Прехвърляне на идеални части

  • 1 746
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 30
Здравейте,
Моля за помощ ако някой се е сблъсквал със същата ситуация или знае как се процедира.
Казусът ми е следния:
Майка ми и брат й имат наследствен имот в Пловдив голяма къща. Ние с майка ми живеем в София и съответно семейството на брата на майка ми са се разпростряли в цялата къща, сложили са катинари не можем дори да влезем и да си ползваме имота. Попитахме ги за доброволна делба на имота, но отказаха. Консултирахме се с адвокат относно това, че искаме да разделим къщата всеки да знае коe e неговата част да си изваду нотариален акт за частта и да може да си дава под наем или да продава. Адвоката каза, че след като са отказали доброволна делба трябва да се започне съдебна, която е много дълга, скъпа и тромава процедура.
Чета в интернет сега, че могат да се прехвърлят идеални части от имот, искам да прехвърлим квадрати на един човек, който като е съсобственик по може да се справи с тях. Не ние 2 жени, защото ни агресират като отидем.
Ще сложа линк към статията, е която прочетох, че могат да се прехвърлят идеални части, да се продават и тн.
Но как е възможно да се продаде идеална част като не се знае коя е точно? Смисъл кой точно етаж взима купувача, като онези са навсякъде, как ще им кажа аз продадох точно 3тия етаж, те може точно него да го искат, а ние нямам нотариален акт за него, само удостоверение за наследство. Не мога да схвана как става тази процедура и не знам като цяло как да постъпим?

https://advokatatanasova.com/prehvurlqne-na-idealna-chast-ot-sas … en-nedvijim-imot/

# 1
  • София
  • Мнения: 13 076
Продаваш точно идеалната част и после купувачът се дели с вуйчо ти, доброволно или по съдебен път.

# 2
  • Мнения: 8 948
Ако прехвърляте чрез продажба, сте длъжни първо да предложите на брата на майка ти да купи вашия дял.
Ако той не се съгласи, чак тогава при същите условия можете да предложите на друго лице.

# 3
  • Мнения: 134
ЧСИ редовно разпродават идеални части от всякакви имоти, възможно е. Но първо трябва да предложите на другите собственици при идентични условия.

# 4
  • София
  • Мнения: 13 076
Аз реших, че вече имате отказ от вуйчото да изкупи вашите части. Ако нямате, първо сте длъжни наистина да предложите на него.

# 5
  • Мнения: 920
На практика тези идеални части не са определени и няма как да се продадат.
Щом отказват доброволна делба, наистина ще се наложи да се заведе дело. Иначе те така и ще си ползват имота, без да са в законово нарушение. Делото наистина е скъпо струващо и отнема поне три години минимум.
Ако им се предложи да закупят дела на майка Ви, то е нужно да се направи преди това оценка от вещо лице.
Лесно няма да се разреши въпроса, предвид тяхната реакция. Ще ви е нужно търпение. Успех!

# 6
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 847
Консултирахте се с адвокат само за делба ли? Консултирайте се и за продажба, той ще ви обясни конкретно за вашия случай. Четене на различни казуси в нета само може да ви обърка.

# 7
  • Мнения: 2 039
Наемете си добър адвокат,който е печен в подобни дела.

# 8
  • Мнения: 8 796
Здравейте,
Моля за помощ
Майка ми и брат й имат наследствен имот в Пловдив голяма къща.  семейството на брата на майка ми са се разпростряли в цялата къща, сложили са катинари не можем дори да влезем и да си ползваме имота. Попитахме ги за доброволна делба на имота, но отказаха.
Чета в интернет сега, че могат да се прехвърлят идеални части от имот, искам да прехвърлим квадрати на един човек, който като е съсобственик по може да се справи с тях. Не ние 2 жени, защото ни агресират като отидем.
Ще сложа линк към статията, е която прочетох, че могат да се прехвърлят идеални части, да се продават и тн.
Но как е възможно да се продаде идеална част като не се знае коя е точно? Смисъл кой точно етаж взима купувача, като онези са навсякъде, как ще им кажа аз продадох точно 3тия етаж, те може точно него да го искат, а ние нямам нотариален акт за него, само удостоверение за наследство. Не мога да схвана как става тази процедура и не знам като цяло как да постъпим?
ако искате да продадете всичките си идеални части, направете го, но ако искате да продадете част от идеалните ви части на трето лице, не го правете. Виждате, че с един не можете да се оправите, а като станете трима е още по-трудно. Няма да му прехвърлите "квадрати", а идеални части само, например, ако вие имате 1/2, може да продадете 1/4 или друга по-малка част. При идеалните части, не се знае кой къде е. И да продадете на трето лице, то ще трябва да се изяснява с брата, къде да се настани. Без делба, няма как вие да му продадете нещо и да му кажете "Ти си на еди кой си етаж". Затова обикновено няма и купувачи на такива части, освен, ако не са под пазарната цена.

# 9
  • Мнения: 105
Ние преди 10 дни купихме две трети идеална част от къща,но тя си е физически разделена предварително,три индивидуални етажа с отделни входове. Имайте в предвид,че даже и да продавате на трето лице част от вашия дял, нотариус ще иска една декларация,подписана пред него от останалите собственици,че нямат против продажбата. Без подписа на брата на майка Ви няма да стане.

# 10
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 847
Щом сте купили идеални части, то няма как да е разделена "физически", както се изразявате. Ако беше разделена, щяхте да си купите реални два етажа като цяло, а не идеални части.
Какво означава физически разделена предварително?

# 11
  • Мнения: 105
Има начини ,когато има добър тон и подход. Къщата е на три етажа ,общо стълбище като в кооперация и всеки етаж е обособен. Даже и дефакто да имаме две трети идеална част,влизаме във владение на двата етажа,а съсобственичката ни си остава на третия,така както са живяли вече двадесет години,но пак казвам ,това е благодарение на добър тон,стабилна уговорка и установени вече правила. Идеята ми беше,да кажа за съществуването на декларацията,която споменах,като част от продажбата.

# 12
  • Мнения: 8 796
етажите са обособени, но утре при евентуални спорове големи проблеми можеш да имаш. Представи си някой от съседния етаж иска да се настани в твоя, че е ремонтиран? При идеални части, няма 'моят етаж', 'твоят етаж'... Доброволна делба поне направили ли сте?

# 13
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 847
Ми не са естествено, с тези идеални части. Най-вероятно са разделили ползването.

# 14
  • Мнения: 8 796
а след като имат отделни входове по какви съображения да се счита за неделимо?

Общи условия

Активация на акаунт