С какво ходите обути у дома?

  • 9 131
  • 115
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте на всички Мами! Пускам тази тема за да разбера и при вас ли е така? От както се пренесохме в новата ни къща ( там всичките подове са с дърво или ламинат) не мога да накарам децата и ММ да си сложат нещо на краката навсякъде си ходят боси не, че и аз не го правя понякога но все пак е малко нехигиенично и ме дразни. Та въпроса ми е вие и вашите хора с какво ходите у вас?

# 1
  • Мнения: 2 109
А защо да е нехигиенично? През лятото мъжът ми и детето също ходят боси, през зимата обикновено по чорапи, мъжът ми слага чехли понякога.
 Аз ходя с кожени чехли с удобна подметка, прияелките ми носят такива навън. 😀 Свикнала съм много с тях, което май не е много добре, защото вече не се чувствам комфортно да ходя боса.

# 2
# 3
  • Мнения: 46 437
Боси или с чорапи. Краката имат нужда от почивка. Ходим колкото се може повече време без обувки.
Вътре не влизаме с външни обувки, затова не е нехигиенично.

# 4
  • Мнения: 31 379
С чехли ходя. И зима и лято.

# 5
  • Мнения: 1 560
Пфф, а аз си мислех, че само у нас е така.

Ние сме с подово отопление на първия етаж и моят мъж също ходи бос, чорапи слага само, ако излиза.
С детето се боря сериозно за топлинки, обаче е като " Пей си, Пенке, кой ли те слуша".
И аз се дразня, ако излиза на терасата, а пък ако направи и един тигел из градината да види докъде са му стигнали растенията - откачам.
Иначе има два чифта чехли и едни гумени ботуши, лично закупени от мен. 😂

Последна редакция: сб, 10 апр 2021, 10:09 от Threemafan

# 6
  • Мнения: 5 563
С домашни чехли или само по чорапи, за да ми почиват краката. Цял ден съм с обувки и вкъщи откачам понякога, ако трябва са сложа нещо. Детето зимата е с пантофи, защото не търпи чехли, а лятото - бос или с тънки чорапки. ММ и той като мен.

# 7
  • Мнения: X
Как така нехигиенично? Подът не го ли миеш редовно? В нас съм с подово - всеки ден го мия, то вече ми е станало навик и без значение сезона го мия. В нас си е в нас - на терасата слагам чехли, обувките ги събувам пред вратата и ги вкарвам с ръце вкъщи, където си ги слагам на мястото им. Имам пантофи за гости, защото не ми е приятно с чорапи да ми стъпват по пода (все пак са обували обувки, да стигнат до нас и-и...) Според гостите и аз слагам пантофи, да считат че е нещо нормално и да не се притеснят от "намеци"

# 8
  • София
  • Мнения: 3 943
Лятото предимно боса или с отворени чехли след баня или на терасата, зимата с чорапи, понякога слагам чехли. Като цяло обичам боса да ходя - и по паркета, и по плочките.

От чужди чехли ме е гнус и на гости като ходя, не слагам, както не предлагам такива на гости - има чехли за влизане в банята, отворени, които се мият всеки ден.

# 9
  • Мнения: 3 715
Целогодишно си ходя боса.ММ ходи по чорапи.Детето ни на година и половина зимата е с чорапи,но често си ги събува и така си ходи.

# 10
  • Мнения: X
От чужди чехли ме е гнус и на гости като ходя, не слагам, както не предлагам такива на гости - има чехли за влизане в банята, отворени, които се мият всеки ден.

Не знам къде ходиш на гости и какви ти дават. Аз купувам комплекти "домашни чехли" (преди мен видях думата пантофи, хъхъх) - много обикновени и евтини са. След това в боклука. 6-7 броя са към 10 евро. А в нас няма такъв човекопоток, за да е голям разход.

# 11
  • Мнения: 5 244
Дете и мъж ходят боси целогодишно. Аз и лятото съм с чехли, не обичам да ходя боса. Зимата обичайно съм със студени стъпала, така че обувам пантофи още от вратата.
Като ходя на гости си нося свои търлъчки, тънички са, приличат на балеринки. Така не ми се налага да нося чужди пантофи.

# 12
  • София
  • Мнения: 38 209
Аз лично в момента ходя боса, с пухкави чехли.
Дъщерята - с чорапи.
Синът ми - бос, мъжът ми също.
Не правя драми на никого как ходи.

# 13
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 521
Та въпроса ми е вие и вашите хора с какво ходите у вас?
С крака. Понякога ги слагаме в чехли, много ми харесва как правят шляп, шляп, шляп Wear Sandal

# 14
  • Мнения: 499
Ходя винаги с джапанки или чехли, гадно ми е да ходя боса. Мъжът ми и децата ходят боси или по чорапи, тяхна работа си е. Щом на тях така им харесва, изобщо не ме интересува, все пак подът се чисти

# 15
  • Мнения: 5 776
Зимата с пантофи защото ми е студено, моите са кожени с мека подметка, тип сабо за медицински сестри. Лятото ходя боса. Децата както им харесва, не ми пречи.

