Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Единадесети клас: Пълнолетните : свобода и отговорност. Живот и здраве!

• 5 191
  • 105
  •   1
Отговори
  • Русе
Лични карти - 18 годишните могат да отидат сами със старата си лична карта за издаване на нова.

Полезно от gabiplus и Mrs. L относно шофьорските курсове
Скрит текст:
"следете възможностите младежите да се запишат на задължителния БЧК курс на сайта им, защото заради пандемията има много желаещи, но няма никакви места, а често правят и паузи от 2-3 седмици или месец заради всеобщия хаос."

" Преустановени са курсовете към БЧК до края на април, засега."

Наредбите! https://www.mon.bg/upload/20612/izm_nrdb11-2016_ocenjavane_100919.pdf
http://www.rio-ruse.org/?page_id=792

Учебни програми за профилирана подготовка
Учебни програми за XI клас

Полезно и актуално от Дидева https://www.facebook.com/groups/474828416622172/

Предишните ни теми

# 1
  • България, София
Хе хе Simple Smile
Първа в новата тема Simple Smile
Благодарности, Амбър!
Нека я напълним с хубави новини за наборчетата, пък и за нас също Simple Smile

# 2
Благодаря и аз за новата тема!
Готвим се за големия купон за големия рожден ден. Ще го прави сега в събота, с две седмици закъснение. Освобождаваме му къщата.
Аз пък мислех, че ще пуснат 12 клас на училище от понеделник, та и картата му заредих...

# 3
  • Русе
Пляс. Благодаря, Амбърче.

Дано дочакаме заветната дата. Над месец има до тогава, така че я камилата, я...

Алекс не е очарова от курса в СофтУни, но ще си го изкара.
Нали иска да става някакъв програмист, мисля тия дни да му дам да чете Джобс.бг. Нека да видя каква е реалността Mr. Green

# 4
А пък аз съм цитирана на първа страница - фръц!

Амбър Hug

# 5
  • Русе
Добре дошли в новата тема. Дано да я запълним до края на юни с позитивни постове и новини.
Пазете се и бъдете здрави!
Сега е моментът да избират път - дали ще е скоростен и гладък или трънлив ,но живописен - нека да е от сърце и да го следват и напредват.

За Валя - https://www.mediapool.bg/malkite-uchenitsi-se-vrashtat-v-uchilis … a-news320406.html

Последна редакция: чт, 08 апр 2021, 16:16 от A m b e r

# 6
  • София
Цоп и аз в новата тема  Simple Smile
Благодаря,  Амбърче .
Бети , весело изкарване на младежа Balloon Cake
Няма нищо ново, интересно около набора и затова и рядко пиша, но съм тука всеки ден,
От вчера ми е пламнала главата, че ни се счупи пералнята и решихме да купим нова , че тя и без това е на 12г. и по принцип си я чаках да сдаде багажа, ама се надявах да изкара още малко .
И съм се заровила да чета и да проучвам каква и тъкмо докарам положението от 2 марки до една и хоп  дадено мнение ме връща пак в изходна позиция. Чакам ММ да си дойде от работа, че е извън София и ако ми отпусне по голям бюджет се хвърлям на един БОШ за момента който съм харесала.

# 7
  • София
Благодаря Амбър и за темата и за линка. Значи ако епидемичната обстановка позвалява, ще се върнат в училище.
Е аз не държа да се връщат в тази обстановка. А и предишното връщане беше само контролни, та не съм и оптимистка, че нещо полезно може да излезе от това връщане.

# 8
  • столицата
Вече и моята дъщеря не иска да ходи присъствено на училище.😐 Това доста ме безпокои. Тя като цяло е социален тип и изпълнителна относно задачите, поставени от учителите. Ходеше с желание на училище. Но явно ДО  оставя своя отпечатък върху това поколение като стават по-демотивирани и енергоспестяващи се.
Уж говорим вкъщи, но явно е доста примамливо ДО с неговите по-лесно изкарани високи резултати.
Наред с това, все по-трудно е да се мотивират да учат предмети, които не им се поднасят по начин, който да ги заинтригува. При тях това определено е  Гражданското образование.

# 9
  • София
И аз влизам с удовлствие в темата. Наборът навърши 18 години, за книжка се гласи за догодина. Май предпочита ДО, най-вече защото по-добре си разпределя времето /те не карат и двата часа в един блок онлайн, а само първия час, така че три дни в седмицата започва в 8:15 и приключва към 12:40/. Същевременно ще се радва и на ПО, така че каквото решат.

# 10
  • София
Айде да върви по вода темата Simple Smile
Сашето днес отиде да си оправи тийн банковата карта, че може да тегли лимитирани суми. Оказа се, че не може да я префасонира, а трябва да си извади нова към друга сметка. Да, ама личната карта й изтича в края на месеца и е добре да я смени първо. Та хукна да си сменя картата. Оправи се без проблем. Каза, че ще кара със снимката на 14-годишна още 10 години Simple Smile)) не са я снимали. Нищо.. поне подаде заявлението Simple Smile Почна се и тяхната самостоятелна въртележка Simple Smile

# 11
  • София
Амбър Благодаря за новата тема Flowers Cherry Blossom
Бети весело изкарване на младежа Beers
Успех на всички със шофьорските изпити. Flowers Four Leaf Clover
И ние ще ходим за нова лична карта другата седмица.Ще се замъкнем семейно заради паспорта на малкия.Така че и този път ще я придружа Grinning
И аз съм шокирана от датата им за връщане Dizzy Face
Тя си иска ПО и й стана много кофти.
Този път се разминават с брат й,той е от 26.04.

