Вмествате ли се в доходите си, що се отнася до лични неща?

  • 10 443
  • 114
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 38 209
Пак тема за финанси. Обяснявам - за мен е логично, когато купувам или правя нещо за себе си, да го вместя в моя доход. Говоря примерно за дрехи, аксесоари, козметика, излизане с приятелка, козм. процедура, курс, хоби...

Вие така ли правите? Или пипате от общия бюджет? Или искате от милото?

# 1
  • Мнения: 7 172
Нашата сметка е обща, няма мое и твое. Проблеми нямам по две причини: 1. печеля много повече от мъжа ми, 2. доста съм спестовна, правя си сметка на парите.

# 2
  • Мнения: 280
Не разбирам как така има едновременно твой личен доход,   общ бюджет и финанси на "милото". Съществуването на общ бюджет не изключва ли другите неща?

# 3
  • Мнения: 2 998
И аз не разбрах. Или бюджетът е общ и всичко се трупа заедно, или слагате някаква част от доходите си на едно място, а другите са си за лично ползване.

# 4
  • София
  • Мнения: 38 209
Ами нали получаваш заплата? Това е личният доход, примерно. Да кажем е 1000 лв. Ще си купиш ли нещо за 1200 лично за себе си?
За мен общият бюджет е за общите неща - дом, храна, деца...

Последна редакция: пн, 29 мар 2021, 22:01 от Rockstar

# 5
  • Мнения: 2 998
Т.е. при вас общият бюджет не е 100% доходът на единия + 100% доходът на другия, а примерно по 50% от двамата и другите 50% не са общ бюджет, а за лично ползване?

# 6
  • София
  • Мнения: 38 209
Ох, не. Давам всичко. Но ми е съвестно да взема повече, отколкото изкарвам аз, за да си купя нещо лично за мен. Така разбира ли се?

# 7
  • Мнения: 46 436
По принцип се вмествам, но плащам много семейни неща с моята карта, затова ако в нея няма достатъчно, просто плащам с тази на мъжа ми на името. Той също ползва моята, когато прецени.
Бюджетът ни е общ и приемаме двете сметки като наши. Като цяло не съм човек, който би пазарувал нерзумно, мъжът ми също, нямаме проблеми с изхвърляния над общите ни възможности.

# 8
  • Мнения: X
А, че що? Много ясно, че ако ти трябва/много ти се иска, и имате парите, ще отидеш да си купиш. Фризьор, маникюр, бельо и тн... само за теб ли е? Мъжът ти не те ли подбутва да ходиш да се глезиш, не иска ли жена му да е със самочувствие? Разбира се, че от тези дребни неща, човек придобива самочувствие - хубава дрешка, хубава кожа, поддържан външен вид...

За телефон, лаптоп и тн да не говоря.

# 9
  • Мнения: 18 684
Ами, не. Нали затова са спестяванията? Примерно, ако трябва да дадеш 3-4-5 хиляди лева за зъби, твоите зъби - личен разход, няма да ги дадеш, защото на месец не изкарваш толкова?

Иначе, ако става дума за обувки Прада, ясно е, че по-добре да се придържаш към стандарта си. Не е въпросът само в конкретната сума.

# 10
  • София
  • Мнения: 38 209
Абе разбрахте ме, ама се правите. Говоря предимно за лично удоволствие.

# 11
  • Мнения: 2 998
Да. Simple Smile
Много зависи за какво са парите и колко често ще харча така. Ако искам да отида на почивка "по женски" веднъж в годината за 1200лв, въобще няма да се чувствам неудобно. С тази Корона само това ми е в главата. Sunglasses
Важно е и какво е отношението на мъжа по въпроса.

# 12
  • Мнения: X
Абе разбрахте ме, ама се правите. Говоря предимно за лично удоволствие.

Щом има пари - действай, ти си. Няма от какво да се притесняваш - дето готвиш и чистиш, за без пари ли е?! Айде ся, моля ти се... не си нова в сайта, да се държиш така скромно!

# 13
  • София
  • Мнения: 34 933
Ако останеш без доход, в заем ли влизаш?
Не ги разбирам аз така нещата.
Ако системно си надхвърляш харча с много дохода и това влияе на финасовата стабилност на семейството - окей, не са наред нещата.
Ама че някой чопнал 100лв тоя месец за гащи или другия за масло на колата - не го разбирам.

# 14
  • София
  • Мнения: 7 980
Ако нещо надвишава дохода на някого от двамата, то е съществен разход и се обсъжда. Мои разкрасителни процедури (различни от фризьор/маникюр), машинарии на мъжа ми и прочие, по-високи от обичайното, разходи са по-скоро на уведомителен режим. Ако се налага, другият додава, защото заплатите ни влизат по различни сметки, а харчене на спестявания за такива цели не е разумно. Като цяло това са редки случаи и по-скоро изключение.

# 15
  • Мнения: 6 166
Не се вмествам и не пестя. Simple Smile
Все излизат грандиозни харчове.

# 16
  • Мнения: 18 684
Абе разбрахте ме, ама се правите. Говоря предимно за лично удоволствие.

За тези изброените неща - "дрехи, аксесоари, козметика, излизане с приятелка, козм. процедура, курс, хоби...", може би е разумно годишният разход да не надвишава 1-2 месечни заплати/доход.

За случаите, когато няма доход, и само единият работи и неговият доход е семейният, тогава и двамата се побират в този диапазон.

# 17
  • Мнения: X
Вмествам се, да. Само понякога, ако не ми достигат примерно 10-20 лв. за нещо (книга, дреха), съм искал назаем от майка ми или баща ми.

