Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

"Порталът" - нов български сериал по БНТ

• 15 056
  • 451
  •   4
Отговори
# 345
И аз да вметна разсъждения в спойлер
Скрит текст:
Не вярвам Крум да успее да спаси баща си, защото това ще е предпоставка за пълна промяна на бъдещето. Това разбира се би било вариант, ако плануват повече сезони. Но БНТ след Под прикритие сякаш не е рискувал за сериали от повече от един сезон. Ако ще има следващ на този бих искала да е с нови герои и сюжет. Както е True detective например , макар и различен жанр сериал.
Друго , което си мисля е, че между бащата на Крум и Яна е имало авантюра. И мисля, че той е разследвал нещо по-голямо и така се е запознал с нея, а нея я убиват, заради това което знае и може да каже на ченгето.

# 346
И аз да вметна разсъждения в спойлер
Скрит текст:
Не вярвам Крум да успее да спаси баща си, защото това ще е предпоставка за пълна промяна на бъдещето. Това разбира се би било вариант, ако плануват повече сезони. Но БНТ след Под прикритие сякаш не е рискувал за сериали от повече от един сезон. Ако ще има следващ на този бих искала да е с нови герои и сюжет. Както е True detective например , макар и различен жанр сериал.
Друго , което си мисля е, че между бащата на Крум и Яна е имало авантюра. И мисля, че той е разследвал нещо по-голямо и така се е запознал с нея, а нея я убиват, заради това което знае и може да каже на ченгето.
Жана дочува разговор на Сава Панайотов, който й е любовник, за голяма афера с антики. Това е причината да бъде убита, поне така загатват. И да, Бащата на Крум явно се е добрал до това. Как, чрез Жана, или някой друг, но започва да диша във врата на Панайотов.

# 347
Хареса ми първия епизод от този сериал.
Не съм живял по времето на социализма, но според мен е са успели да го отразят добре, въпреки, че не са разполагали с огромен бюджет да изградят цял град от соц. времето в някое кино студио.

# 348
Е, че действието се развива в България има си достатъчно соц, не им трябва чак да го построяват отново макар и като декор Simple Smile

# 349
Няма достатъчно соц за сценография.

# 350
  • София
Не могат да снимат само Партийния дом и МОЧА 😉

# 351
В Дъвка за балончета например, имаше доста сгради с ПВЦ дограма и малко се губеше ефекта, че са от соц време. Докато тука за декорите поне на пръв поглед са се постарали доста.
Иначе съм сигурна, че можем да намерим десетки недостатъци, но общият дух са успели да го пресъздадат, за мен това е важно.

# 352
  • София
Не беше вкусна стоката от магазина. Хлябът  - в касети на земята, в нашия малък град хлябът винаги беше клетав, саламите глупави, а луканки и суджук няма. Вафлите влажни като гума, всичко сладичко беше суперсладко и с гадни есенции, да не говорим за тортите каква гадост бяха.
Всъщност между 60- те и 80- те години животът се променяше и ставаше малко по модерен, с по- съвременни сгради, магазини и вносни стоки и музика. През 79, когато бях в 7ми клас, вече слушах Пърпъл и Куин, а АББА и Бони М бяха старомодни. Песента, която пееше красивата певица в началото на филма, звучеше доста архаично за 79, по-скоро беше песен от шейсетте.

във вашия малък град може да са били гадни тортите, но в София имаше няколко прочути сладкарници, в които правеха невероятни неща, каквито сега трудно ще намериш. Кристал, Роза, по-късно Шератон...
1979-та АББА и Бони М си бяха баш в разгара на популярността у нас. първата плоча на АББА е издадена от Балкантон чак през 1982 г.

филмчето е слабо, от километри личи, че е българско - най-вече по по лошата игра и лошия звук. главният герой с тоя маниер да изяжда всички гласни от речта си е ужасен и не му се разбират половината реплики. това изобщо не е "сленг", нито е "съвременен говор", не се заблуждавайте. сценарият засега също е недодялан.

но е ясно на какво са разчитали при този сериал - на ретро елемента. по-възрастните ще го гледат от носталгия. младите - за да опитат да видят какво и как е било. е, съдейки по първия епизод, няма да видят кой знае какво по отношение на достоверност. наистина не е добре изпипан. да, постарали са се, но като за четворка, образно казано. бюджет, вероятно, а и много години минаха, все пак.

много спорове за бутилките олио... аз не помня колко са стрували, никога не съм връщала такова нещо, но със сигурност сцената с магазинчето и гледането на мача отпред на телевизор е абсолютно нереалистична. първо, такива телевизорчета тогава бяха кът. абсурд е лелята в магазинчето да е държала такова. второ, магазините бяха държавни и си имаха твърдо работно време. лелята в магазинчето е само продавачка и няма право да решава да остави отворено до по-късно, камо ли да изнася телевизори за кварталните пияници.

ще гледаме и нататък, то се знае. Simple Smile

# 353
Телевизорът може да е на някой от чичовците? Или аз съм изпуснала, че е на продавачката? Мисля, идеята на тази сцена беше да се покаже как героят без пари може да си набави като върне бутилките и като залага на някакви резултати на мачове. Голяма драма настана с тези бутилки от олио, коментатори и телевизори... Joy

Абсолютно искрено и без да се заяждам искам да попитам, ако сериалчето е слабо, защо ще се гледа нататък? Аз не бих с причинила такова нещо, да гледам филм/ сериал, който смятам за недодялан и ще му търся кусури до последния детайл...

