Еконт и НАП

  • 23 702
  • 91
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте , на 20 години съм  и имам въпрос към вас.

Та от декември месец започнах да правя дигитални карикатури , тогава нямах много поръчки единствено 3-4 по 15 лв всяка.
Започна тази година и поръчките се увеличиха ,следователно и наложените платежи към мен.
За 3 месеца справка в еконт пише че наложените платежи към мен са на стойност около 3000 лв .
Какво следва да направя? НАП ще ми наложат ли глоба ? Абе като цяло ако знаете ме насочете за целия процес.

 Въобще не съм запозната със случващото се покрай онлайн бизнеса
- нямам фирма, не съм подавала нищо , просто правя карикатурите , изпращам ги по еконт и така.

# 1
  • Мнения: 560
Ще трябва да си подадете декларация и да си платите данъците. Ако смятате да продължавате с тази дейност, е добре да си регистрирате фирма, за да ви е всичко наред. Можете да влезете в страницата на НАП с ПИК код(безплатно го издават) и там влизате в УСЛУГИ от там на ДЕКЛАРАЦИИ, ДОКУМЕНТИ ИЛИ ДАННИ, ПОДАВАНИ ОТ ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА от там ДЕКЛАРАЦИЯ ПО ЧЛ. 50. Като отворите справката, ще ви излезе съобщение, че има регистрирани наложени платежи на ваше име. Ще трябва да ги потвърдите и да попълните жълтите раздели от декларацията. В нея в Приложение 2 мисля ще можете да премахнете наложени платежи за продадени лични вещи и да оставите тези, които се тълкуват от НАП като търговска дейност.
“ Kъм пpeдвapитeлнo пoпълнeнитe дaнни щe бъдe дoбaвeн нoв вид дoxoд - oт eлeĸтpoннa тъpгoвия. Дaнъĸът въpxy нeгo щe бъдe в paзмep нa 15%. Hoвият нaлoг нямa дa зacягa пpoдaвaчитe нa cтoĸи и пpoдyĸти oт личeн xapaĸтep в интepнeт, ĸoитo нe извъpшвaт пpoдaжбитe c цeл тъpгoвcĸa дeйнocт.
Toвa oзнaчaвa, чe тoй нямa дa зaceгнe xopa, ĸoитo пpoдaвaт cвoи вeщи втopa pъĸa, тaĸa чe тe нямa дa бъдaт зaдължeни дa дeĸлapиpaт пpиxoдитe cи oт тaĸивa cдeлĸи и нямa дa дължaт дaнъĸ зa тяx.
Bъпpocнитe 15% щe бъдaт нaчиcлявaни пpи гpaждaни, ĸoитo извъpшвaт peгyляpнa тъpгoвcĸa дeйнocт c цeл пeчaлбa. Toвa oзнaчaвa, чe нaлoг щe тpябвa дa плaщaт вcичĸи, ĸoитo пpeдлaгaт oнлaйн pъчнo изpaбoтeни cтoĸи и пoдapъци, нaпpимep.”

Последна редакция: чт, 18 мар 2021, 00:00 от Safiren

# 2
  • Мнения: 11 737
Допитайте се до счетоводител при попълване на данъчната декларация. Щом правите карикатури, за авторски права имате отстъпка от 40% от облагаемата сума. Приспадат Ви се и разходи. Допитайте се до някой, който разбира. Така хем ще сте изряден/ изрядна пред държавата, хем ще получите полагащите Ви се отстъпки и няма да внесете повече, отколкото дължите.

# 3
  • Мнения: 1 750
Ако направите фирма ще трябва да плащате освен на НАП и на НОИ - осигуровки за пенсия плюс здравни. Ако работите като частно лице с доход до 50 000 на година  /не съм сигурна в тази цифра/ ,ще платите само 15 % върху приходите от Еконт, но няма да се приспадат разходите ,ако имате такива. Затова трябва да прецените кой вариант ще Ви е по-финансово изгоден. Ако направите Фирма , всички плащания към държавата ще се изчисляват върху минималната заплата за момента.Има и вариант да се регистрирате като самоосигуряващо се лице. Държавата си го е измислила - няма по-изгоден вариант.

# 4
  • София
  • Мнения: 480
Не подавай никаква декларация. НАП сами ще се свържат с теб и ще ти кажат колко данъци дължиш. Още повече че ти нямаш и фирма. Няма да те глобят, а просто ще те приканят да платиш. Всички куриери са свързани с НАП

# 5
  • Мнения: 1 750
Да , може и така,но зависи на какъв чиновник ще попадне девойчето. Ще я накарат да плати и глоба за невнесена в срок данъчна декларация.Глобата е до 500лв.