# 16
  • Мнения: 2 166
Кой както си иска ходи у нас. Не съм вманиачена на подобни теми.

# 17
  • Мнения: 2 477
Ходим с чехли , някакви . Боси крака или чорапи оставят мазни отпечатъци . Ако си лягам на дивана или в кревата , не вкарвам  прахта  от пода . Нямам сили всеки ден да въртя парцала . Децата като малки бяха с някакви пантофи , за да им е топло на краката .Аз си съобразявам чехлите през зимата и лятото , на мъжа ми му е все тая от сезоните . Ако съм чорапи , ще се мокрят ,  когато на пода е паднала малко вода , в кухнята или банята .

# 18
  • София
  • Мнения: 1 188
Зимата с пантофи , лятото с джапанки. Не обичам да ходя боса. Сина ми цяла година ходи с пантофи, а приятеля ми не мога да го науча да обува пантофи. Като се прибере вечер си сваля чорапите  и ако не му дам пантофите ще си ходи така. Така бил свикнал.

# 19
  • Мнения: 36 196
С чехли или джапанки. Бих ходила и боса, но подът е студен и това не ми харесва.
Между другото, имало е няколко такива теми - появяват се някакви много "цивилизовани" потребителки, които си тъпчат с обувките вкъщи.
В България, в 90% от домовете се ходи с чехли, предлагам да се успокоят и да го приемат. Ако ще всичките им приятели да си трамбоват вкъщи с обувките отвън, това е феномен в техния приятелски кръг, не важи за повечето българи Simple Smile

# 20
  • Мнения: 876
Боси ходим всички. Зимата имаме килими навсякъде. Лятото ги махаме и оставаме на винилов под. Тогава ходим боси и вътре и в двора, но двора е покрит с изкуствена трева, която се мие всеки ден с маркуча.
Не понасям нищо на краката си когато не се налага.

# 21
  • София
  • Мнения: 38 209
Аз съм писала и преди. Тъй като у нас антре-кухня-хол-спалня е открито, се е случвало да вляза с обувки, ако бързам или съм забравила нещо.
Странното е, че в детската, уж децата са по чорапи, а излиза много мръсотия от пода...
Навсякъде сме с твърди подове - зиме и лете.

# 22
  • France
  • Мнения: 165
С тези пантофи:


Не мога да ходя боса, студено ми е. През лятото с джапанки.

# 23
  • София
  • Мнения: 3 943
От чужди чехли ме е гнус и на гости като ходя, не слагам, както не предлагам такива на гости - има чехли за влизане в банята, отворени, които се мият всеки ден.

Не знам къде ходиш на гости и какви ти дават. Аз купувам комплекти "домашни чехли" (преди мен видях думата пантофи, хъхъх) - много обикновени и евтини са. След това в боклука. 6-7 броя са към 10 евро. А в нас няма такъв човекопоток, за да е голям разход.


Е, къде ходя - на гости у приятели, очевидно. Навсякъде, където са ми предлагали, са затворени, като пантофи, от тези най-обикновените. Не еднократни. Вижда се, че са ползвани. Затова и не слагам никога.

# 24
  • Наблизо
  • Мнения: 5 968
Винаги боса.Трябва да е много студено,за да сложа чехли или пантофи.

# 25
  • София
  • Мнения: 7 980
Детето ходи босо целогодишно, най-много кроксове да го накарам, ако е много студено. Аз ходя с отворени чехли, мъжът ми - по джапанки, а лятото - бос. Май аз единствено целогодишно не обичам да съм боса.

# 26
  • Мнения: 7 172
През зимата с вълнени чорапи, терлици или чехли, според настроението ми. През лятото боса.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 907
По чорапи или с чехли, много често и боса, обичам да си перя пръстите. Щерката и тя като мен, ММ бос и двамата ме дразнят, като си посеят чехлите кой къде свари и се спъвам в тях и ги подритвам.

# 28
  • Мнения: 2 039
С чехли,зимни и летни.Много ми е неприятно да ходят боси или по чорапи и после да се излягат на дивани и легла.

# 29
  • Мнения: 12 626
С удобни чехли.

# 30
  • Мнения: 45
Ходя винаги боса, когато съм си в къщата лятото ходя боса и по двора. Това е благодат. А гости като ми идват в апартамента не ги карам да се събуват, не ми допада идеята да им гледам чорапите. После чистя яко.

# 31
  • Мнения: 54 059
Лятото с джапанки, зимата с пантофи.
Не понасям да стъпвам на бос крак или по чорапи по пода. Все полепва нещо, не ми казвайте, че чистите цялостно всеки ден. А и по пода, ние сме с ламинат, остават следи от боси крака.
Така сме всички, никой не ходи бос.

