Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Истанбул [тема 54]

• 2 922
  • 67
  •   1
Отговори
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те

Влюбването в Истанбул се извършва с любезното съдействие на К.О.Т.К.И.-те

Ако не намерите отговорите на въпросите, които Ви вълнуват на тази страница с удоволствие ще ви помогнем!

❗ ❗ ❗ ВАЖНО ❗ ❗ ❗
От 15 март 2021 година, най-рано 72 часа преди влизане в Турция, задължително се попълва здравна декларация, чрез която се генерира и персонален временен HES код. Декларация се попълва за всеки пътуващ индивидуално и преди всяко влизане в Турция.
Здравна декларация

След генерирането на HES код е нужно свързването му с вече притежавана или новозакупена Istanbulkart. Транспортните карти вече са поименни и индивидуални, така че трябва да разполагате с отделна карта за всеки пътуващ, както и да актуализирате информацията преди всяко пътуване до Турция с новия ви HES код.
Инструкции

Българска православна община в Истанбул

Истанбул Street View Google
Истанбул на живо - камери из целия град
Времето в Истанбул - до 30 дни
Карта с основните забележителности в Истанбул и как да стигнем до тях от bialk

Истанбул маратон
Истанбул в световния пътеводител Wikitravel
Идеи за маршрути и ревюта на квартали

Транспорт:
За магистралните карти - актуалната цена е 60 лири МИНИМУМ
От къде да купим магистрална карта
Сайт за проверка на пътни глоби
Обяснение как да ги проверим само с рег. № на автомобила
Платените паркинги в Истанбул

Цена на билета за обикновен автобус/трамвай и метро:
жетон - 7 лири
Едно пътуване с Истанбулкарт е 3,50лири, с билет- 7 лири.
Първата смяна на транспорт - 2,50 лири, втората - 1,90, третата - 1,20.

Цени на Мармарай: минимално таксуване за 1-7 спирки - 3,50лири; максимално за 36-43 спирки - 7,75лири

Скрит текст:

Карта за по-евтин транспорт Istanbulkart - купувайте и зареждайте само от автомати!
Ценови категории на билетите при таксуване с Истанбулкарт
Автобусите в Истанбул
Метрото в Истанбул

Фериботи – градски транспорт и круиз по Босфора - Sehir Hatlari
Фериботи – градски транспорт и круиз по Босфора - Turyol
Сайт на фериботи – градски транспорт и круиз по Босфора -  Dentur Avrasya
Фериботи – градски транспорт и круиз по Босфора - IDO

Карта на основния железопътен транспорт - актуализира се ежедневно
Сайт показващ транспорта до всяка точка на Истанбул - работа върши и Google maps
Moovit - транспорта до всяка точка на Истанбул в реално време

Основни забележителности и музеи:
Istanbul Museum Pass - Музейната карта на Истанбул
От къде да купим Museum Pass
Онлайн закупуване на Museum Pass

Българската църква Св.Стефан
Топ Капъ  +  3D разходка из Топ Капъ
Света София
Долмабахче
Кулата Галата
Водохранилището Йеребатан
Синята джамия-Султан Ахмед Петък посещения след 13:30 часа
Джамията Сюлейманйе
Девичата кула
Павилиона Кючюксу
Двореца Бейлербей
Павилиона Ъхламур
Румели хисар
Небостъргача Сапфир
Истанбул аквариум - кв. Флоря
Миниатюрк
Isfanbul (бивш Виаленд) +  Подробности за Исфанбул

Молове и шопинг центрове 1
Молове и шопинг центрове 2
Молове и шопинг центрове 3
Пазари 1
Пазарите на Истанбул 2

Програма на изпълненията на дервишите

"Как да стигна до...?" и отговори на някои други въпроси:
От Лалели до Таксим и обратно – транспорт, маршрут, какво да се види. + транзит с метро М2 от станция Vezneciler
Как да стигна от автогара Есенлер до летищата Ататюрк и Сабиха Гьокчен +транспорта до Сабиха Гьокчен
Схема на историческия полуостров на Истанбул
Как да стигна от Лалели до Долмабахче
Как да стигна до парк Емиргян
Как да стигна до Чамлъджа + Карта с маршрутите за Чамлъджа + с метрото до станция Kisikli
Как да стигна до Нишанташъ
Как да стигна до Ъхламур
Как да стигна до Принцовите острови - с ферибот от Еминьоню
Как да стигна до Пиер Лоти + ферибот на Sehir Hatlari от Каракьой / Юскюдар
Как да стигна до българската желязна църква Св. Стефан (и Вселенската патриаршия) + ферибот на Sehir Hatlari от Каракьой / Юскюдар
Как да намеря френската улица – Cezayir Sokak
Как да стигна до Румели Хисар
Как да стигна до Watergarden Istanbul - !!! избягвайте автобус 13, маршрутът е твърде обиколен!!!
Как да стигна до Viaport Venezia
Как да стигна до Миниатюрк – транспорт и работно време. входа е 15 лири в момента
Посещение на небостъргача Сапфир + още информация и още Сапфир
Как да стигна до Istanbul Aquarium кв. Флоря

Как да стигна до новата сладкарница Инджи (Inci) - Бенетон вече е Котон
От къде да си купя прочутото кафе Мехмед Ефенди
Карта на Соук чешме сокак, Джаферага медреси и околните музеи
Как да стигна до Църквата на първия ден от месеца
Фризьор Фатих от bebeOgi
Подземна джамия в Каракьой
Новата Джамия в Чамлъджа
Кафето с възглавничките

Намери нощувка:
Скрит текст:

Изпробвани ресторанти и заведения:

Истината за посещението в Одрин като последен ден от екскурзията в Истанбул

Линкове за изтегляне на пътеводител на английски  Пътеводител на руски
Линкове за теглене на научнопопулярни филми за Истанбул
Пътеводител на английски

