(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 44)

  • 36 535
  • 798
  •   2
Отговори
# 480
  • Мнения: 245
До сега, никак. Blush. Така бяха нападнали марулките в оранжерията.... Но миналата есен попаднах на материал за защита на ягодите от голи охлюви. Единият вариант, който ще изпробвам е да насипя слама в редовете. Другият е да се наръси захар около коренчето,защото нашествениците нямат кожа и вещества като сол, захар им разказва играта. Това става за вариант навдигната леха, където не се полива директно около корена, а в страничния улей и не се отмива захарта.

Последна редакция: чт, 29 апр 2021, 13:58 от m1ma

# 481
  • Мнения: 1 772
До сега, никак. Blush. Така бяха нападнали марулките в оранжерията.... Но миналата есен попаднах на материал за защита на ягодите от голи охлюви. Единият вариант, който ще изпробвам е да насипя слама в редовете. Другият е да се наръси захар около коренчето,защото нашествениците нямат кожа и вещества като сол, захар им разказва играта. Това става за вариант навдигната леха, където не се полива директно около корена, а в страничния улей и не се отмива захарта.
А мравките не изяждат ли захарта? Simple Smile Иначе ягодки със захар ми звучи много добре Grinning

# 482
  • Мнения: 296
Мили градинари, чета ви с интерес, но рядко пиша. Сега явно използвате хубавото време и сте по градините или пък се подготваве за празника! Моля за съвет - поникнали са ми картофи от тези, които не сме прибрали есента. Да ги оставя ли или да ги махам? Ще родят ли нещо? Благодаря предварително и здрави и весели празнични дни!

# 483
  • Мнения: 1 348
Ако не ти пречат поникналите картофи ги остави. Ще имат реколта, но вероятно не толкова добра, като миналогодишната.

# 484
  • Мнения: 245
Пак се включвам. Нарочно задържах едни ягоди на корена, за да видя, дали сламата ще помогне. За сега нещата са ОК.

# 485
  • Мнения: 6 348
Времето се стопля и при нас, но ще изчакам да мине празната седмица, за да посея смилянския и зеления боб, както и чушките. С тиквичките, краставиците и патладжана ще почакам още малко.
Преместих всичкия разсад  в големия парник, малката оранжерия разглобих и прибрах за другата пролет. Ще поработим малко над терасата - плочките имат нужда от основно почистване преди да сложим градинските мебели. После идва ред на голямата градина - мъжете са решили да обособят място за лагерен огън, със заравняване, насипване, плочки... има и пън за махане... ще падне  работа.

# 486
  • Мнения: 245
А аз от мерак понабучках това, онова. Да ви покажа моите "израстаци" Blush

Този разсад купих готов още март месец... пусти мерак.

Няколко корена краставички, които в началото гледахме на остъклена южна тераса, после свалих е в оранжерията
Имаме и наш разсад, Наслада и от мерак и него позиционира на открито. Малко се чуди, но се надявам да тръгне. Експериментално го гледам по една руска "технология" - два корена се садят заедно. Рускинята се кълнеше, че така било супер.

# 487
  • Мнения: 41

Имаме и наш разсад, Наслада и от мерак и него позиционира на открито. Малко се чуди, но се надявам да тръгне. Експериментално го гледам по една руска "технология" - два корена се садят заедно. Рускинята се кълнеше, че така било супер.
По два корена домати садят в цялото постсъветско пространство, с нищо не е по-различен резултата от технологията с един корен. Забавно е, че се кълне тази рускиня.. Допускам, че тя никога не и пробвала друг начин... едно си баба знае...
 Аз имам въпрос към хора с капково и с мулчиращо фолио едновременно - лентите къде остават? Над фолиото или под него минават? Трябва ли да целя при разсаждането коренчето точно да попадне до капката? Лентата е със стъпка 30см, през колко см се сади домата в този случай?

# 488
  • Мнения: 5 952
Аз имам въпрос към хора с капково и с мулчиращо фолио едновременно - лентите къде остават? Над фолиото или под него минават? Трябва ли да целя при разсаждането коренчето точно да попадне до капката? Лентата е със стъпка 30см, през колко см се сади домата в този случай?
Опит с мулчиращо фолио нямам. Доматите на всеки 30 см гледам да не е точно на капката, а малко встрани. Не съм сигурна колко се вижда на тази снимка.


И картофите
всички снимки са правени правени на 1, днес картофите са много по-големи.

# 489
  • sofia
  • Мнения: 8 925
Насадихме доматите. Бяхме огазили яко покрай поставянето на парника и как се копае тоз бетон, не питайте Sweat Smile

Свекърва ми ги сади по два корените и така ги направихме, така ги бях и пикирала. През 50-60 см са наредени.
Скрит текст:




Изводите за следващата година: тези, които изкарахме в парника веднага след пикирането станаха къси и тлъсти и по-здрави, тези, които оставихме вътре се издължиха и не изглеждат толкова добре.

