(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 44)

  • 36 778
  • 798
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 2 074
Идвам да си порева,слана утрепа всичко което си бях разсадила.Само лука и чесъна ми остана да стърчи.И сега давай сначале пак.

# 571
  • sofia
  • Мнения: 8 933
Момичета съчувствам за пораженията!
При нас само силен вятр и силен дъжд имаше, град не е падал. Вчера цял ден се шушках вътре и не съм и поглеждала какво е в градината, а днес съм в офиса.
Довечера ще видя как са нещата. Част от доматите имат покрив от парника, другите са с мрежа отгоре.
Някъде четох, че се пръскат профилактично с бордолезов р-р 12-15 дни след засаждане и го направихме в събота (или в неделя беше).
Много лоша комбинация е редуване на дъжд и слънце непрекъснато.

# 572
  • Мнения: 6 430
Слани, градушки... лоша работа!

# 573
  • Русе
  • Мнения: 2 604
И за градушката бх се сетила, затова една келява мрежа има отгоре, ама за слана какво правиш..насред май🤔🤔🤔

# 574
  • Бургас
  • Мнения: 1 984
Току-що падна градушка. Големи топчета, колкото нокътя на палеца ми. Цяла сутрин ту слънце, ту облачно - само за работа навън. А аз - садя още домати. И точно сега, като започнах да ви чета се изсипа това чудо. Толкова се ошашавих, че метнах едни стари пердета точно на доматите, под мрежата с/у градушка. Сега вече, ще трябва да пръскаме с бордолезов разтвор. Сещам се за една година с  такова идиотско време, и покрай мястото на родителите ми само лозето на един човек оцеля, защото си живееше там и след всяка градушка или несериозен дъждец, той пръскаше със син камък

# 575
  • Мнения: 9 902
При нас нямаше градушка, сутринта само голи охлюви обирах от градината. Всичко изглежда оцеляло.

Току-що спасих три корена домат от Кауфланд 😂
Също току-що купих семе корнишони. Да слагам ли директно в градината или пак разсад?

# 576
  • Мнения: 6 430
Сей директно, топло е вече.

# 577
  • Бургас
  • Мнения: 1 984

Малко хойхери. Много ги харесвам, защото са от малкото цветя, които понасят сенчестия ми двор.

Ако не сте виждали град в мрежа....Така му се пада!

# 578
  • Мнения: 5 987
armeria ужасно е това с граушката.Навсякъде ли имате мрежа?
Прекрасни хойхери Simple Smile

# 579
  • Мнения: 1 076
Искрено ми в мъчно за всички, понесли щети Пт градушката. Желая ви въпреки това много щедър, спорен и плодовит сезон 🍀

Да ви помоля за съвет - вчера, както писах, сложихме лютите чушки навън. Днес едно от растенията беше цялото с листа на дупки. Все едно го е ял гол охлюв, но на 20см над земята.
Огледах, но не видях нищо по растението. Махнах засегнатите листа.

Дайте идея какво е и как да го боря, че ме е страх да не ми заминат растенията, голяма борба беше досега.

# 580
  • Мнения: 1 106
Преди малко срещнах само около пет голи охлюва в оранжерията (след вчерашното клане), сложих ги в кутийка от шоколад и ще ги държа там с доживотна присъда. На непоявилите се оставих на три места бира да се почерпят и утре ще видя как са след партито!

# 581
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 964
И при нас падна градушка, като грахчета, саксиите побеляха иначе на земята се стопи и изчезна. Поне нещо хубаво да излезе от това, че тази година всичко окъсня и навън нямам нищо новонасадено Rolling Eyes Мрежа за градушка виждам за пръв път, супер идея Hands Plus1

Сдобих се с нещо, което според етикета е "мини-краставица", с корнишонките не ми потръгна реколта, да видим това какво ще даде. Имам още Телеграф, което е доста скучно, защото това май са краставиците в супермаркета, но както се казваше в една комедия "по-добре е от това да ти бръкнат с пръст в окото" ¯\_(ツ)_/¯ По-миналата година от едни съседи бяхме взели едни космати краставички, не много големи, леко раирани май, ама супервкусни и крехки. Някой знае ли сорт такъв да си търся пак космата краставица? Истинска краставица беше, от семките й отгледахме растение, но после нашите ги изядохме млади и нямаме сега семки за по-нататък.

