ЕНДОМЕТРИОЗА - Тема 16

  • 38 663
  • 736
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 5 139
Пак вмъквам, като като развален телефон Simple Smile в общия случай маката за жени (червена мака) е противопоказна при ендометриоза, защото може да повиши естрогена Simple Smile Ако е жълта то може да се приема, но пак с повишено внимание.

# 556
  • Мнения: 206
inferiya благодаря. Simple Smile
Отивам след малко при личната да ми издаде рецептата и в понеделник ще ми е първата инжекция. За съжаление лекарят, който ме оперира напоследък нещо не е на работа и ще трябва да ида при някой рандъм, който може да слага Золадекс. Ще си пробвам късмета да питам с какво да облекча страничните реакции.
Силно се надявам обаче само да се филмирам предварително и реално да не понеса препарата особено тежко. Simple Smile

# 557
  • Мнения: 2 629
Марие Няма такова нещо като облекчаване на страничните ефекти. Трябва ти много търпение, ще мине бързо. На времето и аз питах моя аг, но той категорично ми забрани. Защото намалявало ефекта на лекарството.
Ако си от София пиши на лични, ще ти дам тел на моя аг който поставяше много леко инжекциите и не болеше. ✌️

# 558
  • Мнения: 100
Marie ти решаваш дали да почнеш лечението или не. Особено ако искаш да правиш опити за забременяване. Аз лично не съм фен на това лечение и имам съмнение относно неговата ефективност.
В интернет в литератира на английски пише, че лечението основно помага при болка, а не за не се вървърне болестта. Въпреки, че в БГ се говори друго..

# 559
  • Мнения: 726
Аз пък четох статии от чуждестранни ин витро клиники, които правят проучване на различните протоколи за стимулация при жени с ендометриоза. Всички категорично показват, че най-успешен е ултрадългият протокол, след който има значително повече бременности. Какво представлява ултрадълъг протокол? 3 или 6 месеца Золадекс и после веднага дълъг протокол на стимулация. Отделно д-р Магунска има проучване с пациентки от Щерев за различни методи при пациентки с ендо, желаещи бременност. Сравнява резултатите при
жени с операция, без Золадекс
жени с операция + Золадекс
жени без операция, със Золадекс с "изчаквателно поведение", разбирайте естествени опити
жени без операция, а веднага инвитро
и тн, всички възможни комбинации.
В заключенията описва, че операцията не увеличава процента бременности, но със Золадекс, напротив - има повече бременни. Инвитрото има по-висок успех от "изчаквателното поведение", естествени опити. Единствено описва, че протоколът на стимулация нямал значение, което противоречи на световната практика.

В противоречие на това, д-р Калчев каза в тазгодишната конференция, че при жени с планове за забременяване било излишно да се губи време с хормонална терапия.

# 560
  • Мнения: 2 629
Крис_ти Всичко е индивидуално според случая и това ендометриозата коя степен е. Ще дам пример с моят случай. А бях с ендометриозни кисти 3см и половина. Оперираха ме, по време на капарото уж бях със запушени тръби. Док категочно каза, че нямам шанс за естествено забременяване.. Бях и на лечение със Резелиго 6м да не казвам какъв кошмар беше... Естествено не пребегнах веднага инвитро а смених док който ме оперира със сегашният ми аг на който съм безкрайно благодарна. Благодарение на него забременях естествено защото само той ни каза действайте естествено ако не се получи чак тогава.. Друг е въпросът, че забременях на 7м опити но беше неуспешно за съжаление..
След това се срещнах с др Калчев, гледа тръбите, епикризите всичко му занесох. Не беше изненада с 2 пропускливост тръби съм но с по 1 сак във всяка. Които може да са пречка за естествено забременяване. Аз съм на мнение, че веднъж станало ли е, ще стане пак. Вече въпросът е, колко време ще отнеме.. Защото след проверката и добавки за забременяване не се получи бързо, колкото ми се искаше..

Понякога е нужен и доза късмет... И правилните лекари и ще се случат нещата. ☘️🌼
Това е моят опит.

# 561
  • Мнения: 726
Щом си забременяла след като са ти отпушили тръбите, значи нямаш проблем със забременяването, заради ендометриозата, а заради тръбите. Защото аз съм с 2 перфектни тръби, пък 6 години не забременях. Какво имаш предвид под "сак" в тръбите? Защото сак се казва на плодния сак, тоест бебето, тоест сак в тръбата е, ако си с извънматочна бременност. Вероятно става въпрос за течност в тръбата? Това е хидросалпингс, а хидросалпингсът прави забременяването почти невъзможно, ако не се махнат тръбите.