# 32
  • Мнения: 10 194
С джапанки, ама не такива между пръстите, такива вкъщи никой не понася....
Чехли затворени също не обуваме, с ТЕЦ сме и е топло навсякъде.

# 33
  • Швейцария
  • Мнения: 1 764
С отворени чехли тип крокс. Лятото на бос крак, зимата с чорапи. Колкото и да е чисто, не мога да ходя боса и после да легна на дивана. Пантофите от плат ми миришат и не ги харесвам. Не карам гостите ми да се събуват, но те искат и си искат да им дам чехли, та имам и за тях. Редовните ми гости не са много и си имат собствен чифт чехли, който носят само те.

Последна редакция: нд, 11 апр 2021, 07:49 от JennyBG

# 34
  • Мнения: 6 622
Навсякъде  ходим с джапанки, само в спалнята боси. Там се чисти по 100 пъти на ден, че е стаята, в която си играе малкото.

# 35
  • Мнения: 2 328
Аз  вкъщи ходя боса.Децата и ММ са с чорапи.За съжаление нещо се повредих януари месец след лечение и всяка вечер ми става ужасно студено/разбирайте тракане на зъби и увиване с одеала,за да се стопля/-тогава слагам чорапи и суичер.

# 36
  • Мнения: 28 874
С пантофи/ чехли през зимата, с джапанки през лятото. В стаите ни е ламинат, кухня и коридор- плочки.

# 37
  • Мнения: 8 793
У нас сме с теракот и ламинат. През повечето време съм яко обута, защото съм зиморничава. Слагам 2 чифта чорапи и домашни чехли, макар че сме на парно и работи навсякъде. През лятото съм боса. Имаме килими във стаите, само кухнята е на гол теракот, но лятото е много горещо и не слагам нищо и там. Цял ден съм у дома, вкъщи работя. Само в банята, тоалетната и на терасата си обувам чехли и през лятото. Мъжът ми ходи с чорапи и чехли, синът ми само по чорапи. Лятото всички сме боси, не махаме килими през лятото. Перем ги в края на май и стъпваме боси по тях.
У нас идват само сестра ми, зетя, племеника и майка ми и баща, докато бяха живи, както и свекървата. Вече идва само сестра ми. Ходят по чорапи.

# 38
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Аз - зимата с пухени чехли,  лятото със силиконови джапанки.
Синът - зимата с вълнени терлици (от всичко друго краката му миришат), лятото джапанки.
Мъжът ми - зимата с чехли, лятото джапанки.
Чистя всеки ден,  с обувки не се влиза, но живеем на село и се топлим на дърва, все пада нещо, бонус 4 котки. Всеки ден водния филтър на прахосмукачката е пълен с косми, прах, все едно е някаква кочина, а на пръв поглед е чисто.

# 39
  • Варна
  • Мнения: 5 065
Зимата ходя с домашни чехли, лятото - с джапанки. Краката ми си почиват идеално и така. Не обичам да ходя боса, лесно изстивам от краката. Отделно не съм някакъв роб да чистя по два пъти на ден пода, съответно има разни мъхчета и прах, които дори да не се виждат с просто око, не ми е приятно да ми се залепват по кожата на стъпалата.

# 40
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 237
През зимата всички ходим с домашни пантофи.
През лятото с домашни отворени чехли.
Никога боси.

# 41
  • Мнения: 54 059
А да ви питам, как се къпете?
Винаги у нас сме ползвали някакви джапанки за къпане, без значение дали тип чехли, или между пръстите.
Но от форума и в разговор с лични познати разбрах, че някои се къпят боси.
За мен е гнусно да стъпвам в мръсната вода боса.

# 42
  • Мнения: 499
Боси се къпем. Чак пък мръсна да е водата, не е.
А и водата накрая си е съвсем чиста, без сапун и т.н.

# 43
  • Мнения: 7 172
Ние се къпем боси. И на ум не ми е минавало да се къпя с чехли.

# 44
  • Мнения: 3 715
И ние се къпем боси.

# 45
  • Мнения: X
В банята с джапанки, които са само за там. На балкона с пантофи, които са само за там. В другите стаи с пантофи и шушони.