# 12
  • столицата
Амбър, сега се загледах в заглавието на новата тема. Страхотно и точно.

# 13
Никак нямам време напоследък.
Амбър, благодаря за темата.

Честити и здрави да са всички навършили пълнолетие, чиито рождени дни съм пропуснала.
Моят син вече се примири с ДО и май му е все едно вече.

# 14
  • София
Но явно ДО  оставя своя отпечатък върху това поколение като стават по-демотивирани и енергоспестяващи се.
Уж говорим вкъщи, но явно е доста примамливо ДО с неговите по-лесно изкарани високи резултати.
Аз все си мисля, че това не са проблеми на ДО. Колко толкова са били мотивирани тези деца, които всяко най-малко нещо ги демотивира? И защо учителите ще пишат по-високи оценки на ДО, на деца, които са имали 6 на ПО, също ми е мъгла.
Да си кажа честно, това изказване ме шокира на фона на самостоятелността, която коментираме по-нагоре. Даже три пъти проверих дали не съм отворила темата на малкото. Макар че и при него ДО измести интереса от скучните към интересните предмети и го мотивира да търси и да се интересува повече за нещата, които са му интересни. Каквото преди не правеше - про ПО се ограничаваше само до нещата, които му дават в училище.

# 15
  • Русе
Като гледам при нас - нито са по-лесни, нито са по-високи повечето оценки.  Пак на изпитването трябва да отговаря на въпроси пред преподавателя. Има контролни, които са с въпроси ,които не може да намери в интернет или пък няма време да търси информация,да я анализира, синтезира и опише ако не е готов. Има оценки от 2 до 6 и на ПО и на ДО. В 11 клас са, не са в 5.

# 16
  • столицата
Аз пък не разбрах какво общо има самостоятелността с възможността, достъпна при ДО да решавате всички съученици заедно теста и дори да се допитате до хора, по-напред с материала по дадения предмет? И след като си решил теста без грешка, естествено, че учителят ти ще ти пише 6
Дори съм чувала за случаи, при които дори друг човек напр.студент влиза и прави теста.
Нещо, което при ПО, би било една идея по-трудно/съвместната работа по тестовете и външните консултанти😀/, поради прекия контрол, който се осъществява от учителя.

А при устното изпитване се ползва паралелна система за обмен на информация 😁

Иначе е чудесно, че при някои деца ДО е дало възможност да открият интересите си и да ги развиват..

# 17
  • София
Сега Ви разбрах. Децата трябва да се върнат присъствено, за да си намалят успеха. А колко още хора ще измрат заради това? Дали дете, останало без родител, ще му пука за “реалните” оценки на няколко бележкарчета и подмазвачета?

# 18
  • Русе
На моя син преподавателите не им трябва По за да светнат ниска оценка. Справят се и дистанционно. Дали ще осъвременен вариант на приказка в трите вида ирония на английски,  внезапно събиране на решаваните самостоятелно задачи в часа на няколко ученика, или пример за позната компания олигопол.
   Погледнах статистиката. Средният успех на класа не се повишил тази година.
    В университета имахме преподавател,
Скрит текст:
специализирал в английски университет, който провеждане изпита като задаваше задача от сорта - черната котка премина,  къде е кучето. И излизаше от стаята,  като можеше да си водим свободно обсъждане помежду си, но всеки трябваше да опише и ще защити индидуално логическа структура на основата на предикати.
   Иначе аз много искам и моето дете да е бележкар, ама за съжаление не можах да го постигна.

Последна редакция: нд, 11 апр 2021, 07:59 от A m b e r

# 19
  • София
Валя, защо толкова агресивно и грубо? 😟
Аз пък разбирам Галимар, децата ги нарочиха за убийци на възрастни и остнаха единствните затворени  толкова дълго време. А от 01.05 ще могат да отидат на дискотека, но не и на училища. Сбъркани приоритети му казвам на това.
Всеки си гледа през собствената камбанария, но е малко несериозно понеже 11 клас се справят добре, да твърдим, че всички са така. Не може да се сравняват 18 годишни с 11-12 годишните от 5 и 6 клас  Знам, че веднага ще се даде пример със такива деца, на които стоенето вкъщи не им се отразява, но не всички са такива, не всички имат родител, който постоянно да следи, да помага, не всички успяват да запазят мотивацията, да не се поддадат на изкушението да гледат филмчета докато тече часа или да препишат на контролно.
Жалко и тъжно е, че ходенето на училище се приравни на “убийство” на възрастен и вместо да настояваме да се въведат адекватни мерки в училищата, ние искаме децата да останат затворени до второто пришествие.

Последна редакция: нд, 11 апр 2021, 09:50 от rosi_ta

# 20
  • столицата
От нашия клас има деца, които са подали молби за преминаване изцяло на неприсъствено обучение. Не съм разпитвала за причините, но явно семействата така са решили.Чудесно е, че са се запознали с тази възможност и са направили своя информиран избор.
А иначе Росита е права-при отворени заведения и затворени училища възниква малко въпросът за ценности, приоритети и за бъдещето като цяло.
От моите наблюдения за нашия клас, нито един учител или ученик не се разболя по време на ПО или седмицата след него. Но пък почти половината вече преболедуваха.
Дано всички са здравички или ако се срещнат с вируса, да преминат бързо и без трайни последици изпитанието!

# 21
  • Русе
При нас октомври месец всички 11 класове  в училището излязоха заради болни деца в карантина по едно и също време. Но не се наемам да правя изводи. За модел трябват повече данни. В много градове се вземаха локални решения и училищата имаха свобода да избират в определени периоди.А и дискусиите се водят за набора.  Училища с по специфична организация, като ак, нег, където се губи от база и навярно от по-добри условия за изучаване на езици, като немския,  който не е толкова застъпен за постоянен контакт предполагам усещат по осезаемо разлика, но е по ефективно да се търсят решения на местно ниво.