# 18
  • Мнения: 25 447
Вмествам се.

Иначе много зависи дали конкретният разход е оправдан, или става въпрос за глезотия. А най-много зависи дали ще се отрази на бюджета на семейството, или не. Някак си не си представям децата ми да гладуват или да са лишени от нещо заради моите удоволствия.
Но пък ето един от плюсовете да имаш големи деца – вече не се налага да се съобразяваш с тях, когато планираш собствените си кефове. Simple Smile

Скрит текст:
ПП Кажи какво искаш да си купиш сега, че ми стана любопитно. Simple Smile

# 19
  • София
  • Мнения: 12 550
У нас покупки, които са сериозна сума от общия ни семеен доход, се обсъждат задължително. Не може личните удоволствия на единия от съпрузите да нанася щети на семейството.
Който иска да си прави каквото иска в живота стои сам, не създава семейство. Когато има такова, първо се гледа какво е добро за семейството.
Тъй като у нас аз управлявам парите, а смея съвсем нескромно да кажа, че го правя много добре, сме успели с двете си заплати, без помощ от родители и със строга финансова дисциплина да си купим неща, които искаме и които не са евтини.

# 20
  • Мнения: 12 626
Пак тема за финанси. Обяснявам - за мен е логично, когато купувам или правя нещо за себе си, да го вместя в моя доход. Говоря примерно за дрехи, аксесоари, козметика, излизане с приятелка, козм. процедура, курс, хоби...

Вие така ли правите? Или пипате от общия бюджет? Или искате от милото?
Аз точно така правя. Ако е нещо за мен, например скъп лаптоп, аз си го избирам, плащам  и ползвам. Милото ако си вземе нещо, то си има грижата, аз не му влияя и той на мен, ако  нямаме нужда от съвета на другия.
И привсе това всичко ни е общо, та  даже и личните сметки са общи заради  семейната общност. Simple Smile Simple Smile Simple Smile Но моят лаптоп си е мой, да ме прощава любимият.

# 21
  • София
  • Мнения: 3 129
За каквато и да е покупка се вмествам в бюджета, т.е. ако можем да си го позволим без да нарушим месечния баланс, значи няма проблем.
Е, за новия мотор на ММ (т.е. неговия кеф) ми беше много по-лесно да кажа ОК, отколкото ако е нещо лично за мен, но осъзнавам че това не е правилно.

# 22
  • Мнения: 15 356
Разбрах те аз.Парите в моята карта са били винаги основно за мои разходи,с неговите плащаме сметки,храна и т.н.Вмествам се,остават даже и идват следващите .Като мина на 380 лв майчинство ще взимам от общите,които оставя вкъщи  Grinning
По принцип не ме пита колко пари имам,това ново ли ти е,това колко струва и т.н

# 23
  • Русе
  • Мнения: 7 766
У нас няма твое/мое. Бюджетът е общ. Всичко се обсъжда.
За 25 години не ми е отказал нищо, независимо от цената. Скрупули нямам Simple Smile, но и гледам да не прекалявам, че и деца имаме.
Сега трябва да дам 10 бона за нови сиси. На мен нещо не ми се дават, той казва, че е важно за самочувствието ми...
Та, ако трябва сама да ги събирам тия пари, ще стана на години дето вече няма да ми трябва нищо. Отделно възприемам ММ като другар в живота, като някой който ми дава криле, а не ме държи на каишка.

# 24
  • Мнения: 1 488
И при нас няма мое/твое. Бюджетът ни е общ. Всички големи покупки се обсъждат и се взема най-разумното решение. За дребни покупки не се питаме един друг. Когато аз или той имаме необходимост или желание за нещо ново като дреха, обувки, книги- си ги купуваме.

# 25
  • София
  • Мнения: 12 654
При нас доходът е общ, понеже приходите ни идват от общо място и постъпват по обща сметка. Имаме (не)гласна уговорка какъв е личният месечен бюджет на всеки един от домакинството и гледаме за лични покупки да влизаме в тези суми.
Не се сещам за нещо,което да е толкова скъпо, че да надхвърля сумата и да не мога да изчакам 1-2 месеца да заделя пари.
Понеже под лични разходи разбирам дрехи, обувки, козметика, фризьор, книги, разни глезотии, никое от тези неща не ми струва безбожно скъпо и не ми се е случвало да надскачам себе си.
За големи общи разходи се е случвало всеки да додаде от месечния бюджет за лични нужди към месечния бюджет за домакинството, например. Идеята е да не пипаме вече заделени преди суми, когато не е нещо безкрайно важно.
Пример от последните дни. Счупи ни се миялната и мислехме да вземем нова за около 700 лв. За подобни покупки сме си определили месечно до 1000 лв. (Ако не ги изхарчим, отиват по друго перо.) Харесахме миялна за 1300 лв. Просто имаше всичко, което търсим. Всеки даде от перото си за лични нужди, за да не теглим готови пари от предни месеци и да не се занимаваме с лизинги и т.н.

# 26
  • Мнения: 2 862
Хора кажете какво работите за високи доходи, то и аз работя ама не е високодоходно?
Харча си моите пари както искам, купувам каквото ми трябва. Не си държим заедно парите, не му искам. И двамата участваме в сметките и разходите.

# 27
  • Мнения: 2 593
Когато купувам нещо лично за себе си ( парфюм, поредните кецове, обеци и подобни от тоя род вещи)  плащам с моята карта, където е моята заплата. Не вземам от общите пари,които са кеш в къщи и които са за текущи домакински/бутови нужди. Когато планувам да си сменя металокерамиката на зъбите, това ще се предвиди като разход от общия бюджет, ще се обсъди и ще се планува във времето. Т.е. няма да го реша на своя глава, въпреки че имам възможност да го платя сама.

