Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Най-издържливите цветя за южна тераса?

• 1 972
  • 75
  •   1
Отговори
  • София, Лагера
Мили хора, имам хубава слънчева, голяма тераса, която от миналата година облагородявам. Тогава, като начинаещ цветар, по съвети на познати изпробвах какви ли не растения - варбени, тагетиси, бегонии, каланхоета, хризантеми... рукола, магданоз, котешка трева и какво ли още не. Само калдаръмчетата и алпийските сакъзчета оцеляха до края, ама вероятно защото не знаех как да се грижа за другите (от старание ги преполивах повечето).
Сега отново съм се наточила са гредам цвеКета. Този път в по-големи сандъчета (самонапояващи), че миналата година бяха в малки и вероятно затова или ги давех, или ги засушавах.
Въпросът ми:
Кои са най-издържливите цветя за тераса? Изцяло южна, от сутрин до вечер грее слънце. На висок етаж и духа вятър, така че нежни растенийца не биха оцелели. Често пътувам е и е желатнелно да издържат 3-4-5 дни без поливане. Но, както споменах, саксиите са самополивни, а съм си купила и дивайси за напояване.
Не държа на ярки цветове, по-скоро на богата листна маса.
Не държа да са многогодишни. Само да са издържливи.

Благодаря предварително за отговорите!

# 1
  • София
И моята тераса е изцяло на слънце през целия ден, на последен етаж, открита. Пробвала съм какво ли не, но при мен само петунии оцеляват цяло лято.
И чери домати Simple Smile

# 2
  • София, Лагера
А, забравих да спомена: правя си разсади на люти чушки, те оцеляват. Домъкнах си семената от ЮАР и от Нигерия. На тези места всичко вирее, на този гаден климат и глинеста, недружелюбна почва.
Елита, петуниите оцеляват ли на вятър?

# 3
Едната ми тераса е точно такава -южна. Цял ден грее слънце. Миналата година бях насадила винки. Тази година пак винки ще слагам. Много добре им понесе. Освен това може калдъръмчета и петунии. Петуниите обаче искат редовно поливане. А какви са тези самополивни саксии?

# 4
Мушката.Нищо друго не издържа на слънце.

# 5
  • София, Лагера
Благодаря за отговорите!
А здравец дали ще издържи на слънцето?
А каскадно мушкато?
Лавандула?
Бръшлян?
Или въобще нещо диво?

# 6
  • София
Лавандула, мушкато всякакво, калдаръмче, тагетес Simple Smile

# 7
Ноеми, на моята южна и много гореща тераса оцеляват кученца , не въшлясват и лесно се гледат
винки

петунии , ама много въшлясват

мушката и сакъзи и бугенвилия. Здравеца не обича топло и лятото най добре се гледа на северна тераса.

# 8
И от мен глас за мушката/сакъзи всякакви. Издържат спокойно по 4-5 дни лятото без поливане на силно слънце.
Добавям още юка и картофена палма като обичащи слънцето растения. Даже ги използвам да правят шарена сянка на другите ми цветя.

# 9
  • MI
Всякакви сукуленти ще виреят прекрасно, но за зимата ще ти трябва парниче, ако нямаш остъклен балкон разбира се. От по-дивоте цветя невенът вирее много добре в такива условия. На мен мушката и сакъзчета буквално ми се изпържват лятото, никакъв шанс за оцеляване. Та зависи колко точно пече на този балкон...
Да, юката няма нужда даже зимата да я прибираш.

# 10
  • София
А, забравих да спомена: правя си разсади на люти чушки, те оцеляват. Домъкнах си семената от ЮАР и от Нигерия. На тези места всичко вирее, на този гаден климат и глинеста, недружелюбна почва.
Елита, петуниите оцеляват ли на вятър?

Те не са високи растения, така че не съм имала проблем при вятър. Вече 13 години правя експерименти с различни цветя за моя балкон и само петуниите са оцелявали.
Виждам, че някои от вас отглеждат цветя на южна тераса, но покрита. Това има значение...
Ноеми, малко по-късно ще изпратя снимки.