# 22
  • София
Амбър, след края на първия срок от училището на голямата бяха изпратили писмо с молба да им разрешат индивидуален график за връщане и ротация на класовете. Не им разрешиха, при условие, че Колежа разполага със седем отделни сгради, има само 5 випуска. И това е училище, в което от 15.09 всички ученици бяха задължени да са с маски (не шлемове).
Дотам с индивидуалния подход.
Това е само едно от нещата, които дразнят. И вместо да се питат управляващите защо, ние с лека ръка размятаме лозунга - ако детето ти ходи на училище ще убие нечия майка/баща.

# 23
  • Русе
Ситуацията е нестандартна. Има крайни лагери в двете посоки.Предлагам да останем конструктивни,  да споделяме  и да сме си полезни както сме го правили. Опитваме се да осигурим най добрият старт на децата си. Но напрежението тук не помага. Най много някой да обърне гръб и да се оттегли, но това надали ще е от полза някому.

# 24
  • столицата
Аааа, аз гръб няма да ви обърна😁
Дори и да искате😙
И докато тук спорим ДО или ПО,моята наборка се вълнува от предстоящите РД на приятелите. До Великден  се очертават поне още 5-6 нови пълнолетни около нас😀

# 25
  • Русе
Galimar,  надявам се Hug
Светослав започна курса на Софтунито. Бая се вълнуваше,  вчера ми се обади 3 пъти - преди лекцията, през почивката и след лекцията. Успокои се, че започнали с елементарни неща, но научил и нещо ново и интересно.  Курсът е за ученици до 12 клас и ми се струва подходящ. Той се беше засилил за разни професионални за по няколко хиляди. Приземих го.
Има вече и учебника за шофьорските курсове. С него става и сяда, макар че не е започнал курса.
      От рождените дни не се вълнуват сякаш много. Единият му приятел ги навърши февруари, мирно и тихо.  Следващият по реда е края на май. Но техните празнувания са до лостовете с пица и кола за разкош.

# 26
  • Русе
Амбърче, какъв е курса на Светльо?

# 27
  • Русе
Киберсигурност и етично хакерство май се води

# 28
  • София
Момичета, имате ли представа дали на изпит по кормуване младежът може да се яви не с лична карта, а с международен паспорт?

Респ. може ли да подадат документи в КАТ пак с паспорт, тъй като личната карта ще е изтекла към евентуалната дата на входиране на документите и докато стане готова новата карта, всички ще имаме безсънни нощи. Simple Smile

# 29
Аз мисля, че не. Затова и подадохме заявлението за нова лична карта за 3 дни, за да може да се яви на изпит по кормуване. Новата ЛК нямаше да е станала толкова бързо с обикновена поръчка.
Големият купон мина супер. Нямаше поражения. Simple Smile Всички бяха много доволни. Колко са пораснали децата само! Скоро не ги бях виждала така накуп.

# 30
  • София
Моят младеж днес навършва пълнолетие! Като един миг... и вече е на 18. Simple Smile

Звънях в школата да питам за явяването на изпит с международен паспорт, тъй като към датата на изпита няма да има нова лична карта и оттам изрично потвърдиха, че може.
Паспортът важи и за двата изпита- листовки и кормуване.

# 31
  • Русе
Габи, да ти е жив, здрав и много успешен младежа! Hug

# 32
  • Русе
Да ти е живо и здраво момчето, Gabiplus. Да си постига целите и да те радва.

# 33
  • София
Габи, да е жив и здрав младежът! Да сбъдва мечтите си! Heart

И "нашият" купон мина. Рожденичката е доволна, а това е най-важното Simple Smile Хубаво са си изкарали.
Предстои ѝ да вземе вътрешния изпит на листовки, за да я допуснат да кара. Иначе успеха в училище на  мен не ми харесва, ама аз си имам диплома, който няма да му мисли каква ще си я изработи Wink
Подаде си оня ден документи за новата лична карта, че нещо в банката я подбутнаха преди са си оправя банковата карта да ходи да смени личната, че после смени и пр. Сега като се замисля, добре, че така направи, защото ще има нова лична карта за изпитите по кормуване.

# 34
  • Русе
Сега ми излезе новина, че нашето БЧК отваря. Така или иначе другия месец ще почва курсовете.

# 35
Сега ми излезе новина, че нашето БЧК отваря. Така или иначе другия месец ще почва курсовете.

Тъкмо тичах да споделя, ама си ме изпреварила Grinning

Габи, честит да ти е пълнолетния младеж! Здраве и късмет му желая!

Ние още обмисляме варианти за купона - има още десетина дена...

# 36
  • Русе
Ели, L - благодаря. Предадох на когото трябва. Много е хубаво така, предаваш полезна информация, а той нека да си я премести къдет си иска. Аз зор да изкара книжка - нямам. Да видим ще намери ли време, между разходки, тренировки ,Травис Скот и съзерцание на блузки, да си придвижи сам нещата . За утре бил готов. По рождение.

# 37
За утре бил готов. По рождение.

И у нас така! Прелетя над физиката за около час и каза, че излиза - поне още ме уведомява, че си е научил Joy

# 38
Габи, да ви е жив и здрав младежът и да сбъдва мечтите си!
Ниагара в събота си взе поредния изпит в Софтуни по Обектно ориентирано програмиране и сега мисля ще отдъхне. Чуди се май месец за курс JS. За училище няма какво да се похваля, тегаво върви особено профилиращите придмети информатика и информационни технологии.

Amber, може да проверите дали няма да може да гледа и стари издания на същия курс в Софтуни. При Ниа има тази опция, когато заплати за курса може да гледа и предишните такива. В този курс ООП се възползва от тази опция, защото нещо не си допадна с този лектор.