# 28
  • Мнения: 782
Не разбирам какъв е смисълът от отделен "общ" бюджет?
Той взима заплата, аз взимам заплата, всеки си има банкова сметка. Не теглим някаква сума, която да държим в плик вкъщи и не виждам защо да го правим. Поделили сме долу горе поравно сметките, кой какво плаща, а и вече всичко може онлайн. Относно  разходите за храна и други битовизми, си ги разделяме отново, пазаруваме седмично и се редуваме. Ако някой е решил да купи нещо извънредно си го плаща и не виждам защо трябва да цепим стотинката.
Относно по-големите разходи, като почивка например, си ги делим. А индивидуалните харчове като фризьор, карта за фитнес, нова блуза/дънки и т.н. всеки си ги покрива, освен ако не е подарък.
В случай пък, че единият партньор печели по-малко, може просто да поема по-малките разходи, например за интернет, вода, вход, някой друг пазар, отново не е много сложно да се разпредели.

# 29
  • София
  • Мнения: 34 933
Да, де.
Ама този с по- малкия бюджет може ли да харчи от парите на другия за лични хрумки и глезунки?
Или като свърши парите - йок?

# 30
  • Мнения: 782
Да, де.
Ама този с по- малкия бюджет може ли да харчи от парите на другия за лични хрумки и глезунки?
Или като свърши парите - йок?
Как така ще свърши парите, освен ако не се е случило нещо извънредно?
Ако взима 800 лв, например, плаща сметки за 100 лв, купува храна за 100 лв и останалите са му за лично ползване. Ако харчи повече, отколкото печели, значи трябва да си намери нова работа. Разбира се, че ако се е случило нещо извънредно другият помага, но възрастен човек, който не може да си прави сметка, не е много ок. Двойки, при които единият отглежда другия, без добра причина, не ми звучат много "здравословно".

# 31
  • Мнения: 15 356
Може.Нали за това е общият бюджет.Ако глезещият се има нужда от крем,балсам,чанта или си е харесал шал,взима от парите на плащащият.Или ако остане без доходи а трябва да се подстриже примерно,или просто иска червило да си направи готино на душата.

# 32
  • София
  • Мнения: 3 129
Отглеждане между двама равноправни възрастни?! Сериозно?
Мен сигурно ММ ме отглежда - харча само негови пари, своите дипля на депозит? Или пък аз го отглеждам защото лично с мои пари му купих кола и мотор в последните 12 месеца? И двете са смехотворни и безкрайно далече от истината.
Ако поискам нов нос например, ще взема от "своите" защото сумата е голяма, но за обувки, фризьор или палто ще съм "на отглеждане" и изобщо не го считам за нередно.

# 33
  • Мнения: 2 862
Темата е сложна, който разполага с повече, може да се включва повече например.

# 34
  • Мнения: 782
И все пак, не виждам какъв е проблемът всеки да харчи изкараните от него си пари, за собствени нужди? Ако е обратното - мъжът да иска пари за дънки и цигари от жена си, ще е мухльо, иначе жената може.
И какво става в случай на раздяла? Единият има 10 000лв. спестени, другият има разходи. Grinning
Относно спестяванията, тъй като те са изключително важни, е още по-добре, когато и двамата пестят, дори и да не е поравно. Накрая сумата със сигурност е по-голяма.

# 35
  • Мнения: 2 862
Ако жената вкъщи готви и чисти основно тя, мъжа може да я по глези с нещо. Винаги е било нормално мъжа да влага финанси в семейството, на един приятел жена му , казва че мъжа трябва да изкарва основния доход, а жената само допълнителния...

# 36
  • Мнения: 782
Ако жената вкъщи готви и чисти основно тя, мъжа може да я по глези с нещо. Винаги е било нормално мъжа да влага финанси в семейството, на един приятел жена му , казва че мъжа трябва да изкарва основния доход, а жената само допълнителния...

Разбира се, че може, и дори трябва да я глези, но не да я издържа. Много е остаряло това мислене, че мъжът трябва да изкарва повече. Важното е да има резултат, а именно децата да са добре, сметките да са платени и партньорите да се обичат и уважават, кой колко изкарва е без значение, въпросът е да влагат поравно.

# 37
  • София
  • Мнения: 34 933
С едното дете майката майчинство, с другото бащата по бащинство.
Тъй, де.

# 38
  • Мнения: 775
Аз разбрах какво питаш, но въпросът ти е грешен. Ще драпам със зъби и нокти да не се поставя в ситуация, в която да завися от мъжа ми за покриване на нормални житейски разходи. Може той пак да взима повече от мен, бюджетът да е общ, но ако се наложи да остана без него поради каквато и да е причина (смърт, раздяла, оставане на мъжа внезапно без работа и т.н.)  да мога да поема разходите на семейството без да се притеснявам. Докато сме заедно бюджетът е общ, но животът е шарен и всичко може да се случи. Човек трябва да може да разчита ако се наложи само на себе си и собствените си сили.
Така че отговорът е - да, от моите доходи покривам всичко нужно за себе си и ще се старая винаги да е така. Ако не мога да ги покрия няма да ги направя. Човек знае 2 и 200.
Тези които питата с каква професия се изкарват високи доходи отговорът ми е - с всяка ако си учил достатъчно когато му е било времето,  полагаш достатъчно усилия в работата си и мислиш извън стандартното  'от малък град съм и няма работа".  Особено сега като съвсем се отприщи покрай корона вируса възможностите за дистанционна работа за можещите и искащи хора работа има. Познавам хора, които живеят в селата, но с образование и работа изкарват повече от столичани. Но не става само с тарикатлък, трябва и много вложена енергия.
За тези които ще ме нападнат - няма да се разделям със съпруга ми, имаме общ бюджет, 2 обгрижени деца, няма баби да помагат, работя (понякога буквално досреднощ, за да смогна със всичко). Не съм перфектна, но не съм зависима.

