Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Наднормено тегло при децата

• 1 924
  • 62
  •   1
Отговори
Здравейте! Търсих из форума подобна тема, открих една много стара. Но моля ви мами, споделете как се борите с наднорменото тегло на децата? Аз съм на път да изгубя битката. Синът ми е на 8 г / втори клас/ и е 52 кг.  Cry Cry

# 1
Записвам се да следя. От извънредното положение спря спорт и движение и изпуснахме нещата. Лятото един месец плуване по цял ден свали малко, но после пак качи и днес резултатът е +8 кг за 12 месеца 😑

# 2
  • София
Ами наблюдавам. Меря го всеки месец. Само като видя, че е малко по-пухкав, спирам да купувам сладко. Не правя домашни сладкиши! Не готвя манджички и супички, които се хапват с хлебче.
Иначе той е много ящен, обаче и много расте - 143 см на 10 г.

# 3
  • София
Трябва да се открие причината. Малко движение ли е, яде много боклуци ли, здравословен проблем ли е... "Лечението" зависи от причината.

# 4
  • София
Да, при толкова голямо тегло трябва да видите захарта и т.н.

# 5
  • София
Консултирайте се с детски ендокринолог, който да изследва причините за това тегло. Вероятно ще назначат и кръвни изследвания, за да се провери за инсулинова резистентност, която през последните години все повече зачестява сред деца. Сигурно ще проверят и някой и друг хормон.

# 6
обаче и много расте - 143 см на 10 г.
Това не е много. В класа на детето на 10г повече от половината бяха над 150см. Според мен хормоните в тази възраст също имат "вина" за качването на килограми

# 7
Ще следя и аз темата. Моята дъщеря също е на 10 години но е висока и кг не са и малко. 153 см и е 60 кг, което за мен е доста. Не е ящно дете, яде нормално. Като малка си беше съвсем в нормални килограми. Сега незнам, хормони ли са какво е? А иначе и движенията през деня липсват, все е в легнало/седнало положение та и причините при нея за натрупването на килограми е липсата на двигателна активност. Изследвания все се каня да направим, но до сега не сме.

# 8
  • София
А някой може ли да препоръча детски ендокринолог?
Синът ми е пухкав, има коремче - 10.5г/148см/42кг. И се чудя дали това не е признак на ИР...
Но е и факт, че покрай пандемията много разредиха тренировките с голямата щерка и това се отрази видимо и на двамата.

# 9
На ендо ходихме в педиатрията в Хиподрума /до Гешов/, не помня името, но любезна и внимателна дама беше.

Иначе залежаването като основен бич ми е ясно. 155/58 кг/11г. И хормоните със сигурност. Задник, баджаци, окосмянане, като жена си е вече.

# 10
Моето момче е на 11 години - 165 висок 50 кила. Много яде, беше слаб, но заради лекаства не му спира апетита.
Нон стоп бърка по шкафове. Ужас.

# 11
Водя същата битка и ще споделя опит, ако ви е полезен.
Тъй като се заседя у дома реших да пробвам с хранителни режими - пробвахме кето хранене и наистина поне не качваше. Но като пуснахме изследвания инсулина бе висок + много, много висока пикочна киселина, макар да не е яла само месо. Сега е на лекарства. Притеснявам се!
За това мили майки - зоновото хранене е за децата. То е пълноценно, балансирано, нормализира хормоните и няма липси на елементи. Ендокриноложката го одобри. Още го разучавам в подробности. Платих и на Катина за меню.

Успех!

# 12
  • София
И спорт.

# 13
колко често пускате изследвания?
ние не сме от нач.на юни м.г.

# 14
Здравейте. Моят син беше по същия начин като започна пандемията миналата година. А и той е фен на сладкото и "боклуците". Естествено го ограничаваме и му говорим постоянно за вредите. Преди тренираше футбол, но се отказа след 3 год. И 1 год общо взето не спортуваше, но Септември го записахме на Таекуондо и мн ми харесва как влезе във форма. Спорт + леко ограничаване на сладките има ефект. 5 кг е надолу имайки и предвид,че все пак се случи зимните месеци. Тренира 3 пъти седмично и от вкъщи също тренираха без проблем като затвориха всичко. Ядем предимно приготвена храна вкъщи. Правя сладкиши с пълнозърнесто брашно, ползваме предимно кафява захар вместо бяла, зехтин вместо олио където е възможно и т.н.