# 11
От мен глас за винките. До към една седмица издържат без поливане, на силно пряко слънце. Е малко са ожмулени после, но бързо живват. Тази година експериментирам с перлит в почвата, уж да задържа повече вода. Мушкатата трудно издържаха цяла седмица да ме няма, петунии при мен също много въшлясваха. Дипладения вирее добре, миналата година нацелих саксия с 3 корена заедно от Лидл, оказаха се 3 различни цвята. Ей спукаха се да растат и да цъфтят, хубави ярки цветове и приличат на тромпетчета Flowers Hibiscus
Имах и един много готин жасмин, бях си го донесла от Гърция, той ми цъфтя много обилно и ароматно, даже издържа зимата навън. Голям храст с вдървени клончета беше, много ме е яд, че го изпуснах после.
Тая година искам да пробвам с плумерии, може би и още някой жасмин. За това силно слънце си трябват южни тропически растения, ама кофтито е че зимата трябва да се прибират.

# 12
  • София, Лагера
Благодаря, мили дами!
А като казвате "въшлясват", то не се ли оправя? Аз съм ползвала Детрал, като се борих с чушките ми и върши работа. Моля споделете!
Валиан, ето това са сандъчетата: https://e-gradinabg.com/samopolivni-saksii-za-gradinata-i-balkon … -e-gradinabg.html

# 13
Привет и моята тераса е южна, купих си микс от семена за цветя за южна тераса и всички се изпържиха.
Това, което успях да отгледам и да оцелее: мушката и сакъзчета, драцена, алое вера, кактус, каланхое (но то въшляса здраво, люти чушки.

# 14
Ако имате място за по-големи растения, зокумите виреят добре на слънце и вятър, но зимата трябва да се прибират. Това също издържа, не знам как се казва:
Скрит текст:

# 15
Шефлерата също я държа на слънце, много добре ѝ понася. Но моята тераса е югоизточна и пече от изгрев до 14-15 часа.

# 16
  • MI
Сетих се, че от цъфтящите цветя туртата също перфектно издържа, само все някакво поливане трябва при отсъствие.

# 17
Привет и от мен! Аз също от миналата година се запалих много по терасните растения, моята тераса също е страшно гореща и пече почти през целия ден. Това, което успях да задържа миналата година беше мушкато и всякакви кактуси. Те издържат на жегата, но трябва да се поливат малко по-често от обичайното. Сукулентите също добре виреят на жега. Зимата ги прибрах в една стая със същото изложение и за сега са добре, но скоро мисля пак да ги изкарам. Само да мине това скапано време Simple Smile

# 18
При мен на югозападна, единственото упорито и самоотглеждащо се е калдъръмче.

# 19
Записвам се да следя. И ние имаме открита изцяло южна тераса, пече от сутрин до вечер. Миналата година силното слънце буквално изгори почти всичко, което правих опити да отглеждам там.

# 20
И аз се записвам- с глас за каскадни сакъзи.Зокум също, но трябва голяма тераса.

# 21
  • София, Лагера
Благодаря ви, мили момичета! При мен е проблем също, че не мога зимата да прибирам саксиите. Имам 2 котки, които ръфат цветята, малкото даже наяде нолината, въпреки че листата й са доста твърди. После повръща 2 дни, но продължава да ходи да хапе всеки път като се докопа до нея.

# 22
  • Варна
Моята тераса е южна и остъклена, направо е като пещ. Пробвала съм какво ли не, но изсъхват и хващат паяжинни акари. С най-голям успех за известно време съм отглеждала мушката, но с ежедневно поливане сутрин и вечер. Босилек, магданоз, лавандула също стават.

# 23
Мушката могат да се пазят като начупени клончета някъде и напролет да се сеят, хващат се без проблем. Само трябва да не са замръзвали.

# 24
  • MI
Ноеми, вземи кактуси и бодливи сукуленти тогава, съмнявам се да ги захапе... Satisfied

# 25
На южната тераса имам сакъзчета и кълдаръмчета.
През горещите дни поливам рано сутрин и късно вечер.

# 26
Относно сакъзчетата- имате ли наблюдения кой вид е по-издържлив на слънце- алпийските (с по-рехавия цвят, но многоброен  и светли листа) или другите с по-богат като топка цвят, но по- нарядко и по-тъмно зелените листа? Аз мисля че алпийските...