Избрани пътеписи, впечатления и къщи от сериали:
Скрит текст:
Два начина да стигна до къщата от Листопад
Къщите от сериалите – информация и адреси
Първата истанбулска къща на Фатмагюл от Пепел от рози + как да стигна до нея
Как да стигна до къщата на Кадир от Пепел от рози и да срещна Мукадес
Островната къща на Пашата от Мелодия на сърцето
Снимки от Смърфиетка, Таня67 за Азиатският бряг 2, Пътепис на Du, Пътепис lyuba84, Пътепис Невракова 2 3
Истанбул в снимки от Сиси_G - 05.2015
Разказа на lalence11 04.2015- 1 част 2 част
Пътеписа на Du от 04.2015 - 1 ден 2 ден 3 ден 4 ден
Преживяването на Jane2013 - 04.2015 1 ден 2 ден 3 ден
Пътеписа на Neolita- 05.2015 Разказва за Истанбул - mallkata   снимки с пътепис
вълшебството, наречено Истанбул  -t1n43to    Разказва за Истанбул - zwarte tulp  Сбъднатата мечта на jullianna  Bon Jovi и Истанбул - очаквано добрата комбинация на jullianna  Истанбул - трети път за… щастие на jullianna Кулинарна фоторазходка из Истанбул  Кулинария по улиците на Истанбул Пътепис от Im So Excited - 1 част + 2ра част Пътепис от melanholly - част 1 + част 2  + част 3 Пътепис лято 2012 от velina_v
+ 2ра част + 3та част + 4та част Разказ и снимки от beljata +2ра част +3та част +4та част Истанбул за 4ти път с ivelina666 10 дни в Истанбул с roshko999 +2ра част +3та част  +4та част

Темите досега:
 Истанбул 53

Ако смятате, че по време на пътуването сте станали обект на некоректно отношение, можете да подадете онлайн жалба в Комисията по защита на потребителите тук

И нека пътуването и хапването започнат сега!

Последна редакция: вт, 06 апр 2021, 18:30 от Шебек

# 1
  • Пловдив
Благодаря за темата! Flowers Sunflower

Нямам търпение да махнат тестовете и да отида в Истанбул. Големият ми син се жени сега през  май и намеренията ми бяха да отидем за лалетата с дъщерята и да си купим тоалети. За съжаление плановете ни няма как да се осъществят, ще се обличаме от тук, но все пак се надявам скоро да имаме достъп до Турция.

# 2
  • София
Декларацията при влизане не е ли задължителна само при полет до Турция?

Благодаря за темата!

# 3
  • Някъде в Европа...
Шебече, благодаря за темата!

Записвам се с надежда да се "завърна" в Истанбул поне лятото...

# 4
Шебече, за тебе. ❤️

# 5
Благодаря за темата! С надежда за скорошно посещение на любимия град. Ако някоя от страните махне и тестовете, още по-добре.
Имате ли идея дали тази църква на първото число ще работи на 1 май, че тук ме врънкат да ходим... Simple Smile

# 6
  • Варна
И аз благодаря за темата, Шебечко!

Пожелавам на всички ни да се върнем в любимия град скоро, без тестове и с минимум ограничения! И най-вече да сме здрави!

Маслинке, едва ли някой може да каже дали ще работи църквата. Поне така си мисля. Няма ни сайт, ни страница, доколкото виждам. Обаче тя ако на първо число не работи, това значи, че е тотално затворена, било то и заради мерките. Мястото ѝ всъщност е много лесно, така че при добро планиране на деня може да се "прослуша", без тотално да обърка програмата и без да се загуби ценно време.
Ако имаш нужда от упътвания, насреща съм. Въпреки, че търсенето ѝ беше едно от най-притеснителните ни преживявания в града, (вече) знам безкрайно лесен и достъпен маршрут, Добре е да се знае къде е изходната точка, т.е. къде ще сте настанени и евентуално ще ползвате ли градски транспорт или не.

# 7
  • Sofia
Благодаря за темата.
Отговарям и на redemi от предната — скоро, татлъм, акселите предстоят, ще пиша ☕🍰🌷

# 8
  • София
Благодаря за темата! С надежда за скорошно посещение на любимия град. Ако някоя от страните махне и тестовете, още по-добре.
Имате ли идея дали тази църква на първото число ще работи на 1 май, че тук ме врънкат да ходим... Simple Smile
Ако ходите през май, задължително сподели как е било. Аз трябваше и миналата година, и тази да ходя около 24-ти май, но все канселирах. При все, че изкарах ковида тежко преди няколко седмици, със сигурност няма да ходя тия месеци. Но поне от първо лице да кажеш как е положението - не толкова с влизането и с посещенията по музеи и забележителности, ами с престоя и с живота там.

За коя църква става въпрос, пропуснала съм в миналата тема?

# 9
Беля, благодаря за включването за църквата. Аз съм си я добавила в отметки отдавна с локация тук. Понеже ще сме без мобилен нет, най-лесно и с най-малка възможност от изгубване ми се струва качване пеш от Златния Рог по булевард „Ататюрк“ нагоре и ляв завой в първата пряка след джамията. Ако изобщо отидем, ще сме около Каракьой (сп. Топхане), пеша не е далече за нас.
Тинчето, изобщо не ни е сигурно ходенето. На мен ми се ще, но гледам, че се закучват нещата в Турция откъм бройки и се говори за тотални локдауни...
Иначе си ходят момичета от темата и бяха писали, че в работни дни всичко си е нормално, почти както преди. Тази неделя разгледах туристическите камери от Истиклял и Султанахмет - имаше си хора, не много, но движение имаше. Не като онзи зловещ за мен клип от празния Истанбул от миналата година по това време. Миналата година и ние бяхме транзит, като единия път и нощувахме, но то беше септември и ноември и всичко си работеше – и заведения, и магазини. Просто по-малко туристи в Султанахмет и масата бяха рускоезични.
Иначе за църквата на първото число съм чела в темата преди години. Малко повече инфо от първата попаднала ми статия в гугъл.