# 46
  • Мнения: 5 563
А да ви питам, как се къпете?
Винаги у нас сме ползвали някакви джапанки за къпане, без значение дали тип чехли, или между пръстите.
Но от форума и в разговор с лични познати разбрах, че някои се къпят боси.
За мен е гнусно да стъпвам в мръсната вода боса.
Боси се къпем и ние, не съм чувала до сега някой да се къпе с чехли. 🤔

# 47
  • Мнения: 9 556
Aз се къпя с плажни джапанки. Подът в банята ми е неприятно студен.

# 48
  • Мнения: 2 109
С джапанки се къпя, детето и мъжът ми боси. Хлъзгаво ми е, зимата студено... Като цяло имам проблем с ходенето боса. 😀

# 49
  • Мнения: 6 736
В банята аз и детето се къпем с чехли, които са само за баня, не защото ме е гнус от нещо, а заради риск от подхлъзване. Мъжът ми се къпе бос.
Извън банята, аз си имам чехли летен и зимен вариант, с които ходя вкъщи. Мъжът ми понякога си обува чехлите, повечето пъти е по чорапи. Детето лятото е босо, в хладните сезони по чорапи. За нея специално винаги съм се мъчела да я примамя със забавни пантофи, чехли, не става, намирам ги събути из целия апартамент. Важна подробност е, че пода вкъщи е топъл. Имаме парно, тръбите минават по пода. Ако не беше така, не бих разрешила зимата да ми ходи по чорапи.

# 50
  • Мнения: 5 262
Май аз единствено целогодишно не обичам да съм боса.
Тези чорапчета в скрития текст са само като за теб - хем си боса, хем не си. Нося ги в преходните месеци (ламинат и теракота).

Скрит текст:

# 51
  • Варна
  • Мнения: 5 065
Айде сега... Чак пък гнус... От собственото си къпане... Joy  Сигурно и в морето обути влизате. Аз се къпя с джапанки просто защото ми е студено да стъпвам директно върху плочките.

# 52
  • Мнения: 4 731
Аз ходя с пантофи, ортопедични, с дебели подметки. Дадох доста пари за тях, но с оглед на ситуацията по цял ден стм у дома и инвестицията се изплати. Аз имам проблеми със стъпалата и от пантофи и обувки с тънки подметки, ме болят много.

Синът ми винаги е ходел по чорапи у дома. Така и не се научи да носи пантофи, макар че според мен е студено. У дома сме навсякъде с теракот. Имаше един период, в който настоявах, но се отказах - човек трябва да си избира битките. Като не му е студено, да ходи както иска.

# 53
  • Мнения: 429
А да ви питам, как се къпете?
Винаги у нас сме ползвали някакви джапанки за къпане, без значение дали тип чехли, или между пръстите.
Но от форума и в разговор с лични познати разбрах, че някои се къпят боси.
За мен е гнусно да стъпвам в мръсната вода боса.

Е чак такава кир, че водата да е мръсна май не съм допускала 😂 При душ сутрин и вечер или само вечер, наистина незнам къде трябва да работиш, за да се стига до гнус от водата. Иначе вкъщи или с обувки или с домашни пантофи. Ако имам гости задължително с обувки. Не понасям чорапени партита. Настилките вкъщи са съобразени с това, лесно се чистят.

# 54
  • Мнения: 1 560
Да си призная честно даже не ми е стигнало до ума да се къпя с джапанки вкъщи😄
Само в хотели или други "чужди" бани, че гъбите не са за подценяване. 😄

# 55
  • Мнения: 28 874
Не ходим вкъщи с обувки от вън. Какво им е на чорапите? Ако някой желае, давам еднократни чехли, но обувките се събуват до вратата.

# 56
  • Мнения: 18 542
С пантофи ходя, защото подът е студен. Лятото, ако е горещо, което се случва много рядко тук, с джапанки. Къпя се боса. Чак токова гнуслива, че да обувам нещо за под душа не съм. Не живея с чужди хора, само моето семейство ползва банята и аз я чистя. Като изляза от душа, обувам джапанки, за да не мокря навсякъде.

# 57
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Аз не ходя боса,  само защото съм като кон. Преди години,  докато ставам , така ритнах тоалетката,  че си счупих пръст на крака. За това с чехлички.

# 58
  • Мнения: 11 558
Ходя с терлици и плетени чорапи зимата. Лятото- с тънки чорапи. Гадно ми е боса- имам килим, ламинат и плочки. Иначе, в банята съм боса.
Детето ходи по чорапи- нарочно му купувам почти винаги само бели, та се ориентирам за чистотата.Simple Smile

# 59
  • Мнения: 10 194
Имаме вана, къпем се в нея боси.
Ако съм на хотел - тогава в банята задължително с джапанки се къпем. В чужди бани боса не ходя 😁

# 60
  • Мнения: 5 979
Боси се къпем и ние, не съм чувала до сега някой да се къпе с чехли. 🤔
Само с чехли, един път направих тази грешка да подценя колко е хлъзгав пода и едва не се очистих.

# 61
  • Мнения: 54 059
Боси се къпем и ние, не съм чувала до сега някой да се къпе с чехли. 🤔

Ами ето, и аз не бях чувала някой да се къпе без джапанки.
За душ става дума, не за вана.
Във ваната е ясно, че без.

# 62
  • Мнения: 5 563
Даа, разбрах, че е за душ, а не вана. Ние се къпем боси, но на пода бях купила едни гумени постелки прозрачни (има и цеетни, де) против хлъзгане. Не ми е удобно да влизам в банята с джапанки, за да се къпя. Иначе си имаме чехли за банята, когато някой влиза.

