(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 44)

  • 36 724
  • 798
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 3 927
Моркови се сеят целогодишно, стига първите 20-30 дни да има достатъчно влага, за да поникнат, а те никнат бавно.  зимата поникват и под нулата, така пише в една книга, която ползвам - Зеленчуковата градина на Симеон Дочев, нищо, че е стара.

За поливане на разсад взех  - Рутмост. Но отзиви ще дам след третирането.
За домати се полива с него 10 дни след поникване, а в агроаптеката ми казаха да полеем няколко дни преди разсаждане. От него разсадът ставал свеж и наперен. Аз ще го тествам на пъпеши и краставици.

# 316
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 991
На вън ги наръсих преди поне две седмици.....
Може и дас съм подранила, малко ги правя нещата на "защо не", а не "така трябва"
Преди това посадих 1оп. сладка царевица и слънчоглед.....вчера ми казаха,че това се сее май .... средата на май.
Метърския зелен фасул (зеления) насадих в саксия преди дни, за в оранжерията.  От последнто видео по въпроса схванах, че дава шушулки 40 дни(или 4 седмици..?),  а трябват три седмици да се покаже, т може д се сади два пъти. Един вид може да се приготви ново за сеене, преди да се извади старото. Та моля да ме  поправите, ако не съм разбрала правилно.

при редовно поливане цъфти и дава шушулки цяло лято. Simple Smile може би малко повече в началото, но не съм забелязала да спира дори в най-големите жеги.

морковите и слънчогледа няма да измръзнат в земята, но може би няма да поникнат докато не стане достатъчно топло.
и аз купувах многоглави и шарени за да си разкрасявам градинката и за да има за пилците наоколо. пораснаха едни пити - метър диаметър. не се оплаквам, но се наложи да ги подпирам, защото тежката пита, в комбинация с почти постоянно влажната почва ги караше да се накланят, а всички бяха до пътечката и минаването стана сложно.

# 317
  • София
  • Мнения: 12 220
Aila, за течен тор не е ли рано? Доколкото знам на разсад не се слага, защото не може да се дозира точно за малките растения. По-лесно е  да се ползва обогатена почва за разсад, а като пораснат тогава течен тор.
Миналата година по-отрано го поливах с тор разсада, но почвата беше лоша и буквално не растяха. Сега много добре се чувстват, но все пак са насадени преди два месеца и си мисля, че може би някои от наличните запаси в почвата са се изчерпали, тъй като част са в малки чашки. Повечето домати и пипер са вече над 20-30 см, тоест не са никак малки.
Както е още студено и ще се забави саденето в оранжерия и на открито реших, че е нужно да се подхранят.
Ползвам течна био тор, която се разрежда в съотношение 20 мл на литър. Може и листно да се подхрани освен с поливане.
Да се похваля. Най-накрая ми пристигнаха поръчаните табелки, Слон твоите табелки дойдоха, моите не са още, а ги бях поръчала няколко часа по-рано. Ще ти пиша на ЛС да се разберем. Пристигнаха и едни други, както и се оказа, че и лед ленти съм поръчала, но отдавна и лампите почти не ползвам и засега ще ги прибера.
Скрит текст:


# 318
  • София
  • Мнения: 5 183
Айла, много са хубави табелчиците, чакам ги с нетърпение! Благодаря!

Препоръчвам този сайт,  трудно излиза с търсачката, но статиите са много изчерпателни и професионални! Изгубих 20 мин. докато стигна до него, но катобго намерих само цъках "Леле,  и това пише... И онова...!"  А накрая си пише кой е автор! Цял професор! Всички останали са жалки преписвачи!

https://agri.bg/agrosaveti/bilkarstvo/tehnologiya-za-otglezhdane-na-salviya-2
От този сайт чета за кастренето на отделните видове овошки на първата година, втората и тн

# 319
  • Бургас
  • Мнения: 1 984
И ние си купихме течен тор Рутмост. Поляхме веднъж разсадите , в пръстта, в концентрацията, която е предвидена за обливане на самото растенийце. Т.е.- малко по-слабо от препоръчаната. / Имам спомен за изживян ужас, когато ММ поля разсадите, още в чашките, с птичи тор и всички загинаха. / Все още всички са живи. Тежка пролет се очертава , но няма да губим кураж.

