Плюсове и минуси на кварталите в София - 11-та тема

  • 57 202
  • 775
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 9 685
В града, ограничен от Околовръстното - никакви коли, нито електро, ни-как-ви! Извън Околовръстното по горИ, баири, ливади и ниви - да правят каквото искат. А тези с коли в рамките на Околовръстното, да ги използват само за извънградско. Да пускат СМС-и с уведомление за маршрут извън/до града, ако нарушат маршрута - глоба, въз основа на снимки от камерите, и без това ги има достатъчно. Само ГТ и таксита вътре в града. Искали били на чист въздух, ама идват тук с колите си да ми цапат на мен въздуха, ама-ха. Силно зелени и еко всякакви не ползвали пластмасовите торбички в супермаркетите, ама само докато излязат от паркинга на супермаркета с колата издухват много повече от 1 торбичка от ауспуха. Много еко, няма що.
Електромобилите били по-чисти - дрън-дрън... Цапат и то яко - при производството на батериите и при производството на тока, с който се зареждат. Същото е като енергоспестяващите уреди - пералнята била с 30% по-ниска консумация на час, ама вместо 1,5 часа като старата върти 2,5 часа - нещо не излиза сметката на тотала.
И наистина е добре да се облегнем на доказаните факти от географията - Искърското дефиле не е било и все още не е в София, дори административно.

# 571
  • Мнения: 4 343
Сакън!Да не бъдем лоши.Smiley
А столичани с какво ще идат на почивка, с какво  ще си докарат децата от село, че и някой и друг буркан отгоре.

# 572
  • Мнения: 9 685
Написах вече - СМС с маршрута извън/към София, като при локдауна на много места в Европа! Това и за столичани, и за софиянци, то и софиянците излизат извън града. Laughing

# 573
  • Мнения: 40 310
Такива радикални предложения нямат смисъл, а са чесане на езика все пак.

# 574
  • Мнения: 18 322
Но не мислите за живеещите отвъд пределите на София град, които всеки ден правят задръствания, за да дойдат на работа в града, да си доведат децата на училище и градина Wink Как ще се придвижват те и техните деца в условията на прекрасния нов свят без лични автомобили.

# 575
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 222
Когато се направи удобен градски транспорт, визирам метрото най-вече, тогава може да се говори за радикални мерки, ограничаващи трафика. Както е в белите държави. София закъснява с едни 30 години откъм изграждане метро мрежа и сега, когато се задръсти, изведнъж всички се аетиха, че трафика замърсява и трябва да се ограничи. Е и нагласата на българина трябва да се промени, че градския транспорт не е нещо срамно и допотопно, че бая народ с години не е слизал от колата си.

# 576
  • Мнения: 9 685
А какво да правят в прекрасния нов свят на Мамамари (и не само в нейния) тези, които нямат пари да си купят имот в полите на Витоша и електро- или дори традиционен автомобил Евро 7-8-9? Същото като тези, които се придвижват с ГТ - барабар с децата. Нали не смятате, че живеещите в пределите на Околовръстното и тези, които не водят децата си с кола на градина или училище са по-тъпи от разсъждаващите като Мамамари? Или че техните деца са по-тъпи от тези на Мамамари? Защо желанията на хората с финансови възможности да са по-важни от желанията на хората със значително по-малки възможности? 
Хората като Мамамари са избрали чистия въздух - да му се наслаждават с кеф, нищо не ги принуждава да возят децата си да учат в мръсна София - ето частни училища отвъд или близо до Околовръстното бол. Тя като си живее на чист въздух, какво ѝ пука аз на какъв въздух живея?

И да допълня за инсталацията на ТЕЦ София - аз съм против, защото живея в България. А в България и най-хубавото нещо се "побългарява" със солидна подплата за спокойствие. Не съм се задълбочавала в предвидената технология, но колкото и да е перфектна, в един момент ще се окаже, че при производството на боклук за изгаряне са решили да направят някаква "рационализация" с цел пестене на разходи. Или след това в ТЕЦ-а, за да спестят отново разходи, също нещо ще "рационализират". Rage Тъй като имам директна гледка към комините на ТЕЦ София от висок етаж, мога да кажа следното - през зимата всеки уикенд по 5 минути комините бълват оловносив/черен дим, след това 10 мин. - бял дим, какъвто би трябвало да бъде, защото тец-ът по принцип е на газ. А при изгарянето на газ няма черни пушеци. Това само през уикенда.
Спомнете си и за тези ТЕЦ-ове и заводи, които тровят въздуха на хората около тях и хората протестират, а при проверка някога нещо да е било извън нормата? Аз поне не си спомням такъв случай.

# 577
  • Мнения: 18 322
Simple Smile Ако четеш само хвалбите, оставаш с грешното впечатление, че всеки "махнал се от София" живее в рустикална приказка. А то не е така, обсъждали сме го в други теми. Малко са като съфорумеца с къща със съвременни удобства, в нормално населено място, с всякаква инфраструктура и пр.