# 10
Благодаря за страхотната тема Confused Посещавала съм само веднъж Истанбул ,но определено не ми стигна!Нямам търпение да мине всичко това и да отида отново !

# 11
  • Варна и...духом на Босфора
Шебечеджим,здраве на ръцете ти!
Данке, целуфани!

Сиенче М,
Ади бакалъм,със здраве да е!
Кратка и волна,повИчи Волна!

Каролин Бингли, джанъм,ти нали знаеш,че аз се срещнах с фамилия Ергенч,още като бяха трима?Heart

# 12
  • Варна
*Tincheto*, не помня в миналата тема да е споменавана църквата. Лично аз ходих преди повече от 6 години. В онзи период няколко човека я посетихме и после се е споменавала по-скоро случайно и единици са посетилите я. По-точно споделилите, че са я посетили. Защото междувременно тя стана част от програмите на доста ТА и неминуемо доста хора са ходили.
Скрит текст:
Спомням си как и за Сапфир не бяха чували ТА, когато ние вече го посещавахме за пореден път, благодарение на темата и момичетата, които тогава (преди близо 10 години) споделяха знанията и опита си. После го "откриха" и започнаха да водят групите там организирано. И на стабилна цена.
Става дума за т. нар. Църква "на първото число". Вярва се, че желанията, за които мислим, докато "отключваме" иконите в този храм със специалните ключета, се сбъдват. Това се случва на първо число на всеки месец.
Закупуват се малки ключета от двора или вътре, доколкото помня и после се минава през иконите, които са поставени във витрини с ключалки. Символично отключваме тези ключалки с въпросните ключета. После ги отнасяме у дома и когато желанието ни се сбъдне, се връщаме да занесем ключето обратно.
Скрит текст:
Което ме подсеща, че трябва да намеря моите и да намина.
Дали се връщат само на първо число?
В общи линии е това. Когато ние отидохме, имаше доста хора.

Маслинке, да, това е локацията. Добър вариант е пеша, след като сте на такова място настанени. На отиване и без това идвате отдолу, удачно е да минете по пресечката след джамията. Всъщност най-лесно се прави връзката от църквата към бул Ататюрк през стълбите вдясно. Както виждаш, те са почти фронтално срещу входа на двора на храма. Излизат до сградата вляво, а  сп. Vefa  на автобусите се вижда вдясно.  На връщане може да ползвате този вариант. По-нагоре от входа на църквата има и други подходи, които излизат още по-близо до спирката, ако това е целта ви. През тази спирка минават доста автобуси. Наблизо е спирка Halic на метрото, както и Еминьоню, район Галата и куп други интересни места. Ти си опитен пътешественик, но ако имаш нужда от нещо, насреща съм.
Аз ползвам офлайн навигация, която макар и рядко, съм пускала и при придвижването ни пеша, Проверена е нееднократно при пътувания с колата. Добре се справя.
Скрит текст:
Ние отидохме до църквата след като посетихме Сюлеймание. Нямам идея как, но се набутахме в едни улици, които си изглеждаха доста страшно. Невероятно е как буквално две съседни пресечки могат да са с тотално различен облик. От клошарско, мизерно, плащещо място с няколко крачки попадаш в съвсем прилична квартална уличка или дори булевард. Помня, че най-много се страхувах, че ако ни оберат, паспортите ни също ще заминат, защото още не се бяхме настанили в хотела. Тогава още ползвахме ТА за транспорт и настаняване. Подобен контраст видях и още веднъж, когато вече с нашата кола се придвиждахме към хотела ни под Св. София, но водени от навигацията, като за първи път. Тогава ни прекара от Сиркеджи нагоре, през квартала, към Чемберлиташ, покрай Ортаклар, зад Хиподрума и изведнъж минахме през някакво място с порутени сгради, в които бездомници се грееха на огън. Беше тъмно. Секунди след това се озовахме в изпълнените със заведения и хотели улички под Сулнахахмет, преливащи от туристи и окъпани в светлини.
Сега се "разходих" из квартала под Сюлеймание. Колко е полезно вю-то... Можем да видим как са се променили нещата от 2014-та, когато бяхме ние там, и 2020-та. Едно и също място е в двата линка. Нямам представа с какви средства се случва това, но много ми харесва факта, че не изникват многоетажни кооперации или бизнес сгради на мястото на срутените къщи, а се строят нови къщи, запазващи облика на квартала. Като цяло районът явно подлежи на реновиране, но има още много работа да се свърши, за да придобие облика, който виждам във втория линк. Все повече порутени сгради са заменени от строителни петна, никнат нови постройки. Някой ден ще се минава с удоволствие през този район, но засега ако искаме да посетим Сюлеймание и спомената църква една след друга, е добре да се търси "царския" маршрут по главните улици.

# 13
Благодаря за изчерпателния отговор, Беля!
Още съм далеч от замисъла за маршрут и план. Имаме само запазен хотел, а маршрут и в последния ден мога да мисля. То там ми стига само по улиците да се шматкам (в свестни райони).
Чувала съм, че Долап дере е опасен и разбит район с криминални обитатели. Уж е сравнително в центъра...
То и покрай Таксим не ми харесва. Последния път пристигнахме там с шатъла от Истанбулското летище – е, само арабески навсякъде обикаляха около спирката на тълпи.
Досега сме отсядали все до Сиркеджи, един път до Св. София на трамвайната и един път в Кадъкьой (близо до спирката на шатъла за летището заради полет), обаче отдавна ми се ще в район Пера/Каракьой. Катеренето не ни плаши. Но не е за хора с кола там, освен ако не се уредят с място на осеметажния паркинг. Simple Smile Ееех, какви заведенийца има... Мечти...