# 15
Моят син имаше обратният проблем като съвсем малък-слаб и злояд. И точно в пубертета взе леко да се налива, като забелязах, че в период преди израстване първо малко нспълнява и после "дръпва". Но аз също го ограничавам заради др здравословни проблеми, които е имал. Казвам го, защото майките не смеят много да ограничават, мислят, че ще има обратен ефект, но не е съвсем така. Като го ограничава и то изгубва навика да консумира даден боклук.
И не със забрани, а с разговори на тема полезно и вредно. Не сме вманиачени, дори напротив. Но гледам у дома много много да не се мяркат сладкиши и боклуци.
За спорт-ако няма време или желание-тогава разходки, повече игри на открито, туризъм през почивните дни., плуване за удоволствие, велосипед. Не е задължително състезателен спорт.

# 16
  • Перник
И аз да се включа с един младеж на 9 год. току що навършени. 144 см. висок и 46 кг. Тук преди съм споделяла и търсела помощ, защото беше изключително злояд и много боледуваше. Аз мислех, че двете неща са свързани. Сега от около 8 месеца започна да яде много и въглехидрати и сладко. Вече го ограничавам откъм сладкото ( не купувам вкъщи и той не яде), но пък много набляга на хляба. Движи се доста, но трупа кг. Сякаж ми е рано за пубертет, но освен че яде доста, има и топичните промени в поведението( нервност, избухливост, станал е някак потаен). Засега не мисля, че има здравословен проблем, но ако не взема мерки ще имаме проблем с килограмите.  На външен вид не изглежда дебел, но талията определено се увеличава.

# 17
Аз препоръчвам консултация с добър диетолог. Консултации по ЗК няма, но са много подробни, а и обикновено няма нужда от повече от една. Разпитват изключително обстойно, проблемът често е комплексен - липса на движение, неподходящи храни, дори недостатъчен сън или кофти дневен режим.

# 18
Аз също бих препоръчала консултация с ендокринолог и проверка на захар, инсулин и щитовидна жлеза.
Моят син е още бебе, но и от двете страни има фамилна обремененост от диабет и преддиабетни състояния и от сега се притеснявам дали с баща му ще успеем да създадем една здравословна среда за него.

# 19
Днес говорих с личната му педиатърка, имаме час за петък. Казах й че искам да отидем на ендокринолог или да пуснем изследвания. Незнам в Хасково дали има детски ендокринолог. Ако няма първо ще пуснем изследвания кръвна захар, инсулин, хормоните на щитовидната жлеза и ако излезе проблем ще потърсим специалист в друг град.
Ограничавам го отдавна. Хляб почти не яде / изключение, когато са на училище сутрешната закуска /, дори супа яде без хляб. Чипс позволявам веднъж месечно, сок също, пица също, не знае вкуса на безалкохолните.. Нооо от сладко едвам го удържам. Въпреки, че и там го ограничавам.
За съжаление в тази пандемия не ходи на спорт , но кара много колело и ако времето е хубаво и не е на училище цял ден е навън. Но в къщи също е постоянно в легнало или седнало положение и с телефона . До колко може да е ген момичета? Защото аз също цял живот съм била едра, но чак толкова не съм била. Но вече дисциплината трябва да е желязна Sad( Но как по дяволите да му обясня как всички деца, с които играе на вън са постоянно с чипса и близалката, а за него не може. Cry
Дорис, с кето режима аз отслабнах 10 кг, въпреки че не спазвах стриктно и фастове не съм правила, и вече 3 години съм върнала 1 кг. Но за деца и аз знам че не е подходящ. Ще проуча Зоната, благодаря за съвета! Flowers Bouquet

# 20
Много е трудно на тази възраст да осъзнаят какво става и да им се обясни защо не е полезно едно или друго.
За жалост после не става по-лесно. При тинейджърите пак е сложно, защото там вече настъпват и комплексите от по-високото тегло и по-пълното телосложение.
Евентуално да пробвате да заместите стандартните сладки с "по-здравословни" домашно направени. Има различни кето рецепти, с които сигурно сте запознати, предвид че сте спазвала режима.
При всяко положение е добре, че сте тръгнали към разрешаване на проблема.
Ако е удобно да питам, кога започна при вас тенденцията към повишаване на теглото? В коя възраст?

# 21
Лятото преди първи клас.. преди си беше супер..Sad

# 22
Детски ендокринолог има в Пловдив в университетската болница " Св. Георги". Най добре личната да ви насочи направо натам.
Аз мисля, че това е повсеместен проблем при децата. Много са обездвижени,нямат никаква физическа и двигателна култура. За активност въобще не говоря. Сега се оправдаваме с пандемията, ще речеш че преди това всички са били по зали и стадиони. Като навлезнат в пубертета и почва адски да ги мързи. Даже като излизат пак седят по пейки и беседки. Докато са по - мънички, някъде до към 10 - 12 годишни, сякаш се движат повече и играят физически игри. После с пубертета настъпва и великия мързел, които като се съчетаят с въглехидратна храна и става мазало. Момичета пък стават хормонални бомби. Като сложиш наследствена предразположеност, ниска двигателна активност и ядене на джънк - ето ти дебело дете...Disappointed  Повечето след пубертета се издължават и отслабват без много усилия все пак. Но като цяло е много трудно.