# 63
  • Мнения: 28 874
Нямаме специални чехли за банята, къпем се боси, после обуваме джапанки. Детето понякога се къпе с джапанки, но понякога бос. Ако има опасност от подхлъзване, по-добре с джапанки.

# 64
  • Мнения: 1 902
В къщи ходим с домашни чехли или пантофи, а понякога и по чорапи.
В банята сме с кабинка, в която се къпем боси.
Само в хотели се къпем с чехли за баня.

# 65
  • Мнения: 7 172
Дори и в хотелите не се къпя с джапанките. Като изляза от изпод душа избърсвам си краката и си обувам си чехлите.

# 66
  • София
  • Мнения: 4 543
У нас всеки си ходи както му е удобно на него. Аз само лятото ходя боса - жега ми е. В най-студените дни съм с чорапи и чехли. През останалото време само по чорапи. Синът ми ходи бос през повечето време. В банята сме боси. Обикновено си обличаме бельото там и би било супер досадно да събувам джапанките и после пак да ги обувам, особено мокри. На чуждо място само с джапанки - някак ме е гнус да ходя боса.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 5 065
На чуждо място или особено в хотели, басейни, спа, си е опасно. Аз на такова място се заразих с кокоши трън, което си е вирусна инфекция от човешки папиломен вирус. Сумати месеци ми отне да се излекувам и вече много внимавам.

# 68
  • Мнения: 5 262
Само с чехли, един път направих тази грешка да подценя колко е хлъзгав пода и едва не се очистих.
В мокрите помещения е опасно, затова трябва и дръжка да има монтирана. Иначе предлагат вече противоплъзгащи се плочки, които са от керамика и от моя опит са препоръчителни.

# 69
  • Мнения: 5 979
Дръжки има, но то белята не пита, още по-опасно е дори с тези противоплъзгащи подложки които се оказва идеално хлъзгат при определена позиция и вода ... така, че чехли, ръбести плочи и ръка на дръжката пазят от осакатяване в банята при загуба на равновесие.

# 70
  • Мнения: 6 991
Малкият и мъжа ми - по чорапи. В големия студ мъжът ми се прежалва да сложи и терлици.
Аз от октомври до юни - чорапи + терлици, винаги ми е много студено на ръцете и краката. През другото време по чорапи или боса в много крайни горещи дни Simple Smile)
В банята всички с джапанки.

# 71
  • Мнения: X
Боси се къпем и ние, не съм чувала до сега някой да се къпе с чехли. 🤔

Ами ето, и аз не бях чувала някой да се къпе без джапанки.
За душ става дума, не за вана.
Във ваната е ясно, че без.

Във ваната само с плавници Animal Whale

# 72
  • Мнения: 24
Къпем се с джапанки или боси... а вкъщи винаги с пантофи, но не мога да се преборя със сина ми.... все е бос 😀 терзанията повечето родители

# 73
  • Мнения: 2 261
С чехли, децата с пантофи. Лятото боси. Според ортопед не е добре да се ходи бос по пода - по пясък, трева - да, но не и по пода. Не било добре за краката.

# 74
  • Мнения: 5 607
Ходим с чехли

# 75
  • Мнения: 5 593
Джапанки.
Аз - зимата с вълнени чорапи на бос крак.

# 76
  • София
  • Мнения: 4 543
Джапанки.
Аз - зимата с вълнени чорапи на бос крак.
То чорапите освен на бос крак на какво друго да ги обуеш? 😉 Аз вече съм боса. Жега е.

# 77
  • София
  • Мнения: 38 209
Аз се оглеждам за нови джапанки, ама още не са изкарали.

# 78
  • Мнения: 5 593
Джапанки.
Аз - зимата с вълнени чорапи на бос крак.
То чорапите освен на бос крак на какво друго да ги обуеш? 😉 Аз вече съм боса. Жега е.
Става дума за плетени „селски” чорапи от вълна😄

# 79
  • Мнения: 4 144
С чехли целогодишно. С друго просто Не ни е удобно.

# 80
  • Мнения: 1 069
С терлички. Боса абсурд, но всеки си знае.

# 81
  • София
  • Мнения: 9 416
От ортопед знам, че е най-добре вкъщи да се ходи бос или по чорапи. Така и ние. Аз понякога обувам чехли, но в топлите сезони съм боса или по чорапи. Детето целогодишно е по чорапи, а лятото - съвсем босо.

# 82
  • Варна
  • Мнения: 25 212
С гумени отворени на пръстите чехли. ММ също, малкият или с чехли или с пантофи (зимата).

# 83
  • София
  • Мнения: 1 552
Джапанки.
Аз - зимата с вълнени чорапи на бос крак.
То чорапите освен на бос крак на какво друго да ги обуеш? 😉 Аз вече съм боса. Жега е.