За пръв път ще гледам малини червена и жълта, и червено цариградско грозде, ММ тамън им хвърли костно брашно за подхранване, трябва да вали днес-утре може би, евентуално, знае ли се. Гледат ми се и интересни други ягодки-малинки, разни логанберита и подобни, но ще пробвам първо как ще ни потръгне с прости малинки и дали реколтата ще оправдае усилието.



# 582
  • Мнения: 9 902
Аз соля плужеците, когато не съм на кеф. Ако бързам, ги режа.
Бирата не ги събра на купон, както очаквах.
Тази вечер сложих краставици, засадих трите полуживи домата от Кауфланд, подхраних доматения разсад, сложих люти чушки в две саксии и набучих тагетес където се сетих.
Тиквите почват да покълват.

# 583
  • София
  • Мнения: 12 225
Много съжалявам за всички,  на които разсада навън е пострадал от градушка или бурята.
Дано да успеете да спасите нещо! Хубавото е че има време да се насадят зарзавати отново, все още е средата на май.

Днес успях да насадя патладжаните. Общо към 60 корена, по 10 корена от 6 сорта.
С доматите също съм приключила, около стотина корена, като имам 30 сорта по два корена Simple Smile Останалите са 4 сорта по десетина корена от всеки.
Този път съм наслагала на всички  домати табелки с имената им с идеята да запомня кой сорт ми е харесал за да огранича разнообразието догодина Simple Smile
Неделя планирам да насадим и пипера и приключвам одисеята със саденето на зарзавата. Трябва и колчета да се сложат, но мисля че ще изкарат до следващият уикенд без.
Искам да се оплача от колорадският бръмбър. Днес убих 10 върху новонасадените домати!
Картофа тепърва пониква, вижда се само тук -там, пет см над земята е, но вече има снесени яйца под някои листа.
Новонасадените домати навън както в началото тези в оранжерията листата побеляха от слънцето, но пък новите листа отгоре са тъмно зелени. В оранжерията вече са добре, постепенно премахнах долните листа и сега са само хубавите  зелени, като стъблото се удебели. Разликата в момента между насадените преди три седмици домати в оранжерията ръгби примерно и тези , които са още в чашки е огромна.
Ръгбито засега се справя най-бързо, само то е пред цъфтеж до него Идеала е със същият размер, но няма наченки на китки. Всъщност излъгах, има един корен от червено чери от събрани от мен от миналата година чери. Не знам дали е бил хибрид и какво ще излезе ,но храстчето е супер малко и компактно, 30-40 см в оранжерията ,не съм го култучила, вече пуска трета китка нагоре, първите две цъфтят, а единият култук също цъфти Simple Smile Много е напористо и му се радвам, каквото и да се роди от него Simple Smile Сан Марцаното в оранжерията също вече има първа китка. Безколовите домати също ме радват, много са набити и стабилни. За тези в оранжерията 5-6 корена мисля да не им слагам колчета, там не става течение, за тези навън ще преценя.
В оранжерията ми остана доста място, има насадени малко люти и леко по-люти чушки. Имам обаче и аз като Wednesday28 от фермата супер лютите български морков , кайен и още 3-4 сорта супер люти. Много ми се иска и тях да насадя в оранжерията, проблем ли ще е с опрашването или трябва навън. Честно казано не ми се занимава при толкова много място да ги садя в саксия.

# 584
  • Мнения: 1 106
Аз соля плужеците, когато не съм на кеф.
С какво ги солиш?

Общи условия

Активация на акаунт