# 14
Нищо му няма на Долапдере, освен че е мръсно и бедно. Вярно, не съм се разхождала много, но от онова, което видях, установих, че няма кой знае колко за гледане. Освен да минеш напряко между две други точки Wink

# 15
  • Варна
Честно казано, не знам дали районът, за който говоря, се именува така. Гугъл ми дава Долапдере на друго място, около Таксим. И там не е приказно място, като гледам. Не съм била, нямам реална представа. Но кварталът, за който говоря, определено е неприятен. Според картата е част от Еминьоню и обхваща две махали (или каквото са там) - Hacı Kadın и Hoca Gıyasettin.
Все едно, де. Аз съм минавала оттам и споделям как се почувствах. Ако бях сама пък, хич не ми се мисли. Като гледам вю-то, още е далеч от място, през което съзнателно бих преминала. Още повече, че може да се обиколи без кой знае какви усилия.
Всеки може да си реши.
Скрит текст:
Друго място, което преди време не беше особено приветливо, е районът мужду сп. Топхане на Т1 и Босфора. Преди 8 години, особено в неделна сутрин, предизвикваше желанието ми да се измъкна бързичко. А сега е много променено и е едно от местата за следващо шляене с удоволствие. Ако работят заведенията, естествено.

# 16
Шебек, благодаря за новата тема! Чета с интерес и се надявам скоро да можем да пътуваме безпроблемно и спокойно.

# 17
Беля, махалата до църквата на първото число се казва Вефа. Там се намира и известната историческа бозаджийница Vefa Bozacisi. Не съм била, но бозата съм опитвала.
Долапдерето го споменах като друг мизерен район, нежелателен особено за хойкане (а там лесно може да се попадне по погрешка поради близостта с Таксим).
А пък квартала между Топхане и Босфора (Каракьой) си е направо супер с готини кръчмета и последните два пъти в града (транзитни) идвахме тук да ядем, обаче не ни огря, че беше голяма навалица, места йок, и то в работен ден. Тук е известният бар Карабатак и е пълно с европеизирани местни. В заведенията, дето не дават алкохол, е пълно с места. Simple Smile Абе много му се кефя на района. Тук се намира и турската православна църква (има и такова чудо, успяхме да се мушнем в двора ѝ веднъж), подземната джамия и сокак с шарени чадъри. В крайна сметка и двата пъти се наложи да вечеряме на пристанището в Каракьой - има един ресторант на 5-6 етажа с идиотско име (бабушка и дедушка), горе махат стъклата по етажите лятото и има хубава гледка (пушат обаче, но не е окадено). Риби, миди сме яли, hamsi tava, салати, мезета - цени нормални.

# 18
Eiger, предпочитам да се доверя на информацията в самия формуляр, отколкото на Външно. Посочени са всичките видове транспорт, както и че при липса на попълнен формуляр или грешна информация в него, лицето може да подлежи на юридическа и административна санкция, както и може да не бъде допуснато да продължи пътуването си. Така че, не желая да подвеждам никого, че влизайки в Турция с автомобил или автобус не е задължен да попълва декларацията. Отнема 3 минути и никой няма да се озори особено.

Имайте предвид, че Църквата на първото число вече е изключително популярна сред цялото хринстиянско население на Източна Европа, така че очаквайте стълпотворение и чакане около 2 часа, ако не и повече.

Пепелче, много ти благодаря за мацаните! Heart

Ако някой търси спокойно и уединено място, препоръчвам Света Троица - Агиа Триада. Спокойно, поддържано и непопулярно все още. Района наоколо е ремонтиран, преди беше доста мърляво, а и  е на удобно място.

# 19
# 20
  • София
Беля, много благодаря за отговора, супер изчерпателен! Blue Heart Признавам, че по църквите не съм ходила много в Истанбул, и ми беше любопитно да прочета. Утре ще се обадя на познати в Истанбул, да подразберат дали работи в момента въпросната, и ще пиша. Simple Smile

Аз само веднъж съм била в Истанбул като турист, преди 12-13 години. След това страшно много пъти към ходила, но, като цяло, страня от Еминьоню и Фатих - прекалено туристически ми идват. Само на определени обекти ходя, ако така подразбера нещо интересно и специфично от някого, както сега с тази църква. Ще я имам предвид. Blue Heart

Сега, например, се сетих много любимо мое място във Фатих, тъй като виждам, че за него говорите - джамията Аксарай Валиде Султан (не се сетих другото ѝ име - сега видях в гугъл, че е Пертевниял Валиде Султан джамия). Би следвало да е популярно място сред тур операторите - мисля, че се намираше в Лялели, на което бг тур оператори, гидове, и търговци май са фенове. Grinning Страшно красива джамия, заслужава си да се види, ако още не сте. Мисля, че е последната (или от най-последните) джамия, строена по време на Османската империя.

И едно друго местенце, в любимия Бейолу - Айналъкавак Касръ. То е павилион с едно малко паркче наоколо, много симпатично и прекрасно местенце за отдих. Но мисля, че в момента имаше някакви рестрикции за посещението му, трябва да питам и за него.