# 23
Всички така ми казват " не се притеснявай, като влезе в пубертета ще се издължи и ще отслабне, остави детето на мира!" Ама кой гарантира това? Ако не стане, ако стане още по- зле?? А болестите, които следват от това наднормено тегло ? Sad

# 24
Най-вероятно, ще се издължи. Но неразчитай само на това. Каква е двигателната култура  на семейството, как прекарвате свободното време? Питам, защото ако детето има с кого да спор тува от семейството(пак казвам, не състезателен спорт) - туризъм, ски, плуване, федербел, дори само разходки, то ще се чувства поддържано и неусетно ще се движи повече.
В храненето също трябва да има малко солидарност.
Аз, например, две лета не съм яла малини, а много обичам, но не си позволих, заради алергия на детето. Да, то вижда всеки ден на пазара,пътят ни е  оттам, вижда как другите ядат. Но аз простичко му казвам" НИЕ, засега няма да купуваме, защото на нас в момента ни пречат. Някой път, когато може, ще си купим." И детето свиква с ограничението, така поднесено.
За ендокринолог и аз съм на мнение да се посети, но лекарите като цяло специално за храната малко наизуст говорят. Все пак, не е зле да се изключи и хормонален проблем.

# 25
  • София
Моят съвет също е да посетите детски ендокринолог. Водих синът ми заради рязко качване на килограми на 12 г. Правихме изследване натоварване с глюкоза на 60та и 120 Мин. Резултатите и на глюкозата и инсулина са на горната граница. Затова е и постоянно гладен. Засега пробваме с диета и спорт, без хапчета. Следим кг и дали расте. Махнахме от шкафа сладките неща, които постоянно купувах “за да има” или защото “са в промоция”, към които той веднага посяга, когато почувства глад. Трудно е, но малко по малко се борим.

# 26
Ако си направите труда да вкарате в хранителен калкулатор всичко, което яде детето ви за един ден поне, ще ви стане ясно защо са с наднормено тегло.

# 27
Дъщеря ми е на 12 години, висока е около 155 см. и тежи около 80 кг. От малка е едричка, никога не е била слабичка. Посетихме детски ендокринолог, проблем не откри.
Синът ми до миналата година, март месец беше слабичък, но сега доста нашишкавя. Няма движение и съответно се отрази на телосложението му.

# 28
  • Плевен
Тук ключа от палатката е превенцията,тоест да не се допусне изпускане от контрол теглото.От голямо значение е и хранителната и двигателната култура в семейството.Няма как мама и тате почивните дни да лежат на дивана,а детето да обича от малко да спортува.Както и няма начин мама и тати да набиват пици,пържени картофи,чипс и газирано,а детето от малко да обича плодове и супи.Контрола на теглото при децата е изпуснат още от началото на живота им.Масово децата не се кърмят,масово се захранват с купени пюрета,после следва кухня и училищна лафка.На площадките всяка себеуважаваща се майка излиза с плик купени лакомства и сок.Вместо да играят и тичат,децата набиват хрупанки и вафли,пият сок и газирано.После ги набеждават за злояди,че не искат супата си за вечеря.Моя братовчедка насърчаваше малкото си дете да се движи като слагаше по кутия шоколадови бисквити на равно разстояние една от друга и детето да тича от едната до другата кутия.Сега е с над 10 кариеса и наднормено тегло.Ние от друга страна по принцип се храним само с домашна храна,без запръжки и с много малко сол и захар за десертите.Сина ни на 3 годинки вече можеше да измине пеш по 4 -5 км.Сега е на 9 години и всекидневно правим 10 км,а понякога и над 13км  преходи из града или парка.Храни се добре,като съм го оставила сам да решава кога се е нахранил ,дори количеството да ми се вижда малко.Никога не е записван на спорт,защото ние с мъжа ми сме му "треньорите".Всеки ден на разходки пеш,а почивните дни лятото сме по цял ден навън.Но не седнали на пейка ,а в непрекъснато движение.В заключение-всичко зависи от хранителната и двигателната култура в семейството.Децата от вас гледат и вас копират

# 29
Добре, ама нали темата е не какво се е случило досега, а какви съвети да дадем отсега нататък.
Какво е хранителен калкулатор? И как се измерват за всяко ядене калориите(за себе си питам)Искам да осмисля моето хранене, но не е ли трудоемкода се брои всичко?