# 39
  • Русе
Благодаря Ани, ще предам като го видя.

Ниа колко сертификата взе. Доколкото си спомням има за c++.

# 40
Да , взе и WordPress, а от септември до сега взе C# Fundamentals и Advanced и ООП.

# 41
  • България, София
gabiplus, на патерици да ти е жив и здрав младежът! Да постига с лекота целите си, да те радва с успехи и да сбъдва мечтите си Simple Smile

Полезна информация сподели. Благодаря! То на нас ни е доста далече, но все пак ...

Браво на Ниагара! Все така упорито да преследва целите си Simple Smile

Амбър, това да са готови по рождение май са болшнството от техния набор. Или така си мислят Laughing

# 42
  • Русе
Днес му изпратих това да прегледа - оnline курсове на най-известните университети в света по различни теми.
https://www.freecodecamp.org/news/ivy-league-free-online-courses … BcvqkN1xQ7ueSI4Ys
Каза че имало такива, които го интересуват. Но бил зает в момента. Не искам да коментирам приоритетите. Но си е нормално. Аз не съм била много по-различна. Цяла година от училище си профуках като открих фантастиката.

# 43
  • София
Честито пълнолетие на рождениците!
Признавам си, че много се дразня на тема Ковид и ПО. Около мен имаше немалко жертви на ПО. И като гледам как децата ходят ПО по пет дена, в които не учат, а само ги побъркват от изпитване, а вълните се носят една след друга и... не го приемам.
Вече сигурно 100 пъти написах, че за мен дори и да затворим всичко, а да оставим само училищата, вълни ще има. А дали обучение ще има - за мен няма съмнение, че ще си е същата пародия. Затова е по-добре да затворим само училищата, да отворим икономиката. Че след тази криза ще излезем като най-бедна страна в света, не само в Европа. Също смятам, че трябва разрешим на децата да си допуснат своите грешки. Може би не за големите, но малките трябва да ги оставим да се опарят от “по-интерсните неща, които правят в час” именно сега.

Цяла година от училище си профуках като открих фантастиката.
Не съжаляваш, надявам се. Аз една година открих пасиансите. А после години наред не ги “преговарях”. Сега обаче са ми удобни за сутрин в метрото. Друга година “изгубих” с игрите на зарове. Също и с оригами - доста време. Фантастиката ме нападаше когато съм болна и ме държеше около месец - докато не попадна на някаква боза (фантасмагория) с претенции да е фантастика.

# 44
  • Русе
Не съжалявам нито за миг за фантастиката. Тя определи професията ми. И сега е нещото, което ме зарежда и ми дава  идеи .

Проблемът на децата ни е, че при тях са много разширени границите. Не правят това, което трябва , а това което искат.Огледало са на света. Човечеството ,като цяло демонстрира арогантност към заобикалящата среда и не мисля, че това е пътят към хармония, към която всеки се стреми. Накрая то ще се изправи срещу себе си. Както казвам и на сина сил

Валя, и моето лично мнение е такова. Но икономиката ни, в голяма степен е свързана с външни фирми, които възлагат работа и спирането на много сектори е не заради локални ограничения, а заради намален капацитет в световен мащаб. Друг проблем е и нежеленаието/невъзможността за здравен контрол на това което работи. Мисля, че трябваше да се подходи бързо и гъвкаво с изграждане на центрове за бързи антигенни и тестове за антитела, където всеки да има право на един безплатен тест седмично с право на болничен при положителен резултат, независимо от симтомите. Картината щеше да бъде по-пълна, мерките селективно-по-ефекнивни. При наличието на толкова технологии  и университети, които можеха да бъдат включени  да се прилагат масови закъснели мерки е много примитивно, освен че както се видя ,не работи.

# 45
  • София
Извинявайте, но аз не разбирам какъв е смисълът на това всичко да работи, а децата да са онлайн на училище? Да им жертваме психиката и физическото здраве, за да работят барове и хотели, където вирусът се разпространява с бясна скорост? Какъв сигнал им даваме за тяхната ценност и значимост?
Моето дете вече носи последствията от това дълго седене вкъщи и пред екрана.

# 46
  • София
Лютиче, всичко работи, ама с намален капацитет. Училищата също. Не го казвам, за да защитавам или обвинявам. Това са фактите. На ресторант и МОЛ не е задължително да ходим, но на училище е.
Моето дете също вече има психологически последици от ДО, но имаме страх и от заразяване, та нещата не са еднозначни.

Последна редакция: ср, 14 апр 2021, 10:51 от Vache

# 47
  • Русе
Извинявайте, но аз не разбирам какъв е смисълът на това всичко да работи, а децата да са онлайн на училище?
Правенето на една грешка, не оправдава друга грешка. Не оправдавам отварянето на казина и дискотеки . Според мен си е лобистко. Освен че ги отварят, не вярвам да прилагат и строг контрол. Както писах - съм за селективен подход, който е възможен и може би и не по-скъп, а даже навярно и по-евтин , а не масово затваряне и отваряне. За мен търсенето на такъв подход е по-полезен от  лозунгите - щом отворихте дискотеките, отворете и училищата Дано съм била разбрана правилно.

Доста от учениците имат ходене на училище. И в разичните градове е различно, според условията Ходенето на училище е не само затваряне на големи групи от деца в малки пространства за продължително време, но и масово ползване на ГТ.Но би могло да се помисли или да се направи опит да има групи от деца по желание, които нямат активност извън училище, да използват ресурса на училищата в малки групи  - като салоните за физическо по местоживеене. Достатъчно е центарилизарана институцията да може да се направи такава организация.  Надявам се всичко да отмине и ДО да е временна мярка. В нашата страна, за разлика от доста други по-напреднали, се реализира доста добро ниво на ДО. Би могло някои от практиките да продължат да се използват и при ПО, защото е удобно за консултации ,задаване на самостоятелна работа,както и за деца с различна активност извън училището да водят нормален образователен процес.