# 27
С тия котки зокумите и винките не са вариант, също и мандевилата. Confused

# 28
  • София, Лагера
Хахахах, Нели, права си!

Аз това за котките го казах само за да обясня защо не мога да гледам растения вътре в стаята. Иначе имам красула, нея не я закачат. Преди редовно я прекопваха, но сложих камъни и не им стиска вече. Та котките не излизат на терасата

Сега говорих с един градински център и ми предложиха аптения. За пръв път го чувам, но много ми хареса. Имате ли наблюдения?

# 29
  • София
Здравейте, и аз съм с открита южна тераса. Пече яко:) От няколко години опити оцеляват при мен- мушкато, сакъзче, зокум, калдаръмче, сукулентни и кактуси, петунии( което ми е много странно, защото са с много нежен цвят), карамфилчета, ягодки и чери доматки, подправки и лавандула. При по-дъждовна пролет всичко се развива прекрасно докато не дойде лятната ваканция. Обикновено рядко намирам кой да ги гледа и погромът е пълен:(

# 30
Аз съм гледала аптения. Добре си вирееше, само трябваше през зимата да я прибирам на закрито.
Една година реших да пробвам да презимува навън и измръзна.

# 31
Аз също я бях харесала, но видях че тук я дават че не понася върло слънце и се бях отказала.

Сега ще ме накарате пак да си търся Simple Smile

# 32
Моята тераса е южна и остъклена
Имам една драцена, която е на 10 години може би и порастна близо с метър и половина. Тази зима за първи път не съм я прибирала през зимата и си оцеля. Дървото на живота също много добре се развива на терасата. За около месец обаче го прибрах на топло. И май тези са ми многогодишните растения. Иначе имам и съм отглеждала сакъзче , кралско мушкато, каланхое (последните две ги нападат разни белокрилки ). Босилек също- но не се задържа много . В момента имам и циклама, бегония, коледна звезда
Посях си магданоз и разсад чери домати. Сега се замислям за зокум, но съм с котка. Чудя се дали наистина е толкова вреден и отровен ..

# 33
Толкова е, наистина, в топ 5 на самоубийците е, четох някъде. 3-4 листа изядени от възрастен са фатални... Аз ги махнах като прочетох това...

# 34
  • Пловдив
И в същото време съм чувала, че в много малки /ама наистина малки/ дози се приема от онкоболни. Та дозата е разликата между лекарството и отровата.

# 35
  • София
Аз съм с южна тераса и пече много, най-добре ми виреят мушката, сакъзчета и тагетеси от по-големите топки. Петунии също гледам, но средата на лятото им изгарят листата и стават малко грозни, много цветове, но жълти клонки, а и много въшлясват, с какво ли не ги пръсках миналата година и така и не се оправиха. Тази година ще ги пропусна и мисля да заложа на повече тагетеси и винки. Мушкатата са супер, но зилата ми умират на стълбите като ги прибера и ми става мъчно, та май тази година ще им го спестя.

# 36
Дайте идея тогава за подобно на зокума цвете ☺️

# 37
Аз не съм забелязала котките да проявяват някакъв интерес към зокумите, от години гледаме и двете и жертви няма. Доколкото съм чувала зокума много горчи, имаше някакъв народен лек за сърце с него.

# 38
  • София
Мушката, бугенвилия, розите тръгнаха като полудели. И нашата е Южна в София, лампите се пръснаха от жега

# 39
  • онче бонче бонбонче
Предполагам че всичко що се води тропическо ще расте на южна тераса, стига да се пулверизира често с вода за да им е не само топло но и влажно.

# 40
А кое със сигурност би оцеляло и зимата?

# 41
За мен най-издържливи са сакъзите. Всяко лято -август ги оставям за 10 дни без поливане, докато съм на почивка и оцеляват.

Петуниите ги нападат акари и в разгара на лятото умират ако не ги пръскаш.
Вербена..също се развива страхотно, но там пък брашнестата мана се появява..
Калибрахоето ми е фаворит. Но не издържа дълго без вода.