# 578
  • Мнения: 9 685
Ами не, Мамамари сподели, че гледа мръсната пелена над София отвисоко - значи е в полите на Витоша, а не в Световрачане, например. Възможно е да живее в (наследствена) къща в (наследствен) парцел, ама не е много вероятно. Значи са дали куп пари за парцела и къщата и от "висотата" на финансовото си положение тя дава съвети, които са за сметка на "плебеите", които преобладават от тази страна на Околовръстното.
Наистина ли смята, че на майката от Дружба ѝ е по-леко и приятно да води/взема децата си от градина с ГТ? Виждала съм майки с деца вечер в час пик в ГТ, включително още си спомням една с 2 момиченца-близначки с раниците, как бяха заспали милите на седалката на топло в трамвая към 18 ч. Та тази майка нямаше вид на тъпа, необразована и т.н.
И затова възразих (саркастично, за който не е разбрал), че хич не ми пука дали на майките отвъд Околовръстното няма да им е удобно да карат децата си с кола само до Околовръстното, а оттам с ГТ до ДГ/училище, след като на тези майки не им пука дали на мен ми е удобно да ползвам ГТ за същото, без да пресичам Околовръстното. Нали ще мислим за въздуха, да е чист - най-чист ще е въобще без частни коли в града.

# 579
  • Мнения: 18 322
И моят пост за возещите деца от съседни области до София беше шеговит Simple Smile
А това кой какъв образ гради в темата е друга работа.

# 580
  • София
  • Мнения: 6 726
Тия неща дето сте ги предлагали за България не могат да се осъществят... Толкова сме далеч, че даже не си и представям да сме само в електромобили. Иначе хубави предложения ама май ще си останат само такива.

# 581
  • Sofia
  • Мнения: 2 344
Има и нещо друго - българина няма залегнала култура да прави вентилация в имота си, а това нещо е много популярно по света. За много други неща, веднага се намира някой да дава препоръки, но виж, изключително рядко някой ще си направи система за вкарване на свеж въздух и пречистване.

За нас вентилацията е, да се сложи вентилатор в банята и абсорбатор в кухнята - това е.

Но проблемът на сградите с централна вентилация наистина не е основно цената, а кой ще ги поддържа после. Ако не се поддържат стават даже опасни, а поддръжката струва пари. Иначе имат и друг плюс - с такава инсталация спира да те интересува дали си на шумна улица или не.
Централната вентилация на сградата обикновено е с ниско качество - т.е. използват се филтри от вида G4 и/или F7,  което в най-добрия случай да помогне при някакви алергии и най-едрите частици, и толкова - далеч по-ценното е вкарването на свеж въздух отвън, за да се разреди отделения CO2 и натрупания VOC.

Проблема с качестветното (HEPA) филтриране е, че една сграда изисква голям дебит да обръща, което означава многостепененно филтриране и чести разходи за подмяна. За това, най-добре си направете собствена вентилация, като правите ремонт на жилището.

# 582
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 222
Напоследък са много модерни домашните уреди за пречистване на въздуха. Що народ се оборудва. За свежия въздух отварянето на прозореца върши чудна работа.

# 583
  • Sofia
  • Мнения: 2 344
Да, супер полезни са, особено тези които са с HEPA филтри + активен въглен. Единствения проблем който остава е, че всеки час трябва да отваряш за около 15 мин да се проветрява, за да поддържаш адекватни нива на кислород и ниски такива на CO2 - ако не го правиш, започваш да усещаш умора или главоболие или ниска производителност. Всичко това е лесно решимо през лятото - непрекъснато отворени прозорци, дори през нощта - прилични температури и ниски нива на замърсяване, но зимата е ад. Хем страшно мръсно, хем студено.

# 584
  • Мнения: 4 343
Към мандаринка .
Едно е да се прочел, че някой притежава това или онова, а съвсем друго да си правиш догадки, че и изводи въз основа на тях.  Satisfied
Как пък не предположи, че съм някоя страшна красавица, която нощува в дома на  приятеля си?!  Със същия успех можеше да предположиш че съм някоя домашна помощница, която идва от града за да почисти дома на работодателя си.   Скромната ми персона съвсем не заслужава такова внимание, но щом желаеш предполагай  си каквото ти е по сърце. Можеш да се отдаваш и на крайно утопични идеи за това кой как и къде да се придвижва  щом имаш време за губене и празни приказки.
 Лошото е, че докато си толкова фокусирана около нещо  така незначително ти убягва истинския проблем, а именно причината за черния пушек от комина пред прозорците ти. Много е вероятно да става дума за липсата на контрол и сериозни нарушения в технологията, пред които съответния орган си е затворил очите.
 Подобна е ситуацията  от година насам за хората в близост до фабриката за пелети в Разлог. Всяка сутрин осъмват под дебел слой прах, а според контролиращите органи всичко е перфектно.
Има наредби, но липсата контрол съсипва и природата и здравето на всички ни.
 По темата електромобили:  Новата Дачия се очаква скоро с цена около 30 000 лв. Някои съседни нам държави са обявили държавна субсидия от 10 000Е при покупка, а това я прави съвсем достъпна за както за гражданите им , така и за институциите като служебен автомобил.
Дай Боже и у нас!
julian, моите поздравления и за двата ти поста.

Общи условия

Активация на акаунт