# 48
  • София
За мен не само управляващите се провалиха в управлението на тази пандемия. Ние всички, като общество се провалихме. Измамно е чувството, че понеже по един или друг начин ние сме се спасили поединично, последиците няма да засегнат нас и децата ни (освен ако не ги изпратим към озни цивилизования свят, където предпочетоха да затворят училищата последни и първи да ги отворят).

# 49
  • София
Росита, светът е цивилизован, обаче пак го използваме по български. Българските студенти като се върнат от чужбина и хукват по заведения и хотели тука и после: Леле, 7 от 10 души компания болни!
Направо останах без думи като чух. И още повече ми стана гадно заради моето седящо вкъщи дете.
Ох, приключвам по темата, че много съм набрала!

# 50
  • Русе
Ние всички, като общество се провалихме.
Не мисля. Дори в най-организираните и дисциплинарани общества състоянието не е овладяно.  Само че смъртността е по-малка, заради наличието на по-организирана здравна система, което не е функция на отделния човек. Преди ден говорих с приятелката си,която живее във Франция. Цялото семейство са болни и са зле. Децата са  на около 7-9 години. Не са се прибирали в България повече от година. А преди това се връщаха на вяколко месеца.

В провинцията са малко по-различни нещата сякаш или поне това, което виждам. Не се сещам за някой около мен да се е хвалил че ходи на дискотека. Хората вече и по улицата често ходят с маски, въпреки че няма такава наложена мярка.

Преди малко ми се обади бивш колега да ми каже, че миналата седмица е изкарал не леко вируса заедно с цялото си семейство. Той сподели, чче развитието на болестта може да се е провокирало и от отслабена имунна система , която да дава поле на вируса да удари

# 51
  • София
Айдеее, още един 18 годишен шофьор на пътя. Simple Smile

Хваля се с успешно взет изпит по кормуване днес.
Ако има някоя свободна мома, да се качва. Simple Smile Simple Smile Simple Smile

Да си пожелаем много разум и смислени действия за децата ни!

# 52
  • Русе
Честито на младежа. Леко и безаварийно да му е шофирането.

# 53
  • Русе
Честито!Безаварийно да е . Колата каква ще е.

# 54
  • София
Честито на младия шофьор! Разумно и безаварийно да е шофирането му!

# 55
  • София

Колата ще е моята. Simple Smile

# 56
  • Русе

Колата ще е моята. Simple Smile
Значи две в едно. Пораснало момче и личен шофьор. Много добре.

# 57
  • България, София
Честито на пресния шофьор Simple Smile
Безаварийно и внимателно шофиране Simple Smile

# 58
  • София
Честити,здрави и щастливи да са всички скоронавършили пълнолетие  наборчета! Hug
Габи леко и безаварийно на младежа!
Ние напредваме с курсовете,да видим кога ще се яви.
Учителите при нас пуснаха дати за класно,естествено гледат да са в присъствените им седмици и заваляха покани за контролни на малкия...Frowning1 Grin
Много ми е се вижда...не е ли по-добре да питат децата какво са научили и има ли нещо за пояснение? Open Mouth
Иначе всичко си върви, аз се надявам времето трайноооо да се оправи и да почнем с по-дълги разходки Nature Sunny Nature Mount Fuji
А защо и не някоя форумска сгляда да не спретнем Sunglasses Grinning

# 59
  • Русе
Много ми е се вижда...не е ли по-добре да питат децата какво са научили и има ли нещо за пояснение? Open Mouth
     Ами то няма как да стане. Не може целия изсипан материал да се разбере и да се научи даже и в ПО,доколкото имам поглед, но нито учители ,нито ученици си го слагат особено. Разбира се има и щастливи изключения, да са живи и здрави.Дет се вика и това ще мине. Но да сме здрави.

Много обичам разходките и съм си създала няколко такива практики , вечер и събота и неделя. Иначе около наше село има такива маршрутчета. Не е като около София, Пловдив ,Варна, Бургас за съжаление, но и това става като няма друго

Скрит текст:

# 60
Хайде и Калоян стана пълнолетен

Че е пораснал, пораснал е... но с научаването, че трябва да има все някакъв ред около него, мама не се справи  Head Band явно жена му ще се мъчи.
А как ще избутаме 11 и 12 клас, не ми се мисли.... Мързела е на макс!
Но нали мантрата е "Само да сме живи и здрави!" та значи всичко е точно Sunglasses

Последна редакция: чт, 15 апр 2021, 17:30 от peneva_a

# 61
  • Русе
peneva, Честито! Ако е умен кат майка си, ще се оправи. То умът казват, имал страничен ефект - мързел при мъжете.

# 62
  • България, София
Пенева, да ви е жив и здрав пълнолетния вече младеж! Да бъде обичан и щастлив, да намери без много лутане верния за него път и да сбъдва мечтите си Simple Smile
Мързелът е явно все по характерен за техния набор, а за следващите - не ми се говори. Че имам и седмокласничка.

# 63
  • София
Пенева, да ти е жив и здрав рожденикът! Много късмет му пожелавам!

Амбър големи красоти показа и ми се прииска да ме вземе на една такава разходка със себе си.