# 21
Шебече, Тинче, дайте нещо карта за тези местенце, дето последно ги споменахте.

Ооох, пак ще отварям файла със записките, ама и мин година по това време го подновявах, а то... 😀

# 22
  • София
Шебече, Тинче, дайте нещо карта за тези местенце, дето последно ги споменахте.

Ооох, пак ще отварям файла със записките, ама и мин година по това време го подновявах, а то... 😀
Ето, Пепелче: Kissing Heart
1. джамията Аксарай Валиде Султан
https://www.google.com/maps/place/Pertevniyal+Valide+Sultan+Mosq … 9529721,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x94e6767546b5cf37!8m2!3d41.0099859!4d28.9529721

2. Айналъкавак Касръ
https://www.google.com/maps/place/Aynal%C4%B1kavak+Kasr%C4%B1+(M … .955323,15z/data=!4m2!3m1!1s0x0:0x4f09cabeb9e77e9a?sa=X&ved=2ahUKEwi6w7zI6uzvAhWKNOwKHf3jBhkQ_BIwE3oECBsQBQ

# 23
Агия Триада е до Таксим, в пресечка на Истиклял. Бях там в първото си посещение в града, когато пет дни търчахме като коне, че бяхме решили, че ще видим всичко. Блажени са вярващите... Grinning
То не е и нужно. Сега само релакс го караме, набелязала съм шматкане в район Джихангир (Cihangir) и слизане надолу от метро Шишане. До Pera Palace не съм била... Приятелите с нас искат Саръер, Кузгунджук, Принцови острови...

# 24
  • София
Розова маслинка, Кузгунджук е прекрасееен, горещо препоръчвам! Heart Eyes Там има страшно много църкви, отдавна съм била, помня една католическа много ясно. Но най-много помня Nail Kitabevi - библиотечка, книжарничка, и кафене:

Скрит текст:

# 25
Тинче-бързо възстановяване!
Тинче,за дизилерски потайности дай нещо ново,че ут Тоз Север,ни мога да съм съвсем в час!Ей на,сега сняг на парцали,и гръмотевици!

Маслини Пинк,
Амчи виж аверитИ ти как знаят Ко да сакат- Саръйер,я...тъй де,амчи как...
Района на Джихангир е много хубав
УбачИ да се върви от баиря къмто брега..
Хихихи.Джамията е хубава,и снимки отвисоко са джиджани3.
Музея на Пера беше безплатен в петък от 18.30- нататък.Но то беше преди.Сега ка:kissing_heart:к е не знам.
И кафенето вътре е много шик,артистично-аристократично

# 26
Аз съм била в Кузгунджук, че даже и на бостана с патладжаните, но пак бих отишла, много е хубаво. Бях се подготвила с локации на по-интересните къщи, че са много красиви там.
Скрит текст:

Тогава бяхме отседнали в Кадъкьой и стигнахме до Кузгунджук от горния край. Красиви гледки има от баира, който е...
Скрит текст:

Аз да се поинтересувам бива ли го това място Akaretler, снимка. Бях го видяла на снимка във фб, естествено беше красиво обработена и ми привлече вниманието. Струва ли си да се ходи или е само редица магазини с кафенета, които няма да работят в локдаун...

# 27
Благодаря, благодаря, благодаря! ❤️

Божеее, къса ми се сърцето...

# 28
  • Варна
Маслинке, разбрах. Но звучеше объркващо.
А иначе, за името на района няма да споря. Аз улиците в собствения си град не знам по имена, но никога няма да се загубя. Така и в Истанбул. Гугъл ми показа имената, които споменах. А иначе знам, че Vefa са много неща в тази част, ама самия район не ми го даде така.
Каракьой понеже е голям район, а и обикновено се свързва с частта около пристанището и спирката на трамвая с това име, та затова уточних. Мястото, за което говоря, е точно под Топхане.
Скрит текст:
За пръв път се набутахме там в една неделна утрин 2011-та или 2012-та година, търсейки това. Вярвай ми, нямаше нищо общо с това, което виждам във вю-то сега. Беше пусто и някак зловещо. Вдясно във вюто се вижда намек за вида на повечето сгради в района, но е чак от 2014-та. Признавам, че отдавна не сме ходили, но след една виртуална разходка и обсъждане тук на новостите в района съм го сложила в плановете. И църквата.  И джамията. То там църкви има няколко даже, ама не знам колко са действащи. Заведенията обаче са изключително привлекателни и ако имаме късмета да отидем скоро отново, ще се разходим нататък.

Джамията Валиде Султан винаги ме е впечатлявала с красотата си. Не сме влизали вътре, но е едно от нещата, което винаги се радвам да видя. Наистина е на много ключово място. И с колата като влизаме, винаги въртим близо до нея, понеже е точно до кръстовището на Аксарай. Аз се притеснявам да влизам в непопулярните сред туристите джамии. Някак ми е неудобно да отида и да се набутам по време на молитва, когато има много хора. А извън тези моменти пък - съвсем. ТА не водят там, просто винаги се минава покрай нея на път за хотелите в Лалели, а като се размърдаш самостоятелно, често ти изниква пред погледа, макар да е в обратната на обичайната посока.

Кузгунджук също е в списъка.
А бе, списъци да искате. Само да се отпуши...

# 29
  • София
Белята ми припомни и нашите преживявания в квартала под Сюлеймание. Тогава освен мизерната околност, случихме и на бит пазар по уличките. Като казвам бит пазар, имам предвид точно такъв. По земята продаваха изкривени обувки, прибрани от някоя кофа за боклук, очукани тенджери и всякакви събрани боклуци. Представете какви бяха продавачите и купувачите.  Simple Smile Мъжът ми набързо ми издърпа фотоапарата от ръцете, прибра го в чантата, хвана ме за ръка и по най-бързия начин се махнахме. hahaha

Агия Триада съм я запомнила с невероятното спокойствие и с многото котки, които живееха в двора. Много им се радвахме. Личеше си, че са добре гледани.