Точно тези селските големи вълнени чорапи ги обувам само върху друг чорап. За щастие рядко ми се налага, само в най-големите студове, ако гостуваме някъде във вила или къща. Не обичам да ми завират краката. Слагам сандали още през април.
По темата - лятото боса, зимата по чорапи.

# 84
  • Мнения: 54 059
И аз имам такива вълнени чорапи, не мога да си представя да ги обуя на босо. Те ми бодат. Много рядко ги ползвам, винаги върху тънки чорапи

# 85
  • София
  • Мнения: 19
Понякога само по чорапи, но повечето пъти с чехли. Някак боса не ми е приятно, независимо колко топло е вкъщи.  Виж мъжът ми си щъка бос

# 86
  • Мнения: 2 871
Ние у дома си ходим боси. И зиме, и лете 👣

# 87
  • Мнения: 1 983
С чехли ходим. За мен най-странни са американските филми, в които ходят с обувки навсякъде, това е още по-нехигиенично.

# 88
  • София
  • Мнения: 4 543
С чехли ходим. За мен най-странни са американските филми, в които ходят с обувки навсякъде, това е още по-нехигиенично.
О, това винаги ми е било много странно по филмите. Влиза в къщата и се мята в леглото с чепиците. Ако някой от пишещите тук е живял в щатите, да каже вярно ли е тека. Безумно е

# 89
  • Пловдив
  • Мнения: 14 208
Аз - с джапанки. Децата може и боси или по чорапи. Ама у нас не се престараваме за хигиената. Wink

Само на балкона ги следя да не са по чорапи - или боси, или с джапанки, - ама не защото било нехигиенично, а защото плочките са грапави и ми омръзна да намирам скъсани чорапи.

Боси се къпем - и аз, и децата ги къпя така.

# 90
  • Мнения: 157
Ние сме с твърд под навсякъде у дома.
Ходим с чехли през повечето време като аз лично имам зимни и летни различни. В ежедневието водещо ми е удобството. Зимните имат мекичко отвътре, летните са на Найк нещо като супер леки гумени сандали с много дупки. Съпругът ми си купува на Дедолес весели чехли тип джапанки и ходи с тях.
Влизаме с обувки и излизаме с обувки до мястото, където ги държим на поставки за всеки от двама ни като то не е съвсем близо до врата. Когато съм се облякла и обула за излизане, ходя с обувки преди да изляза, докато си събера това, което взимам със себе си. Когато имаме гости, задължително всички от семейството сме с обувки. Не бих допуснала ходене с чехли към нагласен тоалет. Посетителите ни задължително остават с обувките си.
Всяка събота обувките, които са носени през седмицата и са оставени на поставките, се почистват, обработват с боя при необходимост и се прибират в голям шкаф. В понеделник парадът започва отново Wink
Когато съм на гости, си нося чисти обувки към тоалета. За мене естетиката в такава ситуация е преди всичко. Има случаи, в които ходя по чорапи - примерно непланирано се оказвам някъде, но отказвам да обувам чужди чехли, а грозотии тип хотелски еднократни не виждам причина да нося изобщо. Оставяме настрана въпроса, че с моя малък номер трябва да си влача краката с почти всичко. Напълно ок съм да ходя по чорапи навсякъде, където се наложи. На мене рядко ми е студено.

# 91
  • Мнения: 2 871
За мен да ми влезе човек в къщата с обувки е голяма обида. Имам приятелка, която живее в чужбина и мъжът й е от там. Когато ни идваха на гости се обади да ме предупреди, че за него било непривично да се събува бос, та за това и двамата щели да влязат с обувки. Директно й казах а не иска ли, за да се чувства още по- добре нейният охльов и аз да съм с обувки в собствения си дом?! Естествено не ни дойдоха на гости и отношенията ни охладняха.
Сега като чета постове като горния отново се сещам за тази отдавна забравена случка.

# 92
  • Мнения: 157
Въпрос на обличане в дома е и на традиции в рожденото семейство. Моите баби и дядо по баща ми например не помня да имаха "домашни дрехи". След ставането и сутрешния тоалет се обличаха по същия начин, по който излизаха навън. Към пижамата и нощницата определено имаха чехли. Опитвам се да си спомня в кой момент ги сменяха с обувки. Отдавна е, починаха преди 30 години. Определено, когато аз съм отивала у тях, в цялата къща съм ходела обута с обувки, които ми носеха от вкъщи.
В едни държави в чужбина е немислимо да се събува гост. Големи представителни къщи, но също така и градове, в които за да има кал по обувките, трябва да се положи доста усилие Wink В други държави навсякъде се събуваме. За Япония например има голяяяма тема с чорапите. Най-общо казано винаги са плътни и черни - и за мъжете, и за жените. Там има специално място за обувките в предверието на къщата. В апартаменти в Япония не съм влизала, в студентското ни общежитие всеки си живееше според собствените разбирания, защото бяхме хора от всякакви страни. Не помня в магазините да съм виждала да се продават пантофи. Има всякакви джапанки, но те са си обикновени обувки за навън, за спорт. Живяла съм само на южните острови и там е топло. На Хокайдо не знам как се обуват.
Не ми допада нападателно отношение към хората и не допускам такова към мене. Случи ми се веднъж моя близка приятелка почти да се скара с мене на вратата у тях. Познавам дома на майка й и порядките там от училищното ни време преди много години, влизам, събувам се по чорапи, защото знам, че държи, и тя 2 - 3 минути спори да съм обуела някакви чехли. Стана ясно, че това няма да се случи. Беше ми странна такава настойчивост. По тази причина приемам за силно положителен факта, че като цяло нашето семейство се срещаме с приятели навън. Ресторанти, кафенета, градини, паркове и по този начин избягваме подобно интимничене.