Грешки в храненено може да допуска всеки, още повече, че в наше време няма еднозначно разглеждане на храните. Млечните са полезни/млечните са вредни. Месото е нужно/месото е излишно. Въглехидратите са в основата на хранителната пирамида/въглехидратите трябва да са ограничени. Всеки е чувал поне от два източника противоположни мнения.

Предлагам на авторката да направи план, в каква поредност да действа-Ендокринолог, после осмисляне на хранителния режим и твърда позиция, включване на движение. Като движението трябва да носи радост, а не да е на всяка цена. Не е задължително да е спорт със специални тренировки.
Когато беше малък сина ми, наоколо 5г започна тренировки по плуване. Някои деца имаха още оттогава талант за състезатели, други като моето - за закаляване и справяне със заболявания, трети-за справяне с кг. Тренировките бяха веднага след ДГ. Какво беше изумлението ми, когато видях, че веднага след тренировка някои майки вадеха кроасани, бисквитки, така и не проумях този ритуал. После, не ставало с движение.

Не помня момче или момиче е детето на авторката, но ако е момиче, трябва да се внимава  за другата крайност-анорексията, че там по-трудно е измъкването.

# 30
  • София
Здравейте,

Майка съм на две момичента. 12г госпожица, която обича да похапва ( 140см, 38кг) и 8 годишна, която е доста злояда ( 128см, 22кг).
В тази ситуация е много труден родитеският пример и наставления, защото едната я насърчаваш да се храни, а другата гледаш да я контролираш.

За тези, които питат за калкулатор на калориите. Препоръчвам безплания myfitnesspal.com , само трябва да си направите акаунт и да започнете да въвеждате. Не е особено трудоемко и наистина човек може да се изуми колко много мазнини/ захар поема без да очаква. Добре е да сте искрени и да въвеждате в началото всичко ( включително зехтина за салатата и маслото в манджата). Така ще добиете представа от къде идват повечкото калории на децата. При нас, за каката, бяха от доста сирена ( тя иначе не яде сладкиши) - към салатата, в домашната баница, към сутрешнат закуска. Сега правя домшната баница с  cottage cheese, има го във всички големи магазини, а сирене и кашкавал просто така не предлагам с никое хранене.

Другото е, че децата трябва да хапват достатъчно протеини ( 20-30 грама на хранене спрямо целевото тегло). Това им помага да растат, а и ги държи сити. Яйца вместо сандвичи на закуска, месо/риба в поне едно от другите хранения, боб/леща ако можете да ги накарате да ги хапват.

Не на последно място, добре е родителите да познават така нареченото интуитивно хранене - ядеш, когато си наистина гладен и не ядеш, когато не си. Не бива да ядат само защото им е скучно, изнервено, искат сладкиш ( без да са реално гладни), не знаят какво да друго да правят, или пък е час за хранене ( ако е 12 часа и мама реши, че е обедно време например) . Трябва да се хапва само при глад на детето. Според интуитивното хранене докато се хранят не следва да правят нищо друго - без телевизия, телефон, книга или друго разсейване - подреждат си на масата, сядат и само ядат. Не на крак, ме докато тичат насам натам - тогава дори нямат усещане за вкуса на храната и осъзнаване колко са изяли.

С интерес ще следя темата!

# 31
Светкавица, хранителните калкулатори най-често са апликации за телефона, в които можеш да избираш какво си ял през деня и ти се смята дневния прием на калории.
Наскоро един приятел се похвали, че откакто използва е почнал да сваля тегло, но забравих как е името на неговата апликация.
Според мен е подходящо, но не знам до колко ще изчислява коректно при 8 годишно дете, което сигурно има поне 2 хранения извън дома.

Vesta, според мен също е добре заедно с лекарските консултации, цялото семейство да преразгледате хранителния и двигателния си режим.
За себе си съм установила, че когато готвя по-традиционни български гозби ми е по-тежко и трудно да пазя тегло. В ​нашата национална кухня има голяма употреба на ориз, картофи и други въглехидрати. Отделно, че повечето от нещата вървят с хляб.

# 32
Аз също ще следя темата с удоволствие. Майка съм на 13.5 годишно момче, 178 см, 80кг. Напълня толкова, откакто вече от година спряха спорта заради короната. Живеем в малък планински град и сега като се стопли ходим двамата на едночасови разходки в гората. Яде много плодове и зеленчуци, но хапва и доста пълнозърнест хляб, което се опитваме да поправим. Имаше и лошият навик след всяко хранене да си взима малък десерт, което също се стремя да премахна, но внимавам много, защото аз на неговата възраст също бях пълна и родителите ми от подигравки и натякване ме докараха до булимия.

# 33
  • München, Deutschland
Макар и не като майка, споделям какво правеше моята майка, когато бях малка, същото после и със сестра ми.