# 562
  • Мнения: 206
Ето малко ъпдейт и от мен. 🙂
Преборих се да си намеря Зоалдекса ( има го в Марешки акона някоя дама също й е проблем намирането ). Отидох днес във Вита, където ме оперираха и попаднах на д-р Мирчева. Изключително мила дама, поставянето въобще не беше болезнено. Докато се подготвяха ме пита дали смятам да забременявам веднага след Золадекса, аз казах, че да. Тя спомена, че това за нея е най-правилната терапия - операция, золадекс, бременност + кърмене и след това веднага пак бременност + кърмене. ☺

# 563
  • Мнения: 5 139
Степента на ендометриоза няма значение. За съжаление има много условности, заради които трудно може да се категоризира и се използва някаква визуална скала - само сраствания, само киста, киста и сраствания, много кисти и много сраствания.
Има значение типа - дали просто са образувани кисти, заради задържан твърде дълго фоликул, дали е широко разпространена и дълбае в органите, дали притиска тръбите, дали е "благодарение" на секцио... Трудно се оценяват тези неща и в общия случай произхода при конкретната жена няма как да се разбере. Тези, със спорадични кисти, без разпространение и много сраствания, обикновено нямат връщане обратно към състоянието след спиране на терапията. И те принципно не би трябвало да имат проблеми със забременяването заради ендо. Те биха застанали зад идеята за операция и терапия. При тези злочести дами, при които е на хормонална основа, с връщането на естрогена се връщат и проблемите. Те съответно не виждат смисъл от това, че им е опадала косата, направили са коремче и т.н.
Как изобщо могат да се сравняват само тези два крайни случая? Изобщо не говорим за всички други варианти, смущения, предразположения и т.н.

Минзухар, същия лекар, който след операция ти е казал да пробваш естествено със запушени тръби, мен прати директно на инвитро със запушени тръби Simple Smile Даже беше описал нещата така, че да вдигне шансовете за успех пред комисията. Дали, защото не е вярвал на твоя опериращ за тръбите, дали защото и възрастта при теб позволява, но на мен ми го каза веднага след операцията - опцията ти е инвитро. Не се оплаквам, много съм му благодарна, просто споменавам, защото дори на пръв поглед един и същ случай може да изисква различен подход.

Кристи, само допълвам - има изследвания в Англия според които веднага след терапията инвитрото е много добър вариант, но не първия цикъл, а по-скоро след един-два. Ако се направи веднага има шанс за хипер-ултра-мега стимулация, защото до сега яйчниците са мързелували и това ще ги изстреля с катапулт Grinning и качеството на Я все още е съмнително.
По тази причина ние изчакахме два месеца с естествени опити, да се посъбудят яйчниците, с риска след два месеца да ми кажат, че пак имам кисти. Въпрос на претегляне на шансовете...

# 564
  • Мнения: 5
Здравейте, момичета!
Искам да попитам дали някой е имал проблеми с диария след операцията. Вече е 5-ти ден след моята лапароскопия, от вчера започнах на малко по-твърда храна, но диарията си продължава. Дали някой е бил така?

# 565
  • Мнения: 5 139
Аз започнах твърда храна почти веднага и не съм имала драми. Има известни смущения докато се изчистиш от всички неща, с които са те тъпкали, но чак 5 дни диария не си спомням...
Пиеш ли антибиотик в момента? Пробиотик?

# 566
  • Мнения: 5
Антибиотик - не, пробиотик - да. Но пак..

# 567
  • Мнения: 5 139
Ако продължава и след като вкараш течната храна е редно да попиташ док :/ Щом пробиотик не помага...

# 568
  • Мнения: 5
Ами явно късно съм включила твърдата храна, сега като те слушам теб, че почти веднага си я започнала. Ще изчакам ден два на твърда да видя дали няма да има промяна и след това ще се консултирам със сигурност. Благодаря ти!

# 569
  • Мнения: 206
Привет момичета Simple Smile
Ето ме отново с моите Золадекс терзания. След първото поставяне си ми дойде цикъла. Дотук добре, но въпросният цикъл вече 9-ти ден не спира, само по няколко капки на ден последните дни, но си е там. Да се притеснявам ли и да търся д-р или се случва и на други и излишно изтерясвам?

Общи условия

Активация на акаунт