Днес от темата за АК разбрах, че щели да имат неучебен ден заради РС. Понеже сме дали мейла на мъжа ми за контакт, аз инфо нямам. Питам го - нещо вест за РС няма ли? Ми имаше, ама изтрих мейла, ти нали не ходиш. За ходене - не ходя, ама неучебните дни ме вълнуват, ти защо не каза? Щот не съм го чел. Пък вие от младежите се оплакватe Simple Smile

# 64
  • Русе
Ако трябва да сравнявам баща и син,не знам, с кого бера повече ядове. Иначе в очите на другите - ММ е съвършен и ако има за нещо някой крив, аз отнасям всичко.
 Prizma - вземам те. Вилата е голяма, място много. Двор - гора с хамаци . Но аз предпочитам родопски ,рилски и морски разходки.Лятото по тези пътечки е змиярник и май месец приключвам сезона на местните разходки до октомври

# 65
  • София
Пенева, да ти е честит рожденикът! Да е здрав и късметлия!

# 66
  • Русе
Да е жив и здрав порасналият набор! Да е успешен и щастлив!

# 67
Пенева, жив и здрав да ви е рожденика, да е щастлив и успешен!

gabiplus, честито на младия шофьор, безаварийно шофиране!

# 68
  • с/у ОколоМръсТното
Честити да са ви 18гогишните "деца"!
Леко и смело напред в живота, но и отговорно Simple Smile

Честити новоизлюпени шофьори (на габиплюс и ако има и други).
Безаварийно и внимателно!
Въпрос: за колко най-кратко време се кара един шофьорски курс сега + БЧК?

Цоп в новата тема.
От понеделник (ваканцията свърши днес) продължава дистанционно наборчето и така ме е яд. Но пък присъствените дочух, че ще си правя тестове на всеки 72ч. Та знам ли кое е по-доброто... Но ми се искаше в оставащите 3м от уч.година поне малко да походят и присъствено.
Весел уикенд!

# 69
Олеееее, не съм влизала два дена и колко съм пропуснала. Да са живи и здрави пълнолетните вече наборчета, ние ще чакаме до юли месец. На младите шофьори безаварийно шофиране. И Роско няма търпение да започне шофьорския курс. Още не го е изкарал, а вече гледа каква кола да му вземем да кара. Защо ли няма такъв ентусиазъм и с ученето Sad

# 70
  • София
Пенева, със закъснение - Жив, здрав и успешен да е  18-годишният младеж. 

# 71
  • София
Пенева, да е жив и здрав рожденикът!
На новия шофьор на Габи - безаварийно и внимателно шофиране.
Сашето вчера отиде на вътрешен изпит на листовки, размина се с 2 точки. В събота пак. тя си плаща курса, да си плаща и издънките. Нали иска да си прави нейните грешки, ей го на сега.. Wink

# 72
  • Русе
В събота пак. тя си плаща курса, да си плаща и издънките. Нали иска да си прави нейните грешки, ей го на сега.. Wink
Добра школа ще излезе това с шофьорските книжки. Няма как да каже, това не ми трябва, това не ме интересува на мама . Ще го видя и моя хубостник. Нямах намерение да му плащаме шофьорския курс, но баща му се амбицира и го пое. Но за издънките ще видим. Кола пък съвсем нямам намерение да му купувам. Профука четирицифрена сума от спечелените си пари за глупости. Предупредих го, че тепърва ще иска да прави по-сериозни разходи, но не можа да устиска.

Та знам ли кое е по-доброто... Но ми се искаше в оставащите 3м от уч.година поне малко да походят и присъствено.
Весел уикенд!

По повод липсата на желание ,управляващите да правят нещо съществено ,както на старите, така и на новите,при нас може да се сбъдне желанието на някои да тръгнат всички присъствено от май.В момента се въртят ротационно за по две седмици различните класове.  Във всеки случай децата не са защитени май по новите развития. Снощи френската ми приятелка каза че най-тежко от семейството го карали тя и по-голямото дете, на 9-10 е той. Тя е спортист - шампион по плуване и водят доста здравословен начин на живот. Между другото на тях не им изписвали  масово антибиотици и купища лекарства, и лекарите реагирали едва на затруднено дишане  . Слава богу вече са доста по-добре, но каза че след две седмици боледуване, всички са изтощени и децата нямали желание даже да излизат.

# 73
  • София
Моят подарък за 18-тия рожден ден беше шофьорския курс.
Това искаше най-много, това получи. Simple Smile

# 74
  • с/у ОколоМръсТното
Моят подарък за 18-тия рожден ден беше шофьорския курс.
Това искаше най-много, това получи. Simple Smile

моля, споделете за колко време се провежда един шоф.курс, БЧК + кормуване + изпит. И стойност, ако желаете...
Мерси!

# 75
  • Русе
Шани ,не знам колко и как, защото нашият май ще започне от понеделник. Баща му мисля, беше споменал нещо за 700 лв, но не съм много сигурна. Начинанието шофьорска книжка не ме вълнува много и съм ги оставила да се оправят с баща си. Баща му, по желание . Дребният заяви, че до септември ще си е изкарал пари за кола и ще си я купува сам. Никак не ме вълнува. Ще ме вълнува само кога и с кого тръгва и да стига жив и здрав.

# 76
  • София
Шани, на Сашето курса е 900 лв. Търсихме конкретен инструктор. Тя си изкара парите, плаща си. Колата е от мен Wink Т.е. тя не е купувана специално за нея, просто докато се канех да си продам старата кола се сетих, че тя ще кара курса скоро. На първо време ѝ трябва за късото разстояние от нас до метрото, така че е добре да е самостоятелна, а не да кара нашите коли. Освен това щеше да е много тъпо да я продам, а тя да си купува друга, само загуба на пари. Единствено ме протеснява, че е по-мощна и не искам да се увлича... но ще разчитам на разума ѝ.

# 77
  • с/у ОколоМръсТното
Мерси, Ваче и Амбър!
Мен най-вече ме вълнуваше продължителността.
Защото сме с ограничена такава...