Последна редакция: ср, 07 апр 2021, 19:08 от Рози и Бодли

# 42
  • София
Мушката, бугенвилия, розите тръгнаха като полудели. И нашата е Южна в София, лампите се пръснаха от жега
Изкарахте ли ги вече? Аз още се въздържам заради колебливото време.

# 43
  • София
И аз съм на същата вълна, така че се записвам - с южна неостъклена тераса. Имам желание да си взема вербени и/или импатианси (циганчета). Ама никой нищо не пише за циганчета, защо?

Иначе добре ми оцеляват мушката и сакъзчета. Калдъръмчета не съм пробвала все още. Имам и здравец. Изкарвам бегония, сукуленти и кактус, също са ок. За тераса харесвам предимно цъфтящи. Ще ви чета с интерес.

# 44
  • онче бонче бонбонче
E колко му е да минеш с чаша вода да полееш, сутрин малко, вечер малко, достатъчно му е. Като го правиш всеки ден няма как да забравиш.

# 45
Ама никой нищо не пише за циганчета, защо?

Защото са сенколюбиви.

# 46
E колко му е да минеш с чаша вода да полееш, сутрин малко, вечер малко, достатъчно му е. Като го правиш всеки ден няма как да забравиш.
Авторката каза, че и се случва да отсъства за 4-5 дни.. На щжна тераса едва ли ще издържат толкова..

Циганчетата обичат сенчести и полусенчести места..На северната ми тераса се развиват перфектно. Но и тях ги нападат акари.

# 47
Имам две южни тераси, прекрасно виреят винки, калдаръмчета, мушкато  и сакъзи.

# 48
С югозападна остъклена тераса съм, като стъклото е отгоре до долу. На долните стъкла сме сложили фолио. Пече и е жега. Миналото лято успешна отгледах там драцена, китайска роза и шафлера. Сега освен тях имам каланхое, засадих мини слънчогледи и лимонова трева. В момента и орхидеята е на вън, ама в голямата жега ще трябва да я прибера май.

# 49
Момичета, явно има разлики в южните ни тераси, при мен калдаръмче, вербена, флокс не издържаха на жегите, шефлерата я изкарах за малко и изгоряха горните й листа. Лятото поливам всяка вечер, ако пропусна и ден цветята са оклюмали и  си личи, че страдат. Калибрахое също издържа

Последна редакция: чт, 08 апр 2021, 11:23 от Natt***

# 50
И при мен горят, моята е лоджия и в големия пек се нагрява и от стените отстрани. Аз в много горещи дни поливам и сутрин, преди да е напекло много.

# 51
  • София
Ама никой нищо не пише за циганчета, защо?

Защото са сенколюбиви.

Ех, толкова ги харесвам... Но няма да ги мъча, щом нямат шанс за южна тераса.

А вербените как се държат? И да подскажете откъде могат да се купят (за София става дума)?

# 52
  • София, Лагера
Днес избухнах. Замъкнах се на другия край на Сф, чак до Баухаус и си купих... 80 сакъзчета (40 червени, 20 лилави, 20 розови). И 5 големи 80 см сандъчета, 40 л пръст. Цял следобед разсаждам, но не ми стигнаха цветята, та в неделя ще ходя за още Laughing
Минах през цветната борса, но ми казаха, че е рано за калдаръмчета. Нищо, ще изчакам.
Сега пия 1дна бира и отивам да садя чушките, като съм събрала скорост...

# 53
  • София
Калдаръмчетата поникват много лесно от семена. Сега точно е моментът за посаждане.

# 54
  • София, Лагера
О, супер! Трябва ли нещо да им бая (специални грижи), или наистина сами си растат?

# 55
Ноеми, какви сакъзчета- алпийски ли? По колко са в Баухаус? И вносен ли е разсада? Аз принципно ходя до оранжериите в Дружба, но миналата година като че ли не бях доволна, не направиха много дължина...Да ви кажа сакъзи по 1,5 м дължина са ми ставали преди години, когато взимах вносен разсад от това, което сега е Хоуммакс...