# 39
  • София
  • Мнения: 12 654
При нас няма как да ме ни е общ бюджетът. Мястото, от което идват парите,е семейната ни кантора. Да, съпругът ми е този, който в момента вече изкарва над 80% от парите, но времето,силите,средствата и всичко вложено е от двамата. Точно както са общи домът ни, децата ни и т.н.
Някак не ми е ок, понеже аз в момента имам принос за под 20%, да мога и да харча някаква минимална сума или пък, оправдавайки се с това, той да извади калкулатора и да "помага" вкъщи за някакви минимални неща или да не се грижи за децата.
Ние сме равноправни партньори и всеки има своя принос, според приетото в семейството разпределение на ролите, както и право на свой равен дял.
Нещо ми се губи логиката, когато двамата имат твърде различен доход,единият (не уточнявам пол) да си купува Гучи, Прада и Мерцедес, а другият Тера Нова и да се вози в трамвай.
Всъщност,на млади години много се пънех да работя и изкарвам повече от съпруга ми, че наравно с това да раждам деца и да въртя дом.

# 40
  • Мнения: 775
Fever Ray попадала съм и друг път на твои постове, споделяла си колко деца имате и как сте организирали живота си, защо ти си по-скоро в помощна позиция и т.н. Не те критикувам в никакъв случай за избора ти, напълно го разбирам. Аз обаче никога не бих могла да направя същия. Представи си хипотетичино, че нещо се случи и семейството остане на твоите плещи. Как ще се справиш без стабилни собствени доходи? За мен двата отделни дохода са вид диверсификация на риска. Изобщо не се мъча за чест, слава и кариера и т.н. Въпросът е за някаква сигурност и независимост. Ако можете да си го позволите с общия бюджет е ясно, че двамата партньори ще живеят еднакво луксозно. Но за мен не е разумно жената да разчита изцяло финансово на мъжа. За съжаление съм се нагледала на много и разнообразни по повод и причина доводи за това.

# 41
  • София
  • Мнения: 12 654
Визираш ако нещо се случи със съпруга ми. Явно решението да спра да работя от година насам сме го обмислили, вкл. по този показател. Защото кантората ни няма да изчезне, дори при този вариант. Аз съм пълноправен съдружник в нея, заедно с още двама човека. Тя е семейна,а не еднолична на съпруга ми. Работила съм достатъчно цял живот досега. Имаме достатъчно подсигурена стабилност. Аз и сега не съм спряла да работя напълно. Ако се случи нещо, ще преценя дали да се върна в кантората или да чакам само на процент печалба. Вкл. и от други източници, каквито сме си осигурили, но няма да пиша толкова лични неща. Още повече, че 2 от децата ни са вече пълнолетни и все по-самостоятелни, което допълнително облекчава подобни притеснения.
Ако бях по-млада или нямах зад гърба си осигурена стабилност, щях да си бачкам още 20 г. като пич. Аз съм сложила от мен ресурс, вкл. в семейството и децата, не само в бизнеса и този ресурс ми се връща под формата на определен капитал, без да разчитам финансово на съпруга ми.
Подробностите биха били твърде лични, както казах.

# 42
  • Мнения: 775
Да ,точно това визирам, но както казах не те критикувам, защото знам историята и вие сте частен случай. Обаче сама казваш, че ако нямаше подсигурена стабилност за подобни случаи щеше да работиш още 20 години. Точно това е и моята теза. Няма нищо лошо мъжа да изкарва достатъчно пари, ако обаче жената може при нужда да се самоиздържа. Как ще го постигне си е нейна работа, но въпросът на авторката дали заплатите ни стигат да си покрием основни разходи показва, че тя не го мисли по този начин.

# 43
  • София
  • Мнения: 12 654
Аз не видях да пита за заплатите, а за личните средства. Това зависи от семейството. Може заплатата да е 200 лв., а личните средства (както са разпределени в семейството) да са 1000. Може заплатата да е 2000 лв., пък за лични да са си определили по 100 лв.
Аз също получавам заплата, така да го кажем. Това кой изкарва повече не виждам какво значение има.
Както казах, доходът ни е общ и от него всеки има определен размер за лични нужди и гледа да се вмести в него. Ясно и просто. Определили сме си еднакъв размер суми за личните разходи, независимо от това кой колко пари вкарва.
Имали сме период, в който аз съм изкарвала повече, но природата е измислила жените да раждаме. Ако можеше съпругът ми да ражда, можеше ролите ни да са наопаки. Но темата ми се струва различна от това.
И не приемам за съвсем частен случай жена на 45+ да може да си позволи да спре да работи. Дори е редно да е така при едни нормални икономически условия и в много други страни е точно така. Предполага се едно семейство на тази възраст да е постигнало нещо и да не трепери, че може утре да остане без хляб. Разбира се, всичко се случва, не дай Боже! Аз на 40 намалих темпото, а спрях на 45, преди това си работех съвсем нормално на пълен работен ден. Започнах да мисля различно, когато най-малкият беше на годинка и го оставихме на бавачка, за да стоя аз през няколко стени и да работя, което ни се стори безумно. Навремето баба ми на толкова се пенсионира. Аз приемам моето спиране на работа като заслужена пенсия. Толкова по въпроса.

# 44
  • София
  • Мнения: 38 209
Да ,точно това визирам, но както казах не те критикувам, защото знам историята и вие сте частен случай. Обаче сама казваш, че ако нямаше подсигурена стабилност за подобни случаи щеше да работиш още 20 години. Точно това е и моята теза. Няма нищо лошо мъжа да изкарва достатъчно пари, ако обаче жената може при нужда да се самоиздържа. Как ще го постигне си е нейна работа, но въпросът на авторката дали заплатите ни стигат да си покрием основни разходи показва, че тя не го мисли по този начин.
Не, не ми е това въпроса! Нещо погрешно си ме разбрала.
И въобще темата е, пак повтарям, за личните глезотийки, да не го обръщаме на семеен бюджет за 100 години напред.

# 45
  • Мнения: 2 593
Да, за личните глезотии, и аз така разбрах темата. За бюджета е дъвкана много пъти.
Няма значение кой колко изкарва, нали сме семейство, най - вече деца общи имаме, много ясно, че всичко ще е общо.