От дете у нас имаше правилото, че се яде, когато е време за ядене т.е. закуска, обед и вечеря. В останалото време можеше плодове, колкото и когато искам, но то колко ябълки ще изяде едно малко дете... Междинните хранения, т.е. закуска в междучасието или следобед към 4 часа имаше също, но нещо дребно - плод, резен домашен кекс, имало е и купешка вафла или пък домашен сандвич, последното рядко и по изключение. Нямаше вариант примерно в 6 вечерта да се натъпча със солети, а в 8 да не съм гладна за вечеря, майка ми винаги се усещаше. Stuck Out Tongue Winking Eye  Също никога не са ме насилвали да ям - ако кажа, че не съм гладна, ям на следващото предвидено ядене (закуска / обяд / вечеря). Понеже то е след максимум 4ч, според майка ми не е било проблем.

С времето, т.е. в 5-ти клас, по свое желание спрях закуската, някакси не ми се ядеше толкова рано, така е и до днес, освен по изключение. Също не са ме насилвали.

По тази методика, до края на училище все си бях 48кг на 165см, винаги съм яла всичко (освен леща, не обичах). После целенасочено качих още 4кг, защото ми падаше кръвното, виеше ми се свят и не можех да кача едни стълби, но процесът на качване не беше лесен.

Като се замисля, чипс не бях яла (освен някъде на гости) докъм 10-11 клас, нямах желание. Коли, фанти и т.н. се купуваха само покрай празници 3-4 пъти в годината, те бяха и скъпи тогава. Също всяка седмица майка ми бъркаше кекс, макар и досега да не обича да готви, но и нямаше толкова неща готови да се купят - отраснах през 90-те.

Откъм спортове съм тренирала различни неща, но по-скоро за раздвижване, никога професионално, нашите никога не са били особено спортно ангажирани.

В крайна сметка, години по-късно, теглото ми се установи на 53-55кг на 165 см, на него се чувствах и добре. Сега покрай пандемии и хоум офис съм с няколко кг отгоре, но нищо, променящо визията, все пак съм и на над 30.

В крайна сметка май навиците за домашна храна, почти никаквите купешки десерти и никакви безалкохолни (изключая въпросните 3-4 пъти годишно), заедно с лека двигателна активност - разбирай, 2-3 пъти седмично по 45-60 минути като малко дете (в 7-ми клас прекъснах всякакви спортове и танци), както и гените, са довели явно до това никога да не ми се е налагало да мисля какво ям и колко.

От днешна гледна точка съм благодарна на майка ми, че почти не е купувала сокове, вафли и др. купешки сладкиши, че не ме е насилвала да ям, че не е имало какво да ям м/у храненията и да си развалям яденето, бъркайки в шкафа, както и че колкото и да не обичаше да готви, никога не сме яли готова храна (нямаше много тогава, но не е като да нямаше съвсем, особено като бях тийн).

# 34
  • München, Deutschland
Тейла, аз съм си имала апетит, здравословен, т.е. в нормални граници. Това, че не закусвах, не значи, че не съм компенсирала в други хранения вероятно. Когато съм била гладна, ми предлагаха втори плод или зеленчук и обикновено давах зор за обяда. 😃 Все пак плодове и зеленчуци също имат хранителна стойност и засищат, пък и пълнят стомахчето.

Ако детето от малко е свикнало да си похапва повечко, ще е голяма борба, но пък тази борба е важна, струва ми се. Някога бях чела, че мастните клетки в организма се образували до около 13г. възраст, след това вече само обемът им се увеличавал. Не знам така ли е със сигурност, не съм верифицирала с няколко източника, но съм склонна да вярвам.

Другото, в което вярвам, е силата на навика. Повечето ми слаби приятелки имаха и общо взето здравословни навици - спортове, нормално хранене, ограничен джънк и, във връзка с това, което каза, хранене в неголеми количества. Тези, които ядяха тестени закуски от лавката почти всяко голямо междучасие, бяха и по-закръгленки още от малки.

Затова си мисля, чедетскитв години са решаващи - и биологично, и като навици за бъдещето.

Мисля, че не е нормално едно дете да яде двойно на друго при сходен начин на живот и физическо натоварване. Ако въпреки това нонстоп е гладно, бих се замислила дали няма някакви други причини за това, момичетата горе бяха дали примери с различни хормони, може и нещо на психическа основа да е.

Разбира се, че моето предложение да се хапват междинно зеленчуци и плодове вместо вафли и бисквити не е панацея, нито пък единствено решение. В крайна сметка зависи и колко енергия се изразходва, двама от съучениците ми момчета - професионални състезатели по таекуондо - изяждаха вероятно тройно на останалите и петорно на мен, това е също вариант при многото ядене, но вече зависи от темперамента на детето (дали би се занимавало толкова със спорт).