# 30
  • София
Тинче-бързо възстановяване!
Тинче,за дизилерски потайности дай нещо ново,че ут Тоз Север,ни мога да съм съвсем в час!Ей на,сега сняг на парцали,и гръмотевици!
Още се боря с остатъците, мила. Sad
Иначе никога, за толкова години гледане на турски сериали и толкова посещения в Истанбул, не съм отишла на едно място, свързано със сериал. Било къща, било нещо друго. Grinning
А, помня само, като бях преди тия 12-13 години, дето споменах, за пръв и единствен път с тур компания... Докато бяхме на корабче по Босфора, една жена писна "къщата на Мехмет и Инджиииии" - тогава "Перла" беше много актуална. Та я видях от Босфора. После няколко пъти съм я виждала, като съм се движила пак по Босфора или в района около нея, ама просто случайно. Никога не съм се интересувала от подобни неща. Grinning
Ама в Саръйер има много хубави къщи, там все ми е драго да се скитам и да цъкам тъжно и, не отричам, леко завистливо с език, че никога няма да се сдобия с подобна. Grinning

# 31
Ние се отказваме и ще си резервираме едно велинградско спа с агенцията.
В момента, в който махнат тестовете сме първи. Преценихме с ММ, че искаме да се насладим на града и да се чувстваме нормално там, като нормални туристи, да е отворено всичко, да няма тестове, да см  свободни и спокойни.
Няма какво да си кривя душата, че ми е много криво-осъществяването на тази мечта се отлага за по-добри времена(дано да е на есен поне).
Ще заменя с друго и няма да се ядосвам.
Ще си гледам снимки. Дай Боже скоро всички да пътуваме и да се заредим с хубави емоции!

Последна редакция: чт, 08 апр 2021, 11:21 от Мис Каролин Бингли

# 32
Здраве да е! И аз няма да си причиня тестове, обикаляне с маски и прочее. Дано скоро се върне нормалността 🍀

# 33
Носенето на маски в Истанбул на открито, задължително ли е?

# 34
Да! Глобата е 300 лири (по спомен), а за реда следи полиция! Пушенето на открито също е забранено ( с цел, избягване на възможността за сваляне на маската)

# 35
Скоро носенето на маски на открито няма да бъде отменено, не зная какво чудо очаквате.

От 13 април  до 12 май отново се въвежда локдаун за местните, но това се отразява и на туристите. Заведенията ще работят само за вкъщи, моловете и пазарите от 10 до 20, уикенда от 10 до 17. Турове по Босфора само делнични дни, ще има редуциране на водния транспорт като цяло. Забранено излизането след 21 часа.
Долмабахче, Топкапъ и кулата Галата ще работят САМО за чужденците.

Вечерният час НЕ важи за туристи.

# 36
Специално за маските... един рускоезичен турист навън с маска върху носа не съм видяла... Местните си спазват. Има си доста места без народ, където и цигара могат да запалят желаещи и маска да свалят такива като мен, дето им дай да дишат морски въздух. Няма залепени полицаи за всеки. Глобата за маска май беше 900 лири, но към туристи действа предупредителният режим най-много. Всеки си решава да пътува или не. За някои е жизненонеобходимо и сме склонни на компромиси.
Четох по руските форуми, че на някои им искали полицаи паспорт за проверка на самоличността по време на часовете за забрана на движение. Ние нашите и без това винаги си ги носим с нас.
Там пишат, че и някои заведения ги приемали да сядат вътре въпреки забраната. Малко държави приемат руснаци сега и масово са в Турция. Осезаемо е.

# 37
  • Варна
И аз съм се примирила с маските. Изобщо не ми пречи, че ще трябва да я нося, щом това е условието да бъда там. А и не очаквам скоро да можем да ходим където и да е без маски. Поне в закрити пространства.
Виж, тестовете бих си ги спестила. Двустранно пък - още повече. И финансово ще натоварят, а и не ми се ще да си го причиняваме. Интересно е какво ще решат за по-нататък. Дали ще има тестове отново или ще се минава и с други "предимства"...
Скрит текст:
Натискам мъжа ми да се ваксинира и съм го заплашила, че отворят ли, отивам сама. Все ще намеря някой друг луд (и ваксиниран).
Има ли нещо ново след заповедта за пропускателния режим до 14.04.? Ясно ли е дали и след това ще се искат тестове?

# 38
Абе маската ще я прежаля, ама искам да е по-нормално.

# 39
  • София
Привет ви! Green Heart
Значи, за Meryem Ana Kilisesi (или "Църквата на първото число", както я написахте вие) - църквата работи, но ограничено, не и за туристи, само за вярващи (нямам представа как ги различават, ама...), и без голямо струпване на хора. Запазват си правото да я затворят по всяко време, следвайки рестрикциите от края на март. Тъй като за месеца Рамадан са забранени много неща, и за църквите ще важи подобно нещо - до юли не виждали как ще бъде позволено да се влиза вътре. Имало проверки на входовете на самите църкви, често искали резултати дори от ПСР тестове, направени в последните 72 часа, мерели температури, не позволявали влизането на всички места.

# 40
Беличке, после ще групират държавите спрямо броя болни и ще има различни изисквания към всяка група държави. Министъра на туризма го каза преди седмица, ама дали ще е така никой не знае. За руснаци/украинци не се очакват ограничения, разбира се.
Ваксинацията си е предимство, но не зная дали ще е достатъчна да няма други изисквания. И ние се ваксинирахме, но аз ще изчакам с пътуването, за да се създаде имунитета, което е 10-тина дни след втората игла. Към края на май викам ще е тамън, ако не ни мине котка път.

Тинче, и за джамиите ли са така стриктни, или не съвсем? Мерси, че сподели информация!