# 46
  • Мнения: 15 356
Бюджета е общ и при нас,но имаме друга организация.Както всяко семейство.Аз се пънах и блъсках като вода в бряг сто години.Вижте ме,мога сама Не ми плащай уискито,имам пари.Доказах си,мога .Сега ми е готино,да са ми джобни всички мои приходи,а общи да са на мъжът ми .Не се чувствам на гърбът му,така сме си направили организацията на нашият бюджет  .Така че,моите глезотии ги вмествам,и него глезя с обувки,хубаво уиски и т.н.

# 47
  • София
  • Мнения: 38 209
Горе-долу същото е и при нас. Въпреки че в последните 12 м, 3 караме с мои пари. Как де е.
Иначе, по принцип моите са си мои, обаче и на другата мацка /дъщерята/, а нейните глезотии станаха доста...
А, да! И на него му пазарувам дрехи, ама много рядко.

# 48
  • Мнения: 2 638
Силна жена си ти.
 Вмествам се, обикновено. Ако не се вместя, не съм гузна. И ти не трябва да си.

# 49
  • Мнения: 2 862
На мен малко ми звучи като, дали може да изхарчим заплатата за глезотия, пък мъжа да му мисли за другото. Ама еднократно може, то няма само да готвим и чисти хахаха.... Grinning

# 50
  • Мнения: 2 921
Пак тема за финанси. Обяснявам - за мен е логично, когато купувам или правя нещо за себе си, да го вместя в моя доход. Говоря примерно за дрехи, аксесоари, козметика, излизане с приятелка, козм. процедура, курс, хоби...

Вие така ли правите?
Да. Нямам мило, от което да имам финансови очаквания.
Когато имах пак беше така.

# 51
  • Мнения: 217
Бюджета ни е общ.  Вмествам се в него.

# 52
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 638
Бюджета ни е общ.  Вмествам се в него.
И аз така. Ако е за лекар, зъболекар и т.н, много ясно, че ще трябва да се надскоча. Но за лиготийки не бих, не ми е толкова важно.

# 53
  • Мнения: 25 675
Пак тема за финанси. Обяснявам - за мен е логично, когато купувам или правя нещо за себе си, да го вместя в моя доход. Говоря примерно за дрехи, аксесоари, козметика, излизане с приятелка, козм. процедура, курс, хоби...

Вие така ли правите? Или пипате от общия бюджет? Или искате от милото?
Ние комуникираме.
Казвам му, искам да похарча Х лева за У.
Обсъждаме, и се решава.
Но аз не купувам глупости с пари на "милото". Пестелива съм.
И той не харчи без да сме се консултирали.

# 54
  • Мнения: 2 211
Ние имаме обща сметка, от която излизат всички месечни плащания и разходи по хранене и т.н. И двамата внасяме месечно една определена сума в тази сметка. От там нататък всеки си харчи каквото му остава както намери за добре. Аз винаги съм имала свои доходи и мразя да завися 100% от някого финансово, имам си и свои лични спестявания, които като реша си харча за разни глезотии и изобщо не ми е гузно, тъй като съм си ги изкарала сама. Ако си харесам нещо скъпо, спестявам няколко месеца и си го купувам. Мъжът ми изобщо не изпада във възторг като разбира колко пари харча за козметика и други женски прищевки, затова много по-добре да е в невидение. Вече ако става въпрос за много много сериозни харчове и много скъпа материална придобивка, тогава се свиква семейния съвет, но то и това е субективно - за някои хора нещо може да е голям разход, а за други същата сума не е препъни камък в семейния бюджет.

Последна редакция: сб, 03 апр 2021, 16:24 от poppy-fairy

# 55
  • Мнения: 2 593
Моят също не изпада във възторг от нуждата от типичните женски дреболии и затова хич не се обяснявам кое колко струва. Веднъж щеше удар да получи като чу случайно колко  струват едни кристали за коса Grinning

# 56
  • Мнения: 15 356
Моят пък вече май ми обърка дрехите ,купих си две малки чанти ,видя ги и нищо .Друг път казва"а нова чанта".Сигурно мисли,че са от архива.Днес кецове и блузка си купих,ще видя дали ще ги забележи изобщо.

# 57
  • София
  • Мнения: 38 209
Аа, това ми е редовен номер пред другия "мъж", който ми следи разходите /синът/- "ааа, това го имам от много отдавна, просто не си го виждал". 😆

# 58
  • София
  • Мнения: 34 933
Ако мъж седне да ми следи парцалите и боичките - няма да ми е мъж. Или поначало не си е бил такъв.

# 59
  • Мнения: 2 593
Дрехи, чанти, обувки - хич не ги забелязва моя. Да не говорим за бельо, парфюми и гримове. Знае, че се дават периодично едни пари за " подръжка" , но не задълбава в подробности. В същото време и той си има  хобита и забавления, за които дава пари, така че сме квит.

# 60
  • Мнения: 2 211
Той и моят не задълбава в какво си купувам и какво не, да кажем, че знае че ми е скъпа "подръжаката", но не знае реално колко харча и предпочитам да остане така. Не че някога ми е правил проблем за нещо, просто както казах, обичам относителната финансова независимост за някои неща.

# 61
  • Мнения: 15 356
Не мисля,че ако мъжът забелязва нещо ново в жената не е мъж .На някой им прави много впечатление,моят си няма идея ,но да не забележи оранжева и зелена чанта като имам само черни ми се стори странно .

# 62
  • София
  • Мнения: 34 933
Да го кажем така - ако мъжът отчита всяка нова покупка с онзи тон - неприемлив и дребнав - има проблем.
Ако отчита колко съм прекрасна в (забелязал) новата ми рокля - никакъв

# 63
  • Мнения: 15 356
Горджъс ,за това говоря и аз.Хора всякакви,имах едно такова гадже,на моите пари ми държеше сметка,на всяка стотинка буквално.

