Давате ли вода на бебчетата си?

  • 5 905
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 211
Тук в САЩ не дават да се пие вода до 6 месеца. Казват, че кърмата е достатъчна. Освен това водата натоварвала излишно бъбреците. В началото не съм му давала, после му давах по малко, но той не искаше да пие много.

# 16
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Ако бебето е на кърма или адаптирано мляко, няма нужда от вода. Адаптираното мляко трябва да се приготвя точно според указанията, за да не се хваща запек.
Това, че не е хубаво да се дава вода, го обясняват с нарушаване на баланса на калиевите йони в телесните течности на бебето. Даването на много вода нарушава този баланс. Другото неприятно нещо е, че бебето замества мялко, което би изяло, с водата.
На забележката "пробвай ти да живееш без вода" отговорът е - а да сте видели котка или куче да дава вода на малките си с биберон??? Почват да пият вода едва когато сами тръгнат да щъкат наоколо.
При въвеждане на други храни (каши, пюрета, попара) вече има нужда от вода.
В литературата за полезно хранене доста се обсъжда водата. Всчъщност, ако човек яде напълно природосъобразно, без сол, захар, пържени мазнини и тн, то и възрастният човек си набавя вода от храната (сурови плодове и зеленчуци).

С първото дете много се шашках, беше на кърма, вода не искаше да пие, педиатрите казваха да пие поне по 100 мл на ден, тя ако изпиеше 20 - беше цяло чудо... Накрая реших, че след като детето пишка редовно и наддава, значи просто не му се пие вода.
С малкия вече не ми пукаше какво казват педиатрите, номера беше, че той и след започване на кашите и попарите не искаше  и не искаше вода, не искаше сокове и тн. Пропи вода на 1г. 3 мес. - бяхме в Пловдив и беше доста горещо... Та природата си знае работата...

# 17
  • София
  • Мнения: 299
И аз давам когато поиска, пие доста, към 200 гр. изпи вчера, ама се оказа май че е била гладна и ми е намаляла кърмата  Confused А аз само се чудя защо реве, кърмя, повивам... обвинявам лекdрствата за колики  Embarassed Само че аз не давам вода, а чая на hipp. Няма запек, така че... казах ми да го давам съвсам спокойно вместо вода.

P.S. Между другото има подобна тема в Кърмене и захранване на бебетата. Ето: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13092

# 18
  • Мнения: 423
Ние сме родени в началото на лятото, но дори и в най-горещите дни - аз й предлагах водичка (чиста, преварена), тя  изплюваше беберона.  Не съм я насилвала, като неиска - неиска. По-късно, в началото на 4-я месец се отвори на вода за около 10-ина дни (пиеше по около 80-100 мл на ден), и пак се отказа. Така е и до днес, а сме почти на 7 месеца.
Според мен най-важното е да разбираме бебчетата, кога какво искат, което обаче е много трудно - като немогат да си кажат милите  Simple Smile

# 19
  • Мнения: 456
Sisi написа:
Цитат
Тук в САЩ не дават да се пие вода до 6 месеца. Казват, че кърмата е достатъчна


И тук е така - аз все пак се опитах да му дам вода, но той категорично отказва и плюе... Просто няма нужда от нея. Предполагам че като го захраня ще пропие - поне се надявам... Simple Smile

# 20
  • Мнения: 185
Гледам ВИНАГИ да имам прясна водичка, за да предлагам. Преварявам я за 10 мин. след завирането и й добавям 5 г захар на 150 мл. Синът ми (лятно бебе в ужасна жега) пиеше много водичка. Дъщерята в началото изобщо не искаше, но откакто ни пуснаха парното пие, но не повече от 50-80 мл на денонощие, де. И двамата са кърмени бебета. Според мен детето само ще ти "каже" дали иска, но за целта трябва да му предложиш. А ако иска, значи има нужда от вода. Wink Естествено, не говоря за даване на вода когато е гладно бебето!

# 21
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Мая е на почти 9 месеца и не пие вода. Кърмя на поискване денонощно. Понякога забравям да й предоставя възможнстта да пие нещо по-различно от кърма, обаче и да й дам - отпива няколко глътки и започва да се жабури и да бълбука в чашката. С биберон не пие нищо, понеже иска да чеше зъби в него. С лъжичка са дави  Shocked като й дам течност... С чаша може да пие, но явно не иска или няма нужда от голямо пиене...
Вече ми се струва притеснително, защото расте и се разнообразява от към храни и напитки, а историята с пиене на вода се повтаря и със соковете, които не мога да дам и лапа плодови пюрета само... Абе, втеляване е това.  Animal Cow
Така я караме...

# 22
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Нашата педиатърка, както и една невроложка ми казаха че е добре да се дава вода ако иска, ако не иска да не се насилва. Бебока понеже е на адаптирано мляко а и изглежда в къщи е много топло заради парното та пие по 100-150 грама на ден от раждането. Сега вместо вода давам чая на hipp и пак си пие по толкова.