# 320
  • София
  • Мнения: 12 220
Имам въпрос, пипера по-късно от доматите ли се сади навън? Какви температури иска?
Явно съм го насадила по-рано от нужното и се притеснявам, че станаха много големи някои корени.
Отиват към 30-40 см. Патладжана и той е над 20 см. Само паланачкото чудо пипер още е дребосък.
Дали да садя част от пипера в оранжерията, но плана ми беше да са навън.
Ето и малко снимки на пипера и патладжан, педята ми е към 20 см.
Скрит текст:




А доматите се опитвам да ги унищожа. Държа ги на студено, поне да не прорастват и те, докато дойде време да ги насадя. Преди няколко дни, когато беше много топло ги изкарах навън и като се прибрах вечерта бяха масово увехнали и полегнали. Полях ги, днес пак ги полях с тор и ги изкарах на студа, усетих се едва като беше вече 8 гр навън да ги прибера и отново не изглеждат много щастливи. Поне ще оцелеят само истински издръжливите, от неполиването им окапаха листата, сега пък се изкривиха от студа. Бях обещала да раздам излишен разсад, вече се притеснявам дали ще става за нещо и ще ми е неудобно да дам този изтормозен разсад. Поне доста неща ще запомня и науча и тази година от опита ми с отглеждането на разсад. Догодина се надявам и да го гледам на къщата и да ми е по-лесно.

Последна редакция: чт, 15 апр 2021, 00:14 от Aila

# 321
  • Мнения: 1 085
Aila, според скромното ми мнение ти си готова за оранжерията. Нямам представа колко дълго можеш да държиш готов силен разсад вътре. Ах, тази ужасна пролет! Гледам, че температурите в Бг не са по-различни от тези в Нидерландия. При нас поне в края на тази седмица нощните няма да са под нулата.
Иначе са ти толкова хубави растенията, личи си че с обич си ги отгледала!! Heart Eyes

Миналата година пипера и доматите мисля, че по едно и също време заминаха в лехата. Може би пипера една идея по-късно, но беше към края на май и беше топло (15 - 20 градуса). Калявах ги поне седмица преди това.

Въпрос: Не пикираш ли пипера или директно садиш?

ЗаСлон, благодаря за сайта!! Има за четене Hug


П.С Гледах си миналогодишните снимки. Ягодите на 24.04 са били цъфнали. Беше много благодатна пролет и беше топло още през март.

Последна редакция: чт, 15 апр 2021, 00:16 от ~Биб~

# 322
  • София
  • Мнения: 12 220
Въпрос: Не пикираш ли пипера или директно садиш?
Миналата година сях пипера в разсадни табли като доматите, после пикирах и нищо не стана от него. Не бяха много корени и дали съм имала десетина мои, които преместих на двора от които почти нищо не набрах. Тогава не бях наблегнала на пипера, а и почвата не беше подходяща, но и метода на оглеждане мисля не беше правилен. Доматите ми също миналата година едвам се подаваха от чашките май месец, не вярвах да стане нещо от тях, но след като ги насадих в двора дръпнаха изведнъж.
Наложи се и си купих разсад пипер от селото от агроаптеката, където точно в подобни кофи от сирене нагъсто ги бяха гледали. Отскубнаха ми по 50 корена от няколко сорта само коренчета, които бяха много по-малки отколкото са моите в момента. След като ги насадих по две коренчета в двора си пораснаха и имахме прилична реколта, предвид, че почти не сме поливали. Надявам се да имаме капково тази година и реколтата да е още по-добра, тъй като освен домати обичам много и чушки. От патладжаните ми хареса айвара, който си направих и планирам да направя тази година повече бурканчета.
Затова сега заложих на тази тактика за пипера и към момента съм доста по-доволна от предната година.
Още се чудя, но не стигам до тях, дали да не пикирам супер лютите коренчета чушки от хот фарм, но все отлагам. Май ще го свърша това този уикенд.