# 64
  • Мнения: 25 675
Различни мъже...Моя ще забележи и сапун да е.
Не ми прави коментари за разходите по моята "поддръжка", но е наясно какво имам, ползвам, харесвам. Дори боя за коса знае каква купувам.
Последно преди Коледа се колебаех дали да поръчам кремове и серуми от нотино. Той ме подкукуроса да си купя. Каза " тази пандемия и криза не си си купувала нови неща, поръчай си моля те". Разбира се напълних кошницата, имаше намаления.
Та различно е.Има жени крият колко харчат, има като мен, бутат ги да харчат.

# 65
  • София
  • Мнения: 34 933
Лъки - това е. Да знае, че жената има харчове и да ги покрива, защото са първо дреболии и второ отношение

Че аз съм имала колежка, която криеше червило от 5 лв.

# 66
  • Мнения: 25 675
И аз имам колежка, която крие и спестява за една спирала за мигли.
Просто е шарен света. Сега се замислям, че съм късметлийка в това отношение.

# 67
  • София
  • Мнения: 34 933
Не сме късметлийки, а нормални.
Другите са извън норма.

# 68
  • Мнения: 2 211
Абе дреболии, дреболии, ама зависи колко харчи жената. Някои не харчат хич на дребно.
Аз между другото, също не искам да знам моят мъж колко пари дава за рибарски принадлежности, лодки и техника, защото на мен ми се струват маса пари, хвърлени на вятъра, но на него това му създава удоволствие. То и без това в днешно време много удоволствия не ни останаха. Щом не се отразява на общата каса, да си харчи за каквото намери за добре. Само да не ми говори в цифри, че да не ми става лошо Joy Същото правя и аз.

# 69
  • Мнения: 15 356
Е какви са тия мъже,да не си купи спирала и червило жената..Ууу че ужас.
Моят колекционира оръжия.Не разбирам нищо аз от това.

# 70
  • Мнения: 269
Не се вмествам и не пестя. Simple Smile
Все излизат грандиозни харчове.

Охх един човек като мен да има...

# 71
  • Мнения: 2 862
И моят е така, все едно с негови пари купувам, но аз пак си харча за каквото реша. Просто това не съм го видяла на време или не съм се усетила. След като работя, ще си купя каквото реша.

# 72
  • София
  • Мнения: 12 654
Не мога да си представя да живея с човек, който да ми държи сметка какво и защо съм си купила. Особено ако с това нещо ще седя по-хубаво до него.

Последна редакция: пн, 05 апр 2021, 12:10 от Fever Ray

# 73
  • Wonderland
  • Мнения: 702
Нуждите са ми големи и разнообразни. Не му давам отчет какво си купувам. Презадоволявам се с гримове, обувки, дрешки, ботокс по-рядко, лазер и тн. Той пък няма нужда от дрехи, телефони и джунджурии. Смятам, че така е редно - да има баланс

# 74
  • София
  • Мнения: 11 942
Ако не мога да си позволя някоя глезотия, не я купувам. Ако твърде много я искам, стягам малко личните разходи и си я купувам/плащам след месец, два, три или година.
Но никога не си позволявам да харча за глезотии пари, които нямам.

# 75
  • France
  • Мнения: 165
За моите лични покупки тип дрехи, обувки, фризьор, се вмествам в рамките на личния ми доход и се съобразявам с другите разходи за месеца. Ако примерно се очертава ремонт няма да си купя скъпа козметика.

# 76
  • Мнения: 5 352
Rockstar, вмествам се в моят доход и не обичам да искам пари от ММ за мои си глезотийки.
Ние нямаме общ доход, поради простата причина, че всеки си има банкова сметка, по която получава заплата. Когато трябва да платя нещо аз го правя от моята сметка, съответно той от неговата
Той изкарва доста повече от мен, съответно поема и по-голям част от месечните и извънредните разходи.
Аз поемам по-голяма част от разходите за малкия, защото основно аз се занимавам и му пазарувам пюрета, дрешки, играчки и тнт. Simple Smile

# 77
  • Варна
  • Мнения: 5 065
Ние нямаме някакъв обособен общ бюджет, но сме и млада двойка, без деца още. Той изкарва много повече от мен, съответно той плаща по-големите разходи като ток, вода, големите сметки в супермаркета. Аз плащам дребните интернет и телевизия, входна такса, рандъм покупки от малките магазинчета. Отделно всеки сам си покрива дрехи, козметика и хоби разходи. Често си правим подаръци един на друг без повод. И двамата имаме спестявания, които са си лични. Случвало се е текущите пари да не стигнат за нещо и си помагаме, за да не се разбутват спестяванията. И двамата не смятаме за редно в една двойка единия изцяло да легне на плещите на другия, дори и другия да може да си го позволи без проблем. Хубаво е всеки да даде своя справедлив принос, без да се цепи стотинката разбира се и без кокошарски сметки.
Разговорът за кой какво да плаща го проведохме още като заживяхме заедно и двамата сме съгласни, че този вариант най ни пасва на нас.

# 78
  • Мнения: 3 505
Абе разбрахте ме, ама се правите. Говоря предимно за лично удоволствие.
Ако кефът не е за сметка на потребностите на семейството, не виждам проблем понякога да похарчиш и за нещо над възможностите ти.

# 79
  • Мнения: 2 862
Веднъж си млад, веднъж се живее, купувай си, човек трябва и сметка да си прави все пак де. Те парите са да се харчат.

