(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 44)

  • 38 249
  • 798
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 1 076
Дъщеря ми се прибра днес от детска градина със семенца за декоративен патладжан - бял и яйцевиден. Тук изминалия уикенд беше Великден и им подарили днес тези семена и мини комплект за разсад. На мен обаче ми се вижда много късно за патладжан. Чудя се какво да правя. Ще сложа сигурно някое семенце, но нямам голяма надежда. Миналата година още януари посях патладжаните и едва отгледах по един плод на растение. Хем студенолюбиви бях избрала. Тази година се отказах.

Днес ще слагам пъпеш и бамя в пръстта, хубаво покълнаха семенцата, нищо че са стари. Та да ги сложа след около месец в парника. Днес валя сняг при нас, та съвсем ми смачка и без друго сивото настроение.

Доматите, чушките и туквичките изглеждат задоволително. Поне те засега не ме ядосват 😅

Относно пръстта от къртичини за разсад. Не съм ползвала никога, но знам, че разсад е хубаво да в точно бедна почвата, без торове. Та младите растения да развият хубава коренова система, докато търсят хранителни вещества.

# 241
  • София
  • Мнения: 12 228
Прибрахме се от Велинград и нямах търпение да нагледам разсада и да го изкарам на терасата да се калява.
Това са доматите, видео :
Домати на терасата
Скрит текст:


А това патладжаните и пипера:
Скрит текст:

Дребният пипер е Паланачкото чудо, което месец не пожела да поникне.

# 242
  • Мнения: 630
Здравейте, това извиване на новите листа болест ли е, ако не, на какво може да се дължи?



# 243
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 037
Здравейте, това извиване на новите листа болест ли е, ако не, на какво може да се дължи?
Щях да кажа преполиване, но не ми изглеждат толкова мокри. Друга причина може да е бедна почва. Каква всъщност е почвата? Може и нищо да не е и да се оправят след няколко дни Flowers Seedling

# 244
  • Мнения: 630
Лактофол универсална. Замислих се дали може да е от слънцето, цял ден ги разнасям да са наприпек, тия черни табли май доста се нагряват...

# 245
  • Мнения: 1 107
На мен едни от чушките стават с някакви тъмни листа...като посинели. Възможно ли е да съм ги преполяла или сега им е прекалено топло...някак към топло и влажно ме дърпа, че сякаш са в такава среда...а може и като растат да стават такива?

# 246
  • София
  • Мнения: 5 188

Този оскубан грах може ли да се засади? Ще се хване ли?

# 247
  • Мнения: 1 107
Боцкай го смело, нищо не губиш и без това вече е обран.  Аз мисля, че ще стане иначе...

# 248
  • София
  • Мнения: 5 188
Мисля да пробвам, а останалия да го сготвя Simple Smile Дали ще става...

# 249
  • София
  • Мнения: 12 228
Мисля да пробвам, а останалия да го сготвя Simple Smile Дали ще става...
Аз местих миналата година грах, който беше проникнал тук там, поне да е на един ред. Почти всички се хванаха, макар да пишеше че грахът не понася местене.

Последна редакция: вт, 06 апр 2021, 19:45 от Aila

# 250
  • Мнения: 1 085
Aila, спорна ви реколта тази година! Направо надъхваш с разсад!! Heart Eyes

Eфибуш, мерси за отговора Hug

Wednesday28 ние сме в Нидерландия, близо до Арнем и днес такъв сняг и ситна градушка валя цял ден, че и на мен не ми бе ведро настроението. Имах планове да слагам марули и разсада краставици навън под найлон, но звучи абсурдно с тези ветрове и студ.

Скрит текст:

Малко по-ведри снимки - разсад марули, краставици, доматки Grinning
Скрит текст:
[/spoiler]

Последна редакция: ср, 07 апр 2021, 01:32 от ~Биб~

# 251
  • Мнения: 5 997
На Aila разсада е супер.
заСлон опитай, на мен се надявам малкото подсети грахчета да поникна с тези студове и снегове.
Wednesday28 преди няколко минути в прогнозата говориха за този студен фронт, който за съжаление и до Бургас щял докара сняг.. Други години по това време вече сме извадили късите ръкави. Овошките за първа година  цъфтят. Абсурд да опазим нещо.

# 252
  • София
  • Мнения: 12 228
В София си вали съвсем стабилно сняг.
Почна да ми писва, но се надявам това вече да е последното застудяване. Все си мисля, че няма накъде повече да е студено и най-накрая ще се стопля.
Като една истинска жена разбира се, отново си смених мнението и ще закриваме с найлон цялата оранжерия.
Не ни е много ясно как ще го направим, защото ми се иска лятото да мога да я отварям почти изцяло отстрани, но ще се опитаме Simple Smile
Поръчахме и контейнер за строителни отпадъци, да изхвърлим натрупаните от миналата година от ремонта, отделно този месец планираме и покрив да правим.
Трябва и помпата за вода да монтираме, а ако се справим с оранжерията и да насадим доматите. Почивните дни за нищо не ми стигат Simple Smile

# 253
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Аз изнесох част от пикираните домати в оранжерията. От няколко нощи са с печка, а днес не съм я спирала. 10 градуса е в момента вътре.
И дългите тикви насадихме, че бяха много прорасли и тях ги покрихме. За момента са добре.
Нашата оранжерия е с тръбна конструкция и уставихме, че с едни щипки много добре се захваща там, където се налага отваряне - https://praktiker.bg/bg/Instrumenti-za-styagane/PRUZhINNA-STYaGA … ROYa-KWB/p/460802

# 254
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
В тия студове и аз занесох разсада в оранжерията, но вечер слагам щайгите с чашките една върху друга и мятам отгоре плата срещу слана. Момичета, този плат го ползваме почти целогодишно. Като се застуди, мятам го върху трите двойни реда домати. Така изкарват сланите . Есента покривам разсада от салатките, които са в тунели. Така минава зимата. Сега имам един един тунел със салатки навън, пак покрити с плата и както писах най-отгоре-покривам и пикирания разсад вечер. Горкият плат- той ме оставя, аз не го оставям. Но сме купили и нов.
 Дамите с хубавите разсади, запазвайте си отсега стратегически маси на пазара, защото иначе ще трябва да ни пращате на нас от стоката по Еконт. Всичко да ви се хване успешно!

Общи условия

Активация на акаунт