилостни процеси и влага, когато я покриваме изцяло. Когато допълваме на пролет новия слой тревен мулч, вече е открехната оранжерията от единия край. Поне при мен нищо не гние засега. Изтървах няколко корена спанак необрани там и станаха гиганти, огромни сочни листа като на лапад и височина до метър. Става силна почвата по този начин и с течение на времето се получава много рохкав горен слой

Последна редакция: чт, 29 апр 2021, 10:22 от m1ma

# 478
  • Мнения: 1 085
Мерси, Валерия, Цвете Hug
Ще го слагам директно навън скоро. Тук е малко по-хладно от България в момента, чакам нощните температури да се вдигнат и като гледам след седмица ще стане.

Струва ми се че тази година като цяло не беше много добра за разсад. Миналата например беше чудна, топла пролет, а тази до средата на април студ.

Цвете, ето такова е. Принципно е за цветя и подправки и е сгъваема. Имам две и ми е лесно да изнасям разсада навън и да го прибирам после. Grinning
Скрит текст:

# 479
  • Мнения: 1 106
m1ma, а как се справяш с голите охлюви? При мен вече имам усещането, че и химията не ги убива.....

Общи условия

Активация на акаунт