# 6
  • Мнения: X
Ще трябва да си подадете декларация и да си платите данъците. Ако смятате да продължавате с тази дейност, е добре да си регистрирате фирма, за да ви е всичко наред. Можете да влезете в страницата на НАП с ПИК код(безплатно го издават) и там влизате в УСЛУГИ от там на ДЕКЛАРАЦИИ, ДОКУМЕНТИ ИЛИ ДАННИ, ПОДАВАНИ ОТ ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА от там ДЕКЛАРАЦИЯ ПО ЧЛ. 50. Като отворите справката, ще ви излезе съобщение, че има регистрирани наложени платежи на ваше име. Ще трябва да ги потвърдите и да попълните жълтите раздели от декларацията. В нея в Приложение 2 мисля ще можете да премахнете наложени платежи за продадени лични вещи и да оставите тези, които се тълкуват от НАП като търговска дейност.
“ Kъм пpeдвapитeлнo пoпълнeнитe дaнни щe бъдe дoбaвeн нoв вид дoxoд - oт eлeĸтpoннa тъpгoвия. Дaнъĸът въpxy нeгo щe бъдe в paзмep нa 15%. Hoвият нaлoг нямa дa зacягa пpoдaвaчитe нa cтoĸи и пpoдyĸти oт личeн xapaĸтep в интepнeт, ĸoитo нe извъpшвaт пpoдaжбитe c цeл тъpгoвcĸa дeйнocт.
Toвa oзнaчaвa, чe тoй нямa дa зaceгнe xopa, ĸoитo пpoдaвaт cвoи вeщи втopa pъĸa, тaĸa чe тe нямa дa бъдaт зaдължeни дa дeĸлapиpaт пpиxoдитe cи oт тaĸивa cдeлĸи и нямa дa дължaт дaнъĸ зa тяx.
Bъпpocнитe 15% щe бъдaт нaчиcлявaни пpи гpaждaни, ĸoитo извъpшвaт peгyляpнa тъpгoвcĸa дeйнocт c цeл пeчaлбa. Toвa oзнaчaвa, чe нaлoг щe тpябвa дa плaщaт вcичĸи, ĸoитo пpeдлaгaт oнлaйн pъчнo изpaбoтeни cтoĸи и пoдapъци, нaпpимep.”
Виждам, че сте запозната с платформата на НАП. Мога ли да ви пиша на лично, защото аз нещо не мога да се ориентирам...

# 7
  • Мнения: 560
Не съм много запозната, просто я разглеждах да видя къде е това чудо на чудесата(автоматично попълнена декларация), но бих помогнала с каквото мога с удоволствие

# 8
  • Мнения: 13
Здравейте, след затягането на контрола от НАП до колкото разбирам е невъзможно човека да изкарва и лев от продажби с наложен платеж. Моля ако има счетоводител или служител на НАП да ми разясни следната ситуация. Физическо лице  на трудов договор с работодател, но занимаващо се с мултилевел маркетинг, към които няма граждански договор,  купува 2бр продукти всеки за 43.50ст. Единия го ползва, а другия го продава за 45лв по еконт и генерира печалба 1,5лв. това се повтаря два пъти седмично всяка седмица. За една година физическото лице е закупило 208бр за 9048лв, половината ги е продало с печалба 1,50лв и е спечелило 156лв (средно месечно 13лв) и генерирало оборот 4680лв от наложени платежи . Сега НАП класифицира продажбите като регулярна търговия. Какво трябва да заплати данъкоплатеца - 15% върху наложения платеж т.е. 702лв или 15% върху 156лв печалба т.е. 23,40лв. НАП като търговец ЕТ ли третира физическото лице, ако го третира като ЕТ търговец има ли право да му се признаят разходите за закупуване на продукта или по-скоро ще се задължи лицето да плати и към 2200лв осигурителни вноски със задна дата.