# 23
  • Мнения: 1 586
Цитат на: Altie
И аз давам когато поиска, пие доста, към 200 гр. изпи вчера, ама се оказа май че е била гладна и ми е намаляла кърмата  Confused А аз само се чудя защо реве, кърмя, повивам... обвинявам лекdрствата за колики  Embarassed Само че аз не давам вода, а чая на hipp. Няма запек, така че... казах ми да го давам съвсам спокойно вместо вода.

P.S. Между другото има подобна тема в Кърмене и захранване на бебетата. Ето: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13092


Точно това е опасността от даване на вода на бебето - пълни си стомахчето с нея и се засища, не остава място за кърмата, а точно кърмата е жизнено необходима на бебето. Често проблемите с лошо наддаване и "недостатъчно" кърма през първите седмици се дължат на даването на вода и чаеве, както и на кърмене под час (бебето не успява да изсуче достатъчно кърма за да му държи сито през следващите 3 часа и когато огладнее по-рано му се предлага вода, пълни си стомахчето с нея и после съответно пак не се засища, щото няма достатъчно място за кърмата и т.н...). Моето бебе също наддаде лошо първия месец (само 100г). Спрях му водата, чая, бибероните, почнах да кърмя на поискване и нещата се нормализираха без да се налага дохранване. До захранването след навършване на 6 месеца отказваше вода, после постепенно пропи. Кърмата осигурява достатъчно вода за бебето.

# 24
  • Мнения: 161
Бебето трябва да пие вода. останалата течност която поема кърма или адаптирано мляко е храна за бога!! Нали всички знаете ,че човек трябва да пие колко1.5-2 л. вода на ден та това навсякъде го тръбят какво остава за бебоците те не са ли хора? Признавам обаче , че има деца които просто не пият вода, сеста ми беше такава, но Дани си пие почти по 0.5л. вода на ден даже и повече аз съм чувала, че трябва да пие, а в род.дом направо ме задължиха да му давам вода .

# 25
  • Мнения: 1 586
Ето една статия, отразяваща становщето на световната здравна организация по въпроса:


Нуждаят ли се кърмените бебета от вода?

Кърмените бебета не се нуждаят от вода, макар при изкуствено хранените нещата да стоят по-различно. Кърмата съдържа достатъчно вода (всички нейни съставки са разтворени във вода), за да не ожаднява бебето ви дори при много горещо време. В крайна сметка, преди 100-200 години не е имало специални биберони, за да дават майките на децата си вода.

Адаптираните млека съдържат по-високи концентрации от минерали и соли, и на бъбреците е необходима вода, за да могат да изхвърлят излишъка от организма на бебето. При кърмените бебета водата не само не е необходима, но може и да намали желанието на бебето да суче, тъй като стомахчето му е пълно с вода. Затова у нас често се появяват проблеми с кърменето, особено след като към водата се добави и даването на плодови сокове от 40-60 ден. Бебетата се засищат и не поемат достатъчно кърма, започват да наддават по-малко или изобщо спират да наддават.

Водата трябва да се избягва и по още една причина – малките бебета се объркват, когато трябва да сучат по два различни начина – от гърдата и от биберон. Движенията на челюстта и езика са различни. Може бебето да отхвърли шишето, защото е свикнало да суче от гърдата; или да предпочете да пие само от него, защото му е по-лесно. Вторият случай е много по-често срещан. Бебе, което е жадно, може да задоволи жаждата си, като суче по-често за по-кратко. Така то поема по-воднистото мляко в началото на храненето, без да стига до богатия на мазнини и витамини “десерт”. Кърмените бебета сами знаят, как да утолят жаждата си и могат да преценят, колко кърма и колко често им е необходима.

Превод от www.AskDrSears.com ,
адаптиран към условията у нас
   
Адресът на статията е: http://karmene.greatnow.com/voda.html

# 26
  • Мнения: 228
Аз й давам един ден само чайче,един ден само водичка-пие ги и двете,но по малко 20-30гр. на денонощие

# 27
  • Мнения: 93
Безкрайно благодаря на всички ви, който откликнахте на моята тема! Макар и разнородни всеки един отговор за мен е ценен и е в помощ - какво да правя, когато моето бебче се появи!
Желая ви весеви празнични дни, много усмивки и здрави и послушни дечица!

# 28
  • Мнения: 883
Някъде до към 4-5 месец пиеше много вода, сега изобщо не пие, 1-2 глътки най-много.

# 29
  • Мнения: 1 072
Здравей,
аз не съм давала вода изобщо докато кърмех изцяло (6 месец), после се опитвах, но той пък не искаше. Знам, че ако е само на кърма не е добре да даваш, защото му се пълни коремчето с нея, то пие по-малко от теб и от това кърмата ти намалява.
Поздрави, Сара

Общи условия

Активация на акаунт