# 56
Ноеми, 80 корена Astonished, майкоооо Joy, да си ги гледаш със здраве и много да те радват. Ама като почнеш да ги поливаш всяка вечер - лелеле Joy Надявам се да качваш снимки. Вземи си и тор за балконски цветя, от по-големите опаковки, че доста ще гълтат Grinning

# 57
Е направо с маркуча, няма да се мъчи я Grinning Калдъръмчетата не искат никакви грижи, дори не е нужно да поливаш често. Сукуленти са. Ама веднъж като посееш, ще се самопосеят и следващите години пак ще изникват сами.

# 58
Да, калдъръмчетата са голям бурен, няма отърване от тях. Моите вече 5-6 години си се самопосяват и не поливам често, дори в най-жегавото на ден-два, ако се сетя. Най-интересното е, че всяка година са различни цветове и пчеличките постоянно събират прашец от тях.
"Ден и Нощ" са подобен бурен. Изискват една идея повече поливане, но нямат проблем на юг.

# 59
Днес избухнах. Замъкнах се на другия край на Сф, чак до Баухаус и си купих... 80 сакъзчета (40 червени, 20 лилави, 20 розови). И 5 големи 80 см сандъчета, 40 л пръст. Цял следобед разсаждам, но не ми стигнаха цветята, та в неделя ще ходя за още Laughing
Минах през цветната борса, но ми казаха, че е рано за калдаръмчета. Нищо, ще изчакам.
Сега пия 1дна бира и отивам да садя чушките, като съм събрала скорост...

Сега си купи Кристалон - син,бял или червен..Все са добри. Подхранвай два пъти в седмицата и летните вечери ще се наслаждаваш на цветове, докато си пиеш биричката Simple Smile

Калдаръмчето на южна тераса отваряше цветове само вечер, през деня от жегите бяха свити.
Вербена гледах каскадна..Беше изобилие от цвят, но като я лепна маната я съсипа, а аз не обичам да пръскам с препарати.

# 60
  • София, Лагера
Ноеми, какви сакъзчета- алпийски ли? По колко са в Баухаус? И вносен ли е разсада? Аз принципно ходя до оранжериите в Дружба, но миналата година като че ли не бях доволна, не направиха много дължина...Да ви кажа сакъзи по 1,5 м дължина са ми ставали преди години, когато взимах вносен разсад от това, което сега е Хоуммакс...
Ето това взех, 8 комплекта Simple Smile https://www.home-max.bg/mushkato-sakuz-razsad-10-br-kontejner/?s=1 Не тръгнах за него, но добре ми дойде.
Скрит текст:
Имат още, имайте го предвид. Има светло розови, розови, светло червени, тъмно червени и лилави. Бели и жълти няма, питах.
Също така, както споменах, при мен освен че съм на високо, е доста ветровито, защото терасата е открита, на кьоше и там се срещат ветровете. Та ми трябва нещо жилаво и ниско, това сакъзче е такова, не расте повече от 20 см. Не е и каскадно, че ветровете ще ми ги отнесат по Атлантика.

Рози и Бодли, записвам си за Кристалона! Благодаря ти много!

Обожавам калдаръмчетата! Толкова са дивички! Много харесвам дивотийки, любимото ми цветя са божур и люляк! Сега ще си ги насадя!

Нещо имам проблем с телефона, не мога да свалям снимки, а имам доста на терасата от миналата година. Утре ще се поборя още малко и ако успея да ги сваля, ще ви покажа моята Гордост- терасата, която саморъчно боядисах и облагородих. И ми стана райско жълто кътче. А тази година ще бъде още по-шарена!

# 61
Наоми, много те харесвам от котешката тема! Моята южна тераса от есента на 2020 г., когато големите горещини бяха вече преминали:

# 62
Djaki, страхотна тераса Simple Smile! На папрата не му ли е горещо на нея ?

# 63
Djaki, страхотна тераса Simple Smile! На папрата не му ли е горещо на нея ?
Точно в този ъгъл първо се появява сянка. Затова там изнесох и кит. роза. Иначе засенчвам понякога с чадър, после купих памучна завеса. Обмислям тента. Кисел трън имам и тлъстига (дебела Мара), лавандула, розмарин, които си зимуват отвън, горещо препоръчвам.