# 9
  • София
  • Мнения: 15 913
Не подавай никаква декларация. НАП сами ще се свържат с теб и ще ти кажат колко данъци дължиш. Още повече че ти нямаш и фирма. Няма да те глобят, а просто ще те приканят да платиш. Всички куриери са свързани с НАП
   
Никой от НАП не се свързва и не приканва търгуващите с куриери. Сега са се овълчили да търсят дребни нарушители. Едрите .....
Всеки сам е отговорен за деклариране и плащане на данъка.
Най-лесно е - взема се ПИК код от местния НАП и се проверява има ли в профила попълнена ДД за 2020 г, какво е отразено там и ако е съгласен я подписва и изпраща по ел. път. После до 05.05.2021 плаща дължимия данък.
По същия начин пролетта на 2022 г., процедира и с продажбите за 2021 г.

# 10
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Не подавай никаква декларация. НАП сами ще се свържат с теб и ще ти кажат колко данъци дължиш. Още повече че ти нямаш и фирма. Няма да те глобят, а просто ще те приканят да платиш. Всички куриери са свързани с НАП

Не се знае... Може и да те приканят само. Но може, поканата да върви в комплект и с друго. Има и такива. Зависи за каква сума става въпрос и от преценката на някой инспектор в НАП.
Когато някой казва, че няма нужда да се подават данъчни декларации, по този начин подвежда. Познавам не един или двама, които си мислеха по този начин. После разбраха, че не е точно така.         Wink

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 3 972
Темата е много актуална. При мен е посочена 1 продажба чрез Еконт. Доколкото разбрах нищо не трябва да подавам в този случай.

Попълване на годишна данъчна декларация и отчитане на доходи от наложени платежи
📌При продажба на вещи за лично ползване и такива, които не са купени с цел след това да бъдат препродадени, гражданите не дължат данък и няма нужда да декларират получените суми. В случаите, в които става дума за регулярни продажби на стоки, които очевидно не са придобити за лично ползване, а с цел търговия и печалба, гражданите дължат данък, който определят и декларират в годишната данъчна декларация за съответната година.
📌Физическите лица, които по занятие купуват стоки с цел да ги препродадат, т.е действат като търговци, са длъжни да плащат данък върху доходите на физическите лица в размер на 15 % за дохода, който получават от тази дейност.  За физическите лица, които осъществяват дейност като еднолични търговци е задължително и подаването на Годишен отчет за дейността пред Националния статистически институт.
Информация за размера на сумите, броя на изпратените пратки и пощенския оператор, от който са получени данните можете да видите като заредите данни в Приложение №2, № 3 или № 5 .
Ако всички суми или част от тях представляват облагаем доход, за да бъдат включени в конкретно приложение към годишната данъчна декларация, трябва да отбележите съответното обстоятелство от изброените в т. 1, 2 и/или 3. При отбелязване на повече от едно обстоятелство е необходимо внимателно да коригирате автоматично разнесените стойности с действителния размер на получения доход от съответния вид:
❗️Получените суми са свързани с извършването на стопанска дейност като ЕТ и/или като физическо лице, което не е регистрирано като ЕТ (Приложение №2)
❗️Получените суми са свързани с извършването на стопанска дейност като физическо лице, което не е търговец по смисъла на Търговския закон и се облага по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ (Приложение № 3)
❗️Получените суми са от продажбата на произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети и не са свързани с извършването на стопанска дейност (Приложение № 5)
Източник: НАП

# 12
  • Мнения: 2 608
Аз имам 25 пратки през последния месец.
Много хора сме вкъщи, постоянно има умалели детски дрехи, неща , поръчани онлайн и нехаресани  на живо и т. н.
Добре, че приятелка ме светна за сайтовете за продажба и групи във ФБ, доскоро всичко подарявах на позната. След неин нагъл въпрос дали случайно нямам още нещо за детето ѝ, реших да престана с благотворителността.
Със сигурност ще мина 3000 лв. до края на годината, предполагам, но това са обувани по няколко пъти скъпи маратонки и дрехи, които струват доста.
Интересно как ще докажа на НАП какво точно съм продала.

# 13
  • Мнения: 1 750
Сигурно в документа,който издава ЕКОНТ трябва да пише  "лична вещ" .

# 14
  • Мнения: 139
Здравейте,
Аз също имам наложени платежи ,които НАП са включили към данъчната ми декларация.
В много неизгодна позиция сме.
Ако отхвърля наложените платежи и ако ги приема-какво се получава?
Ако се съглася ,означава ли че признавам бизнес дейност и трябва да се регистрирам като фирма или самоосигуряващо се лице ?
Не може ли просто да си платиш данък върху вещите ,които  си продал-има вещи на цялото семейство от всякакъв тип,преобладават конкретни неща обаче.

Общи условия

Активация на акаунт