Със сигурност обаче е много по-лесно да даваш акъл отстрани, осъзнавам. Просто споменах това като вариант, който аз като дете не приемах като някаква рестрикция - така си знаех от малка и така си живеех. Да не пия газирани напитки също не ми е било проблем, защото у нас пък не е имало, както и да не ям вафличкоподобни, а домашен кекс. Но далеч не си мисля, че е лесно да възпитаваш дете, пък било и само в храненето. Wink

# 35
Chrissy, във вторият си пост на някой, който ти е писал на лични ли отговаряш, че аз лично не можах да разбера?

# 36
  • München, Deutschland
А, ами то мнението е изчезнало, отговарях на потребителката Teyla, която беше написала, че хубаво, но какво да правиш, ако детето обича да си похапва. То иначе нямаше да ми разреши и 2 поредни мнения през 2 часа, ама сега звуча малко като звездите да ми го говорят. 😃

# 37
  • Велико Търново
Интересна тема... Имам дъщеря на 14 год., която до преди пандемията тренираше карате и беше в добра форма. Откакто затвориха залите и желанието за спорт се изпари рязко, с дистанционно обучение повече от година - също. Тя е 8 клас и тази учебна година има - няма й се събират месец и половина ходене до училище. Залежаването и обездвижването си казаха думата, качи килограми, не много, но все пак си личи, отпусна се, появиха се целулит и стрии.. Относно примера вкъщи - и аз, и баща й спортуваме и се храним здравословно, тя не иска да спортува, мързи я по разходки и набляга на сладичкото, а пълнозърнест хляб, зелении и плодове да не види... От малка не ги яде, не че вкъщи липсват или ние не ядем. Та, с личния пример е много относително... Още повече, в тийнеджърска възраст е абсурд да ги накараш нещо насила или да се наложиш за храна /или движение. Силно се надявам да е временен период и да се стегне, пробвам се уж между другото, да пускам разни образователни филмчета на тема,, здравословно хранене,,, за последиците от вредните храни - внимание и осмисляне 0. Старая се да готвя балансирано, но например ако аз си слагам хляб,, Вита,, тя иска бял. Ако аз сипвам салата към месото, тя иска картофи. Излезе навън, купи си някой боклук, как да я спра...

# 38
  • София
Бисквитка, опитайте пак със спорта. Моята дъщеря се върна към атлетиката и това я спаси в много отношения - физически и психически.

# 39
  • Велико Търново
Те закриха залата по карате, но я насочвам дори не към състезателен спорт, а с някоя приятелка да ходят на аеробика, каланетика, знам ли... Поне избор има, но засега желание няма. Уж упражнения вкъщи ще прави, 1 път на 2 седмици я се сети, я не.. Карам я с мен да идва, дойде няколко пъти и й омръзна. Аз не съм спирала да спортувам от дете, все на нещо ходех - танци , карате, после аеробика, канго.. Баща й пък, дай му по планините да ходи, взимаше я със себе си като малка, но като порасна не ще и да чуе, че има някъде за ходене. Надявам се да се осъзнае и вземе в ръце, защото пък много е опасно при девойките, когато започнат да не се харесват, залитането към хранителни разстройства..

# 40
Ще следя и аз темата. Моята дъщеря също е на 10 години но е висока и кг не са и малко. 153 см и е 60 кг, което за мен е доста. Не е ящно дете, яде нормално. Като малка си беше съвсем в нормални килограми. Сега незнам, хормони ли са какво е? А иначе и движенията през деня липсват, все е в легнало/седнало положение та и причините при нея за натрупването на килограми е липсата на двигателна активност. Изследвания все се каня да направим, но до сега не сме.

При нас положението е същото- легнала/седнала  и липса на движение.Мерките са ни като вашите- а е на 9 години.
От декември до сега качи 4- 5 килограма.От тогава е на ОЕСР- и резултата е на лице.

Да ви попитам- понеже сте със сходни мерки и възраст- как се справяте с намирането на дрехи?Има ли някой он-лайн магазин или място ,от което пазарувате?

# 41
Само да отбележа, че не могат да се сравняват нещата (и храните вкл. ) преди години и сега. Във моето семейство (особено откъм едната рода ) се изяждаше хляб и тестени в промишлени кол-ва, и не помня някой да е имал проблем с тегло или да се спазваха някакви диети за отслабване. Също и плодове (от градините ) вкл. компоти със много захар вътре, сладка и подобни, кажи-речи ежедневно, но и проблеми с кръвна захар не съм и чувал да е имал някой. Почти ежедневно млека и сирена, без ограничения, даже напротив - специално аз бях известен на бабите като ,,злояд" и ме натискаха постоянно да се тъпча един вид с тях, и ефекта беше нищожен.
Наистина тогава много се движехме. Аз не съм спортувал нищо като дете, а и не обичах много да излизам за да играя с другите деца но виждам че в сравнение със сегашното положение нещата са несравними.
Единственото което виждам като значителна разлика в храненето сега  (спрямо моето сем. преди време ) е най-вече наблягането в момента от маса народ на месото и джънка във всякакви форми, както и газирани, подсладени и химизирани напитки.