# 78
  • София
Ами продължителността може би е месец, месец и половина. Мисля, че има ограничение за кормуването. Т.е. не може да кормуваш повече от два последователни часа. Но това го мернах някъде, не гарантирам как е по закон. Теорията беше 2 седмици, сега следват изпитите, като се оказа, че в школата дето е записана Сашето искат да минеш и официалния изпит на листовки преди да те пуснат да кормуваш. Някъде било само вътрешния...

# 79
Честито и от мен на новите пълнолетни! Здравето, късмета и разума да ги съпътстват по пътя им напред!

Шофьорските курсове и при нас са на дневен ред - това ще му е подаръка за рождения ден следващата седмица.
Той е на вълна празнуване на рожден ден - то са планове, вълнения... чак ми е странен такъв. Той принципно е по-обран, но този рожден ден е явно голяма работа Joy

# 80
Пенева, да е жив и здрав рожденикът! На новия шофьор на Габи - безаварийно!
И при нас предстои изпит следващата седмица - кормуването. Първо си взе вътрешен изпит, листовки, чак след това го пуснаха да кара. Курсът е 850 лв. И при нас това е подаръкът за рождения ден. Ще кара една от семейните коли, но ще си я делим, ще я взимам когато ми трябва. То не е много често. Веднъж го скъсаха на официалния изпит на листовки, май и него за 2 точки, от втория път го взе. И да - може би месец, месец и половина продължава всичко.

# 81
  • столицата
А има ли значение кога се кара курсът в БЧК? Например ако го вземе сега, а се запише на шофьорски курс след 6месеца дали става?

# 82
Още един младеж-шофьор в темичката ни! Вчера беше изпитът на Косьо. Сега ще имам още една причина да не мога да спя спокойно!
Някъде бях прочела, че май 5 години е срокът на картончето от курса на БЧК.

# 83
  • Русе
Още един младеж-шофьор в темичката ни! Вчера беше изпитът на Косьо. Сега ще имам още една причина да не мога да спя спокойно!

Да е жив и здрав шофьорът. И дано нощите ви са спокойни. Аз затова съм пълен пас по отношение на начинанието шофьорска книжка. Вчера започна. Баща му е в по-голяма треска от него.

Все по-рядко имаме време да говорим. Добре че учи в къщи, че отвреме на време излиза и разменяме по някоя дума. Има промеждутъци, когато му идва нещо да каже ,но пък аз съм насред разговор или нещо спешно за решаване, когато вляза при него е вечно зает ,че и с включени камери. Събота и неделя ние се изнасяме от града, а той има курсове и тренировки през целия ден.

# 84
  • България, София
Бети, честито на шофьора! Безаварийно и умно да шофира.
И до моята глава ще стигне и това притеснение, че и наборката напира за шофьорски курс. Само дето още не може да го започне, че е родена в края на октомври.

Амбър, за съжаление и при нас напоследък никакво време не остава да си говорим.
Докато се прибера, нещо за вечеря да приготвя и то времето отлита.

# 85
  • Русе
Честито на Косето! Умно и разумно да шофира!

# 86
  • София
Честито!

Темата ще се напълни с нови шофьори, а на мамите ще ни побелеят косите още повече. Simple Smile

# 87
  • София
Евентуално от 10 май обратно в училище:

https://m.dnevnik.bg/bulgaria/2021/04/25/4202888_uchenicite_ot_6 … at_prisustveno_v/

# 88
  • столицата
Честит празник на всички цветенца и дръвчета!

# 89
  • България, София
На патерици честит празник на съботно - неделните именици Simple Smile Нека са здрави и изпълнени с пролетно и цветно настроение Simple Smile

# 90
  • Русе
Пожеланията за здраве напоследък не са формалност, а надежда. Дано сте здрави и да се опазим заедно с децата си здрави.

Май вече  не е евентуално, а потвърдено.  Не ми се вижда баш разумно непосредствено след празниците. Доста хора ще пътуват по далечни и близки дестинации. Чуден повод след това да се съберат масово в клас. Но да се надяваме че по един или друг начин повечето хора са си създали защита и силата по естествен път да намелее. В нашия град хич не е розово. Държим първенството с Варна. Доста хора си отидоха.

# 91
  • София
Моят младеж е с първа доза ваксина Модерна от няколко дни. Реакцията му беше доста силно изразена- всички екстри, но след 24 часа беше кукуряк.

Информацията за присъствено обучение от 10 май потвърдена ли е към момента?

# 92
  • Русе
  Отговорните за момента са заявили ,че ако ситуацията продължава да се развива благоприятно - но не са уточнили явно, благоприятно за кого - за вируса или за хората.

# 93
  • с/у ОколоМръсТното
Моят младеж е с първа доза ваксина Модерна от няколко дни. Реакцията му беше доста силно изразена- всички екстри, но след 24 часа беше кукуряк.

той нали изкара Ковид в самото начало, доколкото си спомням?!

# 94
  • София

той нали изкара Ковид в самото начало, доколкото си спомням?!

Бъркаш го с друг младеж. Simple Smile

# 95
  • София
  Отговорните за момента са заявили ,че ако ситуацията продължава да се развива благоприятно - но не са уточнили явно, благоприятно за кого - за вируса или за хората.
Не е ли време вече да започнем да сближаваме позициите с този вирус. Да се понаучи малко от грипните и да престане да ни мори така! И ние ще си го разпространяваме както грипните. Гледам от тях никой не се оплаква.

Ребята, давайте жить дружно!

# 96
  • Русе

Не е ли време вече да започнем да сближаваме позициите с този вирус.