# 80
  • Мнения: 2 155
В много от случаите си взимам от "моя" бюджет. В редки той е предложил (и ме е убедил) да плати за някоя глезотийка. Smile
При нас всеки си има отделна сметка (живеем заедно, но нямаме брак) и си имаме ориентировъчен бюджет, който включва предполагаеми приходи (той е на проектна база, така че има разлики по месеци) и разходи. Разбрали сме се, че аз имам едни спестявания, които не се пипат и са за конкретна дългосрочна цел. Не следим кои неща от чий джоб се плащат. Спестеното се отделя за общи неща - почивки, неща за дома, ремонти по колите. За съжаление в последната година остатъците са малко.
По принцип той е от типа мъже, които смятат, че трябва да издържат семейството, т.е. той да изкарва всичко за домакинството, а аз да мога си харча за себе си и за глезотии. Реално и двамата си харчим за домакинството и по случайност вкарваме горе-долу еднакви пари всеки месец в бюжета (често той повече, така че е доволен ).
За спорадични лични разходи от типа на 20-40-50лв. не се консултираме. Ако нещо надминава тази сума, си казваме предварително и в случай че няма някакъв сериозен проблем с бюджета през месеца, се купува каквото е там.
Обикновено разходите над 100лв са някакви общи (не ползвам толкова скъпа козметика или процедури), така че са съгласувани от двамата.

# 81
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Напълно се вмествам в това, което изкарвам. Обикновено от моята сметка се плащат някои режийни и повечето храна, от другата сметка- големите разходи( наем, лизинг и т.н.). И от неговата сметка да си платя глезотията, все тая, няма разлика, парите са общи.

# 82
  • Мнения: 201
За мен да се вместваш в собствените си доходи за лични неща означава да плащаш половината от всички сметки на двойката/семейството и с остатъка да си купуваш лични неща. Доста потребителки коментират, че партньорът им плащал големите сметки като ипотека, ток или храна при големи пазарувания. А те си купували козметика, дрехи и др. лични неща от своите доходи. Това по каква логика означава, че се вместват в собствените си доходи? Ако живееш при мама и татко и не плащаш наем, режийни сметки и храна, но не искаш пари от тях за козметика и дрехи, това също ли означава, че се издържаш сама? Като зависиш от заплатата на съпруг или гадже за ежедневните си разходи, за да си купиш личните неща от твоята, по какъв начин е различно?

# 83
  • Мнения: 2 862
То няма лошо, щом мъжа може да си го позволи, жената почти винаги върши домакинските задачи, така, че и в този случай може да са квит.

# 84
  • София
  • Мнения: 38 209
На практика, повечето от "моите" пари отиват за децата.
Акооо...нямам деца и мъж, моите пари ще ми стигат напълно, вкл. да си плащам за някакъв вид жилище.
Но имаме някакви семейни уговорки, според които сме така, както сме сега.

Последна редакция: ср, 28 апр 2021, 13:51 от Rockstar

# 85
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 521
Темата ми е странна. Личните неща аз ги разбирам като такива дето си купуваш сам, иначе си е подарък ¯\_(ツ)_/¯ Четох, четох и не разбрах има ли жени, които вземат заем за да си купят червило или такива дето питат мъжа си за джобни пари Thinking

# 86
  • Мнения: 5 352
Темата ми е странна. Личните неща аз ги разбирам като такива дето си купуваш сам, иначе си е подарък ¯\_(ツ)_/¯ Четох, четох и не разбрах има ли жени, които вземат заем за да си купят червило или такива дето питат мъжа си за джобни пари Thinking

Аз все повече ще започна да искам джобни от ММ, защото от другия месец минавам във втора година майчинство и тези 380лв, които ми се полагат, до никъде няма да ми стигат.
Не съм свикнала той да ми дава пари за мои лични неща, но нямам намерение да се отказвам от някои процедури, които досега винаги съм си позволявала. Simple Smile

# 87
  • Мнения: 15 356
Рокет,и аз така  Grinning .Имам някой лев в картата,но като цяло ще взимам от общите пари вече .

# 88
  • София
  • Мнения: 3 129
Много гаден момент, чака ме за втори път. Но ММ ме видя навреме че съм смотана и не мога да си искам, затова го организирахме по-елегантно и се сдобих с карта към неговата сметка. Сега харчим и двамата спокойно 😂.

# 89
  • Мнения: 2 862
Браво на вас, има мъже дето не се сещат, че жената има ниски доходи втората година, та да отпуснат, ако всеки си държи парите в него си. Добре, че имам та не ми се е налагало да искам.

# 90
  • Мнения: 15 356
Как да ми отпусне.Той тегли и оставя в едно чекмедже,аз взимам.При нас само моите пари са мои,но както казах,такава е организацията на нашият бюджет и така ме е научил мъжът ми .
Но имам една близка,тя се разведе ,с мъжът й си даваха пари на заем .

# 91
  • Мнения: 25 675
Добре, че работя.
Не мога да си представя да искам пари на заем, за лични неща.

# 92
  • София
  • Мнения: 19 143
Аз си спестих достатъчно за втората година майчинство. Но много неща ползвах втора ръка - легло, колички, дрешки, обувки.

# 93
  • Мнения: 2 921
На мен всички неща са ми лични, включително косачката за трева. Joy
Да се похваля, купих си нова, та сега ще имам очи да помоля сина ми да ми помага, че със старата беше мъка. 
Не бих пожелала такова мъчение и на най-големия си враг!

# 94
  • Мнения: 257
Стигат ми. Не си представям да искам пари за козметика или друг личен разход, както и да се отчитам за какво харча. Разбира се, съобразявам се с общото ни положение и не бих си купила нещо извън бюджета ми и после да скатавам от семейните разноски.

# 95
  • Мнения: 2 740
Ако си изкарвате парите сами и давате за общ бюджет мъжът ви няма никакво право да ви държи сметка за какво си харчите личните пари. Но ако ви издържа от до и прекалявате с прищявките си, може и да е редно да ви каже, че прекалявате. И тук идва въпроса, какъв ви е бюджета за лични нужди момичета?

# 96
  • София
  • Мнения: 34 933
Що за въпрос? Спрямо колко има мъжа Laughing

# 97
  • Мнения: 2 740
Мъжа днес има утре няма Simple Smile

Сериозно, дори и милионер да е мъжа ви, според мен е нормално да има бюджет, най-малко от възпитателнаглед а точка. Иначе е ясно че всеки може да е като бездънна яма.