# 93
  • Швейцария
  • Мнения: 1 764
Не бих карала гостите ми да се събуват. Те си решават. Някои искат, други не. Имам и чехли за който поиска. Може да му е скъсан чорапа, може да е стоял цял ден с обувките и да му миришат краката и да го поставя в неудобна ситуация. За мен е неуважително да ги насилвам. Не ми пречи да мина с един парцал след тях.

# 94
  • Мнения: 54 059
Как ли пък не с обувки вкъщи?
Аз на кучето мия краката след разходка, а хора да не се събуят, няма начин.
С тоалети и токчета - на заведения.
Вкъщи не организирам такива партита.

# 95
  • Мнения: 2 166
Аз не бих върнала хора за подобно нещо, още по-малко пък би ми било повод за прекратяване на отношения. Ако ми беше чак толкова важно как да влизат или да не влизат хората у нас, просто нямаше да каня, има си места, на които може да се видим. Всичко друго би ми било ужасно грубо. На мен.

# 96
  • София
  • Мнения: 1 552
Директно й казах а не иска ли, за да се чувства още по- добре нейният охльов и аз да съм с обувки в собствения си дом?! Естествено не ни дойдоха на гости и отношенията ни охладняха.

Изключително грубо. Да не говорим, че охлюв се пише с Ю. Като ще си обиждате гостите, поне ги обиждайте според правописните правила.

Аз досега не съм канила такива маймуни, че да не се събуят сами, ако идват от кал или киша. В сухо време всеки да заповяда, както му е удобно. Аз каня гости заради хората, не заради подметките им; килими нямам, а подовете се мият редовно и без това.

# 97
  • Мнения: 54 059
Ние пък сме с мокет, имам и малки килимчета тук-там.
Няма как да ги мина с мопа после.
И най-вече за мен е гнусно да се влиза с обувки. Хората плюят/храчат/пикаят и всичко това после вкъщи?
Не. Няма начин.
Затова съм си решила проблема кардинално.
Гости навън, вкъщи само най-близки хора, които са възпитани и никога няма да се намъкнат с обувки.

# 98
  • Мнения: 7 172
Аз имам скъпи килими и не искам някой да ми ги замърсява. Също така би показало неуважение към мен и дома ми да влезе някой с обувки, щото така му било кеф. У дома идват наистина много близки хора и съм нямала проблеми.

# 99
  • Мнения: 2 871

Изключително грубо. Да не говорим, че охлюв се пише с Ю. Като ще си обиждате гостите, поне ги обиждайте според правописните правила.

Така ме е учила моята госпожа в детството, така си пиша и до днес.

На вас може да ви звучи грубо, а на мен ми звучи смешно колко лесно загърбваме собствените си традиции и колко бързо се продаваме. Защо аз трябва да се съобразявам с чужденеца? Той идва в моя дом, а не аз в неговия! В ютуб е пълно с видеа на пътешественици, които посещават далечни краища на света само за да се докоснат до нещо автентично и да избягат от унифицирането на света. Нашите традиции са си хубави и чисти, не ги забравяйте ✌

# 100
  • Швейцария
  • Мнения: 1 764
Аз пък си мислех, че ние българите сме известни с гостоприемството ни. Такава традиция да заповядвам на гостите ми какво да правят, не ми е позната. Поне у наше село не е така.

# 101
  • Мнения: 54 059
Откога гостите определят правилата в чужди къщи?
Доброто възпитание изисква да се съобразяваш с желанията/условията на домакините.
В собствения си дом може и да спиш с обувки, не ми пречи. Но в моя, правилата определям аз.
Същото е и с пушенето.

# 102
  • Мнения: 2 166
Няма лошо, но е добре, при непоклатими правила, да не се канят непознати. Не че е правило, просто ще спести взаимни неприятни изживявания.