# 42
Тук ключа от палатката е превенцията,тоест да не се допусне изпускане от контрол теглото.От голямо значение е и хранителната и двигателната култура в семейството.Няма как мама и тате почивните дни да лежат на дивана,а детето да обича от малко да спортува.Както и няма начин мама и тати да набиват пици,пържени картофи,чипс и газирано,а детето от малко да обича плодове и супи.Контрола на теглото при децата е изпуснат още от началото на живота им.В заключение-всичко зависи от хранителната и двигателната култура в семейството.Децата от вас гледат и вас копират
Тцтц как не се сетих да спрем в къщи с пиците, пържените картофи и чипса, та да не ми е дебело детето....А Макдоналдс може ли? Благодаря за съвета, но то вече положението е изпуснато....за нас вече спасение няма, но мами на малки бебета, вземете си поука..

# 43
  • Плевен
Тук ключа от палатката е превенцията,тоест да не се допусне изпускане от контрол теглото.От голямо значение е и хранителната и двигателната култура в семейството.Няма как мама и тате почивните дни да лежат на дивана,а детето да обича от малко да спортува.Както и няма начин мама и тати да набиват пици,пържени картофи,чипс и газирано,а детето от малко да обича плодове и супи.Контрола на теглото при децата е изпуснат още от началото на живота им.В заключение-всичко зависи от хранителната и двигателната култура в семейството.Децата от вас гледат и вас копират
Тцтц как не се сетих да спрем в къщи с пиците, пържените картофи и чипса, та да не ми е дебело детето....А Макдоналдс може ли? Благодаря за съвета, но то вече положението е изпуснато....за нас вече спасение няма, но мами на малки бебета, вземете си поука..
.          
Я по спокойно!Нито се хваля,нито набивам канчета!Имам право на мнение и го споделям!А то е,че както при заболяванията,така и при напълняването ,винаги по-лесния начин е превенцията!Дори и да е изпуснато положението,винаги може да се намери начин човек да отслабне.Движение,движение,движение,това е нашият начин да поддържаме форма.Вярвам че и при други този начин ще проработи,стига да сте упорити.Дори не е нужно да се записват децата на спорт.Почивните дни с децата под ръка и излизате на дълга разходка.....пеша.Но както винаги,по-лесно е да се присмееш ,отколкото да се поучиш от думите на друг,който изповядва друг начин на живот!Типично по български.Ето днес в топлото време със сина ми направихме 10 км пеш.Който иска,винаги намира начин.Който не иска,си намира причини!

# 44
Спокойна съм и то много, защото аз много добре зная какви са хранителните и двигателните навици в семейството ми и ако бяхте прочела темата , горе-долу щяхте и Вие да придобиете някаква представа.  Приемам съвети, щом съм пуснала темата значи търся съвет. Но не може да ми казвате , че ние сме виновни, защото набиваме само пици и чипс и лежим цял уикенд ,без дори да подозирате какъв живот водим. Може би имаме вина за нещо, но със сигурност тя не е тази, която Вие сте визирали. Радвам се, че детето Ви е слабо. Живо и здраво да ви е!!!

# 45
  • София
А каква е причината за наднорменото тегло? Открихте ли я?

# 46
Често истината е неудобна и се крие в прекомерно хранене и нездравословни навици. Ако няма здравословен проблем естествено, това е първото, което трябва да се провери. Да си генетично дебел е малко несериозно.
Калкулаторът е добра идея, много хора нямат никаква представа колко храна поглъщат ей така между другото.

# 47
Днес бяхме при личната, премери го, претегли го, измери гръдна обиколка, премери кръвно, прослуша сърце. Каза, че не е кой знае колко извън нормите на техните таблици, но ми даде направление за ендокринолог и в понеделник ще минем преглед. Ще пиша как са нещата. Да изключим / дай Боже/ здравословен проблем.

# 48
Използвам случая да питам, тъй като рядко и трудно намирам информация - има ли някъде таблица ръст/кг за деца над 7 г(само под 7г намирам) За деца 15-16 какви са нормите(по скоро за ръст питам)

# 49
  • София
Ендокринолог е добре.

# 50
  • София
Това намерих:

# 51
Пак до 12 е, а за възраст 15-16 не виждам.
Вчера синът ми, който наистина е по-дребен от останалите, се върна много огорчен от някакво игрище. Как можело дете на 10г да е колкото него високо.
Извинявам се, че отклонявам темата, но си мисля, че както кг, така и ръст създават комплекси и родителите трябва да помогнат на децата и в това.