# 98
  • София
  • Мнения: 34 933
Мъжът днес го има, утре не Mr. Green
Шегувам се.

Всяка потребителка има различен бюджет и той не е константен.
Този месец мога да похарча 150 лв за себе си, следващият 950. Зависи.

# 99
  • София
  • Мнения: 38 209
Моят е горе-долу константа.
Към 60 процента от моите приходи. Но всъщност това са пари и за дрехи, козметика и лекарства и за децата. Така си ги водя в бюджета.

# 100
  • София
  • Мнения: 34 933
Да, ти сложи децата и като нищо потребяваш 5 %

# 101
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Никога не съм си водила подобна сметка. Мои нужди, такива на ММ или на децата, все са нужди. Нямаме нужда от подобни специални отчисления.
Последно ММ прави три импланта, представете си сумата. Да го питам как ги е отделил, че са за негови лични нужди ли? Или лазерната епилация за мен и голямата. Или вноските по моята кола. Все са някакви лични нужди.

# 102
  • Мнения: 2 740
Горджъс, знаем че ди палавница.


Иначе аз визирах бюджет за регулярни неща, такива инцидентни спешни случаи са от общата каса.

# 103
  • София
  • Мнения: 12 654
Те понякога тези нужди могат и твърде големи да са. Че и на всички едновременно.
Племенникът на съпруга ми вчера имаше бал и са ни реално едни от най-близките хора. Племенникът ни е и кръщелник. След толкова месеци вкъщи всички имахме нужда от нови дрехи, обувки, козметика. Не бяхме купували толкова официални неща от миналата година. Чак сърцето ме заболя колко много хвръкнаха само да се нагласим, хем бяхме сравнително скромни и семпли.
Добре, че нямаме толкова често такива сериозни поводи. Направо пренасочихме едно друго перо изцяло за това.
Здравните разходи, тези за коли и сметки и т.н. ги смятам в други перо. Под лични разбирам точно бельо, дрехи, обувки, прически, разни мазила и подобни. И джобните.

# 104
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Кои инцидентни спешни случаи? Ако визираш моите, това не са спешни случаи.

# 105
  • София
  • Мнения: 34 933
Ами, като твоя, Гого. Така предполагам.
Хайде, с едни 30% отгоре, но при нас има повече екстри.

# 106
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Добре, че уточнихте какво се има предвид, защото аз примерно не включвам дрехи и бельо в личния бюджет - и той, и аз трябва да ходим с нещо облечени и обути, не ми доставя особено удоволствие да купувам дрехи, обувки, чанти и гащи, но се налага, все пак, макар да ми стават дънките от 6, 8 и 9 клас Grin.

Под лични нужди аз разбирам тези за лични хобита - примерно при мен са неща за балконската градинка, (принадлежности за/към) музикални инструменти, подаръци, пътувания и хотели (в момента не особено), игри за плейстейшън, покани за рд - т.е. нещо, без което попринцип може и което струва все пак повече. А това, че аз ще си купя на 3г една спирала и едни сенки, а той нови струни за китарата - това са дребни неща и въобще не ги следя в детайли, защото са двуцифрени суми годишно, иначе попринцип и те биха били лични нужди, по моята дефиниция.

# 107
  • София
  • Мнения: 34 933
Хобито ми е да купувам чуждите чеизи и там мятам луди пари. Танци - базови са харчовете, козметика, бельо, парцали, обувки, вътрешнодържавни пътува за 4-5 дни, ресторанти, барове, културен живот, малко услуги  - това са ми настолните харчове.

По- големите ги обмислям в аванс, но аз без пари не оставам, никога.

# 108
  • София
  • Мнения: 12 654
Хобита, пътувания,забавления са си отделно перо при нас. И са общи, защото заедно пътуваме,заедно спортуваме. Вкл. с децата.

# 109
  • Мнения: 15 356
Възпитателна гледна точка няма при нас,аз съм си възпитана 😁 .Всяко семейство си го е направило както му е удобно и според доходите си .

# 110
  • Мнения: 2 593
Наложи се да се сменят стъклата на очилата и на двете дъщери. Платих капарото от моите лични пари, които съм отделила за едни сандали, дето трябва днеска да пристигнат. Сега се чудя как да наглася нещата, за да си възвърна финансовото равновесие Stuck Out Tongue Winking Eye

# 111
  • Мнения: 14 668
Що за въпрос? Спрямо колко има мъжа Laughing
Чета спрямо колко мъжа има и си мисля брей, че е играч тая мадама, няколко спонсора върти Grinning
По темата, вмествам се, ама и мъж нямам. Ако нещо се закучи и трябва спешна реакция, брат ми удря рамо , но му ги връщам за 2-3 дни. Случвало се е само веднъж, всъщност, и не беше точно за лични неща - взехме доста скъп общ подарък на нашите. Точно на черен петък, аз пред заплата, а братчето тъкмо взел заплата и просто наместихме времево нещата.
Иначе се вмествам - с ограничения.

# 112
  • София
  • Мнения: 34 933
Спонсорството не е гарантирано, личните доходи - да.
Да речем, че съм била на твоето място, Галче, но съм проявила завиден разум на 20. Непонятно, но факт.
Най- сладко се харчат лично изкараните пари.

# 113
  • Мнения: 14 668
Гордж, аз съм установила, че чудесно управлявам чуждите пари, обаче моите просто не мога. Тъй че се задоволявам с успеха да се вмествам в моите доходи, без да чакам на спонсори. Ама ако някой желае да ми купи къща, няма да му кърша хатъра, де Grinning

# 114
  • София
  • Мнения: 34 933
Ама, моля ти се. Цял живот съм държала да съм независима, последните 4-5-6-7 години искам много да съм зависима. Да си готвя, домакинствам, да си танцувам пред печката и пералнята, да спя следобед Laughing
Шегувам се. Работя за базови неща, но си обичам работата и положението. Останалото от акъл.

Общи условия

Активация на акаунт