# 103
  • Швейцария
  • Мнения: 1 764
Да, и аз предпочитам да не ме канят, ако ще ми налагат каквото и да било. За мен е важно да си изкараме добре, а не дали гостите ще ми изцапат паркета. Не си представям да кажа на шефа си да се събуе. У нас не идват само близки хора.

# 104
  • Мнения: 54 059
Непознати - само техници, при нужда.
Имам калцуни за тях, някои си носят техни.
Шефа ми няма работа у нас.

# 105
  • Мнения: 6 293
А в някои магазини също те карат да се събуваш, на остров Пи пи в Тайланд например беше така преди 5-6 години.

# 106
  • Мнения: 157
А кое налага да мислим еднакво и другият да е "лош", щом мисли различно? Защо да е необходимо да говорим насмешливо, обиждащо към обутите или събутите? Винаги може любезно да се насочат съответните хора към това да се срещнем в ресторант и толкова 🤩 Нито трябва да се подрежда, нито да се чисти излишно, нито да се измисля меню.... Всеки се чувства комфортно и срещата е поради удоволствието от общуването.

# 107
  • Мнения: 7 172
Не каня колеги и шефове вкъщи. Ако толкова ми се прииска, има ресторанти за тази цел.

# 108
  • Мнения: 1 983
Всеки има предпочитания, но ми е странно да си изгубиш контактите с някой, на когото си казал, например, че не може да влиза с  обувки? На мен ми се е случвало да отида на гости, казват ми да си сваля обувките, но стоях боса. Беше лятото, стана ми неудобно, но не съм се обидила, нито пък съм прекратила отношения.

# 109
  • Мнения: 18 322

Изключително грубо. Да не говорим, че охлюв се пише с Ю. Като ще си обиждате гостите, поне ги обиждайте според правописните правила.

Така ме е учила моята госпожа в детството, така си пиша и до днес.

На вас може да ви звучи грубо, а на мен ми звучи смешно колко лесно загърбваме собствените си традиции и колко бързо се продаваме. Защо аз трябва да се съобразявам с чужденеца? Той идва в моя дом, а не аз в неговия! В ютуб е пълно с видеа на пътешественици, които посещават далечни краища на света само за да се докоснат до нещо автентично и да избягат от унифицирането на света. Нашите традиции са си хубави и чисти, не ги забравяйте ✌

В българските традиции няма такова нещо като обиждане на приятели, които си поканил на гости.
Има си начини да отбиеш нежелано поведение и без да се стига до обиди.
Не е чудно, че са ви отрязали и са прекратили връзката с вас.

# 110
  • Мнения: 3 345
Зимата с домашни пантофи, тип мокасина, с пух отвътре, че краката ми са все ледени.
Лятото - джапанка, ортопедична, че подметката е като легенче и ми е много удобно.

# 111
  • Мнения: 413
Когато ти дойдат гости, каквито и да са те, като домакин си длъжен да покажеш гостоприемност и да си вежлив. Това далеч не значи да позволиш на гостите да те накарат да се чувстваш зле в собствения си дом и да пренебрегваш правила, които ти сам спазваш. Всеки човек е различен, като си отишъл у тях ще се съобразиш с него.

И аз не бих пуснала някой с обувки у дома. Нито да ми пуши вътре. Не ми дреме, че е пушач - да излезе навън. Мразя цигарен дим и заради неговото удобство няма да осмърди моята къща на цигари. Може да се съобрази в заведение, защо да не може когато е дошъл в домът ми?

Имаше един случай, в който поканих приятели за рожденният ми ден и поръчах пица. Дойдоха те, разположиха се, музика, бира, разговорче, по едно време едното момче стана да източи бойлера. Върна се отрицателно бързо и посегна към пицата. Викам му: "Изми ли си ръцете?" Той ме гледа все едно се шегувам.
Ако личната ти хигиена е до толкова ниско, че да не се измиеш след като ползваш тоалетна и да седнеш да се храниш, и се налага домакинът да ти напомня, проблемът е твой, не мой. Няма да ми пипа пицата с ръцете, с които си е пипал кренвирша. Ако иска да се обижда - свободен е.

# 112
  • Мнения: 2 166
И аз погледнах така, сякаш се шегуваш.

# 113
  • Мнения: 54 059
Да бе, шегува се.
Някои наистина нямат никакви хигиенни навици.

# 114
  • Мнения: 2 375
В Испания никой гост не се събува. Веднъж купих чехли, но ми стана неудобно да ги предложа. Това май си ни е останало от едно време (имахме мокет).
"Викам му: "Изми ли си ръцете?" Той ме гледа все едно се шегувам." Това ми напомня вица, тя отива до тоалетната, а после той я пита "Сра, нали?"

Последна редакция: ср, 02 юни 2021, 12:56 от _silence_

# 115
  • Мнения: 499
Отначало наистина помислих, че е източвал бойлер. Чак на кренвирша загрях.
Това че не се е мотал в банята, не значи че не си е измил ръцете.

Общи условия

Активация на акаунт