# 52
Пак до 12 е, а за възраст 15-16 не виждам.
Вчера синът ми, който наистина е по-дребен от останалите, се върна много огорчен от някакво игрище. Как можело дете на 10г да е колкото него високо.
Извинявам се, че отклонявам темата, но си мисля, че както кг, така и ръст създават комплекси и родителите трябва да помогнат на децата и в това.

При ръстта мисля, че е генетично и там опциите за помощ са по-малко.
Моят син е още бебе на 10 месеца, но отсега си върви дребничък. Всички ми обясняват, че ще се издължи в един момент, но според мен няма как да настигне деца, които в момента са с по 5-6см над него. Особено, че иназ и баща му не сме високи 165см аз, 175см баща му.
Та и аз съм се замисляла за ръстта с леко притеснение дали ще успеем да му изградим достатъчно самочувствие, за да не страда от това, че няма да е 180-190см. Sad

ПС: Пак може да се направи консултация с ендокринолог, за да се види има ли фактори, които забавят или пречат на растежа.
Но ако и вие в семейството не сте много високи, по-скоро е наследствен фактор.

# 53
Та и аз съм се замисляла за ръстта с леко притеснение дали ще успеем да му изградим достатъчно самочувствие, за да не страда от това, че няма да е 180-190см. Sad
Аз съм 164, бащата обаче е 160, та можете да си представите колко ще е синът ми като порасне. Беше ми ясно, че ще трябва да го възпитавам да разчита повече на характера си, отколкото на външния си вид. Wink
Генетика, какво да се прави.

# 54
  • София
Моята дъщеря беше дребна на 12-14, даже я отхвърлиха от волейбола. Сега е 171-2, а отбора фалира. 😈

# 55
Да си генетично дебел е малко несериозно.
Да си генетично дебел наистина е несериозно. Но може да се генетично едър или дребен. Аз съм 176 см 74 кг с едър кокал, мъжът ми е 185 см 100 кг с месеста структура (тип балканлия) - е не може да се очаква синът ни да е дребен и слаб. То при него е предимно месо и едър тежък кокал, малко са тлъстините по коремчето и паласките само. Дори бузи няма. А допреди короната като имаше спорт в училище и тренировки в залата не беше и дебел - просто едър.

# 56
  • София
Моето мнение едва ли е релевантно. Татко и майка, редовно трениращи, и двамата с тънки кости, мама с Хашимото, дебела, но стегната, тате 2 м., мама 1.60. 3 деца, най- голямото  на 10 с избирателно хранене години наред, сега яде всичко, но с помощ. Мама ненавижда плодове от дете, не се сеща и да купува, тате тоже. Всички, освен мама ядат хляб. Запалена готвачка съм, хапват с апетит. Зеленчуци, домашни сладкиши по повод,  много месо, много сирене и кашкавал. 25, 24 , и 12.5 са кг., средното на 8, е най високо.Тактиката: знам, че аз съм била слабо и злоядо.Ако не щат
-няма папане, сори. Гледам да ядат месо, риба, яйца и зеленчуци. Купувам боклуци, малката реве за Барни, не знам какво ще стане. Не ходят на спорт големите, сега, но качват с мен 14 ет. 2 пъти на ден. На външен вид са като солетки, както аз бях, завид

Последна редакция: нд, 11 апр 2021, 13:48 от Little Evil

# 57
Здравейте!
Дъщеря ми е на 11 и е 39 килограма.Тя е 144 см. Преди около една  години беше 29 кг .Това нормално ли е?

# 58
  • София
Според таблицата, която е само няколко поста по-нагоре, височината отговаря на възрастта, но килограмите са с няколко повече. Това, разбира се, е ориентировъчно.

# 59
А според мен това момиче е дребничко и слабо или с нормално телосложение

# 60
Минахме преглед при ендокринолог. След като го прегледа каза, че за момента няма да пускаме изследвания, каза да спазваме хранителен режим и след един месец/ на 10.05/ да отидем отново и ако не е отслабнал поне 2 кг.тогава ще пуснем изследвания.

# 61
Минахме преглед при ендокринолог. След като го прегледа каза, че за момента няма да пускаме изследвания, каза да спазваме хранителен режим и след един месец/ на 10.05/ да отидем отново и ако не е отслабнал поне 2 кг.тогава ще пуснем изследвания.

Даде ли ви конкретен режим за спазванею?

# 62
  • София
Моят син е на границата, така че мисля, че ще наваксаме сега, с училището и хубавото време.

Общи условия

Активация на акаунт