# 354
  • Берлин
Ще се гледа от любопитство най-малкото. Поне аз следващата серия така ще гледам. А и феновете на бг продукциите нямат никакъв избор- то съсровища, инклузиви, белези, животи, братя...са пълно падение. Аз там съм с по 1-2 епизода, малко повече преди години с ОЖ.

# 355
  • Mediterraneo
От всичко изброено, на мен най- голямо впечатление ми направи баш телевизорчето. Имам спомени за доста по- късното му появяване и съвсем не масово. Още по- малко инсталиран на подобен павилион. Тази сцена ми издишаше, не бутилките от олио или коментаторът на мача.

# 356
  • Пловдив
Телевизор "Юнаст" имахме точно тогава, най-много година-две плюс. Да се гледа групово си беше напълно нормално. Помня, че през лятото на 82-ра даваха "Богат, беден" и в нашата вилна зона бяха изкарали от кръчмата на централната поляна един огромен цветен телевизор "Рубин" и народът кой със столче, кой с чердже се нареждаше да гледа. И моментът, в който удари отгоре черно-белият телевизор, за да оправи образа е достоверен. Ние редовно си побийвахме нашият Smiley. Филмът ми навява мили спомени и ще го гледам поне заради това.

# 357
Българските филми винаги са били с лошо озвучаване, създатели на един от филмите, не помня кой точно, бяха обяснили, че няма пари за толкова висококачествена озвучителна техника, та затова е така.
А при правенето на филми знам, учила съм го, че е недопустимо да се говори небрежно или лениво, с изяждане за звукове, каквато и роля да се изпълнява – на селянин, на пияница, няма значение.
Но на мен, обаче, филмчето ми е много приятно и го очаквам с нетърпение.

1979-та АББА и Бони М си бяха баш в разгара на популярността у нас. първата плоча на АББА е издадена от Балкантон чак през 1982 г.

филмчето е слабо, от километри личи, че е българско - най-вече по по лошата игра и лошия звук. главният герой с тоя маниер да изяжда всички гласни от речта си е ужасен и не му се разбират половината реплики. това изобщо не е "сленг", нито е "съвременен говор", не се заблуждавайте. сценарият засега също е недодялан.
Скрит текст:
Бони М слушахме в 5 клас, т.е., като са станали известни, а не сме чакали Балкантон да издаде плоча. Имахме записи на касети, внесени отвън. Което означава, че желязната завеса не е била чак толкова желязна по това време. Дънки досехме, купуваха се на черно или от Кореком, по 60–80 лв., което тогава беше около половин или 1/3 заплата.

Последна редакция: ср, 05 май 2021, 10:12 от milanda

# 358
Българските филми винаги са били с лошо озвучаване

Не е баш така. Ето например в празничните дни (от петък до вторник) БНТ2 повтори петте серии на "Войната на таралежите". Ако имате интерактивна телевизия, върнете назад и гледайте, сутрин към 9.30 го даваха. Много по-добро озвучаване. В сериали като "Дом за нашите деца" и "Неизчезващите" има озвучаване в студио след заснемането. Всички на една педя от микрофоните (в дублажно студио на БНТ, тогава БТ) и актьорите говорят ясно и членоразделно. "Порталът", подобно на много от новите сериали, е озвучен по друг начин, с микрофон-жираф, като стойката се държи над главите на актьорите, така че да не влиза в кадър. И когато половината "актьори" си мънкат под носа, резултатът е този, който чувате.  И майка ми каза "нищо не им разбирам", ами как ще им разбира... половината дума се смънква, изяждат се съгласни. Даяна Ханджиева от "Скъпи наследници" си мънкаше под нослето... по същия начин!

сцената с магазинчето и гледането на мача отпред на телевизор е абсолютно нереалистична. първо, такива телевизорчета тогава бяха кът. абсурд е лелята в магазинчето да е държала такова. второ, магазините бяха държавни и си имаха твърдо работно време. лелята в магазинчето е само продавачка и няма право да решава да остави отворено до по-късно, камо ли да изнася телевизори за кварталните пияници.

Абсолютно вярно! Това не е частно магазинче, което по преценка на продавачката или собственичката да си удължава времето в името на "повече оборот" или "повече печалба". Преди 1990 - само държавни магазини и заведения, всичко на твърдо работно време, даже гледаха да затворят по-рано. Сърдитото поведение на продавачките си беше задължително! Във въпросната сцена телевизорчето беше "Юность", да. Но това изнасяне навън пред заведенията, за да си гледат мачове кварталните алкохолици.. си дойде с т.нар. "демокрация" с идването на частния бизнес. Нямаше такава практика по време на соца.

Последна редакция: ср, 05 май 2021, 11:02 от diziler

# 359
  • София
Телевизор Юность купихме от Москва 1976 г, баща ми беше дипломат там и го довлече с другия багаж при напускане. Пред магазини не се е гледало, продавачките бързаха да заключат в 19.00ч. и да си тръгнат. Но на улицата в Лозенец имахме  освен блокотеве и къщи - там вадеха телевизори за мачовете, мъжете с бира и мезета се събираха. Та и тия може да са от къщата над магазина.

Общи условия

Активация на акаунт