Последна редакция: чт, 15 апр 2021, 00:31 от Aila

# 323
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 824
:Aila, чудесен силен разсад! Гледам че е сложен накуп в голяма кутия, не им ли се оплитат коренчетата така? Колко е лесно да се разделят после? Хареса ми така, мисля че в дълбока саксия ще развиват по добри корени, но после се чудя как ще се разделят Thinking Ние ги правим в единични саксийки главно за удобство при пресаждането, но ако кажеш че е лесно ще следвам твоя пример с по-големите контейнери Hands Plus1

За поливане на разсад взех  - Рутмост. Но отзиви ще дам след третирането.
А, водорасли, много добре, казвай после как върви с тоя препарат. Интересно ми е дали ще има забележим ефект, нямам представа каква концентрация се води "добра". Аз напоследък ползвам субрстрат с водорасли и сме доволни от такава добавка, въпреки че не е много силна. Не е мощно като другото с "химикали", но пък нали сме "био" Smile

# 324
  • София
  • Мнения: 12 220
Ефибуш, за първа година е така, реално за втора правя разсад, затова ще докладвам като се стопли и почна да садя навън, как са коренчетата.
Миналата година от мястото от което купих разсада пипер, коренчетата бяха доста по-малки и нямаше проблем като ми ги отскубваше.
Саксията беше хубаво полята и просто ги скубеше и броеше и ми ги даде увити по 50 коренчета в една кофичка от кисело мляко, няколко различни сорта.
За моят разсад само да споделя, че беше рътен преди това и съм ги редила сравнително равномерно семената в кутията.

# 325
  • Мнения: 1 600
Вчера сложих череши, чакатме праскови и една нектарина. Взех ги от овощарския институт. Много съм доволна, Заслон точно навреме идват съветите от сайта. Ще си го запазя.
Взех и малини и къпини. Общо 90 броя. Дано ги опазя.
Доматите боледуват, иначе другите разсади ги бива.
Имам артишок и аспержи. Цвекло червено, чубрица.
Тиквичките ги сложих на тунел, но са с брашнеста мана. Май е по-добре да сложа нови семена.
И аз ползвам този Рутмост, доволна съм.
Очаквам поне един камион да докарат за да подобря състоянието на почвата. Това ме кара много да бавя оране и фрезоване и ме вбесява.

# 326
  • sofia
  • Мнения: 8 932
Ето го и моя разсад, който е в оранжерията.
Скрит текст:
Това е този, който е ок. С най-разнообразни размери е, защото го сях в тарелки доста нагъсто и като тръгнах да пикирам, трябваше всичко наред.



Този е препечения, но вече се посъвзе


Тиквите


Айсберг, който май скоро трябва да го разсаждам


Чесновата плантация преди месец

и сега

И дивия чесън

Лалетата тепърва почнаха да се отварят
Скрит текст:

и още някакви китки


ПП: Снимките са ужасни, ама блестеше в екрана на телефона и направо на сляпо съм ги правила... то им личи, де Smile

Валерия, дано ти докарат добра почва. Преди години насипвахме двора (след едно наводнение) и добре, че по околовръстното на София кипяха строежи и мъжа ми си избра няколко камиона с добра земя. Съседите насипваха и после едвам изчистиха от камъни.

Последна редакция: чт, 15 апр 2021, 18:20 от vesi1

# 327
  • Мнения: 19 284
А откъде може да се поръча почва с камион? Аз отдавна искам, защото нашата е много бедна.

# 328
  • sofia
  • Мнения: 8 932
Друга съседка ми каза, че от Богров (това за софийско) били си докарали компост за парника. Точно за обогатяване на почвата. Там знам, че има селски пазар и явно предлагат и компост.

# 329
  • Мнения: 1 600
Първо мислехме да вземем оборски тор. Имам чудесни спомени от преди 14год., тогава докараха 5 ремаркета от трактор с обгорял оборски. Такава реколта имах, ненагледни зеленчуци бяха. Всеки им се чудеше.
Обаче не намираме около нас.
После ми казаха талог. Някой хвалят пясъка. Други торфа.
Звъннах на вносител на торф, за да проверя как стоят нещата.
Човека най-сърдечно ме посъветва да нахвърляме в двора отпадаци от метан станция, аз дори не бях чувала какво е това. При тези станции материала, които отпада ставал за облагородяване на почвата. Не само като хранителни вещества, но и структурно. Та сега се очаква да организираме транспорта, пусто имаме един мост, които е за до определени тонажи и се обикаля доп. 60 км.
Иначе е хубаво от строежи, ако спазват правилата трябва да отстранят горния хумусен слой и е идеален вариант.

Общи условия

Активация на акаунт