# 41
  • Варна
Шебечко,
Скрит текст:
аз от втора доза вече имам над месец. Трябва да си направя количествени антитела, за да видя какво е положението, но все не остава време. Ама ММ както се мота, ще отиде края на май и при нас. Въпросът е поне за тогава да стане.
Това за групите и аз го чух. За руснаците и подобните го очаквах. Лошото е, че за нас не очаквам облекчения. Глобално погледнато, не сме им важни. Макар че в пограничните райони със сигулност са на друго мнение.
Въпросът е, че СЗО не одобри ваксинационния паспорт. Нямам идея какво ще се случва, но с тестове пътуванията ще продължат да са силно ограничени. За хора с антитела би трябвало да има друг начин, ама какво ще измислят, не се знае.
*Tincheto*, и аз благодаря! Не че казаното ми харесва, де.
Интересно докога ще издържат на този тотален спад в приходите от туризъм... Само с руснаците няма да процъфтят. И посоката, в която вървят, никак не ми харесва. Видяхте ли как се е отнесъл към Урсула баш шефа?

# 42
Беличке, досега винаги демонстрират положително отношение към българите, мисля че ще ни пускат с удостоверение за ваксинация. Ние сме от малкото съседни държави, с които се разбират, транзита им минава през България, търговията в Одринско пак на нас лежи, оптимистично го мисля.

Видяхме, майка му чудно го е научила...

Последна редакция: чт, 08 апр 2021, 18:28 от Шебек

# 43
  • Някъде в Европа...
Уф..и аз се въздържам заради ПСР-ите..ми то все едно още една екскурзия...
Иначе съм с прекаран ковид декември..имам и антитела, доказани с тест, но пустичко, докато решат какво ще е, ще са минали 6 м от преболедуването, а нали спрягаха до 6 м. 😣....
Ваксини не смятам да правя на този етап...

# 44
И аз съм с прекаран ковид декември, а мъжа ми е с ваксина.
Аз още размишлявам дали да се ваксинирам, но сигурно ще го направя, защото вече скоро няма да имам антитела. А и заради пътуването.
Толкова ми е криво, че няма накъде. Презаверихме за 25 Август 😀😀😀писна ми. Станахме легендарни.

# 45
Август ще стане, времето е чудно и денят дълъг ✌🏻

Обичан район:

# 46
  • Варна
Мис Каролин, такова легендарно отлагане трябва да се трансформира в изключително удовлетворяващо пътуване. Август е прекрасен момент за това. То в Истанбул всеки весец е прекрасен, де.
Гледай го от хубавата страна - дотогава ще има много имунни, както ги наричат. Това вероятно ще доведе до по-малко мерки и възможност за пълноценно запознаване с града.
Ей на, аз се ослушвах за май, ама засега нямам шансове, а и като чета написаното от Шебечко... Дори само намаления трафик по вода за мен е неприятно ограничение. А това след 21 ч. по улиците да са само чужденци пък... Да се оглеждам и да ме гледат изпитателно... Ааа, айде, нЕма нужда.
Пфу, дали прозвуча така, че да си повярвам?!
Моята работа стана "гроздето е кисело".
Скрит текст:
Оня ден с Dobrudjanka се успокоявахме, че в Емирган няма лалета. Празно беше, наистина. Особено "знамето" изглеждаше наистина незасадено. Виждаше се цвят на пръст. И си внушавахме как тази година няма да е голяма загуба, че не сме там. А днес вече е съвсем друго. До дни около езерото ще изглежда така, както сме свикнали и направо ми се реве. За втора година така ще си прецъфтят горките лаленца.

# 47
  • София
Моля, моля, радвам се, че споделих, макар и не много приятна (но пък очаквана) информация.
Аз миналата година пропуснах Истанбул за първи път от 12 години, и към Коледа ми беше толкова скапано, все едно нещо в мен липсваше. Тая година се очертава подобно, и отсега се подготвям психически. Sad

# 48
Август ще стане, времето е чудно и денят дълъг ✌🏻

Любими...

Обичан район:

# 49
То лошото е, че и тогава не се знае как ще е. На мен сериозно ми писна вече. Вие поне сте били. Той мм вече взе да се изнервя, егати чакането му ударихме.
Поне ако идем Август ще е страхотен подарък за годишнината ни от сватбата, че се пада тогава. Само като чуя Истанбул и вече ток ме удря,честно ви казвам. Все си повтарям, че няма да се подмести, че не е толкова важно, ама на яд ме е.
За това пък, живот и здраве ида ли обещавам ви голям ферман с впечатления и мнооогооо снимки.

# 50
  • Варна
Без малко и ние да го пропуснем през 2020-та. Не знам какво ме накара, но въпреки наличната резервация за 4 нощувки през април за цялото семейство, аз реших, че трябва да отидем с ММ, макар и за ден и половина, за 14.02. Пристигнахме надвечер, а на 16-ти по обяд си тръгнахме. Но все пак подишахме истанбулски въздух. Тогава все още "китайския" вирус беше далеч, макар да знаехме за него. Майтапехме се колко китайци има из града. Прекарахме половината ден в един квартален пазар... без никаква дистанция, естествено... Взехме си "Довиждане!" с момчетата от хотела с идеята, че ще се видим отново след по-малко от два месеца. Година и два месеца по-късно все пак тая надежда, че отново ще се видим...
Повярвай, не е по-леко. Даже хич. Ако и ти се влюбиш като нас в града, ще разбереш за какво говоря. Няма значение, че сме ходили по n-броя пъти. Всеки път се чака със същото нетърпение и вълнението всеки път е голямо, защото знаеш какво те очаква и тръпнеш да усетиш пак любимата атмосфера, да се забуташ в сокаците, които познаваш и да откриеш нови и непознати места. И никога не стига. И не омръзва.
Искам да отида на много места, но никое от непознатите не ме вълнува така, както Истанбул, който уж познавам. Казвам "уж", защото да познаваш града е привилегия на единици, вероятно. Местните също не го познават истински. Необятен и безкрайно пъстър... Изумявам, когато прочета "Аз съм видял/а всичко. Била съм 1 (2) пъти там (най-често с ТА) и съм обиколил/а всички обекти." Блажени заблудените.
Та, разбирам, че те "удря ток". Мен (а от споделеното - и не само мен) физически ме боли от това, че не мога да отида. Не помага особено идеята, че няма да се подмести и че стига да сме живи и здрави, отново ще го видим.
Обаче се старая да вярвам, че скоро ще можем да пътуваме и да се насладим на обичани места, гледки и усещания. Дано!