Това е разсада пипер и домати, който сяхме директно на вън към средата на март. Към 7-8 см. са доматите, пипера е малко по-нисък.
Скрит текст:
Нашите ягоди тепърва започнаха да цъфтят, по принцип стават в началото на юни. Тази година оставихме две "лехи" от старите. Ей така са, на поляна. Ягоди на редове направихме тази година и ще засека след колко време ще станат и те полянка.


И малко китки:
Скрит текст:
Див чесън

Шибой

и това не го знам какво е

# 490
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 495
и това не го знам какво е
Scilla siberica Hands Plus1

# 491
  • Мнения: 1 096
Vesi1,  страхотни снимки и нагледната информация за два корена заедно ще ми реши проблема с малкото място, ако успея да произведа разсад.
Само една идея за ягодите. Преди по-малко от месец се сетих, че местен производител на ягоди ги подстригва и се замислих какво ли толкова реже, и понеже рядко имам по две ягоди в един ден, реших да експерементирам и изрязах всички стари листа, като буквално ягодите останаха с по едно-две листа. Резултата, ако не забравя утре ще го снимам и покажа, но буквално имам толкова много цветове в момента, сякаш са по 20 на корен.

# 492
  • Мнения: 9 894
Същото направих и аз, но преди 2-3 седмици - изчистих всички стари листа в основата, а и сега го правя, но почти не остана. А по съвет оттук мулчирах. Още не знам как ще се отрази, надявам се да боцка на голите охлюви 😆


Вчера изкарах първите домати биволско сърце, не ги чувствам още да имат нужда от пикиране. Интересно, че тези, които бях насяла в стандартни кофички от кисело мляко, вече са готови за разсаждане, а тези в малки кофички от 250г растат много по-бавно.

# 493
  • Мнения: 41
Скрит текст:
Аз имам въпрос към хора с капково и с мулчиращо фолио едновременно - лентите къде остават? Над фолиото или под него минават? Трябва ли да целя при разсаждането коренчето точно да попадне до капката? Лентата е със стъпка 30см, през колко см се сади домата в този случай?
Опит с мулчиращо фолио нямам. Доматите на всеки 30 см гледам да не е точно на капката, а малко встрани. Не съм сигурна колко се вижда на тази снимка.


И картофите
всички снимки са правени правени на 1, днес картофите са много по-големи.

Здравейте, връщам информация, от начинаещ за начинаещи, може на някому да е полезно -
 така, капково под мулчиращо фолио и садене на пикирах доматен разсад - грешки и пропуски:
1. Повдигната леха -  ръбовете отнемат от работната и площ, макар и с малко. Трябва да се предвиди този момент
2. Крайно важно:  пръстта преди полагането на фолиото да се навлажни. С лейка, например. Капките мокрят, но не по цялата повърхност, а фолиото залепва на влажна пръст и става по-лесно.
3. Домата, предназначен за садене,  е пикиран в кофички от кисело мляко, да се направи отвор във фолиото с обем на кофичка кисело мляко, си е цяло приключение, а в суха пръст си е направо невъзможна мисия. Много бързо го разбрах. Развихме фолиото, намокрих пръстта и опънахме мулча обратно. Цепки във фолиото правих със садило, внимателно разпъвах до нужния диаметър с ръце и после издълбавах с лъжица мократа пръст докъдето ми стигаше търпението.
  Лентите за капковото остават под найлона, садих в шахматен ред, не всеки корен стои на капката, но са в зоната и, а и тази зона доста надолу е мокра...
  И така, първи впечатления... Криво е и неугледно цялото ми изпълнение,  утре ще чакам домата да се изправи и ще го снимам.

# 494
  • Бургас/София
  • Мнения: 309

Имаме и наш разсад, Наслада и от мерак и него позиционира на открито. Малко се чуди, но се надявам да тръгне. Експериментално го гледам по една руска "технология" - два корена се садят заедно. Рускинята се кълнеше, че така било супер.
По два корена домати садят в цялото постсъветско пространство, с нищо не е по-различен резултата от технологията с един корен. Забавно е, че се кълне тази рускиня.. Допускам, че тя никога не и пробвала друг начин... едно си баба знае...
 Аз имам въпрос към хора с капково и с мулчиращо фолио едновременно - лентите къде остават? Над фолиото или под него минават? Трябва ли да целя при разсаждането коренчето точно да попадне до капката? Лентата е със стъпка 30см, през колко см се сади домата в този случай?
Първо капковото и върху него мулчиращо фолио, не се съобразявам с това къде са отворите. Това е от миналата година.

Общи условия

Активация на акаунт