# 64
Ноеми, аз съм на първи етаж и страст са ми каскадните. Но ниско долу във висока саксия калибрахоето би се развивало чудно..
И малко цветно настроение от мен..Да се затопля вече, че да се развихря Simple Smile
Скрит текст:

Последна редакция: пт, 09 апр 2021, 22:55 от Рози и Бодли

# 65
  • София
И аз съм от котешката тема - оттам я знам Ноеми. Браво за цветята! Изби рибата с бройката!

Моята тераса е малка и толкова бройки няма как да гледам, но вече нямам търпение да стане по-топло и да се захвана с цветята.

# 66
И аз съм от котешката тема - оттам я знам Ноеми. Браво за цветята! Изби рибата с бройката!

Моята тераса е малка и толкова бройки няма как да гледам, но вече нямам търпение да стане по-топло и да се захвана с цветята.

А, и моята не е голяма, за съжаление, но се опитвам да я направя разтегателна 😀

Последна редакция: сб, 10 апр 2021, 19:00 от Djaky

# 67
Здравейте и от мен. Новодомци сме и за първи път ще си правя градинка. Искам да засадя петунии и калибрахое в сандъчета, но се чудя по колко коренчета да слагам. Мисля да взема от стандартната големина. По три дали ще са малко?

# 68
Според мен не са малко, аз и по две слагам. Петуниите са нежни и крехки, един дъжд съсипва цветовете. Вече ги слагам по-навътре на терасата, или на перваза на прозореца.

# 69
Не знам, кои са стандартни..В тези сандъчета, които аз купувам, слагам по три растения.

# 70
  • под тепетата
Насяла съм разсад армерия в алпинеум на двора с югоизточно изложение, а на вилата - с югозападно. Пише, че иска слънце, малко поливане, студоустойчива. Едната вече показа пъпка и с нетърпение чакам да цъфне. Както е видно, нямах търпение и тази на двора е засята още март, а на вилата - септември. Засега нямаха проблеми със застудяванията. От един сайт са закупени, интересно ще ми е да видя разликите в  местоположението и климата - 450 км, които ги делят. Правя уточнение обаче, че винаги има разлика между саксия/сандък и директно в земята. На мен например лавандула в саксия/сандък не ще и не ще да върви.

# 71
Е, лавандулата е издържлива, с години гледам на терасата. Стана доста голяма и късна есен я засадихме в градината на близки, но непременно ще си взема нова. Че уж гони и комарите...

# 72
  • под тепетата
Да, на вилата имам 50-тина корена Simple SmileНо дори и там, в сандъчета саксии не оцеля. Може би е и до сорт. Преди да си тръгна видях в магазинче една съвсем различна от моите (2 вида), но ми се досвидяха 8 лв , пък и мъжа ми ще ме набие вече Stuck Out Tongue Closed Eyes Проверих - лавандула стоечад.
Djaky, не ме подкукоросвай, че ще те викам да береш и сушиш. Мазоли си направих докато я подрежа всичката.
Скрит текст:

Последна редакция: нд, 11 апр 2021, 13:00 от bilqna_69

# 73
Да, на вилата имам 50-тина корена Simple SmileНо дори и там, в сандъчета саксии не оцеля. Може би е и до сорт. Преди да си тръгна видях в магазинче една съвсем различна от моите (2 вида), но ми се досвидяха 8 лв , пък и мъжа ми ще ме набие вече Stuck Out Tongue Closed Eyes
Пфуу. скръндза 😀

# 74
Мисля, че има декоративни сортове лавандула за саксии, но стандартната иска пространство за корена, а и зимата в саксия е различно от в земята..

# 75
Да, на вилата имам 50-тина корена Simple SmileНо дори и там, в сандъчета саксии не оцеля. Може би е и до сорт. Преди да си тръгна видях в магазинче една съвсем различна от моите (2 вида), но ми се досвидяха 8 лв , пък и мъжа ми ще ме набие вече Stuck Out Tongue Closed Eyes Проверих - лавандула стоечад.
Djaky, не ме подкукоросвай, че ще те викам да береш и сушиш. Мазоли си направих докато я подрежа всичката.
Скрит текст:

Билянка, сега видях, че си дописвала. Свиркай, идвам, само да се пооправя. Големи красоти при тебе! 😍

Общи условия

Активация на акаунт