"Ферманът" е задължителен и ще го чакаме с нетърпение.

# 51
  • На юг от тук
Видеото е от Емирган. Тази година и на това ще сме доволни.

https://www.facebook.com/Rusistanbul/videos/1105668096572013

# 52
Здравейте и благодаря за хубавата и подробна информация в темата.
Планираме 1во пътуване с лизингова кола, по здравословни причини, до Истанбул и планираме да останем 2 нощувки в европейската част, но застрахователите на колата (Армеец) ни искат квитанция от охраняем паркинг и ще Ви помоля за помощ за хотели, които издават такава квитанция. Иска ни се да са поне 4 звезди и с лесен достъп с колата до главен път, т.к. ще се налага да ходя до болницата с нея.
Гледах хотели със собствен паркинг около Босфора,но сега разбрах за това условие от Армеец и реших да се допитам до Вас.
Благодаря Ви предварително и бъдете здрави!

# 53
  • Някъде в Европа...
Беличке, и аз за последно бях на св. Валентин 2020...Ами хубаво беше, нямаше помен от маски, навсякъде пълно. Едната вечер вечеряхме във "форумския" ресторант, два дни прекарахме в Кадъкьой..Ох, липсва ми...

# 54
  • Пловдив
Аз не издържах и ходих по 1-ви ноември. Имаше маски, но пак беше хубаво.

# 55
# 56
Devilche,  ние отсядаме в хотел МИМ (на 1-2 мин. пеша от Бахчеджи)  на границата е между Шишли и Бешикташ. 
За нашите разбирания, пешеходно е близко до Таксим, Босфора
Паркирането е пред хотела, ако ви интересува имам имейл техен може да ги питате.

# 57
Искам да съм ей тук... 😀

# 58
Девълче, а защо не си оставите колата на паркинга на болницата и съответно да сте в хотел до нея. Предполагам така и квитанция може да получите.

# 59
Искам да съм ей тук... 😀

Чудя се ще се вредим ли с ММ някога да се качим на култа ... Simple Smile

# 60
Искам да съм ей тук... 😀

Чудя се ще се вредим ли с ММ някога да се качим на култа ... Simple Smile

В една ранна утрин, още ръмеше и беше гадно времето, но пък нямаше никаква опашка.
Бяхме почти първи и беше супер, защото имаше място и на терасата.
Докато се наслаждавахме на гледката, макар и в такова време, надойдоха другите туристи и стана тясно и невъзможно вече да се обикаля горе, но ние бяхме направили каквото трябва вече. 😀

# 61
На мен ми стига и само да я видя.
Имам проблем с височините.
Кулата ми е една от най-хубавите гледки и специално там много искам да се разходя.

# 62
Метро или Нишикли колко пара искат за двупосочен от Варна,дали намалиха цените?Stuck Out Tongue Winking Eye

# 63
  • Варна
На мен ми стига и само да я видя.
Имам проблем с височините.
Кулата ми е една от най-хубавите гледки и специално там много искам да се разходя.

Все едно аз съм го писала. Толкова пъти сме ходили, а не съм се качила. Официално заради опашките, но само като си помисля за тераската горе, ми става зле. Мисля, че всеки път сме минавали покрай кулата, защото ми е любимо място. Дори и да сме пропуснали някой път да отидем, гледката към нея, особено от Еминьоню, ми е една от задължителните наслади. То си личи и от снимката, която стои под всеки мой пост. Винаги снимам този пейзаж от зоната пред Египетския. Който пък ми е другото топ любимо място.
Днес го гледах пак. Събота и неделя явно не работи. И миналата седмица ми направи впечатление. А преди работеше дори и в неделя, въпреки че информацията говореше друго. Магазините на Истиклял също са затворени. Или поне тези, които се виждат. А Рамазанът не е започнал.
Камерите са намалени като бройка.
Скрит текст:
Няма я тази от Капалъ чарши, както и едната от Истиклял. И това е сравнително отскоро. Може би е временно.
Преди да спрат тази от Капалъ-то, ми направи впечатление, че са сменили настилката на основната улица. Качеството на картината не бе добро, за да определя каква е новата, но е нещо от типа на асфалт. Твърдо ги няма старите плочи. Не бяха още готови стъпалцата пред магазините и пред повечето имаше (евро)палети за стъпване. Нямам идея на кого е дошла тази гениална мисъл, но ако правилно съм видяла и ако остане така, за мен това ще съсипе автентилния вид на чаршията. Много се надявам да е само етап от реновирането и да върнат стария вид.

AIR, помня, че бяхме по едно и също време. Дори се разминахме за малко в Ортаклар. Или пък не се видяхме просто. Беше хубаво!

Емка, стягаш ли се? 45 (Метро) и 50 (Нишикли) еднопосочно виждам.

Пепелче, брой ме и мен.

Аз искам да съм и тук. Точно по средата долу се вижда покривната тераса за закуска на "нашия" хотел.

# 64
Емирган вчера 🌷🌷🌷
https://www.instagram.com/p/CNeuRl6lG8U/?igshid=eiz5gnkz3mh4

Кулата вероятно не работи уикенда, или просто няма желаещи, нали е само за чужденци. Иначе наскоро я реставрираха, близо 2 години се точи. Вход 35 лири.

Последна редакция: сб, 10 апр 2021, 18:07 от Шебек

# 65
Кога е Рамазанът?

# 66
  • София
От 13.4 до 12.5 е месец Рамадан.

# 67
  • Варна
От 13.04. до 12.05. И после Рамазан Байрям, до 14.05. вкл.

Общи условия

Активация на акаунт