Много се надявах да се случи. Даже бях от застъпниците за присъствено начало на учебната година. Обаче развитието на ситуацията - съдя по по-опосредствени показатели, като общата смъртност, публикувана от НСИ ,по интензивността на заболелите в реалния и виртуалния ми кръг, развитието не е успокоително. Това или дизайнерска твар, но не съм сигурна че е контролирана или природата е развила защитен механизъм срещу "венеца си".  Ще видим как ще тръгне с ваксините. Дано редуцират в по-голяма степен. Иначе, да. Животът продъжава. Не се изолирам  , но съм по-внимателна. Вече се събираме с по-малко и по-установен кръг хора . До преди година и половина  всяка събота посрещах около 15-20 човека. Вече сме доста по-обрани и предпочитаме контактите на открито. Това по-принцип ми е и повече по душа. По добре социални контакти, излегнати на хамаци под дърветата,или на разходка из гората, отколкото на софрите в механата. Вече и времето е подходящо.

# 97
  • София
На някого да му се намира
Сборник по физика за 7 клас
на Максим Максимов, но по програмата, по която учиха нашите деца - старата. В него имало раздел, който после е отпаднал.
Ако някой го продава ще е супер, или има файл, но съм съгласна и само да си го снимам и да го върна.

# 98
Моят нещастно чака 10-ти, защото пак ще му се налага да става за училище, а не от леглото към бюрото.
Търся и приемам всякакви идеи за подобряване на краснопис, че почна да ме хваща страх, че проверяващите матурите няма да му разчетат написаното. Репи втората му матура да е по английски.
Иначе е много доволен, че SAP са отворили академия в бъдещия му университет, защото покрай кака му компанията му стабна интересна.

# 99
  • София
Търся и приемам всякакви идеи за подобряване на краснопис, че почна да ме хваща страх, че проверяващите матурите няма да му разчетат написаното.
Логопед.
А може и разчертани листове с тесни и широки редове да помогне. Едно време правихме подложки за белите листове, ако си спомняте.

Поне при моето помогна - като се сети за това изтезание и започва да пише четливо Simple Smile Шегичка.

# 100
  • у дома
На някого да му се намира
Сборник по физика за 7 клас
на Максим Максимов, но по програмата, по която учиха нашите деца - старата. В него имало раздел, който после е отпаднал.
Ако някой го продава ще е супер, или има файл, но съм съгласна и само да си го снимам и да го върна.
Това един с делфин отпред ли е?
Купувала съм за големия,който е 12кл т.е явно програмата,която те устройва,но не го намирам у нас-или сме го подарили на някой,но нямам спомени или в в кашони при майка ми,което мога да проверя до края на седмицата,ако не е супер спешно.

Последна редакция: пн, 03 май 2021, 20:20 от svetlaem

# 101
  • София
Имам го, свободен е.

# 102
  • София
Благодаря, момичета! Пиша ви.

# 103
Здравейте!
Вкъщи имам десетокласник. Лятото наближава и почнах да търся книгите за лятното четене. Не обичам да купувам всичко, затова си отделям повече време. Вземам назаем от приятели, колежки и т.н.
Сещам се обаче, че тази година синът ми учи литературата по христоматията на БГ учебник. В нея (поне за 10. клас) има включени, освен всички задължителни творби, и допълнителни произведения. Преди да я купя същата христоматия на БГ Учебник, но за 11. и 12. клас (за да си облекча търсенето), ми се щеше да надникна на страницата на съдържанието, за да видя какво има в нея. Може ли някоя мама на единадесетокласник да го снима и да го качи тук, или да ми го изпрати на лични съобщения? Благодаря предварително!

# 104
Олее, цял месц не съм влизала тук. Срамота!
Желая на всички навършили пълнолетие да са здрави и много успехи!!
На новоизлюпените шофьори - безаварийно и разумно шофиране.

Аз вече не знам за какво съм по отношение на училището. От понеделник ги чакат класни и контролни на килограм. Като се разбра, че са на училище и всички учители насрочиха тестове и писмени изпитвания.
Каквото - такова.

Тази вълна на Ковид беше много тежка за по - младите от мои наблюдения. За жалост изпратих и близки хора и колеги.
На мен чак в края на май ми предстои ваксинация, тепърва имам да провеждам консултация с алерголог и противоалергични терапии.
Младежът има желание да се ваксинира, но засега задържам.
Почнаха се едни рождени дни през два - три дни, добре че мъж ми си е в София та ги развозва по домовете късно вечер, ако се налага.

# 105
  • Русе
На Светослав преподавателите си тряскат изпитвания и контролни и дистанционно. И няма нито кога, нито как да препишеш за висока оценка. Есе с оригинално лично мнение за авторството на Шекспир. Задачи, които дори да намериш ,не ти стига времето да развиеш подробно и да препишеш. Тестовете са за време и ако речеш да търсиш отговори тепърва и да избираш между сходни, не стига времето. Интересна практика е да могат да анализират задачата и да търсят подходящ материал ,който да систематизират и да отсеят подходящото. За тяхната възраст е даже много полезно.Като цяло успехът им не се е качил по време на дистанционното , а по БЕЛ Светослав има вече 4 оценки, от които 3 са на изпитване. Но класните искат да ги правят през юни и се надяват да са присъствени.
   Моят син изобщо не се вълнува от успех и оценки. Предлагала съм му да му помагам, но почти винаги ме отпраща и не се вълнува че няма 5 и 6.  Повтарям му, че тези оценки ще са му значещи и може да определят бала му за кандидатстване ,там където иска , но нищо не го стряска.Вълнуват го сега листовките, че му предстои изпит на теорията, трейдинга, тренировките. Курсът в Софтуни установи че не е нивото, което търси. Не че е излишно. Но някои от лекциите ги слуша със слушалките в залата за тренировки.

Общи условия

Активация на акаунт